Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Judasz - czy dostanie jeszcze jedną szansę?
Autor Wiadomość
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2009-08-18, 13:21   

doulos achreios napisał/a:
Co prawda nie wiem, na jakim etapie było zrozumienie br. Russella, ale restytucja zapewne odnosi się do tego, o czym była mowa TUTAJ.


Witaj doulosie

Jeżeli chciałbyś wiedzieć i znac odpowiedż na to,to możesz zajrzeć i poczytać jeśli wola,
ale uprzedzam - materiał ogromny.

http://www.pastor-russell.pl/

Pozdrawiam Jachu

ps. polecam dzieła.
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2009-08-18, 13:30   

Arius napisał/a:
Dzięki, poczytam sobie.


Może tu ewentualnie:

http://www.godsplan-today.../0_POL_Home.htm

Jachu
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2009-08-18, 19:17   

Arius napisał/a:
Dzięki, poczytam sobie.

Dla innych zainteresowanych:
Cały czas można zamówić niektóre pozycje.
http://www.nastrazy.pl/biblioteka/ksiegarnia/

Bracia z Epifanii zapewne też mają sprzedaż wysyłkową.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-08-18, 21:26   

Arius:

Nike mam pytanie, czy Russel wierzył w restytucję, czyli odróżniał wskrzeszenie, od zmartwychwstania? Dobrze rozumiem restytucje?[/quote]


EMET:
O tzw. subtelnościach typu: 'zmartwychwstanie - wskrzeszenie' było już np. w post/ach/ --
http://biblia.webd.pl/for...ighlight=#52089
http://biblia.webd.pl/for...ighlight=#52145
http://biblia.webd.pl/for...ighlight=#68333


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-08-18, 23:00   

Henryk napisał/a:
Arius napisał/a:
Dzięki, poczytam sobie.

Dla innych zainteresowanych:
Cały czas można zamówić niektóre pozycje.
http://www.nastrazy.pl/biblioteka/ksiegarnia/

Bracia z Epifanii zapewne też mają sprzedaż wysyłkową.


Gdybym się decydował na kupno, to szukałbym oryginalnych tomów, wydanych za życia Russela, pamiętam, że w spadku kiedyś dostałem jeden z tomów, nie pamiętam który, musiałbym go tylko odszukać.
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2009-08-19, 01:47   

Arius napisał/a:
Nike mam pytanie, czy Russel wierzył w restytucję, czyli odróżniał wskrzeszenie, od zmartwychwstania? Dobrze rozumiem restytucje?
Akurat jestem w trakcie czytania dwóch tomów Wykładów Epifanicznych, i tytułem uzupełnienia wcześniejszej wypowiedzi Nike, mogę potwierdzić, że rzeczywiście mamy w nich rozróżnienie wskrzeszenia, określanego jako Pierwsze Zmartwychwstanie, które ma dokonywać się w niebie, od zmartwychwstania, czyli tak zwanego Lepszego Zmartwychwstania, jakie to wydarzenie ma mieć miejsce na ziemi na początku Tysiąclecia. Pierwsze Zmartwychwstanie, z tego co zrozumiałem, obejmuje Kościół, natomiast Lepsze Zmartwychwstanie dotyczyć ma świata, tzn. ludzi ze wszystkich narodów. Ten drugi rodzaj zmartwychwstania ma rozpocząć tzw. Restytucję, czyli doskonalenie ludzkości w okresie Tysiąclecia. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Restytucja ma mieć miejsce tylko na ziemi, i nie odnosi się ona do członków Kościoła przebywającego w niebie.
Więcej informacji o Restytucji można znaleźć w tomie 16 Wykładów Epifanicznych, pt. "Wykres Boskiego Planu", str. 37-45.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2009-08-19, 07:14   

wit napisał/a:
Pierwsze Zmartwychwstanie, z tego co zrozumiałem, obejmuje Kościół, natomiast Lepsze Zmartwychwstanie dotyczyć ma świata, tzn. ludzi ze wszystkich narodów.

