Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Piłat
Autor Wiadomość
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2008-08-19, 09:49   Piłat

jak myślicie, czym kierował się Piłat zanim umył ręce?
- uwierzył, że Jezus jest Mesjaszem?
- stwierdził, że to wariat?
- posłuchał żony?
- bał się o swój "stołek?
- inny powód?
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
Bilberry 

Dołączył: 10 Cze 2008
Posty: 398
Wysłany: 2008-08-19, 10:59   

Jana 19:12
Cytat:
Odtąd Piłat usiłował Go uwolnić. Żydzi jednak zawołali: «Jeżeli Go uwolnisz, nie jesteś przyjacielem Cezara. Każdy, kto się czyni królem, sprzeciwia się Cezarowi».

Łukasza 3:1
Cytat:
1 Było to w piętnastym roku rządów Tyberiusza Cezara. Gdy Poncjusz Piłat był namiestnikiem Judei, Herod tetrarchą Galilei, brat jego Filip tetrarchą Iturei i kraju Trachonu, Lizaniasz tetrarchą Abileny;

W tym czasie panował Tyberiusz, który był bardzo czuły na punkcie swojej władzy. Wystarczyło coś powiedzieć by zostać skazanym, a już twierdzenie, że jest się królem to był wyrok śmierci. Żydzi mówiąć, że "jeżeli uwolni go to nie jest przyjacielem Cezara" niejako mówili, jeżeli go zwolisz to my powiadomimy Cezara Tyberiusza, że nie jesteś lojalny wobec niego. W tamtych czasach za mniejsze przewinienia Tyberusz skazywał ludzi.
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2008-08-19, 22:28   

Nie macie wrażenia, że Piłat skazał Jezusa na lincz? Przecież nie znalazł w Nim winy. A jednak wydał go na śmierć. A miał tylko ubiczować i wypuścić.
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
Bilberry 

Dołączył: 10 Cze 2008
Posty: 398
Wysłany: 2008-08-19, 23:29   

lincz (ang. lynch) lub samosąd to obycie się bez sędziego

w tym wypadku był sędzia, który starał się wypuścić Jezusa, ale został zmuszony do skazania go

proces składał się z paru części:
1. oskarżono Jezusa, że buntuje; nawołuje, żeby nie płacić podatków oraz podaje się za króla - Piłata interesował tylko ten ostatni zarzut
Cytat:
(Łukasza 23:2) Tam zaczęli oskarżać Go: «Stwierdziliśmy, że ten człowiek podburza nasz naród, że odwodzi od płacenia podatków Cezarowi i że siebie podaje za Mesjasza - Króla».

2. Piłat dowiaduje się, że Jezus jest Galilejczykiem więc odesłał go do Heroda, bo sądzenie Galilejczyków należało do niego (jak wiadomo Herod odesłał Jezusa spowrotem)
3. Piłat postanawia skorzystać ze zwyczaju - jest święto i chce wypuścić Jezusa (jak wiadomo na wolność wychodzi Barabasz)
4. mimo wszystko Piłat chce uwolnić Jezusa, wtedy Żydzi straszą go, że byłoby to działanie przciw Cezrowi
Cytat:
(Jana 19:12) Odtąd Piłat usiłował Go uwolnić. Żydzi jednak zawołali: «Jeżeli Go uwolnisz, nie jesteś przyjacielem Cezara. Każdy, kto się czyni królem, sprzeciwia się Cezarowi».


w międzyczasie Żydzi dodali jeszcze jeden zarzut:
Cytat:
(Jana 19:7) Odpowiedzieli mu Żydzi: «My mamy Prawo, a według Prawa powinien On umrzeć, bo sam siebie uczynił Synem Bożym».

a żona przysłała mu ostrzeżenie:
Cytat:
(Mateusza 27:19) A gdy on odbywał przewód sądowy, żona jego przysłała mu ostrzeżenie: «Nie miej nic do czynienia z tym Sprawiedliwym, bo dzisiaj we śnie wiele nacierpiałam się z Jego powodu».
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2008-08-19, 23:38   

Posłuchał żony i zostawił skazańca na pastwę losu, "umył ręce" mówiąc symbolicznie "róbcie sobie z Nim co chcecie - ja jestem niewinny. Ale czy rzeczywiście? Jezus powiedział, że władza została Piłatowi "dana z góry". Dlaczego przestraszył się i wydał niewinnego?
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2008-08-21, 23:47   Re: Piłat

Anowi napisał/a:
jak myślicie, czym kierował się Piłat zanim umył ręce?
- uwierzył, że Jezus jest Mesjaszem?
- stwierdził, że to wariat?
- posłuchał żony?
- bał się o swój "stołek?
- inny powód?


