Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ponoszenie winy za grzechy przodków
Autor Wiadomość
Wasiczek
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-23, 19:44   Ponoszenie winy za grzechy przodków

Założyłem ten temat i stawiam pytanie. Czy ludzie mogą ponosić karę za grzechy swoich krewnych, przodków?
Według Ez 18:20 nie mogę ponosić winy za przewinienia innych, ale możliwe, że nie mam w tym temacie dużej wiedzy.
Obserwator uważa, że jest inaczej i wmawia mi, że mam krew na rękach.
Proszę o wypowiedzenie się osób, które znają się na tym temacie.

jfs300 
+miecz ducha

Wyznanie: Chrześcijanin (KRK), antyfanatyk.
Wysłany: 2014-08-24, 04:56   

Obserwator Ci tłumaczy cos właśnie przeciwnego:
Bo to TY argumentujesz,że krew przodków(katolickich) leży na rękach katolika..

Natomiast to jest oczywistym kłamstwem.
Jeśli rozumiesz to w kontekście co do siebie, to tak samo zrozum co do katolików praktykujących.

Obiektywizm to podstawa,
a cytat który wysnułeś mowi przeciwko tezie antagonisty*, czyli przecież nie Twojej.
Tylko nie bądz z nim (domyślasz się okim z rogami mowa*?)

*zmylacz i skrajny przeciwnik Chrystusa

Chrześcijaninie, zawsze zastanów się czyją ewangelię głosisz: chrystusową czy własną - zaradczą.

W raju znalazło się drzewo poznania "głuchoty".

Listek 

Wysłany: 2014-08-24, 09:59   

Wasiczek napisał/a:
Czy ludzie mogą ponosić karę za grzechy swoich krewnych, przodków?

Wj 20:5 bt "(4) Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!
Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, bo Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który za nieprawość ojców karze synów do trzeciego i czwartego pokolenia, tych, którzy Mnie nienawidzą."

Pwt 4:16 bp "abyście się nie sprzeniewierzyli, wykonując dla siebie rzeźby przedstawiające jakąkolwiek podobiznę: postać mężczyzny albo kobiety,"

Mi 5:12 bp "zniszczę twe rzeźby i słupy kamienne, jakie [stawiasz] u siebie, i nie będziesz się już kłaniał dziełom rąk własnych;"

Wj 34:7 bt "zachowujący swą łaskę w tysiączne pokolenia, przebaczający niegodziwość, niewierność, grzech, lecz nie pozostawiający go bez ukarania, ale zsyłający kary za niegodziwość ojców na synów i wnuków aż do trzeciego i czwartego pokolenia."

Lb 14:18 bt "Pan nieskory do gniewu, bogaty w łaskę, przebacza niegodziwość i grzech, lecz nie pozostawia go bez ukarania, tylko karze grzechy ojców na synach do trzeciego, a nawet czwartego pokolenia."

Pwt 5:9 bt "(8) Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. (9 Nie będziesz oddawał im pokłonu ani nie będziesz im służył, bo Ja, Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia - tych, którzy Mnie nienawidzą,"

Rzymian 1,(23) I zamienili chwałę niezniszczalnego Boga na podobizny i obrazy śmiertelnego człowieka, ptaków, czworonożnych zwierząt i płazów.

(24) Dlatego wydał ich Bóg poprzez pożądania ich serc na łup nieczystości, tak iż dopuszczali się bezczeszczenia własnych ciał. (25) Prawdę Bożą przemienili oni w kłamstwo i stworzeniu oddawali cześć, i służyli jemu, zamiast służyć Stwórcy, który jest błogosławiony na wieki. Amen.

(26) Dlatego to wydał ich Bóg na pastwę bezecnych namiętności: mianowicie kobiety ich przemieniły pożycie zgodne z naturą na przeciwne naturze.

(27) Podobnie też i mężczyźni, porzuciwszy normalne współżycie z kobietą, zapałali nawzajem żądzą ku sobie, mężczyźni z mężczyznami uprawiając bezwstyd i na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie.

(28) A ponieważ nie uznali za słuszne zachować prawdziwe poznanie Boga, wydał ich Bóg na pastwę na nic niezdatnego rozumu, tak że czynili to, co się nie godzi. (29) Pełni są też wszelakiej nieprawości, przewrotności, chciwości, niegodziwości. Oddani zazdrości, zabójstwu, waśniom, podstępowi, złośliwości; (30) potwarcy, oszczercy, nienawidzący Boga, zuchwali, pyszni, chełpliwi, w tym, co złe - pomysłowi, rodzicom nieposłuszni, (31) bezrozumni, niestali, bez serca, bez litości. (32) Oni to, mimo że dobrze znają wyrok Boży, iż ci, którzy się takich czynów dopuszczają, winni są śmierci, nie tylko je popełniają, ale nadto chwalą tych, którzy to czynią.

ratao

Wyznanie: Słowianin
Wysłany: 2014-08-24, 12:26   

Listek

Cytat:
Wj 20:5 bt "(4)...Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, bo Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który za nieprawość ojców karze synów do trzeciego i czwartego pokolenia, tych, którzy Mnie nienawidzą."

