Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Porównanie Kościoła I wieku z Kościołem Katolickim
Autor Wiadomość
neoarche
Gość
Wysłany: 2006-05-22, 10:53   Porównanie Kościoła I wieku z Kościołem Katolickim

to może Yarpen nam opisze jka wyglądał Kościół na początku wieków i pokaże te cechy wspólne w hierarchi z dzisiejszym KK?
 
 
Yarpen_Zirgin
Gość
Wysłany: 2006-05-22, 10:53   

janek_sj napisał:
to może Yarpen nam opisze jka wyglądał Kościół na początku wieków i pokaże te cechy wspólne w hierarchi z dzisiejszym KK?


I wiek:
Kościoły lokalne, kierowane przez presbiteros i episkopos, tworzące jeden Kościół. Episkopos i presbiteros zbierli się aby rozstrzygać o kwestiach doktrynalnych i formalnych. Całości przewodniczył "pierwszy" z Apostołów: Szymon Piotr.

XXI wiek:
Koscioly lokalne kierowane przez księzy(presbiteros) oraz biskupów(episkopos), tworzące jeden Kościół. biskupi zbierają się, aby rostrzygać o kwestiach doktrynalnych i formalnych. Całości przewodniczy pierwszy z biskupów, następca Szymona Piotra.
 
 
sylka
Gość
Wysłany: 2006-05-22, 10:53   

A czy ty wiesz Yarpen co znaczy słowo presbiteros i episkopos?

Czy całosci w I kosciele przewodniczył Piotr- to nie powiedzialabym
 
 
Yarpen_Zirgin
Gość
Wysłany: 2006-05-22, 10:53   

sylka napisał:
A czy ty wiesz Yarpen co znaczy słowo presbiteros i episkopos?


A czy ty wiesz skąd sie wzięły określenia biskup i prezbiter(kapłan)?
Bo z tego, co znaczą te słowa zdaję sobie sprawę.

Cytat:
Czy całosci w I kosciele przewodniczył Piotr- to nie powiedzialabym


Z kolei ja tak bym powiedział i mówię.
 
 
sylka
Gość
Wysłany: 2006-05-22, 10:53   

presbiteros znaczy - starszy

episkopos - dogladający

Czyli w I kościele byli po prostu starsi w wierze i dogladający " trzody Panskiej"
Troszczyli sie o wzrost duchowy nowych wierzacych i wszystko dzialo sie w prostocie.

Jakos daleko im bylo do hierarchów w czerwonych i fioletowych czapkach.....Wink

A filarami kosciola w Jerozolilmie byli Piotr , Jakub i Jan , a nie tylko sam Piotr.
" otóż, gdy poznali okazaną mi łaskę, Jakub i Kefas, i Jan, którzy są uważani za filary " Gal 2:9

Yarpen jak narazie to zaobserwowalam ze dyskutujesz przede wszytkim na temat Kosciola Katolickiego- bronisz go ze wszytkich sił...a o Panu Jezusie to niewiele sie wypowiadasz....

Coś te proporcje u ciebie zachwiane - tak mi sie przynajmniej wydaje.
_________________
 
 
Yarpen_Zirgin
Gość
Wysłany: 2006-05-22, 10:54   

sylka napisał:
presbiteros znaczy - starszy

episkopos - dogladający

Czyli w I kościele byli po prostu starsi w wierze i dogladający " trzody Panskiej"
Troszczyli sie o wzrost duchowy nowych wierzacych i wszystko dzialo sie w prostocie.


Ty popatrz, nic się nie zmieniło miedzy I a XXI wiekiem... Takie same zadania stoją przed współczesnymi prezbiterami i biskupami.

Cytat:
Jakos daleko im bylo do hierarchów w czerwonych i fioletowych czapkach.....Wink


Jak ktoś zakazuje Kościołówi rozwijania się, to nie dziwne, ze uważa, iż presbiteros i episkopos z I wieku daleko jest do ich wspólczesnych "odpowiedników".

