Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Spowiedz do ucha...
Autor Wiadomość
Zdzichu 

Wysłany: 2014-05-31, 03:11   Spowiedz do ucha...

Jakji jest wasz poglad w tym temacie :?: Czy spowiedz do ucha ksiedza ma podstawy biblijne :?:

Abigail-2 

Pomogła: 58 razy
Wysłany: 2014-05-31, 16:10   

IV sobór laterański ustanowił spowiedź uszną. Tymczasem Pismo Święte nie zawiera ani jednego przykładu takiej spowiedzi. Mówi o spowiedzi serca, do której nie trzeba pośrednictwa żadnego człowieka (Psalm 51:1-11). Jezus zachęca do wyznawania grzechów Bogu: „Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego (…) Wy zatem tak się módlcie: Ojcze nasz, który jesteś w niebie (…) przebacz nam nasze winy” (Mateusza 6:6-12). Apostołom nie przyszło do głowy odpuszczać grzechy. Gdy Szymon z Samaru popełnił grzech, Piotr — zamiast go wyspowiadać — polecił mu, żeby wyznał grzech Bogu: „Odwróć się od tej nieprawości swojej i proś Pana, czy nie mógł by ci być odpuszczony zamysł serca twego” (Dzieje 8:22).

Zródło Jak katolicyzm przestał być chrześcijaństwem?

http://www.rumburak.friko.../katolicyzm.php

KobietaZMagdali 

Wyznanie: katoliczka
Pomogła: 235 razy
Wysłany: 2014-06-01, 19:39   

Biblia nie wykazuje jednoznacznie w jaki sposób ma odbywać się wyznawanie grzechów.
Zwolennicy spowiedzi usznej cytują takie wersety:
J 20:23 Którym odpuścicie grzechy są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane.
Jk 5:16 Wyznawajcie tedy grzechy jedni drugim i módlcie się jedni za drugich, abyście byli uzdrowieni.
Mt 18:18 Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie
Dz 19:18 Przychodziło też wielu wierzących wyznając i ujawniając swoje uczynki.

Ksiądz słuchajacy ma pełnić rolę przewodnika duchowego, który poucza, pomaga ludziom o zatwardziałych sumieniach zrozumieć winy a skrupulantom uzyskać pewność przebaczenia.

Nie wiem jaka jest historia wprowadzania tej formy spowiedzi, ale na pewno nie została wprowadzona na IV soborze laterańskim. Dlaczego? Ponieważ spowiedź na ucho praktykują również starokatolicy (jako obowiązkową dla dzieci i młodzieży oraz na życzenie dla dorosłych), a oni uznają tylko postanowienia pierwszych siedmiu soborów powszechnych: Nicea (325 r.), Konstantynopol (381 r.), Efez (431 r.), Chalcedon (451 r.), Konstantynopol (553 r. i 680 r.), a także Nicea (787 r.).

Czytałam historię, że taki zwyczaj przyszedł w V w. z terenów Szkocji i Irlandii i zastapił stosowany do tamtej pory zwyczaj jednej pokuty na całe życie.
„Odpędzanie wilków, zagrażających Bożej owczarni, jest na pewno czymś chwalebnym, ale czyni się to modlitwą, przykładem życia, głoszeniem słowa Bożego i przekonywaniem -- a nie poprzez zadawanie gwałtu. Gwałt zadawany w obronie prawdy nie tylko krzywdzi konkretnych ludzi, ale kompromituje prawdę, ci zaś, którzy się do niego uciekają, choć ich intencją było odpędzenie wilków, sami się w wilków przemieniają.”

http://www.youtube.com/watch?v=l_lp-owKS6E

Dezerter 

Wyznanie: chrześcijanin
Wysłany: 2014-06-01, 21:06   

KobietaZMagdali napisał/a:
Biblia nie wykazuje jednoznacznie w jaki sposób ma odbywać się wyznawanie grzechów.
Zwolennicy spowiedzi usznej cytują takie wersety:
J 20:23 Którym odpuścicie grzechy są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane.
Jk 5:16 Wyznawajcie tedy grzechy jedni drugim i módlcie się jedni za drugich, abyście byli uzdrowieni.
Mt 18:18 Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie

