Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kościół Katolicki a zbawienie z uczynków
Autor Wiadomość
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-08-12, 09:01   Kościół Katolicki a zbawienie z uczynków

Kanon 1 Dekretu o Usprawiedliwieniu z 6 sesji Soboru Trydenckiego, z dnia 13 stycznia 1547 r. :

Jeśli by ktoś twierdził, że człowiek może być usprawiedliwiony przed Bogiem przez swoje czyny dokonywane albo siłami ludzkiej natury, albo dzięki nauce Prawa, lecz bez łaski Bożej poprzez Jezusa Chrystusa, niech będzie wyłączony ze społeczności wiernych.

No to jak? Nauczamy o zbawieniu z samych uczynków czy też może jest zupełnie inaczej?
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
izraelita 
www.unitarianie.pl

Wiek: 52
Dołączył: 07 Kwi 2009
Posty: 1245
Wysłany: 2009-08-12, 09:04   

Zacytowałeś jak człowiek nie może być zbawiony.
A co mówią kanony jak może być zbawiony?
 
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-08-12, 09:05   Re: Kościół Katolicki a zbawienie z uczynków

Yarpen Zirgin napisał/a:
Kanon 1 Dekretu o Usprawiedliwieniu z 6 sesji Soboru Trydenckiego, z dnia 13 stycznia 1547 r. :

Jeśli by ktoś twierdził, że człowiek może być usprawiedliwiony przed Bogiem przez swoje czyny dokonywane albo siłami ludzkiej natury, albo dzięki nauce Prawa, lecz bez łaski Bożej poprzez Jezusa Chrystusa, niech będzie wyłączony ze społeczności wiernych.

No to jak? Nauczamy o zbawieniu z samych uczynków czy też może jest zupełnie inaczej?


W temacie napisałeś o ZBAWIENIU, a dekret mówi o USPRAWIEDLIWIENIU, coś tu nie pasuje.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-08-12, 09:07   

Właśnie jestem w trakcie mozolnego wrzucania treści tego dekretu do sieci. Rozdziały 1-9 są już u mnie na blogu. Reszta tekstu i kanony znajdą się tam za czas niejaki.

Ten zaś kanon wrzuciłem, aby co niektórzy się zastanowili, czy możliwym jest, aby Kościół Katolicki nauczał o zbawieniu z uczynków. :-)
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-08-12, 09:08   

Arius napisał/a:
W temacie napisałeś o ZBAWIENIU, a dekret mówi o USPRAWIEDLIWIENIU, coś tu nie pasuje.

Obie rzeczy są ze sobą powiązane, mój drogi Ariusie. Nie masz zbawienia bez wcześniejszego usprawiedliwienia.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-08-12, 09:09   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Arius napisał/a:
W temacie napisałeś o ZBAWIENIU, a dekret mówi o USPRAWIEDLIWIENIU, coś tu nie pasuje.

Obie rzeczy są ze sobą powiązane, mój drogi Ariusie. Nie masz zbawienia bez wcześniejszego usprawiedliwienia.


Nie wnikam głębiej w ten traktat, gdyż mnie to nie interesuje, może zainteresuje innych.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-08-12, 09:11   

Tak? Hm... No to odpowiedz na pytanie:

Czy wg. nauczania Kościoła Katolickiego same uczynki wystarczą do usprawiedliwienia i zbawienia człowieka?
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-08-12, 09:15   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Tak? Hm... No to odpowiedz na pytanie:

Czy wg. nauczania Kościoła Katolickiego same uczynki wystarczą do usprawiedliwienia i zbawienia człowieka?


Żartujesz sobie, może mam jeszcze katechizm na pamięć się nauczyć? :-) Co mnie interesuje nauczanie KRK? Testować możesz parafian, tylko nie wiem czy będą umieli odpowiedzieć na pytanie :-)
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-08-12, 09:16   

Oki. No to skoro Ciebie nie interesuje nauczanie KK i go nie znasz, to mam ogromną prośbę: Nie wypowiadaj się na jego temat, ani go nie krytykuj!
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-08-12, 09:22   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Oki. No to skoro Ciebie nie interesuje nauczanie KK i go nie znasz, to mam ogromną prośbę: Nie wypowiadaj się na jego temat, ani go nie krytykuj!


:-) Bo co, zamkniesz mi usta? Klawiaturę zabierzesz? To co wiem o naukach KRK to mówię, nie będę jednak życia spędzał na uczeniu się czegoś, co mi niepotrzebne i niebiblijne.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-08-12, 09:30   

Arius napisał/a:
To co wiem o naukach KRK to mówię, nie będę jednak życia spędzał na uczeniu się czegoś, co mi niepotrzebne i niebiblijne.

Sęk w tym, że piszesz to, co Ci się wydaje, że wiesz. To jednak offtop, którego nie będę kontynuował.
EOT

Poczekam teraz na wypowiedzi osób, które twierdzą, że jednak nauczamy, iż można się zbawić samymi uczynkami.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-08-12, 09:36   

Każdy ma prawo piać o tym co widzi
a wasze usprawiedliwienia teoretyczne do nie biblijnych praktyk nic nie dają bo nie bedę kłamał i udawał że czegoś nie ma jak jest -więc czego chcesz YZ od Ariusa -by oślepł ?
tyle
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-08-12, 09:39   

Rysiu, problem w tym, że to co się "widzi" nie zawsze odpowiada temu co "jest". Szczególnie, jeżeli antykatolik patrzy na Kościół Katolicki. :-(
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-08-12, 13:52   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Rysiu, problem w tym, że to co się "widzi" nie zawsze odpowiada temu co "jest". Szczególnie, jeżeli antykatolik patrzy na Kościół Katolicki. :-(


Pomyliło ci się coś, ja nie jestem ANTY-katolikiem, po prostu, nie jestem katolikiem.
Ty wszędzie widzisz ANTY.
Poznawanie 'nauk' KRK nie da mi życia wiecznego, zaś poznawanie BOGA JHWH i jego listu do ludzkości, jak najbardziej.
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-08-12, 16:17   

Co do usprawiedliwienia z uczynków. Kanony Soboru Trydenckiego opierają się na niewzruszonej wierze Kościoła od samego jego zarania, czego świadectwo można znaleźć w Liście św. Jakuba, bardzo przez Lutra nielubianego.

Ariusie jeżeli masz zamiar się wypowiadać na temat Kościoła katolickiego, powinieneś coś na ten temat wiedzieć. A skoro przyznajesz się publicznie do umyślnej ignorancji w tej kwestii, to pozostaje mi tylko powtórzyć za Yarpenem, byś się wstrzymał z wypowiedziami, ze względu na poziom dyskusji.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 11