Cytat:
A filarami kosciola w Jerozolilmie byli Piotr , Jakub i Jan , a nie tylko sam Piotr.
" otóż, gdy poznali okazaną mi łaskę, Jakub i Kefas, i Jan, którzy są uważani za filary " Gal 2:9


Tylko że zapominasz skarbie, ze Kościół w Jerozolimie to była jedynie cześć Kościoła z I wieku... Szymon Kefas(Piotr) jest skałą na której zbudowano CAŁY Kościół, a nie tylko jego część.

Cytat:
Yarpen jak narazie to zaobserwowalam ze dyskutujesz przede wszytkim na temat Kosciola Katolickiego- bronisz go ze wszytkich sił...a o Panu Jezusie to niewiele sie wypowiadasz....


Bo jakoś nikt Pana Jezusa nie atakuje.Smile

Cytat:
Coś te proporcje u ciebie zachwiane - tak mi sie przynajmniej wydaje.


Na szczęście, tylko ci się tak wydaje.
 
 
sylka
Gość
Wysłany: 2006-05-22, 10:54   

Szymon PIotr nie jest skala, bo jak widziales co to za skala, ktora za moment gada co mu diabel szepcze do ucha, albo wypiera sie JEzusa.

Skalą jest tylko i wylącznie Jezus Chrystus.

Jezus mowiąc do PIotra ze na tej skale zbuduję moj kosciol- powiedzial - na tym objawieniu zbuduję moj kosciół....

Zagadka- jakie to objawienie otrzymał Piotr?


Aha, bardzo proszę bez spoufaleń- nie uwazam sie za twoj skarb.
Proszę takie zwroty rezerwowac dla szanownej małżonki.

Pozdrawiam.
 
 
Yarpen_Zirgin
Gość
Wysłany: 2006-05-22, 10:54   

sylka napisał:
Szymon PIotr nie jest skala, bo jak widziales co to za skala, ktora za moment gada co mu diabel szepcze do ucha, albo wypiera sie JEzusa.

Skalą jest tylko i wylącznie Jezus Chrystus.


Mt 16:17-19 BT „Na to Jezus mu rzekł: Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie.(18) Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą.(19) I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie.”

Jakoś jednak słowa "ty jesteś Skała, i na tej Skale zbuduję Kościół mój" są skierowane do Szymona... Nic innego nie wychodzi.

Cytat:
Jezus mowiąc do PIotra ze na tej skale zbuduję moj kosciol- powiedzial - na tym objawieniu zbuduję moj kosciół....


E tam... Nie wymyślaj czegoś, czego nie ma w tekscie. Skałą Jezus nazywa Szymona, a nie objawienie, które apostoł otrzymał od Ducha Świętego na temat Jezusa.

Cytat:
Zagadka- jakie to objawienie otrzymał Piotr?


J.w.

Achaś, odpowiedz na ten post podaj w wątku na temat Mk 16:18.
 
 
belizariusz
Gość
Wysłany: 2006-05-22, 10:54   

Cytat:
Szymon PIotr nie jest skala, bo jak widziales co to za skala, ktora za moment gada co mu diabel szepcze do ucha, albo wypiera sie JEzusa.


O ile dobrze sobie przypominam to pod krzyżem stał tylko Jan....reszta uciekła. Zreszta Jan takze później sie ukrył ze strachu.

Przypadek Piotra został wyraźnie opisany, jako przykład. Piotr trzy razy sie wyparł i nie wstydził sie tego. Otrzymał pełne wybaczenie gdy zrozumiał swój bład.
Takie wytykanie tego błedu Piotrowi przez nas brzmi dla mnie conajmniej niepowaznie. Czy ty sylko mozesz powiedziec, iz Twoja wiara jest jak skała i nigdy sie nie zachwieje? Czy ktokolwiek z nas moze cos takiego powiedzieć?
 
