Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy Świadkowie powinni głosić?
Autor Wiadomość
Robertus 

Dołączył: 05 Paź 2013
Posty: 117
Wysłany: 2020-01-17, 14:14   

Krystian napisał/a:
Robertusie. Ty należysz do pomazańców?
Bo jeżeli nie, to dlaczego powołujesz się na Nowy Testament.
On przecież, według nauk CK - jest kierowany tylko do pomazańców.

Czepiasz się. przecież nawet cytaty które wstawiłeś pokazują coś innego

Krystian napisał/a:
większość wypowiedzi

Czyli nie wszytskie.
Krystian napisał/a:
niemal wszystkie

Niemal, wiec nie wszystkie
Krystian napisał/a:
przede wszystkim

czyli nie TYLKO jak napisałeś.

Strażnica tak to opisała
"W następnych dziesięcioleciach po wyborze pierwszych członków zboru pomazańców Jehowa uznał za stosowne dopilnować, by spisano relacje z ziemskiej służby Jezusa. Zadbał też o utrwalenie na piśmie tego, w jaki sposób obchodził się z namaszczonymi chrześcijanami i co im radził. Dzięki temu do już istniejących natchnionych Pism Hebrajskich dodał natchnione Chrześcijańskie Pisma Greckie. Pisma Hebrajskie spisano przede wszystkim dla narodu izraelskiego w okresie, gdy łączyła go z Bogiem szczególna więź. Z kolei Pisma Greckie powstały głównie dla „Izraela Bożego”, czyli namaszczonych braci Chrystusa i duchowych synów Bożych. Nie oznacza to bynajmniej, że nie-Izraelici nie mogli odnosić pożytku ze studiowania Pism Hebrajskich. Podobnie chrześcijanie, którzy nie są namaszczeni duchem świętym, czerpią niezmierne korzyści zanalizowania i trzymania się rad zawartych w Chrześcijańskich Pismach Greckich" 2008 rok 15 stycznia.
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2020-01-17, 18:45   

Robertus napisał/a:
Podobnie chrześcijanie, którzy nie są namaszczeni duchem świętym, czerpią niezmierne korzyści zanalizowania i trzymania się rad zawartych w Chrześcijańskich Pismach Greckich" 2008 rok 15 stycznia.


Napisałeś wymijająco.
Czerpią korzyści, czy ich dotyczą?
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.

Ewangelia Jana 3:16
 
 
Robertus 

Dołączył: 05 Paź 2013
Posty: 117
Wysłany: 2020-01-20, 10:32   

Krystian napisał/a:
Napisałeś wymijająco.
Czerpią korzyści, czy ich dotyczą?

przekaz dość prosty. Rady zawarte w NT dotyczą wszytskich.
Bóg nie stosuje innych praw wobec tych co będą w niebie i wobec tych co będą zyć na ziemi. Normy są takie same. Jednak to nie oznacza, że każdy ma taką samą nadzieję.
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2020-02-21, 16:23   

Biblia nie uczy żeby głosić, lecz żeby pomagać uznając ludzi nie za pogan, lecz za potrzebujących pomocy przyjaciół

Mat 10:5-7 eib "(5) Tych dwunastu posłał Jezus z takimi poleceniami: Nie udawajcie się w drogę do pogan i nie wchodźcie do miasta Samarytan. (6) Idźcie raczej do owiec, które poginęły z domu Izraela. (7) Po drodze zaś głoście: Królestwo Niebios jest blisko!"

Mat 24:14 eib "(14) Dobra nowina o Królestwie zostanie rozgłoszona po całym zamieszkałym świecie na świadectwo wszystkim narodom — i wtedy nadejdzie koniec."

Mat 28:19 eib "(19) Idźcie więc i pozyskujcie uczniów pośród wszystkich narodów. Chrzcijcie ich w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego"
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
bonhart 
bonhart

Pomógł: 59 razy
Wiek: 55
Dołączył: 02 Sty 2010
Posty: 1752
Skąd: lodz
Wysłany: 2020-02-21, 17:39   

radek
Cytat:
Biblia nie uczy żeby głosić, lecz żeby pomagać uznając ludzi nie za pogan, lecz za potrzebujących pomocy przyjaciół


i argumentujesz cytatem:

Cytat:
Mat 10:5-7 eib "(5) Tych dwunastu posłał Jezus z takimi poleceniami: Nie udawajcie się w drogę do pogan i nie wchodźcie do miasta Samarytan. (6) Idźcie raczej do owiec, które poginęły z domu Izraela. (7) Po drodze zaś głoście: Królestwo Niebios jest blisko!"


coś nie tak! :-/

bonhart
_________________
ss
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2020-02-21, 18:16   

bonhart napisał/a:
radek
Cytat:
Biblia nie uczy żeby głosić, lecz żeby pomagać uznając ludzi nie za pogan, lecz za potrzebujących pomocy przyjaciół


i argumentujesz cytatem:

Cytat:
Mat 10:5-7 eib "(5) Tych dwunastu posłał Jezus z takimi poleceniami: Nie udawajcie się w drogę do pogan i nie wchodźcie do miasta Samarytan. (6) Idźcie raczej do owiec, które poginęły z domu Izraela. (7) Po drodze zaś głoście: Królestwo Niebios jest blisko!"


coś nie tak


Istotą tego wersu jest sposób podchodzenia do ludzi, a nie emanacja wiedzą nawet Biblijną. Najpierw Jezus powiedział o wymaganym podejściu do ludzi, a później powiedział co uczniowie mają robić po drodze. Gdyby Jezus nie miał uwag do ich podejścia do ludzi nie musiałby mówić co mają robić po drodze, więc ten wers mówi o podejściu do ludzi nie o ogłaszaniu informacji

Mat 10:5-7 eib "(5) Tych dwunastu posłał Jezus z takimi poleceniami: Nie udawajcie się w drogę do pogan i nie wchodźcie do miasta Samarytan. (6) Idźcie raczej do owiec, które poginęły z domu Izraela. (7)Po drodze zaś głoście: Królestwo Niebios jest blisko!"
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2020-02-21, 20:02   

Radek, nawet jak 'po drodze' (jak sugeruje EIB, choć błędnie) to jednak Jezus poleca: głoście. Wyrażasz sprzeczności.
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2020-02-21, 21:15   

Bobo napisał/a:
Radek, nawet jak 'po drodze' (jak sugeruje EIB, choć błędnie) to jednak Jezus poleca: głoście. Wyrażasz sprzeczności.


Bobo jeśli się wie co powinno być na pierwszym miejscu, to można pomóc całemu światu. Ja do ŚJ nic nie mam, u mnie mogą być codziennie, ale wiem, że do serc wielu ludzi nie umieją dotrzeć i tłumaczą, że ci ludzie pójdą na potępienie, a to po prostu rezultat utraty cierpliwości i bezradności. Moim zdaniem ŚJ za bardzo zależy na forsowaniu swojej interpretacji Biblii, a za mało na ciemiężonych przez system społeczny ludziach. ŚJ mają teraz łatwiej bo są zorganizowani i żyją w przyjaźni ze sobą, lecz są ludzie mający jedynie Duszę, nie zamierzający Jej przehandlować za chwilowo łatwiejsze życie i ja tych ludzi podziwiam bardziej niż poglądy ŚJ i bardziej niż Pisma Święte. Na forum mogę wyróżnić Quezę, Wybraną, Wukę, Listka, Tolę, Boadusiciela, w pewnym sensie też EMETA, spośród osób ostatnio się udzielających. EMET wydaje się być po prostu rzetelny w tym co pisze, a pozostali, to indywidualności i bardzo fajnie się ich czyta. Myślę, że się nie obrażą za ten wpis. Osoby forsujące poglądy swoich nadzorców religijnych są z reguły nienaturalne

Mat 5:19 eib "(19) Kto zatem rozwiąże jedno z przykazań, choćby z pozoru nieważne, i w ten sposób będzie uczył ludzi, tego w Królestwie Niebios też nazwą nieważnym. Tego natomiast, kto będzie je stosował i innych tego uczył, w Królestwie Niebios nazwą ważną osobą."

Mat 23:15 eib "(15) Biada wam, znawcy Prawa i faryzeusze, obłudnicy! Potraficie obejść morze i ląd, żeby zyskać jednego wyznawcę, a gdy się wam to uda, czynicie go synem godnym wiecznej kary dwa razy gorszym, niż wy."

