Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
O Jezusie wiedzieć chciałbym....
Autor Wiadomość
mariusz120 
Banita


Wyznanie: wierze że ludzie są fałszywi :-)
Pomógł: 94 razy
Wiek: 35
Dołączył: 26 Cze 2014
Posty: 551
Skąd: inferno
Wysłany: 2014-07-11, 14:41   

Co do nieprzyjaciół jezszcze :-)

3) by kto - jak lew - mnie nie porwał i nie rozszarpał, gdy zabraknie wybawcy. (4) Boże mój, Panie, jeżeli ja to popełniłem, jeśli nieprawość plami moje ręce, (5) jeśli wyrządziłem zło swemu dobroczyńcy i swego wroga złupiłem doszczętnie, (6) to niech nieprzyjaciel ściga mnie i schwyci, i wdepcze w ziemię me życie, a godność moją niechaj w proch obali. (7) Powstań, o Panie, w Twym gniewie, podnieś się przeciw zaciekłości mych ciemięzców, wystąp w sądzie, jaki zapowiedziałeś. (8) Gromada narodów niechaj Cię otoczy, a Ty zasiądź ponad nią wysoko. (9) Pan jest Sędzią narodów: Panie, przyznaj mi słuszność, według mej sprawiedliwości i według niewinności, jaka jest we mnie.

13) Daj nam pomoc przeciw nieprzyjacielowi, bo ludzkie ocalenie jest zawodne. (14) W Bogu dokonamy czynów pełnych mocy: i On podepcze naszych nieprzyjaciół.

(10) jak długo, Boże, będzie urągał nieprzyjaciel? Czy wróg na zawsze będzie bluźnił Twemu imieniu? (11) Czemu cofasz swą rękę i trzymasz swą prawicę w zanadrzu?

10) Nie wierz nigdy twemu nieprzyjacielowi, jak bowiem spiż śniedzieje, tak i jego przewrotność. (11) Chociażby się uniżył i chodził schylony, uważaj na siebie i strzeż się go. Bądź względem niego jak ten, co wyczyścił zwierciadło, a poznasz, że nie do końca było zardzewiałe.


(16) Nieprzyjaciel ma słodycz na swoich wargach, a w sercu zamyśla wtrącić cię do dołu; nieprzyjaciel łzy będzie miał w oczach, a jeśli znajdzie sposobność, krwią się nie nasyci. (17) Jeżeli przeciwności przyjdą na ciebie, znajdziesz go wtedy pierwszego przy sobie i niby pomagając, podbije ci piętę.



(24) Jak bowiem teraz sąsiedzi Syjonu widzieli wasze wygnanie, tak oglądać będą wasze zbawienie, sprawione przez Boga, które przyjdzie wam z wielką chwałą i okazałością Przedwiecznego. (25) Dzieci, cierpliwie znieście gniew, jaki Bóg zesłał na was. Prześladuje cię twój nieprzyjaciel, ale wnet ujrzysz zagładę jego i na karku jego staniesz. (26) Moje dzieci pieszczone szły drogami przykrymi, zostały uprowadzone jak stado zagrabione przez nieprzyjaciół.


Nie moge się doczekać :-P
Sprawidliowści.
_________________
User zbanowany
(jego poprzednie wcielenia na forum: papi777, tabasz)
 
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7850
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-07-11, 15:58   

mariusz120 napisał/a:
Jak bowiem teraz sąsiedzi Syjonu widzieli wasze wygnanie, tak oglądać będą wasze zbawienie, sprawione przez Boga, które przyjdzie wam z wielką chwałą i okazałością Przedwiecznego


Chwała Bogu!!!

A gdyby można było zmierzyć niebo w górze i przeniknąć wszystkie głębokości ziemi, to i Ja dopiero wtedy odrzuciłbym cały ród Izraela za wszystko to, czego się dopuścił. Taki jest wyrok Pana.
Jeremiasz 31,37)

Jakiż to kochający Ojciec,bo nigdy nie odrzuca swoich skruszonych dzieci, bez względu na to czego się dopuściły.

