Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bogarodzicielka
Autor Wiadomość
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2019-05-25, 17:47   Bogarodzicielka

Jak prosiłaś, tak i masz temat. Przemyśl sobie dokładnie odpowiedź na to pytanie i dopiero wtedy ją napisz:

W Kościele katolickim Marię nazywamy Matką Bożą bo urodziła Boga Wcielonego czy dlatego, że przekazała Chrystusowi naturę Bożą?
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-05-25, 17:50   

Ok, wgłębię się. Ale przecież ty nauki swego Kościoła znasz. Ja i tak będę miałą inne zdanie, zapewne.
Ale ... prawdę mówiąc ta nazwa mnie wcale tak nie drażni, ani nie bylwersuje (jeśli chodzi o MB), ale dogmaty. Te sa dla mnie prawdziwie...nie do przeskoczenia, nie do uznania.
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-05-25, 17:54   

Znalazłam pdf. Trochę tego jest, więc spokojnie. http://perspectiva.pl/pdf/p17/16Wojtczak.pdf
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-05-25, 18:02   

Qurczki, Yarpen, już sam początek jest trudny do zaakceptowania. Kompletnie odjechany od prawd podanych w Pśw.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2019-05-25, 18:04   

Początek czego?
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2019-05-25, 18:04   Re: Bogarodzicielka

Yarpen Zirgin napisał/a:
W Kościele katolickim Marię nazywamy Matką Bożą bo urodziła Boga Wcielonego czy dlatego, że przekazała Chrystusowi naturę Bożą?

Co za różnica?
I to i tamto jest brednią, kłamstwem, oszustwem!
Urodziła Człowieka, a ten człowiek otrzymał ducha Bożego od swego Ojca.
Otrzymał dopiero przy chrzcie w śmierć.
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-05-25, 18:19   

– „imiona i nazwy nadawane Najświętszej
Maryi Pannie w Kościele, wyrażające Jej stan, godność, stosunek do
Boga w Trójcy Osób (Ojca, Syna Bożego, Jezusa Chrystusa, Ducha
Świętego), uczestnictwo, miejsce i rolę w tajemnicy zbawienia, odkupienia i Kościoła. Tytuły maryjne mają podstawy w Piśmie św. i Tradycji, uzasadnienie w teologii, a niektóre znalazły potwierdzenie Nauczycielskiego Urzędu Kościoła; przybierane są przez różne społeczności kościelne (parafie, zakony, ruchy, stowarzyszenia) i osoby jako
wyraz wiary i oddania siebie pod szczególną opiekę Maryi”
Powyżej fragment.
Nie zastanawia nikogo dlaczego tylko niektóe znalazły potwierdzenie? Ale jazda.
Jedźmy dalej.
cyt:
"W patrystyce przyznano Maryi następne imiona. Do wiodących należały „Bogurodzica”, „Matka Boga”, „Zawsze Dziewica”, „Święta”, „Najświętsza”, „Typ Kościoła”, „Królowa”.

W nadawaniu tytułów wyróżnili się Ojcowie wschodni: Efrem Syryjczyk, a nieco później German z Konstantynopola i Jan Damasceński. Prawdziwą ich skarbnicą jest hymn Akathistos. W zbiorze tekstów patrystycznych z przełomu VII i VIII stulecia, zatytułowanym Doctrina Patrum de Incarnatione Verbi, przywołuje się już 54 stosowane wówczas tytuły maryjne, które posiadają rodowód bliblijny7 .
/…/ Fala nowych tytułów, które funkcjonowały także w sztuce, pojawiła się w średniowieczu. Zaczęto Maryję określać „Oblubienicą Ducha Świętego”, „Wniebowziętą”, a później „Niepokalaną”. Powszechnie przyjęła się nazwa „Pośredniczka Łask” (czasami „Wszechpośredniczka”). Rozwijał się kult „Matki Miłosierdzia”. Po raz pierwszy odniesiono do Maryi tytuł „Odkupicielka”.
/…/Współczesnymi skarbnicami dla wielu z nich pozostają Zbiór Mszy o Najświętszej Maryi Pannie oraz Katechizm Kościoła katolickiego. Pierwszy z nich, wydany w 1986 r., stanowi magna charta posoborowego kultu maryjnego i można go uważać za dodatek do Mszału rzymskiego17
Szok, jest gorzej niż myślałam.
/…/Trzecim powodem, dla którego nadaje się Maryi tytuły, są Jej nadzwyczajne interwencje w życiu Ludu Bożego. „One tłumaczą powstanie wielu sanktuariów, które są pamiątką szczególnego doświadczenia łaski za przyczyną Matki Jezusa”26. Tworzą one – zdaniem Jana Pawła II – „swoistą «geografię» wiary i pobożności maryjnej
I tu mamy meritum. Cyt.:
„Przeglądając zarówno obcojęzyczne28, jak i polskie29 wykazy tytułów maryjnych, łatwo się zorientować, że w wierze, kulcie i teologii chrześcijańskiej od wielu stuleci prym wiodą dwa podstawowe określenia: „Matka” i „Królowa”, gdyż najlepiej ze wszystkich wyrażają odniesienie Maryi do Ludu Bożego. Oba wywodzą się z najważniejszego Jej imienia: „Matka Boża”, „Matka Boga”, w którym „zawarta jest cała tajemnica ekonomii zbawienia; jest on kompendium tajemnicy odkupienia i kluczem do właściwego rozumienia tajemnicy chrześcijańskiej, zasadniczym faktem Bożego Objawienia”30.”


