Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Św. Pawet: 12-ty czy 13-ty Apostoł?
Autor Wiadomość
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2008-04-07, 09:56   

DWUNASTU APOSTOŁÓW BARANKA Tom VI Wykładów PŚw. CT Russell.

Apostoł oświadcza, że gruntu innego nikt nie może założyć, oprócz tego, który jest założony, a który jest – Jezus Chrystus (1 Kor. 3:11). Na tym gruncie, na tej podstawie Pan nasz, jako przedstawiciel Ojca, zaczął wznosić swój Kościół, a czyniąc to powołał dwunastu apostołów – nie przypadkowo, lecz z wyrachowania, tak jak dwanaście Pokoleń Izraela były nie dziełem przypadku, lecz były wynikiem Boskiego planu. Pan nasz nie tylko nie wybrał więcej niż tych dwunastu apostołów, lecz nawet nigdy potem nie upoważnił nikogo do mianowania większej liczby – pominąwszy fakt, że Judasz, okazawszy się niegodnym swego stanowiska wśród dwunastu apostołów, postradał to miejsce i został zastąpiony przez Apostoła Pawła.

Widzimy, że Pan czuwał nad apostołami – znamy Jego troszczenie się o Piotra, Jego modlitwę za Piotrem w godzinie próby i specjalne odwołanie się do tego apostoła, aby pasł Jego owce i baranki. Znamy również Jego zaopiekowanie się wątpiącym Tomaszem i Jego gotowość zupełnego udowodnienia mu faktu swojego zmartwychwstania. Z tych dwunastu nie stracił nikogo oprócz syna zatracenia – a o jego zdradzie Pan naprzód już wiedział i było to przepowiedziane w Piśmie Św. Wyboru Macieja podanego w Dziejach Apostolskich nie możemy uważać pod żadnym względem za wybranie przez Pana. Był on niewątpliwie dobrym człowiekiem, ale został wybrany przez jedenastu bez upoważnienia. Apostołowie ci mieli poruczone przebywać w Jeruzalemie i czekać na zesłanie z nieba ducha świętego w dniu Zielonych Świątek i właśnie podczas tego czekania i przed zesłaniem ducha popełnili oni tę pomyłkę, że wybrali Macieja na miejsce Judasza. Pan nie zgromił ich za to mieszanie się w Jego zarządzenia, tylko zignorował ich wybór i w czasie właściwym wywiódł Apostoła Pawła, oświadczając: “albowiem mi ten jest naczyniem wybranym”. Nadto mamy własne oświadczenie Pawła, że został odłączony z żywota matki swojej, aby być specjalnym Jego sługą, oraz dalej, że w niczym nie był podlejszy od bardzo wielkich apostołów – Gal. 1:15; 2 Kor. 11:5.

Z tego widzimy, że nie zgadzamy się wcale z papiestwem i z protestanckim episkopalnym kościołem, ani też z katolickim apostolskim kościołem i z Mormonami, którzy wszyscy twierdzą, iż liczba apostołów nie była ograniczoną do, dwunastu, lecz że od owego czasu byli inni następcy, którzy przemawiali i pisali z takim samym autorytetem jak dwunastu oryginalnych apostołów. Zaprzeczamy temu, a na dowód przypomnijmy sobie jak Pan szczegółowo wybierał tych dwunastu, mając w umyśle ważność liczby dwanaście w rzeczach poświęconych, odnoszących się do tego wyboru. Wskazujemy wreszcie na symboliczny obraz uwielbionego Kościoła, jaki daje nam Objawienie 21. Tam Nowe Jeruzalem – symbol nowego rządu w Tysiącleciu, symbol Kościoła, Oblubienicy połączonej ze swym Panem – jest najwyraźniej określone. W obrazie tym jest najwyraźniej zaznaczone, że dwanaście bram Miasta są kosztowne i że na tych dwunastu bramach były napisane imiona “dwunastu Apostołów Barankowych” – ni mniej ni więcej. Czy może być lepszy dowód, że nigdy nie było więcej niż dwunastu apostołów Barankowych, oraz, że wszyscy inni byli, według słów Św. Pawła “fałszywymi apostołami” – 2 Kor. 11:13.