Pwt 5:9 bt "(8)... Ja, Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia - tych, którzy Mnie nienawidzą,"

Te cytaty ze ST zawierają nieprawdę co do karania przez Boga niewinnych osób. Chrystus nie potwierdził ich w swoich naukach:

Kto zgrzeszy przeciwko Duchowi Świętemu,temu nie będzie darowane,ani w tym,ani w przeszłym życiu.

Zgodnie z prawem przyczyny i skutku,prawem karmy,każdy odpowiada za swoje czyny.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

Listek 

Wysłany: 2014-08-24, 13:58   

Pwt 5:9 bt "(8)... Ja, Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia - tych, którzy Mnie nienawidzą,"

Słowa te wyrażają miłosierdzie Boże gdyż zamiast karać natychmiast Bóg zapamiętuje złe czyny bałwochwalstwa ojca jednak zwleka z wymierzeniem kary, aby umożliwić grzesznikowi,bądź jego dzieciom dokonanie skruchy i odejście od grzechu.

do trzeciego i do czwartego pokolenia - oznacza,ze Bóg odwlekał moment wymierzenia kary aż do trzeciego lub czwartego pokolenia. Jeżeli skrucha nie została okazana do tego czasu ( czwartego pokolenia] i zło wzmocniło się już zbytnio, aby ludzie sami się z niego podnieśli- nadchodzi kara.

Pozdrawiam

RN 

Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Wysłany: 2014-08-24, 14:33   Re: Ponoszenie winy za grzechy przodków

Wasiczek napisał/a:
Założyłem ten temat i stawiam pytanie. Czy ludzie mogą ponosić karę za grzechy swoich krewnych, przodków?

Mogą ponosić karę za swoich przodków.

Czwarta Księga Mojżesza 14.18. BIZTB.

''Pan nierychły do gniewu i bardzo łaskawy przebacza winę i występek, choć nie pozostawia bez kary, lecz za winę ojców nawiedza synów do trzeciego i do czwartego pokolenia''.

Nie poniosą kary za swoich przodków.

Księga Ezechiela 18. 20.BIZTB.

'' Syn nie poniesie kary za winę ojca, ani ojciec za winy syna.....''

Mogą ponosić karę za swoich przodków

Druga Księga Samuela 12. 14. BIZTB.

''Ponieważ jednak czynem tym zbezcześciłeś Pana, przeto syn, który ci się urodził musi umrzeć''''

Nie poniosą kary za swoich przodków

Piąta Księga Mojżesza 24. 16. BIZTB.

''Nie poniosą śmierci ojcowie za synów, ani synowie nie poniosą śmierci za ojców; każdy za swój grzech poniesie śmierć''

Mogą i ponoszą karę za swoich przodków

Nauka o grzechu pierworodnym.

Nie poniosą kary za swoich przodków

List do Rzymian 14.12. BIZTB.

''Tak więc każdy z nas za samego siebie zda sprawę Bogu.''

Listek 

Wysłany: 2014-08-24, 15:29   

RN napisał/a:
'Tak więc każdy z nas za samego siebie zda sprawę Bogu.''

Oczywiście kary do trzeciego i do czwartego pokolenia dotyczą synów,którzy powielają grzechy ojców.

Bóg pobłaża wieli grzesznikom na tym świecie, ponieważ czeka aż ich miara grzechów będzie pełna.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Listek 2014-08-24, 15:46, w całości zmieniany 1 raz  

ratao

Wyznanie: Słowianin
Wysłany: 2014-08-24, 15:37   

Listek

Ponieważ "prawda jest w Chrystusie",a nie w martwej literze,to trzeba wierzyć Jemu.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

RN 

Wysłany: 2014-08-24, 16:17   

Listek napisał/a:
RN napisał/a:
'Tak więc każdy z nas za samego siebie zda sprawę Bogu.''

Oczywiście kary do trzeciego i do czwartego pokolenia dotyczą synów,którzy powielają grzechy ojców.

Bóg pobłaża wieli grzesznikom na tym świecie, ponieważ czeka aż ich miara grzechów będzie pełna.
Pozdrawiam

W tych fragmentach, które podałem, nie ma takiego rozróżnienia, że ukarani będą synowie, którzy powielają grzechy Ojców. Kara będzie jak leci, dobry czy zły, winny czy niewinny.
Przykład z dzieckiem Dawida.

