Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Definicja duszy
Autor Wiadomość
marek c
[Usunięty]

Wysłany: 2007-02-07, 09:12   Definicja duszy

Czym jest dusza?
Uczylem sie kiedyś w szkole że dusza to uczucia, rozum i wola.
Jak byście zdefiniowali to pojęcie? :-D
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2007-02-07, 11:32   

marek c napisał/a:
Czym jest dusza?
Uczylem sie kiedyś w szkole że dusza to uczucia, rozum i wola.
Jak byście zdefiniowali to pojęcie? :-D


1Mojż.2:7 czytamy: "Stworzył tedy Pan Bóg człowieka z prochu ziemi, i natchnął [hebr.NaPheSz-- dmuchnął w oblicze jego dech żywota NSaMaH--- dech, tchnienie, natchnienie,--żywota ---Chaj---- energiczny, aktywny i stal się człowiek duszNePheSz---samo życie, stworzenie, osoba, umysł, istota istota oddychająca.
Najpierw Bóg stworzył ciało [uformował] ażeby to ciało ożywić musiał Bóg dmuchnąć w nozdrza ciała swój oddech, musiał dać swoją energię i cały człowiek stal się duszą żyjącą.
Czyli duszą jest istota ludzka. :-)
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
mirek
[Usunięty]

Wysłany: 2007-02-08, 11:54   

Nike, ale czy tylko termin dusza oznacza istotę żywą? Spójrzmy np. na następujące wersety bilbijne:

Pierwszy przykład:

Mt 10:28 Bw „I nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, ale duszy zabić nie mogą; bójcie się raczej tego, który może i duszę i ciało zniszczyć w piekle.”

Gdybyśmy w tym wersecie termin "dusza" chcieli rozumieć w znaczeniu "istota żyjąca" lub "życie", otrzymalibyśmy zupełnie bezsensowną wypowiedź. W jaki sposób bowiem można zabić ciało, nie zabijając tym samym istoty żyjącej lub życia? Jeżeli dusza umiera, to dlaczego według słów Jezusa, ludzie zabijając ciało człowieka nie mogą zabić jego duszy? Jak można zabić ciało, pozostawiając przy życiu człowieka? Chodzi tu więc jednoznacznie o świadomy, duchowy element, którego nie można zniszczyć nawet wówczas, gdy zniszczy się ciało.

Drugi przykład:

Ap 6:9-10 Bw „A gdy zdjął piątą pieczęć, widziałem poniżej ołtarza dusze zabitych dla Słowa Bożego i dla świadectwa, które złożyli.(10) I wołały donośnym głosem: Kiedyż, Panie święty i prawdziwy, rozpoczniesz sąd i pomścisz krew naszą na mieszkańcach ziemi?”

Słowo "dusza" może tu oznaczać wyłącznie nieśmiertelny element duchowy. Zwrot "dusze zabitych" użyty w innym znaczeniu czyni całą wypowiedź nonsensowną.

Trzeci przykład:

2Kor 12:2-4 Bw „Znałem człowieka w Chrystusie, który przed czternastu laty - czy to w ciele było, nie wiem, czy poza ciałem, nie wiem, Bóg wie - został uniesiony w zachwyceniu aż do trzeciego nieba.(3) I wiem, że ten człowiek - czy to w ciele było, czy poza ciałem, nie wiem, Bóg wie -(4) został uniesiony w zachwyceniu do raju i słyszał niewypowiedziane słowa, których człowiekowi nie godzi się powtarzać.”

Jak ktoś może być w ciele lub poza ciałem jeśli jest on swoim ciałem? Jeśli mogę być w ciele lub poza ciałem, to znaczy, że nie jestem tylko ciałem. Ten fragment biblijny podaje jeszcze jedną prawdę: raj znajduje się w niebie.

