Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przymierze Ofiary a Nowe Przymierze
Autor Wiadomość
RM 

Wyznanie: Unitarianizm jest błędem
Wysłany: 2014-08-08, 20:37   

Wit napisał/a:
Nie dostrzegam tego w tekście.

Pomogę Ci to znaleźć:
Paweł napisał/a:
I stałem się dla Żydów jako Żyd, aby Żydów pozyskać; dla tych, którzy są pod zakonem, jakobym był pod zakonem, chociaż sam pod zakonem nie jestem, aby tych, którzy są pod zakonem, pozyskać. Dla tych, którzy są bez zakonu, jakobym był bez zakonu, chociaż nie jestem bez zakonu Bożego, lecz pod zakonem Chrystusowym, aby pozyskać tych, którzy są bez zakonu. Dla słabych stałem się słabym, aby słabych pozyskać; dla wszystkich stałem się wszystkim, żeby tak czy owak niektórych zbawić. A czynię to wszystko dla ewangelii, aby uczestniczyć w jej zwiastowaniu.

O takiej postawie Pawła, jak opisana powyżej, pisała Ata, używając słowa sztuczka

A tak na marginesie
Listku zauważ słowa Pawła: chociaż sam pod zakonem nie jestem

ata333

Wysłany: 2014-08-08, 21:27   

wit napisał/a:
Zauważ jeszcze zasadniczą rzecz, że pierwsi wyznawcy Jezusa będący Żydami nadal byli członkami Synagogi aż do lat 70 n.e. Dopiero po tym okresie Żydzi zaczęli wykluczać chrześcijan ze swych szeregów oskarżając ich o zdradę i sprzyjanie Rzymianom, co sama historia potwierdza. Skoro pierwsi chrześcijanie byli członkami Synagogi, to i podlegali pod Prawo Mojżeszowe. Gdyby je wcześniej łamali, to i wcześniej byliby wydalani z członkostwa w Synagodze, a tak raczej jednak nie było.

Wicie,, no a jak sobie wyobrazasz.. chrzescijanstwo wywodzace sie z judaizmu.. ?

czyz nie musialo najpierw przejsc etapu zwanego judeochrzescijanstwem.. ?
przeciez ta tradycja dlugo jeszcze musiala wydawac owoce.. i wydawala.. ;-)

do tego stopnia...ze musiano uchwalic na soborze jerozolimskim kompromisowe nakazy dotyczace pogan.. aby nie draznic Zydow.. ;-)

poziej swiadomosc Zydowskich chrzescijan wzrastala.. lamano wiec P.M.. coraz czesciej.. i jawniej.. :)

bez leku .. ktory to towarzyszyl np.. Piotrowi.. . :)

wit napisał/a:
Nie dostrzegam tego w tekście.

tekst trafnie zapodal RM. ..
tekst,, ktory pokazuje nam Pawla przez "zlosliwych" nazywanego "kameleonem"... ;-)
Ostatnio zmieniony przez ata333 2014-08-08, 21:57, w całości zmieniany 3 razy  

ata333

Wysłany: 2014-08-08, 21:31   

RM napisał/a:
chociaż sam pod zakonem nie jestem

oczywiscie... dlaczego chrzescijanie nie widza tak prostych przekazow..

albo fragment,,, mowiacy o calej "zakonnej" przeszlosci Pawla jako smieciach.. w obliczu PRAWDY jaka jest Chrystus .. ;-)

wit
Wyznawca Istniejącego

Wysłany: 2014-08-09, 10:08   

Henryk napisał/a:
Wybacz, ale nic z tego nie rozumiem...
Ofiara była ofiarą złożoną na ołtarzu, wspomnienie było wspomnieniem.

„Pamiątkę Wieczerzy” obchodzę co roku, ale nie uważam jej za ofiarę! :-o
Przypomina mi Ona, że Jezus ofiarował swoje życie za Adama, przelał swoją krew za grzechy Swego ludu.
Spożywanie, czy też obchodzenie Wieczerzy czy to raz w tygodniu, czy raz w miesiącu, czy raz w kwartale czy raz w roku niekoniecznie oznacza, że ten kto wcale nie spożywa nie wspomina tego czego dokonał Chrystus. Można wspominać bez uczestnictwa w Wieczerzy i to codziennie. Znaczenie Wieczerzy przedstawiane w ujęciu jedynie wspomnienia brzmi niezbyt przekonująco, bo żeby wspominać dzieło Chrystusa nie trzeba do tego posługiwać się zmysłami.
Cytat:
Nie było później potrzeby, aby byli mówiący językami, czyniący niezwykłe rzeczy.