Nie czytałem dokładnie Tomów Br.Johnsona, ale chyba trochę inaczej pisał o "lepszym" zmartwychwstaniu.
One dotyczyć ma świętych starego Testamentu, oraz tzw.klasy międzywiekowej (klasy Gesona).
Dla chętnych - do poczytania:
http://www.nastrazy.pl/bi...1965&nr=4&art=4
http://www.nastrazy.pl/bi...tryb=pyt&id=u29
http://www.nastrazy.pl/bi...1945&nr=2&art=4
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2009-08-19, 08:30   

Arius napisał/a:
Gdybym się decydował na kupno, to szukałbym oryginalnych tomów, wydanych za życia Russela, pamiętam, że w spadku kiedyś dostałem jeden z tomów, nie pamiętam który, musiałbym go tylko odszukać.


Nie ma różnicy miedzy oryginalnymi a obecnie wydawanymi. Jest tylko różnica w pisowni.
Ja mam stare, kartki się już kruszą. Leżą na półce na pamiątkę po moich przodkach hehe
Nie ma tez potrzeby kupowania, bo są do czytania w internecie.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-08-19, 09:55   

nike napisał/a:
Arius napisał/a:
Gdybym się decydował na kupno, to szukałbym oryginalnych tomów, wydanych za życia Russela, pamiętam, że w spadku kiedyś dostałem jeden z tomów, nie pamiętam który, musiałbym go tylko odszukać.


Nie ma różnicy miedzy oryginalnymi a obecnie wydawanymi. Jest tylko różnica w pisowni.
Ja mam stare, kartki się już kruszą. Leżą na półce na pamiątkę po moich przodkach hehe
Nie ma tez potrzeby kupowania, bo są do czytania w internecie.


Pliki z sieci posiadam, jestem jednak miłośnikiem starych książek, dlatego zaznaczyłem, że jeślibym miał kupić, to tylko oryginały :-)
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2009-08-20, 02:39   

Henryk napisał/a:
Nie czytałem dokładnie Tomów Br.Johnsona, ale chyba trochę inaczej pisał o "lepszym" zmartwychwstaniu.
One dotyczyć ma świętych starego Testamentu, oraz tzw.klasy międzywiekowej (klasy Gesona).
Być może, że poglądy Johnsona były nieco inne, gdyż książki jakie obecnie czytam, nie zostały bezpośrednio napisane przez Johnsona, ale są to zapiski Johnsona zredagowane przez Jolly'ego lub kogoś z jego otoczenia.
Bardzo możliwe, że tzw. lepsze zmartwychwstanie ma objąć więcej klas niż wspomniana jedna przeze mnie, gdyż do tego jeszcze nie doszedłem. Nie bardzo natomiast rozumiem, co to za konkretne grupy wymieniłeś. Domyślam się tylko, że wspomniani przez Ciebie Święci Starego Testamentu to w terminologii Epifanii Starożytni Godni. Mógłbyś przetłumaczyć z języka badackiego na epifaniczny, któż to są ci z klasy międzywiekowej...? :-)
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2009-08-20, 08:03   

Witaj Wit.

