Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Quster
2009-06-12, 20:19
Daniela 9:27
Autor Wiadomość
Quster 

Wyznanie: Chrześcijanin
Wysłany: 2009-06-11, 07:08   Daniela 9:27

na razie mam coś takiego, może to nic nowego, ale popytam jeszcze:

Cytat:
Cytat:
והגביר ברית לרבים שבוע אחד וחצי השבוע ישבית זבח ומנחה ועל כנף שקוצים משמם ועד כלה ונחרצה תתך על שמם

Bardzo ciężko przetłumaczyć ten werset, i nie tylko na polski ale też na nowohebrajski, szczególnie niezrozumiałe jest zakończenie wersetu ...

I wzmocnił przymierze z wieloma - jeden tydzień,a przez pół tygodnia zaprzestanie (krwawych ) ofiar i pokarmów ( dla kapłanów ) i na skrzydle obrzydlistwa ziejącego pustką przetrwa do końca czasu pustki...

http://templewatch.com/wp...ruchtenbaum.pdf

pod tym linkiem było opracowanie, na temat Daniela 9:24-27 jeśli ktoś chce to mam na dysku, po angielsku jest tekst w pdf

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

Henryk 

Wysłany: 2009-06-11, 08:43   Re: Daniela 9:27

quster napisał/a:

A ja mam coś innego.
W ostatnim z siedemdziesięciu tygodni, czyli symbolicznych 490 dni łaski dla Izraela, pojawia się Mesjasz...
Dzień za rok!
W połowie tygodnia, czyli po trzy i pół roku ustaje krwawa ofiara. Zostaje zastąpiona „lepszą”. Mesjasz został zabity.
Po upływie następnych trzy i pół roku, powołany zostaje Kornelusz...

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2009-06-11, 14:52   Re: Daniela 9:27

quster napisał/a:

Cytat:
Cytat:
והגביר ברית לרבים שבוע אחד וחצי השבוע ישבית זבח ומנחה ועל כנף שקוצים משמם ועד כלה ונחרצה תתך על שמם

Bardzo ciężko przetłumaczyć ten werset, i nie tylko na polski ale też na nowohebrajski, szczególnie niezrozumiałe jest zakończenie wersetu ...

I wzmocnił przymierze z wieloma - jeden tydzień,a przez pół tygodnia zaprzestanie (krwawych ) ofiar i pokarmów ( dla kapłanów ) i na skrzydle obrzydlistwa ziejącego pustką przetrwa do końca czasu pustki...

http://templewatch.com/wp...ruchtenbaum.pdf

pod tym linkiem było opracowanie, na temat Daniela 9:24-27 jeśli ktoś chce to mam na dysku, po angielsku jest tekst w pdf

EMET:
Właśnie --
o ową 'końcówkę' tekstu chodzi...

NŚ oddaje dosyć literalnie --
" "A na skrzydle rzeczy obrzydliwych znajdzie się ten, który sprowadza spustoszenie; i to, co postanowiono, będzie się aż do zagłady wylewać także na spustoszone"."
Chodzi o precyzyjne ustalenie na co 'wylewać się' będzie: czy na 'pustoszyciela' czy na to, co ów 'pustoszyciel' spustoszył?
Wszystko wskazuje na to, że jednak, jak i w NŚ, 'na rzeczy spustoszone', nie zaś 'na samego pustoszącego'. Lecz jednak pragnąłbym b. dokładnej analizy.

U tłumaczy tego fragmentu jest pokusa oddawania nie wg sensu tekstu masoreckiego, który jawi się tłumaczom tak jakoś, lecz wg rozumienia interpretacyjnego.
Np. ks. Marek Parchem w swoim znakomitym skądinąd opracowaniu - w edycji "św.Paweł" [Tom XXVI, ed. 2008] - oddał: "a zamiast nich będzie ohyda spustoszenia, aż postanowione unicestwienie zostanie wylane na niszczyciela".
Jednak w przypisach krytyki tekstu przyznaje, ze w tekście masoreckim jest wariant: "a na skrzydle".
Jawi się tłumaczom i interpetatorom jakimś dziwnym oddanie literalne typu: "a na skrzydle obrzydliwości" - hebrajski: < ve'al kenaf sziqqucim > = dosłownie: "a na skrzydle rzeczy obrzydliwych" ["skrzydło" - liczba pojedyncza; "rzecz obrzydliwa, obrzydliwość" - w liczbie mnogiej]. Co się tyczy owego rdzennego < sziqquc >, to bywa tłumaczone też jako "ohyda spustoszenia" w połączeniu z następnym wyrażeniem < meszomem > [w liczbie pojedynczej].
O tym też pisze ks. Parchem na stronie 559 w przypisie do Daniela 27b).