Ksiądz słuchajacy ma pełnić rolę przewodnika duchowego, który poucza, pomaga ludziom o zatwardziałych sumieniach zrozumieć winy a skrupulantom uzyskać pewność przebaczenia.
(...)
Czytałam historię, że taki zwyczaj przyszedł w V w. z terenów Szkocji i Irlandii i zastapił stosowany do tamtej pory zwyczaj jednej pokuty na całe życie.

brawo KobietoZMagdali :- D zawarłaś sedno w swej odpowiedzi - na podkreślenie zasługuje fakt, że spowiedź uszna nie była "wymysłem Watykanu, ani jakiegoś papieża" a wyszła rzeczywiści z Irlandii i Anglii i to tamtejsi misjonarze, którzy w Europie kontynentalnej nieśli dobrą nowinę o zbawieniu rozpropagowali tą idee w VI w.. Nie dziwię się, że została ona przyjęta, bo wcześniej było tylko jedno chrzcielne odpuszczenie grzechów i rodziło to takie wynaturzenia jak u Konstantyna, że ludzie nawróceni zwlekali z przyjęciem chrztu, aż do starości, by w tym wieku już nie grzeszyć i umrzeć bezgrzesznie zasługując na zbawienie, lub na łożu śmierci dopiero się chrzcili. Pokuta za grzech trwała w pierwszych wiekach nawet kilka lat i grzesznik był częściowo wyłączony ze wspólnoty.
ale pamiętaj, że jest jeszcze tak zwana spowiedź powszechna - u katolików podczas Mszy Św jest to publiczne wyznanie grzechów - uzyskuje się wówczas odpuszczenie grzechów lekkich zgodnie z biblijnym zaleceniem:
Spowiedź uszną KRK zaleca raz na rok w okresie przed Wielkanocą
Pamiętaj również , że to nie przed księdzem się spowiadasz i nie on daje ci rozgrzeszenie, ksiądz jest tylko narzędziem w rękach Boga i to jemu wyznajesz grzechy i to On okazuje ci swoje miłosierdzie i cię uzdrawia/oczyszcza

Marius Bienius 

Wysłany: 2014-06-02, 21:06   

Warto również zaznaczyć, że były i głosy sprzeciwu.
III Synod w Toledo (589 r.) w 11 kanonie stwierdza:
"Ponieważ dowiadujemy się, że w niektórych kościołach Hiszpanii ludzie nie zgodnie z kanonem, lecz w obraźliwy sposób czynią pokutę za swoje grzechy,
tak mianowicie, że ilekroć zdarzy im się popełnić grzech, tylekroć domagają się od kapłana pojednania,
celem powstrzymania tej godnej potępienia zuchwałości, święty synod nakazuje, aby pokuty były nadawane zgodnie z zasadą dawnych kanonów".

KobietaZMagdali 

Wysłany: 2014-06-02, 21:50   

Marius Bienius napisał/a:
ilekroć zdarzy im się popełnić grzech, tylekroć domagają się od kapłana pojednania

Czy to nie znaczy, że już wtedy uznawano potrzebę uczestnictwa kapłana w pokucie, a krytykowano częstość wykonywania pokuty?
„Odpędzanie wilków, zagrażających Bożej owczarni, jest na pewno czymś chwalebnym, ale czyni się to modlitwą, przykładem życia, głoszeniem słowa Bożego i przekonywaniem -- a nie poprzez zadawanie gwałtu. Gwałt zadawany w obronie prawdy nie tylko krzywdzi konkretnych ludzi, ale kompromituje prawdę, ci zaś, którzy się do niego uciekają, choć ich intencją było odpędzenie wilków, sami się w wilków przemieniają.”

gumis
[Usunięty]

Wysłany: 2014-06-02, 22:31   

Odwróć się od tej nieprawości swojej i proś Pana, czy nie mógłby ci być odpuszczony zamysł serca twego" (Dz.8:22).

kapłan jest zbędny..

Marius Bienius 

Wysłany: 2014-06-04, 18:50   

Czy to nie znaczy, że już wtedy uznawano potrzebę uczestnictwa kapłana w pokucie, a krytykowano częstość wykonywania pokuty?

