Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Treści "aktualne" i "nieaktualne"
Autor Wiadomość
Dadaista 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Sie 2013
Posty: 48
Wysłany: 2013-08-27, 10:12   Treści "aktualne" i "nieaktualne"

Dzień dobry!

Nim przejdę do tematu właściwego dwa słowa o mnie: dopiero zacząłem studiować Biblię, a moja wiedza jest bardzo skąpa. Dlatego proszę o wypowiedzi jak najprostsze, bez wikłania i wydłużania postów. Tyle przedwstępu.

Przez "treści aktualne" rozumiem obowiązujące daną grupę wyznaniową, przez "treści nieaktualne" zaś - te fragmenty, które mają już li tylko wartość historyczną i są swego rodzaju ciekawostką. Załóżmy, że ten temat odnosi się do tych chrześcijan, którzy chcą polegać głównie (bo wyłącznie się chyba nie da) na Biblii. Tak więc które fragmenty Biblii zawierają nakazy i zakazy, których taka osoba powinna się trzymać?

Rozumiem, że NT to podstawa i tu nie ma z czym dyskutować. Zastanawiam się jednak, jak to jest ze ST? Czy wiele z tamtejszych zakazów i nakazów nie dotyczyło tylko narodu wybranego? Było już parę podobnych tematów na forum, przez szukajkę znalazłem np.:
http://biblia.webd.pl/for...ht=jak+czyta%E6

Mnie do założenia tego tematu skłoniło pewne wydarzenie. Otóż surfując po internecie, natknąłem się na wypowiedź katolickiego duchownego, który twierdził, iż Biblia zakazuje tatuowania. Ten człowiek powołał się na ten fragment: "Nie będziecie nacinać ciała na znak żałoby po zmarłym. Nie będziecie się tatuować. Ja jestem Pan!" (Kpł 19, 28). (Na ten cytat powoływano się już także tu na forum w tym temacie: http://biblia.webd.pl/for...hlight=tatua%BF ). Niby wszystko jasne, rzecz w tym, że wystarczy cofnąć się jeden wers, aby przeczytać: "Nie będziecie obcinać w kółko włosów na głowie. Nie będziesz golił włosów po bokach brody." (Kpł 19, 27).

No i teraz sprawa jest tego typu: jeśli obowiązuje nas (przez "nas" rozumiem tych chrześcijan, którzy prędzej posłuchają Biblii niż przywódcy religijnego) zakaz tatuowania, to nie ma ani jednego rozsądnego argumentu, abyśmy także nie mieli przestrzegać zakazu golenia bokobrodów. To jest jeden zbity fragment tekstu, w Biblii Tysiąclecia wyróżniony podtytułem: "Różne zakazy", a obejmujący następujący obszar: Kpł 19, 26-31. Jeśli ze środka tego tekstu wyciągamy zakaz o tatuowaniu, to nie możemy zignorować reszty zakazów. Ale czy gdybyśmy spytali, powiedzmy, księdza o to, czy można obcinać baki, to czy ksiądz w ogóle przypomniałby sobie ten fragment, o którym mówię? Czy po prostu idzie się na łatwiznę: tatuowanie jest czynnością, o której łatwo zapomnieć, więc wygodnie jest także podeprzeć się fragmentem z Biblii. Jednakże golenie twarzy to rzecz, o której mężczyzna zapomnieć nie może, choćby chciał, więc ignoruje się ten zakaz.

W temacie o tatuażach, który zalinkowałem, EMET także podjął problem tego wątku. Jednakże jego wypowiedź mnie nie usatysfakcjonowała, wniosek bowiem brzmiał: "Decyzję każdy musi podjąć sam w sumieniu swym", a stąd już blisko do postępowania wg własnego widzimisię. Chcę być jasno zrozumiany: wóz albo przewóz. Jeśli pewne zakazy nas nie obowiązują - okej, mogę to zrozumieć. Ale które to są zakazy? Bo mogę zaakceptować to, że z dwóch różnych tekstów, jeden uzna się za "nieaktualny" (wg mojego rozumienia "aktualności"). Ale przecież chyba nie można z jednego ciągłego tekstu wyciągać sobie te fragmenty, które wygodnie jest przestrzegać, i te, których przestrzeganie jest trudne, więc je olewamy. Dlatego moje stanowisko jest takie: albo obowiązuje nas cały fragment, albo cały fragment nas nie obowiązuje. I teraz pytanie główne: które fragmenty nas obowiązują?
 