Praktycznie najkłopotliwsze jest właśnie: na kogo - lub na co - będzie owe 'wylanie'...

Dzięki za zainicjowanie tego wątku.
Może ktoś jeszcze coś napisze...

Stephanos, ps. EMET

Quster 

Wyznanie: Chrześcijanin
Wysłany: 2009-06-12, 20:19   

MODERATOR: wydzieliłem dwa inne tematy, są w dziale POJĘCIA, zapraszam tam. Natomiast tutaj mamy do czynienia tylko z filologicznym podejściem do Daniela 9:27, proszę nie rozwijać innych tematów. Masz coś mądrego do wniesienia ? coś na temat tłumaczenia tego wersetu ? PISZ ! :-D

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

Dwejkus

Wysłany: 2009-06-25, 18:20   

Na proźbę jednego z uykowników forum przedstawiam moją propozycję tłumaczania. W nawiasach umiściłem, jak to rozumiem idąc za komentarzem Rasziego.

"Na szklydle (znaczy na wysokościach) obrzydliwości (w sensie oddawania czci obcym bożkom - awoda zara), pustoszący, aż do zagłady i gniewu (czas poprzedzający nadejście Moszijacha), który (to gniew) rozleje się na spustoszone. (na bożki i ich wyznawców, którzy oddają im cześć).

EMET 

Wysłany: 2009-06-25, 20:55   

Dwejkus napisał/a:
Na proźbę jednego z uykowników forum przedstawiam moją propozycję tłumaczania. W nawiasach umiściłem, jak to rozumiem idąc za komentarzem Rasziego.

"Na szklydle (znaczy na wysokościach) obrzydliwości (w sensie oddawania czci obcym bożkom - awoda zara), pustoszący, aż do zagłady i gniewu (czas poprzedzający nadejście Moszijacha), który (to gniew) rozleje się na spustoszone. (na bożki i ich wyznawców, którzy oddają im cześć).

EMET:
Wielki dzięki. Dwejkus, za tłumaczenie oraz za wykładnię bazującą na r. Raszim.

Czyli jednak "na spustoszone" [jak i NŚ], nie zaś, jak niektórzy, "na pustoszyciela".

Pozdrawiam -- Stephanos

EMET 

Wysłany: 2009-06-26, 22:21   

Dwejkus napisał/a:

EMET:
Po zajrzeniu tu i ówdzie, tak bym literalnie oddał Daniela 9:27b --

"A_na skrzydle [feminine singular] [tych]_obrzydliwości [masculine plural] /ew. rzeczy obrzydliwych/ [znajdzie_się]_pustoszący /czyli: ten, który sprowadza spustoszenie/ i_aż_do zagłady /ew.: zniszczenia, unicestwienia/ i _niewzruszone_postanowienie /ew. rzecz_postanowiona/ [będzie_się]_wylewać na [to_co_jest]_spustoszone.".
Wyrażenia w nawiasie [...] są objaśnieniem użytej formy lub są dodane dla lepszego zrozumienia.

Sz. Budny tak oddał ten fragment [ed. 1572] --
"/a dla skrzydla obrzydlości bedzie opuszczenie aż do dokonania / y spustoszenia rozleie na zborzenie."
W przypisie pisze: "// To iest wodza onego /a toli Tyta.".
"Tyta" - chodzi o Tytusa w roku 70 n.e.
Zapodałem, oczywiście, z reprintu...

Stephanos, ps. EMET

Odpowiedz do tematu