Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Yarpen Zirgin
2008-11-04, 19:37
Czterej Jeźdźcy Apokalipsy
Autor Wiadomość
Felix Black
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-27, 12:25   

Zrobi co będzie chciała, ogółem jak ktoś ma coś z kompem to zawsze chętnie pomogę.

Przyznam szczerze, nie znam Biblii na wylot i nie mam zamiaru poznać w najbliższym czasie, motyw jeźdźców apokalipsy jest mi potrzebny do książki.

Krytyka natomiast miała dotyczyć bardziej tego, że zaprzestane zostały poszukiwania tego, kim są jeźdźcy, a próba udowodnienia za wszelką cenę, że dana osoba ma rację, a reszta nie.
 
 
t.ostry

Dołączył: 11 Kwi 2009
Posty: 377
Wysłany: 2009-05-27, 12:31   

Pierwszy Jezdziec wydaje sie byc dostatecznie opisany przez cala ksiege Objawienia, ze dla mnie nie zostawia watpliwosci ze jest nim Jezus:

1. Korona - symbol krola
2. Luk - symbol zwyciestwa (kazda bron poza bodajrze berlem ktore tez symbolizuje wladze, moze tam byc, dla mnie nie ma zbyt wielkiego znaczenia)
3. Jedzie na bialym koniu - proponuje zajrzec do ostatnich rozdzialow Objawienia tam jest napisane kto na nim jedzie
4. Zwyciezca - no zwyciezyl Szatana i moc grzechu
5. Dalej zwycieza - kazdy kto przyjdzie do Jezusa, zostanie mu dana pomoc by przezwyciezyc grzech, w tym kontekscie byla cala misja Jezusa na ziemi.

Pozatym, spojrzcie na charakter pieczeci... one dotycza tylko ludzi ktorzy oddali swe zycie Jezusowi... wiecnie moga miec zbyt wiele wspolnego z poganami, jak to ma miejsce w Trabach.

Ot i tyle odemnie.
_________________
Zbawieni to nie CI, ktorzy bezgranicznie wierzyli KŁAMSTWU, ale CI, ktorzy uwierzyli PRAWDZIE...
 
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-05-27, 14:36   

Felix Black napisał/a:
Zrobi co będzie chciała, ogółem jak ktoś ma coś z kompem to zawsze chętnie pomogę.

Przyznam szczerze, nie znam Biblii na wylot i nie mam zamiaru poznać w najbliższym czasie, motyw jeźdźców apokalipsy jest mi potrzebny do książki.

Krytyka natomiast miała dotyczyć bardziej tego, że zaprzestane zostały poszukiwania tego, kim są jeźdźcy, a próba udowodnienia za wszelką cenę, że dana osoba ma rację, a reszta nie.



EMET:
Co do Kesji, to nie chodzi o problemy z kompem, co...
Posiada Ona trzy ostrzeżenia i to sprawia, że pisywać nie może na Forum. Pokazuje się jedynie informacja - kto był na Forum, u dołu - że owe Forum czytuje, lecz... bez prawa do dialogowania.


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-05-27, 14:55   

Felix Black napisał/a:
Zrobi co będzie chciała, ogółem jak ktoś ma coś z kompem to zawsze chętnie pomogę.

Przyznam szczerze, nie znam Biblii na wylot i nie mam zamiaru poznać w najbliższym czasie, motyw jeźdźców apokalipsy jest mi potrzebny do książki.

Krytyka natomiast miała dotyczyć bardziej tego, że zaprzestane zostały poszukiwania tego, kim są jeźdźcy, a próba udowodnienia za wszelką cenę, że dana osoba ma rację, a reszta nie.



EMET:
Forum jest dyskusyjne i głos każdego jest... równoprawny.
Od czytających zależy, na którą ew. interpretację się zgodzą lub też nawet... na żadną.

