Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Księga Rodzaju; Prawda i Prawo.
Autor Wiadomość
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-11-21, 14:07   

Bobo napisał/a:
Wuka, trzymaj się Biblii. To naprawdę upraszcza.

Dla mocno wierzących w prawdy biblijne (wiesz:kropka w kropkę itd.) na pewno upraszcza. Próbowałam, ale mi się nie udalo. Szanuję PS, ale na równi z wieloma innymi tzw. świętymi Księgami. Musiaąłbym zaufać także nieprawdom w niej zawartym. Jest w niej dużo przydatnych spraw, ale są i przekręty, przeinaczenia, i okropności, których nie umiem zaakceptować.
W ST opisano historie, które występują na całym świecie i dlatego nie wierzę w żydowski przekaz.
Przede wszystkim jednak nie wierzę w 6 dni stworzenia i w świat o wieku 6 tysięcy lat.
Obawiam się także, że Jahwe, YHWH czy jak tam się komu podoba, to nie jest Bóg-Ojciec Pana Jezusa, Stwórca Wszechrzeczy. Może kiedyś coś się zmieni, ale jak widzę , im dalej szukam, tym bardziej jestem utwierdzona, że historia jest inna niż nakazuje się nam wierzyć, a już na pewno nie jest to historia ludzkości w wydaniu biblijnym, gdzie ani kreska ani jota....
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2019-11-21, 14:07   

efroni napisał/a:
Mało tego, Ogród to sfera , miejsce duchowe a tam nie ma miejsca na nic co jest materialne , fizyczne .

Efroni, kupy się to nie trzyma. Przecież ten ogród miał swoją nazwę Eden. Ty to rozgraniczasz, Biblia NIE.
Zauważ, że w tekście ks. Rodzaju właśnie w tym ogrodzie rosły drzewa, płynęły rzeki, z jednej z nich ponoć było ekstra złoto, żywica, onyks. W tym ogrodzie żyły również zwierzęta.
Jak to jest, że z jednej strony posługujesz się terminami biblijnymi (Adam, Mojżesz, ogród Eden itp.) ale z drugiej strony łączysz to wg. swojej fantazji?
Albo się trzymaj Biblii albo ją wywal do kosza i wymyślaj sobie do woli co chcesz.
Inaczej mieszasz ludziom w głowie.
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
Robertus 

Dołączył: 05 Paź 2013
Posty: 117
Wysłany: 2019-11-21, 16:41   

wuka napisał/a:
Jedni mówią Jahwe, inni Jehowa, inni JHWH...ja tam się nie znam

Polecam do obejrzenia
https://www.jw.org/pl/bib...4%99-bo%C5%BCe/
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2019-11-21, 19:07   

wuka napisał/a:
Przede wszystkim jednak nie wierzę w 6 dni stworzenia i w świat o wieku 6 tysięcy lat.

ŚJ również nie wierzą, że owe dni stwarzania byli literalnie 24 godzinnymi.
No i jeśli chodzi o 6 tysięcy lat to ŚJ wierzą, że tu chodzi o istnienie człowieka a nie świata. Wg. Biblii oczywiście.

wuka napisał/a:
Obawiam się także, że Jahwe, YHWH czy jak tam się komu podoba, to nie jest Bóg-Ojciec Pana Jezusa, Stwórca Wszechrzeczy.

Myślę, że to można łatwo wykazać, ale to na inny temat.
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-11-21, 19:44   

Bobo napisał/a:
tu chodzi o istnienie człowieka a nie świata. Wg. Biblii oczywiście.

Trzeba to także zweryfikować, bo datę należy baaaardzo przesunąć.
Miło mi, że:"ŚJ również nie wierzą, że owe dni stwarzania byli literalnie 24 godzinnymi."
Bobo, jeszcze Swiadkową ze mnie zrobisz :xpanda: :mysli: :s_oczko: Koniec świata :roll:
 
 
efroni 

Pomógł: 278 razy
Wiek: 66
Dołączył: 11 Kwi 2013
Posty: 2288
Wysłany: 2019-11-22, 11:15   

Bobo napisał/a:
efroni napisał/a:
Mało tego, Ogród to sfera , miejsce duchowe a tam nie ma miejsca na nic co jest materialne , fizyczne .

