Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Quster
2009-06-27, 17:04
Osobowość Ducha Świętego
Autor Wiadomość
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-02-24, 09:24   Osobowość Ducha Świętego

mirek napisał/a:
Podczas chrztu Jezusa objawiła i ukazała się cała Trójca Święta:

Mt 3:16-17 Bw „A gdy Jezus został ochrzczony, wnet wystąpił z wody, i oto otworzyły się niebiosa, i ujrzał Ducha Bożego, który zstąpił w postaci gołębicy i spoczął na nim.(17) I oto rozległ się głos z nieba: Ten jest Syn mój umiłowany, którego sobie upodobałem.”

Łatwo zauważyć występujące w sprawozdaniu wszystkie trzy elementy Trójcy Świętej:

1) głos z nieba to Bóg Ojciec, który mówi: To jest Syn mój
2) Jezus to Syn Boży, który przyszedł się ochrzcić
3) Duch Święty ukazuje się w postaci gołębicy.


Zauważmy, że jest to bardzo ciekawy werset również z tego względu, że Duch Święty zamanifestował tam swą obecność w "postaci gołębicy". Zauważmy, że jest to szczegół, który zawierają wszystkie cztery ewangelie (Mt 3:16; Mk 1:10; Lk 3:22; J 1:32). Chociaż gołębica jak wiemy nie jest osobą ale na pewno jest istotą a nie mocą, siłą czy wpływem. A zatem i również Duch Święty nie jest nieosobową mocą ale przynajmniej istotą żywą.

Okazuje się jednak, że w Pismie Świętym bardzo często pod symbolami zwierząt występują osoby. Nie trzeba daleko szukać a już w księdze Rodzaju wąż ukryty był pod postacią szatana diabła. Idąc dalej nietrudno nam rozpoznać ludzi pod symbolami psów (Pwt 23:19; Sdz 7:5; Iz 56:10-11; Mt 7:6; 2 P 2:22; Obj 22:15), wieprzów czy świń (Mt 7:6; 2 P 2:22). Analogicznie łatwo zauważyć, że również i prorok Izajasz pod symbolami zwierząt widzi ludzi, którzy w przyszłości będą ze sobą zgodni, nawet gdyby wcześniej byli wobec siebie agresywni (Iz 35:9; 65:21-25). Nie mówi on przecież o zjawiskach dosłownych wśród zwierząt ale o symbolicznych w dziedzinie duchowej. Czyż tak trudno domysleć się, że Jezus jest przedstawiany u niego jako lew (Lew z pokolenia Judy) i baranek (Baranek Boży), co dla rabinów stanowiło zagadkę. Zagadka ta miała znaleźć rozwiązanie w osobie Mesjasza, a nie w zwierzętach.

Jezus postępuje podobnie nazywając ludzi wilkami czy owcami (Mt 7:15, 10:16; J 21:15-17), wężami (Mt 10:16, 23:33), gołębiami (Mt 10:16), lwami (Obj 5:5, 9:8) czy psami (Mt 7:6) itp. Także apostoł Paweł wypowiedzi o zwierzętach odnosił do ludzi (1Kor 9:9-10; Ps 91:13). Tak właśnie rozumiano kwestię zwierząt w pierwotnym Kościele.

Jak wspominalem wyżej Jezus też został przyrównany np. do baranka (Obj.14:1), Lwa z plemienia Judy (Obj.5:5) czy kokoszki (Łuk.13:34). Skoro zaś Duch jest w postaci cielesnej to na pewno nie może być wiatrem czy też ‘czynną siłą Bożą’ podobną do prądu. Jak wynika z przytoczonych porównań również jest konkretną osobą.

Podsumowując: Zwierzęta symbolizują w Biblii osoby!

diabeł - wąż (Rdz 3:1; 2 Kor 11:3; Obj 12:9)


ludzie

psy - Pwt 23:19; Sdz 7:5; Iz 56:10-11; Mt 7:6; 2 P 2:22; Obj 22:15
świnie - Mt 7:6; 2 P 2:22
zwierzęta - Iz 35:9; 65:21-25; 1Kor 9:9-10
owce - Mt 7:15; 10:16; J 21:15-17
kozły - Mt 25:32-33;
wilki - Mt 7:15; 10:16;
węże - Mt 10:16, 23:33;
gołębie - Mt 10:16
lwy - Obj 5:5, 9:8
ryby - Mat 4:19; Mar 1:17


Syn Boży

baranek (Off 14:1)
lew (z pokolenia Judy) - Obj 5:5
kokoszka (Lk 13:34)


aniołowie - orzeł (por. Obj 8:13 z 14:4)


Duch Święty - gołębica (Mt 3:16; Mk 1:10; Lk 3:22; J 1:32)



A zatem Duch Święty jest również konkretną osobą! Osobą szczególną, bo wieczną (Hbr 9:14), występującą po wielokroć obok wiecznych osób: Ojca i Syna (Mt 28:19; 1Kor 12:4-6; 2Kor 13:13; Ef 4:4-6; 1P1:2; Judy 20-21).


