Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kanon Biblii
Autor Wiadomość
Pastor Paweł
Gość
Wysłany: 2006-07-06, 08:48   

"Kto kogo osądza?" - Paweł Bartosik

1. Tzw. dowody historyczne i archeologiczne osądzają prawdziwość Biblii, czy Biblia osądza historię?
2. Kościół Jezusa Chrystusa osądza, które księgi są kanoniczne, czy to księgi kanoniczne (Biblia) osądzają, czy dana społeczność nosi cechy Kościoła i jest nim w rzeczywistości?
3. Człowiek osądza, co z wygłoszonego proroctwa powinno być przyjęte, a co odrzucone, czy też proroctwo osądza człowieka, gdyż jest ono natchnionym Słowem samego Boga?
4. Teolog, Kościół, papież osądzają (w nieomylny sposób), która interpretacja Słowa Bożego jest właściwa, czy to Słowo Boże osądza ich interpretacje?
5. Człowiek sam osądza, co jest prawdą dla niego, czy to Prawda będzie sądziła człowieka?
6. Człowiek opisuje, kim jest Jezus, czy Jezus opisuje, kim jest człowiek?
7. Społeczeństwo ustala normy etyczne w danej kulturze, czy też normy etyczne (opisane przez Boga) osądzają społeczeństwo?
8. Społeczeństwo ustanawia, czym jest sprawiedliwość, czy też podlega zasadom sprawiedliwości (opisanym przez Boga w Jego Słowie)?
9. Państwo osądza twoje kwalifikacje i kompetencje jako rodzica, opiekuna i nauczyciela twoich dzieci, czy ty osądzasz kompetencje państwa w tych dziedzinach?
10. Rząd osądza, czego potrzebujesz jako obywatel państwa i jak te potrzeby zaspokoić, czy ty jako dorosły obywatel sam potrafisz to osądzić?
11. Prawo do wolności każdego człowieka określa, jaka jest granica ingerencji Boga w życie ludzkie, czy to Bóg stwarza człowieka i określa, czym jest wolność i czyni, co chce w życiu ludzi?
12. Człowiek osądza, jaki Bóg jest bardziej lub mniej sprawiedliwy, bardziej lub mniej dobry - czy to Bóg osądza, który człowiek jest mniej lub bardziej sprawiedliwy (sam stanowiąc o tym, czym sprawiedliwość jest)?

Odpowiedzi (mailem) można kierować na adres deogloria@wp.pl

Wojtek37
Gość
Wysłany: 2006-07-06, 08:48   

Pastor Paweł napisał/a:

Tu jest sedno dyskusji. Popelniasz WIELKI blad Wojtek. Autorem kanonu NT jest... BOG. Kanon NT powstal w momencie gdy ostatnie natchnione pismo zostalo zakonczone. Ew. Mateusza nie stala sie Slowem Bozym, gdy kosciol zechcial ja uznac za Slowo Boze. Ona BYLA Slowem Bozym JUZ WCZESNIEJ, w momencie spisania jej przez Mateusza. Kosciol jedynie ROZPOZNAL to co rozpoznac POWINIEN. Ze Slowo Boze jest Slowem Bozym.

Oczywiście po części zgadzam się z Tobą, lecz racz zauważyć, że to w łonie Kościoła Rzymskiego Bóg wzbudził ludzi, którzy Pod wpływem Ducha Świętego skompletowali to co Bóg zamyślił.

No i skąd Ty bracie wiesz, co miał Kościół rozpoznać? Za tamtych czasów, to różnie bywało, czego przykładem jest Tertulian, czy Orygenes, którzy pomimo wielkiego wkładu w myśl wczesno chrześcijańską odpadli od "trzonu Kościoła Powszechnego" popadając w herezje.

Pastor Paweł
Gość
Wysłany: 2006-07-06, 08:49   

Cytat:
Oczywiście po części zgadzam się z Tobą, lecz racz zauważyć, że to w łonie Kościoła Rzymskiego Bóg wzbudził ludzi, którzy Pod wpływem Ducha Świętego skompletowali to co Bóg zamyślił.

Nie bylo kosciola Rzymskiego w tamtym czasie. Byl jeden kosciol chrzescijanski (powszechny). I ow kosciol to tez moja spuscizna i moi ojcowie wiary. Powiedz mi jednak skad wziales stwierdzeniem, ze kosciol skompltetowal kanon "Pod wplywem Ducha Sw."??????? Pod wplywem Ducha Sw. powstala Biblia a nie jej skompletowanie.

Cytat:
No i skąd Ty bracie wiesz, co miał Kościół rozpoznać? Za tamtych czasów, to różnie bywało, czego przykładem jest Tertulian, czy Orygenes, którzy pomimo wielkiego wkładu w myśl wczesno chrześcijańską odpadli od "trzonu Kościoła Powszechnego" popadając w herezje.