 
Pustelnik
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-29, 14:35   

Ja odpowiem Ci jak ja o tym myślę.
Ciało ludzkie jest co tu dużo mówić piękne. Zwłaszcza kobiety.po co je babrać bohomazami?
Jeśli ktoś chce nosić na ciele bohomazy no to wiadomo.Mnie się to wcale nie podoba. ;-)
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2013-08-29, 16:38   

Absolutnie w Nowym Testamencie nie ma żadnego zakazu dotyczącego tatuowania. Obecnie mamy trend, że bardzo wiele młodych osób przyozdabia się, nazwijmy to tak, tatuażami. Sam tatuaż nie wyraża jakiegoś sprzeciwu wobec Boga, a stanowi jedynie chęć zaspokojenia swoich tymczasowych potrzeb. Wygląda to trochę tak, jak bym chciał coś tuszem napisać sobie na ciele. Wprawdzie tusz jest zmywalny, a tatuaż niezmywalny. Mnie interesuje jednak co ci młodzi ludzie przyozdobieni dziś tatuażami zobaczą na swoim ciele za 20-30 lat, gdy ich skóra nie będzie tak sprężysta. O ile to wszystko dziś może wyglądać ładnie, za pewien czas nie będzie się prezentować atrakcyjnie. I to chyba stanowi samo sedno tatuażu. A sam tekst z 3 Księgi Mojżesza zacytowany wstępnie nie ma właściwie żadnego znaczenia dla dzisiejszej rzeczywistości, bo wyraża pewną postawę w postaci aktu rytualnego praktykowaną ówcześnie wśród ludów pogańskich.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7850
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-08-29, 17:33   

wit napisał/a:
A sam tekst z 3 Księgi Mojżesza zacytowany wstępnie nie ma właściwie żadnego znaczenia dla dzisiejszej rzeczywistości,


Właśnie zaprzeczyłeś oczywistej prawdzie ,że Bóg jest zawsze taki sam a Jego słowo jest wieczne i trwa na wieki.

Bóg zakazał tatuowania .
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2013-08-29, 20:10   

Listek napisał/a:
wit napisał/a:
A sam tekst z 3 Księgi Mojżesza zacytowany wstępnie nie ma właściwie żadnego znaczenia dla dzisiejszej rzeczywistości,


Właśnie zaprzeczyłeś oczywistej prawdzie ,że Bóg jest zawsze taki sam a Jego słowo jest wieczne i trwa na wieki.

Bóg zakazał tatuowania .
W którym miejscu zaprzeczyłem? Tekst z 3 Księgi Mojżeszowej jest wyrazisty, i odnośnie kwestii tatuaży dotyczy znamienia na znak żałoby. Nie można literalnie, ani nawet w jakikolwiek sposób wszystkich praw ze Starego Testamentu odnosić do dzisiejszej rzeczywistości.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7850
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-08-29, 21:35   

Kpł 19:28 bt "Nie będziecie nacinać ciała na znak żałoby po zmarłym.
Nie będziecie się tatuować. Ja jestem Pan!"

Do rozważenia.
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
AdamaS 


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 21 Sie 2013
Posty: 56
Skąd: Wawa
Wysłany: 2013-08-29, 22:38   

Nie można powiedzieć, że z Biblii coś jest "nieaktualne". To tak jakbyś powiedział, że przestało być aktualne prawo ciążenia. Biblia opisuje prawa według jakich działa świat. Według mędrców nie ma tam słowa o naszym fizycznym świecie, a opisuje ona prawa duchowego świata, czyli jest jakby drogowskazem człowieka w jaki sposób dojść do źródła.

