Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy Prawo Boże jest wciąż aktualne ?
Autor Wiadomość
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-09-18, 23:23   

ratao napisał/a:
Jachu

Cytat:
Jachu napisał do wuki:Nie pisz andronów pozabiblijnych na Forum a nie zwrócę na Ciebie uwagi.

Wuka pisze tak jak to rozumie.
Milo mi, ze mnie rozumiesz :fiolki:
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2019-09-19, 08:40   

Na dzieńdobry:

2 Tym. 3:16-17
16. Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,
17. Aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany.

(BW)

Miłego Dnia. :xcalus:
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-09-19, 09:13   

Jachu napisał/a:
Na dzieńdobry:

2 Tym. 3:16-17
16. Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,
17. Aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany.

(BW)

Miłego Dnia. :xcalus:

I tobie miłego dzionka.
A na marginesie. Na pewno wiesz, że dla Pawła piszącego te słowa do Tymoteusza, nieco inaczej wyglądało to "całe Pismo" niż dla nas.
Ale co ja tam wiem, i broń nas Panie Boże, abym śmiała "księdza uczyć papierza" ;-) :mrgreen:
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2019-09-19, 11:23   

wuka napisał/a:
Na pewno wiesz, że dla Pawła piszącego te słowa do Tymoteusza, nieco inaczej wyglądało to "całe Pismo" niż dla nas.

A jak mogło wtedy to Pismo wyglądać?
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
bonhart 
bonhart

Pomógł: 59 razy
Wiek: 55
Dołączył: 02 Sty 2010
Posty: 1752
Skąd: lodz
Wysłany: 2019-09-19, 11:36   

Cytat:
wuka napisał/a:
Na pewno wiesz, że dla Pawła piszącego te słowa do Tymoteusza, nieco inaczej wyglądało to "całe Pismo" niż dla nas.


Bobo
Cytat:
A jak mogło wtedy to Pismo wyglądać?[b]


No! Nie było NT. ;-)

bonhart
_________________
ss
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-09-19, 11:39   

Bobo napisał/a:
wuka napisał/a:
Na pewno wiesz, że dla Pawła piszącego te słowa do Tymoteusza, nieco inaczej wyglądało to "całe Pismo" niż dla nas.

A jak mogło wtedy to Pismo wyglądać?

Jak to? To chyba oczywiste.
Żydowskie Pisma to Biblia Hebrajska czyli Biblia Hebrajska czyli Tanach tzn. Pięcioksiąg Mojżeszowy plus Newiim (Prorocy) i Ketuwim (Pisma).
Biblia Hebrajska zawsze była świętą księgą judaizmu i nic się w tym nie zmieniło od tysiącleci. Jednak Tora wymaga interpretacji, aby można było jej ideały, wartości i prawa realizować w życiu. Talmud jest więc zbiorem interpretacji, który prezentuje wiele stanowisk., często rozbieżnych, ale także zawiera wiele obowiązujących ustaleń. Jest oczywiste, że Tora jest nadrzędna wobec Talmudu, ale interpretacje talmudyczne Tory mają "przewagę" nad interpretacjami, których my dokonujemy sami dla siebie. To znaczy: słowa Tory są słowami Boga lub słowami z natchnienia Bożego. Talmud jest słowem człowieka. Słowo człowieka nie może przewyższać słowa z natchnienia Boga.
źródło: http://poznan.jewish.org....czy-Talmud.html
Przede wszystkim dla Pawła nie istniał tzw.Nowy Testament, to chyba oczywiste. Nie było Ewangelii. A w dodatku Paweł nigdy nie spotkał żywego Jezusa, nie słuchał Jego nauk, nie przebywał z Nim. To co podaje Paweł do wierzenia to jego radosna twórczość własna. ;-)
 
 
bonhart 
bonhart

Pomógł: 59 razy
Wiek: 55
Dołączył: 02 Sty 2010
Posty: 1752
Skąd: lodz
Wysłany: 2019-09-19, 11:55   

wuka
Cytat:
...Przede wszystkim dla Pawła nie istniał tzw.Nowy Testament, to chyba oczywiste. Nie było Ewangelii. A w dodatku Paweł nigdy nie spotkał żywego Jezusa, nie słuchał Jego nauk, nie przebywał z Nim. To co podaje Paweł do wierzenia to jego radosna twórczość własna. ;-)


Niemniej jednak znał >ewangelię mówioną< (historię Jehoszui i jego nauczanie).
Na tej podstawie powstawał 'nowy' Kościół - (wielki zbór) zupełnie różniący się od Judaizmu.

Czy spotkał Jezusa? --- ,,Pawle dla czego ty mnie prześladujesz" - ,,kim jesteś Panie..."

bonhart
_________________
ss
 
 
bonhart 
bonhart

Pomógł: 59 razy
Wiek: 55
Dołączył: 02 Sty 2010
Posty: 1752
Skąd: lodz
Wysłany: 2019-09-19, 12:06   

Paweł usłyszał w odpowiedzi - ,, ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz ..."