Iz 40:1 nbg-pl "Pocieszajcie, pocieszajcie Mój lud – mówi wasz Bóg,(2) Mówcie do serca Jeruzalemu: ogłaszajcie mu, że się już dopełnił czas postanowiony jego, że jest odpuszczona nieprawość jego, i że wziął z ręki Pańskiej w dwójnasób za wszystkie grzechy swoje.

Wielu chrześcijan uważa ,że Jezus za nich był prawy i sprawiedliwy, a oni już nic nie muszą.
A Bóg jest sprawiedliwy i nie da z Siebie szydzić.Tak samo wymaga prawości od swego dziecka żydowskiego jak dziecka z narodów.

Ef 5:9 bt "Owocem bowiem światłości jest wszelka prawość i sprawiedliwość, i prawda."

1J 3:6 bpd "Każdy, kto w Nim [w Chrystusie] trwa, nie grzeszy; każdy, kto grzeszy, nie widział Go ani Go nie poznał."
Pozdrawiam
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
mariusz120 
Banita


Wyznanie: wierze że ludzie są fałszywi :-)
Pomógł: 94 razy
Wiek: 35
Dołączył: 26 Cze 2014
Posty: 551
Skąd: inferno
Wysłany: 2014-07-11, 16:55   

Cytat:
Jakiż to kochający Ojciec,bo nigdy nie odrzuca swoich skruszonych dzieci, bez względu na to czego się dopuściły.

No niby nie..ale tylko tych przyjmie..co się nawrócą...
Cytat:
Wielu chrześcijan uważa ,że Jezus za nich był prawy i sprawiedliwy, a oni już nic nie muszą.

Tanie Chrześcijaństwo..Jezus jak to widzi to pewnie nie wierzy :-D
To że otrzymaliśmy łaskę nie oznacza że mamy grzeszyć i tym bardziej świadomie(mam przechlapane :-P ) tylko ma nam ona pomóc żyć w zgodzie z Prawem.
Jednym słowem mówiąć:Bezbożnicy :-D

22) Światłem ciała jest oko. Jeśli więc twoje oko jest zdrowe, całe twoje ciało będzie w świetle. (23) Lecz jeśli twoje oko jest chore, całe twoje ciało będzie w ciemności. Jeśli więc światło, które jest w tobie, jest ciemnością, jakże wielka to ciemność! (24)

15) Bo stwardniało serce tego ludu, ich uszy stępiały i oczy swe zamknęli, żeby oczami nie widzieli ani uszami nie słyszeli, ani swym sercem nie rozumieli: i nie nawrócili się, abym ich uzdrowił. (16) Lecz szczęśliwe oczy wasze, że widzą, i uszy wasze, że słyszą. (17) Bo zaprawdę, powiadam wam: Wielu proroków i sprawiedliwych pragnęło ujrzeć to, na co wy patrzycie, a nie ujrzeli; i usłyszeć to, co wy słyszycie, a nie usłyszeli. (18)


Najważniejsze jest oko a wszyscy twierdzą że serce :-D
Kiedy serce prowadzi do zazwyczaj do zguby..

(21) Nie masz żadnego udziału w tym dziele, bo serce twoje nie jest prawe wobec Boga. (22) Odwróć się więc od swego grzechu i proś Pana, a może ci odpuści twój zamiar.

(3) Ananiaszu - powiedział Piotr - dlaczego szatan zawładnął twym sercem, że skłamałeś Duchowi Świętemu


Pan otworzył jej serce, tak że uważnie słuchała słów Pawła. (15)

(21) Ponieważ, choć Boga poznali, nie oddali Mu czci jako Bogu ani Mu nie dziękowali, lecz znikczemnieli w swoich myślach i zaćmione zostało bezrozumne ich serce. (22) Podając się za mądrych stali się głupimi.

