Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy pierwsi chrześcijanie głosili od domu do domu?
Autor Wiadomość
therapon
[Usunięty]

Wysłany: 2009-04-07, 13:13   

Myślę, że nie, o czym świadczą PW, które piszą do mnie szczerzy forumowicze.

Zresztą każdy może sam sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chce być manipulowany.
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2009-04-07, 13:28   

He, he... a o czym świadczą te, ktorych nie dostajesz? :mrgreen:
 
 
ebed 

Dołączył: 20 Wrz 2006
Posty: 331
Wysłany: 2009-04-07, 13:36   

therapon napisał/a:
Zresztą każdy może sam sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chce być manipulowany.

Ja nie chcę być tak zmanipulowany jak ty, który nawet w skrzyżowaniu dróg widzi dowód na istnienie trójcy. Nie chcę być tak zmanipulowany jak ty, któremu wszystko kojarzy się z trójcą, nawet jak nie o trójcy rozmawiamy. Nie chcę być tak zamanipulowany jak ty, który wierzy, ze Ojciec Jezusa Jehowa Bóg prosił swojego Syna Jezusa Chrystusa, żeby go ten "nie zabierał w połowie jego dni" zgodnie z tym, jak ty stosujesz słowa z Psalmu 102.

Ps. Po kilku minutach dopisuję:
Kto chce się ze mną założyć, że za chwilę therapon zacytuje obszerny wywód na temat prawdziwości trójcy?
 
 
pawelm 
Czytam

Wyznanie: Świadek J.
Wiek: 53
Dołączył: 18 Lut 2008
Posty: 965
Wysłany: 2009-04-07, 14:17   

therapon napisał/a:
Myślę, że nie, o czym świadczą PW, które piszą do mnie szczerzy forumowicze.
eee to nie znasz praw które rządzą człowiekiem. Poczytaj bo to jest tak klarowne jak woda źródlana.
P
 
 
kwant 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lis 2008
Posty: 1213
Wysłany: 2009-04-07, 17:40   

therapon napisał/a:
Pawle, myślę, że powinieneś cieszyć się, iż udało mi się uwolnić od takiej manipulacji. Ja w każdym bądź razie mam za co dziękować Bogu za przejrzenie na oczy i uwolnienie mnie z tego ugrupowania. Wiesz mi, ale bylo naprawdę trudno przezwyciężyć wszystkie nabyte podczas tylu lat ideologie. A moje posty może przemówią do rozsądku innym, którzy tkwią w tym po uszy, nawet nie zastanawiając się w co wdepnęli i jak są manipulowani.

Pawle, dokładam się za theraponem i jako świadek Jehowy, "myślę, że powinieneś cieszyć się, iż udało mi się uwolnić od takiej manipulacji", bo byłem kiedyś katolikiem i ateistą. "Ja w każdym bądź razie mam za co dziękować Bogu za przejrzenie na oczy i uwolnienie mnie z tego ugrupowania. Wiesz mi, ale bylo naprawdę trudno przezwyciężyć wszystkie nabyte podczas tylu lat ideologie. A moje posty może przemówią do rozsądku innym, którzy tkwią w tym po uszy, nawet nie zastanawiając się w co wdepnęli i jak są manipulowani" już od najmłodszych lat, kiedy bez ich woli zdecydowano za nich, że będą kierować się nakazem tradycji.
_________________
7 Powstanie bowiem naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu, będą też niedobory żywności i trzęsienia ziemi w jednym miejscu po drugim.
8 Wszystko to jest początkiem dręczących boleści.
Mat.24:7,8; NW
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2009-04-07, 19:06   

Panowie! Za daleko, za daleko...

Macie jakieś źródła, myśli, wnioski, materiały dotyczące tego....

Czy pierwsi chrześcijanie głosili od domu do domu...? :?:
Na pewno macie... :-D
No to dawajcie! :mrgreen:
Bo 'głodni duchowo' czekają ;-)
 
 
therapon
[Usunięty]

Wysłany: 2009-04-07, 20:02   

Bobo, mnie to interesuje czy apostołowie też odpowiadali na pytania, jak przedstawiono na tej ilustracji w Strażnicy z 15 kwietnia 2007 roku (strona 23):



Może znajdzie się jakiś werset? :crazy:


W sprawie głoszenia od domu do domu to warto przeczytać całe Dzieje Apostolskie i nie znajdzie się niestety żadnej wzmianki o pukaniu od drzwi do drzwi jak czynią to Świadkowie Jehowy. Oto w jaki sposób nauczali apostołowie:

Dz 5:21 - w świątyni
Dz 13:5,14; 14:1 - w synagodze
Dz 14:8-13 - zgromadzonym tłumom
Dz 16:13 - nad rzeką
Dz 17:1,17 - w synagodze
Dz 17:17 - na rynku
Dz 18:4,19,26 - w synagodze
Dz 19:8 - w synagodze
Dz 20:7-12 - ludziom w domach prywatnych
Dz 28:16-24 - zgromadzonym tłumom


Nie ma ani jednego wersetu, sugerującego sposób głoszenia w jaki czynią to dzisiaj ŚJ.

Może krótkie podsumowanie zwrotów greckich przyda się też co niektórym:

KATA POLIN - "po miastach". Strażnica oddaje "od miasta do miasta"

KAT OIKON - "po domach". Strażnica oddaje "od domu do domu"


Jednak jak wejrzy się wnikliwiej w to zagadnienie to zauważy się, iż istnieje oddzielne wyrażenia oznaczające "od domu do domu". Podsumujmy:

EKS POLEOS EIS POLIN znaczy "od miasta do miasta" i występuje w 2 Krn 30:10; Syr 36:26; Mt 23:34

KATA POLIN znaczy "po miastach" i występuje w Łk 8:1; 13:22; Dz 15:21; Tyt 1:5


oraz

EKS OIKIAS EIS OIKIAN znaczy "od domu do domu" i występuje w Syr 29:24 i Łk 10:7

KAT OIKON znaczy "w domach" i występuje w Dz 2:46; 5:42; 20:20; Rz 16:5; 1Kor 16:19; Kol 4:15; Flm 1:2.


