Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ankieta - czy jesz wieprzowinę?

Czy spożywacie wieprzowinę, świadomie?
Tak
64%
 64%  [ 29 ]
Nie
35%
 35%  [ 16 ]
Głosowań: 45
Wszystkich Głosów: 45

Autor Wiadomość
Yarpen Zirgin 
Katolik

Wyznanie: Kościół katolicki
Wysłany: 2009-06-24, 09:20   

Płaskowicki Rys napisał/a:
proszę o nie stosowanie takich chwytów

Więc nie stosuj chwytów w stylu "wieprzowina jest niezdrowa". :-)

Przez dziesiątki lat wmawiano ludziom, że wolno jeść najwyżej jedno jajko dziennie i nie więcej jak 4-5 (bodajże) w tygodniu. Dzisiaj dietetycy i lekarze już się z tego wycofali i żadnych ograniczeń nie wprowadzają. Takoż więc i nie będę się przejmował gadaniną o szkodliwości wieprzowiny, bo dziś twierdzą, że to niezdrowe, a jutro mogą równie dobrze stwierdzić, że nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań dla takiej diety.

Płaskowicki Rys napisał/a:
chcesz jedz kaszankę czy wieprzowinę -twój wybór ale choć trochę szanuj dyskutantów

Szacunek mam, ale niech mi dyskutant nie wrzuca w dyskusję tekstów, że "prawdziwy Chrześcijanin nie je wieprzowiny", bo to bzdura z racji na to, że zakazy i nakazy Prawa Mojżeszowego co do zwierząt nieczystych zostały zniesione.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

agneess 

Wyznanie: Protestantka(KBWCH)
Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2009-06-24, 09:29   

Ja jadam wieprzowinę i kaszankę,oczywiście z rozsądkiem,gdyż podnoszą cholesterol w organizmie :-D

Badacz Biblii 
Wolny Badacz Biblii

Wysłany: 2009-06-24, 09:41   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Badacz Biblii napisał/a:
@YZ w przeciwieństwie do katolików, prawdziwi Chrześcijanie nie jedzą wieprzowiny i jak się okazuje Żydami nie są na ogół.

Dziwne. Czyżby "prawdziwi Chrześcijanie" nie dostrzegali tego, że przepisy Prawa Mojżeszowego odnośnie pokarmów czystych i nieczystych zostały zniesione i chrześcijan nie obowiązują?

To ciekawe. :]

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2009-06-24, 09:49   

Badacz, fragment Dz 15,1-35 Ci się kłania i zaprasza do uważnej lektury.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Badacz Biblii 
Wolny Badacz Biblii

Wysłany: 2009-06-24, 09:54   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Badacz, fragment Dz 15,1-35 Ci się kłania i zaprasza do uważnej lektury.

Znam. Litości YZ. Czym się różni świnka tamta od tej naszej? Niczym, ta nasza nawet jest mniej zdrowa, bo na antybiotykach tuczona. I tak nagle wg Twojej interpretacji DzA znoszą całe prawo mojżeszowe? Twoja interpretacja, Twoja sprawa. ;) Świnia nagle jednym wyrazem nie stała się czysta i korzystna dla zdrowia (98% genów identycznych ma z naszymi). Wybacz, ale pleciesz androny. ;) Tam głównie codziło o obrzezanie i o mięso z tzw. klatek, to że należy przestrzegać czystości pożywienia było poza wszelką dyskusują, gdyż to było wiadome i pewne, że trzeba (Dz.Ap. 15,21; Rz. 15,4).
Ostatnio zmieniony przez Badacz Biblii 2009-06-24, 10:05, w całości zmieniany 1 raz  

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2009-06-24, 10:04   

LOL

Dz 15,5-6
5 Lecz niektórzy nawróceni ze stronnictwa faryzeuszów oświadczyli: «Trzeba ich obrzezać i zobowiązać do przestrzegania Prawa Mojżeszowego». 6 Zebrali się więc Apostołowie i starsi, aby rozpatrzyć tę sprawę.

Obrady dotyczyły przestrzegania całości Prawa Mojżeszowego, a nie tylko jego fragmentów. Co postanowiono w tej sprawie po dyskusji?