Efroni, kupy się to nie trzyma. Przecież ten ogród miał swoją nazwę Eden. Ty to rozgraniczasz, Biblia NIE.
Zauważ, że w tekście ks. Rodzaju właśnie w tym ogrodzie rosły drzewa, płynęły rzeki, z jednej z nich ponoć było ekstra złoto, żywica, onyks. W tym ogrodzie żyły również zwierzęta.
Jak to jest, że z jednej strony posługujesz się terminami biblijnymi (Adam, Mojżesz, ogród Eden itp.) ale z drugiej strony łączysz to wg. swojej fantazji?
Albo się trzymaj Biblii albo ją wywal do kosza i wymyślaj sobie do woli co chcesz.
Inaczej mieszasz ludziom w głowie.


Ważne, że trzyma się Biblii .
Ogród miał i ma swoją nazwę a nazywa się Gen Eden co znaczy "ogród rozkoszy"
A znajdował się "w Eden" o czym informuje nie tylko Biblia, ale i BIBLIOTEKA INTERNETOWA Strażnicy .

Zakazany owoc który zjadł CZŁOWIEK [jako mężczyzna i kobieta] to fizyczny owoc ? Jaki ? Jabłko? Gruszka? Figa?
Drzewo oliwne do którego zostali wszczepieni nieobrzezani to też fizyczne drzewo ?

Ogród w Eden to miejsce , kraina , sfera gdzie śmierć nie ma władzy . Jedynie w sferach , w światach duchowych śmierć nie ma władzy .
Jedynym miejscem gdzie króluje śmierć jest świat materialny , fizyczny , nietrwały , przemijający .
W tym świecie życie jest podtrzymywane przez cykl narodzin i śmierci i własnie do tego świata został wysłany syn Boży , który okazał nieposłuszeństwo .
Podobny los spotkał innych synów Bożych , którzy również okazali nieposłuszeństwo Bogu .
Tak jak świat materialny , fizyczny jest światem przemijającym tak i nieposłuszeństwo swemu Stwórcy [Ojcu] to coś przemijającego , nietrwałego
I dlatego i dla istoty uczynionej ze światła i dla istoty uczynionej z gliny ,
świat materialny , fizyczny jest jedynym miejscem w światach stworzonych , gdzie mogą [do woli] praktykować nieposłuszeństwo i ponosić jego [nietrwałe] skutki .

Owszem , w pierwszych wiekach chrześcijaństwa [w zdecydowanej większości] dominował pogląd, że Ogród w Edenie to konkretne , fizyczne miejsce na Ziemi .
Ale byli też i tacy [w mniejszości], którzy optowali za tym, że jest to alegoria .
Obecnie, zdecydowana większość biblistów opowiada się za tym, że Ogród w Edenie to symbol pierwotnej harmonii CZŁOWIEKA z Bogiem .
A tym który zniszczył tą harmonię był CZŁOWIEK, okazując nieposłuszeństwo swemu Stwórcy .
Ale trzeba też przyznać że i dziś są tacy bibliści [w zdecydowanej mniejszości], którzy nadal uważają, że Ogród w Edenie
był, ale już go nie ma, fizycznym , materialnym miejscem na Ziemi .
_________________
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-11-22, 11:25   

Cytat:
Ale trzeba też przyznać że i dziś są tacy bibliści [w zdecydowanej mniejszości], którzy nadal uważają, że Ogród w Edenie
był, ale już go nie ma, fizycznym , materialnym miejscem na Ziemi .
_________________

Ja tam, oczywiście się nie znam, ale może mi powiesz, dlaczego w Biblii tak dokładnie opisano lokalizację. No, może nie namiary długości i szerokości geograficznej, ale opisano np.rzeki z ich nazwami...
Myślę, że Eden, to zarówno miejsce, gdzie odbywały się faktyczne eksperymenty na ludziach, a także symbol.
Wiele spraw w Biblii można (i nalezy) odczytywać zarówno literalnie, jak i duchowo. Być może Eden jest jedną z nich. Co myślicie?
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2019-11-22, 17:21   

efroni napisał/a:
Ważne, że trzyma się Biblii .