Nie rozumiem tego pytania. Kosciol rozpoznal to co byl i jest Slowem Bozym. Coz z tego, ze panowaly dyskusje i roznice. Czy to dowodzi, ze jedni byli natchnieni Duchem Sw. a inni nie? Bzdura. [/quote]

Wojtek37
Gość

Pastor Paweł napisał/a:

Nie bylo kosciola Rzymskiego w tamtym czasie. Byl jeden kosciol chrzescijanski (powszechny). I ow kosciol to tez moja spuscizna i moi ojcowie wiary. Powiedz mi jednak skad wziales stwierdzeniem, ze kosciol skompltetowal kanon "Pod wplywem Ducha Sw."??????? Pod wplywem Ducha Sw. powstala Biblia a nie jej skompletowanie.

Skoro tak to powiezdz, skoro Kanon NT u wczesnych chrzescijan był nie dokładnie taki sam jak dziś go postrzegamy, co powyżej napisałem?. I skąd wiecie że Bóg go takim właśnie chciał ustanowić ?. :roll:

Pastor Paweł
Gość

Odpowiedzia jest Boza Opatrznosc. Bóg dał nam taki a nie inny kanon, a kościol jako Bozy sluga nie mial innego wyjscia jak go przyjac.
Nigdzie natomiast nie czytamy w Biblii jakoby Ci, ktorzy ow kanon rozpoznawali byli natchnieni Duchem Sw. Tak samo jak Ci, ktorzy sluchali slow prorokow i je wypelniali.

Autorytet Biblii jest samoustanawiajacy. Autorytet Biblii nie jest zalezny od opinii na jej temat czlowieka (kosciola, papieza, pastorow, Soborow czy Synodow). Chocby nikt nie wierzyl w natchnienie Ew. Marka - ona WCIAZ pozostawalaby czescia Kanonu.

Yarpen Zirgin
Gość

Pastor Paweł napisał/a:
Odpowiedzia jest Boza Opatrznosc. Bóg dał nam taki a nie inny kanon, a kościol jako Bozy sluga nie mial innego wyjscia jak go przyjac.

Oki... Jak przypuszczam, jesteś zwolennikiem zasady, ze wszystko co Bóg chciał nam przekazać znajduje się w Biblii. To napisz na, gdzie w Biblii podano, które to księgi należą do jej kanonu.

Cytat:
Nigdzie natomiast nie czytamy w Biblii jakoby Ci, ktorzy ow kanon rozpoznawali byli natchnieni Duchem Sw.

Nie czytamy tego w Biblii, ponieważ spisanie kanonu odbyło się długo po zakonczeniu przez Jana Apostoła spisywania ostatniej księgi Biblii...

Wojtek37
Gość
Wysłany: 2006-07-06, 08:50   

Pastor Paweł napisał/a:
Nigdzie natomiast nie czytamy w Biblii jakoby Ci, ktorzy ow kanon rozpoznawali byli natchnieni Duchem Sw. Tak samo jak Ci, ktorzy sluchali slow prorokow i je wypelniali.

Autorytet Biblii jest samoustanawiajacy. Autorytet Biblii nie jest zalezny od opinii na jej temat czlowieka (kosciola, papieza, pastorow, Soborow czy Synodow). Chocby nikt nie wierzyl w natchnienie Ew. Marka - ona WCIAZ pozostawalaby czescia Kanonu.

Skoro tak twierdzisz, to czemu przez kilkadziesiąt by nie powiedzieć ponad setkę lat w skład Kanonu NT wchodziły inne jeszcze uznawane za natchnione Pisma?.

Pastor Paweł
Gość

Cytat:
Skoro tak twierdzisz, to czemu przez kilkadziesiąt by nie powiedzieć ponad setkę lat w skład Kanonu NT wchodziły inne jeszcze uznawane za natchnione Pisma?.

Nie rozumiem. W sklad kanonu wchodza i wchodzily wszystkie natchnione pisma. Wazne tu jest to, ze czescia kanonu staly sie one nie wtedy gdy kosciol je za takowe uznal, ale wtedy gdy wyszly spod piora natchnionewgo autora. Na ten przyklad:
Kiedy List do Hebrajczykow stal sie Slowem Bozym? Czy wtedy gdy jego autor skonczyl go pisac czy wtedy go kosciol rozpoznal ten list jako natchniony?

Cytat:
Oki... Jak przypuszczam, jesteś zwolennikiem zasady, ze wszystko co Bóg chciał nam przekazać znajduje się w Biblii. To napisz na, gdzie w Biblii podano, które to księgi należą do jej kanonu.