I faktycznie słusznie zauważasz, że niektóre aspekty religijnego traktowania biblii wprost "zdezaktualizowały", ale to nie znaczy, że jakieś prawa przestały działać, a że ludzie doszli do takiego poziomu zepsucia, że przestali (za przyzwoleniem społecznym) przestrzegać tych wskazówek w niej zawartych.
_________________
AdamaS - Alchemik. Poszukiwacz. Blogger.
http://spostrzeganie.pl
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7850
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-08-30, 12:17   

Przez całe wieki ludzie przekręcali słowo Boże a święte przykazania Boże wypaczali.
Przyszedł Jezus i powiedział:

Przykazania Boże zaniedbujecie, a ludzkiej nauki się trzymacie. I mówił im: Chytrze uchylacie przykazania Boże, aby naukę swoją zachować” (Mk 7:6-9).

Dlatego uważajmy na wszelkie ludzkie opinie.Zajrzyjmy do Biblii i zobaczmy sami co Bóg mówi w ważnej dla nas sprawie.Oczywiście ktoś inny może nam dobrze podpowiedzieć gdzie w PŚ na temat tego zagadnienia napisano.
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2013-09-01, 01:33   

AdamaS napisał/a:
Nie można powiedzieć, że z Biblii coś jest "nieaktualne".
Można powiedzieć, że wszystko jest aktualne. Z tym, że w Nowym Przymierzu absolutnie nie ma żadnych zakazów, w przeciwieństwie do Starego. Tak naprawdę można się tatuować, jednak powstaje pytanie po co to robić, i jaki jest w tym sens...
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
Bob 

Pomógł: 187 razy
Dołączył: 28 Mar 2013
Posty: 1165
Wysłany: 2013-09-01, 09:07   Re: Treści "aktualne" i "nieaktualne"

Dadaista napisał/a:
W temacie o tatuażach, który zalinkowałem, EMET także podjął problem tego wątku. Jednakże jego wypowiedź mnie nie usatysfakcjonowała, wniosek bowiem brzmiał: "Decyzję każdy musi podjąć sam w sumieniu swym", a stąd już blisko do postępowania wg własnego widzimisię. Chcę być jasno zrozumiany: wóz albo przewóz. Jeśli pewne zakazy nas nie obowiązują - okej, mogę to zrozumieć. Ale które to są zakazy? Bo mogę zaakceptować to, że z dwóch różnych tekstów, jeden uzna się za "nieaktualny" (wg mojego rozumienia "aktualności"). Ale przecież chyba nie można z jednego ciągłego tekstu wyciągać sobie te fragmenty, które wygodnie jest przestrzegać, i te, których przestrzeganie jest trudne, więc je olewamy. Dlatego moje stanowisko jest takie: albo obowiązuje nas cały fragment, albo cały fragment nas nie obowiązuje. I teraz pytanie główne: które fragmenty nas obowiązują?

Skoro podejmowanie decyzji zgodnie z własnym sumieniem jest dla Ciebie ciężarem ponad Twoje siły i grozi rozprzestrzenianiem się "własnego widzimisię" (także Twojego), moja odpowiedź na Twoje pytanie: które fragmenty nas obowiązują?, brzmi: w kwestii tego, które fragmenty obowiązują Ciebie, zdaj się się na wiążące innych widzimisię kogoś trzeciego. W zależności od wyznania czy denominacji, z kórą zwiążesz swój los, jej duchowi liderzy autorytatywnie orzekną co do mocy obowiązującej poszczególnych zakazów i nakazów, a Ty podporządkowując się im, zrzucisz z siebie brzemię samodzielnego podejmowania decyzji i kształtowania swoich przekonań. Jestem pewien, że wszędzie przyjmą Cię z otwartymi rękami. Wszyscy, których spokój ducha burzy sama hipotetyczna możliwość, że jedni mogliby nosić tatuaże a innni nie i trzeba by taki poważny rozdźwięk tolerować - stanowią idealne zaplecze rekrutacyjne na nawróconych czy nowonarodzonych.
Ostatnio zmieniony przez Bob 2013-09-01, 10:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7850
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-09-01, 10:08   

i
wit napisał/a:
w Nowym Przymierzu absolutnie nie ma żadnych zakazów


Czy w takim razie uważasz,,,,,,,że można także uprawiać czary,wywoływać duchy,
nie zakazywać stosunków kazirodczych, nie zakazywać pedofilii ?
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
AdamaS 