Johnson miał taki sam pogląd jak Russell.Russell na podstawie figury kropienia w dniu Pojednania, "Za sie i dom swój" zrozumiał, że ponieważ domem Aarona byli jego synowie Kat Merary i Gerson i oni nie mieli udziału w ziemi bo byli Lewitami, wiec muszą przedstawiać klasy wybrane. Więc pisał,że klasa po zamknięciu drzwi do wysokiego powołania klasa Gersona jest wybierana. Brat Johnson te klasę nazwał Mlodociano godnymi. Ponieważ prawda im dalej to bardziej świeci Johnson te klasę i inne jeszcze dokładniej opisywał niż to robił br.Russell ponieważ Russell żył w Parusji a Johnson w Epifanii, stad u nas mówimy na Tomy Russella paruzyjne a na Johnsona epifaniczne.
Święci Starego Testamentu, lub Starożytno Godni jest to samo.
Jolly o którym wspomniałeś nic od siebie nie dodawał, tylko wydał Tomy które były w rękopisie.
My rozumiemy,że od 1874 roku do 1914 było żniwo Wieku Ewangelii, w ścisłym znaczeniu żęcie, natomiast wszystkie inne czynności związane ze żniwem jeszcze trwaja. Przenica czyli klasa Maluczkiego Stadka jest już poza wtórą zasłona i obecnie klasa Młodociano godnych jest już tez u schyłku swojego życia.I to jest ten zwrot między wiekami miedzy wiekiem jeszcze Ewangelii i przed rozpoczęciem w ścisłym znaczeniu wieku Tysiąclecia. Prawda nie jest łatwa ale piękna jak się w nią wczytamy ze zrozumieniem.Pozdrawiam za kilka minut wyjeżdżam do Krakowa na Konwencje wracam w niedzielę w nocy pozdrawiam. nike.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
sabekk
[Usunięty]

Wysłany: 2009-08-20, 08:46   

doulos achreios napisał/a:
sabekk,
przyznam, że nie do końca pojmuję, z jakiej pozycji piszesz; to jak gdyby ŚJ - ale z prywatnym poglądem różnym od biblijnego?

Hmm…
Powiedzmy, że z pozycji człowieka, który zastanawia się nad pewnymi rzeczami.




doulos achreios napisał/a:

sabekk napisał/a:
nie rozumiem, dlaczego WTS, podpierając się słowami „Biblia mówi”, takiego osądu już dokonał.

Czy wyrażanie biblijnie uzasadnionego poglądu to dla Ciebie podpieranie się słowami?! Któż to osądu dokonuje: Biblia - czy ten, co ją jedynie przytacza?

„Podpieranie się słowami” Pisma, nie musi jeszcze stanowić o tym, że dany pogląd jest biblijny, co doskonale widać w tematach „podstawowych” i wiesz, o czym teraz mówię. Trzeba jeszcze brać pod uwagę szerszą perspektywę tematu, stanowiącą tło dla danego zagadnienia i przytaczanie cytatów biblijnych, pozbawionych tego elementu, może sprawiać wrażenie „osądu”, o którym wspomniałeś.




doulos achreios napisał/a:

sabekk napisał/a:
z tego co widzę, inni też nie mają takich oporów…
...i dalej cytujesz mnie.
No to powiedz, gdzie tekst natchniony bodajże w aluzji daje szansę rozmyślnemu, niepoprawnemu grzesznikowi? 'Podeprzyj się' też, bez skrępowania, wersetami. (…)

Ależ oczywiście…

Rz 9:14-18
14. Cóż na to powiemy? Czyżby Bóg był niesprawiedliwy? żadną miarą!
15. Przecież On mówi do Mojżesza: Ja wyświadczam łaskę, komu chcę, i miłosierdzie, nad kim się lituję.
16. [Wybranie] więc nie zależy od tego, kto go chce lub o nie się ubiega, ale od Boga, który okazuje miłosierdzie.
17. Albowiem mówi Pismo do faraona: Po to właśnie cię wzbudziłem, aby okazać na tobie moją potęgę i żeby rozsławiło się moje imię po całej ziemi.
18. A zatem komu chce, okazuje miłosierdzie, a kogo chce, czyni zatwardziałym.
(BT)

…przy czym twierdzenie, iż Judasz był niepoprawnym grzesznikiem, jest raczej troszkę przesadzone. Wszak „opamiętał się”.




doulos achreios napisał/a:

(…)'Podeprzyj się' też, bez skrępowania, wersetami. Ja bowiem znalazłem takie:
Mk 14:21
Cytat:
Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, tak jak jest o nim napisane, ale biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy zostaje zdradzony! Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie urodził”.
Jakże to? Zmarli, którzy zmartwychwstaną, będą mieli szansę na wieczność w raju, a tu tymczasem - lepiej, żeby Judasza w ogóle nie było? Bo w raju i tak go nie będzie?
(…)

Pozwolę sobie te słowa zacytować w nieco szerszym kontekście.

