Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy Jezus umarł zamiast grzeszników
Autor Wiadomość
Musashi 

Wiek: 49
Dołączył: 15 Sie 2008
Posty: 824
Wysłany: 2009-06-15, 18:59   

Arius napisał/a:
quster napisał/a:
Arius napisał/a:

Cytat:
BÓG JHWH miał wielu MESJASZY, Jezus był ostatnim z nich i ostatecznym.


co za herezja...


Skoro moje słowa nazywasz herezją, to może powiedzieć co w języku polskim znaczy hebrajskie słowo MESJASZ?


Uczniowie Jezusa tez sa namaszczeni, a czy to czyni ich obiecanym ,,namaszczonym''?
 
 
Quster 


Wyznanie: Chrześcijanin
Dołączył: 26 Maj 2006
Posty: 3475
Wysłany: 2009-06-15, 20:48   

rafalJG napisał/a:

Żydzi nie uznają Mesjasza, bo chrześcijańska teologia błędnie pokazuje Mesjasza inaczej, niż jest ukazany w Starym Testamencie. Np. Żydzi nigdy nie uznają Mesjasza, który jest samym Bogiem JHWH...

Nie przyjmowali jak chodził po ziemi, nie przyjmuja i teraz... ale tak jak wyżej... dziwne stwierdzenie w sytuacji gdzie wspólnoty mesjanistyczne sie rozwijają...

Dla przypomnienia, każdy żyd ortodoksyjny jak czyta ST i pisze że JHWH jest SKAŁĄ, to gdy weźmie NT to co zauważy ? kto jest nazwany tą SKAŁĄ ?

jestem przeciwny sprowadzaniu Pana Jezusa do poziomu super człowieka, który miał i ma jakiś program polityczno religijny do zrealizowania, a my jesteśmy tymi wyborcami, tym elektoratem, ktory dzisiaj wybiera pośród oferty polityczno-religijnej...

Pan Jezus to coś więcej, poznanie Pana Jezusa to nie czytanie "ulotek" i Biblii jak "programu politycznego" poznanie to OBJAWIENIE... Mateusza 11:27

dlaczego Pan Jezus zakazywał mówić ludziom kim jest ? czy sie kiedyś nad tym zastanawialiście ? warto to przemyśleć w kontekście tego wersetu co podałem, wersetów gdy Piotr odpowiada kim jest Jezus i jego wypowiedz do Piotra, warto też przeczytać dialog z Tomaszem...

Pan Jezus to nie "polityk" że czytacie gazetki i już o nim wszystko wiecie... albo Biblie jak podręcznik li tylko informacyjny... i cyk...

Nikt nie zna Syna, tylko Ojciec... NIKT ? a Biblia też nie zna ?

Pan Jezus mówi do faryzeuszy: Badacie Pisma bo myślicie że w nich jest żywot wieczny... ale one świadczą O MNIE... po mimo tego DO MNIE PRZYJŚĆ nie chcecie...

Pisma to nie żywot wieczny, Pima ŚWIADCZĄ o Panu Jezusie, ale o to aby odnaleźć odpowiedz KIM ON JEST ? trzeba tak jak Piotr, Paweł... OBJAWIENIA, to OJCIEC musi OBJAWIĆ SYNA... każdy do niego OSOBIŚCIE musi przyjść...

A jak przyjść ? MODLITWA, SKRUCHA, WYZNANIE GRZECHÓW, prośba...

Biblia to nie miecz, którym masz bić innych... biblia jeśli mówi o tym że jest mieczem obosiecznym, to nie dlatego, że mamy siekać innych, ale SIEBIE! do rozdzielnia...

Do Biblii trzeba podejść z Chrystusem w sercu, bo o NIM Pisma świadczą... jakie Pisma miał na myśli Pan Jezus ? nie było kanonu, a tym bardziej NT....