Mnie się wydaje,że: Ad.1---Bał się o swój stołek

Robił też to z miłości do swojej żony, która go o to prosiła.

Gdyby nie bał się o swój stołek, to ustąpił by swojej zonie i uwolnił Jezusa.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2008-08-22, 07:12   

Łukasza 23

5 Ale oni zaczęli nalegać i mówili: „Podburza lud, nauczając po całej Judei, począwszy od Galilei aż dotąd”. 6 Piłat, usłyszawszy to, zapytał, czy ten człowiek jest Galilejczykiem, 7 a gdy się dowiedział, że on podlega jurysdykcji Heroda, odesłał go do Heroda, który w tych dniach sam też był w Jerozolimie.

8 Kiedy Herod ujrzał Jezusa, wielce się uradował, bo od dłuższego czasu chciał go ujrzeć, gdyż o nim słyszał i miał nadzieję, że ujrzy jakiś znak dokonany przez niego. 9 I zaczął go wypytywać wieloma słowami, ale on mu nic nie odpowiedział. 10 Jednakże naczelni kapłani i uczeni w piśmie wciąż wstawali i oskarżali go zaciekle. 11 Wtedy Herod wraz ze swymi strażnikami wojskowymi poniżył go i wyśmiał, odziewając go w jasną szatę, i odesłał do Piłata. 12 I w tymże dniu zarówno Herod, jak i Piłat stali się dla siebie przyjaciółmi; przedtem bowiem wciąż byli ze sobą w nieprzyjaźni.

13 Piłat zaś zwołał naczelnych kapłanów i władców oraz lud 14 i rzekł do nich: „Przyprowadziliście do mnie tego człowieka jako kogoś podburzającego lud do rebelii i oto ja go wobec was przesłuchałem, ale nie znalazłem w tym człowieku żadnego powodu do zarzutów, które wnosicie przeciwko niemu. 15 Właściwie nie znalazł ich także Herod, bo odesłał go do nas; i oto ten nie popełnił nic, za co zasługiwałby na śmierć. 16 Dlatego ukarzę go i zwolnię”. 17 —— 18 Lecz całe to ich mnóstwo zawołało, mówiąc: „Precz z nim, a zwolnij nam Barabasza!” 19 (którego wtrącono do więzienia za jakąś rebelię wszczętą w mieście i za morderstwo)"


Usłyszawszy, skąd pochodzi Jezus, Piłat próbował przekazać całą sprawę Herodowi Antypasowi, władcy okręgu Galilei.
A gdy ten plan zawiódł, usiłował nakłonić tłum zgromadzony przed pałacem, by zażądał uwolnienia Jezusa, na co pozwalał zwyczaj wypuszczania więźnia z okazji Paschy. Tłum jednak domagał się uwolnienia Barabasza .

Zatem umycie rąk przez Piłata świadczyło ,że nie dopatrywał się on winy w Jezusie.
Miał go za niewinnego,ale jednak bardziej zależało mu na tym, by utrzymać się u władzy i pozyskać przychylność tłumu.
Ostatecznie samolubne ambicje wzięły górę nad sumieniem i sprawiedliwością.
Piłat rozkazał przynieść wody, publicznie obmył ręce i ogłosił, że nie ponosi odpowiedzialności za śmierć, którą usankcjonował. Chociaż był przekonany o niewinności Jezusa, kazał go wychłostać i pozwolił żołnierzom z niego szydzić, bić go i opluwać .Pozwolił też na haniebną śmierć Jezusa.
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2011-01-27, 16:47   

Lb 19:19 Br "Człowiek nie zbrukany żadną nieczystością trzeciego oraz siódmego dnia pokropi nieczystego i siódmego dnia będzie on już wolny od grzechu [nieczystości]. Nieczysty wypierze swoje ubranie i wykąpie się w wodzie. Wieczorem będzie już czysty."