A takich wersetów potwierdzających, że człowiek nie jest duszą, ale ją posiada znajdziemy w biblii bardzo dużo.
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2007-02-10, 11:02   

[quote="mirek"]Nike, ale czy tylko termin dusza oznacza istotę żywą? Spójrzmy np. na następujące wersety bilbijne:
Cytat:

Pierwszy przykład:

Mt 10:28 Bw „I nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, ale duszy zabić nie mogą; bójcie się raczej tego, który może i duszę i ciało zniszczyć w piekle.”


W tym tekście jest szerzej opisany cały stan człowieka. I tak jeżeli ktoś nas zabija, wojna lub umieramy lub inaczej, to my umieramy i mamy nadzieję wzbudzenia z grobu, wtedy mamy szansę na życie wieczne w myśl tekstom biblijnym np. Dz.Ap. 24:15--Ale kiedy zostaniemy skazani przez Boga na zagładę, to już nie mamy zmartwychwstania i wtedy umieramy śmiercią "wtórą" Czyli to pierwsze tchnienie Boga które Bóg dał Adamowi jest też zabrane. Taka sytuacja będzie miała miejsce już po tysiącleciu w małym okresie kiedy szatan zostanie rozwiązany na mały czas i wszyscy niepoprawni jak również śmierć i grób [piekło] zostaną wrzucone do jeziora z ogniem i siarką. Czyli zostaną ODCIĘĆI od żywych po prostu zginą i pamięć o nich zginie.


[
Cytat:
b]Drugi przykład:[/b]

Ap 6:9-10 Bw „A gdy zdjął piątą pieczęć, widziałem poniżej ołtarza dusze zabitych dla Słowa Bożego i dla świadectwa, które złożyli.(10) I wołały donośnym głosem: Kiedyż, Panie święty i prawdziwy, rozpoczniesz sąd i pomścisz krew naszą na mieszkańcach ziemi?”

Słowo "dusza" może tu oznaczać wyłącznie nieśmiertelny element duchowy. Zwrot "dusze zabitych" użyty w innym znaczeniu czyni całą wypowiedź nonsensowną.


Tak samo jak powyżej, dusza nie jest nieśmiertelną, bo w powyższym pytaniu zostaje ona przez Boga niszczoną. Apokalipsa jest proroctwem, powiedz czy mało oddanych Bogu ludzi było mordowanych dla sprawy pańskiej?

[[quote]b]Trzeci przykład:[/b]

2Kor 12:2-4 Bw „Znałem człowieka w Chrystusie, który przed czternastu laty - czy to w ciele było, nie wiem, czy poza ciałem, nie wiem, Bóg wie - został uniesiony w zachwyceniu aż do trzeciego nieba.(3) I wiem, że ten człowiek - czy to w ciele było, czy poza ciałem, nie wiem, Bóg wie -(4) został uniesiony w zachwyceniu do raju i słyszał niewypowiedziane słowa, których człowiekowi nie godzi się powtarzać.”

A może tutaj sam Paweł o sobie pisze. Trzecie niebo jest Tysiącletnie Królestwo. Niebo w symbolice biblijnej rządy religijne. Pierwszy świat, był pod nadzorem aniołów, trwał do potopu. Następny świat od potopu do Tysiącletniego panowania Chrystusa. A trzeci świat---czyli trzecie niebo Tysiąclecie.Zachwycony do raju8? Ziemia ma się stać rajem który utracił Adam.

Cytat:
Jak ktoś może być w ciele lub poza ciałem jeśli jest on swoim ciałem? Jeśli mogę być w ciele lub poza ciałem, to znaczy, że nie jestem tylko ciałem. Ten fragment biblijny podaje jeszcze jedną prawdę: raj znajduje się w niebie.


Absolutnie nie,nigdzie w Biblii nie czytałam,że raj był w niebie, wiem,że był na ziemi i że tam w przyszłości będzie.Bóg może dał Pawłowi zobaczyć cząstkę błogosławieństw jakie czeka ludzkość pod rządami boskimi. Ap.Paweł nie widział Jezusa osobiście.Wydaje mi się to logiczne.



Cytat:
A takich wersetów potwierdzających, że człowiek nie jest duszą, ale ją posiada znajdziemy w biblii bardzo dużo.