Oczyma wiary widzimy to w ST czego nienawróceni, a przede wszystki żydzi nie widzą... ale do czasu, bo Biblia przepowiada, że ujrzą Tego którego przebodli... i będą płakać i sie nawrócą...

więc nie mówcie czego tam żydzi nie widzą i czego według was nie zobaczą, bo to przesada... przyjdzie czas, to wam oczy "wyjdą na wierzch"...

Amen ?
_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).



"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-06-15, 21:31   

quster napisał/a:
Arius napisał/a:
quster napisał/a:
Arius napisał/a:

Cytat:
BÓG JHWH miał wielu MESJASZY, Jezus był ostatnim z nich i ostatecznym.


co za herezja...


Skoro moje słowa nazywasz herezją, to może powiedzieć co w języku polskim znaczy hebrajskie słowo MESJASZ?

Nie ważne, co znaczy słowo Mesjasz, nie należy go w ten sposób relatywizować, faktem jest to że zrównałeś Pana Jezusa z innymi, a to jest jawnie wbrew świadectwu Biblii. Mesjasz był i jest JEDEN.


To co napisałeś można nazwać właśnie herezją, gdyż Biblia mówi o wielu MESJASZACH ustanowionych przez BOGA JHWH.
 
 
Quster 


Wyznanie: Chrześcijanin
Dołączył: 26 Maj 2006
Posty: 3475
Wysłany: 2009-06-15, 21:45   

pozostawię to bez komentarza... bo przysłowie mówi: głową muru nie przebijesz...
_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).



"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB
 
 
Musashi 

Wiek: 49
Dołączył: 15 Sie 2008
Posty: 824
Wysłany: 2009-06-15, 22:48   

I jak Pismo powiada: ,,gdzie nie ma ojca ani matki tam wuja trza sluchac...'' :-)
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-06-15, 23:25   

quster napisał/a:
pozostawię to bez komentarza... bo przysłowie mówi: głową muru nie przebijesz...


Nie komentujesz, bo wiesz, że nie masz racji.
 
 
Quster 


Wyznanie: Chrześcijanin
Dołączył: 26 Maj 2006
Posty: 3475
Wysłany: 2009-06-16, 00:03   

Arius napisał/a:
quster napisał/a:
pozostawię to bez komentarza... bo przysłowie mówi: głową muru nie przebijesz...


Nie komentujesz, bo wiesz, że nie masz racji.

hmm... jest gorzej niż myślałem...

nie komentuje bo wiem, że najwyraźniej nie znasz Biblii...
_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).



"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB
Ostatnio zmieniony przez Quster 2009-06-17, 15:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-16, 07:29   

Pomijając wypowiedzi Ariusa -nie jestem ich fanem to twoja wypowiedz guster jest trochę poniżej tego co po inteligentnym młodym człowieku można by się spodziewać.
Bo na stwierdzenie o adwersarzu -ty nie znasz Biblii aż ciśnie się na usta stwierdzenie
może jeszcze nie ale znam autora i w swoim czasie mi to co trzeba objawi.
Guster -cząstkowe jest poznanie i tak na prawdę nikt uczciwy nie przyzna ze zna Biblię
a czy to jest zresztą konieczne /
Czy nie usprawiedliwiani jesteśmy z wiary a nie z poznania ?
Przepraszam ,że to pisze ale stać Cię na argumenty merytoryczne a nie tylko ad personam.
pozdrawiam
 
 
rafalJG 

Dołączył: 21 Kwi 2009
Posty: 936
Wysłany: 2009-06-16, 08:28   

Cytat:
Do Biblii trzeba podejść z Chrystusem w sercu, bo o NIM Pisma świadczą... jakie Pisma miał na myśli Pan Jezus ? nie było kanonu, a tym bardziej NT....


Ja nie zauważyłem, żeby ST zapowiadał Boga - człowieka.
 