Nie możemy nawet sobie wyobrazić potrzeby większej ilości apostołów; albowiem ciągle jeszcze mamy tych dwunastu wśród nas, mamy ich świadectwo i owoce ich pracy – i to w o wiele wygodniejszej formie aniżeli ci, którzy osobiście obcowali z nimi w ciągu ich posłannictwa na ziemi. Zapiski ich posłannictwa są wśród nas; ich zapiski słów Pańskich, Jego cudów itd. Mamy dzisiaj w najwygodniejszej formie ich rozprawy o najrozmaitszych szczegółach chrześcijańskiej doktryny. Rzeczy te są “wystarczające”, według słów Apostoła, “aby człowiek Boży był ku wszelkiej sprawie dobrej dostatecznie wyćwiczony”. Objaśniając tę rzecz dalej, Apostoł dodaje: “Albowiem nie chroniłem cię, żebym wam nie miał oznajmić wszelkiej rady Bożej”. Czyż trzeba nam czegoś więcej? – 2 Tym. 3:17; Dz.Ap. 20:27.

Bezpośrednio po swoim czterdziestodniowym rozmyślaniu i kuszeniu Go przez Przeciwnika na puszczy, postanowiwszy obrać właściwą drogę, Pan nasz zaczął głosić Ewangelię przyszłego Królestwa i zapraszać naśladowców, których nazywano uczniami. Z pośród tych właśnie uczniów Pan ostatecznie wybrał dwunastu (Łuk. 6:13-16). Wszyscy oni pochodzili z najpokorniejszych zawodów życiowych, niektórzy byli rybakami, i mówiono o nich, że rządcy uważali ich za nieuczonych i prostaków (Dz.Ap. 4:13). Widocznie tych dwunastu Pan powołał z pośród “uczniów”, czyli z pośród ogólnych swych zwolenników, którzy popierali Jego sprawę, ale wyznając Go nie porzucali codziennych swych zajęć. Dwunastu wybranych Pan zaprosił do wzięcia udziału w posłannictwie Ewangelii, a jak wiadomo, porzucili oni wszystko i poszli za Nim (Mat. 4:17-22; Marek 1:16-20; 3:13-19; Łuk. 5:9-11). “Siedemdziesięciu” później wysłanych nigdy nie byli uznani za apostołów. Łukasz podaje nam szczegółowo o wybraniu tych dwunastu, powiadamiając nas, że przed wybraniem Pan nasz udał się na górę, aby się modlić – widocznie chcąc się poradzić Ojca, co do swojej pracy i współpracowników. Jezus trwał na modlitwie przez całą noc, a kiedy nastał dzień przywołał do siebie uczniów (po grecku mathetes – uczących się, czyli wychowanków). Z pośród tych Pan wybrał dwunastu, których nazwał apostołami (po grecku apostolos – wysłani). W ten sposób tych dwunastu Pan odróżnił i odłączył z pośród uczniów – Łuk. 6:12,13,17.

Inni uczniowie, nie wybrani w ten sposób do apostolstwa, byli także drodzy i umiłowani dla Pana i niewątpliwie sympatyzowali z wybraniem owych dwunastu, wiedząc, że stało się to dla dobra ogólnego dzieła. Na czym Pan opierał swój wybór nie jest powiedziane. Ale mamy zapisaną Jego modlitwę odnoszącą się do tego: “Twoić byli i dałeś mi je”, oraz: “I żaden z nich nie zginął, tylko on syn zatracenia” – Judasz. Pod jakim względem Ojciec dokonał wyboru tych dwunastu, nie jest to dla nas ważnem. Niewątpliwie przymiotem ich była pokora, a zawód ich z pewnością wyrobił z nich ludzi pokornych, o silnym charakterze i o wytrwałości w przekonaniach, czego nie wyrabiają inne zajęcia codzienne w takim stopniu. Jak nas pouczono, wybór dwunastu apostołów, dlatego został dokonany jeszcze przed Zielonymi Świątkami (przed datą spłodzenia Kościoła), aby apostołowie byli specjalnie w towarzystwie Pana Jezusa, aby mogli widzieć Jego czyny, słyszeć Jego słowa i nauki, w ten sposób, żeby w czasie właściwym mogli być naocznymi świadkami dla nas i dla wszystkiego ludu Bożego w sprawie cudownych słów i cudów objawionych przez życie Pana Jezusa – Łuk. 24:44-48; Dz.Ap. 10:39-42.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2008-04-07, 10:10   

