Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kościół katolicki a Tradycja
Autor Wiadomość
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-08-07, 14:00   

EMET napisał/a:
Nigdzie nie czytam sformułowań typu: kapłan Piotr czy kapłan Paweł...

Oczywiste jest, że owymi kapłanami i królami mieli się stać dopeiro po staniu się dziedzicami w niebie.

Nie. Jest to naciąganie pod kątem własnej doktryny i usiłowanie zamiany czasu przeszłego w przyszły. Jednakże słowa Ap 1,6 są jednoznaczne i "brak" określeń takich jak wymieniłeś niczego w nich nie zmienia.

EMET napisał/a:
Jakkolwiek w do Ap 1:6 istotnie użyto czasu nieprzyszłego

Po co te wygibasy z "czasem nieprzyszłym"? Tam jest czas przeszły i tego się trzymaj, i zgodnie z tym czasem odcztuj, czy to się stało czy się dopiero stanie.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-08-07, 14:07   

[quote="meritus"]EMET
Cytat:
EMET:
Ranisz Petroniusza, przypisując Jemu słowa z mojego - EMETA - post/u/.

Racja, źle spojrzałem.

Cytat:
pełnili funkcje kultowe kapłańskie.
Teksty unaoczniające przecież zapodałem...

Gdzie te teksty wskazujące, że prezbiterzy, biskupi i diakoni nie chrzcili, nie namaszczali chorych, nie sprawowali Eucharystii, nie nakładali rąk?


EMET:
W Starym Przymierzu mamy oprócz określeń sprawowanych czynności ponadto jeszcze sformułowania typu: "kapłan, kapłani".

Co się tyczy Twoich określeń typu: 'chrzest, namaszczanie chorych, sprawowanie Eucharystii, nakładanie rąk' - to nie sądzę, iżby to miało związek z jakimś 'byciem kapłanami' przez owych. Bardziej teologia sprawia, że tak wnioski formułujesz aniżeli wykładnia tekstu Biblii.
Czekam zatem na wyraźne teksty z Biblii typu: 'kapłan Piotr, kapłan Paweł, kapłan Tymoteusz' itp.


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-08-07, 14:18   

Yarpen Zirgin napisał/a:
EMET napisał/a:
Nigdzie nie czytam sformułowań typu: kapłan Piotr czy kapłan Paweł...

Oczywiste jest, że owymi kapłanami i królami mieli się stać dopeiro po staniu się dziedzicami w niebie.

Nie. Jest to naciąganie pod kątem własnej doktryny i usiłowanie zamiany czasu przeszłego w przyszły. Jednakże słowa Ap 1,6 są jednoznaczne i "brak" określeń takich jak wymieniłeś niczego w nich nie zmienia.

EMET napisał/a:
Jakkolwiek w do Ap 1:6 istotnie użyto czasu nieprzyszłego

Po co te wygibasy z "czasem nieprzyszłym"? Tam jest czas przeszły i tego się trzymaj, i zgodnie z tym czasem odcztuj, czy to się stało czy się dopiero stanie.



EMET:
Piszesz dużo, lecz nie o tym, o co pytam.

A zatem: 'kapłan Paweł, kapłan Piotr, kapłan...'.
Gdzie o tym można przeczytać?

Ja uwzględniłem Twoją uwagę.

Jakoś nie mogę znaleźć określeń mnie nurtujących. Możesz pomóc?


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-08-07, 14:23   

Gdybyś, EMET, uwzględnił moją uwagę, to nie napisał byś tekstu:
Oczywiste jest, że owymi kapłanami i królami mieli się stać dopeiro po staniu się dziedzicami w niebie.

EMET napisał/a:
A zatem: 'kapłan Paweł, kapłan Piotr, kapłan...'.
Gdzie o tym można przeczytać?

Nigdzie nie ma w Biblii takich określeń, o czym dobrze wiesz.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-08-07, 14:38   

tak, ale na tym polegało sprawowanie funkcji kapłańskich Nowego Przymierza, że wykonywano je w imieniu Chrystusa Arcykapłana

O kapłaństwie mamy napisane w 7 rozdziale Listu do Hebrajczyków i w 2 rozdziale 1 Listu św. Piotra
 
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-08-07, 14:40   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Gdybyś, EMET, uwzględnił moją uwagę, to nie napisał byś tekstu:
Oczywiste jest, że owymi kapłanami i królami mieli się stać dopeiro po staniu się dziedzicami w niebie.

EMET napisał/a:
A zatem: 'kapłan Paweł, kapłan Piotr, kapłan...'.
Gdzie o tym można przeczytać?

Nigdzie nie ma w Biblii takich określeń, o czym dobrze wiesz.



EMET:
Skoro nie ma, to cóż znaczą owi 'kapłani' w KRzK?

Czyżby jedynie wg nomenklatury KRzK?

A tak, gwoli --
Nie oczekuj, YZ, iżbym miał się kajać przed Tobą...

