Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Gdzie jest raj?
Autor Wiadomość
mirek
Gość
Wysłany: 2006-06-10, 15:48   Gdzie jest raj?

Gdybyśmy tak chcieli poszukać w konkordancji biblijnej słowa RAJ, zdziwimy się mocno, Słowo to występuje zaledwie parę razy w Biblii. Oto te wersety w NT: Łk23:43; 2Ko12:4; Obj 2:7. Przeczytajmy te wersety z biblii i odpowiedzmy sobie, gdzie biblia umiejscawia raj?

2Kor 12:1-4 Bw „Muszę się chlubić, choć nie ma z tego żadnego pożytku; toteż przejdę do widzeń i objawień Pańskich.(2) Znałem człowieka w Chrystusie, który przed czternastu laty - czy to w ciele było, nie wiem, czy poza ciałem, nie wiem, Bóg wie - został uniesiony w zachwyceniu aż do trzeciego nieba.(3) I wiem, że ten człowiek - czy to w ciele było, czy poza ciałem, nie wiem, Bóg wie -(4) został uniesiony w zachwyceniu do raju i słyszał niewypowiedziane słowa, których człowiekowi nie godzi się powtarzać.”

A zatem biblia umiejscawia raj w niebie.

I zobaczmy jeszcze jak pozostale dwa wersety pięknie korespondują z powyzszym. I jeszcze jedno: Zwróćmy uwagę, ze wedlug powyższego wersetu raj istnial w czasach apostola Pawla ponieważ wspomniany człowiek był w nim, wrócił i opowiedział to Pawlowi.

A czyje więc głosy były słyszane w tym raju jeżeli ci, co powinni tam być spali jeszcze snem śmierci?

Oto kolejne wersety:

Ap 2:7 Bw „Kto ma uszy, niechaj słucha, co Duch mówi do zborów. Zwycięzcy dam spożywać z drzewa żywota, które jest w raju Bożym.”

Ap 3:21 Bw „Zwycięzcy pozwolę zasiąść ze mną na moim tronie, jak i Ja zwyciężyłem i zasiadłem wraz z Ojcem moim na jego tronie.”


tutaj też wyraźnie raj opisany jest w niebie. Czytamy tam że z drzewa życia (zauważmy, nie z drzewka owocowego, ale życia) będą spożywać zwycięzcy, a parę wersetów dalej czytamy, że Ci zwycięzcy zasiądą na Chrystusowym tronie (Obj 3:21). A gdzie jest tron Chrystusowy? Oczywiście, że w niebie.

Tak więc te dwa wyzej wspomniane wersety wyraźnie mówią, iż raj znajduje się w niebie. Zostal nam wiec jeszcze Łukasz:

Łk 23:43 Bw „I rzekł mu: Zaprawdę, powiadam ci, dziś będziesz ze mną w raju.”

I tutaj również biblia umiejscawia raj w niebie. Gdzie bowiem przebywa Jezus? Zgodnie z tym wersetem łotr miał być z Jezusem, czyli w niebie.

A gdyby komuś przyszli na mysl bohaterowie wiary (Abraham, Izaak itp.) i chciałby wykazac, że oni mieli żyć na ziemi to chcialbym żeby poczytał sobie List do Hebrajczykow 11 rozdział, i zobaczył, że również i ci wielcy mężowie wybierali sie do nieba:

Hbr 11:13-16 Bw „Wszyscy oni poumierali w wierze, nie otrzymawszy tego, co głosiły obietnice, lecz ujrzeli i powitali je z dala; wyznali też, że są gośćmi i pielgrzymami na ziemi.(14) Bo ci, którzy tak mówią, okazują, że ojczyzny szukają.(15) I gdyby mieli na myśli tę, z której wyszli, byliby mieli sposobność, aby do niej powrócić;(16) lecz oni zdążają do lepszej, to jest do niebieskiej. Dlatego Bóg nie wstydzi się być nazywany ich Bogiem, gdyż przygotował dla nich miasto.”

Gdzie jest więc RAJ?
Ostatnio zmieniony przez 2007-06-10, 08:57, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2006-06-10, 15:49   

mirek napisał/a:
Gdybyśmy tak chcieli poszukać w konkordancji biblijnej słowa RAJ, zdziwimy się mocno, Słowo to występuje zaledwie parę razy w Biblii. Oto te wersety w NT: Łk23:43; 2Ko12:4; Obj 2:7. Przeczytajmy te wersety z biblii i odpowiedzmy sobie, gdzie biblia umiejscawia raj?