Cytat:
Z tych dwunastu nie stracił nikogo oprócz syna zatracenia – a o jego zdradzie Pan naprzód już wiedział i było to przepowiedziane w Piśmie Św. Wyboru Macieja podanego w Dziejach Apostolskich nie możemy uważać pod żadnym względem za wybranie przez Pana. Był on niewątpliwie dobrym człowiekiem, ale został wybrany przez jedenastu bez upoważnienia. Apostołowie ci mieli poruczone przebywać w Jeruzalemie i czekać na zesłanie z nieba ducha świętego w dniu Zielonych Świątek i właśnie podczas tego czekania i przed zesłaniem ducha popełnili oni tę pomyłkę, że wybrali Macieja na miejsce Judasza. Pan nie zgromił ich za to mieszanie się w Jego zarządzenia, tylko zignorował ich wybór i w czasie właściwym wywiódł Apostoła Pawła, oświadczając: “albowiem mi ten jest naczyniem wybranym”. Nadto mamy własne oświadczenie Pawła, że został odłączony z żywota matki swojej, aby być specjalnym Jego sługą, oraz dalej, że w niczym nie był podlejszy od bardzo wielkich apostołów – Gal. 1:15; 2 Kor. 11:5.



Skoro jak pisze w tym fragmencie , wybór Macieja nie jest poparty przez Boga ,to gdzie to napisano w Biblii?

A także fakt istnienia innych apostołow oprócz 12 ,kto ich wybrał?

Poza tym owe 12 istniało przed powołaniem Pawła.Dopiero po tym fakcie pojmano Szczepana ,a wiadomo ,że Paweł był wtedy jeszcze faryzeuszem.

Dz 6:2 NS "Toteż dwunastu przywołało do siebie owo mnóstwo uczniów i rzekło: "Nie jest stosowne, żebyśmy pozostawili słowo Boże, a rozdzielali pokarm na stoły."

Skoro "dwunastu" istniało przed powołaniem Pawła ,to Bóg przyznał się do Macieja i wybrał go w zamian Judasza.

Albo ta wypowiedż Pawła:

I Koryntian 15
Albowiem przekazałem wam wśród pierwszych rzeczy to, co i ja przyjąłem, że Chrystus umarł za nasze grzechy, według Pism, 4 i że był pogrzebany, a także został wskrzeszony trzeciego dnia, według Pism, 5 i że ukazał się Kefasowi, potem dwunastu. 6 Potem ukazał się jednocześnie ponad pięciuset braciom, z których większość pozostaje aż dotąd, a niektórzy zapadli w sen śmierci. 7 Potem ukazał się Jakubowi, następnie wszystkim apostołom, 8 a ostatniemu ze wszystkich ukazał się również mnie, jak gdyby przedwcześnie urodzonemu.

Albo to:

Dz 15:2 NS "Ale gdy już powstał niemały zatarg i spór między nimi a Pawłem i Barnabasem, wyznaczono Pawła i Barnabasa oraz kilku innych spośród nich, żeby w sprawie tego sporu udali się do apostołów i starszych w Jerozolimie."

Dz 16:4 NS "A gdy podróżowali /Paweł i Barnabas/przez miasta, przekazywali miejscowym do przestrzegania postanowienia powzięte przez apostołów i starszych, którzy byli w Jerozolimie."

W tych wypowiedziach Paweł nie jest zaliczany do apostołów.Tych 12.
Bo sam był apostołem dla narodów,a nie jednym z 12.
Ostatnio zmieniony przez tessa 2008-04-07, 11:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2008-04-07, 11:33   

tessa napisał/a:
Skoro jak pisze w tym fragmencie , wybór Macieja nie jest poparty przez Boga ,to gdzie to napisano w Biblii?

A także fakt istnienia innych apostołow oprócz 12 ,kto ich wybrał?


No to chyba nie przeczytałaś całego artykułu Pastora Russella, jeżeli nie doczytałas sie kto wybierał apostołów. przeczytaj, nie parzy.


tessa napisał/a:
Poza tym owe 12 istniało przed powołaniem Pawła.Dopiero po tym fakcie pojmano Szczepana ,a wiadomo ,że Paweł był wtedy jeszcze faryzeuszem.


Nie szkodzi kim był Paweł, tak Bóg chciał. Paweł napisał ponad połowę listów, to chyba o czymś świadczy, a ile listów napisał Maciej? Ja wierzę,że Maciej na pewno jest w M.Stadku, ale to nie znaczy,że był Apostołem Baranka. Baranek sam sobie apostołów wybierał, nigdy nie przez losy. Ogólnie można powiedzieć,że każdy Misjonarz jest apostołem. Wyraz Apostoł--znaczy posłaniec, ale tutaj chodzi o Apostołów Baranka o ścisłą czołówkę o filary w Królestwie Bożym.


tessa napisał/a:
Dz 16:4 NS "A gdy podróżowali /Paweł i Barnabas/przez miasta, przekazywali miejscowym do przestrzegania postanowienia powzięte przez apostołów i starszych, którzy byli w Jerozolimie."