Pytanie, czy u początków chrześcijaństwa uczestnictwo w pokucie związane było z odpuszczaniem grzechów,
czy jako sprawujący pieczę nad daną gminą ustalał on raczej, jaki rodzaj pokuty delikwent winien otrzymać?

Myślę, że w przypadku tego fragmentu należałoby się zastanowić, jak ten tekst był rozumiany przez pierwszych chrześcijan.
Nie mamy żadnego tekstu (chyba, że się mylę), który wskazywałby nam na to, że apostołowie odpuszczali grzechy tak, jak czyni się to dzisiaj.
Więc albo takie teksty się nie zachowały, albo fragment ten rozumiany był całkowicie inaczej.
Jeżeli pierwotnie uważano, że chrzest jest na odpuszczenie grzechów a ciężkie grzechy po chrzcie przekreślają łaskę, to chyba nie było mowy o wielokrotnym odpuszczaniu grzechów.

W Pasterzu Hermasa (połowa II w.) czytamy:
"Ale powiadam Ci - rzecze - jeśli po tym wezwaniu wielkim i uroczystym ktoś skuszony przez szatana zgrzeszy, ma już tylko jedną możliwość pokuty.
Jeśli zaś wciąż na nowo będzie grzeszyć i pokutować, nie na wiele się to przyda takiemu człowiekowi, bo trudno mu będzie znaleźć życie". Przykazane 4, 3.

W tym fragmencie występuje słowo ἀλλελοίς, co można też tłumaczyć "wzajemnie".
I według mnie ma to sens. Jeśli uchybię bliźniemu, to jaki sens będzie miało pójście wyspowiadać się do księdza, zamiast z przeprosinami do ów bliźniego?
Z resztą ksiądz w takiej sytuacji i tak powinien odesłać mnie do "poszkodowanego".

David H. Stern tak to komentuje:
Ufność polega nie tylko na ustnym wyrażeniu swej wiary, ale i na odwróceniu się od grzechu. Częstokroć kluczową sprawą jest publiczne wyznanie grzechu,
bo modlitwy i napomnienia innych wierzących oraz strach przed zhańbieniem się w ich oczach mogą uchronić człowieka przed ulegnięciem pokusie i powrotem do już wyznanego grzechu".

Myślę, że nie chodzi tu o prywatną spowiedź :-)

Listek 

Wysłany: 2014-06-04, 22:52   

Zdzichu napisał/a:
Czy spowiedz do ucha ksiedza ma podstawy biblijne

W świetle PŚ jest powszechne kapłaństwo dla wierzących w Chrystusa Jezusa.Nie ma więc podziału na duchownych i laikat.

Dzięki ofierze doskonałej złożonej raz na zawsze przez Jezusa mamy przystęp do Boga, wiec najlepiej wyznać Mu grzechy osobiście i odwrócić się od zła.
Skrzywdzonym przez nas ludziom zadośćuczynić i prosić o przebaczenie.

Jk 5:16 br "Wyznawajcie jedni drugim wasze grzechy, módlcie się za siebie wzajemnie, żebyście wrócili do zdrowia. ."

Pozdrawiam

Henryk 

Wysłany: 2014-06-05, 07:36   

Już Zakon jednoznacznie regulował sprawy odpuszczania grzechów.
Mat 5:23-24 br " Gdy więc będziesz składał dar swój przed ołtarzem i przypomnisz sobie, że brat twój ma jakiś żal do ciebie, (24) zostaw twój dar tam przed ołtarzem, a idź i pojednaj się najpierw z bratem twoim. Potem dopiero wrócisz i złożysz twój dar."
Warunkiem jest pogodzenie się z bliźnim. Wyrównanie szkód z nawiązką, poproszenie o przebaczenie, dopiero potem można prosić Ojca o odpuszczenie grzechu.