No właśnie, że się nie trzyma.
efroni napisał/a:
Ogród miał i ma swoją nazwę a nazywa się Gen Eden co znaczy "ogród rozkoszy"

Więc jak się to ma do tego, co napisałeś, że w tym ogrodzie nie ma nic materialnego? (czuję, jak mi oko skacze na samą myśl, co odpiszesz) :roll:

efroni napisał/a:
Zakazany owoc który zjadł CZŁOWIEK [jako mężczyzna i kobieta] to fizyczny owoc ? Jaki ? Jabłko? Gruszka? Figa?
Drzewo oliwne do którego zostali wszczepieni nieobrzezani to też fizyczne drzewo ?

A dlaczegoż by nie? Nie wiemy jaki to był dokładnie owoc. Jednak literalny był.
Nie ma co łączyć opisów historycznych z przykładami/symbolami. Robisz najprostszy błąd i co za tym idzie, bajzel.
efroni napisał/a:
Jedynie w sferach , w światach duchowych śmierć nie ma władzy .

A Diabeł i demony? Zginą czy nie? No bo są w dziedzinach duchowych.
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2019-11-22, 17:25   

wuka napisał/a:
Wiele spraw w Biblii można (i nalezy) odczytywać zarówno literalnie, jak i duchowo. Być może Eden jest jedną z nich. Co myślicie?

Nic nie wskazuje na to, że Eden jest symbolem.
Jak na razie, pragnienia przeciętnego człowieka wiążą się raczej z tym, żeby nie umrzeć jako człowiek. Żyć tak długo jak się da, mieć kota, psa, mieć swój własny dom, dzieciaki, wnuki i na spacer chodzić do lasu.
Przechodzenie na 'inną' stronę jakoś nie leży w naturze człowieka. Inaczej by nie wydawano kroci na medycynę, gdyby umieranie było naturalne i tak upragnione.
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
RM 

Wyznanie: Unitarianizm jest błędem
Pomógł: 157 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 3253
Wysłany: 2019-11-22, 20:34   

Efroni napisał/a:
Miłość to nie jedna [choćby najważniejsza] z cech Boga . Bóg JEST miłością .
Imię IHWH wskazuje na to że Bóg BYŁ, JEST , ISTNIEJE , I BĘDZIE ISTNIEĆ [ JEST WIEKUISTY , JEDYNY - BÓG BOGÓW , PAN PANÓW , KRÓL KRÓLÓW , KTÓRY JEST STAŁY I NIEZMIENNY , ZAWSZE TAKI SAM].
Objawianie a tym samym poznawanie Imienia Boga to proces rozciągnięty w czasie


Poznawanie imienia Boga jako proces rozciągnięty w czasie, brzmi nawet dobrze. Tylko, że logika podpowiada taki ciąg objawień, iż każde kolejne dopełnia i poszerza poprzednie. Tymczasem mamy tak, że Bóg, którego objawił Jezus, zaprzecza Bogowi Mojżesza, Jozuego. Kiedy czytamy o Bogu Mojżesza, o mordowaniu pierworodnych w Egipcie i eksterminacji całych narodów, o miłych wonnościach, to nie ma magika, który połączy te wizerunki z Ojcem objawianym przez Jezusa. A przecież piszesz: ...JEST STAŁY I NIEZMIENNY , ZAWSZE TAKI SAM. Czy to, że jest stały i niezmienny, w Twoich przekonaniach oznacza, że ciągle powołuje kolejnych siepaczy, którzy idą i dla niego mordują?
Może nastał już czas, aby głośno powiedzieć, że Mojżesz to czarna dziura na mapie poznawania Boga?
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-11-22, 20:47   

RM napisał/a:
Może nastał już czas, aby głośno powiedzieć, że Mojżesz to czarna dziura na mapie poznawania Boga?

Po stokroć TAK. Dzięki Bogu, że masz odwagę to wypowiedzieć.
Jestem głęboko przekonana, że bóg Mojżesza to nie jest Bóg Jezusa.
 