Widać więc podobieństwo gramatyczne wyrażeń?

Może ktoś więc wytłumaczy dlaczego PNŚ w Dz 20:20 używa zwrotu "od domu do domu" skoro tekst oryginalny mówi o głoszeniu "w domach prywatnych", w których zbierały się lokalne kościoły, do których również być może zapraszano ludzi z zewnątrz, pragnących wysłuchać tej nauki. Czy tak dzisiaj głoszą ŚJ? :?:


Skan z KIT oraz interlinii Vocatio. Po lewej stronie tekst grecki, gdzie występuje sformułowanie KAT OIKON - "po domach". Po prawej stronie tekst PNŚ, gdzie zmieniono wyrażenie na "od domu do domu":






Jeszcze może ciekawy arcik, gdyby to kogoś interesowało:

http://www.piotrandryszczak.pl/od_domu.html


No i na końcu pytanie do Świadków Jehowy:

Czy zgadzacie się ze słowami "przykre to życie chodzić od domu do domu"?

Syr 29:24 BT „Przykre to życie chodzić od domu do domu, a tam, gdzie mieszkasz jako obcy, ust nie otworzysz.”

Syr 29:24 LXX „ζωη πονηρα εξ οικιας εις οικιαν και ου παροικησεις ουκ ανοιξεις στομα”

Tam też użyto słów EX OIKIAS EIS OIKIAN. A więc znowu KAT OIKON nie może oznaczać "od domu do domu". :mrgreen:
 
 
Petroniusz 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3052
Wysłany: 2009-04-08, 00:28   

Cytat:
[quote="therapon"]

W sprawie głoszenia od domu do domu to warto przeczytać całe Dzieje Apostolskie i nie znajdzie się niestety żadnej wzmianki o pukaniu od drzwi do drzwi jak czynią to Świadkowie Jehowy.


Jakim prawem ograniczasz gloszenie Ewangelii? A jesli bede uwazal, ze powinienem glosic ludziom z komina, albo siedzac na wielbladzie, to czy ta akurat metoda musi byc wspomniana w Biblii? Kazda metoda jest dobra, wiec jesli bedzie trzeba, bo bede biegl za autem i stawial pytania kierowcy, chyba, ze uwazasz, ze ta metoda jest idiotyczna. Ale wtedy musialbys uznac za idiote takze Filipa, ktorego duch natchnal wlasnie do takiego ganiania za rydwanem :lol: :lol: :lol:

Nikt jeszcze nie wpadl na tak glupi pomysl, aby pienic sie z powodu metody gloszenia Ewangelii! Therapon, gratulacje z powodu otrzymania palmy pierszenstwa!!! :lol: :lol: :lol:

Apostol Pawel pisal, ze stal sie wszystkim dla kazdego. My tez probujemy kazdej metody, aby dotrzec z dobra nowina do kazdego. Metoda 'od domu do domu' jest najbardziej skuteczna. Ksiadz jak chce pokropic komus mieszkanie i zabrac za to koperte, zostawiajac w zamian "swiety" obrazek, to tez podciaga sutanne i smiga osobiscie z "ewangelia" od domu do domu :mrgreen:

Cytat:
KAT OIKON - "po domach". Strażnica oddaje "od domu do domu"[/color]


"zostaly zmuszone do chodzenia od drzwi do drzwi [OIKIAS] ludzi zamoznych" (Porfiriusz)

Tak wiec therapon, czepiasz sie pierdol, bo katolicy oddaja ten zwrot tak, jak my :lol: :lol: :lol:

Cytat:
Może ktoś więc wytłumaczy dlaczego PNŚ w Dz 20:20 używa zwrotu "od domu do domu" skoro tekst oryginalny mówi o głoszeniu "w domach prywatnych", w których zbierały się lokalne kościoły, do których również być może zapraszano ludzi z zewnątrz, pragnących wysłuchać tej nauki. Czy tak dzisiaj głoszą ŚJ? :?:


Skoro tak rozliczasz, to wskaz wersety biblijne, ktore mowia o tym, ze apostolowie budowali koscioly, stawali na ambonie i nauczali prosty lud? Wskaz wersety, ktore mowia o tym, ze apostolowie chodzili po domach i wreczali jakies obrazki, budowali kapliczki? Wskaz wersety, ktore mowia, ze uczniowie Jezusa nosili na barkach rzezbe Jezusa albo jego matki i pokrapiali wiernych swiecona woda? Pokaz te wasze metody nauczania, ze sa z Biblii, bo jesli tego nie uczynisz, to ja pokaze, ze tak wlasnie postepowali poganie :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Cytat:
No i na końcu pytanie do Świadków Jehowy:

Czy zgadzacie się ze słowami "przykre to życie chodzić od domu do domu"?


A Ty zgadzasz sie z tymi slowami?

"Zla to wrozba, gdy ktos sie posila na stypie lub uroczystosciach ku czci zmarlych"

I jeszcze to:

"Majestat boski wystawiony na licytacje, religia przeznaczona na handel, swietosc zebrze o miejsce dla siebie, wymagacie oplat za plac swiatynny, za wejscie do swiatyni, za zebrane skladki, za same ofiary. Sprzedajecie cale bostwo. Nie wolno go czcic za darmo"
_________________
Petroniusz Arbiter
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2009-04-08, 08:20   

Szyderczych tonów therapona nie ma końca. Wszysto, co mu się kojarzy ze SJ musi byc przez niego oplute. Nawet pozycja stojącego głosiciela. Zapomina jednak o wskazówce danej przez Jezusa a udzielonej apostołom: jeśli do jakiegoś domu wejdziecie, pozdrówcie go...(parafrazując).
Skoro, wg. therapona uczniowie Jezusa nie głosili od domu do domu to jak oni wchodzili do tych domów? Mieli wyszukiwać. Jak? Metoda prosta.