Pierwsi uczniowie nie posiadali spisanych ewangelii, poganie nie znali Tory.
Jedynym dowodem na prawdziwość słów apostołów, były czyny poświadczone rozmaitymi cudami.
Nie mniej:
J 20:29 br "Rzekł do niego Jezus: Uwierzyłeś, ponieważ Mnie zobaczyłeś. Błogosławieni, którzy choć nie widzieli, to jednak uwierzyli."
Jeżeli uznajesz, że treść 13 rozdziału 1 Listu do Koryntian miała już swoje wypełnienie, więc dlaczego nie uznajesz, że również fragment z Listu do Efezjan 4:11-16 posiada takie wypełnienie? Skoro Pismo zostało ukończone i wszystko co potrzebne do życia wiecznego jest w nim zawarte, to i Kościół dorósł do pełni. Nie ma pełni Pisma bez pełni Kościoła i pełni Kościoła bez pełni Pisma. Jeżeli Kościół jeszcze nie dorósł do pełni wymiarów Chrystusowych, to i i Pismo jest jeszcze nieukończone, i nadal jest potrzeba, aby byli Apostołowie i Prorocy, oraz Ewangeliści w biblijnym tego słowa znaczeniu, którzy mają widzenia, prorokują, mówią językami, itp. itd.

RM napisał/a:
Pomogę Ci to znaleźć:
Paweł napisał/a:
I stałem się dla Żydów jako Żyd, aby Żydów pozyskać; dla tych, którzy są pod zakonem, jakobym był pod zakonem, chociaż sam pod zakonem nie jestem, aby tych, którzy są pod zakonem, pozyskać. Dla tych, którzy są bez zakonu, jakobym był bez zakonu, chociaż nie jestem bez zakonu Bożego, lecz pod zakonem Chrystusowym, aby pozyskać tych, którzy są bez zakonu. Dla słabych stałem się słabym, aby słabych pozyskać; dla wszystkich stałem się wszystkim, żeby tak czy owak niektórych zbawić. A czynię to wszystko dla ewangelii, aby uczestniczyć w jej zwiastowaniu.

O takiej postawie Pawła, jak opisana powyżej, pisała Ata, używając słowa sztuczka
W przytoczonym fragmencie jest wzmianka o tym, że Paweł był pod Zakonem Chrystusowym, a nie zupełnie bez Zakonu, co w odniesieniu do całej tutejszej dyskusji odnosi się między innymi do wspominanych wielokrotnie bezkrwawych ofiar z pokarmów i napojów jakie miały miejsce podczas Wieczerzy, a jakimi posłużył się Chrystus.

ata333 napisał/a:
Wicie,, no a jak sobie wyobrazasz.. chrzescijanstwo wywodzace sie z judaizmu.. ?

czyz nie musialo najpierw przejsc etapu zwanego judeochrzescijanstwem.. ?
przeciez ta tradycja dlugo jeszcze musiala wydawac owoce.. i wydawala.. ;-)

do tego stopnia...ze musiano uchwalic na soborze jerozolimskim kompromisowe nakazy dotyczace pogan.. aby nie draznic Zydow.. ;-)

poziej swiadomosc Zydowskich chrzescijan wzrastala.. lamano wiec P.M.. coraz czesciej.. i jawniej.. :)

bez leku .. ktory to towarzyszyl np.. Piotrowi.. . :)
Oczywiście, że chrześcijaństwo musiało przejść etap judeochrześcijaństwa. Były to jednak wymogi prawne wynikające z nakazu Bożego, a nie z nieobowiązującej tradycji.
Jeżeli porównasz Pawła, innych Apostołów i im podobnych pierwszych chrześcijan, np. Szczepana z Żydami wrogo usposobionymi do nauk Chrystusa, z pewnością zauważysz, że ci pierwsi gorliwie wypełniali nadane im Prawo i postępowali zgodnie z jego zaleceniami, w przeciwieństwie do pozostałych Żydów nagminnie łamiących Prawo i dostosowujących go do własnych potrzeb. Z korzyścią wyszło to chrześcijanom i to oni wydawali właściwy owoc.

