Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy Jezus umarł zamiast grzeszników
Autor Wiadomość
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-06-16, 23:09   

quster napisał/a:
Płaskowicki Rys napisał/a:
...

Ryszard, ale napewno znasz wypowiedz: "gorliwość o Twój Dom mnie pożera...", wywracanie stołów, wzburzony duch Pawła, słowa jego do pewnych osób... ja to przeczytałem to aż coś we mnie podskoczyło, po prostu szkoda mi tego człowieka, czasem terapia wstrząsowa pomaga... tak Arius, "defibrylator" duchowy jest potrzebny...

Ja znam znaczenie słowa, Cyrus był Pomazańcem, ale równie kogokolwiek z Panem Jezusem jest to tatalną pomyłką, powiedz coś takiego do Żyda, że było i jest wielu Mesjaszy, nawet do tego niewierzącego w Pana Jezusa, zobaczysz jak ci odpowie...

Sory, ale będę uważał do końca swoich dni, ze jeśli ktoś takie sugestie robi odnośnie Pana Jezusa to Biblii nie zna... rozumiem, że można się pomylić, ja też czasem się pomylę, nie doprecyzuję... ale na Boga, nie brnijmy dalej...

Mesjasz był i jest JEDEN... kto jeszcze napisze że nie piszę prawdy ?


Nie prawdę można mówić w nieświadomości, ale ty jesteś świadom tego, że BIBLIA mówi o wielu MESJASZACH BOGA JHWH, więc to już nie jest nieprawda, ale świadome kłamstwo.

Mi szkoda ludzi, którzy zrównują BOGA JHWH z Jezusem, jego synem, a nawet czynią coś na podobieństwo braci syjamskich, niby jeden a dwóch.
Tobie już nawet 'defibrylator' duchowy nie pomoże, jak brak ci dowodów to atakujesz personalnie.
 
 
Quster 


Wyznanie: Chrześcijanin
Dołączył: 26 Maj 2006
Posty: 3475
Wysłany: 2009-06-17, 00:36   

Arius napisał/a:

BIBLIA mówi o wielu MESJASZACH BOGA JHWH...

Ty naprawdę nie wiesz co czynisz...

Arius napisał/a:
Mi szkoda ludzi, którzy zrównują BOGA JHWH z Jezusem, jego synem, a nawet czynią coś na podobieństwo braci syjamskich, niby jeden a dwóch...

To też ci wybaczam...

Arius napisał/a:
Tobie już nawet 'defibrylator' duchowy nie pomoże, jak brak ci dowodów to atakujesz personalnie.

Defibrylator mam juz za sobą...

A co do ataków, to znasz taki werset? > "najpierw wyjmij belkę ze swego oka, a potem dopatruj się źdźbła..." zachęcam do pomyślenia nad sensem tej wypowiedzi...

ja cię nie atakuję ja ci próbuje pomóc przez wstrząs... nie napisałem niczego co by nie było prawda, może to bolesna prawda, i trudno ci ja przyjąć, ale prawda... Lepsze są rany od przyjaciela, niż łagodne całowanie człowieka nienawidzącego. przebudź się, a zajaśnieje ci Chrystus...
_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).



"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB
 
 
Quster 


Wyznanie: Chrześcijanin
Dołączył: 26 Maj 2006
Posty: 3475
Wysłany: 2009-06-17, 00:50   

EMET napisał/a:

Biorąc pod uwagę, że Jezus miał dodatkowo... "Chrystus" [z greki], to faktycznie ten Mesjasz to jeden tylko Mesjasz.
Np. wg Jana 1:41.

i słusznie, JEDEN... ten Mesjasz... i ja nie zamierzam tego udowadniać, bo jesteśmy na forum biblijnym, a nie jakimś dziwnym, gdzie podważa się fundament wiary chrześcijańskiej...

EMET napisał/a:
Niemniej jednak sam termin - jako taki - faktycznie był odniesiony do wielu innych...

termin, jak to twierdzi tutaj wielu Elohim, Bóg jest odniesiony w Biblii do Ojca, i do ludzi... czy na tej podstawie będziemy twierdzić, ze Bóg kiedyś był człowiekiem ? albo że jest takim samym Bogiem ? czy wogóle będziemy twierdzić że ludzie to Bogowie ?

co decyduje że ten sam termin odnoszony do Ojca i ludzi diametralnie odróżnia ? Nawet nam na myśl takie porównanie nie przyjdzie, ale jeśli będziemy tak do terminów podchodzić, sucho to taki wniosek wypływa... jak z tymi Pomazańcami...