Ty osobiście, YZ - nawet przy ewidentnych niepoprawnościach [mówiąc eufemistycznie] - nawet się nie zająknąłeś; nawet, gdy Ci o tym przypominano.
A sam non stop podchwyciłeś kwestię Ap 1:6 i co? Za swoisty atut wobec mnie będziesz wyciągał 'jak asa z rękawa'?

Jakoś o Ap 5:10 i 20:6 mniej skwapliwie piszesz...


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-08-07, 14:46   

EMET napisał/a:
Skoro nie ma, to cóż znaczą owi 'kapłani' w KRzK?

Pytanie niezrozumiałe. Proszę o jego przeformułowanie.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-08-07, 16:55   

Yarpen Zirgin napisał/a:
EMET napisał/a:
Skoro nie ma, to cóż znaczą owi 'kapłani' w KRzK?

Pytanie niezrozumiałe. Proszę o jego przeformułowanie.


Ja pytanie zrozumiałem, znajdź lepszy sposób na wymiganie się od odpowiedzi :-)
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-08-07, 17:31   

Przykro mi, że nie jestem tak inteligentny jak Ty i nie zrozumiałem pytania. Dlatego też moja prośba pozostaje w mocy.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-08-07, 20:30   

Arius napisał/a:
Yarpen Zirgin napisał/a:
EMET napisał/a:
Skoro nie ma, to cóż znaczą owi 'kapłani' w KRzK?

Pytanie niezrozumiałe. Proszę o jego przeformułowanie.


Ja pytanie zrozumiałem, znajdź lepszy sposób na wymiganie się od odpowiedzi :-)



EMET:
YZ jest znany z tego, że sobie samemu daje prawo do rozumienia lub do nierozumienia nawet kwestii oczywistych. Biada zaś innym, którzy napiszą, iż nie rozumieją tego, co zdaniem YZ rozumieć jak najbardziej powinni.

Ale, dosyć tych nic nie wnoszących uwag.

Poniżej pomieszczam post konstruktywny taki, gdzie już nie będzie próby wyłgania się 'nierozumieniem'; mam nadzieję.

W oparciu o greckie Nowe Przymierze, prześledzimy kwestię.
Przyjęte /przeze mnie/ skróty:
teksty odnoszące się do kapłaństwa Jezusa -- kJ;
teksty dotyczące kapłaństwa chwalców w ramach Nowego Przymierza - kN;
teksty dotyczące kapłaństwa w ramach Starego Przymierza - kS;
teksty dotyczące kapłaństwa u "pogan" - kP.

Od rdzennego greckiego < chiereus > mamy --
wg Mateusza 8:4[kS]; 12:4[kS]; 12:5[kS]; wg Marka 1:44[kS]; 2:26[kS]; wg Łukasza 1:5; 5:14[kS]; 6:4[kS]; 10:31[kS]; 17:14[kS]; wg Jana 1:19[kS]; Dzieje Ap 4:1[kS]; 6:7[kS]; 14:13[kP]; do Hebrajczyków 5:6[kJ]; 7:1[kS]; 7:3[kS/kJ]; 7:11[kS/kJ]; 7:14[kS]; 7:15[kJ]; 7:17[kJ]; 7:20[kS]; 7:21[kJ]; 7:23[kS]; 8:4[kJ]; 9:6[kS]; 10:11[kS]; 10:21[kJ]; Objawienie dane Janowi 1:6[kN]; 5:10[kN]; 20:6[kN].
O rdzennego < chierateia > mamy --
wg Łukasza 1:9[kS]; do Hebrajczyków 7:5[kS]
Od rdzennego < chierateuma > mamy --
1 Piotra 2:5[kN]; 2:9[kN]
Od rdzennego < chierateuo > mamy --
wg Łukasza 1:8[kS].

Jak nietrudno zauważyć, uderza znikoma ilość odniesień do 'kapłaństwa' w ramach Nowego Przymierza[kN], nie licząc oczywiście kapłaństwa Jezusa[kJ]. Tylko 1 raz o kapłanie kultu "pogan"[kP].
Dla przypomnienia podam jedynie te teksty, które traktują o 'kapłaństwie' w ramach Nowego Przymierza: 1 Piotra 2:5, 9; Objawienie dane Janowi 1:6; 5:10; 20:6.
Za to o realiach 'kapłaństwa' w Starym Przymierzu - aż nadto.

I aż by się prosiło o teksty w Nowym Przymierzu takie, gdzie - zarówno nazwą jak i sprawowanymi czynnościami - byłoby przyporządkowanie mające związek z pojęciami takimi, jak powyżej oddano w grece.
Chodzi o < presbyteros > i < epieskopos > zwłaszcza.