 
Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-16, 08:36   

Ja też
bóg- człowiek to pojecie greckie z innej bajki -nie żydowskiej
ale pisze i przyszedł Pan do świątyni swojej
pisze też gdyby Go rozpoznali- nigdy by Go nie ...
Napisałeś że żydzi nie przyjęli Jezusa jako Mesjasza -czy aby się nie mylisz
Apostołowie wszak to chyba nie poganie.
Nie wszyscy żydzi nie przyjęli Jezusa jako Mesjasza
Oczywiście słusznie piszesz że obecnej doktryny chrześcijańskiej/w powszechnym znaczeniu/ nie przyjmą.
Ale czy nauczanie apostołów było z nią tożsame ?
Mnie się wydaje ,że powrót do apostołów jako doktryna wiary było by pomocne we właściwym stosunku do Jezusa
pozdrawiam
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-06-16, 09:14   

quster napisał/a:
Arius napisał/a:
quster napisał/a:
pozostawię to bez komentarza... bo przysłowie mówi: głową muru nie przebijesz...


Nie komentujesz, bo wiesz, że nie masz racji.

hmm... jest gorzej niż myślałem...

nie komentuje bo wiem, że najwyraźniej nie znasz Biblii...


Cytat:
BTP 1 Samuel 26:11 Niech mię Jahwe broni przed podniesieniem ręki na pomazańca Jahwe! Zabierz tylko dzidę, która jest koło jego wezgłowia, manierkę na wodę i pójdziemy».


To tylko jeden przykład mesjasza, którego miał JHWH, poza Jezusem.

O jakim mesjaszu JHWH mówi ten werset? Mnie oskarżasz o brak znajomości Biblii, a sam się nią wykazujesz.
Ostatnio zmieniony przez Quster 2009-06-17, 15:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
rafalJG 

Dołączył: 21 Kwi 2009
Posty: 936
Wysłany: 2009-06-16, 10:29   

Izaj. 45:1
1. Tak rzekł Pan do swojego pomazańca Cyrusa, którego ująłem za jego prawicę, aby przed nim zdeptać narody i odpiąć pas na biodrach królów, aby przed nim otworzyć podwoje i aby bramy nie były zamknięte:
(BW)
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-06-16, 11:01   

rafalJG napisał/a:
Tora to pojęcie dośc szerokie. Oznacza zarówno Chumasz - Pięcioksiąg, komentarze do niego, jak i często cały Tanach - Stary Testament. Dodatkowo mówi się o Torze Pisanej i Torze Ustnej.

Istnieją również poziomy zrozumienia Tory - od literalnego - analizy tekstu, poprzez komentarze, głębsze znaczenia symboliczne - po gematrię - analizowanie liczbowych aspektów poszczególnych liter i wyrazów.

Na nasze potrzeby wystarczy rozumieć, że Tora pokazuje obraz człowieka. Takiego, jakim Bóg chce, by człowiek był. Jest historią ludzkich upadków, niedoskonałości, ale jednocześnie pokazuje Bożą wszechwiedzę i droge Prawdy i Posłuszeństwa.

Rabini nauczają, że Abraham i Patriarchowie otrzymywali od Boga pouczenia odnośnie Prawa - dlatego - choc nie było jeszcze nadane - mogli je zachować. Mówią też, że ich doskonałość była doskonałością względną, np. Lot był sprawiedliwy na tle mieszkańców Sodomy...

Dla mnie osobiście Tora wyraża Bożą naturę i Boże oczekiwania, a ich pełne wyjaśnienie znajdujemy w Mesjaszu. Komentarz Jeszui powinniśmy uznać za ten ostateczny w zrozumieniu Tory i Bożego Prawa.



EMET:

Co się tyczy terminu < tora(h) >, to nie zasadza się jedynie w: "Zakon, Prawo".
W Biblii hebrajskiej wg morfologii występuje od < tora(h) > w: 68 formach, w 220 miejscach, w 214 wersetach.

Podobnie też termin < micva(h) >, to nie są bynajmniej same li tylko 'Przykazania Dekalogu' [jak kiedyś próbowały suponować M&M].
Wg morfologii - od < micva(h) > - mamy w BH: 72 formy, w 181 miejscach, w 177 wersetach.

