Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
NISZCZYCIEL, KIM JEST?
Autor Wiadomość
MM 

Dołączył: 20 Sie 2007
Posty: 394
Wysłany: 2008-11-28, 14:25   NISZCZYCIEL, KIM JEST?

Obj. 9:11
11. I miały nad sobą jako króla anioła otchłani, którego imię brzmi po hebrajsku Abaddon, po grecku zaś imię jego brzmi Apollyon [Niszczyciel].
(BW)

Czy są jeszcze inne miejsca w Piśmie opisujące tę postać?
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2008-11-28, 22:30   Re: NISZCZYCIEL, KIM JEST?

MM napisał/a:
Obj. 9:11
11. I miały nad sobą jako króla anioła otchłani, którego imię brzmi po hebrajsku Abaddon, po grecku zaś imię jego brzmi Apollyon [Niszczyciel].
(BW)

Czy są jeszcze inne miejsca w Piśmie opisujące tę postać?



EMET:
Może niekoniecznie odpowiedź na pytanie, ale jest cokolwiek --
Patrz post:
http://biblia.webd.pl/for...ighlight=#13220


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
lukmir 
lukmir

Wiek: 33
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 7
Wysłany: 2009-03-30, 20:31   

Imię Abaddon jest tu użyte po raz pierwszy i określa anioła. Wcześniej, w ST używano tej nazwy jako określenie otchłani, lecz nigdy jako imię anioła. Imię to występuje tylko raz w Apokalipsie jak i w całym Nowym Testamencie.
 
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2009-03-31, 07:17   

Aby zrozumiec kim jest osoba nosząca to imię należy zrozumiec kontekst,a przede wszystkim kim jest szarańcza .

Ap 9:1-12 NS „I zadął w trąbę piąty anioł. I ujrzałem gwiazdę, która spadła z nieba na ziemię, i dano gwieździe klucz od czeluści otchłani.(2) I gwiazda otworzyła Czeluść otchłani, i dym się wzniósł z czeluści jak dym z wielkiego pieca, a słońce, jak również powietrze, ściemniało od dymu z czeluści.(3) I z dymu wyszły na ziemię szarańcze, i dano im władzę taką władzę, jaką mają ziemskie skorpiony.(4) I powiedziano im, żeby nie wyrządzały szkody roślinności ziemi ani niczemu zielonemu, ani żadnemu drzewu, lecz tylko tym ludziom, którzy nie mają pieczęci Boga na swych czołach.(5) I dano szarańczom nie to, żeby ich zabijały, ale żeby byli męczeni pięć miesięcy, a ich męczarnie były jak męczarnie spowodowane przez skorpiona, gdy ugodzi człowieka.(6) I w owe dni ludzie będą szukali śmierci, ale na pewno jej nie znajdą, i będą pragnęli umrzeć, ale śmierć od nich ucieka.(7) A szarańcze przypominały z wyglądu konie przygotowane do bitwy; a na swych głowach miały coś podobnego do koron jakby ze złota, a ich oblicza były jak oblicza mężczyzn,(8) włosy zaś miały jak włosy kobiet. A ich zęby były jak u lwów:(9) i miały napierśniki jak napierśniki żelazne. A odgłos ich skrzydeł był jak odgłos rydwanów ciągniętych przez wiele koni pędzących do bitwy.(10) Mają też ogony i kolce podobnie jak skorpiony; a w ich ogonach jest ich władza szkodzenia ludziom przez pięć miesięcy.(11) Mają nad sobą króla, anioła otchłani. Jego imię po hebrajsku: Abaddon, po grecku zaś ma na imię Apollion.(12) Jedno biada przeminęło. Oto nadchodzą po tych rzeczach jeszcze dwa biada.”
 
 
MM 

Dołączył: 20 Sie 2007
Posty: 394
Wysłany: 2009-03-31, 19:35   

Wyglada na to, że szarańcza była w otchłani. Kim jest?
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2009-04-08, 08:58   

MM napisał/a:
Wyglada na to, że szarańcza była w otchłani. Kim jest?