A może therapon nam wyjaśni jak sam zastosowałby się do wskazówki Jezusa?

"11 Do któregokolwiek miasta lub wioski wejdziecie, wyszukajcie, kto w tej miejscowości jest godzien, i tam się zatrzymajcie, dopóki nie odejdziecie.
12 Wchodząc do domu, pozdrówcie domowników;
13 i jeśli ten dom jest godzien, niech nań przyjdzie pokój, którego mu życzycie, a jeśli nie jest godzien, niech wasz pokój wróci do was. "


Jak wyszukaćłbyś w wiosce lub mieście, kto jest godzien? Staniesz na ulicy i rykniesz: kto jest godzien mnie przyjąć? :-D
Wchodząc do domu raczej...

Nie metoda głoszenia jest zla wg. therapona tylko to, że tą metodą posługują się SJ. To czyni w oczach therapona ową metodę godną wyśmiewania, lekceważenia i naigrywania się z niej. Jednak mamy wyraźne wskazania od Jezusa. czy to już nie śmiech z nauk i poleceń naszego Mistrza?
Taki Al Mudrasim kpi z Boga, ale przynajmniej czciwie wyraża jak tego boga traktuje. A tu? therapon niby to nawrócony ale... gdy Jezus mówi: wejdź do miasta, wyszukaj, wejdź do domu to... therapon będzie szydził... no właśnie: z metody czy raczej ze ŚJ, którzy ową metodę stosują? Oceńcie sami...
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-04-08, 11:16   

[quote="Petroniusz"]
Cytat:
therapon napisał/a:


W sprawie głoszenia od domu do domu to warto przeczytać całe Dzieje Apostolskie i nie znajdzie się niestety żadnej wzmianki o pukaniu od drzwi do drzwi jak czynią to Świadkowie Jehowy.


Jakim prawem ograniczasz gloszenie Ewangelii? A jesli bede uwazal, ze powinienem glosic ludziom z komina, albo siedzac na wielbladzie, to czy ta akurat metoda musi byc wspomniana w Biblii? Kazda metoda jest dobra, wiec jesli bedzie trzeba, bo bede biegl za autem i stawial pytania kierowcy, chyba, ze uwazasz, ze ta metoda jest idiotyczna. Ale wtedy musialbys uznac za idiote takze Filipa, ktorego duch natchnal wlasnie do takiego ganiania za rydwanem :lol: :lol: :lol:

Nikt jeszcze nie wpadl na tak glupi pomysl, aby pienic sie z powodu metody gloszenia Ewangelii! Therapon, gratulacje z powodu otrzymania palmy pierszenstwa!!! :lol: :lol: :lol:

Apostol Pawel pisal, ze stal sie wszystkim dla kazdego. My tez probujemy kazdej metody, aby dotrzec z dobra nowina do kazdego. Metoda 'od domu do domu' jest najbardziej skuteczna. Ksiadz jak chce pokropic komus mieszkanie i zabrac za to koperte, zostawiajac w zamian "swiety" obrazek, to tez podciaga sutanne i smiga osobiscie z "ewangelia" od domu do domu :mrgreen:

Cytat:
KAT OIKON - "po domach". Strażnica oddaje "od domu do domu"[/color]


"zostaly zmuszone do chodzenia od drzwi do drzwi [OIKIAS] ludzi zamoznych" (Porfiriusz)

Tak wiec therapon, czepiasz sie pierdol, bo katolicy oddaja ten zwrot tak, jak my :lol: :lol: :lol:

Cytat:
Może ktoś więc wytłumaczy dlaczego PNŚ w Dz 20:20 używa zwrotu "od domu do domu" skoro tekst oryginalny mówi o głoszeniu "w domach prywatnych", w których zbierały się lokalne kościoły, do których również być może zapraszano ludzi z zewnątrz, pragnących wysłuchać tej nauki. Czy tak dzisiaj głoszą ŚJ? :?:


Skoro tak rozliczasz, to wskaz wersety biblijne, ktore mowia o tym, ze apostolowie budowali koscioly, stawali na ambonie i nauczali prosty lud? Wskaz wersety, ktore mowia o tym, ze apostolowie chodzili po domach i wreczali jakies obrazki, budowali kapliczki? Wskaz wersety, ktore mowia, ze uczniowie Jezusa nosili na barkach rzezbe Jezusa albo jego matki i pokrapiali wiernych swiecona woda? Pokaz te wasze metody nauczania, ze sa z Biblii, bo jesli tego nie uczynisz, to ja pokaze, ze tak wlasnie postepowali poganie :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Cytat:
No i na końcu pytanie do Świadków Jehowy:

Czy zgadzacie się ze słowami "przykre to życie chodzić od domu do domu"?


A Ty zgadzasz sie z tymi slowami?