Przekazywać mógł i tamci przekazywali jego pisma pewnie też.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2008-04-07, 11:50   

Czy Paweł potwierdził ,że wchodzi w skład 12 apostołów? Nie.

Sam nazywał 12 apostołami inne grono ,to w Jeruzalem.Siebie nazywał apostołem narodów,a nie jednym z dwunastu.
Oprócz Pawła apostołem nazwano Barnabasa.Czy był on fałszywym apostołem?Nie.

Także Paweł nie był fałszywym apostołem ,ale nie wchodził w skład dwunastu.To,że napisał listy wskazuje ,że był wybrany przez Boga ,namaszczony duchem świętym.
Nic poza tym.
Marek autor jednej z ewngelii też nie wchodził w skład 12 apostołów.
Także Juda autor listu Judy,był bratem Jezusa ale nie apostołem.

To Bóg wybiera na apostołów kogo chce.I wybór Boży los padł na Macieja.

W Przysłów 16:33 powiedziano: „Los wrzuca się do podołka, lecz każde jego rozstrzygnięcie pochodzi od Jehowy”
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2008-04-07, 12:00   

tessa napisał/a:
Czy Paweł potwierdził ,że wchodzi w skład 12 apostołów? Nie.

Sam nazywał 12 apostołami inne grono ,to w Jeruzalem.Siebie nazywał apostołem narodów,a nie jednym z dwunastu.
Oprócz Pawła apostołami nazwano Barnabasa.Czy był on fałszywym apostołem?


Napisałam wyżej, co znaczy w grece wyraz apostoł

Tak bardzo ci zależy,żeby Paweł nie należał do czołówki apostołów?

Po takim wielkim wkładzie w budowanie chrześcijaństwa? Pokaż mi chociaż jednego apostoła którego Jezus osobiście nie zachęcił,żeby za nim poszedł? Więc jeżeli zachęcił jedenastu [omijam tutaj Judasza, którego zresztą też zachęcił] to i zachęcił osobiście i dwunastego
Pawła
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2008-04-07, 12:05   

Cytat:
Tak bardzo ci zależy,żeby Paweł nie należał do czołówki apostołów?



Zależy mi na odkryciu prawdy.Choćby ona nie była zgodna z moim myśleniem.

Paweł owszem ma duży wkład w rozwój chrystianizmu,ale 12 apostołem jest Maciej.

Słowo natchnione to potwierdza:
Dzieje 1:26
Rzucili zatem losy, a los padł na Macieja; i doliczono go do jedenastu apostołów.

Słowo Boże nie kłamie!
Niczego podobnego nie jest powiedziane o Pawle.
Nie pisze ,że został przyłaczony do jedenastu.Dla mnie to Biblia jest autorytetem ,a nie opinie ludzi.
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2008-04-07, 12:14   

tessa napisał/a:
Cytat:
Tak bardzo ci zależy,żeby Paweł nie należał do czołówki apostołów?



Zależy mi na odkryciu prawdy.Choćby ona nie była zgodna z moim myśleniem.

Paweł owszem ma duży wkład w rozwój chrystianizmu,ale 12 apostołem jest Maciej.

Słowo natchnione to potwierdza:
Dzieje 1:26
Rzucili zatem losy, a los padł na Macieja; i doliczono go do jedenastu apostołów.

Słowo Boże nie kłamie!
Niczego podobnego nie jest powiedziane o Pawle.
Nie pisze ,że został przyłaczony do jedenastu.Dla mnie to Biblia jest autorytetem ,a nie opinie ludzi.