 
Belizariusz
Gość
Wysłany: 2006-05-22, 10:55   

Yarpen - przytocze caly kontekst wypowiedzi Jezusa:

"Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego? A oni odpowiedzieli: Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków. Jezus zapytał ich: A wy za kogo Mnie uważacie?..."

Jest to sytuacja w ktorej Jezus pyta swoich uczniów za kogo go uwazaja.
Pyta się ich co sądzą o Nim.

NA to pytanie oidpowiedział tylko Szymon(- w oryginale imie Szymon znaczy "chwiejąca sie trzcina ")

" A odpowiadając Szymon Piotr rzekł: Tyś jest Chrystus, Syn Boga żywego. "

Tutaj Szymon -( chwiejąca trzcina) nazywa Jezusa Mesjaszem i Synem Boga !!
Własnie to jest to objawienie , na ktorym Jezus buduje swoj kosciół !

" A Jezus odpowiadając, rzekł mu: Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jonasza, bo nie ciało i krew objawiły ci to, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. "

To objawienie , o tym kim jest Jezus pochodzi od samego Ojca.
I to jest fundament i kamien węgielny naszej wiary.
Samo sedno- Jezus Chrystus , Syn Boga zywego !!!

Czyli Szymon po raz pierwszy nazwal tutaj Jezusa jego imieniem.
I to objawienie o imieniu JEzusa otrzymał od samego Ojca.

Dlatego Jezus też objawia Szymonowi kim jest w Bogu- ze nie jest juz chwiejąca się trzciną, ale skalą!
Widać ,ze Szymon z natury byl czlowiekim chwiejnym, ale w Bogu jest jak skała.
Dlatego Jezus objawił mu kim jest w Bogu.

"A ja ci powiadam, że ty jesteś Piotr, i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne nie przemogą go. I dam ci klucze Królestwa Niebios; i cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane i w niebie, a cokolwiek rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane i w niebie. "

Jesli patrząc na kosciół jak na duchową budowlę to faktycznie Piotr jako pierwszy z apostołów stanowi częśc fundamentu budowli. Jest jednym z pierwszych uczniów Jezusa i jego nauka ma fundamentalne znaczenie dla dalszego rozwoju koscioła.

Ale kamieniem węgielnym jest sam Jezus Chrystus i na Jezusie kosciół jest zbudowany
" Rzecze im Jezus: Czy nie czytaliście nigdy w Pismach: Kamień, który odrzucili budowniczowie, stał się kamieniem węgielnym " Mat 21;42

A to mówi sam Piotr o Jezusie:

" On to jest owym kamieniem odrzuconym przez was, budujących, On stał się kamieniem węgielnym. I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni " Dz.Ap 4:11-12

I na koniec :

" zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, którego kamieniem węgielnym jest sam Chrystus Jezus, na którym cała budowa mocno spojona rośnie w przybytek święty w Panu, na którym i wy się wespół budujecie na mieszkanie Boże w Duchu. " Efezjan 2:20-22

Widać wyraźnie, że to na JEzusie jest zbudowany kosciół, chociaż apostolowie też są uważani za częśc fundament koscioła.
 
 
Gość

Wysłany: 2006-05-22, 10:55   

yarpen zacytowal:

Cytat:
Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój,


yarpen, slowa [czyli Skala] w tym miejscu nie pochodza z biblii i sa klamstwem gdyz Imie "Petros" nie znaczy skala lecz kamien. tlumaczenie zostalo przekrecone dla celow kk.

wasz sluga w Chrystusie

wyznawca_
 
 
rupert__
Gość
Wysłany: 2006-05-22, 10:55   

Wyznawco
"Ty jesteś kamień i na tym kamieniu(węgielnym)zbuduję Kościół mój"
Czy to coś zasadniczo zmienia?
A następny wers?też został zniekształcony przez KK?:
I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie
 
 
Belizariusz
Gość
Wysłany: 2006-05-22, 10:55   

..a co z werstem:
A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje!» I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje!». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje! J 21, 15-17

Czyż to nie jest wyraźne wskazanie na Piotra jako na "głównego" pasterza? Jako tego ktory ma pasac owce gdy Jezus cielesnie odejdzie z tego świata?
 