"Zla to wrozba, gdy ktos sie posila na stypie lub uroczystosciach ku czci zmarlych"

I jeszcze to:

"Majestat boski wystawiony na licytacje, religia przeznaczona na handel, swietosc zebrze o miejsce dla siebie, wymagacie oplat za plac swiatynny, za wejscie do swiatyni, za zebrane skladki, za same ofiary. Sprzedajecie cale bostwo. Nie wolno go czcic za darmo"



EMET:
Oto, co pisała jedna z Publikacji ŚJ --
"Metoda apostolska

3 Jezus Chrystus powierzył swym naśladowcom odpowiedzialne zadanie: „Ruszajcie w drogę, pozyskujcie uczniów wśród wszystkich narodów i chrzcijcie ich w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Uczcie ich zachowywać wszystko, co wam nakazałem. Pamiętajcie: Ja zawsze jestem z wami aż do końca świata” (Mateusza 28:19, 20, Przekład współczesny). Wkrótce po dniu Pięćdziesiątnicy 33 roku n.e. stało się jasne, na czym miała polegać ich podstawowa metoda działania. „Każdego dnia w świątyni i od domu do domu niestrudzenie nauczali i głosili dobrą nowinę o Chrystusie, Jezusie” (Dzieje Apostolskie 5:42). Mniej więcej w 20 lat później w tej gałęzi służby kaznodziejskiej uczestniczył apostoł Paweł, który przypomniał starszym z Efezu: „Nie uchylałem się od oznajmiania wam wszystkiego, co pożyteczne, ani od nauczania was publicznie i od domu do domu” (Dzieje Apostolskie 20:20).

4 Sformułowanie „od domu do domu”, użyte w Dziejach Apostolskich 5:42, jest odpowiednikiem greckiego wyrażenia kat’ oi′kon. Słowo ka·ta′ występuje tutaj w funkcji dystrybutywnej, czyli wskazuje na rozdzielanie. A zatem chrześcijanie w jednym domu po drugim niejako rozdzielali głoszone orędzie. Randolph O. Yeager napisał w komentarzu do wersetu z Dziejów Apostolskich 20:20, że Paweł nauczał „zarówno na zgromadzeniach publicznych [de·mo·si′a], jak i od domu do domu (przyimek [ka·ta′] w funkcji dystrybutywnej oraz rzeczownik w bierniku). Apostoł spędził w Efezie trzy lata. Odwiedził tam każdy dom, a przynajmniej głosił wszystkim mieszkańcom miasta (werset 26). Oto biblijna podstawa gorliwego głoszenia od domu do domu oraz na zgromadzeniach publicznych”.

5 Podobne znaczenie ma wyraz ka·ta′ w Ewangelii według Łukasza 8:1, gdzie czytamy, że Jezus głosił „od miasteczka do miasteczka i od wsi do wsi” (Kowalski). W Dziejach Apostolskich 20:20 Paweł użył formy liczby mnogiej — kat’ oi′kous. Słowa te oddano w niektórych przekładach biblijnych wyrażeniem: „w waszych domach”. Jednakże apostoł nie mówił wyłącznie o spotkaniach towarzyskich ze starszymi ani o wizytach pasterskich u chrześcijańskich braci i sióstr. Z jego dalszych słów wynika, że miał na myśli zachodzenie z dobrą nowiną do domów ludzi niewierzących, oświadczył bowiem: „Wszak dokładnie dawałem świadectwo zarówno Żydom, jak i Grekom, co do skruchy wobec Boga i wiary w Pana naszego, Jezusa” (Dzieje Apostolskie 20:21). Współwyznawcy już wcześniej okazali skruchę i uwierzyli w Jezusa. A zatem w Dziejach Apostolskich 5:42 i 20:20 chodzi o głoszenie osobom niewierzącym — „od domu do domu”, od drzwi do drzwi.

Niezastąpiona działalność

6 W roku 1844 Abiel Abbot Livermore tak skomentował słowa Pawła z Dziejów Apostolskich 20:20: „Nie poprzestał na wygłaszaniu wykładów publicznych, z pominięciem wszelkich innych metod, lecz gorliwie wykonywał swoje doniosłe zadanie na płaszczyźnie prywatnej, od domu do domu, dosłownie wnosząc niebiańską prawdę do domów i serc Efezjan”. A nie tak dawno wyrażono następującą opinię: „Od samego początku cechą charakterystyczną chrześcijan z I wieku było rozsiewanie ziarna ewangelii od domu do domu (zob. Dzieje Apostolskie 2:46; 5:42). (...) [Paweł] sumiennie spełnił swój obowiązek wobec Żydów i pogan mieszkających w Efezie, toteż gdyby poginęli w swych grzechach, nie mieliby żadnej wymówki” (The Wesleyan Bible Commentary, tom 4, strony 642, 643).

7 Mimo że przemawianie publiczne odgrywa pewną rolę w szerzeniu dobrej nowiny, nic nie zastąpi osobistego kontaktu z ludźmi u ich drzwi. W związku z tym Joseph Addison Alexander oświadczył: „Kościół nie wymyślił dotąd niczego, co mogłoby zająć miejsce głoszenia z ambony i w rodzinach albo co byłoby równie owocne”. Uczony O. A. Hills wyraził tę myśl następująco: „Nauczanie publiczne musi iść w parze z nauczaniem od domu do domu”. Świadkowie Jehowy udzielają pouczeń za pomocą cotygodniowych wykładów publicznych, niemniej mają też wyraźne dowody skuteczności apostolskiej metody krzewienia prawdy biblijnej od domu do domu. A Jehowa bez wątpienia darzy uznaniem tę działalność, gdyż za jej pośrednictwem co roku skłania tysiące osób, by podjęły Jego wzniosłe wielbienie (Izajasza 2:1-4; 60:8, 22).