Jezus powiedzial, ze owce rozpoznaja glos swojego Pasterza posrod glosu obcych (Jn 10). Nie znaczy to ze owce sa natchnione. Owce maja serca wrazliwe na glos swego Pana. A tym ktore owe serca "nastraja" i zmienia jest Duch Sw.

Cytat:
Nie czytamy tego w Biblii, ponieważ spisanie kanonu odbyło się długo po zakonczeniu przez Jana Apostoła spisywania ostatniej księgi Biblii...

Zebranie (a nie spisanie kanonu) ksiag natchnionych rzeczywiscei mialo miejsce dlugo po zakonczeniu ostatniej ksiegi NT. Ale powiedz mi SKAD wziales to, ze Ci ktorzy je rozpoznali (czyli pierwszy kosciol, Ty, ja, inni chrzescijanie) jako natchione - sami byli NATCHNIENI??!!
Skad w ogole taki wniosek???

Wojtek37
Gość

Android napisał/a:
Wojtku - czy to znaczy ze po 70 roku WSZYSCY stali sie odstępcami.. umarł Jan.. i wszyscy huzia na juzia.. zmieniamy swoje poglądy bo juz nie ma starego piernika co sie wszystkich czepiał? Myślisz bardzo dziecinnie..

Po pierwsze to nie moje stwoerdzenie, lecz oficjalna wypowiedź CK ŚJ, więc nie wiem, czemu do mnie kierujesz Swe bracie pretęsje. :-D

Yarpen Zirgin
Gość
Wysłany: 2006-07-06, 08:51   

quote="Yarpen_Zirgin"]Oki... Jak przypuszczam, jesteś zwolennikiem zasady, ze wszystko co Bóg chciał nam przekazać znajduje się w Biblii. To napisz nam, gdzie w Biblii podano, które to księgi należą do jej kanonu. [/quote]

Pastor Paweł napisał/a:
[Jezus powiedzial, ze owce rozpoznaja glos swojego Pasterza posrod glosu obcych (Jn 10). Nie znaczy to ze owce sa natchnione. Owce maja serca wrazliwe na glos swego Pana. A tym ktore owe serca "nastraja" i zmienia jest Duch Sw.

Co ma piernik do wiatraka a twoja odpowiedź do mojej wypowiedzi? Nic.
Ja poprosze jeszcze raz o odpowiedź na moje pytania:

Jak przypuszczam, jesteś zwolennikiem zasady, ze wszystko co Bóg chciał nam przekazać znajduje się w Biblii. Napisz na: Gdzie w Biblii podano, które to księgi należą do jej kanonu?

Cytat:
Zebranie (a nie spisanie kanonu) ksiag natchnionych rzeczywiscei mialo miejsce dlugo po zakonczeniu ostatniej ksiegi NT.

Zebrać można księgi, a kanon spisać. Ale to takie czepianie sie słów gwoli tego, aby wyjaśnić sobie pewne definicje...

Cytat:
Ale powiedz mi SKAD wziales to, ze Ci ktorzy je rozpoznali (czyli pierwszy kosciol, Ty, ja, inni chrzescijanie) jako natchione - sami byli NATCHNIENI??!!

Nie mam pojęcia, bo ja takowego wniosku nie wysnułem. Więc rzeczone pytania nie do mnie.
Duchem Świętym można natomiast być napełnionym (Dz 2:2-4) czy to na skutek jego samodzielnego zstąpienia na człowieka, czy też poprzez przekazanie go przez następców Apostołów. I tenże Duch Swięty, obecny w Kosciele i ludziach, którzy go tworzą, współuczestniczył w spisywaniu kanonu Biblii: zarówno ST jak i NT.
Achaś, jeszcze jedno: ja nie musiałem rozpoznawać, które ksiegi są natchnione a które nie...

Pastor Paweł
Gość

Cytat:
Oki... Jak przypuszczam, jesteś zwolennikiem zasady, ze wszystko co Bóg chciał nam przekazać znajduje się w Biblii. To napisz nam, gdzie w Biblii podano, które to księgi należą do jej kanonu.

Ksiegi Biblijne mowia o SOBIE, ze sa natchnione. Np. Piotr uwazal Pisma Pawla za natchione (2P 3:15-16). Autorzy owych ksiag wielokrotnie mowia, ze pisza z Bozym autorytetem. Oczywiscie nie znajdziesz jednak w Biblii LISTY ksiag natchnionych. Ale nie wiem dlaczego mialaby sie tam znalezc. Czemu o pytasz?

Cytat:
Jak przypuszczam, jesteś zwolennikiem zasady, ze wszystko co Bóg chciał nam przekazać znajduje się w Biblii.

Tak. Tak wierze. Rozumiem, ze Ty w to nie wierzysz i uwazasz, ze mamy natchnione Pisma lub Slowa od Boga, ktorych nie ma w Kanonie Pisma Sw.?

