Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zakaz łączenia wełny i lnu
Autor Wiadomość
MarDeb


Wyznanie: Chrześcijanin
Dołączył: 02 Kwi 2020
Posty: 38
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-17, 07:32   Zakaz łączenia wełny i lnu

Czy ktoś wie czemu powstał taki zakaz?

"Nie będziesz się ubierał w mieszaną tkaninę z wełny i z lnu." Biblia Warszawska V Mojż 22:11
_________________
Historie Nowego i Starego Testamentu przedstawione jako gry biblijne, aby ułatwić dzieciom ich zrozumienie.
Zapraszam też do poznawania Biblii z dziećmi dzięki różnym ciekawostkom.
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2020-06-17, 07:37   Re: Zakaz łączenia wełny i lnu

MarDeb napisał/a:
Czy ktoś wie czemu powstał taki zakaz?

"Nie będziesz się ubierał w mieszaną tkaninę z wełny i z lnu." Biblia Warszawska V Mojż 22:11

Pierwsze słyszę, ale mogę ci niebiblijnie odpowiedzieć: otóż kiedy dziergasz na drutach np.sweter z wełny (czyli produkt z runa zwierzęcia) to ma on swoje wymagania choćby w praniu. Noszenie odziezy z wełny też jest specyficzne i nie każdy ją może nosić. Przeznaczenie jest tez inne.

Len, jako produkt roślinny jest zupełnie inny i wręcz przeciwstawny do powyższego. Logika nakazuje nie łączyć wyrobów. A może po prostu Bóg musiał uświadomić Izraelitów, czy raczej Izraelitki, aby do pralki nie wrzucały lnianej koszuli i kożucha. :roll:
:mrgreen:
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2020-06-17, 10:34   

MarDeb napisał/a:
Czy ktoś wie czemu powstał taki zakaz?


To dotyczyło starożytnego Izraela.
Nam nic, do tego.
Chociaż znajdziesz na tym forum, osoby,co karzą przestrzegać prawa mojżeszowego.
Choć sami w takiej odzieży, nie chodzą :-P
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.

Ewangelia Jana 3:16
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2020-06-17, 12:12   

Prawo Boże dane Izraelitom zawierało następujący zakaz: „Nie wolno ci nosić mieszanej tkaniny zwełny ilnu” (Pwt 22:11; zob. też Kpł 19:19). Wzwiązku ztym wdziele Encyclopaedia Judaica (Jerozolima 1973, t.14, szp. 1213) napisano: „Zakaz dotyczący (...) [szaʽatnéz, „szaty zdwóch rodzajów włókna”, NŚ] nie odnosi się do ubrań kapłanów. ZWyjścia 28:6, 8, 15 i39:29 wynika, że różne elementy stroju kapłana należało wykonać zlnu tkanego zbarwioną wełną. (...) Sugeruje to, iż taka mieszana tkanina została zastrzeżona wyłącznie do świętego użytku”.
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2020-06-17, 16:17   

Bobo napisał/a:
ZWyjścia 28:6, 8, 15 i39:29 wynika, że różne elementy stroju kapłana należało wykonać zlnu tkanego zbarwioną wełną. (...) Sugeruje to, iż taka mieszana tkanina została zastrzeżona wyłącznie do świętego użytku”.


Bisior nie jest wełną, a o nim piszą podane wersety.

Przepisy Zakonne miały wymiar praktyczny, ale i także symboliczny dla nas.
Wedle zasady:
Rz 15:4 bt5 "To zaś, co niegdyś zostało napisane, napisane zostało także dla naszego pouczenia, abyśmy dzięki cierpliwości i pociesze, jaką niosą Pisma, podtrzymywali nadzieję."