8 Inny autorytet oświadczył: „Ludziom łatwiej zapamiętać nauki podawane w domu niż w kościele”. Paweł regularnie zachodził do domów i był wspaniałym wzorem kaznodziei. „Nie zadowalał się nauczaniem i prowadzeniem dysput w synagodze i na rynku” — podkreślił biblista Edwin W. Rice. „Zawsze pilnie ‛nauczał’ ‛od domu do domu’. W Efezie właśnie w ten sposób toczył ze złem walkę wręcz, twarzą w twarz, by pozyskać ludzi dla Chrystusa”. Świadkowie Jehowy wiedzą, że osobiste rozmowy z ludźmi w ich mieszkaniach są owocne. Prócz tego dokonują odwiedzin ponownych i chętnie rozmawiają nawet z przeciwnikami, jeśli są oni gotowi prowadzić rozsądną wymianę argumentów. Zupełnie jak Paweł! F. N. Peloubet napisał: „Paweł pełnił swą służbę nie tylko na zebraniach. Wiele ludzi na pewno odwiedził w ich domach — gdy się dowiedział, że ktoś ma pytania albo że z ciekawości czy nawet z przekory chce porozmawiać o religii”.

Starsi mają przewodzić

9 Jaki przykład dał Paweł współstarszym? Pokazał, że powinni śmiało i niestrudzenie obwieszczać dobrą nowinę od domu do domu. W roku 1879 J. Glentworth Butler napisał: „[Starsi efescy] wiedzieli, że myśl o własnym bezpieczeństwie bądź popularności nawet w najmniejszym stopniu nie wpłynęła na jego głoszenie, że nie zataił żadnej z niezbędnych prawd i że nie skupiał się jednostronnie na jakichś osobliwych bądź oryginalnych aspektach prawdy, lecz usilnie zalecał wszystko to — i wyłącznie to — co pożyteczne ‛w dziele budowania’: całą radę Bożą, czystą i pełną! Tym wiernym ‛pokazywaniem’, płomiennym ‛nauczaniem’ chrześcijańskiej prawdy zajmował się nie tylko w szkole Tyranosa czy w innych miejscach spotkań uczniów, lecz także w każdym dostępnym domostwie. Od domu do domu i od duszy do duszy niósł dzień po dniu radosną wieść, wzorując się na dążeniach i pragnieniach Chrystusa. Ludziom ze wszystkich warstw społecznych i ras, nieprzyjaznym Żydom i szyderczym Grekom, głosił jedną prawdę, której pełna wykładnia obejmuje wszystkie inne prawdy niezbędne do zbawienia: o skrusze wobec Boga i wierze w naszego Pana, Jezusa Chrystusa”.

10 Czego więc Paweł oczekiwał od starszych z Efezu? Uczony E. S. Young tak sparafrazował jego słowa: „Nie tylko przemawiałem publicznie, lecz także trudziłem się od domu do domu wśród ludzi ze wszystkich warstw, zarówno Żydów, jak i Greków. Tematem mojej służby kaznodziejskiej zawsze była ‛skrucha wobec Boga i wiara w naszego Pana, Jezusa Chrystusa’”. Jeszcze inaczej ujął słowa Pawła W. B. Riley: „Oczywisty sens był następujący: ‛Spodziewam się, że co ja zacząłem, wy będziecie kontynuowali w czynie i nauczaniu, że wytrwacie, tak jak ja wytrwałem, że będziecie nauczać publicznie i na osobności, jak to ja czyniłem na ulicach i od domu do domu, że będziecie świadczyć Żydom i Grekom o skrusze wobec Boga i o wierze w naszego Pana, Jezusa Chrystusa, gdyż są to sprawy podstawowe!’” ".

Dla przykładu, jak oddano w Przekładach ——
(1) wg Łukasza 8:1 --
Interlinia Vocatio: "i on przechodził po mieście i wsi, głosząc i zwiastując_dobrą_nowinę -- (o)_królestwie — Boga i — dwunastu z nim"
Biblia Lubelska: "Potem wędrował po miastach i wioskach, głosząc dobrą nowinę o królestwie Bożym, a było z Nim grono Dwunastu."
Komentarz u dołu: "1 Łukasza interesuje fakt kontynuacji misji Jezusa (por. 4,44; 5,12). Charakterystyczny dla nie jest szeroki zasięg przy ciągłej wędrówce (od miasta do miasta - od wsi do wsi). Jezus, jako wysłannik Boży, przydziela głoszenie Ewangelii o królestwie Bożym swemu najbliższemu gronu, tj. kolegium Dwunastu. Niewiele będzie się różniła od tych wędrówek misyjnych Jezusa późniejsza praca apostolska, po Jego zmartwychwstaniu (por. Dz 16,4.6). Pobyt z Jezusem jest warunkiem późniejszej misji apostołów za Jego życia.".
(2) Dzieje Ap 5:42 --
"Każdego — dnia w — świątyni i w domu" - Interlinia Vocatio.
"Day after day, in the temple courts and from house to house" - NIV.
"And every day, in the temple and from house to house" - NASB
"and every day in the temple and from house to house" - Interlinia A. Marshalla, ed. 1975.
"AND-EVERY DAY IN THE TEMPLE AND FROM HOUSE TO HOUSE" - Interlinia Brown & Comfort, ed. 1990.
(3) Dzieje Ap 20:20 --
"— (tak_by) nie oznajmić wam i pouczyć was publicznie i po domach," - Interlinia Vocatio.
"to you and teaching you publicly and from house to house" - "The Bible in Living English", Steven T. Byington, ed. 1972.
"and from teaching you publicly {and} from house to house" - Interlinia William D. Mounce & Robert H. Mounce, ed. 2008.
"to you but have taught you publicly and from house to hause" - NIV.
"and teaching you publicly and from house to house." - NASB.
"TO YOU AND TO TEACH YOU IN PUBLIC AND FROM HOUSE TO HOUSE" - Interlinia Brown'a i Comfort'a.
"not to declare to you and to teach you publicly and from house to house" - Interlinia Alfreda Marshalla.

To tylko niektóre z oddań w Przekładach.