Cytat:
Ale powiedz mi SKAD wziales to, ze Ci ktorzy je rozpoznali (czyli pierwszy kosciol, Ty, ja, inni chrzescijanie) jako natchione - sami byli NATCHNIENI??!!

Nie mam pojęcia, bo ja takowego wniosku nie wysnułem. Więc rzeczone pytania nie do mnie.

Wiec nie wiem o co tak ze mna polemizujesz? O co chodzi?

Cytat:
Duchem Świętym można natomiast być napełnionym (Dz 2:2-4) czy to na skutek jego samodzielnego zstąpienia na człowieka, czy też poprzez przekazanie go przez następców Apostołów. I tenże Duch Swięty, obecny w Kosciele i ludziach, którzy go tworzą, współuczestniczył w spisywaniu kanonu Biblii: zarówno ST jak i NT.

Masz na mysli proces ROZPOZNAWANIA Ksiag natchnionych? Spoko. Mozesz tak powiedziec. Myslalem, ze chciales udowodnic, ze Kosciolowi Rzymskiemu zawdzieczamy ksztalt kanonu Pisma Sw. Ufffff... Ciesze sie, ze jednak tak nie jest.

Cytat:
Achaś, jeszcze jedno: ja nie musiałem rozpoznawać, które ksiegi są natchnione a które nie...

A wlasnie ze to zrobiles. Stwierdziles, ze Ew. Marka jest natchniona zas Wedy, Straznica lub dziela D. Hume'a nie sa.

Acha. Powiedz czy zgadzasz sie ze zdaniem: "Kosciol w nie wiekszym stopniu dal nam Biblie (czyli kanon) niz J. Newton prawo grawitacji?

P.

Wojtek37
Gość

Pastor Paweł napisał/a:
Acha. Powiedz czy zgadzasz sie ze zdaniem: "Kosciol w nie wiekszym stopniu dal nam Biblie (czyli kanon) niz J. Newton prawo grawitacji?

Pytam, więc ponownie, czemu przez kilka setek lat pewne księgi w NT były uznawane za natchnione, lecz dziś ich jak wiemy nie ma w Kanonie. I jak to było z Apokalipsą św. Jana?. Bo o kanoniczność tej księgi trwały aż do V w. ?.

Co do prawa grawitacji to zaczęło ono funkcjonować podczas stwarzania ziemi, Niuton tylko je "odkrył". Nie stety z Biblią rzecz ma się zupełnie inaczej.

Kesja
Gość

A to ciekawe ,jesli chodzi onatchnienie Ksiag,którym oddac słuszność
a które uznac za nic.

Obecnie mamy dostep do Apokryficznych ksiąg i zaciekawia mnie to ,ze one sa uznane za nienatchnione czyli pozbawione DUCHA Bożego.

Osobiście bym nie powiedziała tak jednoznacznie poniwaz znając Biblie na której nakazano nam sie wzorować i DUCH to potwierdza na podstawie Starego Testamentu -tak wiec dziwi fakt odrzucenia Ksiag nowotestamentowych ,i uznanie ich za nienatchnione.
Uwazam człowik natchniony Duchem Bozym może rozeznać CO jest natchnione przez ONEGO DUCHA.

Można by pomysleć ,że selekcja owych pism przebiegała na rozumowaniu
co czytelnik bedzie wstanie pojąć z tego co czyta,dlatego mamy to co mamy.

Android
Gość
Wysłany: 2006-07-06, 08:52   

Wole wierzyć ze w selekcji maczał palce Duch Bozy, dowodów na to chyba brak, jednak w to wierzę.. a czy zapiski starozytne coś mówią o takich ksiegach z czasów ST?
raczej tez nie..
Co wiecej - istniejli faryzeusze i sadyceusze miedzy którymi były tak duze rozbieznosci ze spokojnie mozan by ich porównac do Badaczy a katolików, i jakos tobylo tolerowane przez prawo.. to są rzeczy trudne do pogodzenia z moją wizją swiata.

andrzej
Gość
Wysłany: 2006-07-06, 08:52   

Kanon wynika z spójnosci relacji. Ewangelie np Łukasza i Judasza są po prostu sprzeczne. Takie kanony Nie mogą byc dowodem ani praktyczną pomocą w wierze ponieważ doprowadzają do rozbieznych wniosków. Tyle powinno być zjednoczonych w wierze kosciołów ilu było apostałów, ale nie jest, dowodzi to istnienia apostołów i jednego xródła informacji w Chrystusie, a braki i rozbieznosci na dośc burzliwe dalsze dzieje. Mimo niescisłości merytorycznie relacje są bardzo podobne. Z braku dostatku wiedzy nalezało więc zastosowac tego typu selekcję, aby nie rozbic koscioła-spójność dla dowodu.

Odpowiedz do tematu