Mt 26:24-25
24. Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane, lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził.
25. Wtedy Judasz, który Go miał zdradzić, rzekł: Czy nie ja, Rabbi? Odpowiedział mu: Tak jest, ty.
(BT)

A zatem Judasz te słowa słyszał i co więcej, pojął je dopiero, gdy było już po fakcie.

Przyznam ci się Doulos’ie, że do przemyśleń w tym temacie skłoniło mnie pewne wydarzenie, które na swój sposób przeżyłem i gdy się o tym dowiedziałem, jedynym co byłem w stanie, w ramach jakiegoś komentarza, wyksztusić z siebie, to jakieś nieocenzurowane słowo. No ale…
Otóż nie tak dawno, pewna znana mi osoba, skończyła z sobą wieszając się. Nie będę wnikał tu może w szczegóły, tym bardziej, że wątek jest „organizacyjny”. Chłopak „myślał”, że wyjeżdżając „ucieknie” od tego „wszystkiego”, ale nie dał rady. Napisał list pożegnalny, w którym… hmm.
Jak mogła wyglądać jego psychika? Spróbuję to zobrazować:

Mt 26:24
24. (…) Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził.
(BT)

Mt 27:3-5
3. Wtedy Judasz, który Go wydał, widząc, że Go skazano, opamiętał się, zwrócił trzydzieści srebrników arcykapłanom i starszym
4. i rzekł: Zgrzeszyłem, wydawszy krew niewinną. Lecz oni odparli: Co nas to obchodzi? To twoje sprawa.
5. Rzuciwszy srebrniki ku przybytkowi, oddalił się, potem poszedł i powiesił się.
(BT)




doulos achreios napisał/a:

(…)
Jn 17:12
Cytat:
Gdy byłem z nimi, czuwałem nad nimi ze względu na twoje imię, które mi dałeś, i ustrzegłem ich, i żaden z nich nie zginął oprócz syna zagłady, żeby się spełniło Pismo.
A co znaczy wyrażenie "syn zagłady" - wiesz? Kogo może 'zrodzić' zagłada?
(…)

Owo: „syn zagłady” ma dużo wspólnego z: „byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził.” Jednak pomijasz istotny szczegół, jaki w tym tekście jest zawarty… „żeby się spełniło Pismo.”




doulos achreios napisał/a:

(…)
Jeśli Jezus ostrzegł uczonych w Piśmie (Mt 23:33):
Cytat:
„Węże, pomiocie żmijowy, jakże uciekniecie przed sądem Gehenny?
oraz ich działalność, z pozoru zbożną (pozyskiwanie prozelitów) tak ocenił (Mt 23:15):
Cytat:
„Biada wam, uczeni w piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Przemierzacie bowiem morze i suchy ląd, aby uczynić jednego prozelitę, a gdy się nim stanie, sprawiacie, że podlega Gehennie dwakroć bardziej niż wy sami.
- to ilekroć bardziej na Gehennę zasługuje ktoś, kto do nich dobrowolnie poszedł jako zdrajca i sprzedawczyk?

No to teraz powiedz mi jeszcze, jaki związek ma położenie „uczonych w piśmie” z Judaszem. Czyżby na nich też miało się „spełnić Pismo” w sposób potwierdzający, że Jezus jest Chrystusem?




doulos achreios napisał/a:
Hbr 10:26-29
Cytat:
Bo jeśli rozmyślnie trwamy w grzechu po otrzymaniu dokładnego poznania prawdy, to już nie pozostaje żadna ofiara za grzechy, lecz tylko jakieś straszliwe oczekiwanie sądu oraz ognista zazdrość, która ma strawić przeciwników. Każdy, kto zlekceważył Prawo Mojżeszowe, umiera bez współczucia na podstawie świadectwa dwóch lub trzech. Jak myślicie, o ileż surowsza kara należy się temu, kto podeptał Syna Bożego i za pospolitą uznał wartość krwi przymierza, którą został uświęcony, oraz ze wzgardą znieważył ducha niezasłużonej życzliwości?
Czy Twoim zdaniem te wersety można odnieść do Judasza? Jeśli tak, to masz odpowiedź, co z nim będzie.
(…)