Trzecia osoba, niezainteresowana konfliktem jest tu nawet zbędna i niepożądana!
Szeptanie na ucho swoich grzechów obcemu człowiekowi, najczęściej nawet bez naprawienia krzywdy, to wymysł Pana tego świata.
Powiem więcej! Spowiedź prowokuje do następnych grzechów.
Skoro i tak karą(!) będzie najczęściej modlitwa na Różańcu…
Ewentualnie piesza wycieczka do obrazu Madonny...
To co mi szkodzi znowu ukraść portfel? :lol:

Taki stary, zmarł mając 99 lat dziadek, mawiał:
"Spowiedź to taki worek z grzechami.
Idziesz i wytrzepujesz wszystko przed księdzem.
Gdy już jest pusty, to odchodzisz...
A tu kapłan woła: Człowieku! Zapomniałeś wziąć worek!
Jeszcze wielokrotnie z pełnym tu przyjdziesz!" :roll:

Parmenides

Wysłany: 2014-06-05, 08:25   

Henryk napisał/a:
To co mi szkodzi znowu ukraść portfel?

Istotnie, coś ze sprawiedliwością to się nie zgadza...

KobietaZMagdali 

Wysłany: 2014-06-06, 21:58   

Parmenides napisał/a:
Henryk napisał/a:
To co mi szkodzi znowu ukraść portfel?

Istotnie, coś ze sprawiedliwością to się nie zgadza...

Z niczym się nie zgadza. Jak ktoś wyznaje grzechy (bez względu na to czy w myślach czy księdzu) tylko po to by mieć czyste konto i robić to samo dalej to raczej nie ma o czym rozmawiać.

Henryk 

Wysłany: 2014-06-07, 06:52   

[...] i robić to samo dalej to raczej nie ma o czym rozmawiać.

Pełna zgoda!
Tylko dlaczego odpuszczenie grzechów najczęściej(!) uwarunkowane jest "zdrowaśkami", a nie naprawieniem szkody, poproszeniem o przebaczenie pokrzywdzonego, a na końcu modlitwą do Boga o przebaczenie?
Hbr 4:16 bt "Przybliżmy się więc z ufnością do tronu łaski, abyśmy doznali miłosierdzia i znaleźli łaskę pomocy w stosownej chwili."
Psa 32:5 br " Dlatego wyznałem moje grzechy i nie kryłem przed Tobą mej winy. Powiedziałem sobie:Wyznam Panu mą winę, a Ty wybaczyłeś mi grzechy."

Cały czas jednak nie widzę tu najmniejszej potrzeby trzeciej, niezainteresowanej problemem, ciekawskiej osoby! :aaa:

Listek 

Wysłany: 2014-06-07, 08:20   

Spowiedź została pomyślana po to by inwigilować zgromadzenie.

Pozdrawiam

KobietaZMagdali 

Wysłany: 2014-06-07, 10:50   

[quote="Henryk"]Tylko dlaczego odpuszczenie grzechów najczęściej(!) uwarunkowane jest "zdrowaśkami", a nie naprawieniem szkody, poproszeniem o przebaczenie pokrzywdzonego, a na końcu modlitwą do Boga o przebaczenie?
Hbr 4:16 bt "Przybliżmy się więc z ufnością do tronu łaski, abyśmy doznali miłosierdzia i znaleźli łaskę pomocy w stosownej chwili."
Psa 32:5 br " Dlatego wyznałem moje grzechy i nie kryłem przed Tobą mej winy. Powiedziałem sobie:Wyznam Panu mą winę, a Ty wybaczyłeś mi grzechy."
Henryk napisał/a:

Mało jest grzechów, w których fizycznie kogoś krzywdzimy i możemy naprawić. Jeśli ukradłem to oczywiście trzeba to zrekompensować, kto powiedział, że nie? Ale czy kradzież jest najczęściej popełnianym grzechem?
A po drugie dlaczego uważasz, że wyznanie w myślach zapewni niepowtarzanie grzechu? Chyba przeciwnie. Wypowiedzenie na głos może wmuszać do refleksji, w myślach można winy bagatelizować.

To czy wyznanie win i skrucha jest prawdziwa zależy tylko i wyłącznie od człowieka a nie formy w jakiej je robimy. Każda forma ma swoje wady i zalety.

Listek napisał/a:
Spowiedź została pomyślana po to by inwigilować zgromadzenie.

T :ph34r:
Przychylałabym się do tego, że raczej po to by zlikwidować zwyczaj odwlekania chrztu do później starości.

Odpowiedz do tematu