Cóż:

Dz 15,23-29
23 Posłali przez nich pismo tej treści: «Apostołowie i starsi bracia przesyłają pozdrowienie braciom pogańskiego pochodzenia w Antiochii, w Syrii i w Cylicji. 24 Ponieważ dowiedzieliśmy się, że niektórzy bez naszego upoważnienia wyszli od nas i zaniepokoili was naukami, siejąc zamęt w waszych duszach, 25 postanowiliśmy jednomyślnie6 wybrać mężów i wysłać razem z naszymi drogimi: Barnabą i Pawłem, 26 którzy dla imienia Pana naszego Jezusa Chrystusa poświęcili swe życie. 27 Wysyłamy więc Judę i Sylasa, którzy powtórzą wam ustnie to samo. 28 Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. 29 Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!»

Jak widzisz, postanowiono nie nakładać żadnego ciężaru poza tymi, co konieczne, które następnie zostały wymienione "z imienia". W dodatku, jak widać z uzasadnienia Jakuba zawartego w Dz 15,21, wyłącznie z powodu żydów przestrzegających Prawa.

Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-24, 10:06   

I krew zakaz spożywania jest wśród tego co konieczne
więc YZ o co ci chodzi

Badacz Biblii 
Wolny Badacz Biblii

Wysłany: 2009-06-24, 10:07   

Dz. 15,21 jakoś inaczej widzę; Nie ma co sobie strzępić języka skoro uważasz, że nagle wszystkie pokarmy z Bożej Listy ST stały się czyste i zdrowe; Twoje odstępstwo pozostawiam osądowi Jezusa. Pozdrawiam. ;)
Ostatnio zmieniony przez Badacz Biblii 2009-06-24, 10:12, w całości zmieniany 2 razy  

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2009-06-24, 10:08   

Cytat:
I krew zakaz spożywania jest wśród tego co konieczne
więc YZ o co ci chodzi

Ryszard, zwróć, z łaski swojej, uwagę na to, dlaczego Jakub wymienił te rzeczy do przestrzegania, a będziesz wiedział, dlaczego można spożywać krew.

Henryk 

Wysłany: 2009-06-24, 10:14   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Dziwne. Czyżby "prawdziwi Chrześcijanie" nie dostrzegali tego, że przepisy Prawa Mojżeszowego odnośnie pokarmów czystych i nieczystych zostały zniesione i chrześcijan nie obowiązują?

Co prawda, to prawda!
Dz 11:5-10 BT „Modliłem się - mówił - w mieście Jafie i w zachwyceniu ujrzałem jakiś spuszczający się przedmiot, podobny do wielkiego płótna czterema końcami opadającego z nieba. I dotarł aż do mnie.(6) Przyglądając mu się uważnie, zobaczyłem czworonożne zwierzęta domowe i dzikie płazy i ptaki powietrzne.(7) Usłyszałem też głos, który mówił do mnie: ' Zabijaj, Piotrze, i jedz! '(8) Odpowiedziałem: 'O nie, Panie, bo nigdy nie wziąłem do ust niczego skażonego lub nieczystego'.(9) Ale głos z nieba odezwał się po raz drugi:(10) 'Nie nazywaj nieczystym tego, co Bóg oczyścił'. Powtórzyło się to trzy razy i wszystko zostało wzięte znowu do nieba.
W jakim celu mamy być "świętszymi od Papieża"?

Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-24, 10:17   

Henryku to papież dla ciebie jest święty ???
zdumiewasz mnie

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2009-06-24, 10:19   

Ryszard, a mnie zdumiewa to, że przestrzegasz zakazów Prawa Mojżeszowego, które chrześcijan nie obowiązują.

Badacz Biblii 
Wolny Badacz Biblii

Wysłany: 2009-06-24, 10:22   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Ryszard, a mnie zdumiewa to, że przestrzegasz zakazów Prawa Mojżeszowego, które chrześcijan nie obowiązują.

Yarpen na każdym kroku obrażasz Boga swoimi słowami. Opamiętaj się.

Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-24, 10:25   

YZ
nie przestrzegam zakazów prawa mojżeszowego tylko korzystam z łaski bycia gałęzią wszczepioną przez Chrystusa w Izraela i nad korzeń/Torę/ nie wynoszę się
tyle

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2009-06-24, 10:25   

Cytat:
Yarpen na każdym kroku obrażasz Boga swoimi słowami. Opamiętaj się.

Ciekawe w czym obrażam, skoro to Duch Święty i Apostołowie (Dz 15,28) postanowili w sprawie opisanej w Dz 15,5, że przepisy Prawa Mojżeszowego nie obowiązują chrześcijan i nie muszą ich wykonywać ani przestrzegać?

Odpowiedz do tematu