Jednak jeśli „rozmyślne trwanie w grzechu” ma swój koniec (Mt 27:3), czyż nie ma i swego przebaczenia? „Spróbujmy” powiedzieć to tak:

Łk 6:32-36
32. Jeśli bowiem miłujecie tych tylko, którzy was miłują, jakaż za to dla was wdzięczność? (…)
(…)
35. Wy natomiast miłujcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając. A wasza nagroda będzie wielka, i będziecie synami Najwyższego; ponieważ On jest dobry dla niewdzięcznych i złych.
36. Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny.
(BT)

Jn 7:15-16
15. Żydzi zdumiewali się mówiąc: W jaki sposób zna On Pisma, skoro się nie uczył?
16. Odpowiedział im Jezus mówiąc: Moja nauka nie jest moją, lecz Tego, który Mnie posłał.
(BT)

Prz 28:13
13. Nie zazna szczęścia, kto błędy swe ukrywa; kto je wyznaje, porzuca - ten miłosierdzia dostąpi.
(BT)

Mt 27:3,4
3. Wtedy Judasz, który Go wydał, widząc, że Go skazano, opamiętał się, zwrócił trzydzieści srebrników arcykapłanom i starszym
4. i rzekł: Zgrzeszyłem, wydawszy krew niewinną. Lecz oni odparli: Co nas to obchodzi? To twoje sprawa.
(BT)




doulos achreios napisał/a:

(…)
Poza tym, czy Twoim zdaniem Judasz miałby zmartwychwstać celem zajęcia miejsca z innymi apostołami - jako jeden z "kamieni fundamentowych" Nowego Jeruzalem (patrz Obj 21:14)? Jego miejsce zajął apostoł Maciej (Dz 1:25-26)
Cytat:
żeby w tym usługiwaniu i apostolstwie zajął miejsce, z którego zszedł Judasz, aby pójść na swoje miejsce”. Rzucili zatem losy, a los padł na Macieja; i doliczono go do jedenastu apostołów.
co było spełnieniem proroctwa (Dz 1:20):
Cytat:
Albowiem jest napisane w Księdze Psalmów: ‚Niech jego siedziba opustoszeje i niech nie będzie w niej żadnego mieszkańca’ oraz: ‚Niech jego urząd nadzorcy przejmie ktoś inny’.

Nie. Judasz nie zająłby miejsca, które mogłoby mu się należeć, gdyby wierności dochował. Wszak nie on musiał być „ofiarą” tego, co Pismo proroczo „podało”, jako szczegóły.

Spróbuję to zobrazować:

Ezechiela 44:9-14 (BT)
9. Dlatego tak mówi Pan Bóg: Żaden cudzoziemiec, nie obrzezany na sercu i na ciele, nie może wstępować do mego przybytku, żaden z obcych, którzy żyją wśród Izraelitów,
10. tylko ci lewici, którzy się ode Mnie odłączyli, kiedy Izrael wyrzekł się Mnie i pobiegł za bożkami swoimi, odpokutują swoją winę.
11. Oni będą służyli w moim przybytku jako stróże przy bramach świątyni, jako słudzy świątyni, oni będą zabijać żertwy na całopalenia i ofiary dla ludu, i będą do jego rozporządzenia jako słudzy.
12. Dlatego że służyli im przed bożkami i stali się dla domu Izraela pobudką do przewiny, dlatego podniosłem rękę przeciwko nim - wyrocznia Pana Boga - winni oni odpokutować za swoją winę.
13. Nie będą się zbliżać do Mnie po to, by Mi służyć jako kapłani, nie będą się dotykać rzeczy świętych i rzeczy najświętszych – będą cierpieć swoją hańbę i pokutować za obrzydliwości, których się dopuścili.
14. W ten sposób przeznaczam ich do pełnienia służby przy świątyni, do wszystkich jej prac i do wszystkiego, co tylko będzie do wykonania.




doulos achreios napisał/a:

Dlatego, chociaż w Biblii nie ma słów: "Judasz poszedł do Gehenny", to wszystko, co o jego ostatecznym losie można z niej wywnioskować, na to właśnie wskazuje.