Pwt 22:10-11 br"Do orki nie będziesz razem zaprzęgał wołu i osła. (11) Nie będziesz także nosił ubrania z tkaniny sporządzonej z lnu i wełny."
O ile werset 10 jest dość łatwy do zrozumienia, to jednak Nowy Testament przekłada na dzisiejsze realia tamten zakaz i też pisze o „chodzeniu w nierównym jarzmie”.
2Kor 6:14 bp "Nie wprzęgajcie się w jedno jarzmo z niewierzącymi. Co ma bowiem wspólnego sprawiedliwość z nieprawością? Albo co ma wspólnego światło z ciemnością?"
Można tę wskazówkę interpretować też jako odradzanie brania sobie za współmałżonka człowieka niewierzącego, czy z zupełnie odmiennej kultury.

Co do wersetu 11 nie wiem, jaka była trwałość, czy właściwości takiej „dwojakiej” tkaniny?
Len był na ogół używany wprost na ciało, delikatniejszy od wełny.
Wełna lepiej ogrzewała ciało i była stosowana jako wierzchnie okrycie.
Kiedyś tkano ręcznie na krosnach, nie potrafiono tak doskonale wyrabiać nici z różnych, mieszanych materiałów tak jak dziś, metodą przemysłową.
Dziś stosuje się mieszaninę nawet kilku rodzajów włókien. Dziewczyny pewnie lepiej wiedzą niż ja. :-D

A jak by to przenieść na dziś?
Szata w Nowym Testamencie jednoznacznie kojarzy się z usprawiedliwieniem człowieka przed Bogiem.
W czasie Mojżesza dostępowało się usprawiedliwienia poprzez wykonywanie poleceń i ofiar nakazanych przez Zakon.
Wraz z Ofiarą Jezusa, usprawiedliwienia dostępuje się nie uczynkami narzuconymi przez Zakon, a wiarą.
Wiarą, która jest potwierdzana uczynkami- zupełnie innymi niż ofiary z pokarmów, zwierząt, płynów…
Tak więc musimy wybrać: albo Zakon Mojżesza, albo wiara w Chrystusa.
Nie ma opcji, aby trzymać się jednego, mając nadzieję w drugim. Albo, albo...

Zaznaczam bardzo wyraźnie, że są to jedynie moje prywatne myśli!
 
 
Krystian 


Wyznanie: Chrystianin
Pomógł: 106 razy
Wiek: 51
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 4197
Wysłany: 2020-06-17, 17:35   

Henryk napisał/a:
Tak więc musimy wybrać: albo Zakon Mojżesza, albo wiara w Chrystusa.


Ja wybieram wiarę w CHrystusa, jak przystało Chrystianowi
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.

Ewangelia Jana 3:16
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2020-06-18, 08:02   

Temat mieszania gatunków poruszony jest też pod adresem:
https://www.jhi.pl/psj/mieszane_gatunki

Tkaniny lnianej z domieszką wełny, lub odwrotnie, nie można prać w wysokiej temperaturze, nie mówić już o gotowaniu. Plamy nie dadzą się doprać dobrze.
Dziś mamy proszki z detergentami, pralnie chemiczne.
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2020-06-18, 08:41   

Henryk napisał/a:
Temat mieszania gatunków poruszony jest też pod adresem:
https://www.jhi.pl/psj/mieszane_gatunki

Tkaniny lnianej z domieszką wełny, lub odwrotnie, nie można prać w wysokiej temperaturze, nie mówić już o gotowaniu. Plamy nie dadzą się doprać dobrze.
Dziś mamy proszki z detergentami, pralnie chemiczne.

No kurczki, a co ja pisałam w pierwszym poście? Czy chodzi tylko o to, że kobieta nie ma prawa odpowiadać? Trzeba było od razu napisać, szanowny twórco tematu, że baby mają milczeć.
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2020-06-18, 09:10   

wuka napisał/a:
No kurczki, a co ja pisałam w pierwszym poście?

Fakt. :oops:
Mam taką awersję, do tekstów niektórych userów, że czytam z zamkniętymi oczami. :cry:
Tak,- pisałaś o różnicach podczas procesu prania.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 10