Oto, dla przykładu, jedna z wypowiedzi w oparciu o literaturę ŚJ --
'Biały koń i jego znamienity Jeździec
3 Jan, a wraz z nim gorliwi członkowie klasy Jana i ich nowożytni towarzysze dostąpili zaszczytu oglądania niezwykłego dramatu! Jan pisze: „I ujrzałem, a oto koń biały, a siedzący na nim miał łuk; i dano mu koronę, i wyruszył — zwyciężając i żeby dopełnić swego zwycięstwa” (Objawienie 6:2). Tak więc w odpowiedzi na gromkie wezwanie „Przyjdź!” rusza galopem biały koń. W Biblii zwierzę to często wyobraża wojnę (Psalm 20:8/NŚ: w. 7/; Przypowieści 21:31; Izajasza 31:1). Wspomniany tu wierzchowiec — zapewne jest to piękny ogier — lśni bielą oznaczającą nieskalaną świętość (porównaj Objawienie dane Janowi 1:14; 4:4; 7:9; 20:11). Jest to doprawdy stosowne, gdyż koń ten symbolizuje wojnę czystą i sprawiedliwą w świętych oczach Jehowy! (Zobacz też Objawienie 19:11, 14).

4 Kto dosiada owego konia? Jeździec trzyma łuk, a więc broń zaczepną, ale dano mu też koronę. Jedyni sprawiedliwi, których ukazano w dniu Pańskim z koronami na głowach, to Jezus oraz członkowie klasy wyobrażonej przez 24 starszych (Daniela 7:13, 14, 27; wg Łukasza 1:31-33; Objawienie dane Janowi 4:4, 10; 14:14). Nie wydaje się prawdopodobne, by przedstawiono tu, iż to któryś z owych starszych otrzymuje koronę za własne zasługi. Tym samotnym jeźdźcem może więc być tylko Jezus Chrystus. Jan widzi go w niebie w historycznej chwili, kiedy objął władzę królewską. Jehowa oświadczył wtedy: „To Ja ustanowiłem mego króla”, a następnie wyjaśnił, że uczynił to, aby ‛dać mu w dziedzictwo narody’ (Psalm 2:6-8, Bp). A zatem otwierając pierwszą pieczęć, Jezus wyjawia, iż w czasie wyznaczonym przez Boga wyrusza osobiście na wojnę jako nowo koronowany Król.

5 Scena ta wspaniale harmonizuje ze słowami Psalmu 45:5-8, skierowanymi do Króla ustanowionego przez Jehowę: „W majestacie swoim wystąp, broniąc prawdy i uciśnionej sprawiedliwości, niechaj twoja prawica wielkich czynów ciebie nauczy. Strzały twoje ostre, ugodzą w serce wrogów króla, ludy padają do twoich stóp. Tron twój: Bóg na wieki wieków, berłem prawości jest berło twego królowania. Miłujesz sprawiedliwość a nienawidzisz zła. Dlatego Bóg, twój Bóg, pomazał ciebie olejem wesela, ponad rówieśników twoich” (Miłosz). Jan niewątpliwie znał ten proroczy opis i rozumiał, że odnosi się on do działalności Jezusa sprawującego władzę królewską (porównaj do Hebrajczyków 1:1, 2, 8, 9).'.



Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2009-05-27, 16:46   

EMET napisał/a:
Tym samotnym jeźdźcem może więc być tylko Jezus Chrystus.

Co prawda – „Stefanos” tylko cytował.
Ap 6:2 Bw „I widziałem, a oto biały koń, ten zaś, który siedział na nim, miał łuk, a dano mu koronę, i wyruszył jako zwycięzca, aby dalej zwyciężać.”
Niewątpliwie, czytając ten werset, narzuca się od razu myśl, że jest to Jezus.
Biały koń- czystość.
Korona – symbol władzy.
Zwycięzca, który i potem zwycięża...
Problemem jest łuk.
Jezus dosiada konia i miota strzały...
Dziwne, musimy więc to sobie jakoś „poukładać”.
Łuk służy zabijaniu na odległość, w chwilę po wypuszczeniu strzały...