Ja wiem, że nie o to ci chodziło, YZ.
Ale, jak już zaczęłam...
Powiem ci, że dla mnie to jest straszne, po prostu.
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-05-25, 18:25   

Tu za wiki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Matka_Bo%C5%BCa
Mogę się zgodzić, że:" Tytuł ten daje prawo do nazywania Maryi Matką Boga (Theotokos) wbrew nestorianom, którzy uważali, że przysługuje jej tylko tytuł Matki Chrystusa (Christotokos), co argumentowali tym, iż Bóg nie może brać swojego początku z stworzenia, rodzaju ludzkiego, kobiety, która mogła urodzić co najwyżej człowieka, inkarnację boskości, ale nie samego Boga[3]."
Ewentualnie, jak wyżej. Dla mnie to Matka Jezusa, dała Mu naturę ludzką. Pisałam w sb.
Boska natura jest od Boga.
Tak w ogóle to o tym soborze w Efezie w 431r. nie mogę powiedzieć nic dobrego. Czytałam o nim, o jego kulisach. Jak dla mnie to jedna wielka granda, ale źródła były popularnonaukowe, więc pewnie różnie można na nie patrzeć.
Zachęcam do przeczytania tego pdf jak ktoś chce się wkurzyć ;-)
Włosy dęba...
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2019-05-25, 18:31   

wuka napisał/a:
– „imiona i nazwy nadawane Najświętszej(...)

Ale ja Ciebie nie prosiłem, abyś zabrała się za wyszukiwanie informacji na temat tego, jakie imiona i nazwy nadajemy NMP, ale odniosła się do pytania:

W Kościele katolickim Marię nazywamy Matką Bożą bo urodziła Boga Wcielonego czy dlatego, że przekazała Chrystusowi naturę Boską?

Przestań tworzyć offtopy i skup się na pytaniu, które Ci zadałem.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
Ostatnio zmieniony przez Yarpen Zirgin 2019-05-25, 18:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-05-25, 18:32   

Tu jeszcze dość ciekawy artykuł znalazlam https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/sz_maryja-mb-2015.html
Tak czy siak cała ta tematyka jest mocno pokrętna.
Biblia i przekaz Słowa Bożego, a także wypowiedzi Jezusa zawarte w Ewangeliach, absolutnie nie dopuszczają do takiego kultu, takiego tworzenia dogmatów i nauk, jakie się w sprawie Marii szerzy.
Yarpen, doprawdy nie widzisz, że coś tu jest mocno "nie halo"?
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2019-05-25, 18:34   

Widzę jedną rzecz, która jest "nie halo": Zmieniasz temat. Pytanie, na które proszę Ciebie o odpowiedź, brzmi:


W Kościele katolickim Marię nazywamy Matką Bożą bo urodziła Boga Wcielonego czy dlatego, że przekazała Chrystusowi naturę Boską?
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-05-25, 18:43   

Przecież wszystko masz w tych materiałach.
Nawet w tym nie ma dokładnej wykładni.
Jedni mówią, że urodziła Boga, inni, że Pana, inni że Chrystusa. Czytałeś, co wkleiłam?
Sama nie wiem, co o tym sądzić. Niektóre tytuły zatwierdziło Magisterium, w Efezie ustalono, co ustalono, ale zgody nie było.
W ogóle jak i skąd mamy to wiedzieć?
W Ew. Mamy jasno: Ty urodzisz, a będzie nazwane Synem Bożym". Ja bym się nie podejmowała tak przekręcać i dopowiadać własne zdanie do słów Zwiastowania
" Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. 32 Będzie On wielki i zostanie nazwany Synem Najwyższego,"Łk1,31a
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-05-25, 18:44   

Całość Zwiastowania Łk,1,26-38
Zwiastowanie Maryi
26 W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, 27 do Dziewicy poślubionej mężowi imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. 28 Wszedłszy do Niej, [anioł] rzekł: «Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą, ».
29 Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co by miało znaczyć to pozdrowienie. 30 Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. 31 Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. 32 Będzie On wielki i zostanie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. 33 Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca». 34 Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?» 35 Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego okryje Cię cieniem. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. 36 A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, którą miano za niepłodną. 37 Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego». 38 Na to rzekła Maryja: «Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego». Wtedy odszedł od Niej anioł.

Powiedz uczciwie, czy na podstawie tego można powiedzieć, że urodziła Boga?
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2019-05-25, 18:46   

wuka napisał/a:
Przecież wszystko masz w tych materiałach.

Nie prosiłem Ciebie o "materiały", tylko abyś udzieliła odpowiedzi. Pytanie brzmi:

W Kościele katolickim Marię nazywamy Matką Bożą bo urodziła Boga Wcielonego czy dlatego, że przekazała Chrystusowi naturę Boską?
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-05-25, 18:49   

Yarpen Zirgin napisał/a:
wuka napisał/a:
Przecież wszystko masz w tych materiałach.

Nie prosiłem Ciebie o "materiały", tylko abyś udzieliła odpowiedzi. Pytanie brzmi:

W Kościele katolickim Marię nazywamy Matką Bożą bo urodziła Boga Wcielonego czy dlatego, że przekazała Chrystusowi naturę Boską?

Jedni mówią, że urodziła Boga, inni, że Pana, inni że Chrystusa.
Innej odpowiedzi nie znam. Jak poznam, to dam znać.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 12