A przykład z listu do Rzymian, który zacytowałeś jest zaprzeczeniem powyższego poglądu.

Również Pozdrawiam :-)

Listek 

Wysłany: 2014-08-24, 17:14   

RN napisał/a:
Kara będzie jak leci, dobry czy zły, winny czy niewinny.

Takie wnioski biorą się z niezrozumienia sądów Bożych i Jego miłosierdzia.

My patrzymy tylko po ludzku.Mamy nawet kłopot z przyjęciem Prawa Bożego, według którego Bóg nas ocenia.
Pouczony Prawem znasz wolę Bożą...
Rz.2,18
Pozdrawiam

Wasiczek
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-24, 17:31   

jfs300 napisał/a:

Nie. Nigdzie nie pisałem, że katolicy ponoszą odpowiedzialność za grzechy jakiegoś tam zbrodniarza-papieża. Ja tylko pisałem, że w KRK działy się takie i inne rzeczy, a Obserwator zaatakował mnie, że ja ponoszę odpowiedzialność za zbrodnie moich krewnych.

Listek napisał/a:
Wj 20:5 bt "(4) Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!
Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, bo Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który za nieprawość ojców karze synów do trzeciego i czwartego pokolenia, tych, którzy Mnie nienawidzą."

Pwt 4:16 bp "abyście się nie sprzeniewierzyli, wykonując dla siebie rzeźby przedstawiające jakąkolwiek podobiznę: postać mężczyzny albo kobiety,"

Mi 5:12 bp "zniszczę twe rzeźby i słupy kamienne, jakie [stawiasz] u siebie, i nie będziesz się już kłaniał dziełom rąk własnych;"

Wj 34:7 bt "zachowujący swą łaskę w tysiączne pokolenia, przebaczający niegodziwość, niewierność, grzech, lecz nie pozostawiający go bez ukarania, ale zsyłający kary za niegodziwość ojców na synów i wnuków aż do trzeciego i czwartego pokolenia."

Lb 14:18 bt "Pan nieskory do gniewu, bogaty w łaskę, przebacza niegodziwość i grzech, lecz nie pozostawia go bez ukarania, tylko karze grzechy ojców na synach do trzeciego, a nawet czwartego pokolenia."

Pwt 5:9 bt "(8) Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. (9 Nie będziesz oddawał im pokłonu ani nie będziesz im służył, bo Ja, Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia - tych, którzy Mnie nienawidzą,"

Rzymian 1,(23) I zamienili chwałę niezniszczalnego Boga na podobizny i obrazy śmiertelnego człowieka, ptaków, czworonożnych zwierząt i płazów.

(24) Dlatego wydał ich Bóg poprzez pożądania ich serc na łup nieczystości, tak iż dopuszczali się bezczeszczenia własnych ciał. (25) Prawdę Bożą przemienili oni w kłamstwo i stworzeniu oddawali cześć, i służyli jemu, zamiast służyć Stwórcy, który jest błogosławiony na wieki. Amen.

(26) Dlatego to wydał ich Bóg na pastwę bezecnych namiętności: mianowicie kobiety ich przemieniły pożycie zgodne z naturą na przeciwne naturze.

(27) Podobnie też i mężczyźni, porzuciwszy normalne współżycie z kobietą, zapałali nawzajem żądzą ku sobie, mężczyźni z mężczyznami uprawiając bezwstyd i na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie.

(28) A ponieważ nie uznali za słuszne zachować prawdziwe poznanie Boga, wydał ich Bóg na pastwę na nic niezdatnego rozumu, tak że czynili to, co się nie godzi. (29) Pełni są też wszelakiej nieprawości, przewrotności, chciwości, niegodziwości. Oddani zazdrości, zabójstwu, waśniom, podstępowi, złośliwości; (30) potwarcy, oszczercy, nienawidzący Boga, zuchwali, pyszni, chełpliwi, w tym, co złe - pomysłowi, rodzicom nieposłuszni, (31) bezrozumni, niestali, bez serca, bez litości. (32) Oni to, mimo że dobrze znają wyrok Boży, iż ci, którzy się takich czynów dopuszczają, winni są śmierci, nie tylko je popełniają, ale nadto chwalą tych, którzy to czynią.

Listku, to w końcu ponoszę winę za zbrodnie moich krewnych, gdyby jakieś były popełnione czy nie?

RN 

Wysłany: 2014-08-24, 17:41   

Listek napisał/a:
RN napisał/a:
Kara będzie jak leci, dobry czy zły, winny czy niewinny.

Takie wnioski biorą się z niezrozumienia sądów Bożych i Jego miłosierdzia.