(5) Oto przez swoją zatwardziałość i serce nieskłonne do nawrócenia skarbisz sobie gniew na dzień gniewu i objawienia się sprawiedliwego sądu Boga, (6) który odda każdemu według uczynków jego

(5) Oto przez swoją zatwardziałość i serce nieskłonne do nawrócenia skarbisz sobie gniew na dzień gniewu i objawienia się sprawiedliwego sądu Boga, (6) który odda każdemu według uczynków jego

(25) Kto zaś pilnie rozważa doskonałe Prawo, Prawo wolności, i wytrwa w nim, ten nie jest słuchaczem skłonnym do zapominania, ale wykonawcą dzieła; wypełniając je, otrzyma błogosławieństwo (26) Jeżeli ktoś uważa się za człowieka religijnego, lecz łudząc serce swoje nie powściąga swego języka, to pobożność jego pozbawiona jest podstaw. (27) Religijność czysta i bez skazy wobec Boga i Ojca wyraża się w opiece nad sierotami i wdowami w ich utrapieniach i w zachowaniu siebie samego nieskalanym od wpływów świata.


To jest najgorsze z wszystkich rzeczy, jakie się dzieją pod słońcem: że wszystkich spotyka ten sam los, Lecz również serce synów ludzkich jest pełne zła i głupota jest w ich sercu, dopóki żyją, a potem idzie się do umarłych.

żebyście nie podążali za waszymi sercami i waszymi oczami, które was zwodzą" (Bemidbar/ Księga Liczb 15:39); "Najzdradliwsze jest serce nade wszystko i najprzewrotniejsze" (Księga Jeremiasza 17:9)


:roll:

SERCE
_________________
User zbanowany
(jego poprzednie wcielenia na forum: papi777, tabasz)
 
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7850
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-07-11, 17:15   

mariusz120 napisał/a:
Najważniejsze jest oko a wszyscy twierdzą że serce


Łk 11:34 bpd "Światłem ciała jest twoje oko. Jeśli twoje oko jest zdrowe, to i całe twoje ciało jest jasne; lecz gdy tylko jest złe, twoje ciało jest ciemne."

Mt 15:18 bpd "Lecz to, co wychodzi z ust, pochodzi z serca — i to plami człowieka."

Mt 15:19 bpd "Gdyż z serca pochodzą złe zamysły, zabójstwa, cudzołóstwa, rozwiązłe czyny, kradzieże, fałszywe świadectwa, obraźliwe słowa."


Jk 3:2 bt " Jeśli ktoś nie grzeszy mową, jest mężem doskonałym, zdolnym utrzymać w ryzach także całe ciało."

To co mówimy świadczy o tym co mamy w sercu.

Łk 6:45 bpd "Człowiek dobry z dobrego skarbca serca wydobywa dobro, a zły ze złego wydobywa zło; gdyż z obfitości serca mówią jego usta."


Ważne jest by Bogu się podobać w posłuszeństwie..
Pozdrawiam
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7850
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-07-15, 23:48   

Wszystko o Jezusie co jest w NT jest ukryte w Piśmie ST.

Wszystko co jest w proroctwach i w zapisach musi być w Torze Bożej.

Mojżesz otrzymał od Boga doskonałe Prawo dla Żyda i nie-Żyda, ale nie dokończył dzieła odkupienia. Uczynił to dopiero zapowiadany przez proroków Mesjasz.To On , dopełnił, dokończył dzieła odkupienia składając siebie jako ofiarę zagrzeszną.

Test na Mesjasza

http://mesjasz.info.pl/?p=2429

Pozdrawiam :-)
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3486
Wysłany: 2014-07-17, 06:53   

Listek napisał/a:
ratao napisał/a:
gdzie w ST jest potwierdzenie,że On przebywał z Żydami
Tu :

Iz 28:16 bt "Przeto tak mówi Pan Bóg: Oto Ja kładę na Syjonie kamień, kamień dobrany, węgielny, cenny, położony jako fundament. Kto wierzy, nie potknie się."

Ef 2:20 br "[Wy również] jesteście budowlą wzniesioną na fundamencie, który tworzą apostołowie i prorocy, wsparci o ten kamień węgielny, którym jest sam Jezus Chrystus."