Dezerter 

Wyznanie: chrześcijanin
Wysłany: 2014-08-09, 11:19   

Henryk napisał/a:
Są zapisane takie słowa, i one właśnie stanowią dla nas trudność w dojściu do porozumienia.
Heb 9:8 bpd " Przez to Duch Święty wskazuje, że dopóki istnieje pierwszy przybytek, droga do miejsca świętego nie została jeszcze objawiona;"
Tylko, że... z chwilą zesłania Ducha- ta "droga" została objawiona! :xhehe:
Nawet wykonało się to fizycznie, po cudownym rozdarciu się zasłony- (Mk 15:38 bgn) "Rozerwała się także na dwoje zasłona Świątyni, od góry - aż do dołu."- ukazane zostało „święte świętych”.

Dobrze piszesz, ale mi lata nie pasują, bo Paweł pisząc list do Hebrajczyków pisał go PO zesłaniu Ducha Św - tak wychodzi z mojej chronologii NT . List do hebrajczyków jest jednym z ostatnich listów i jest datowany na 60-63 rok
a w takim układzie cała twoja koncepcja się sypie, bo zesłanie Ducha było przed 50 rokiem.
Druga sprawa, która mi nie pasuje, to Paweł pisze wyraźnie i jednoznacznie - "dopóki istnieje pierwszy przybytek" - rozdarcie zasłony było znane Pawłowi gdy to pisał
:-? :mysli:
Cytat:

Ofiara nie była jeszcze dopełniona.
Ap 6:11 bw " I dano każdemu z nich szatę białą, i powiedziano im, aby jeszcze odpoczęli przez krótki czas, aż się dopełni liczba współsług i braci ich, którzy mieli podobnie jak oni ponieść śmierć."
Gdyby istniała możliwość ofiarowania się Bogu jedynie do końca pierwszego wieku, to co my tu robimy?

całkowita zgoda z Henrykiem - też tak to rozumiem

ata333

Wysłany: 2014-08-09, 11:44   

wit napisał/a:
Były to jednak wymogi prawne wynikające z nakazu Bożego, a nie z nieobowiązującej tradycji.
Jeżeli porównasz Pawła, innych Apostołów i im podobnych pierwszych chrześcijan, np. Szczepana z Żydami wrogo usposobionymi do nauk Chrystusa, z pewnością zauważysz, że ci pierwsi gorliwie wypełniali nadane im Prawo i postępowali zgodnie z jego zaleceniami, w przeciwieństwie do pozostałych Żydów nagminnie łamiących Prawo i dostosowujących go do własnych potrzeb.

Wicie o jakim prawie mowisz.. ?
o dekalogu, o Zakonie..czyli Prawie Mojzesza.. czy o Zakonie ducha.. czyli Zakonie Chrystusa.. ktory streszcza sie w Milowaniu blizniego.. we wzajemnym noszeniu brzemion.. czyli jednym slowem Prawie zapisanym na sercach ludzkich.. ? ;-)
Ostatnio zmieniony przez ata333 2014-08-09, 11:55, w całości zmieniany 1 raz  

wit
Wyznawca Istniejącego

Wysłany: 2014-08-09, 11:50   

Dezerter napisał/a:
Dobrze piszesz, ale mi lata nie pasują, bo Paweł pisząc list do Hebrajczyków pisał go PO zesłaniu Ducha Św - tak wychodzi z mojej chronologii NT . List do hebrajczyków jest jednym z ostatnich listów i jest datowany na 60-63 rok
a w takim układzie cała twoja koncepcja się sypie, bo zesłanie Ducha było przed 50 rokiem.
Druga sprawa, która mi nie pasuje, to Paweł pisze wyraźnie i jednoznacznie - "dopóki istnieje pierwszy przybytek" - rozdarcie zasłony było znane Pawłowi gdy to pisał
:-? :mysli:
Kwestia ziemskiego przybytku jest o tyle istotna, ponieważ w kontekście wcześniejszych wersetów rozdziału 9 Listu do Hebrajczyków wyraźnie na niego wskazuje wraz z posługą kapłańską w nim sprawowaną.
Cytat:
Cytat:
Ap 6:11 bw " I dano każdemu z nich szatę białą, i powiedziano im, aby jeszcze odpoczęli przez krótki czas, aż się dopełni liczba współsług i braci ich, którzy mieli podobnie jak oni ponieść śmierć."
Gdyby istniała możliwość ofiarowania się Bogu jedynie do końca pierwszego wieku, to co my tu robimy?