Co się tyczy samej "Tory', to, jak już kiedyś pisałem: pierwsza część Biblii Hebrajskiej nosi nazwę... TORA [i jest to, jak wiemy, 'Pięcioksiąg Mojżesza'].
Żydzi nadają temu terminowi niemal "magiczną" treść, gdyż: gdzie nie spojrzysz, tam i... 'Tora' - właśnie.
"Tora" jest nawet tam, gdzie byśmy Owej się nie spodziewali ani Owej nie oczekiwali.

Mówiąc obrazowo: ową Torą "jest okraszane" mnóstwo sytuacji i opisów w różnorakich opisach judaistycznych.


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Quster 


Wyznanie: Chrześcijanin
Dołączył: 26 Maj 2006
Posty: 3475
Wysłany: 2009-06-16, 19:17   

Płaskowicki Rys napisał/a:
...

Ryszard, ale napewno znasz wypowiedz: "gorliwość o Twój Dom mnie pożera...", wywracanie stołów, wzburzony duch Pawła, słowa jego do pewnych osób... ja to przeczytałem to aż coś we mnie podskoczyło, po prostu szkoda mi tego człowieka, czasem terapia wstrząsowa pomaga... tak Arius, "defibrylator" duchowy jest potrzebny...

Ja znam znaczenie słowa, Cyrus był Pomazańcem, ale równie kogokolwiek z Panem Jezusem jest to tatalną pomyłką, powiedz coś takiego do Żyda, że było i jest wielu Mesjaszy, nawet do tego niewierzącego w Pana Jezusa, zobaczysz jak ci odpowie...

Sory, ale będę uważał do końca swoich dni, ze jeśli ktoś takie sugestie robi odnośnie Pana Jezusa to Biblii nie zna... rozumiem, że można się pomylić, ja też czasem się pomylę, nie doprecyzuję... ale na Boga, nie brnijmy dalej...

Mesjasz był i jest JEDEN... kto jeszcze napisze że nie piszę prawdy ?
_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).



"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-06-16, 21:21   

quster napisał/a:
Płaskowicki Rys napisał/a:
...

Ryszard, ale napewno znasz wypowiedz: "gorliwość o Twój Dom mnie pożera...", wywracanie stołów, wzburzony duch Pawła, słowa jego do pewnych osób... ja to przeczytałem to aż coś we mnie podskoczyło, po prostu szkoda mi tego człowieka, czasem terapia wstrząsowa pomaga... tak Arius, "defibrylator" duchowy jest potrzebny...

Ja znam znaczenie słowa, Cyrus był Pomazańcem, ale równie kogokolwiek z Panem Jezusem jest to tatalną pomyłką, powiedz coś takiego do Żyda, że było i jest wielu Mesjaszy, nawet do tego niewierzącego w Pana Jezusa, zobaczysz jak ci odpowie...

Sory, ale będę uważał do końca swoich dni, ze jeśli ktoś takie sugestie robi odnośnie Pana Jezusa to Biblii nie zna... rozumiem, że można się pomylić, ja też czasem się pomylę, nie doprecyzuję... ale na Boga, nie brnijmy dalej...

Mesjasz był i jest JEDEN... kto jeszcze napisze że nie piszę prawdy ?



EMET:
Biorąc pod uwagę, że Jezus miał dodatkowo... "Chrystus" [z greki], to faktycznie ten Mesjasz to jeden tylko Mesjasz.
Np. wg Jana 1:41.

Niemniej jednak sam termin - jako taki - faktycznie był odniesiony do wielu innych.
Podobnie też czytamy o 'posiadaniu namaszczenia' - 1 Jana 2:20, 27; użyto terminu < chrisma >.
Ciekawie mamy też w 2 do Koryntian 1:21: "ku Pomazańcowi [gr. < Christon >] i (który_pomazał) [gr. < chrisas >] nas Bóg.".


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 11