Podaj następne.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
mirek
[Usunięty]

Wysłany: 2007-02-12, 21:36   

Nike, widzę, że nie zrozumiałaś w ogóle mojego postu. Odpowiedziałaś bowiem nie na temat. Skoro bowiem twierdzisz, że duszą jest istota ludzka, to przytoczone przeze mnie przykłady obalają po prostu Twoja tezę. Zapoznaj się jeszcze raz z moim postem to może zrozumiesz o co mi w nim chodzi.

Odniosę się jedynie do pewnych Twoich myśli:

nike napisał/a:
Absolutnie nie,nigdzie w Biblii nie czytałam,że raj był w niebie, wiem,że był na ziemi i że tam w przyszłości będzie.

O ile mi wiadomo, to Biblia podaje, że na początku na ziemi był ogród, który nazwano Eden. Zauważ Eden z dużej litery jako nazwa krainy. Czy tam w sprawozdaniu biblijnym jest mowa o jakims raju? Raj znajduje się obecnie w niebie, o czym mówi poniższy wątek:

http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=322


nike napisał/a:
Podaj następne.

Podam w stosownym czasie. Na razie zastanów się dobrze nad tymi trzema przykładami, które podałem, a które to definitywnie zaprzeczają twierdzeniu, że człowiek jest duszą!
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2007-02-12, 23:08   

Według mojego wyrozumienia odpowiedziałam dokładnie do pytań i nic więcej nie mam potrzeby dodawać i powtarzać.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3492
Wysłany: 2007-03-07, 10:13   

mirek
Cytat:
A takich wersetów potwierdzających, że człowiek nie jest duszą, ale ją posiada znajdziemy w biblii bardzo dużo.


Pisze też,że człowiek posiada ducha i duszę.Faktycznie posiada duszę,ale wg mnie nie jest duszą.Dusza jest ciałem duchowym.Co rozumiemy pod terminem czym jest człowiek?
_________________
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2007-06-15, 20:29   

nike napisał/a:

Mt 10:28 Bw „I nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, ale duszy zabić nie mogą; bójcie się raczej tego, który może i duszę i ciało zniszczyć w piekle.”


Tutaj słowo "dusza" występuje w znaczeniu :"życie".
Nawet gdy ktoś nas zabije ,czyli zabije nasze ciało ,to nie odbierze nam nadziei na życie wieczne które nam obiecał Bóg.
Bóg wskrzesi takie wierne osoby do życia wiecznego.
Mamy tez okazywać
zdrową bojażń przed Stwórcą ,gdyż to od niego zalezy nasza wieczna pomyślność.Jest on w stanie "zabić duszę " czyli odebrać życie wieczne osobie ,która nie okazuje wiary i miłości do Boga.
 
 
mirek
[Usunięty]

Wysłany: 2007-06-15, 20:34   

tessa napisał/a:
nike napisał/a:

Mt 10:28 Bw „I nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, ale duszy zabić nie mogą; bójcie się raczej tego, który może i duszę i ciało zniszczyć w piekle.”


Tutaj słowo "dusza" występuje w znaczeniu :"życie".
Nawet gdy ktoś nas zabije ,czyli zabije nasze ciało ,to nie odbierze nam nadziei na życie wieczne które nam obiecał Bóg.
Bóg wskrzesi takie wierne osoby do życia wiecznego.
Mamy tez okazywać zdrową bojażń przed Stwórcą ,gdyż to od niego zalezy nasza wieczna pomyślność.Jest on w stanie "zabić duszę " czyli odebrać życie wieczne osobie ,która nie okazuje wiary i miłości do Boga.

Żaden z pisarzy starochrześcijańskich nie odczytał tekstu tego tak jak ŚJ, którzy proponują interpretację jak wyżej podała Tessa. Nie dość, że jest to nowinkarskie tłumaczenie, to na dodatek nie jest zgodne samo w sobie. Bo np. ci sami, którzy przyczyniają się do zabijania ciał mogliby po uprzednim zwiedzeniu tych osób fałszywymi poglądami zabić ich nadzieję na życie wieczne. A więc widać sprzeczność w rozumowaniu Tessy. Jedynie werset ten ma sens, jeśli dusza oznacza nieśmiertelny pierwiastek duchowy człowieka.
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2007-06-20, 08:25   

mirek napisał/a:
Żaden z pisarzy starochrześcijańskich nie odczytał tekstu tego tak jak ŚJ,


W ten sposób nauczał sam Jezus i jego uczniowie.