2Kor 12:1-4 Bw „Muszę się chlubić, choć nie ma z tego żadnego pożytku; toteż przejdę do widzeń i objawień Pańskich.(2) Znałem człowieka w Chrystusie, który przed czternastu laty - czy to w ciele było, nie wiem, czy poza ciałem, nie wiem, Bóg wie - został uniesiony w zachwyceniu aż do trzeciego nieba.(3) I wiem, że ten człowiek - czy to w ciele było, czy poza ciałem, nie wiem, Bóg wie -(4) został uniesiony w zachwyceniu do raju i słyszał niewypowiedziane słowa, których człowiekowi nie godzi się powtarzać.”
A zatem biblia umiejscawia raj w niebie.


mirku
Tu się mylisz. Apostoł opowiada o dwóch sytuacjach. Zwróć uwagę, że Paweł o widzeniach i objawieniach pisze w liczbie mnogiej-widzenia i objawienia, a nie w liczbie pojedynczej- widzenie i objawienie. Pierwsza sytuacja odnosi sie do tego, gdy w zachwyceniu został uniesiony do trzeciego nieba. Natomiast druga, dotyczy tego, gdy w zachwyceniu został uniesiony do raju.
Pozdrawiam.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
mirek
Gość
Wysłany: 2006-06-10, 15:49   

wit,

ja uważam, że Paweł mówi o tej samej sytuacji i utożsamia trzecie niebo z rajem. W czasach Jezusa niebo było podzielone na siedem pięter. Uważano, że siódme niebo jest tronem Bozym a w trzecim niebie przebywają dusze sprawiedliwych i czekają na zmartwychwstanie. I taką właśnie wizję ujrzał Paweł, przez co Jezus potwierdził mu, iż tak rzeczywiście jest.
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2006-06-10, 15:49   

mirek napisał/a:

ja uważam, że Paweł mówi o tej samej sytuacji i utożsamia trzecie niebo z rajem. W czasach Jezusa niebo było podzielone na siedem pięter. Uważano, że siódme niebo jest tronem Bozym a w trzecim niebie przebywają dusze sprawiedliwych i czekają na zmartwychwstanie. I taką właśnie wizję ujrzał Paweł, przez co Jezus potwierdził mu, iż tak rzeczywiście jest.


Nie wiem skąd zaczerpnąłeś te informacje o 7 niebiosach. Wiem, że tak wierzą mahometanie i tak wierzyła część gnostyków. Żydzi natomiast mieli inny pogląd w tej sprawie. Jako, że sam apostoł Paweł był Żydem, a więc uznawał istnienie 3 niebios. Dla niego pierwszym niebem było niebo atmosferyczne, inaczej mówiąc te niebo, które jest widzane za dnia. Drugim niebem był kosmos (niebo widzane w nocy), a trzecim niebem było niebo duchowe w którym mieszka Bóg i aniołowie. Pogląd o istnieniu siedmiu pięter nieba jest wynikiem studiowania Biblii bez uwzględnienia egzegezy historyczno-literackiej czasów w której ona powstawała. Błędem jest także dzielenie nieba na to z tronem Bożym i na to z miejscem przebywania dusz sprawiedliwych. Chrystus mówił o jednym niebie duchowym- domu Ojca, gdzie zabierze swoich naśladowców (Jana 14:2,3). Potwierdzeniem tego, że Żydzi odróżniali niebiosa przyrodnicze od niebiosa duchowego są takie teksty jak:
"Oto do Pana, twego Boga, należą niebiosa i niebiosa niebios, ziemia i wszystko co na niej się znajduje" (5 Mojżeszowa 10:14).
"Lecz czy naprawdę zamieszka Bóg z człowiekiem na ziemi? Oto niebiosa i niebiosa niebios nie mogą cię ogarnąć, a cóż dopiero ten przybytek, który zbudowałem?!" (2 Kronik 6:18).
"Ty jedynie jesteś Panem! Ty stworzyłeś niebiosa, niebiosa niebios i cały ich zastęp, ziemię i wszystko co jest na niej, morza i wszystko co jest w nich, Ty też wszystko to utrzymujesz przy życiu, a zastęp niebieski oddaje ci pokłon" (Nehemiasza 9:6).
W hebrajskiej termonologii niebiosa duchowe nazwano trzecim niebem. Dwa pierwsze były już zajęte przez niebiosa fizyczne.
Podsumowując to co napisałem powyżej, niebiosa według podziału biblijnego to:
1. Niebiosa, czyli niebo pierwsze (atmosferyczne);
2. Niebiosa niebios, czyli niebo drugie (kosmos);
3. Niebo duchowe, czyli niebo trzecie (miejsce przebywania Boga).
Mirku, za daleko szukasz, a prawda jest na wyciągnięcie ręki. Duży błąd chrześcijan polega na tym, iż lekceważą pierwotne nauczanie i kulturę Żydów, a skłonni są do akceptacji zawiłych nauk hellenistycznych i temu podobnych. Dlatego teraz dobrze rozumiem słowa apostołów Pawła i Piotra, ostrzegających przed przekręcaniem prostej nauki Bożej (Galacjan 1:6-8; Kolosan 2:8; 1 Tymoteusza 4:7; Tytusa 1:14; 2 Piotra 2:15; 3:16). I przepraszam z góry Mirku, jeśli to Ciebie uraziło, ale nie taki miałem cel.
Pozdrawiam.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
mirek
Gość
Wysłany: 2006-06-10, 15:49   