Piłat umył ręce - aby pokazać, że jest czysty od niewinnej krwi
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
Elius

Wyznanie: Moim Panem jest Isus.
Pomógł: 65 razy
Dołączył: 08 Paź 2009
Posty: 2037
Skąd: Miasto święte.Druga brama od południa.
Wysłany: 2011-01-27, 18:26   

Co Jeszu powiedział Piłatowi odnośnie wydania Go:
Jana 19:11
Jezus odpowiedział: Nie miałbyś żadnej władzy nade Mną, gdyby ci jej nie dano z góry. Dlatego większy grzech ma ten, który Mnie wydał tobie
Czy Piłat nie ponosi tu żadnej odpowiedzialności.Grzech Piłata jest mniejszy aczkolwiek jest.
Marka 15:10;11
Wiedział bowiem, że arcykapłani wydali go z zawiści. (11) Ale arcykapłani podburzyli lud, aby im raczej wypuścił Barabasza.

Ewidentnie ugiął się pod presją.Skazał człowieka niewinnego.
To tylko moje spojrzenie,nie ja jestem sędzią.
 
 
Bilberry 

Dołączył: 10 Cze 2008
Posty: 398
Wysłany: 2011-01-28, 13:55   

odnośnie Piłata warto jeszcze podać, że Cezarem był wtedy Tyberiusz, a skazanym można było zostać za naprawdę drobne rzeczy

szczególnie wyczulony był Tyberiusz na wszelkie podważanie jego władzy

tak więc Żydzi, który mu mówili, że nie jest przyjacielem Cezara, bo pozwala, żeby Jezusa nazywał się królem w zasadzie go straszyli, jeżeli nie skażesz Jezusa to my doniesiemy do Cezara, że pozwalasz obwoływać się królem

warto przy tym pamiętać, że np. Herod Wielki, aby zostać królem popłynoł do Rzymu i z rąk senatu dostał koronę, w późniejszych czasach decydował częściej Cezar
_________________
Audycja biblijna (podkast biblijny)
http://dziennytekst.podbean.com/
 
 
alterkonto

Dołączył: 02 Lut 2011
Posty: 13
Wysłany: 2011-02-02, 23:03   Piłat Cynik

Za każdym razem czytając lub słysząc fragmenty dotyczące Piłata mam wrażenie, że jest on cynikiem. I również w jego cynizmie odnajduję przyczynę umycia rąk. Podobnie cyniczne jest dla mnie pytanie: ,,czym jest prawda?". W pewien sposób fascynuje mnie ta postać. Druga, po Jezusie najciekawsza w NT. Niebanalna, z charakterem.
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2011-02-03, 00:15   

Piłat z charakterem? Miał władzę i bał się - zwykła marionetka.

a to był dzień, w którym nikt nie miał ponosić śmierci a on spowodował wypełnienie proroctwa

i jak zginął syn króla Absalom i Dawid po nim płakał tak zginął i Chrystus i Bóg po Nim płakał
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2011-02-03, 18:12   

Tyle, że jednak nikt w Biblii Piłata nie potępia za wydanie wyroku śmierci na Chrystusa, w prawosławiu jest on uważany za świętego...
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Bilberry 

Dołączył: 10 Cze 2008
Posty: 398
Wysłany: 2011-02-04, 18:22   

alterkonto napisał/a:
Za każdym razem czytając lub słysząc fragmenty dotyczące Piłata mam wrażenie, że jest on cynikiem. I również w jego cynizmie odnajduję przyczynę umycia rąk. Podobnie cyniczne jest dla mnie pytanie: ,,czym jest prawda?". W pewien sposób fascynuje mnie ta postać. Druga, po Jezusie najciekawsza w NT. Niebanalna, z charakterem.

Piłat był stoikiem, a nie cynikiem
poza tym cynik w naszych czasach, to ktoś cyniczny, w czasach Piłata to był jeden z kierunków filozoficznych, podobny do stoicyzmu
_________________
Audycja biblijna (podkast biblijny)
http://dziennytekst.podbean.com/
 
 
alterkonto

Dołączył: 02 Lut 2011
Posty: 13
Wysłany: 2011-02-05, 00:00   

Mówię o współczesnym pojmowaniu tego słowa. Piłat był cyniczny. Pytanie "czym jest prawda?" nie ma nic wspólnego ze stoicyzmem.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 11