Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Izajasza 43:10 Tylko Ja istnieję
Autor Wiadomość
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2009-07-21, 13:22   Izajasza 43:10 Tylko Ja istnieję

W przekładzie BT czytamy te słowa;

Iz 43:10 BT „Wy jesteście moimi świadkami - wyrocznia Jahwe - i moimi sługami, których wybrałem, abyście mogli poznać i uwierzyć Mi, oraz zrozumieć, że tylko Ja istnieję. Boga utworzonego przede Mną nie było ani po Mnie nie będzie.”

Tylko prawdziwy Bóg Jehowa istnieje od zawsze po wiecznośc ,wszyscy inni istnieją dzięki Niemu .Tylko Jehowa nikomu nie zawdzięcza swego życia.Dlatego sam jeden jest Najwyższym Bogiem .
 
 
arturolczykowski 


Wyznanie: unitarianin o zacieciu gnostycko-kwakierskim
Wiek: 53
Dołączył: 24 Kwi 2009
Posty: 401
Skąd: Farnham, UK
Wysłany: 2009-07-22, 13:39   

Amen
_________________
www.unitarianie.pl
www.youtube.com/user/UnitarianieTV
www.lulu.com/spotlight/arturolczykowski
 
 
rafalJG 

Dołączył: 21 Kwi 2009
Posty: 936
Wysłany: 2009-07-22, 14:08   

Amen, choc Bracia - trynitarianie mówili mi co innego : )))))))))))))
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2009-07-22, 16:34   

tessa napisał/a:
Iz 43:10 BT „Wy jesteście moimi świadkami - wyrocznia Jahwe - i moimi sługami, których wybrałem, abyście mogli poznać i uwierzyć Mi, oraz zrozumieć, że tylko Ja istnieję. Boga utworzonego przede Mną nie było ani po Mnie nie będzie.”


Takie pytanie mnie nurtuje:

Czy Bóg Najwyższy mógł być utworzony,stworzony,czy też jest, do czego się skłaniam i w co wierzę ,Bogiem nie mającym początku,wiecznym.?
Dlatego przytoczony wyżej werset odbieram jako odnoszący się nie do JHWH, a raczej
do Pana Jezusa . Podkreślenia,pogrubienia w cytacie moje.

Może się mylę?
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-07-22, 17:17   

Jachu napisał/a:
tessa napisał/a:
Iz 43:10 BT „Wy jesteście moimi świadkami - wyrocznia Jahwe - i moimi sługami, których wybrałem, abyście mogli poznać i uwierzyć Mi, oraz zrozumieć, że tylko Ja istnieję. Boga utworzonego przede Mną nie było ani po Mnie nie będzie.”


Takie pytanie mnie nurtuje:

Czy Bóg Najwyższy mógł być utworzony,stworzony,czy też jest, do czego się skłaniam i w co wierzę ,Bogiem nie mającym początku,wiecznym.?
Dlatego przytoczony wyżej werset odbieram jako odnoszący się nie do JHWH, a raczej
do Pana Jezusa . Podkreślenia,pogrubienia w cytacie moje.

Może się mylę?



EMET:
Wyraźnie oznajmiającym o swoich świadkach oraz o sobie samym w tym wersecie [oraz w sąsiadujących wersach] jest JHVH; por.: Izajasza 41:4; 44:6; 45:6; 1 do Koryntian 8:4b; Izajasza 44:8. Choćby te teksty.

NŚ tak oddaje 43:10 - 13 --
" "Wy jesteście moimi świadkami – brzmi wypowiedź Jehowy – moim sługą, którego wybrałem, abyście mnie poznali i wierzyli we mnie, i rozumieli, że ja jestem ten sam. Przede mną nie został utworzony żaden Bóg ani po mnie nie ma żadnego.
Ja, właśnie ja jestem Jehowa, a oprócz mnie nie ma wybawcy".
"Ja oznajmiłem i wybawiłem, i sprawiłem, że to usłyszano, gdy nie było wśród was obcego boga. Wy zatem jesteście moimi świadkami – brzmi wypowiedź Jehowy – a ja jestem Bogiem.
I przez cały czas jestem ten sam; i nie ma nikogo, kto by wyzwolił z mojej ręki. Przystąpię do działania – i któż może ją zawrócić?" ".


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
doulos achreios 
Świadek Jehowy


Dołączył: 22 Lut 2009
Posty: 769
Skąd: Dolnośląskie
Wysłany: 2009-07-26, 17:43   Re: Izajasza 43:10 Tylko Ja istnieję

tessa napisał/a:
W przekładzie BT czytamy te słowa;
Iz 43:10 BT „Wy jesteście moimi świadkami - wyrocznia Jahwe - i moimi sługami, których wybrałem, abyście mogli poznać i uwierzyć Mi, oraz zrozumieć, że tylko Ja istnieję. Boga utworzonego przede Mną nie było ani po Mnie nie będzie.”