Tylko,że na autorytetach ludzkich sie opierasz, bo kimże jest CK? Bogiem? Czyż sama byś doszła do takiego zrozumienia prawdy gdyby nie literatura CK? więc nie lej mi wody,
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2008-04-07, 14:27   

nike
Cytat:
Tylko,że na autorytetach ludzkich sie opierasz, bo kimże jest CK? Bogiem? Czyż sama byś doszła do takiego zrozumienia prawdy gdyby nie literatura CK? więc nie lej mi wody,

Oj, nike... nieladnie zagrywasz! Twoje powyższe zdanie można rownież potraktować tak, jakby CK był Russell na ktorego się powołujesz. Ładnie to tak? Akurat w tek kwesti jedziemy na tym samym wózku. Tu masz 'niewolnika' i SJ tez mają 'niewolnika' i zarzucanie nam, że do czegoś dochodzimy przez literaturę CK to... jak Ty weszłaś w posiadanie owej wiedzy na temat pomyłki przy wyborze Macieja, jak nie za pomocą literatury Russella? Oj nieładnie, nieładnie... To Twoja literatura jest 'cacy' a inna 'be'?
Czegoż to już ludziska nie napiszą aby dać upust swojej niechęci a sami siebie nie ocenią tak samo... eeeehhh!
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2008-04-07, 14:58   

Bobo napisał/a:
nike
Cytat:
Tylko,że na autorytetach ludzkich sie opierasz, bo kimże jest CK? Bogiem? Czyż sama byś doszła do takiego zrozumienia prawdy gdyby nie literatura CK? więc nie lej mi wody,

Oj, nike... nieladnie zagrywasz! Twoje powyższe zdanie można rownież potraktować tak, jakby CK był Russell na ktorego się powołujesz. Ładnie to tak? Akurat w tek kwesti jedziemy na tym samym wózku. Tu masz 'niewolnika' i SJ tez mają 'niewolnika' i zarzucanie nam, że do czegoś dochodzimy przez literaturę CK to... jak Ty weszłaś w posiadanie owej wiedzy na temat pomyłki przy wyborze Macieja, jak nie za pomocą literatury Russella? Oj nieładnie, nieładnie... To Twoja literatura jest 'cacy' a inna 'be'?
Czegoż to już ludziska nie napiszą aby dać upust swojej niechęci a sami siebie nie ocenią tak samo... eeeehhh!


Bobo nie zrozumiałeś mnie, albo nie chcesz zrozumieć.Ponieważ tessa mi powiedziała,
Cytat:
Dla mnie to Biblia jest autorytetem ,a nie opinie ludzi.


Stąd mój post. Przecież na opinii ludzi sie opieracie, kim jest CK? Ja też opieram się na opinii mądrzejszych ode mnie którzy na podstawie Biblii wiele rzeczy trudnych wytłumaczyli, ale nie mówię,że nie opieram sie na opinii ludzi. I ot cale zamieszanie. Jeżeli was obraziłam to przepraszam. :-)
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
mcfunthomas 
Fed up with Xtianity


Wiek: 50
Dołączył: 05 Mar 2008
Posty: 349
Skąd: ZAGRABANICA
  Wysłany: 2008-04-07, 15:58   Św. Pawet: 12-ty czy 13-ty Apostoł?

Witam

W temacie zagadki biblijne podałem niby zagadkę, a powstała dyskusja.

Nowe Jeruzalem ma 12 warstw fundamentu z imionami Apostołów Baranka. Kim jest ów dwunasty Apostoł?
1. Judasz Iskariota, który potem go zdradził, a następnie popełnił samobójstwo?
2. Maciej, przyłączony do grona przez 11 Apostołów przed zesłaniem Ducha?
3. Paweł zwany Szawłem, osobiście powołany przez Pana w drodze do Damaszku?

Tak więc proszę moderatora o przeniesienie tu postów z tematu ZAGADKI BIBLIJNE.

Chcę tu nadmienić, że pewne nauczanie nt. 12-go/13-go apostoła Pawła zainspirowało mnie do poddania sprawy pod dyskusję. Ściągnij i przesłuchaj nauczanie - KLIKNIJ.


Pozdrawiam
_________________
Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo, a człowiek, będąc dżentelmenem, odpłacił Mu tym samym. - Mark Twain
 
 
machabeusz 

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 06 Lip 2007
Posty: 3321
Wysłany: 2008-04-07, 16:20   

Przede wszystkim , to nie ma pewności , czy przed apostołem Pawłem nie było już innych nowych apostołów oprócz Macieja oczywiście.

Wydaje mi się więc , że pytanie w tytule wątku , który założyłeś Mcft np. w moim przypadku jest trudne do odpowiedzenia.

Osobiście , to zadałbym pytanie takie:
Czy apostołów miała być określona liczba?