Co wiec decyduje ? Odpowiedz jest bardzo ważna....

Bo na tej samej zasadzie, na której odróżniamy Boga Ojca, od innych opisanych w Biblii jako bogów, odróżniamy również Syna Bożego, jako Mesjasza i jako Boga Jednorodzonego...

Co wiec decyduje jak myślicie ?
_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).



"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-06-17, 01:24   

quster napisał/a:
A co do ataków, to znasz taki werset? > "najpierw wyjmij belkę ze swego oka, a potem dopatruj się źdźbła..." zachęcam do pomyślenia nad sensem tej wypowiedzi...


Zacznij od swojej belki.
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-06-17, 01:33   

Cytat:
EMET:
Biorąc pod uwagę, że Jezus miał dodatkowo... "Chrystus" [z greki], to faktycznie ten Mesjasz to jeden tylko Mesjasz.


Nie rozumiem EMET tego co chciałeś tu powiedzieć, "Jezus miał dodatkowo... "Chrystus"", przecież mesjasz to właśnie chrystus po grecku, po polsku pomazaniec.

2 Sam 1:14 και ειπεν αυτω δαυιδ πως ουκ εφοβηθης επενεγκειν χειρα σου διαφθειραι τον χριστον κυριου
 
 
Quster 


Wyznanie: Chrześcijanin
Dołączył: 26 Maj 2006
Posty: 3475
Wysłany: 2009-06-17, 01:49   

Arius napisał/a:
quster napisał/a:
A co do ataków, to znasz taki werset? > "najpierw wyjmij belkę ze swego oka, a potem dopatruj się źdźbła..." zachęcam do pomyślenia nad sensem tej wypowiedzi...


Zacznij od swojej belki.
to tez ci wybaczam...
_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).



"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-06-17, 07:55   

quster napisał/a:
Arius napisał/a:
quster napisał/a:
A co do ataków, to znasz taki werset? > "najpierw wyjmij belkę ze swego oka, a potem dopatruj się źdźbła..." zachęcam do pomyślenia nad sensem tej wypowiedzi...


Zacznij od swojej belki.
to tez ci wybaczam...


O LOL, to chyba ty mnie powinieneś prosić o wybaczenie, od kiedy to atakujący wybacza broniącemu się, że się broni? To ty zacząłeś ataki personalne, gdy zabrakło ci dowodów.
 
 
izraelita 
www.unitarianie.pl

Wiek: 52
Dołączył: 07 Kwi 2009
Posty: 1245
Wysłany: 2009-06-17, 09:00   

Temat jest o Jezusie i grzesznikach, Panowie.

Macie możliwość prywatnej komunikacji to z niej korzystajcie.

quster jesteś moderatorem to sam siebie powycinaj i Ariusa wycieczki też.
 
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-06-17, 09:42   

izraelita napisał/a:
Temat jest o Jezusie i grzesznikach, Panowie.

Macie możliwość prywatnej komunikacji to z niej korzystajcie.

quster jesteś moderatorem to sam siebie powycinaj i Ariusa wycieczki też.


Ty chyba sobie żartujesz, to quester stosuje wycieczki osobiste do mnie. Poczytaj dokładnie co pisał.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-06-17, 09:59   

Arius napisał/a:
Cytat:
EMET:
Biorąc pod uwagę, że Jezus miał dodatkowo... "Chrystus" [z greki], to faktycznie ten Mesjasz to jeden tylko Mesjasz.


Nie rozumiem EMET tego co chciałeś tu powiedzieć, "Jezus miał dodatkowo... "Chrystus"", przecież mesjasz to właśnie chrystus po grecku, po polsku pomazaniec.

2 Sam 1:14 και ειπεν αυτω δαυιδ πως ουκ εφοβηθης επενεγκειν χειρα σου διαφθειραι τον χριστον κυριου



EMET:
Czyżbyś uważał, Arius, że chcę być może jakiś "klin wbijać" między Ciebie a Qustera...?