Mamy jednak w tej samej Księdze drugi opis jeźdźca na białym koniu:
Ap 19:11-12 Bw „I widziałem niebo otwarte, a oto biały koń, a Ten, który na nim siedział, nazywa się Wierny i Prawdziwy, gdyż sprawiedliwie sądzi i sprawiedliwie walczy. Oczy zaś jego jak płomień ognia, a na głowie jego liczne diademy. Imię swoje miał wypisane, lecz nie znał go nikt, tylko on sam.
Tu nie ma wątpliwości.
To na pewno Jezus w Chwale!
Jest dalszy ciąg – wersety 14-16:
Ap 19:14-16 Br „Towarzyszyły Mu wojska na białych koniach, które są w niebie. Wszyscy odziani w biały, lśniący bisior. Z ust Jego wychodził ostry miecz, którym miał wyniszczyć narody. Będzie On je pasł rózgą żelazną i On wyciska tłocznię wina przerażającego gniewu Boga Wszechmocnego. Na Jego szacie i na biodrze jest wypisane imię: Król królów i Pan panów.
Jego bronią jest miecz, a wraz nim „wojska” – Jego Kościół, lub jak kto woli Oblubienica.
Pytanie: Czy te dwa opisy mówią o tej samej postaci? :idea:
Można dalej „ciągnąć” co oznaczają konie, jeśli ktoś będzie ciekawy...
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-05-27, 16:54   

[quote="Henryk"]
EMET napisał/a:
Tym samotnym jeźdźcem może więc być tylko Jezus Chrystus.

Co prawda – „Stefanos” tylko cytował.


EMET:
Niemal cytował: wypowiedź, z którą się zgadzam - ja, Stephanos.
Nie znaczy, że wszyscy i każdy.


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2009-05-27, 19:35   

Tekst zobowiązujący do wierzenia jeszcze w 1925 roku podawany przez:
INTERNATIONAL BIBLE STUDENTS ASSOCIATION BROOKLYN, N. Y. U. S. A.

"Mówiące: JAKO GŁOS GROMU, Chodź a patrzaj. — Chodź i patrząj, jak nieskończona Sprawiedliwość dozwala na dopuszczenie się jednego z największych aktów niesprawiedliwości.
6:2. I widziałem. — Jan widział we wizyi pierwszy ciekawy i cudowny zarys Planu Bożego dopuszczenia zła, który odnosi się do epoki kościoła, biegnącej poza jego własną epokę — tej Smyrneńskiej.
A oto koń biały. — Doktryny i nauki Pana i Apostołów uznane wyłącznie za jedyne prawo wiary i praktyki Kościoła Bożego.
A ten, który na nim siedział. — Biskup Rzymski, em-bryon papieża, osobowy przedstawiciel Szatana.
Miał łuk. — I naciągają języka swego do kłamstwa jako łuku swego, zmocnili się na ziemi, ale nie ku prawdzie; bo ze złego w złe postępują, a mnie nie znają, mówi Pan. — Jer. 9:3.
I koronę. — Wielki zaszczyt i godło władcy w Kościele.
Mu dano. — "Za panowania Konstantyna (który zamordował swojego własnego syna w tym samym roku, w którym zwołał sobór do Nicei) opozycya cesarstwa względem chrześciaństwa znikła i cesarski Pontifex Maximus został patronem wyznawanego, ale w rzeczywistości odstępczego kościoła Chrystusowego; wspierany kościół przez niego, zdobywał coraz większą popularność i chwałę, tak, że w miarę, jak władza cesarza słabła, zdolny był w końcu posadzić na stolicy religijnej świata swego własnego przedstawiciela jako naczelnego władcę religijnego — Pontifex Maximusa." B 326.
I wyszedł jako zwycięzcą [ażeby] I ON zwyciężał. — Widzimy w ten sposób najoczywistszą klęskę nieskończonej Sprawiedliwości w tej pierwszej epoce. Widocznie Bóg opuścił swój kościół, wystawiając wszystkie jego żywotne Interesy na niebezpieczeństwo przez umieszczenie władzy W rękach samolubnego systemu kościelnego. Ale gorsze jeszcze rzeczy nadchodzą!"