1P 2:6 br "Tak bowiem mówi Pismo: Oto kładę na Syjonie kamień węgielny, wybrany, kosztowny. Kto w niego uwierzy, nie będzie zawiedziony."

Cytaty,które podałeś dotyczą Nowego Przymierza,a nie Starego.Jezus Chrystus jest ziemskim wcieleniem Chrystusa w Nowym Przymierzu.Żydów w Starym Przymierzu prowadził Chrystus,a nie Jezus Chrystus.Podaj potwierdzenie ze ST,że to On przebywał z Żydami,tak jak jest napisane w NT (1 Kor.10.4).

Chrystus jako Niszczyciel uśmiercił dwadzieścia trzy tysiące Żydów (1 Kor.10.8-10)?
 
 
mariusz120 
Banita


Wyznanie: wierze że ludzie są fałszywi :-)
Pomógł: 94 razy
Wiek: 35
Dołączył: 26 Cze 2014
Posty: 551
Skąd: inferno
Wysłany: 2014-07-17, 14:03   

Nie to Jehowa gromił bezbożników :) i sam Jezus jak i apostołowie to potwierdzają ;-)

Autor wątku nalega aby w temacie pisać na temat !!!

niom bo kara będzie :-D
_________________
User zbanowany
(jego poprzednie wcielenia na forum: papi777, tabasz)
 
 
 
amiko


Wyznanie: Słowianin
Pomógł: 128 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 3486
Wysłany: 2014-07-17, 19:55   

mariusz120 napisał/a:
Nie to Jehowa gromił bezbożników :) i sam Jezus jak i apostołowie to potwierdzają ;-)

Potwierdź to cytatami z NT.

Cytat:
Autor wątku nalega aby w temacie pisać na temat !!!
niom bo kara będzie

Piszemy na temat.
 
 
Rethel
[Usunięty]

Wysłany: 2014-07-31, 12:55   

Chciałem się przypomnieć, bo nadal się nie dowiedziałem:
Których nauk Jezusa nie było w Starym Testamencie?
A ściślej rzecz biorąc: o czym Jezus uczył całkiem inaczej.

p.s. bardzo proszę użytkownika Ratao o niezabieranie głosu.
Z góry dziękuję.

 
 
chryzolit

Pomógł: 166 razy
Dołączył: 19 Maj 2013
Posty: 3843
Wysłany: 2014-07-31, 23:27   

Rethel.
Odpowiem,krótko.
Nowe Przymierze,i wszystko co z nim jest związane.
Pozdrawiam.
_________________
Zapraszam - www.refleksjebiblijne.wordpress.com
 
 
Dezerter 


Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 224 razy
Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 3640
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2014-08-01, 21:51   

Rethel napisał/a:
Chciałem się przypomnieć, bo nadal się nie dowiedziałem:

protestuję - ja ci napisałm
_________________
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/
 
 
Rethel
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-02, 00:09   

Dezerter napisał/a:
protestuję - ja ci napisałm


I bardzo słusznie że protestujesz!
Przeoczyłem... :roll:
W ramach odszkodowania dam ci lubiki :-)


Dezerter napisał/a:
Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Nie zabijaj!; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. 22 A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: Raka [nicponiem], podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: "Bezbożniku"[głupcze], podlega karze piekła ognistego[palenia w ogniu Gei-Hinnom- czyli Gehenna, piekło]. 23 Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, 24 zostaw tam dar swój przez ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim! (...)


Nie ma tutaj Dezerterze niczego innego, niż było w S.T.
Nawet nie jest to rozwinięcie - choć można za takie uznać.
Nadal nie wolno mordować, dokładnie tak samo jak w ST.
Jezus dokonuje tutaj po prostu interpretacji przykazania.
Poza tym, zwróć uwagę, że powołuje się on tutaj na ustne
nauczanie, a nie na bezpośredni zapis Tory. To ważne.
Co do warunkowego rozwinięcia - o tym za chwilę.