Taki wniosek nie jest dla mnie jednoznaczny, ale… przecież nieomylny nie jestem.




doulos achreios napisał/a:
sabekk napisał/a:
No to jak? Porozmawiamy na spokojnie?
Ale najpierw - pomyślmy na spokojnie...
Późno już, ciężko mi się myśli. Dobranoc!

No, ok.


Serdecznie pozdrawiam.
 
 
sabekk
[Usunięty]

Wysłany: 2009-08-20, 13:53   

EMET napisał/a:
Henryk napisał/a:
doulos achreios napisał/a:
- to ilekroć bardziej na Gehennę zasługuje ktoś, kto do nich dobrowolnie poszedł jako zdrajca i sprzedawczyk?

Czy Judasz był „uczestnikiem Ducha Świętego”?
Czy „podeptał krew przymierza i uznał ją za pospolitą”?
Hbr 10:29 Bw "o ileż sroższej kary, sądzicie, godzien będzie ten, kto Syna Bożego podeptał i zbezcześcił krew przymierza, przez którą został uświęcony, i znieważył Ducha łaski!"
Hbr 6:4-6 Bw „Jest bowiem rzeczą niemożliwą, żeby tych - którzy raz zostali oświeceni i zakosztowali daru niebiańskiego, i stali się uczestnikami Ducha Świętego,(5) i zakosztowali Słowa Bożego, że jest dobre oraz cudownych mocy wieku przyszłego -(6) gdy odpadli, powtórnie odnowić i przywieść do pokuty, ponieważ oni sami ponownie krzyżują Syna Bożego i wystawiają go na urągowisko.”
Czy podlega tej definicji?
- Ja jestem ostrożny w wyrokowaniu...



EMET:
Nie wystarczy potępienie samego Jezusa?
Przecież Jezus miał prawo posyłać kogoś - wg rozeznania od Ojca - do kategorii wiecznego zatracenia.
Np. taka wypowiedź z wg Jana 2:24, 25.

Czyż wypowiedź z wg Jana 17:12, gdzie pada określenie: "oprócz syna zagłady", ew. wypowiedź z wg Marka 14:21: "Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie urodził" - nie są wymowne?

Np. określenie "zagłady" wywodzi się od rdzennego greckiego < apoleia >, który jest jednoznacznym terminem jako bezpowrotnie oznaczającym zagładę bez możliwości zmartwychwstania.
Np. wg Mateusza 7:13: "Wchodźcie przez ciasną bramę; albowiem szeroka jest brama i przestronna droga, która wiedzie na zatracenie [gr.: < eis ten apoleian >], a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą."
do Rzymian 9:22: "A może Bóg, chcąc okazać gniew i dać do poznania swoją moc, z wielką cierpliwością zniósł przedmioty (zasługujące) na gniew, dojrzale do zniszczenia," - Popowski
Też: do Filippian 1:28; 3:19; 2 do Tessaloniczan 2:3; 1 do Tymoteusza 6:9; do Hebrajczyków 10:39; 2 Piotra 2:1, 3, 7 ["Obecne zaś niebo i ziemia są również utrzymywane mocą słowa Bożego przy istnieniu po to, żeby mogły być w swoim czasie zniszczone przez ogień. Przetrwają aż do czasu, kiedy to bezbożni zostaną osądzeni i skazani na zagładę."], 16; Objawienie dane Janowi 17:8, 11.
W niektórych z tych wersetów są Przekłady oddające nawet per "wieczną zagładę".