Nieco światła na ten temat podsuwa nam księga Jeremiasz i Joela.


Jr 51:14 NS "Jehowa Zastępów przysiągł na własną duszę: 'Napełnię cię ludźmi jak szarańczami i śpiewnie nad tobą wykrzykną'

Szarańcza więc są to ludzie którzy głoszą orędzie od Boga.
Przez długi czas byli w symbolicznej otchłani ,czyli nie działali,jak powiedział Jezus "nadchodzi noc w której nikt nie będzie nic działał".Jednak w określonym okresie wyszli ze stanu nieczynności i zaczęli działac i spełniac wolę Boga,czynic uczniów ze wszystkich narodów.

Jl 2:25 NS "Wynagrodzę wam też lata, w których żerowała szarańcza, pełzająca szarańcza bezskrzydła, karaluch i gąsienica moje wielkie wojsko, które wysłałem między was."

To wielkie wojsko Jehowy Boga ,które On wysyła do ludzi ze wszystkich narodów aby głosili tą dobrą nowinę.
Mt 24:14 NS „I ta dobra nowina o królestwie będzie głoszona po całej zamieszkanej ziemi na świadectwo wszystkim narodom; a potem nadejdzie koniec.”

Tym obecnie zajmują się słudzy Jehowy opisani w księdze Objawienia jako symboliczna szarańcza.



.
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2009-04-25, 18:49   

[quote="tessa"]
MM napisał/a:
Wyglada na to, że szarańcza była w otchłani. Kim jest?



Nieco światła na ten temat podsuwa nam księga Jeremiasz i Joela.


Jr 51:14 NS "Jehowa Zastępów przysiągł na własną duszę: 'Napełnię cię ludźmi jak szarańczami i śpiewnie nad tobą wykrzykną'

Szarańcza więc są to ludzie którzy głoszą orędzie od Boga.
Przez długi czas byli w symbolicznej otchłani ,czyli nie działali,jak powiedział Jezus "nadchodzi noc w której nikt nie będzie nic działał".Jednak w określonym okresie wyszli ze stanu nieczynności i zaczęli działac i spełniac wolę Boga,czynic uczniów ze wszystkich narodów.

Jl 2:25 NS "Wynagrodzę wam też lata, w których żerowała szarańcza, pełzająca szarańcza bezskrzydła, karaluch i gąsienica moje wielkie wojsko, które wysłałem między was."

To wielkie wojsko Jehowy Boga ,które On wysyła do ludzi ze wszystkich narodów aby głosili tą dobrą nowinę.
Mt 24:14 NS „I ta dobra nowina o królestwie będzie głoszona po całej zamieszkanej ziemi na świadectwo wszystkim narodom; a potem nadejdzie koniec.”

Tym obecnie zajmują się słudzy Jehowy opisani w księdze Objawienia jako symboliczna szarańcza. - koniec przytoczenia tessy


Jachu:

Szarańcza w Biblii ma jednoznacznie negatywne konotacje.Jest jedną z plag,jaką uderzony
został Egipt faraona - "
2 Moj. 10:3-6

3. Poszedł więc Mojżesz z Aaronem do faraona i rzekli do niego: Tak mówi Pan, Bóg Hebrajczyków: Jak długo wzbraniać się będziesz, by się przede mną upokorzyć? Wypuść lud mój, aby mi służył!
4. Bo jeżeli będziesz się wzbraniał wypuścić lud mój, to Ja jutro sprowadzę szarańczę na twój kraj.
5. Pokryje ona całą ziemię, tak że nie będzie można zobaczyć ziemi, i pożre resztę tego, co ocalało, co pozostało po gradzie, i obgryzie wszystkie drzewa, które wam rosną na polu.
6. I napełni domy twoje i domy wszystkich sług twoich, i domy wszystkich Egipcjan, czego nie widzieli ojcowie twoi i ojcowie ojców twoich, odkąd żyją na ziemi aż do dnia dzisiejszego. Potem odwrócił się i wyszedł od faraona.
(BW)"