wit,

dziękuję Ci za odpowiedź. I wcale się nie gniewam, a wprost przeciwnie cieszę się, iż potrafiłeś to wyjaśnić. Przyznaję ci rację, iż rzeczywiście to co napisałem (a w zasadzie przepisałem z pewnego komentarza biblijnego) nie musi być zgodne z wierzeniami chrześcijan. Uważam osobiście, że nie ma się co kłócić tak naprawdę, ile Bóg stworzył pięter w niebie. Najważniejsze w tym wszystkim jest, iż RAJ znajduje się obecnie w niebie. I taki był cel założenia przeze mnie tego wątku.
 
 
aalias
Gość
Wysłany: 2006-06-10, 15:49   

mirek napisał/a:
Najważaniejsze w tym wszystkim jest, iż RAJ znajduje się w niebie..


raj czyli powrót do harmonii i doskonałości?
w obrazie raju jest osobisty kontakt z bogiem, swobodne rozmowy, przebywanie blisko
może to przenośnia
ale pewnie o to idzie
więc raj znajduje się w niebie
czyli blisko boga
czyli jeśli się znajdę blisko boga to?
to jestem w raju ?
 
 
kristoff
Gość
Wysłany: 2006-06-10, 15:50   

aalias,

fajnie to ująłeś: być blisko Boga to to samo, co być w raju.
Tak jak Boże Królestwo (czyli sprawiedliwość, radość i pokój w Duchu Świętym),które jest W nas;

pozdrawiam
 
 
mirek
Gość
Wysłany: 2006-06-10, 15:50   

Ciekawe, że nikt ze Świadków Jehowy nie podjął się atakować tego tematu! Czyżby dlatego, że argumenty tu przedstawione dobitnie umieszczają RAJ w niebie? Dlaczego Strażnica opowiada o raju na ziemi skoro sama księga Rodzaju mówi o ogrodzie, który nazwano Eden. Nie ma tam mowy o żadnym raju. Zresztą zobaczmy sami:

Rdz 2:15 NS „I Jehowa Bóg wziął człowieka, i umieścił go w ogrodzie Eden, aby go uprawiał i o niego dbał.”

Ktoś mógłby powiedzieć, że przecież słowo EDEN oznacza RAJ. No właśnie tu się bardzo ten ktoś myli, ponieważ słowo Eden nie oznacza Raj. Jeżeli tak by było, pewnie w Przekładzie Nowego Świata byłoby napisane ogród rajski, a jest napisane ogród Eden. Zauważmy: Eden z dużej litery jako nazwa własna. Strażnica z pewnością nie przepusciłaby takiej okazji, aby postawić znak równości pomiędzy tymi słowami. Nazwa krainy Eden pozostaje może w związku z sumerskim rzeczownikiem EDINU (równina, pole). Święty Hieronim idąc za Septuagintą wziął rzeczownik EDEN nie za imię własne krainy, lecz za przydawkę rzeczownikową do GAN (gr. PARADEISOS), pochodzącą od czasownika ADAN (być miłym, przyjemnym). Stąd pochodzi w jego przekładzie PARADISUS VOLUPTATIS (ogród, raj rozkoszy). Dlatego też we współczesnych przekładach bibli w księdze Rodzaju czytamy, że pierwsza para ludzka żyła w ogrodzie Eden a nie w raju.