My patrzymy tylko po ludzku.Mamy nawet kłopot z przyjęciem Prawa Bożego, według którego Bóg nas ocenia.
Pouczony Prawem znasz wolę Bożą...
Rz.2,18
Pozdrawiam

Listek.
Ja pisząc o tym, że kara będzie jak leci, winny czy niewinny podsumowałem niektóre cytaty, które na to wskazują w odróżnieniu od innych, które mówią coś zupełnie odwrotnego.

A jak będzie i czy w ogóle będzie, to ja nie wiem.

Listek 

Wysłany: 2014-08-24, 17:45   

Wasiczek napisał/a:
to w końcu ponoszę winę za zbrodnie moich krewnych, gdyby jakieś były popełnione czy nie?

W pokucie trzeba przepraszać Boga za grzechy przodków. Ja przepraszam za bałwochwalstwo , za antysemityzm,za inne złe czyny będące złamaniem Prawa Bożego.

W Chrystusie rodzimy się na nowo, umieramy dla grzechu ,a żyjemy dla Boga jako nowe stworzenie. Chwała Bogu !!

Nasze życie na pewno byłoby łatwiejsze gdyby nasi przodkowie byli Bogu posłuszni.

Bogu dzięki za Jezusa, który oddał swoje życie za nas.

Wasiczku, dobrze że jesteś Chrystusowy.Nasz ratunek tylko w Jezusie.

Pozdrawiam

Wasiczek
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-24, 17:51   

Listek napisał/a:
W pokucie trzeba przepraszać Boga za grzechy przodków. Ja przepraszam za bałwochwalstwo , za antysemityzm,za inne złe czyny będące złamaniem Prawa Bożego.

W Chrystusie rodzimy się na nowo, umieramy dla grzechu ,a żyjemy dla Boga jako nowe stworzenie. Chwała Bogu !!

Nasze życie na pewno byłoby łatwiejsze gdyby nasi przodkowie byli Bogu posłuszni.

Bogu dzięki za Jezusa, który oddał swoje życie za nas.

Wasiczku, dobrze że jesteś Chrystusowy.Nasz ratunek tylko w Jezusie.

Pozdrawiam

Listku, przepraszałem Boga Ojca, za grzechy, o których popełnieniu wśród moich krewnych wiedziałem, jak chodzenie do wróżbitów.
A co jeśli nie mam pojęcia, co mogli zrobić moi przodkowie? Czy, wtedy też biorę odpowiedzialność?

KobietaZMagdali 

Wyznanie: katoliczka
Pomogła: 235 razy
Wysłany: 2014-08-24, 19:07   

W KK raczej obowiązuje kurs, ze grzechów się nie dziedziczy, ale w środowiskach związanych z egzorcystami i modlitwami o uwolnienie taka opinia panuje. Może to być również skrzywienie zawodowe.
moim zdaniem "dziedziczy się" raczej skutki grzechu tzn. jeśli człowieka w wyniku grzechu człowiek popada w depresję, rozpacz niewiarę w swoje siły (nic mu nie wychodzi) to takie podejście przejmie przebywające z nim dziecko i mu też nic w życiu nie wyjdzie. Wierzę natomiast w przekleństwa.

Natomiast działający w środowisku zielonoświątkowym Derek Prince napisał książkę Błogosławieństwa i przekleństwa, gdzie mocno opowiada się za dziedziczeniem grzechów, ale podobnie jak KK podkreśla, że krew pana Jezusa łamie wszelkie przekleństwa i zmywa wszelkie grzechy. Tak więc człowiek trzymający się Pana Jezusa jest absolutnie bezpieczny.

Może się mylę, ale ja dla mnie przepraszanie za czyjeś grzechy jest pychą. Można prosić o wybaczenie dla bliskich i nawrócenie ich, nie przepraszać. Ale to ja.

Co do Obserwatora to zgadzam się z jfs
jfs300 napisał/a:
Obserwator Ci tłumaczy cos właśnie przeciwnego:

Natomiast to jest oczywistym kłamstwem.
Jeśli rozumiesz to w kontekście co do siebie, to tak samo zrozum co do katolików praktykujących.

Niektóre twoje posty też tak odebrałam
„Odpędzanie wilków, zagrażających Bożej owczarni, jest na pewno czymś chwalebnym, ale czyni się to modlitwą, przykładem życia, głoszeniem słowa Bożego i przekonywaniem -- a nie poprzez zadawanie gwałtu. Gwałt zadawany w obronie prawdy nie tylko krzywdzi konkretnych ludzi, ale kompromituje prawdę, ci zaś, którzy się do niego uciekają, choć ich intencją było odpędzenie wilków, sami się w wilków przemieniają.”

http://www.youtube.com/watch?v=l_lp-owKS6E

Odpowiedz do tematu