Współczesny - pozaobrazowy Egipt też miał być uderzony tą plagą :

Obj. 9:2-17
2. I otwarła studnię otchłani. I wzbił się ze studni dym jakby dym z wielkiego pieca, a słońce i powietrze zaćmiły się od dymu ze studni.
3. A z tego dymu wyszły na ziemię szarańcze, którym dana została moc, jaką jest moc skorpionów na ziemi.
4. I powiedziano im, aby nie wyrządzały szkody trawie, ziemi ani żadnym ziołom, ani żadnemu drzewu, a tylko ludziom, którzy nie mają pieczęci Bożej na czołach.
5. I nakazano im, aby nie zabijały ich, lecz dręczyły przez pięć miesięcy; a ból przez nie wywołany był jak ból od ukłucia skorpiona, gdy ukłuje człowieka.

6. A w owe dni będą ludzie szukać śmierci, lecz jej nie znajdą, i będą chcieli umrzeć, ale śmierć omijać ich będzie.
7. Z wyglądu szarańcze te podobne były do koni gotowych do boju, a na głowach ich coś jakby złote korony, a twarze ich jakby twarze ludzkie.
8. A włosy miały jak włosy kobiece, a zęby ich były jak u lwów.
9. Miały też pancerze niby pancerze żelazne, a szum ich skrzydeł jak turkot wozów wojennych i wielu koni pędzących do boju.
10. Miały też ogony podobne do skorpionowych oraz żądła, a w ogonach ich moc wyrządzania ludziom szkody przez pięć miesięcy,
11. I miały nad sobą jako króla anioła otchłani, którego imię brzmi po hebrajsku Abaddon, po grecku zaś imię jego brzmi Apollyon [Niszczyciel].

12. Jedno ''biada'' minęło; oto nadchodzą jeszcze po tamtym dwa następne ''biada''.
13. I zatrąbił szósty anioł; i usłyszałem z czterech rogów złotego ołtarza stojącego przed Bogiem jakiś głos,
14. Mówiący do szóstego anioła, który miał trąbę: Uwolnij czterech aniołów, którzy są spętani nad wielką rzeką Eufratem.
15. I zostali uwolnieni czterej aniołowie, którzy byli przygotowani na godzinę i na dzień, i na miesiąc, i na rok, aby wytracić trzecią część ludzi,
16. A liczba wojsk konnych wynosiła dwie miriady miriad; taką ich liczbę usłyszałem.
17. A takimi widziałem w widzeniu te konie i tych, którzy na nich siedzieli: mieli pancerze czerwone jak ogień, granatowe jak hiacynt, żółte jak siarka; a łby końskie były jak łby lwów, a z pysków ich wychodziły ogień i dym, i siarka.(BW)

Ten obraz świetnie wypełnił rozwój,ekspansja i upadek komunizmu pod przywódctwem
Partii komunistycznej jako Abaddon, Apollyon -- szczególnie KPZR

Jr 51:14 dokładnie informuje tylko co do wielkiej ilości,której synonimem jest szarańcza

Jachu
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2009-04-25, 20:59   

tessa napisał/a:
Szarańcza więc są to ludzie którzy głoszą orędzie od Boga.
Przez długi czas byli w symbolicznej otchłani ,czyli nie działali,jak powiedział Jezus "nadchodzi noc w której nikt nie będzie nic działał".Jednak w określonym okresie wyszli ze stanu nieczynności i zaczęli działac i spełniac wolę Boga,czynic uczniów ze wszystkich narodów.