 
RM 

Wyznanie: Unitarianizm jest błędem
Pomógł: 157 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 3253
Wysłany: 2019-11-22, 21:01   

Ogród to metafora, wraz ze wszystkimi opisami. W centrum idei Ogrodu znajduje się związek mężczyzny i kobiety. Cały opis Ogrodu prowadzi do miejsca połączenia mężczyzny i kobiety na ściśle określonych warunkach.
Ludzie niezależnie od opuszczenia Ogrodu, uczynili Ziemię poddaną sobie i eksploatują ją. Tylko, że teraz treść działań człowieka wobec Ziemi jest posadowiona na chciwości, bezmyślności, niszczeniu, bezwzględnym egoizmie. Niszczymy Ziemię zarówno w sensie fizycznym, jak i duchowym, ponieważ treści, jakie płyną od człowieka w stronę Ziemi są ogromnie toksyczne. A przecież możliwości człowieka stają się coraz bardziej nieograniczone w zdolności niszczenia.

Gdyby, człowiek pozostał w Ogrodzie, kierując się prawdą objawioną przez Boga, Ogród byłby dla Ziemi, jak napisano: ...A rzeka wypływała z Edenu, aby nawadniać ogród. Potem rozdzielała się na cztery odnogi. Nazwa pierwszej: Piszon. To ta, która opływa cały kraj Chawila, gdzie jest złoto, a złoto tego kraju jest wyborne. Tam jest żywica bdelium i kamień onyksowy. Nazwa drugiej rzeki: Gichon. To ta, która opływa cały kraj Kusz. A nazwa trzeciej rzeki: Chiddekel. To ta, która płynie na wschód od Asyrii. Czwartą zaś rzeką jest Eufrat. Należy pamiętać, że w czasach, kiedy to napisano, woda - rzeka były symbolem pomyślności, błogosławieństwa, dobrobytu. Rzeka wypływając z Raju (Edenu), nawadniała Ogród, a dalej rozdzielała się na cztery odnogi (cztery strony świata), generując pomyślność, bogactwo i życie. Co jest ważne, rzeka wypływała z Edenu i wpływała do Ogrodu, nawadniając go. To nie chodzi o wodę w sensie fizycznym. Raj to przestrzeń duchowa, a rzeka, która z niego płynie to treści, o których Jezus mówił "Prawda".
Gdyby więc człowiek pozostał w Ogrodzie i pił wodę z tej rzeki, jego interakcje względem Ziemi miałyby zupełnie inny wymiar. Zarządzanie Ziemią byłoby odpowiedzialne i oparte na poszanowaniu jej bogactwa i piękna. No, ale to akurat jest z perspektywy naszej cywilizacji utopia.
 
 
RM 

Wyznanie: Unitarianizm jest błędem
Pomógł: 157 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 3253
Wysłany: 2019-11-22, 21:15   

Wuka,
podział człowieka w Ogrodzie, na mężczyznę i kobietę spowodował także podzielenie kompetencji i potencjału. Mężczyźni kierują się logiką opartą na rozumie, kobiety intuicją opartą na uczuciach i odczuciach. Ponieważ zasadniczą częścią zbłądzenia jest patriarchat, władza mężczyzn, przyjęto, że intuicja kobiet to głupota.
To jest kłamstwo, że intuicja kobiet jest bezwartościowa. Ty czujesz to i wiesz w swoim sercu, że treści pozostawione przez Mojżesza to duchowe bagno. Ja mam tą możliwość, że doświadczam autorytetu kobiety i akceptuję jej autorytet, dlatego mogę językiem mężczyzny to napisać, używając retoryki i dialektyki świata mężczyzn.
Jestem w pełni przekonany, że to Twoje głębokie przekonanie o bogu Mojżesza i Bogu Jezusa pochodzi od Ducha Prawdy.
Pozdrawiam i dziękuję, ze to napisałaś. :-D
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-11-22, 21:38   

RM napisał/a:
Jestem w pełni przekonany, że to Twoje głębokie przekonanie o bogu Mojżesza i Bogu Jezusa pochodzi od Ducha Prawdy.

