Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy Barabasz miał na imię Jeszua/Jezus?
Autor Wiadomość
Badacz Biblii 
Wolny Badacz Biblii

Wysłany: 2009-04-22, 09:44   Czy Barabasz miał na imię Jeszua/Jezus?

http://forum.wiara.pl/vie...hlight=barabasz

Chodzi mi o ten post:

Kod:
W rękopisach greckich, syryjskich tłumaczeń NT, oswobodzony na mocy woli ludu człowiek nosi imię Jezus Bar Abbba, znany nam jako Barabasz.

Na ile ta informacja jest wiarygodna?

meritus 
meritus

Wysłany: 2009-04-24, 21:41   

W przekładzie interlinearnym, tam gdzie jest zapis tekstu greckiego mamy tak:

Mt 27,16 i Mt 27,17
[Ιησοΰν τον] Βαραββαν
Iesun ton Barabban
Jezusa Barabsza

Oznacza to, że w części rękopisów w tym miejscu jest Jezus Barabasz a w części tylko Barabasz.

W Mt 27,20 mamy już tylko τον Βαραββαν, podobnie w Mt 27,21, Mt 27,26, Mk 15,7, Mk 15,11, Mk 15,15, Łk 23,18, J 18,40.

Tak więc imię Barabasz występuje w 10 miejscach w Biblii, a w dwóch miejscach, w niektórych, mniej licznych rękopisach, bywa w wersji Jezus Barabasz.

kansyheniek 

Wysłany: 2009-04-25, 10:49   

Oglądałem kiedyś program (chyba na Discovery) i w tym programie naukowcy próbowali dowieść,że Jezus i Barabasz to ta sama osoba,a zwyczaj wypuszczania jednego więźnia z okazji Święta Paschy to fikcja.

wit
wierzący racjonalista

Wysłany: 2009-04-25, 21:53   

Genialni naukowcy. Nie dają wiary, że wypuszczanie więźnia z okazji Paschy mogło mieć miejsce, co w konsekwencji, idąc ich tokiem rozumowania, wyklucza spotkanie się Jezusa i Barabasza, a być może nawet istnienie tego drugiego. Następnie próbują dowieść, że Jezus i fikcyjny Barabasz, to jedna i ta sama osoba. Przypomina mi to rozumowanie w stylu, że Jezus nie był postacią historyczną, i nigdy nie istniał, a jeżeli istniał to na pewno był mężem Marii Magdaleny, ewentualnie odbył podróż do Indii. To są dwie skrajności; z jednej strony negowanie z uporem maniaka, na podstawie świadectw historycznych, a właściwie ich braku, istnienie Jezusa z Nazaretu, z drugiej zaś mitomania, gdzie Jezusa przedstawia się jak jakiegoś kosmitę.
Zastanawia mnie jeszcze, czy tego typu ludzie robili doktorat jeszcze z historii, czy też już z mitologii.

T
U
L
I
P

*Jeżeli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wersety z Biblii jakie cytuję na forum pochodzą z Biblii Warszawskiej wydanej przez Towarzystwo Biblijne.

Badacz Biblii 
Wolny Badacz Biblii

Wysłany: 2009-04-26, 09:42   

Na jakiej właściwie podstawie podważa się ów tradycję wypuszczania jednego więźnia? Może po prostu nikt njej nie odnotowywał w zapiskach rzymskich, bo miała być tylko swego czasu formą obłaskawiania kapryśnych Żydów, że niby Rzymianie się liczą z ich zdaniem, etc.?

zuzanna

Wysłany: 2009-05-07, 19:35   

nie jestem glownym sledczym w dziedzinie bibli ale patrzac z mojego punktu widzenia moglo to oznajmiac ze jezus zmartwychwstanie

Odpowiedz do tematu