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
pawelm 
Czytam

Wyznanie: Świadek J.
Wiek: 53
Dołączył: 18 Lut 2008
Posty: 965
Wysłany: 2009-04-08, 14:38   

Petroniusz, Widzę, że therapon Cie zirytował i to mocno. Nie wiem cały czas jak ten człowiek może tak się realizować? Po co?

EMET, no nie da się zaprzeczyć, że to chodzenie po domach jest metodą apostolską. Zresztą to nawet dzisiaj w kraju katolickim jakim jest nadal Polska, pytanie czy nie stanie się z czasem bardziej laicka, kojarzy się z byciem pielgrzymem, a więc z rozmową z ludzmi, którzy najczęściej nie wykazują inicjatywy. Kiedyś wpadło mi w rękę jakieś wydanie katolickie, gdzie katolików się zachęca do chodzenia po domach. Więc wszystko się zgadza.

Pozdr
 
 
NAZIREJCZYK 

Dołączył: 06 Kwi 2009
Posty: 36
Wysłany: 2009-04-08, 14:44   

Emecie! Tych ludzi żadne argumenty nie przekonają. Żydzi widzieli Jezusa, a mimo to kpili i 'mieli za nic' (Iz.53:3). Sam wielokrotnie przekonałem się, że ich "pasterze" nie przyjmują zaproszeń na rozmowę o Królestwie Bożym, gdy chodzą "po kolędzie". Oczywiście tłumaczą się, ze nie mają czasu lub, że pierwsi chrześcijanie też odwiedzali tylko swoich współwyznawców. Nie znają(lub nie chcą znać) wersetów z Dziejów Apostolskich 20:20,21, gdzie były cytowane słowa Pawła: "Jak nie uchylałem się tchórzliwie od niczego, co pożyteczne, tak że przemawiałem i nauczałem was publicznie i po domach, nawołując zarówno Żydów, jak i Greków do nawrócenia się do Boga i do wiary w Pana naszego Jezusa" (Biblia Tysiąclecia). A gdy zaczynasz im mówić o: 'zabłąkanej owcy, i o tym, że dobry pasterz zostawia dziewięćdziesiąt dziewięć owiec i szuka tej jednej i ma większą radość gdy znajdzie', milkną lub mówią, że nas nie da się nawrócić (Mat.18:12-14). A dlaczego tak twierdzą? Bo nie mają odwagi i argumentów żeby z nami podjąć rozmowę. Chyba, że znajdzie się paru "filozofów" pokroju pana Andrzeja Wronki, który ponoć(jak się chwali) odwiedza domy Świadków Jehowy. Jakoś do mnie jeszcze nie trafił. Zresztą ma oklepane tematy(o krzyżu, że na jakiejś ilustracji w książce "Wiedza" Jezus jest przybity jednym gwoździem itp.). Nie ma co się przejmować, "dobra nowina musi być głoszona", a oni niech szydzą (Marka 13:10). Pozdrawiam bracie!
_________________
" TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ " ( JANA 17:17)
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-04-08, 15:20   

pawelm napisał/a:
Petroniusz, Widzę, że therapon Cie zirytował i to mocno. Nie wiem cały czas jak ten człowiek może tak się realizować? Po co?

EMET, no nie da się zaprzeczyć, że to chodzenie po domach jest metodą apostolską. Zresztą to nawet dzisiaj w kraju katolickim jakim jest nadal Polska, pytanie czy nie stanie się z czasem bardziej laicka, kojarzy się z byciem pielgrzymem, a więc z rozmową z ludzmi, którzy najczęściej nie wykazują inicjatywy. Kiedyś wpadło mi w rękę jakieś wydanie katolickie, gdzie katolików się zachęca do chodzenia po domach. Więc wszystko się zgadza.

Pozdr



EMET:
No, chyba, że usłyszymy - absurdalny - zarzut, iż 'ŚJ byli w zmowie z owymi, na których się powołują; na autorytety z opiniami do do praktyki głoszenia "od domu do domu", na Interlinie z oddaniem 'dystrybutywnym' ' itp.

Coś bowiem, co współbrzmi lub jest identyczne w oddaniu i rozumieniu jak u ŚJ, to: "kłamstwo, oszustwo, spisek" itp. podobne inwektywy.

A może byli i są [jest bowiem edycja Interlinii z 2008r.] takiego nastawienia, bowiem pragną, żeby ŚJ mogli się na coś powołać...???


Co zrobić, jeśli ktoś jest aż tak owładnięty manią antyŚJ...

Nic przecież nie zrobisz, jeśli ktoś uważa, że jest... 'Napoleonem'.


Stephanos, ps. EMET






NAZIREJCZYK napisał/a:
Emecie! Tych ludzi żadne argumenty nie przekonają. Żydzi widzieli Jezusa, a mimo to kpili i 'mieli za nic' (Iz.53:3). Sam wielokrotnie przekonałem się, że ich "pasterze" nie przyjmują zaproszeń na rozmowę o Królestwie Bożym, gdy chodzą "po kolędzie". Oczywiście tłumaczą się, ze nie mają czasu lub, że pierwsi chrześcijanie też odwiedzali tylko swoich współwyznawców. Nie znają(lub nie chcą znać) wersetów z Dziejów Apostolskich 20:20,21, gdzie były cytowane słowa Pawła: "Jak nie uchylałem się tchórzliwie od niczego, co pożyteczne, tak że przemawiałem i nauczałem was publicznie i po domach, nawołując zarówno Żydów, jak i Greków do nawrócenia się do Boga i do wiary w Pana naszego Jezusa" (Biblia Tysiąclecia). A gdy zaczynasz im mówić o: 'zabłąkanej owcy, i o tym, że dobry pasterz zostawia dziewięćdziesiąt dziewięć owiec i szuka tej jednej i ma większą radość gdy znajdzie', milkną lub mówią, że nas nie da się nawrócić (Mat.18:12-14). A dlaczego tak twierdzą? Bo nie mają odwagi i argumentów żeby z nami podjąć rozmowę. Chyba, że znajdzie się paru "filozofów" pokroju pana Andrzeja Wronki, który ponoć(jak się chwali) odwiedza domy Świadków Jehowy. Jakoś do mnie jeszcze nie trafił. Zresztą ma oklepane tematy(o krzyżu, że na jakiejś ilustracji w książce "Wiedza" Jezus jest przybity jednym gwoździem itp.). Nie ma co się przejmować, "dobra nowina musi być głoszona", a oni niech szydzą (Marka 13:10). Pozdrawiam bracie!