Tekst zaczerpnięty z tematu: osobowość Ducha Świętego na forum Protestanci.org
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2009-02-24, 09:36   

Jest jednak pewna róznica... jak osoby były przedstawiane za pomocą zwierząt (istot) tak duch św. był przedstawiany nie tylko za pomocą gołebia ale... podczas wylania zamanifestowany w postani płomyków ognia. Także duch św. był przedstawiany również jak nie-osoba. Należy dostrzegać też róznice nie tylko podobieństwa.
Jesli nie ma róznic to podobienstwo możnaby okreslić jako tożsamość. Tu natomiast ducha św. przedstawia się różnie...
 
 
Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-24, 10:53   

Pomijając wszystko to w przytoczonym fragmencie Słowa widoczna jest tylko jedna osoba
Pan Jezus Chrystus.
Głos to nie osoba a atrybut
a gołębica to nie osoba a symbol
Gdzie tu widać trzy osoby ?
Ja nie widzę a domyślać się nie chcę
pozdrawiam
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-02-24, 11:56   

Płaskowicki Rys napisał/a:
Pomijając wszystko to w przytoczonym fragmencie Słowa widoczna jest tylko jedna osoba
Pan Jezus Chrystus.
Głos to nie osoba a atrybut
a gołębica to nie osoba a symbol
Gdzie tu widać trzy osoby ?
Ja nie widzę a domyślać się nie chcę
pozdrawiam


Przedstawiony jest CZŁOWIEK Jezus, który teraz DUCHEM Jezusem, czy raptem przestał ON być osobą?
 
 
Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-24, 12:36   

Nie rozumiem pytania ?
czy chodzi Ci że przestał być pośrednikiem ?
wg Jana jet orędownikiem przed Ojcem
pozdrawiam
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-02-24, 13:40   

Płaskowicki Rys napisał/a:
Nie rozumiem pytania ?
czy chodzi Ci że przestał być pośrednikiem ?
wg Jana jet orędownikiem przed Ojcem
pozdrawiam


Dla ciebie BÓG JHWH będący duchem nie jest osobą, a co z Jezusem?
Będąc na ziemi jako człowiek był osobą, a co teraz gdy Jezus jest duchem, czy przestał przez to być osobą?

Teraz rozumiesz pytanie?
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-02-24, 13:47   

Ariusie, nie męcz się. Ryszard słowa "człowiek" i "osoba" stosuje jako synonimy, dlatego Bóg nie może być osobą, ponieważ wg. niego oznacza to bycie człowiekiem.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-02-24, 13:51   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Ariusie, nie męcz się. Ryszard słowa "człowiek" i "osoba" stosuje jako synonimy, dlatego Bóg nie może być osobą, ponieważ wg. niego oznacza to bycie człowiekiem.


Ale problem jest w tym, że Jezus już nie jest człowiekiem, ale DUCHEM.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-02-24, 13:54   

Nie będziemy się tutaj o to spierać. Ja ci wskazuję jedynie fakt, że Bóg nie jest osobą wg. Ryszarda. :-)
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-02-24, 14:04   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Nie będziemy się tutaj o to spierać. Ja ci wskazuję jedynie fakt, że Bóg nie jest osobą wg. Ryszarda. :-)


Ja nie mam zamiaru się spierać. Interesuje mnie tylko jak on pogodził fakt nie bycia już człowiekiem przez Jezusa tylko duchem.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-02-24, 14:09   

Powodzenia.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2009-02-24, 14:39   

mirek napisał a YZ wkleił:
Cytat:
Skoro zaś Duch jest w postaci cielesnej to na pewno nie może być wiatrem czy też ‘czynną siłą Bożą’ podobną do prądu. Jak wynika z przytoczonych porównań również jest konkretną osobą.

Podsumowując: Zwierzęta symbolizują w Biblii osoby!