 
Yarpen_Zirgin
Gość
Wysłany: 2006-05-22, 10:55   

sylka napisał:
Yarpen - przytocze caly kontekst wypowiedzi Jezusa:


Jak dla mnie nie ma problemu.Smile

Cytat:
Mt 16:13-15

Jest to sytuacja w ktorej Jezus pyta swoich uczniów za kogo go uwazaja.
Pyta się ich co sądzą o Nim.

NA to pytanie oidpowiedział tylko Szymon(- w oryginale imie Szymon znaczy "chwiejąca sie trzcina ")


Jak na razie wszystko się zgadza.

Cytat:
Mt 16:16

Tutaj Szymon -( chwiejąca trzcina) nazywa Jezusa Mesjaszem i Synem Boga !!


Fakt.

Cytat:
Własnie to jest to objawienie , na ktorym Jezus buduje swoj kosciół !


A tego już w tym fragmencie nie ma podanego. Masz jakiś inny, który potwierdzi tę rewelację?

Cytat:
Mt 16:17

To objawienie , o tym kim jest Jezus pochodzi od samego Ojca.


I tutaj też nie ma niczego, z czym miałbym się niezgodzić.

Cytat:
I to jest fundament i kamien węgielny naszej wiary.
Samo sedno- Jezus Chrystus , Syn Boga zywego !!!


Fundamentem/kamieniem węgielnym Koscioła, owszem, jest Chrsytus nazwany(co prawda nie w tym fragmencie, ale jest). NIemniej jednak, nie jest "skałą", na której te fundamenty umieszczono.

Cytat:
Czyli Szymon po raz pierwszy nazwal tutaj Jezusa jego imieniem.
I to objawienie o imieniu JEzusa otrzymał od samego Ojca.


Raczej o tym, kim Jezus jest, bo "Mesjasz" to bardziej funkcja niż imię.

Cytat:
Dlatego Jezus też objawia Szymonowi kim jest w Bogu- ze nie jest juz chwiejąca się trzciną, ale skalą!Widać ,ze Szymon z natury byl czlowiekim chwiejnym, ale w Bogu jest jak skała.


E tam... Jezus nadał Szymonowi imię Kefas(Piotr) na długo przed tymi wydarzeniami. Tak więc teoria, ze dopiero w tym momencie Chrystus mówi mu, iż w Bogu Szymon jest skałą, nie ma racji bytu. Tym bardziej, ze nie ma tam niczego na temat bycia "w Bogu jak skała".

Cytat:
Dlatego Jezus objawił mu kim jest w Bogu.

Mt 16:18-19

Jesli patrząc na kosciół jak na duchową budowlę to faktycznie Piotr jako pierwszy z apostołów stanowi częśc fundamentu budowli.(dalej też jest na temat fundamentów i kamienia wegielnegi, więc to ciacham-YZ).


Jest tylko jeden problem: Ten fragment nie mówi o tym, kto jest fundamentem Kościoła czy jego kamieniem węgielnym, ale omawia kwestię, kto jest skałą(podłożem) na którym Kościół został postawiony.
Skała(podłoże)=/=fundament=/=kamień węgielny.
 
 
sylka
Gość
Wysłany: 2006-05-22, 10:56   

Yarpen_Zirgin napisał:
Fundamentem/kamieniem węgielnym Koscioła, owszem, jest Chrsytus nazwany(co prawda nie w tym fragmencie, ale jest). NIemniej jednak, nie jest "skałą", na której te fundamenty umieszczono.


No jesli twierdzisz, ze Jezus nie jest skałą na ktorej został zbudowany kosciół- to niestety nie dogadamy sie i nie znajdziemy porozumienia.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 10