Tym niemniej wiem, że bycie nadzorcą religijnym nie jest wdzięcznym zadaniem, bo po prostu wymaga Świętości, prawdą jest też, że Świętymi powinni być wszyscy, a jeśli nie są, to znaczy, że na razie nie ma ani jednego Świętego i wszyscy musimy się wzajemnie nie potępiać a podnosić na duchu bez rozróżniania religijnego
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
Queza 
The Morning Star


Pomogła: 155 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 30 Mar 2012
Posty: 4680
Skąd: Bieszczady
Wysłany: 2020-02-21, 22:35   

radek napisał/a:
Na forum mogę wyróżnić Quezę, Wybraną, Wukę, Listka, Tolę, Boadusiciela, w pewnym sensie też EMETA, spośród osób ostatnio się udzielających. EMET wydaje się być po prostu rzetelny w tym co pisze, a pozostali, to indywidualności i bardzo fajnie się ich czyta.


Dziękuję za pierwsze miejsce. Pamiętam, że na Studniówce na Polonezie tańczyłam ostatnia i nie byłam najwyższa wzrostem.
_________________
Matko, która jesteś w Niebie, chroń Nas zawsze w potrzebie. Niech się Imię Twoje święci, miej Nas zawsze w Swej pamięci.
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2020-02-22, 07:28   

Queza napisał/a:
Dziękuję za pierwsze miejsce. Pamiętam, że na Studniówce na Polonezie tańczyłam ostatnia i nie byłam najwyższa wzrostem.


Mat 20:16 eib "W ten sposób ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi."
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
bonhart 
bonhart

Pomógł: 59 razy
Wiek: 55
Dołączył: 02 Sty 2010
Posty: 1752
Skąd: lodz
Wysłany: 2020-02-22, 09:22   

radek
Cytat:
Biblia nie uczy żeby głosić, lecz żeby pomagać uznając ludzi nie za pogan, lecz za potrzebujących pomocy przyjaciół


Wręcz przeciwnie:

I wszystkim narodom musi być najpierw głoszona dobra nowina. Mk 13:10

I ta dobra nowina o królestwie będzie głoszona po całej zamieszkanej ziemi na świadectwo wszystkim narodom; a potem nadejdzie koniec. Mt 24:14

Ale choćbyśmy nawet my albo choćby anioł z nieba oznajmił wam jako dobrą nowinę coś poza tym, co wam oznajmiliśmy jako dobrą nowinę, niech będzie przeklęty. Galatów 1:8

Rzymian 10:14:15 ,, Jakże więc mieli wzywać Tego, w którego nie uwierzyli? Jakże mieli uwierzyć w Tego, którego nie słyszeli? Jakże mieli usłyszeć, gdy im nikt nie głosił? 15 Jakże mogliby im głosić, jeśliby nie zostali posłani? Jak to jest napisane: Jak piękne stopy tych, którzy zwiastują dobrą nowinę!” BT

radek
Cytat:
Mat 10:5-7 eib "(5) Tych dwunastu posłał Jezus z takimi poleceniami: Nie udawajcie się w drogę do pogan i nie wchodźcie do miasta Samarytan. (6) Idźcie raczej do owiec, które poginęły z domu Izraela. (7) Po drodze zaś głoście: Królestwo Niebios jest blisko!"

radek
Cytat:
Istotą tego wersu jest sposób podchodzenia do ludzi, a nie emanacja wiedzą nawet Biblijną. Najpierw Jezus powiedział o wymaganym podejściu do ludzi, a później powiedział co uczniowie mają robić po drodze. Gdyby Jezus nie miał uwag do ich podejścia do ludzi nie musiałby mówić co mają robić po drodze, więc ten wers mówi o podejściu do ludzi nie o ogłaszaniu informacji


To co mieli by ogłaszać radku 'owcom które poginęły z domu Izraela' inną ewangelię? Czy tą którą mieli ogłaszać przechodząc, opartą na wiedzy Biblijnej.Mat 10:5-7 Cytat ten wskazuje tylko na to, aby najpierw ogłosić ją wewnątrz społeczności Żydów. Ale to ta sama ewangelia o Królestwie Bożym, a jej nakaz nauczania przytoczyłem wyżej.

Zwrot ewangeliczny 'musi być głoszona', czy 'zostali posłani' jest pewnego rodzaju wymogiem i potwierdzeniem że Biblia 'uczy żeby głosić'. ;-)

bonhart
_________________
ss
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2020-02-22, 10:10   

bonhart napisał/a:
radek
Cytat:
Mat 10:5-7 eib "(5) Tych dwunastu posłał Jezus z takimi poleceniami: Nie udawajcie się w drogę do pogan i nie wchodźcie do miasta Samarytan. (6) Idźcie raczej do owiec, które poginęły z domu Izraela. (7) Po drodze zaś głoście: Królestwo Niebios jest blisko!"