Chodzi mnie o tego Mesjasza, o którym i sam Jezus w np. wg Łukasza 24:26a?
W Interlinii mamy wyraźnie: "Czy_nie to miał miał wycierpieć Pomazaniec [gr.: < Christon >; hebr. wersja "NT": < hammasziach >]".
Podobnie i o tym - a nie o 'jakimś tam' - Pomazańcu mamy np. w Daniela 9:26, gdzie w tekście hebrajskim mamy < masziach >, natomiast w greckiej LXX: < christou >.

Podobnie przecież nie muszę zgadzać się z dalszymi wywodami Qustera, gdzie na bazie mojego post/u/ poszerzył argumentację o... 'jednorodzonego Boga'.
Ponieważ były to Jego wnioski - to Jego sprawa, nie moja.

W czyjeś wnioskowanie i czyjąś ekspresję na Forum nie wnikam; o ile jest to w rodzaju: odpowiadanie każdy za swoje słowo, nie zaś przypisywanie komuś czegoś, czego ten dany ktoś nie powiedział. Akurat tutaj Quster nie przypisał mnie czegoś, a jedynie sam wnioski wyprowadził, co jest dozwolone.

Zatem, Ariusie: w niczym nie chciałem wprowadzać jakichś dysonansów, jeśli już.

Na koniec powtórzę --
Termin < masziach > nie jest zawarowany w Biblii hebrajskiej jedynie do Jezusa Chrystusa; jednak tenże Jezus Chrystus, Syn Boży - nie Bóg taki jak sam JHVH - jest Mesjaszem wyjątkowym, nie jakimś tam mesjaszem, jednym z wielu mesjaszy.

Czy teraz bardziej jestem przez Ciebie rozumiany?


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-06-17, 10:43   

EMET napisał/a:
Termin < masziach > nie jest zawarowany w Biblii hebrajskiej jedynie do Jezusa Chrystusa; jednak tenże Jezus Chrystus, Syn Boży - nie Bóg taki jak sam JHVH - jest Mesjaszem wyjątkowym, nie jakimś tam mesjaszem, jednym z wielu mesjaszy.


Zgadzam się z tym co napisałeś, że Jezus jest wyjątkowym MESJASZEM, ale to nie zmienia faktu, że BÓG JHWH miał więcej mesjaszy.
Tak samo Jezus jest wyjątkowym SYNEM BOGA JHWH, co nie zmienia faktu, że BÓG ma więcej synów. Jezus jest wyjątkowym SŁUGĄ BOGA JHWH, co nie zmienia faktu, że ma więcej sług.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-06-17, 12:28   

Arius napisał/a:
EMET napisał/a:
Termin < masziach > nie jest zawarowany w Biblii hebrajskiej jedynie do Jezusa Chrystusa; jednak tenże Jezus Chrystus, Syn Boży - nie Bóg taki jak sam JHVH - jest Mesjaszem wyjątkowym, nie jakimś tam mesjaszem, jednym z wielu mesjaszy.


Zgadzam się z tym co napisałeś, że Jezus jest wyjątkowym MESJASZEM, ale to nie zmienia faktu, że BÓG JHWH miał więcej mesjaszy.
Tak samo Jezus jest wyjątkowym SYNEM BOGA JHWH, co nie zmienia faktu, że BÓG ma więcej synów. Jezus jest wyjątkowym SŁUGĄ BOGA JHWH, co nie zmienia faktu, że ma więcej sług.



EMET:
Takoż i owych 'bogów' jest więcej.
Mamy np. w Psalmie 82:1 [bez nagłówka] --
"Bóg powstaje w zgromadzeniu bogów, pośrodku bogów sąd odbywa:" - BT.
"Nie ma wśród bogów nikogo takiego, jak ty, Jehowo, ani nie ma dzieł takich, jak twoje." - NŚ.

Wiemy ponadto, że Ojciec jest nazwany wprost 'Bogiem Pana naszego Jezusa Chrystusa' - np. do Efezjan 1:17.


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-06-17, 13:31   

EMET napisał/a:
Arius napisał/a:
EMET napisał/a:
Termin < masziach > nie jest zawarowany w Biblii hebrajskiej jedynie do Jezusa Chrystusa; jednak tenże Jezus Chrystus, Syn Boży - nie Bóg taki jak sam JHVH - jest Mesjaszem wyjątkowym, nie jakimś tam mesjaszem, jednym z wielu mesjaszy.