Taka ciekawostka...
 
 
Axanna
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-27, 20:05   

Henryku, ciekawe :)
Powiedz dalej, kim byli inni ?
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2009-05-27, 20:21   

Axanna napisał/a:
Powiedz dalej, kim byli inni ?

Nie mam łączności z niebiosami, aby wszystko nieomylnie zostało mi przekazane. :lol:
Częściowo są to moje domysły, częściowo korzystam z opracowań innych Braci...
Przyjmuje to, co mi najlepiej odpowiada.
Często zostawiam sobie (swój) problem na później.
Z czasem może zrozumiem. :-(
Proponuję zastanowić się, co mogą oznaczać konie tych jeźdźców. :shock:
Są one wspólne dla dosiadających.
Może to być bardzo pomocne...
Może ktoś ma jakieś zdanie na ten temat?
 
 
Axanna
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-27, 20:26   

A tam Henryku, nie baw się w mysz i kota - dawaj no podziel się, kim były te konie? Jak ktoś będzie miał uwagi, to przecież napiszę :)
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2009-05-27, 20:50   

Axanna napisał/a:
Jak ktoś będzie miał uwagi, to przecież napiszę :)

Oby...

Wiemy, że Biblia powinna tłumaczyć samą siebie.
Kombinujmy... :aaa:
Iz 31:3 BT „Egipcjanie to ludzie, a nie Bóg; ich konie to ciało, a nie duch! Gdy Pan wyciągnie rękę, runie wspomożyciel, upadnie wspomagany, i zginą oni wszyscy razem.”
Faraon symbolizuje Szatana, Egipcjanie – jego słudzy.Można powiedzieć świat ludzkości.
Ps 20:8 Bw „Jedni chlubią się wozami, drudzy końmi, Lecz my chlubimy się imieniem Pana, Boga naszego.
Wozy – światowe organizacje, sojusze, stowarzyszenia.
Konie – doktryny, poglądy, twierdzenia – raczej fałszywe, ponieważ ludzkie.

Drugi koń był barwy ognia (ognisty, rudy)
Trzeci - czarny (kary, wroni)
Czwarty – trupio blady (płowy, siwy, blady) najprawdopodobniej koloru suchej trawy.
 
 
Axanna
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-27, 21:16   

Ale co one znaczą - te konie - każdy z osobna? :)
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-05-27, 23:54   

Axanna napisał/a:
Ale co one znaczą - te konie - każdy z osobna? :)



EMET:
Konie - danej maści - jak konie, Axanno, ale na nich siedzą przecież jacyś... 'jeźdźcy'.
Czyż o owych jeźdźców nie powinnaś raczej pytać, aniżeli o ich... "rumaki"?

Tak myślę.


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Axanna
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-28, 00:02   

Toż ja o wszystko pytam - zarówno konie, bo kolor też chyba coś symbolizuje, tak i o jeźdźcy :)
 
 
izraelita 
www.unitarianie.pl

Wiek: 52
Dołączył: 07 Kwi 2009
Posty: 1245
Wysłany: 2009-05-28, 09:12   

"Jakże to spadłeś z niebios, jaśniejący, synu jutrzenki? Jakże runąłeś na ziemię, ty, który podbijałeś narody?"
Słowo "biały" oznaczać też może z greckiego "jasny".

Ten na białym, jasnym koniu to "fałsz" "kłamstwo" "wybawiciel".
Taki podobny do Mesjasza i przez niektórych zostanie przyjęty.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 11