EMET:
Ciekawe, czy ten pan Andrej Wronka głosi Dobrą Nowinę o Królestwie Bożym, czy też wyszukuje jedynie tematy konfrontacyjne?

To tak, jakby do katolików iść i rozprawiać o obrazach i kulcie Marii.

Obyśmy jutrzejszy dzień 'PAMIĄTKI ŚMIERCI CHRYSTUSA' mogli obchodzić godnie i z szacunkiem dla Boga JHVH oraz Jego Pierworodnego i Jednorodzonego Syna a naszego Pana - Jezusa Chrystusa.


Stephanos, ps. EMET





Ps:Posty scalone...Efraim
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
Ostatnio zmieniony przez Efraim 2010-07-23, 20:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ben-salem 

Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 179
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2009-04-08, 18:58   

Ad od domu do domu…

Jest pewna metoda ogłupiania przeciętnego czytelnika, szczególnie tłumaczeń Biblii katolickich. Zazwyczaj odbiorca rewelacji mirka-therapona nie zechce weryfikować podanych informacji. Bo i po co? Plotka zawsze bardziej głośna jest od faktów… Sam kiedyś w polemice zarzuciłem mu manipulację tj. że wiedząc i innych tłumaczeniach w których oddano tekst jako ,,od domu do domu”, nie podaje takich okoliczności.
Zestawia tylko polskie wydania a palcem wskazuje tylko na PNS. Jakby to był cały inwentarz przekładów biblijnych, i jedynie PNS widniał jako dziwoląg pośród nich.
Dla mnie jest to zwykły zabieg psychologiczny: nakrzyczeć – możliwie jak najgłośniej – oburzyć się, zrobić mix z tekstów Pisma Św.; zarzucić rzekomymi argumentami. Niech się bronią! I tryumf: ,,nikt nie ze SJ potrafi mi odpowiedzieć”.
Awans z mirka na therapona, też chyba ma o czymś świadczyć. Dla mnie, to może nim być jedynie w swoim środowisku…


A przy okazji: Naszym braciom, ,,pobożnym” i przyjaciołom, z okazji wspomnień o śmierci naszego Pana, życzę pokoju Bożego, duchowych przemyśleń, opieki i błogosławieństw od naszego Ojca – Jehowy Boga, przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego, a.
ben-salem
 
 
 
therapon
[Usunięty]

Wysłany: 2009-04-08, 19:48   

Petroniusz napisał/a:
Jakim prawem ograniczasz gloszenie Ewangelii? A jesli bede uwazal, ze powinienem glosic ludziom z komina, albo siedzac na wielbladzie, to czy ta akurat metoda musi byc wspomniana w Biblii? Kazda metoda jest dobra, wiec jesli bedzie trzeba, bo bede biegl za autem i stawial pytania kierowcy, chyba, ze uwazasz, ze ta metoda jest idiotyczna. Ale wtedy musialbys uznac za idiote takze Filipa, ktorego duch natchnal wlasnie do takiego ganiania za rydwanem :lol: :lol: :lol:

Nie ograniczam głoszenia Ewangelii. Wskazuje tylko na manipulację Strażnicy jakboy tak głoszono pukając do drzwi jak Świadkowie Jehowy w dzisiejszych czasach. Nie jest to jednak prawdą, bo jak podałem istnieją oddzielne wyrażenia greckie oznaczające "od domu do domu". A swoją drogą znalazłeś werset biblijny, iż apostołowie odpowiadali na pytania, jak przedstawia ilustracja w Strażnicy? :crazy:


Petroniusz napisał/a:
Nikt jeszcze nie wpadl na tak glupi pomysl, aby pienic sie z powodu metody gloszenia Ewangelii! Therapon, gratulacje z powodu otrzymania palmy pierszenstwa!!! :lol: :lol: :lol:

Nie mam nic do głoszenia takim sposobem. Wskazuję tylko na manipulację przekładem Biblii w celu poparcia swojej nauki. Każda metoda jest dobra. Baptyści na przykład nie chodzą od domu do domu i mają nawet lepsze wyniki od Świadków Jehowy. Ja też często głoszę z innymi braćmi na rynku. Podobnie jak apostol Paweł, co nawet jest opisane w Biblii!! :mrgreen:


Petroniusz napisał/a:
Skoro tak rozliczasz, to wskaz wersety biblijne, ktore mowia o tym, ze apostolowie budowali koscioly, stawali na ambonie i nauczali prosty lud? Wskaz wersety, ktore mowia o tym, ze apostolowie chodzili po domach i wreczali jakies obrazki, budowali kapliczki? Wskaz wersety, ktore mowia, ze uczniowie Jezusa nosili na barkach rzezbe Jezusa albo jego matki i pokrapiali wiernych swiecona woda? Pokaz te wasze metody nauczania, ze sa z Biblii, bo jesli tego nie uczynisz, to ja pokaze, ze tak wlasnie postepowali poganie :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ponieważ nie było wtedy kościołów czy sal do zbierania się w celu modlitwy do Boga to spotykano się w domach prywatnych. Nawet zbiory istniały w domach prywatnych. I tak właśnie nauczano, a nie od domu do domu, jak sugerujesz.