całkowita zgoda z Henrykiem - też tak to rozumiem
Tu jest dobry werset przytoczony. Krótki czas wspomniany w nim to krótki czas, a nie ponad 1900 lat. Przyjmując, że Jan otrzymał objawienie jeszcze przed rokiem 70 n.e. to jego wypełnienie, tzn. aż się dopełni liczba osób, które miały ponieść śmierć męczeńską wskazuje na początek lat 70-tych.
Dzisiejsi chrześcijanie nie muszą być powołani do śmierci męczeńskiej, lecz do chwały. Powołanie do chwały oczywiście nie oznacza, że będą oni wolni od cierpień, tak samo jak prześladowani pierwsi chrześcijanie też będą mieli udział w chwale.

ata333 napisał/a:
Wicie o jakim prawie mowisz.. ?
o dekalogu o Zakonie.. czy o Zakonie ducha.. czyli Zakonie Chrystusa.. ? ;-)
O Zakonie Bożym zinterpretowanym przez Chrystusa. :->

ata333

Wysłany: 2014-08-09, 12:02   

wit napisał/a:
Zakonie Bożym zinterpretowanym przez Chrystusa

czyli Zakonie Chrystusa.. ktory streszcza sie w Milowaniu blizniego.. we wzajemnym noszeniu brzemion.. czyli jednym slowem Prawie zapisanym na sercach ludzkich. gdyz wywodzacym sie z serca.. ?

ja taka interpretacje Zakonu Chrystusa znajduje w N.T.. ;-)

Henryk 

Wysłany: 2014-08-09, 18:58   

wit napisał/a:
Można wspominać bez uczestnictwa w Wieczerzy i to codziennie.

Pełna zgoda! Nikt z nas nie zapomina o Tym, który oddał dobrowolnie za nas życie.
Cytat:
Znaczenie Wieczerzy przedstawiane w ujęciu jedynie wspomnienia brzmi niezbyt przekonująco, bo żeby wspominać dzieło Chrystusa nie trzeba do tego posługiwać się zmysłami.

Sam Pan prosił, aby wspominać, aby czynić to na pamiątkę.
Sposób także jest przedstawiony.
Luk 22:18-20 bt " albowiem powiadam wam: odtąd nie będę już pił [napoju] z owocu winnego krzewu, aż przyjdzie królestwo Boże. (19) Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie, połamał go i podał im, mówiąc: To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę! (20) Tak samo i kielich [wziął] po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana."
Kor 11:23-26 bg " Albowiem jam wziął od Pana, com też wam podał, iż Pan Jezus tej nocy, której był wydan, wziął chleb, (24) A podziękowawszy, złamał i rzekł: Bierzcie, jedzcie; to jest ciało moje, które za was bywa łamane; to czyńcie na pamiątkę moję. (25) Także i kielich, gdy było po wieczerzy mówiąc: Ten kielich jest nowy testament we krwi mojej; to czyńcie, ilekroć pić będziecie, na pamiątkę moję (26) Albowiem ilekroć byście jedli ten chleb i ten kielich byście pili, śmierć Pańską opowiadajcie, ażby przyszedł."
Ja akurat, wraz ze współbraćmi szczególnie uroczyście obchodzę tę Pamiątkę raz w roku.
Datę wyznacza żydowska Pascha.
Cytat:
Skoro Pismo zostało ukończone i wszystko co potrzebne do życia wiecznego jest w nim zawarte, to i Kościół dorósł do pełni.

Pełnię członkowie Ciała Chrystusowego osiągną dopiero po zmartwychwstaniu, po przemianie Natury na duchową- Boską.
1Kor 13:12 bw " Teraz bowiem widzimy jakby przez zwierciadło i niby w zagadce, ale wówczas twarzą w twarz. Teraz poznanie moje jest cząstkowe, ale wówczas poznam tak, jak jestem poznany."
Cytat:
Nie ma pełni Pisma bez pełni Kościoła i pełni Kościoła bez pełni Pisma.