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 21 Sie 2013
Posty: 56
Skąd: Wawa
Wysłany: 2013-09-01, 11:09   

wit napisał/a:
Można powiedzieć, że wszystko jest aktualne. Z tym, że w Nowym Przymierzu absolutnie nie ma żadnych zakazów, w przeciwieństwie do Starego. Tak naprawdę można się tatuować, jednak powstaje pytanie po co to robić, i jaki jest w tym sens...


Zgadza się, ale jeżeli prawo spisane w ST jest nadal aktualne, a nie można powiedzieć, że od "stworzenia świata" prawa się zmieniły, to ono cały czas działa - jakiekolwiek by nie były interpretacje człowieka, czy nawet większości ludzi w tym temacie.
_________________
AdamaS - Alchemik. Poszukiwacz. Blogger.
http://spostrzeganie.pl
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2013-09-01, 14:14   

Listek napisał/a:
Czy w takim razie uważasz,,,,,,,że można także uprawiać czary,wywoływać duchy,
nie zakazywać stosunków kazirodczych, nie zakazywać pedofilii ?
Faktycznie nie ma zakazów. Nowe Przymierze opiera się na zaleceniach, a przykładowo wywoływanie duchów czemu ma służyć? Zapewne niczemu, więc taki zakaz obecnie nie obowiązuje.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7850
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-09-01, 17:47   

wit napisał/a:
Nowe Przymierze opiera się na zaleceniach,


Nowe Przymierze przynosi Prawo Mojżeszowe wpisane przez Boga w serce wierzącego.
Prawo Mojżesza- Prawo Boże- Zakon Jezusa - to jest to samo słowo, ta sama nauka podana przez Boga w planie zbawienia.

Dzięki dziełu Mesjasza możemy otrzymać Ducha Bożego, który pomaga nam wypełniać Boże przykazania z naszego serca, w pełnym oddaniu dla Boga, który jest zawsze taki sam.

Dowód I Koryntian 10, (3) ...wszyscy [ Izraelici ] też spożywali ten sam pokarm duchowy (4) i pili ten sam duchowy napój. Pili zaś z towarzyszącej im duchowej skały, a ta skała - to był Chrystus.

Izraelici na pustyni korzystali z tej samej Bożej nauki co my dzisiaj.
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2013-09-01, 21:00   

Listek napisał/a:
Nowe Przymierze przynosi Prawo Mojżeszowe wpisane przez Boga w serce wierzącego.
Prawo Mojżesza- Prawo Boże- Zakon Jezusa - to jest to samo słowo, ta sama nauka podana przez Boga w planie zbawienia.

Dzięki dziełu Mesjasza możemy otrzymać Ducha Bożego, który pomaga nam wypełniać Boże przykazania z naszego serca, w pełnym oddaniu dla Boga, który jest zawsze taki sam.

Dowód I Koryntian 10, (3) ...wszyscy [ Izraelici ] też spożywali ten sam pokarm duchowy (4) i pili ten sam duchowy napój. Pili zaś z towarzyszącej im duchowej skały, a ta skała - to był Chrystus.

Izraelici na pustyni korzystali z tej samej Bożej nauki co my dzisiaj.
Można powiedzieć, że jest ta sama treść, jednak inna jest jego forma. Za bardzo posiłkujesz się wypowiedziami Starego Testamentu. Proszę podaj przykład jakiegokolwiek zakazu obowiązującego w Nowym Przymierzu.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 8