Pozdrawiam.
_________________
Jesteś lub byłeś świadkiem Jehowy?

http://forum.zbawieniedlaciebie.pl/index.php

http://machabeusz7.bloog.pl/
 
 
mcfunthomas 
Fed up with Xtianity


Wiek: 50
Dołączył: 05 Mar 2008
Posty: 349
Skąd: ZAGRABANICA
Wysłany: 2008-04-07, 16:28   

Witam

machabeusz napisał/a:
Przede wszystkim , to nie ma pewności , czy przed apostołem Pawłem nie było już innych nowych apostołów oprócz Macieja oczywiście.

Wydaje mi się więc , że pytanie w tytule wątku , który założyłeś Mcft np. w moim przypadku jest trudne do odpowiedzenia.

Osobiście , to zadałbym pytanie takie:
Czy apostołów miała być określona liczba?

Pozdrawiam.
Jednak księga Apokalipsy mówi o 12 fundamentach 12-tu Apostołów. Pan wybrał 12-tu nie bez celu. Mógł wybrać 10-ciu, 11-ciu, 13-ciu, 14-ciu, itd. Widać też, że 11 Apostołom zależało na tej liczbie.

Dobrze by było przesłuchać owo nauczanie, podane przeze mnie.

Pozdrawiam
_________________
Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo, a człowiek, będąc dżentelmenem, odpłacił Mu tym samym. - Mark Twain
 
 
machabeusz 

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 06 Lip 2007
Posty: 3321
Wysłany: 2008-04-07, 20:16   

Księga Objawienia jest księgą symboli i trzymanie się kurczowo tego , że apostołów miało być wyłącznie dwunastu niestety nie ma potwierdzenia w Biblii.
To jest tak jak z liczbą 144000.Można brać symbolicznie i dosłownie.Jednoznacznie do żadnego konkretnego wniosku dojść nie można.
Łatwiej by mi było rozeznać sie w sytuacji pod względem twojego postrzegania gdybyś sprecyzował czy uważasz , że apostołów miało być dwunastu , czy też więcej.
Maciej według ciebie był pełnoprawnym apostołem?

Pozdrawiam.
_________________
Jesteś lub byłeś świadkiem Jehowy?

http://forum.zbawieniedlaciebie.pl/index.php

http://machabeusz7.bloog.pl/
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2008-04-07, 21:01   

machabeusz napisał/a:
Księga Objawienia jest księgą symboli i trzymanie się kurczowo tego , że apostołów miało być wyłącznie dwunastu niestety nie ma potwierdzenia w Biblii.
To jest tak jak z liczbą 144000.Można brać symbolicznie i dosłownie.Jednoznacznie do żadnego konkretnego wniosku dojść nie można.
Łatwiej by mi było rozeznać sie w sytuacji pod względem twojego postrzegania gdybyś sprecyzował czy uważasz , że apostołów miało być dwunastu , czy też więcej.
Maciej według ciebie był pełnoprawnym apostołem?

Pozdrawiam.



EMET:
Dzieje Ap. 1:26 mówią wyraźnie, że: "los padł na Macieja; i doliczono go do jedenastu apostołów". Kontekst wskazuje na zdanie się na aprobatę Boga.
Co do rzucenia losów, to jest wskazówka w Przypowieści 16:33 - "Los wrzuca się do podołka, lecz każde rozstrzygnięcie pochodzi od Jehowy." [NŚ].

Są zwolennicy tezy, że dwunastym apostołem był Paweł z Tarsu. Jednak, mimo, że o Macieju niewiele wiemy, to jednak faktem jest jego doliczenie do dwunastu [na miejsce zdradzieckiego Judasza].
O ilu apostołach - z dwunastki - pisze wiele?


Stephanos, ps. EMET
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2008-04-07, 22:36   

machabeusz napisał:

Cytat:
Księga Objawienia jest księgą symboli i trzymanie się kurczowo tego , że apostołów miało być wyłącznie dwunastu niestety nie ma potwierdzenia w Biblii.


Ma potwierdzenie:


Mk 3:14 NS "I utworzył grupę dwunastu, których też nazwał "Apostołami" żeby z nim pozostali i żeby ich posyłać, aby głosili"

Mk 3:16 NS "A w grupie dwunastu, którą utworzył byli: Szymon, któremu nadał przydomek Piotr,"

Lk 22:3 NS "Lecz Szatan wszedł w Judasza zwanego Iskariotem, zaliczanego do dwunastu;"

J 6:70 NS "Jezus im odpowiedział: "Czyż ja nie wybrałem was dwunastu? Ale jeden z was jest oszczercą"."

Ap 21:14 NS "Mur miasta miał też dwanaście kamieni fundamentowych, a na nich dwanaście imion dwunastu apostołów Baranka
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 10