Dezerter napisał/a:
Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż! 28 A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. 29 Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. 30 I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła.


Tutaj Dezerterze jest bardzo podobna sytuacja jak wyżej omówiłem.
I teraz o tym warunkowym rozwinięciu. Po pierwsze rozwinięcie, czy
głębsze objaśnienie przykazana (pisanego czy ustnego) nie jest ani
żadną nowością (w znaczeniu, czegoś czego w ogóle nie było), ani
też, nie jest czymś sprzecznym z tym co było do tej pory. Zatem
rozwinięcie vel głębsze objaśnienie nie stanowi aż takiej nowości
aby mówić o zmianie, podważaniu czy sprzeczności z dotychczasową
wiedza, zapisami, interpretacją.

A teraz dlaczego mówię o tym, jak gdybym tylko dopuszczał takie objaśnienie?
Ano dlatego, że Jezus pokazuje tutaj na czym polega wypełnianie przykazań.
Nie ma ono polegać tylko na suchym czynieniu zadość komendom jak zwierzę
wytresowane, albo ze strachu przed karą, ale to wypełnianie przykazań powinno
pochodzić z głębi, z serca, z wnętrza człowieka, z jego chęci, planów i zapatrywań.

Może i to byłoby Dezerterze jakąś nowością gdyby nie fakt, że stary testament tez
o tym mówił. Nawet w Dekalogu (sic!!!) jest takie przykazanie. Jest to przykazanie
ostatnie, dziesiąte, zupełnie inne od 9 pierwszych. Mianownikiem tego przykazania
jest: nie pożądaj; a nie: nie czyń. Nie można wypełnić tego przykazania poprzez
czyny. Trzeba je wypełnić poprzez przemianę wnętrza - i o tym mówił Jezus, że
w świetle tego ostatniego, należy także postrzegać inne. Jeżeli nie pożądasz cudzej
żony - to nie scudzołożysz, jeżeli nie pożądasz cudzej własności - to nie ukradniesz.

Poza tym, w wielu miejscach Prawa i Proroków jest nakaz, aby prawo napisać sobie
na sercu, aby je ciągle powtarzać, aby myśli człowieka były nim przesycone - bo to
w zależności od tego co jest we wnętrzu człowieka, są dokonywane potem czyny.

Dezerter napisał/a:
Powiedziano też: Jeśli kto chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy [get]. 32 A ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę - poza wypadkiem nierządu - naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa.


To już było omawiane setki razy :-)
Jezus dokonuje tutaj interpretacji przepisu Prawa. Zauważ, że tutaj także nie powołuje się
bezpośrednio na zapis, bo jego słuchacze nie czytali na co dzień Tory, lecz powołuje się na
to, co im powiedziano - a mówiono im gotowe interpretacje lub czytano im targumy...
Przy okazji rozmów z uczniami, Jezus wyraźnie opowiedział się za wykładnią mówiącą,
że jedynym powodem dania listu rozwodowego jest nierząd. Tak samo zinterpretował
to Jahwe w księgach prorockich. Nie rozwiódł się z Izraelem z powodu przypalonej zupy,
lecz z powodu notorycznego nierządu. Słowo użyte w Torze, oznaczało pierwotnie coś
odrażającego związanego ze złym zachowaniem zwłaszcza seksualnym. Być może z
biegiem czasu znaczenie słowa uległo zmianie, albo kontekst stał się mniej czytelny.
Jakby nie było, Jezus podał m.in tutaj prawidłową wykładnie przepisu Tory, taką samą
jaką znajdujemy w księgach prorockich, a także u części rabinów. A więc nihil novi.


Dezerter napisał/a:
33 Słyszeliście również, że powiedziano przodkom: Nie będziesz fałszywie przysięgał, lecz dotrzymasz Panu swej przysięgi. 34 A Ja wam powiadam: Wcale nie przysięgajcie, ani na niebo, bo jest tronem Bożym; 35 ani na ziemię, bo jest podnóżkiem stóp Jego; ani na Jerozolimę, bo jest miastem wielkiego Króla. 36 Ani na swoją głowę nie przysięgaj, bo nie możesz nawet jednego włosa uczynić białym albo czarnym. 37 Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi.