Łukasza 12:4-5
Dzieje 20:24
Jana 11:21-27
Mateusza 16:24-26
 
 
Lucyfer
[Usunięty]

Wysłany: 2007-06-20, 09:31   

Biblijna dusza jest czymś innym niż religijna dusza.
Słowo dusza jest zastosowane w biblii, do Boga, ludzi, zwierząt i organizacji.
Do Boga:
3 Moj. 26:11
11. Umieszczę też przybytek mój wśród was i dusza moja nie obrzydzi was sobie.
(BW)Hebr. 10:38
38. A sprawiedliwy mój z wiary żyć będzie; Lecz jeśli się cofnie, nie będzie dusza moja miała w nim upodobania.
(BW)

Do ludzi:Jan. 12:27
27. Teraz dusza moja jest zatrwożona, i cóż powiem? Ojcze, wybaw mnie teraz od tej godziny? Przecież dlatego przyszedłem na tę godzinę.
(BW)

Do zwierząt:1 Moj. 9:3-4
3. Wszystko, co się rusza i żyje, niech wam służy za pokarm; tak jak zielone jarzyny, daję wam wszystko.
4. Lecz nie będziecie jedli mięsa z duszą jego, to jest z krwią jego.
(BW)

Do organizacji:Obj. 18:14
14. I owoce, których pożądała dusza twoja przepadły dla ciebie, i wszystko, co się lśni i błyszczy, zginęło dla ciebie, i nigdy już ich nie będzie.
(BW)

Babilon Wielki jako organizacja religijna posiada duszę. Czy takie dusze organizacyjne są nieśmiertelne? Czy dusze zwierząt są nieśmiertelne? Czy dusze ludzi są nieśmiertelne?
Nie!. Bo oto czytamy:
Ezech. 18:27
27. A gdy bezbożny odwróci się od swojej bezbożności, której się dopuszczał, spełnia prawo i czyni sprawiedliwość, zachowa przy życiu swoją duszę.
(BW)

Duszę można stracić, czyli można duszę zachować przy życiu lub dusza może umrzeć, znaczy jest śmiertelna.
Dusze ludzkie, zwierzęce i dusze organizacji religijnych lub politycznych są śmiertelne. Jedynie Bóg posiada duszę nieśmiertelną.
W przyszłości będzie można mieć duszę nieśmiertelną gdy zostanie zniszczona śmierć.

1 Kor. 15:53-55
53. Albowiem to, co skażone, musi przyoblec się w to, co nieskażone, a to, co śmiertelne, musi przyoblec się w nieśmiertelność.
54. A gdy to, co skażone, przyoblecze się w to, co nieskażone, i to, co śmiertelne, przyoblecze się w nieśmiertelność, wtedy wypełni się słowo napisane: Pochłonięta jest śmierć w zwycięstwie!
55. Gdzież jest, o śmierci, zwycięstwo twoje? Gdzież jest, o śmierci, żądło twoje?
(BW)
 
 
kesja 


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 26 Maj 2006
Posty: 4127
Wysłany: 2008-11-09, 18:23   Dusza - Istnieć

z netu
><
ISTNIEĆ

Co znaczy "istnieć?" Czy jestem jedynym tworem, czy istnieją inne twory?
Obecnie, według naszego obrazu świata, inni ludzie istnieją.
Kiedy podnoszę się na wyższy poziom postrzegania rzeczywistości, obraz świata staje się bardziej pełny.
Jesteśmy w stanie dostrzec powiązania między nami, które nie są widoczne za pomocą pięciu zmysłów.