Chyba, że ktoś przywoła teksty w wariancie tzw. 'steologizowanym', jak np. oddanie Jakuba 5:14 w BT: "Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana." - II wyd.
W BW mamy: "Niech przywoła starszych zboru". W grece mamy: < presbyterous tes ekklesias >; Interlinia Vocatio: "starszych* — (społeczności)_wywołanych**".
"[przypis]5, 14* W Kościele o prezbiterach.
[przypis] 5,15** O Kościele, zob. Dz 5,11*.".
W przypisie do Dz 5,11 jest dosyć obszerny przypis co do etymologii terminu < ekklesia >.


Wnioski nie każdy sam wyciągnie.

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-08-07, 21:21   

Wniosek jest taki, że jeżeli ktoś nie uznaje kapłaństwa Nowego Przymierza, bo go mieć nie może z powodów fizyczno-historycznych (bycie samozwańczym chrześcijaninem), to będzie zaprzeczał faktowi jego istnienia.
 
 
 
Pius 

Dołączył: 01 Sie 2009
Posty: 656
Wysłany: 2009-08-07, 21:42   

EMET napisał/a:
Czekam zatem na wyraźne teksty z Biblii typu: 'kapłan Piotr, kapłan Paweł, kapłan Tymoteusz' itp.

mamy jednak :prezbiterów , starszych , biskupów.I tu pojawia się kwestia interpretacji .W NT są to synonimy przełożonych gminy(i to pasuje to katolickiego pojęcia kapłana), pytanie czy sprawowali oni jakieś funkcje kultyczne ?Jest niewiele informacji na ten temat:
Jk 5:14 bpd (14) Jest pośród was ktoś w słabości? Niech przywoła prezbiterów kościoła i niech się pomodlą nad nim wraz z namaszczeniem go oliwą w imieniu Pańskim.
Mt 28:19 BT "Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego."
Dz 20:11 BT "I wszedł na górę, łamał chleb i spożywał, a mówił jeszcze długo, bo aż do świtania."

Wyraźniejsze świadectwo znajduje się w listach Ignacego z Antiochii .Biskupi przewodnicza Eucharystii.Na podstawie Biblii nie sposób poznać całości Objawienia jest jeszcze to co Apostołowie przekazali ustnie.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-08-07, 21:59   

Pius napisał/a:
EMET napisał/a:
Czekam zatem na wyraźne teksty z Biblii typu: 'kapłan Piotr, kapłan Paweł, kapłan Tymoteusz' itp.

mamy jednak :prezbiterów , starszych , biskupów.I tu pojawia się kwestia interpretacji .W NT są to synonimy przełożonych gminy(i to pasuje to katolickiego pojęcia kapłana), pytanie czy sprawowali oni jakieś funkcje kultyczne ?Jest niewiele informacji na ten temat:
Jk 5:14 bpd (14) Jest pośród was ktoś w słabości? Niech przywoła prezbiterów kościoła i niech się pomodlą nad nim wraz z namaszczeniem go oliwą w imieniu Pańskim.
Mt 28:19 BT "Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego."
Dz 20:11 BT "I wszedł na górę, łamał chleb i spożywał, a mówił jeszcze długo, bo aż do świtania."

Wyraźniejsze świadectwo znajduje się w listach Ignacego z Antiochii .Biskupi przewodnicza Eucharystii.Na podstawie Biblii nie sposób poznać całości Objawienia jest jeszcze to co Apostołowie przekazali ustnie.



EMET:
Mamy tutaj Forum biblijne, nie zaś ukierunkowane teologiczne.

Co do patrystyki, to owa - ponieważ w przytoczeniach bywa nader wybiórczo traktowana - działa 'jak miecz obosieczny'. Było o tym już nieraz na Forum.
Także w moich post/ach/.

Mnie raczej interesuje umotywowanie tekstem Biblii, nie zaś wykładnia i interpretacja w stylu teologicznym.

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-08-07, 22:01   

komu i kiedy przekazali ?-apostołowie -ustnie w tajemnicy ?-gnoza ?
jakie są na to dowody
i jak to się a do stwierdzenia w Słowie
Boska Jego moc obdarzyła nas wszystkim co jest potrzebne do życia i do pobożności
jak wszystkim to po co coś jeszcze dodawać ?
Czy to co dał Bóg nie wystarczy ?
Jeżeli czegoś w Biblii nie ma to znaczy ze to czego nie ma nie należy do zbioru wszystkiego co jest potrzebne do życia i do pobożności
a jak w tym zbiorze nie jest ujęte tz nie jest potrzebne
gdyby było potrzebne byłoby w Biblii
tyle
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-08-07, 22:03   

Kultu nowotestamentalnego w Biblii jest dużo więcej... Nie musimy nadrabiać Ojcami Kościoła, choć ich świadectwo jest bardzo ważnym potwierdzeniem praktyki wiary pierwotnego Kościoła.

1 Tm 4:14
Nie zaniedbuj w sobie charyzmatu, który został ci dany za sprawą proroctwa i przez nałożenie rąk kolegium prezbiterów.


Dz 2:42
Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwie.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 10