Tylko prawdziwy Bóg Jehowa istnieje od zawsze po wiecznośc ,wszyscy inni istnieją dzięki Niemu .Tylko Jehowa nikomu nie zawdzięcza swego życia.Dlatego sam jeden jest Najwyższym Bogiem .
Innymi słowy - istnienie Jehowy Boga jest najbardziej fundamentalnym faktem spośród wszystkich faktów.
Dlatego np. stanowczo oświadczając, że jakieś wydarzenie z całą pewnością nastąpi, Bóg nieraz mówił: "Jako żyję - brzmi wypowiedź Jehowy - " np. Lb 14:21, 28; Iz 49:18; Jer 22:24; Sof 2:9; łącznie 48 razy w Biblii użyto tego wyrażenia. Oznaczało ono, że coś jest tak pewne, jak fakt, że istnieje Bóg.

Można powiedzieć, że 'tylko On istnieje' także w tym sensie, że tylko Jehowa jest wieczny i niezmienny, tj. nie miał początku, nie będzie miał końca i nie podlega niszczycielskiemu wpływowi upływającego czasu. W odróżnieniu odeń wszystko, co materialne, niszczy się i zużywa, jest więc w pewnym sensie mniej 'realne' czy 'istniejące', niż Jehowa Bóg.

Dlatego, przeciwstawiając wieczność i niezmienność Boga zniszczalności Jego dzieł stwórczych, psalmista napisał w Ps 102:25,26 że niebiosa "zniszczeją jak szata", a Izajasz w Iz 51:6 czy Paweł w Hbr 1:10-12 podobnie.
W wątku "Jak przetrwać koniec świata" można spotkać opinie, jakoby takie wersety dowodziły, iż w przyszłości Bóg 'własnoręcznie' zniszczy całe swoje dzieło stwórcze...
_________________
Moje polecenie ma zachęcić do wzajemnej miłości, wypływającej z czystego serca, czystego sumienia i nieobłudnej wiary. Niektórzy wyzbyli się tych rzeczy i dali się wciągnąć w jałowe dyskusje. Chcą być nauczycielami prawa, ale nie rozumieją tego, o czym mówią (...) (1Tm1:5-7, nwt-P)
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2009-07-26, 19:43   

Z interlinii Vocatio.

Izajasz 43:10-11

10. Wy (jesteście)świadkami moimi wyrocznia JHWH i sługą moim którego wybrałem
abyście poznali i wierzyli mi i uznali że ja (jestem) ten. Przede mną nie został
utworzony (żaden) bóg i po mnie nie będzie.

11. Ja, ja (jestem) JHWH i nie ma z wyjątkiem mnie zbawcy.Ja obwieściłem i ocaliłem
i dałem słyszeć,a nie ma wśrod was obcego (boga) i wy jesteście świadkami moimi
wyrocznia JHWH a ja (jestem) Bogiem.
 
 
rafalJG 

Dołączył: 21 Kwi 2009
Posty: 936
Wysłany: 2009-07-27, 09:40   

Przyjmując koncepcję niewidzialnego, absolutnego Boga i jego widzialnego Odbicia, wszelkie teksty objawieniowe można tłumaczyć jako objawienie Logosa, a nie samego JHWH. Jedonść Logosa i JHWH powoduje uznanie posłańca jako samego Posyłającego...


To tak jak z owym trudnym tekstem o skale towarzyszącej Istaelowi...
 
 
Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-27, 10:46   

Rafał
czy uznajesz że z krzaka mówił do Mojżesza Bóg YHVH ?
bo jeśli tak to uznajesz jedność posyłającego i posłańca.
Jeżeli więc można taką uznać w przypadku anioła YHVH
dlaczego odmówić tego w przypadku Jezusa
w2szak anioł YHVH w ST robi to samo co Jezus w NT objawia Słowo Boże
i proszę przynajmniej Ty nie używaj filozoficznego terminu logos
Wszak Słowo Boże i po polsku dobrze brzmi.
Właśnie używanie tego obcego terminu a oznaczającego Słowo
psychologicznie wzmacnia efekt inności
Gdy ktoś powie po polsku że Słowo Boże jest oddzielnym bytem od Boga ,ktory je wypowiada-to jakoś to nielogicznie brzmi
ale gdy użyjemy logos co znaczy to samo -tajemniczość wyrażenia wzmacnia charakter inności
to sposób z dziedziny erystyki
pozdrawiam
 
 
rafalJG 

Dołączył: 21 Kwi 2009
Posty: 936
Wysłany: 2009-07-27, 12:19   

Skoro Bóg jest niewidzialny, to z krzaka mówił "widzialny obraz Boga niewidzialnego". Uważam, że tłumaczenie wszystkiego"wizjami" - jak robia to ortodoksyjni Żydzi - jest naciąganiem prostych tekstów. Prorocy widzieli COŚ, co było Bogiem. Boga jednakże widzieć nie można. Co widzieli?
 