Zgadzam się z tym co napisałeś, że Jezus jest wyjątkowym MESJASZEM, ale to nie zmienia faktu, że BÓG JHWH miał więcej mesjaszy.
Tak samo Jezus jest wyjątkowym SYNEM BOGA JHWH, co nie zmienia faktu, że BÓG ma więcej synów. Jezus jest wyjątkowym SŁUGĄ BOGA JHWH, co nie zmienia faktu, że ma więcej sług.



EMET:
Takoż i owych 'bogów' jest więcej.
Mamy np. w Psalmie 82:1 [bez nagłówka] --
"Bóg powstaje w zgromadzeniu bogów, pośrodku bogów sąd odbywa:" - BT.
"Nie ma wśród bogów nikogo takiego, jak ty, Jehowo, ani nie ma dzieł takich, jak twoje." - NŚ.

Wiemy ponadto, że Ojciec jest nazwany wprost 'Bogiem Pana naszego Jezusa Chrystusa' - np. do Efezjan 1:17.


Stephanos, ps. EMET


Co do BOGÓW, to jest tylko jeden BÓG, JHWH, reszta to tylko z nazwy jest BOGAMI.

Jeśli chodzi o MESJASZA, to jest to pewna czynność, dokonana na wybranej osobie i przeznaczona do pewnych zadań do spełnienia dla BOGA JHWH

Dawid był mesjaszem królem, Aron był mesjaszem arcykapłanem, Jezus obiecanym od dawien dawna mesjaszem, który miał być królem i arcykapłanem w jednej osobie.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-06-17, 13:56   

Arius:

Co do BOGÓW, to jest tylko jeden BÓG, JHWH, reszta to tylko z nazwy jest BOGAMI.

Jeśli chodzi o MESJASZA, to jest to pewna czynność, dokonana na wybranej osobie i przeznaczona do pewnych zadań do spełnienia dla BOGA JHWH

Dawid był mesjaszem królem, Aron był mesjaszem arcykapłanem, Jezus obiecanym od dawien dawna mesjaszem, który miał być królem i arcykapłanem w jednej osobie.[/quote]


EMET:
Akurat my, Arius, nie musimy się nawzajem do tych spraw przekonywać, jeśli już.
Tegoż wszak Mesjasza Jezusa namaścił sam Bóg - por. wg Łukasza 4:18; Dzieje Ap 10:38; do Hebrajczyków 1:9.

I Ty, Arius, i ja, Stephanos, uważamy, że wszelkie pojęcia są relatywne; zarówno "Bóg", jak "Mesjasz" [pisane czy to z dużej, czy to z małej litery], jak i wiele innych.
Decyduje o wszystkim wykładnia całego tekstu Biblii; w tym też: kontekst i pankontekst.

Przecież dla wielu stwierdzenie: "Jezus jest Panem" -- jest równoznaczne z powiedzeniem: "Jezus jest Bogiem" [w domyśle: takim jak Bóg JHVH], ew. "Jezus jest JHVH".


Stephanpos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Quster 


Wyznanie: Chrześcijanin
Dołączył: 26 Maj 2006
Posty: 3475
Wysłany: 2009-06-17, 16:12   

Arius napisał/a:

O LOL, to chyba ty mnie powinieneś prosić o wybaczenie, od kiedy to atakujący wybacza broniącemu się, że się broni? To ty zacząłeś ataki personalne, gdy zabrakło ci dowodów.

a niby na co mi zabrakło dowodów? :-D

izraelita napisał/a:
Temat jest o Jezusie i grzesznikach, Panowie.

Macie możliwość prywatnej komunikacji to z niej korzystajcie.

quster jesteś moderatorem to sam siebie powycinaj i Ariusa wycieczki też.

herezji nie zdzierżę ... każdy ma prawo do swojego zdania, i ja tego nie odmawiam nikomu, jak i możliwości komentowania mojego zdania...

na razie cieżko podzielić bo stało sie to integralną częścią całości... mówimy przecież o tym że MESJASZ jest JEDEN... czyli w temacie... ja wyraziłem zdanie, a że jestem "kąsany to potrząsam nogą"...
_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).



"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 10