Czyli, poznał Jezusa. ;-)

Ale masz rację, że żywego nie znał.

bonhart
_________________
ss
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-09-19, 12:06   

bonhart napisał/a:
wuka
Cytat:
...Przede wszystkim dla Pawła nie istniał tzw.Nowy Testament, to chyba oczywiste. Nie było Ewangelii. A w dodatku Paweł nigdy nie spotkał żywego Jezusa, nie słuchał Jego nauk, nie przebywał z Nim. To co podaje Paweł do wierzenia to jego radosna twórczość własna. ;-)


Niemniej jednak znał >ewangelię mówioną< (historię Jehoszui i jego nauczanie).
Na tej podstawie powstawał 'nowy' Kościół - (wielki zbór) zupełnie różniący się od Judaizmu.

Czy spotkał Jezusa? --- ,,Pawle dla czego ty mnie prześladujesz" - ,,kim jesteś Panie..."

bonhart

Niby tak, ale...nie ma to, jak uczyć się osobiście, jak to się mówi: beczkę soli razem zjeść. To Pawła widzenie jest dla mnie mocno niewiarygodne. Gdzie Paweł przebywał przez kolejne lata? Pono uczył się (od Jezusa?), porwano go do nieba na wykłady?To mi na jakieś UFO wygląda, albo...doskonałą akcję, którą Paweł przygotowywał w ukryciu przeciwko już działającym Chrześijanom z najbliższego kręgu Jezusa, Jego prawdziwych uczniów.
Paweł to taki zaczątek mosadu :-P ;-) No i powiodło się. Utworzył włąsny Kościół, który trwa do dziś, a zwalczało się (i obecnie posądza się o herezję) każdą inną chrześcijańską społeczność, która nie przytakuje Rzymowi.
To jest zagadnienie bardzo szerokie i raczej nie do dyskusji w gronie forum biblijnego, forum czcicieli Księgi.
 
 
bonhart 
bonhart

Pomógł: 59 razy
Wiek: 55
Dołączył: 02 Sty 2010
Posty: 1752
Skąd: lodz
Wysłany: 2019-09-19, 12:25   

wuka
Cytat:
...Niby tak, ale...nie ma to, jak uczyć się osobiście, jak to się mówi: beczkę soli razem zjeść. ...


No! Piotr zjadł beczkę soli z 'mistrzem' i mimo to przekonywał wszystkich do pozostania w naukach Tory. :-)

Jak myślisz, czy nie bardziej odpowiadało to ,,mosadowi" --- jego nauczanie i opór względem 'nowego przymierza'?

To właśnie Paweł 'go' przekonał że 'błądzi' - a zbór ma być jednomyślny i jednolity.

bonhart
_________________
ss
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3492
Wysłany: 2019-09-19, 12:36   

wuka

Jachu nie może zrozumieć, że nie rozumie tego, co Ty rozumiesz. :-D
_________________
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2019-09-19, 13:04   

bonhart napisał/a:
Ale masz rację, że żywego nie znał.

Może raczej gdy był w ciele? :roll:
Jako istota duchowa z pewnością potrafił więcej przekazać Pawłowi.
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2019-09-19, 13:06   

wuka napisał/a:
To Pawła widzenie jest dla mnie mocno niewiarygodne.

Co też Ty nie powiesz :aaa: ?
Za to Wuka zasługuje na wiarygodność. :mrgreen:
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-09-19, 13:24   

Henryk napisał/a:
Za to Wuka zasługuje na wiarygodność.

NIGDY i NIGDZIE nie sugerowałam tego, co mi przypisujesz.
Zaznaczyłam, że DLA MNIE TO KONKRETNE WIDZENIE JEST NIEWIARYGODNE. Czego znowu nie rozumiesz? Nie nakazuję ani nawet nie proponuję NIKOMU zmianę swej wiary w to widzenie, nie namawiam do niczego.
Jeśli by ktoś chciał sobie poszerzyć wiadomości w tym temacie, to materiały znajdzie. Celowo nie podam żadnego źródła, żeby nie było gadania.
Ja ostatnio w pewnej książce całkiem logiczne i zasadne, a także poparte dowodami wytłumaczenie stanu Pawła przeczytałam. Mógł być dotknięty "chorobą", zetknięcie z pewną rośliną, która jest w tamtych terenach, daje dokładnie takie same objawy, jakie miał Paweł. Po kilku dniach wszystko przechodzi (łącznie z ślepotą kilkudniową).
W tym temacie nie mam chyba nic więcej do dodania.
Wersety z Dz Ap. znam, tak że proszę się nie trudzić, panie Jachu :-)
 
 
bonhart 
bonhart

Pomógł: 59 razy
Wiek: 55
Dołączył: 02 Sty 2010
Posty: 1752
Skąd: lodz
Wysłany: 2019-09-19, 13:26   

Henryk
Cytat:
Może raczej gdy był w ciele? :roll:
Jako istota duchowa z pewnością potrafił więcej przekazać Pawłowi.


Tak o to mi chodziło, ale jakoś tak wyszło. :-|

bonhart
_________________
ss
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 10