No tak. Szarańcza w Biblii (i nie tylko) zawsze była plagą.
A czym karmi się ta szarańcza?
Czyż nie pozbawia doszczętnie innych pokarmu?
Był już ktoś taki, co zdeptał zieloną trawę.
Nawet miał nauczać...
Ez 34:18 Bw „Czy nie dość wam tego, że spasacie najlepsze pastwisko, ale jeszcze resztę waszego pastwiska depczecie swoimi nogami, pijecie czystą wodę, ale jeszcze pozostałą resztę mącicie swoimi nogami?
Nie wiem, czy ta interpretacja jest „trafiona”. :-/
- Choć tylko powielasz zdanie innych...
Całe szczęście, że w ziemi Goszen nie było jej. :lol:
(Tam, gdzie przebywał Izrael w niewoli).
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2009-04-26, 05:54   

Henryk napisał/a:
Całe szczęście, że w ziemi Goszen nie było jej.


Witam.
No bo Goszen znaczy przybliżenie , raczej wiadomo do Kogo i do czego.

Pozdrawiam Jachu
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2009-04-27, 08:05   

Henryk napisał/a:
Nie wiem, czy ta interpretacja jest „trafiona”. :-/

Miałem na myśli Tessę.
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2016-01-28, 22:32   

Język narodu wybranego(przez Aniołów), jak i język narodu od zarania dziejów wybitnie promującego kulturę umysłu, nie potrafiły ująć chwały tej postaci. A przecież jest on nie tylko królem, ale i aniołem czeluści, w której jak wiemy Smok miał spędzić tysiąc lat. Musi więc to być wielka postać, skoro te dwa wspaniałe języki nie zawierały wystarczająco godnego określenia symbolizującego jego imię. Tutaj na myśl nasuwa się wers:

Ap 19:11-12 bt5 "(11) Potem ujrzałem niebo otwarte: a oto biały koń, a Ten, co na nim siedzi, zwany Wiernym i Prawdziwym, oto sprawiedliwie sądzi i walczy. (12) Oczy Jego jak płomień ognia, a na Jego głowie wiele diademów. Ma wypisane imię, którego nikt nie zna prócz Niego."
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2016-01-29, 10:10   

radek napisał/a:
Język narodu wybranego(przez Aniołów)
Czyżby ??? ;-)

Am 3:1-2
1. Słuchajcie tego słowa, które mówi Pan do was, [b]synowie Izraela, do całego pokolenia, które Ja wyprowadziłem z ziemi egipskiej:[/b]
2. Jedynie was znałem ze wszystkich narodów na ziemi, dlatego was nawiedzę karą za wszystkie wasze winy.
(BT)
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2016-01-29, 10:33   

Jachu napisał/a:
radek napisał/a:
Język narodu wybranego(przez Aniołów)
Czyżby ??? ;-)


Luk 12:42-48 bt5 "(42) Pan odpowiedział: Któż jest owym rządcą wiernym i roztropnym, którego pan ustanowi nad swoją służbą, żeby rozdawał jej żywność we właściwej porze? (43) Szczęśliwy ten sługa, którego pan, powróciwszy, zastanie przy tej czynności. (44) Prawdziwie powiadam wam: Postawi go nad całym swoim mieniem. (45) Lecz jeśli sługa ów powie sobie w sercu: Mój pan się ociąga z powrotem, i zacznie bić sługi i służące, a przy tym jeść, pić i upijać się, (46) to nadejdzie pan tego sługi w dniu, kiedy się nie spodziewa, i o godzinie, której nie zna; surowo go ukarze i wyznaczy mu miejsce z niewiernymi. (47) Ów sługa, który poznał wolę swego pana, a nic nie przygotował i nie uczynił zgodnie z jego wolą, otrzyma wielką chłostę. (48) Ten zaś, który nie poznał jego woli, a uczynił coś godnego kary, otrzyma małą chłostę. Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie; a komu wiele powierzono, tym więcej od niego żądać będą."
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2016-02-04, 16:53   

Otchłań, nad którą tzw. "NISZCZYCIEL" ma władzę, to morze

Rev 20:3 pau "(3) Gdy wrzucił go do otchłani, zamknął ją i położył na niej pieczęć, aby smok nie zwodził już narodów, aż upłynie tysiąc lat. Potem ma być na krótki czas wypuszczony."