 
Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-27, 13:56   

Z krzaka mówił Bóg przez anioła YHVH
w NT Bóg mówił przez Jezusa
w nim /Jezusie/ był Bóg ,który przez niego wykonywał zbawienie
pozdrawiam
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-07-27, 17:23   

rafalJG napisał/a:
Skoro Bóg jest niewidzialny, to z krzaka mówił "widzialny obraz Boga niewidzialnego". Uważam, że tłumaczenie wszystkiego"wizjami" - jak robia to ortodoksyjni Żydzi - jest naciąganiem prostych tekstów. Prorocy widzieli COŚ, co było Bogiem. Boga jednakże widzieć nie można. Co widzieli?



EMET:
Mamy taką oto wypowiedź samego Boga --
"I przemówił [Jehowa, w. 4, 5]: "Posłuchajcie, proszę, moich słów. Gdyby powstał spośród was prorok dla Jehowy, to dałbym mu się poznać w wizji [Interlinia: "w_widzeniu", hebr.: < bammar'a(h) >. We śnie mówiłbym do niego.
Nie tak jest z moim sługą Mojżeszem! Jemu został powierzony cały mój dom.
Mówię do niego usta w usta, tak mu przedstawiając, a nie przez zagadki; i widzi on postać Jehowy [Int.: "i_postać JHWH ogląda"; hebr.: < uthemunath jehva(h) jabbit >]. Czemuż więc nie baliście się mówić przeciwko mojemu słudze, przeciwko Mojżeszowi?" " - Liczb 12:6 - 8; NŚ.

I oto okazuje się jednak, że ów Mojżesz - 'widzący Boga JHVH twarzą w twarz' - prosi Owego Boga o to, o czym czytamy w Exodus 33:18. Odpowiedź JHVH jest w dalszych wersetach.
Z Exodus 33:20 wynika wyraźnie, iż: gdyby nawet dany ktoś 'miał zobaczyć oblicze JHVH', to 'musiałby po prostu ponieść jednocześnie śmierć'; czyli: 'nie mógłby pozostać przy życiu'.

Uważam, że to nie tyle Żydzi uciekają od odpowiedzi co do konkretów 'widzenia Boga', lecz sam opis w tekście Biblii tak sprawę stawia. Nie jest to więc jedynie... judaistyczna interpretacja.

Zgoła inaczej nawet patrzy się na 1 do Koryntian 10:4c, jeśli ma się na uwadze wypowiedź samego JHVH z Exodus 23:20 - 23 [por. Exodus 14:19]. Takoż też Dzieje Ap 7:30, 35 ["za pośrednictwem anioła"], 38.

Jeśli odrzuca się preegzystencję Logosa [czyli: byt przedziemski], to 'sprawa się komplikuje'.
Z kolei są interpretacje takie, gdzie Chrystus to jedna z Osób Trójcy, wobec czego - argumentują - 'to Trójca manifestowała się wobec Izraelitów'...

Jednak można spokojniej podejść do sprawy, a mianowicie: w egzystencji przedziemskiej Logos mógł być tym wybitnym aniołem JHVH prowadzącym Izraelitów; pogląd nie do przyjęcia dla tych, którzy odrzucają stworzenie Logosa i traktowanie go jako per stworzenie Boże. Podobnie i ci, którzy w ogóle odrzucają preegzystencję Logosa.

Gwoli zaś 'widzenia' Boga --
Szczepan wyraziście objaśnił, iż to nie tyle Bóg JHVH był owym 'twarzą w twarz rozmawiającym z Mojżeszem', co... anioł JHVH.


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
rafalJG 

Dołączył: 21 Kwi 2009
Posty: 936
Wysłany: 2009-07-28, 09:06   

Anioł JHWH jest traktowany jako sam JHWH i jako JHWH się przedstawia...
 
 
Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-28, 11:16   

Właśnie
Rafale i Jezus czasem mówi tak jakoby był samym YHVH
pozdrawiam
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2009-07-29, 23:03   

Anioł to stworzenie Boże ,a nie JHWH.

Bóg często posługiwał się aniołami jako swymi posłańcami .

Proroczo Malachiasz zapowiedział pojawienie się "posłańca przymierza" ,którym okazał się Jezus.

Ml 3:1 NS ""Oto ja wysyłam mego posłańca, a on oczyści drogę przede mną. I nagle do swej świątyni przyjdzie prawdziwy Pan, którego szukacie, oraz posłaniec przymierza, w którym macie upodobanie. Oto przyjdzie na pewno" rzekł Jehowa Zastępów."


Lk 4:43 NS "Lecz on im rzekł: "Również innym miastom muszę oznajmiać dobrą nowinę o królestwie Bożym, gdyż po to zostałem posłany"."

Zatem Mesjasz ,posłany przez JHWH i przemawiający w Jego imieniu .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 10