Jezus więc będąc na ziemi i mówiąc o Królestwie Niebios miał na mysli oczywiście raj w niebie. Ciekawe, że niektóre wersety biblijne, nie popierające poglądu Straznicy zostały w Przekładzie Nowego Świata zmienione, aby zatrzeć wszelkie ślady nauki Chrystusa. Oto kilka przykładów:

Mt 5:19
Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim. (BT)

Ktokolwiek by tedy rozwiązał jedno z tych przykazań najmniejszych i nauczałby tak ludzi, najmniejszym będzie nazwany w Królestwie Niebios; a ktokolwiek by czynił i nauczał, ten będzie nazwany wielkim w Królestwie Niebios. (BW)

Ktokolwiek więc zniósłby jeden z tych przepisów, choćby najmniejszy, i nauczał tego ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto by ich przestrzegał i nauczał tego, ten będzie wielki w królestwie niebieskim. (BP)

Kto więc łamie jedno z tych najmniejszych przykazań i tak uczy ludzi, będzie nazwany 'najmniejszym' w odniesieniu do królestwa niebios. Każdy zaś, kto je spełnia i ich naucza, będzie nazwany 'wielkim' w odniesieniu do królestwa niebios. (PNŚ)


Dlaczego tutaj taka różnica w tłumaczeniu? Czyżby dlatego, iż werset ten zaprzecza jakoby tylko 144.000 ludzi szło do nieba?


Dz 13:48
Poganie słysząc to radowali się i wielbili słowo Pańskie, a wszyscy, przeznaczeni do życia wiecznego, uwierzyli. (BT)

Poganie słysząc to, radowali się i wielbili Słowo Pańskie, a wszyscy ci, którzy byli przeznaczeni do życia wiecznego, uwierzyli. (BW)

Słysząc to poganie cieszyli się wysławiając słowo Pańskie, a uwierzyli ci, którzy zostali powołani do życia wiecznego, (BP)

Kiedy to usłyszeli ludzie z narodów, zaczęli się radować i wychwalać słowo Jehowy, wszyscy zaś, którzy byli odpowiednio usposobieni do życia wiecznego, uwierzyli. (PNŚ)


Skąd w Przekładzie Nowego Świata taka różnica w tłumaczeniu? Czyżby dlatego, iż Świadkowie Jehowy wierzą, iż życie wieczne osiągną dopiero po Armagedonie a nie zaraz po śmierci?


Nie pozostawiono w spokoju nawet bohaterów wiary i proroków Starego Testamentu. W wersecie z Hbr 11:16 zmieniono określenie "ojczyzna niebieska", na "miejsce, mające związek z niebem", sugerując tym sposobem, że Abraham jak również i inni bohaterowie wiary z listu do Hebrajczyków będą żyli na ziemi, a nie w niebie:

Ale oni lepszej żądają, to jest niebieskiej; przetoż i sam Bóg nie wstydzi się nazywać Bogiem ich, bo im miasto zgotował. (BG)

Teraz zaś do lepszej dążą, to jest do niebieskiej. Dlatego Bóg nie wstydzi się nosić imienia ich Boga, gdyż przysposobił im miasto. (BT)

lecz oni zdążają do lepszej, to jest do niebieskiej. Dlatego Bóg nie wstydzi się być nazywany ich Bogiem, gdyż przygotował dla nich miasto. (BW)

Zdążają zatem do lepszej, mianowicie do niebieskiej. Dlatego Bóg pozwala się nazywać ich Bogiem, bo przecież przygotował im miasto. (BP)

Teraz jednak zabiegają o lepsze miejsce, mające związek z niebem. Dlatego Bóg się ich nie wstydzi, gdy jest wzywany jako ich Bóg, bo przygotował dla nich miasto (PNŚ)


Tekst jednak wyrażnie mówi o mieście znajdującym się w niebie. O jakie tu miasto chodzi? Oczywiście werset ten nawiązuje do niebiańskiego Jeruzalem w niebie, o którym mówi biblia wiele razy na kartach Nowego Testamentu:

Lecz wy podeszliście do góry Syjon i do miasta Boga żywego, do Jeruzalem niebieskiego i do niezliczonej rzeszy aniołów, do uroczystego zgromadzenia (Hbr 12:22, BW)

I widziałem miasto święte, nowe Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga, przygotowane jak przyozdobiona oblubienica dla męża swego. (Obj 21:2, BW)


Sam nawet Jezus zaznaczył, iż Abraham, Izaak i Jakub znajdą się w niebie:

A powiadam wam, że wielu przybędzie ze wschodu i zachodu, i zasiądą do stołu z Abrahamem i z Izaakiem, i z Jakubem w Królestwie Niebios. (Mt 8:11, BW)

Jak to jednak możliwe, jeżeli zgodnie z naukami Strażnicy jedynymi ludźmi, którzy pójdą do nieba jest 144.000 namaszczonych duchem, którzy zostali wybrani z ludzi żyjących po śmierci Chrystusa?