Rev 13:1-2 pau "(1) Zobaczyłem, że z morza wychodzi bestia, która ma dziesięć rogów i siedem głów. Na jej rogach jest dziesięć diademów, a na głowach bluźniercze imiona. (2) Bestia, którą widziałem, podobna była do pantery, jej łapy natomiast podobne były do łap niedźwiedzia, a jej paszcza - do paszczy lwa. Smok przekazał jej swoją moc, swój tron i wielką władzę."

Bestia wychodząca z morza to przeobrażony Wąż, Szatan, Diabeł, Smok

Rev 20:7 pau "(7) Kiedy upłynie tysiąc lat, ze swego więzienia zostanie wypuszczony szatan."

Ap 21:1 pau "Następnie ujrzałem nowe niebo i nową ziemię, bo pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły. Również morza już nie ma."
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
sio 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 31 Mar 2010
Posty: 583
Skąd: Podhale
Wysłany: 2016-02-04, 21:03   

MM napisał/a:
Czy są jeszcze inne miejsca w Piśmie opisujące tę postać?


...nie jest to z Pisma kanonicznego ale uważam za interesujące także apokryfy :)
http://aniolyupadle.republika.pl/strona2.html
,,Abaddon
(Abbadon, "niszczyciel") hebrajskie imię greckiego Apollyona, anioła Czeluści (Ap 9, 11); także anioła, który związał Szatana na tysiąc lat (Ap 20). W Księdze Hymnów (których kopia znajduje się wśród rękopisów odkrytych w Qumran) mowa o "otchłani Abaddon" i potokach, Beliala które wdarły się do Abaddon [por. Tyloch, Rękopisy z Qumran nad Morzem Martwym, s. 264, przyp. 32, s., 267 przyp. tłum.]. W apokryfie z I w., Księdze starożytności biblijnych Pseudo-Filona, mowa o Abaddonie jako miejscu (szeolu, piekle), a nie duchu czy demonie. Podobnie Milton w Paradise Regained (IV, 624) posługuje się pojęciem Abaddon jako określeniem miejsca, to jest otchłani. Zgodnie ze współczesną wiedzą, po raz pierwszy pojęcie to upersonifikował autor Apokalipsy św. Jana, gdzie stało się ono imieniem anioła. W Dziejach Tomasza z III w. Abaddon jest imieniem demona, lub samego Szatana, i tak też rozumie je Bunyan w Wędrówce pielgrzyma. Według Mathersa, autora The Greater Key of Solomon, Abaddon to imię Boga, którego użył Mojżesz, prosząc Stwórcę o zesłanie plagi gradu na Egipt. Kabalista Józef ben Abraham Gikattila używa słowa Abaddon jako określenia szóstej z siedmiu "warstw piekła", której zarządcą jest anioł Pasjel (por. Cohen, Talmud, s. 380). Klopstock w Mesjadzie nazywa Abaddona "ciemnym aniołem śmierci". O "szponiastych skrzydłach" Abaddona pisał Francis Thompson w wierszu To the English Martyrs (Apollyon). Abaddon jest również utożsamiany z aniołem śmierci i zniszczenia, demonem czeluści, z władcą demonów podziemnego świata oraz Samaelem i Szatanem (zob. De Plancy, Słownik wiedzy tajemnej, s. 9; Grillot, A Pictorial Anthology o f Witchcraft, Magic and Alchemy, s.128). W tym ostatnim dziele Abaddon występuje jako "Anioł zniszczenia z Apokalipsy". W The Magus Barretta Abaddon przedstawiony jest na kolorowej rycinie jako jeden z "demonów zła"...,,
_________________
www.fotoszlak.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 11