Obyś miał rację.
Uważam, że ma to jednak swój ciąg dalszy. Zauważ co robią bibliści, a właściwie komentatorów mam na myśli. Mówią nam, że Jezus Chrystus to TEN SAM BÓG, który działał w ST. Mówią, jednocześnie, że Bóg jest niezmienny i pełen miłosci, że nakazał te zbrodnie popełniać, bo ma plan, którego ludzie nie pojmują, ale jest ten plan dla naszego dobra. Mówią nam wreszcie, że nie wolno krytykować tamtych działań, nie wolno poddawać w wątpliwość itd.itd.
Jak można pogodzić z sobą takie przeciwieństwa.
Dla jakiego dobra naszego, skoro jest coraz gorzej na świecie. Może jestem ślepa, ale po prostu wszystko mi tu zgrzyta. Albo...mam zatwardziałe serce (podobno - skoro krytycznie się wypowiadam o tych sprawach), albo jestem nie przeznaczona do zbawienia (to dlaczego Bóg pozwolił mi sie urodzić skazując z góry na wieczne męki-jak to wykładają i protestanci i katolicy). No nie pojmuje, a ponoć głupia jakoś wybitnie nie jestem. Sa sprawy trudne, które w lot pojmuję, a z tymi nie moge się uporac.
 
 
chryzolit

Pomógł: 166 razy
Dołączył: 19 Maj 2013
Posty: 3854
Wysłany: 2019-11-22, 22:09   

Jest istotne,czy ważne dla nas są nasze własne koncepcje?,czy tez zrozumienie przekazu Apostolskiego.?
Proszę o spokojne przemyslenie zapisu.
Dz.Ap.3-11
Druga mowa św. Piotra

12 Na ten widok Piotr przemówił do ludu: «Mężowie izraelscy! Dlaczego dziwicie się temu? I dlaczego także patrzycie na nas, jakbyśmy własną mocą lub pobożnością sprawili, że on chodzi? 13 Bóg naszych ojców, Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba, wsławił Sługę swego4, Jezusa, wy jednak wydaliście Go i zaparliście się Go przed Piłatem, gdy postanowił Go uwolnić. 14 Zaparliście się Świętego i Sprawiedliwego, a wyprosiliście ułaskawienie dla zabójcy. 15 Zabiliście Dawcę życia, ale Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami. 16 I przez wiarę w Jego imię temu człowiekowi, którego widzicie i którego znacie, imię to przywróciło siły. Wiara [wzbudzona] przez niego dała mu tę pełnię sił, którą wszyscy widzicie. 17 Lecz teraz wiem, bracia, że działaliście w nieświadomości, tak samo jak zwierzchnicy wasi. 18 A Bóg w ten sposób spełnił to, co zapowiedział przez usta wszystkich proroków, że Jego Mesjasz będzie cierpiał. 19 Pokutujcie więc i nawróćcie się, aby grzechy wasze zostały zgładzone, 20 aby nadeszły od Pana dni ochłody, aby też posłał wam zapowiedzianego Mesjasza, Jezusa, 21 którego niebo musi zatrzymać aż do czasu odnowienia wszystkich rzeczy, co od wieków przepowiedział Bóg przez usta swoich świętych proroków. 22 Powiedział przecież Mojżesz5: Proroka jak ja wzbudzi wam Pan, Bóg nasz, spośród braci waszych. Słuchajcie Go we wszystkim, co wam powie. 23 A każdy, kto nie posłucha tego Proroka, zostanie usunięty z ludu. 24 Zapowiadali te dni także pozostali prorocy, którzy przemawiali od czasów Samuela i jego następców. 25 Wy jesteście synami proroków i przymierza, które Bóg zawarł z waszymi ojcami, kiedy rzekł do Abrahama: Błogosławione będą w potomstwie twoim wszystkie narody ziemi6. 26 Dla was w pierwszym rzędzie wskrzesił Bóg Sługę swego i posłał Go, aby błogosławił każdemu z was w odwracaniu się od grzechów».

Pozdrawiam.
_________________
Zapraszam - www.refleksjebiblijne.wordpress.com
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 11