Wchodzimy w odczuwanie świata sił.
Dostrzegamy, że wewnątrz ciał kryją się siły, na które oddziaływują inne siły.
Kiedy umieramy, to tracimy jedynie pięć ziemskich zmysłów.
Jednak wciąż mamy pięć poziomów postrzegania duchowego (keter, chochma, bin, zeir anpin, malchut).
Człowiek, który nie wykształcił duszy za życia, przestaje istnieć po śmierci - przestaje istnieć jego świat,
ponieważ nie jest on już odbierany za pomocą ciała.

Kiedy natomiast nasze zmysły nie są ograniczone ciałem,
to i śmierć nie jest ograniczeniem życia i świadomości.
Kabaliści z wielkim spokojem wypowiadają się na temat śmierci.
Zdają sobie sprawę,
że ich świat nie zniknie wraz ze śmiercią i absolutnie nie czują strachu i niepewności w stosunku do śmierci.
W Świecie Nieskończoności stanowimy jedno stworzenie.

Nie istniał tam podział na poziom nieożywiony, roślinny, zwierzęcy i człowieczy.
Żaden z tych poziomów w rzeczywistości nie istnieje osobno.
Wszystko zamyka się w pojęciu "dusza".
Zamysłem Stwórcy było narozkoszowanie duszy.

Proszę zauważyć, że kiedy uczymy się o budowie podziale rzeczywistości,
zauważamy, że tylko człowiek ma obowiązek doprowadzenia otoczenia do Świata Nieskończoności.
To zadanie nie dotyczy poziomu nieożywionego, roślinnego i zwierzęcego."""""
 
 
ewa.lipka 


Wiek: 49
Dołączyła: 22 Gru 2008
Posty: 245
Skąd: Anglia/bez angielskiego
Wysłany: 2008-12-26, 02:21   

A czy dusza i duch to to samo?
_________________
Pozdrowionka. :-D

Iść za Jezusem, to badać samego siebie jakiego jestem ducha.
Pozdrawiam Ewa L.
 
 
Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2008-12-26, 08:58   

Ewo
Dla mnie nie jest to to samo wszak pisze ma być zbawiony cały człowiek Boży duch ,dusza ,i ciało
pozdrawiam
 
 
ewa.lipka 


Wiek: 49
Dołączyła: 22 Gru 2008
Posty: 245
Skąd: Anglia/bez angielskiego
Wysłany: 2008-12-28, 01:39   

>>> 1 Tes. 5:23 (BW)
23. A sam Bóg pokoju niechaj was w zupełności poświęci, a cały duch wasz i dusza, i ciało niech będą zachowane bez nagany na przyjście Pana naszego, Jezusa Chrystusa.

- - - A może ma to takie znaczenie:
cała Ewa Lipka - cały duch wasz, (parafraza: i głowa, i tułów)
i - myśli, uczucia, nasze ja - dusza,
i - nasza cielesność, wsztstko co się z tym wiąże, wszystkie fizjologie mają być nienaganne, wszystko musimy cieleśnie czynić na Chwałę Bogu - ciało?

- - - Czyli duch ludzki = i dusza + i ciało?
Dlatego tak śmiem twierdzić, gdyż przed duch nie ma spójnika, gdyby chodziło tu o trzy oddzielne rzeczy duch, dusza, ciało, to powinnien ten werset brzmieć:
>>>>>> 1 Tes. 5:23 (BW) - PARAFRAZA
23. A sam Bóg pokoju niechaj was w zupełności poświęci, a cały ": i" duch wasz "," i dusza, i ciało niech będą zachowane bez nagany na przyjście Pana naszego, Jezusa Chrystusa. <<<
Dodałam tu dwukropek i spujnik ": i" oraz przecinek, które zmieniają postać na taką jak się tu tłumaczy.
- - - Ale jednak w orginale chyba tego spójnika, dwukropku i przecinka nie ma? Pytam, bo nie wiem.
_________________
Pozdrowionka. :-D

Iść za Jezusem, to badać samego siebie jakiego jestem ducha.
Pozdrawiam Ewa L.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 11