Chyba, że ktoś wierzy, iż wszyscy zmartwychwstaną...


Stephanos, ps. EMET

Z całym szacunkiem Emet, jednak filologia nie w każdym przypadku musi być argumentem decydującym. Być może schematy wielokrotnie „coś” pomagają porównać, jednak obawiam się, że nie tym razem. Myślę, że warto odróżnić „schemat” od „planu”, który może poza takowe wykraczać, nawet owymi się posługując . W szachach, taki „schemat” nazywa się „ofiara”. Jednak jest ona tylko częścią planu, zwłaszcza, gdy wiedząc o własnej przewadze, przed rozpoczęciem „partyjki”, mówi się „przeciwnikowi” takie słowa…

Rdz 3:15
15. Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę.
(BT)

Czy Judasz był częścią „planu”?
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2009-08-21, 23:24   

nike napisał/a:
Johnson miał taki sam pogląd jak Russell.Russell na podstawie figury kropienia w dniu Pojednania, "Za sie i dom swój" zrozumiał, że ponieważ domem Aarona byli jego synowie Kat Merary i Gerson i oni nie mieli udziału w ziemi bo byli Lewitami, wiec muszą przedstawiać klasy wybrane. Więc pisał,że klasa po zamknięciu drzwi do wysokiego powołania klasa Gersona jest wybierana. Brat Johnson te klasę nazwał Mlodociano godnymi. Ponieważ prawda im dalej to bardziej świeci Johnson te klasę i inne jeszcze dokładniej opisywał niż to robił br.Russell ponieważ Russell żył w Parusji a Johnson w Epifanii, stad u nas mówimy na Tomy Russella paruzyjne a na Johnsona epifaniczne.
Święci Starego Testamentu, lub Starożytno Godni jest to samo.
Jolly o którym wspomniałeś nic od siebie nie dodawał, tylko wydał Tomy które były w rękopisie.
My rozumiemy,że od 1874 roku do 1914 było żniwo Wieku Ewangelii, w ścisłym znaczeniu żęcie, natomiast wszystkie inne czynności związane ze żniwem jeszcze trwaja. Przenica czyli klasa Maluczkiego Stadka jest już poza wtórą zasłona i obecnie klasa Młodociano godnych jest już tez u schyłku swojego życia.I to jest ten zwrot między wiekami miedzy wiekiem jeszcze Ewangelii i przed rozpoczęciem w ścisłym znaczeniu wieku Tysiąclecia. Prawda nie jest łatwa ale piękna jak się w nią wczytamy ze zrozumieniem.
Wprowadzenie jakichkolwiek nowości do wyznawanych poglądów zawsze rodzi konsekwencje w stosunku do starszych poglądów. Nie sposób zmodyfikować jakąkolwiek doktrynę bez naruszenia pewnych starszych wierzeń. Gdy przyjmie się do wiadomości jakiś nowy pogląd, to siłą rzeczy trzeba w jakimś stopniu przewartościować to, w co do tej pory się wierzyło. To naturalna kolej rzeczy, i nikt kto znajdzie się w tego rodzaju sytuacjach, nie może być całkowicie wolny do tego problemu.
Odnośnie poglądów Russella i Johnsona, nie zamierzam na dzień dzisiejszy się wypowiadać, gdyż prawie nic, lub też stosunkowo niewiele wiem o ich wierzeniach. Zainteresowało mnie natomiast to co napisałaś o Russellu i jego dzieciach, oraz o źródle powstania poglądu o poszczególnych klasach wybranych. Muszę przyznać, że jestem zaskoczony tą wypowiedzią.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2009-08-23, 23:47   

wit napisał/a:
Zainteresowało mnie natomiast to co napisałaś o Russellu i jego dzieciach, oraz o źródle powstania poglądu o poszczególnych klasach wybranych. Muszę przyznać, że jestem zaskoczony tą wypowiedzią.


O dzieciach? Nie bardzo rozumiem. Może masz na myśli dzieci Aarona?
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10