Aż ciarki przechodzą odkrywając takie fałszerstwa w Przekładzie Nowego Świata. Jak widać oszuści z Brooklynu nie mają żadnych skrupułów ukrywania prawdy przed swoimi współwyznawcami.
 
 
yaslaw
Gość
Wysłany: 2006-06-10, 15:50   

Cytat:
Nie wiem skąd zaczerpnąłeś te informacje o 7 niebiosach. Wiem, że tak wierzą mahometanie i tak wierzyła część gnostyków. Żydzi natomiast mieli inny pogląd w tej sprawie. Jako, że sam apostoł Paweł był Żydem, a więc uznawał istnienie 3 niebios.


Błąd. Tradycja żydowska również mówi o 7 niebiosach. Pozdrawiam
 
 
diakonos
Gość
Wysłany: 2006-06-10, 15:50   

yaslaw napisał/a:
Błąd. Tradycja żydowska również mówi o 7 niebiosach. Pozdrawiam
Nie bądź gołosłowny i zamieść tutaj odpowiednie cytaty z ich "świętych ksiąg"
 
 
yaslaw
Gość
Wysłany: 2006-06-10, 15:51   

Abraham Cohen, Talmud --> nie mam jej w tej chwili pod ręką bo zostawiłem w domu ale jak ktoś będzie bardzo chciał to mogę później dać odnośnik do konkretnego fragmentu albo strony.

Pozdrawiam
 
 
mirek
Gość
Wysłany: 2006-06-10, 15:51   

yaslaw, czy to w tej chwili jest takie ważne, ile Bóg ma pięter w niebie? (Swoją drogą uważam, że to wymiary czasoprzestrzeni - ale to moja teoria Smile ) Najwazniejsze chyba w tym wszystkim jest to, ze RAJ jest obecnie w niebie, bo tam go umiejscawia Pismo Święte. I oto powinnismy zabiegać, zeby tam się znaleźć.
 
 
yaslaw
Gość
Wysłany: 2006-06-10, 15:51   

Prostowałem tylko błąd merytoryczny - wypowiedź niezgodną z prawdą. ot i tyle nie wdając się zresztą jak chyba zauważyłeś w meritum rozmowy...Pozdrawiam
 
 
Mariusz
Gość
Wysłany: 2006-06-10, 15:51   

Słowo, które w naszych przekładach brzmi 'ogród', w septuagincie jest oddane słowem 'paradeisos'-'raj'Można to sprawdzić na: [url]www.apostolicbible.com [/url]. Moim zdaniem text z Obj 2,7 nawiązuje do septuaginty nadając słowu raj/ogród znaczenie miejsca, gdzie Bóg jest conajmniej tak blisko, jak przed upadkiem Adama i Ewy. W obu przypadkach(Rdz i Obj) 'drzewo' życia jest w 'paradeisos/ogrodzie/raju, tylko że w Obj ten raj jest umiejscowiony w niebie, w Nowym Jeruzalem( Obj 22,1-2.14), urastając do rangi synbolu rzeczywistości niebiańskich, do których dążymy. "Aleć nasza rzeczpospolita jest w niebiesiech, skąd też zbawiciela oczekujemy, Pana Jezusa Chrystusa."(Flp 3,20 BG)
 
 
Lach

Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 270
Wysłany: 2006-07-31, 23:50   

Cytat:
[quote="wit"] Nie wiem skąd zaczerpnąłeś te informacje o 7 niebiosach. Wiem, że tak wierzą mahometanie i tak wierzyła część gnostyków. Żydzi natomiast mieli inny pogląd w tej sprawie. Jako, że sam apostoł Paweł był Żydem, a więc uznawał istnienie 3 niebios. Dla niego pierwszym niebem było niebo atmosferyczne, inaczej mówiąc te niebo, które jest widzane za dnia. Drugim niebem był kosmos (niebo widzane w nocy), a trzecim niebem było niebo duchowe w którym mieszka Bóg i aniołowie.
Już mnie przekonałeś, gdy pojawiła się wątpliwość i wypowiedź yaslwa, któy potwierdził moją intuicję.

Bóg nie jest W niebiosach, nie mieści się w niebiosach, gdyż On WYPEŁNIA wszystko sobą, gdyż wszystko stworzył w sobie. Nie ogarniają go niebiosa niebios, bo on je ma w sowim ręku, czyli ogarnia. Paweł powiedział: "W NIm żyjemy, poruszamy się i jesteśmy". W duchowych niebisach, o których piszesz mogło być co najwyżej Oblicze Boga, czy Jego Imię, albo jak kto woli jego Słowo, czy Mądrość, czyli....przyszły Jezus w ROLI Boga.

Może więc jest "coś" jeszcze wyżej? ;-) :lol: :lol:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 11