Tutaj Jezus także powołuje się na przekaz ustny, bo nie ma takiego bezpośredniego przykazania.
Jest natomiast zakaz niedotrzymania przysięgi na imię Jahwe. Jest tez nakaz przysięgania na to
imię - co miało być gwarancją prawdomówności i było obłożone klątwami i strasznym sądem bożym.

Zauważ, że Jezus nie neguje tych dwóch przykazań - bo nawet ich nie przytacza.
radzi jednak w odróżnieniu od ustnego przekazu na który się powołał, ze lepiej
po prostu się nie bożyć - jak to ma wielu w zwyczaju - a potem nie dotrzymać.
Lepiej być po prostu prawdomównym i słownym i tyle. Bo jak przysięgniesz,
a nie dotrzymasz to masz przechlapane - zwłaszcza, że gdy bożysz się przy
każdej okazji, to potem albo klepiesz bezwiednie, albo nie pamiętasz... wielu
takich jest i dzisiaj, którzy np. mówią: jak boga kocham, panie Dezerterze! :-)

Poza tym, zauważ, że Jezus mówi tutaj o przysięganiu na niebo, ziemię, Jerozolimę
a także swoja głowę. Nie było przecież takich przykazań w Starym Testamencie. :roll:
Zatem nie dość, ze Jezus nie negował przysiąg per se, a dawał zalecenia by być
z natury słownym i prawdomównym, to jeszcze odnosił się do ludzkich zwyczajów
oraz najwyraźniej tradycji ustnej - i nic nie wspomniał o Prawie. I nie mógł, bo tam
jest wyraźny nakaz przysięgania na imię Jehowy - i taką przysięgę, jak już się złoży
to trzeba dotrzymać, nie ma bata. Dlatego lepiej nie przysięgać, lecz być słownym.

Dezerter napisał/a:
Słyszeliście, że powiedziano: Oko za oko i ząb za ząb! 39 A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi! 40 Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz! 41 Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące! 42 Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie.


Kolejny raz Jezus powołuje się na ustne nauczanie. Nigdzie tu nie nawiązuje do prawa.
Zaraz pewnie ktoś napisze, że takie przykazanie jest w Prawie. Owszem jest, ale dotyczy
ono czegoś innego. Przykazanie mówi o zasadzie sprawiedliwości na jakiej opierały się
przepisy Prawa, a także jak miały sądzić sądy. Kara miała być sprawiedliwa. Oko za oko
nie oznaczało jak u Hammurabiego, wybicia oka sprawcy, lecz wypłacenie słusznej nawiązki.

Jednak potocznie przyjęło się, że oko za oko ząb za ząb oznacza że wolno się mścić.
A przecież nie w takim celu i nie w takim kontekście jest to napisane w Torze! O tym,
że Jezus ma na myśli właśnie takie znaczenie, pokazuje to co dalej mówi. Nie mścić
się samemu, jak legionista każe ci iść milę - ty idź dwakroć dalej, jak ktoś lekko cię
szturchnie (a nie zglanuje!) to nie mścij się za taką drobnostkę, lecz bądź gotów na
kolejne szturchnięcie, nic nie znaczące... itp. Jezus Prawa Mojżeszowego w ogóle tu
nie omawia, lecz powołuje się na ludzkie nauki i pospolite rozumienie przyzwalające
na podstawie wykręconych słów podobnych do tych z Tory, na samoistne mszczenie.

Dezerter napisał/a:
Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. 44 A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; 45 tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; (...) 48 Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski.