Jeśli nastajesz na słowo "głoście", to wg Twojej interpretacji przychodząc do dowolnego domu głoszący musi po prostu wypowiedzieć formułę "Królestwo Niebios jest blisko" i iść dalej i proceduralnie to powtarzać przy poszczególnych domach nie prezentując sobą nic innego i co gorsza nie myśląc o szanowaniu rozmówcy. Pomyśl czy to miałoby sens. Ja pisząc o mojej interpretacji tego wersu nie chcę urazić ŚJ, ale pomóc zrozumieć Pismo, bo to, że nie trafiają do serc wielu ludzi nie jest winą Pisma, lecz Jego interpretacji, a zaczepianie mnie ze względu na to co napisałem i próba obrony niedojrzałych interpretacji będzie zrozumiana przez osoby inteligentne po przeczytaniu następujących wersów

Po pierwsze podejście do rozmówcy

Mar 7:5-8 eib "(5) Zapytali Go zatem faryzeusze i znawcy Prawa: Dlaczego Twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, lecz jedzą chleb nie obmytymi rękami? (6) On zaś im odpowiedział: Trafnie Izajasz powiedział o was, obłudnikach, w swoim proroctwie: Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem jest ode Mnie daleko. (7) Czczą Mnie jednak daremnie, ucząc zasad, które są nakazami ludzkimi. (8) Porzuciliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkich tradycji."

Po drugie rozumienie sensu nauczania

Mar 2:22 eib "(22) Nikt też nie wlewa młodego wina do starych bukłaków, w przeciwnym razie wino rozrywa bukłaki — samo wycieka i bukłaki stracone. Młode wino trzeba lać do nowych bukłaków."
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2020-02-22, 11:09   

bonhart napisał/a:
I ta dobra nowina o królestwie będzie głoszona po całej zamieszkanej ziemi na świadectwo wszystkim narodom; a potem nadejdzie koniec. Mt 24:14


Niepojęte jest dla mnie, jak to nie zauważamy w jednym zdaniu wszystkich wyrazów.
Mt 24:14 bw "I będzie głoszona ta ewangelia o Królestwie po całej ziemi na świadectwo wszystkim narodom, i wtedy nadejdzie koniec."
Kładziemy nacisk wyłącznie na głoszenie, a nie zauważmy w ogóle celu tego głoszenia!

Jeśli odrzucimy to "świadectwo" dla innych, to fakt głoszenia nabiera zupełnie innego znaczenia!

Stąd biorą się błędne poglądy, że głoszenie ma na celu zbawienie świata, że tylko teraz można zostać zakwalifikowanym do Królestwa, że odrzucenie poselstwa skutkuje wieczną śmiercią.
 
 
bonhart 
bonhart

Pomógł: 59 razy
Wiek: 55
Dołączył: 02 Sty 2010
Posty: 1752
Skąd: lodz
Wysłany: 2020-02-22, 11:33   

radek
Cytat:
Jeśli nastajesz na słowo "głoście", to wg Twojej interpretacji przychodząc do dowolnego domu głoszący musi po prostu wypowiedzieć formułę "Królestwo Niebios jest blisko"...


Nie koniecznie:

Pod tym terminem zawarte były treści, dla oczekujących 'mesjasza' Żydów i wypełnienia proroctw. chyba się z tym zgodzisz ;-)

Zwrot 'Królestwo Niebios jest blisko' ma szeroki aspekt, zapewne w tamtym czasie doskonale rozumiany przez 'zagubione owce Izraela'. Stąd też dziś trzymamy się wszyscy jak i 'oni' dawniej, nie zwrotu, tylko jego wykładni. (co pod nim stoi). :-/

bonhart
_________________
ss
 
 
bonhart 
bonhart

Pomógł: 59 razy
Wiek: 55
Dołączył: 02 Sty 2010
Posty: 1752
Skąd: lodz
Wysłany: 2020-02-22, 11:38   

Henryk
Cytat:
(...)


Henryku mówimy tu o 'nakazie' a nie o 'celu'.

ale!

po części się zgadzam. :-/

bonhart
_________________
ss
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 10