Nie mogę ukryś usmiechu zażenowania, gdy czytam takie teksty ;-) Taka pseudobiblistyka jest funta kłaków warta.
mirek poda jedno ale drugie przemilczy ale...

Cyżby TYLKO osoby były przedstawiane pod postaciami zwierząt? Dlaczego mirek nie podaje, że...

wino jest jak WĄŻ? Przysł.23:32
przekleństwo jak jaskółka? Prz.26:2
oczy są jak gołębie? PnP 5:12
posłanie jak robaki? Izaj 14:11
góry jak cielaki? Ps 29:6
śmierć ma swoje żadło (ciekawe jeakiego owada pisarz mał na myśli?)
grzech się czai i czycha (tylko brakuje: jak bestia)

Jeśli już wyciągać wnioski to nie tylko z wybranych miejsc w Biblii. Jak widać pod symbolami zwierzat kryją się nie tylko osoby ale i inne rzeczy.
Argument, że duch św. jest 'przynajmniej' istotą bo z wyglądu był jak gołąb jest... naiwny.

No ale to uzasadniał mirek. Czy YZ ma zamiar bronić tez mirka, nie mam pojęcia...
Zresztą... czy to ma być rozmowa z mirkiem czy Yarpenem...? Skoro mirek nieobecny..
 
 
Sivis Amariama 

Dołączył: 10 Cze 2008
Posty: 753
Wysłany: 2009-02-24, 14:46   

Cytat:
duch św. był przedstawiany nie tylko za pomocą gołebia ale... podczas wylania zamanifestowany w postani płomyków ognia

Zauważ, ze Jezus tez jest nazywany mocą (np. w 1Kor1:24). Ojciec również (np. Łk 22:69; Iz 12:2).
To znaczy, że nie są osobami?

Pismo odróznia Ducha Świetego od mocy i siły, np. tu:
"Nie siła, nie moc, ale Duch mój - mówi Pan Zastępów." [Zach 4:6]

Ciekawostka, że nawet Ariusz uznawał osobowość Ducha Świetego, o czym informuje nas Strażnica rok CVI (1985), nr 7, s. 21.
 
 
Sivis Amariama 

Dołączył: 10 Cze 2008
Posty: 753
Wysłany: 2009-02-24, 14:59   

Cytat:
duch św. był przedstawiany nie tylko za pomocą gołebia ale... podczas wylania zamanifestowany w postani płomyków ognia

a ogień jest również symbolem Boga:
Wj 3:2-6 Bw „Wtem ukazał mu się anioł Pański w płomieniu ognia ze środka krzewu; i spojrzał, a oto krzew płonął ogniem, jednakże krzew nie spłonął.(3) Wtedy rzekł Mojżesz: Podejdę, aby zobaczyć to wielkie zjawisko, dlaczego krzew się nie spala.(4) Gdy Pan widział, że podchodzi, aby zobaczyć, zawołał nań Bóg spośród krzewu i rzekł: Mojżeszu! Mojżeszu! A on odpowiedział: Oto jestem!(5) Wtedy rzekł: Nie zbliżaj się tu! Zdejm z nóg sandały swoje, bo miejsce, na którym stoisz, jest ziemią świętą.(6) Rzekł też: Jam jest Bóg ojca twego, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka, i Bóg Jakuba. Wtedy Mojżesz zakrył oblicze swoje, bał się bowiem patrzeć na Boga.”

Wj 24:17 Bw "A chwała Pana wyglądała w oczach synów izraelskich jak ogień trawiący na szczycie góry."

Pwt 4:24 Bw "Gdyż Pan, twój Bóg, jest ogniem trawiącym. On jest Bogiem zazdrosnym."

Pwt 9:3 Bw "Ale dziś poznasz, że Pan, Bóg twój, przechodzi przed tobą jak trawiący ogień. On ich wytępi i On ich powali przed tobą, a ty szybko ich wypędzisz i wygubisz, jak ci przyrzekł Pan."

Hbr 12:29 Bw "Albowiem Bóg nasz jest ogniem trawiącym."
 
 
Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-25, 14:27   

Masz rację że ten symbol dotyczy Boga i Ducha Sw ,bo Bóg i Duch Sw to to samo
i Biblia nie robi podziału Boga tak jak doktryna o trójcy.
Maryja poczęła z Ducha SW a Biblia mówi że Ojcem Jezusa jest Bóg -Bóg jest Jeden
pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 11