Kolejny raz kiedy to Jezus powołuje się na ustną tradycję, a nie na przepisy Prawa Mojżesza.
Nie ma takiego przykazania w Torze. Jest co prawda przykazanie miłowania, ale nie ma tam
przykazania nakazującego nienawiść do nieprzyjaciela jako takiego. Są nawet przykazania
nakazujące miłowanie wroga. Np. Gdybyś się natknął na byka swego nieprzyjaciela lub na
jego błąkającego się osła, to bezwarunkowo masz go do niego zaprowadzić.
.

Dezerter napisał/a:
to tyle nowości Jezusa


No niestety, stare kluchy odgrzewane... ;-)

======== D O P I S E K ========

Teraz widzę, że i Listek co nieco napisał.
Częściowo podobnie jak ja - ale niestety
jak zwykle nie umiał wyjaśnić. W nagrodę
też ma ode mnie kilka lubików. Tabaszowi
za zasługi i ban też natrzaskałem ;-)
 
 
RM 

Wyznanie: Unitarianizm jest błędem
Pomógł: 157 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 3252
Wysłany: 2014-08-02, 11:43   

Oko za oko, nie jest przepisem prawa, i nie chodzi w tych słowach o wyłupienie oka sprawcy szkody uszkodzenia oka komuś innemu. Jest zasadą konstrukcyjna Prawa Mojżeszowego. Zatem Jezus nie odnosi się do przepisu i nie interpretuje go w myśl jakiś tam zasad, ale podważa zasadę konstrukcyjną Prawa Mojżeszowego. Mówiąc prosto, burzy stary fundament oparty na zasadzie odwetu i stawia nowy oparty na przebaczeniu i miłosierdziu. Tak należy o tym myśleć.
 
 
Dezerter 


Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 224 razy
Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 3640
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2014-08-02, 21:20   

Rethel napisał/a:
Dezerter napisał/a:
to tyle nowości Jezusa


No niestety, stare kluchy odgrzewane... ;-)

To twoja interpretacja ;-)
ja - rozumiem jak napisano!
ale dam ci więcej....
Jezus na krzyżu powiedział absolutną nowość:
"Ojcze przebacz im bo nie wiedzą co czynią"
i tu podeprę się Sternem, który stwierdza na str395 Komentarza Żydowskiego do NT
"Żydowski uczony C.G. Montefiore pisze, że nie natknął się na podobną postawę w żadnej rabinicznej martyrologii i że to wyrażenie przebaczenia stanowi postęp religijny"
w ślady Jezusa poszedł Szczepan i inni męczennicy chrześcijańscy wszystkich wieków
_________________
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/
 
 
jfs300
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-02, 21:31   

Jezus jak na tamte czasy to naprawde wchodził przez 'tunel':P
Jego wykłady są zaskakujące jak sobie człowiek wyobrazi , ze ich nie zna,
Bo my mamy sumienia po Chrystusie i cywilizację budowaną częściowo na Chrystusie i prawach Bożych
jednak z perspektywy tamtych Żydów to był totalny tunel ,
chociazby nawet jego odpowiedzi, dla nas już znane cytowane , a wtedy totalnie zaskakujące błyskotliwe, to ich pieniło :PP
Pieniło ich to ze muszą być inni , nie mysleć tylko o swojej chwale , jeszcze w dodatku tak zosali ludzie nauczani, zeby nie pozwolić nikomu mowic do nich Rabbi itp
To ich pieniło

Ale jakby zamiast zazdrosci tak naśladowali styl jego bycia jak apostołowie to by ducha mieli
A nie byli takimi legalistami , dzisiaj też wielu takich nie brakuje i wcale nie starają sie wypełniac prawo , a biorą sie pod sąd to jest całkiem co innego choć z pozoru bardzo podobne


podsumowując co do prawa to tak odgrzewane kluchy troche ale co do sposobu realizacji ich totalna rewolucja, dokładnie jak miedzy zdrapaną sciana przygotowaną do malowania a efektem koncowym
juz po malowaniu :P
[oczywiscie mowie z perspektywy ziemskiej bo z perspektywy Bożej tak to powinno być realizowane od samego początku]

ps.To że grzyb na tej ścianie potem wylazł po jakimś czasie to inna już sprawa:P
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 8