Uważam, że Pismo uzyskało „pełnię” wraz z napisaniem Apokalipsy.
Cytat:
Jeżeli Kościół jeszcze nie dorósł do pełni wymiarów Chrystusowych, to i i Pismo jest jeszcze nieukończone, i nadal jest potrzeba, aby byli Apostołowie i Prorocy, oraz Ewangeliści w biblijnym tego słowa znaczeniu, którzy mają widzenia, prorokują, mówią językami, itp. itd.

Kościół na ziemi nigdy nie dorósł do „wymiarów Chrystusowych”. :-(
Nie da się w tych ciałach, jakie posiadamy. Chęci są doskonałe, ale wykonanie już nie zawsze.
Ewangeliści zawsze byli i są potrzebni.
Prorocy?
- Nowych proroctw nam nie trzeba. Niech wypełnią się te, które zostały nam dane.
- Obce języki? Uczymy się ich w szkołach, na kursach językowych.
- Dziś mamy nawet translatory.
Cytat:
odnosi się między innymi do wspominanych wielokrotnie bezkrwawych ofiar z pokarmów i napojów jakie miały miejsce podczas Wieczerzy, a jakimi posłużył się Chrystus.

Nie masz upoważnienia w Piśmie, aby symbol nazywać „bezkrwawą ofiarą”.
Za bardzo „naciągane”.
Ofiarą było doskonałe ciało Jezusa i jego przelana, drogocenna krew.
Chleb i wino to tylko symbol! :lol:
Dezerter napisał:
Cytat:

Tak. Paweł pisał te słowa z całą pewnością po zesłaniu Ducha.
Jak już pisałem, nie wiem, i nie rozumiem, dlaczego takie słowa zanotowano.
Kłuci mi się to z logiką.
Skoro drugie zastąpiło pierwsze...- A drugie było wykonane i potwierdzone!
Może Ty masz jakieś logiczne wytłumaczenie? :roll:
Wit napisał:
Cytat:
Tu jest dobry werset przytoczony. (Ap 6:11) Krótki czas wspomniany w nim to krótki czas, a nie ponad 1900 lat. Przyjmując, że Jan otrzymał objawienie jeszcze przed rokiem 70 n.e. to jego wypełnienie, tzn. aż się dopełni liczba osób, które miały ponieść śmierć męczeńską wskazuje na początek lat 70-tych.

Wszelkie autorytety podają lata późniejsze niż 80 rok.
„Krótki czas” z ust Bożych...
Ile to może być dla nas?
Hbr 10:37 bp "Jeszcze bowiem "bardzo mała chwilka, Ten, który ma przyjść, nadejdzie i nie będzie zwlekał,"
2P 3:8 br "Szczególnie jednak powinniście pamiętać, o tym, że u Pana jeden dzień jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień."
Ostatnio zmieniony przez Henryk 2014-08-09, 21:44, w całości zmieniany 1 raz  

RM 

Wysłany: 2014-08-09, 20:02   

Wit,
bardzo mnie ciekawi, czy jesteś skłonny dostrzec na bazie przytoczonego przez mnie fragmentu z 1Kor., że Paweł podał się rytuałom zakonnym w Jerozolimie, jedynie dla uspokojenia wrogo nastawionych Żydów, ale bez osobistego zaangażowania w wypełnianie nakazów Prawa Mojżeszowego? Bo tak jakoś odpowiedziałeś, jakbyś nie zrozumiał sensu przytoczonego przez mnie fragmentu.

Listek 

Wysłany: 2014-08-09, 22:40   

ata333 napisał/a:
RM napisał/a:
chociaż sam pod zakonem nie jestem

oczywiscie... dlaczego chrzescijanie nie widza tak prostych przekazow..

A w następnym zdaniu ap.Paweł napisał

chociaż nie jestem bez zakonu Bożego,

Najważniejsze jest to co mówi Jezus:

Jan 15,(10) Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej, tak jak Ja zachowałem przykazania Ojca mego i trwam w Jego miłości.

Przez całą Biblię chodzi o te same przykazania Boże , zawarte w Torze.
Dlatego wiele razy ap.Paweł doradza byśmy wyciągali wnioski z błędów Izraela.