Petroniusz napisał/a:

Cytat:
No i na końcu pytanie do Świadków Jehowy:

Czy zgadzacie się ze słowami "przykre to życie chodzić od domu do domu"?


A Ty zgadzasz sie z tymi slowami?

"Zla to wrozba, gdy ktos sie posila na stypie lub uroczystosciach ku czci zmarlych"

I jeszcze to:

"Majestat boski wystawiony na licytacje, religia przeznaczona na handel, swietosc zebrze o miejsce dla siebie, wymagacie oplat za plac swiatynny, za wejscie do swiatyni, za zebrane skladki, za same ofiary. Sprzedajecie cale bostwo. Nie wolno go czcic za darmo"

A czy nie jest ci wiadome, iż nie jestem katolikiem? Ale podoba mi się to porównywanie Świadków Jehowy do KK. :oops:



Bobo napisał/a:
A może therapon nam wyjaśni jak sam zastosowałby się do wskazówki Jezusa?

"11 Do któregokolwiek miasta lub wioski wejdziecie, wyszukajcie, kto w tej miejscowości jest godzien, i tam się zatrzymajcie, dopóki nie odejdziecie.
12 Wchodząc do domu, pozdrówcie domowników;
13 i jeśli ten dom jest godzien, niech nań przyjdzie pokój, którego mu życzycie, a jeśli nie jest godzien, niech wasz pokój wróci do was. "


Jak wyszukaćłbyś w wiosce lub mieście, kto jest godzien? Staniesz na ulicy i rykniesz: kto jest godzien mnie przyjąć? :-D
Wchodząc do domu raczej...

Najpierw Bobo ma do ciebie pytanie dlaczego wyrwałeś cytat z kontekstu? Przeczytajmy może całą wypowiedź Jezusa zanotowaną w przez Ewangelistę Łukasza:

Lk 10:5-7 Bw „A gdy do jakiegoś domu wejdziecie, najpierw mówcie: Pokój domowi temu.(6) A jeśli tam będzie syn pokoju, spocznie na nim pokój wasz, a jeśli nie, wróci do was.(7) W domu tym pozostańcie, jedząc i pijąc to, co u nich jest; godzien bowiem robotnik zapłaty swojej. Nie przenoście się z domu do domu.”

Powiedz Bobo dlaczego to zrobiłeś? Przecież Jezus właśnie nie każe głosić od domu do domu, tylko mówi o szukaniu zakwaterowania. Myślę bowiem, że ten powyższy fragment powinien zmusić do zastanowienia każdego Świadka Jehowy i również ciebie. Dziwne by to było, gdyby Jezus powiedział apostołom, aby ci nie przechodzili od domu do domu, mając równocześnie na myśli, aby oni pukali od drzwi do drzwi. :-P :lol:



EMET napisał/a:
4 Sformułowanie „od domu do domu”, użyte w Dziejach Apostolskich 5:42, jest odpowiednikiem greckiego wyrażenia kat’ oi′kon. Słowo ka&middot;ta′ występuje tutaj w funkcji dystrybutywnej, czyli wskazuje na rozdzielanie. A zatem chrześcijanie w jednym domu po drugim niejako rozdzielali głoszone orędzie. Randolph O. Yeager napisał w komentarzu do wersetu z Dziejów Apostolskich 20:20, że Paweł nauczał „zarówno na zgromadzeniach publicznych [de&middot;mo&middot;si′a], jak i od domu do domu (przyimek [ka&middot;ta′] w funkcji dystrybutywnej oraz rzeczownik w bierniku). Apostoł spędził w Efezie trzy lata. Odwiedził tam każdy dom, a przynajmniej głosił wszystkim mieszkańcom miasta (werset 26). Oto biblijna podstawa gorliwego głoszenia od domu do domu oraz na zgromadzeniach publicznych”.

Powiedz mi EMET dlaczego więc PNS nie oddaje takiego samego wręcz wyrażenia KAT OIKON poprzez "od domu do domu" tylko "po domach" również w innych miejscach biblii takich jak: Dz 2:46; Rz 16:5; 1Kor 16:19; Kol 4:15; Flm 1:2? A już bomba jest werset z Dz 2:46, gdzie czytamy:

Dz 2:46 Bw „Codziennie też jednomyślnie uczęszczali do świątyni, a łamiąc chleb po domach, przyjmowali pokarm z weselem i w prostocie serca,”

Dz 2:46 NS „I dzień w dzień wciąż jednomyślnie przebywali w świątyni i przyjmowali posiłki w domach prywatnych, a także spożywali pokarm z wielką radością oraz szczerością serca,”

Dz 2:46 WH „καθ ημεραν τε προσκαρτερουντες ομοθυμαδον εν τω ιερω κλωντες τε κατ οικον αρτον μετελαμβανον τροφης εν αγαλλιασει και αφελοτητι καρδιας”

Tutaj Strażnica oddała zwrot KAT OIKON poprawnie! Jednocześnie też tutaj Strażnica pokazuje swoją niekonsekwencję, a zarazem prawidłowe znaczenie greckiej frazy KAT OIKON - po domach. Jeśli bowiem ten fragment Strażnica przetłumaczyłaby na "przyjmowanie posiłków od domu do domu" to powstałoby coś, co przyprawiłoby każdego o uśmiech na twarzy, gdyż bez wątpienia byłoby to sprzeczne z logiką. Werset ten potwierdza więc, że tłumaczenie greckiej frazy KAT OIKON jako "od domu do domu" jest błędne!
Ostatnio zmieniony przez therapon 2009-04-08, 21:38, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 12