1 Kor.10,(6) Stało się zaś to wszystko, by mogło posłużyć za przykład dla nas, abyśmy nie pożądali złego, tak jak oni pożądali. (7) Nie bądźcie też bałwochwalcami jak niektórzy z nich, według tego, co jest napisane: Zasiadł lud, by jeść i pić, i powstali, by się oddawać rozkoszom. (8) Nie oddawajmy się też rozpuście, jak to czynili niektórzy spośród nich, i padło ich jednego dnia dwadzieścia trzy tysiące. (9) I nie wystawiajmy Pana na próbę, jak wystawiali Go niektórzy z nich i poginęli od wężów. (10) Nie szemrajcie, jak niektórzy z nich szemrali i zostali wytraceni przez dokonującego zagłady. (11) A wszystko to przydarzyło się im jako zapowiedź rzeczy przyszłych, spisane zaś zostało ku pouczeniu nas, których dosięga kres czasów.

Mądry człowiek uczy się na własnych błędach a najmądrzejszy na cudzych.

J 1:29 bpd "Następnego dnia (Jan) zobaczył idącego w jego stronę Jezusa i powiedział: Oto Baranek Boży, który bierze grzech świata."

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Listek 2014-08-09, 22:59, w całości zmieniany 1 raz  

RM 

Wysłany: 2014-08-09, 22:59   

Listek napisał/a:
A w następnym zdaniu ap.Paweł napisał

chociaż nie jestem bez zakonu Bożego,

Czyżbyś Listku już zauważył, że Zakon Mojżesza to nie jest Zakon Boży i Paweł jednoznacznie odróżnia oba te zakony, pisząc, że jeden odrzuca, a drugiemu pozostaje wierny?

Listek 

Wysłany: 2014-08-09, 23:02   

RM napisał/a:
Paweł jednoznacznie odróżnia oba te zakony, pisząc, że jeden odrzuca, a drugiemu pozostaje wierny?

Paweł mówi o prawach/ zasadach/, które walczą wewnątrz człowieka.
Nigdy nie krytykował doskonałego Prawa Bożego.

J 1:17 bp "Prawo zostało przekazane przez Mojżesza, łaskę zaś i prawdę otrzymaliśmy przez Jezusa Chrystusa."

Prawo przekazał nam Bóg przez Mojżesza , a Jezus gdy wypełnia proroctwa Boże .to w realu, w rzeczywistości pokazuje nam i świadczy,że każde Słowo Boże jest prawdą.

Pozdrawiam

Henryk 

Wysłany: 2014-08-10, 06:54   

RM napisał/a:
Czyżbyś Listku już zauważył, że Zakon Mojżesza to nie jest Zakon Boży i Paweł jednoznacznie odróżnia oba te zakony, pisząc, że jeden odrzuca, a drugiemu pozostaje wierny?

Cytat:
Zakon Mojżesza to nie jest Zakon Boży

:aaa: :aaa: :aaa:
Znaczy Mojżesz tak sobie usiadł na kamieniu i wymyślił przepisy? :xhehe:
Mal 3:22 bp " Pamiętajcie o Prawie Mojżesza, sługi mego, które mu przekazałem na Chorebie dla całego Izraela, o przykazaniach i postanowieniach!"

Paweł odrzuca Zakon nie dlatego, że nie był Bożym, lecz dlatego, że jego czas obowiązywania minął, na rzecz lepszych ofiar.
Oba Zakony były Boże i oba doskonałe.
Pierwszemu nie sprostał żaden potomek Adama, drugiemu wielu sprostało z pomocą Mesjasza.

RM 

Wysłany: 2014-08-10, 08:21   

J 7,19
Jezus powiedział:... Czy to nie Mojżesz dał wam zakon?...

Bóg dał zasady, Mojżesz "ubrał je" w prawo. Jezus nie mówi: Bóg dał wam zakon za pośrednictwem Mojżesza, ale mówi: Mojżesz dał wam zakon. Czy słowa Jezusa pozostawiają jakiekolwiek wątpliwości? No może by pozostawiały, gdyby taka wypowiedź Jezusa pojawiła się raz. Jezus powtarza to jednak wiele razy i w różnorodnych konfiguracjach, o Pawle nie wspomnę.

Odpowiedz do tematu