Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Niedziela powinna nazywać się sobotą.
Autor Wiadomość
Maja. 


Dołączyła: 22 Sie 2006
Posty: 2086
Wysłany: 2008-02-07, 19:41   

Napisałam: :
Cytat:
Jamsenie, jak rozumiesz słowa:
"Gdyż nie ci, którzy zakonu słuchają, są sprawiedliwi u Boga, lecz ci, którzy zakon wypełniają usprawiedliwieni będą." - Rzym. 2:13.

Jamsen odpisał:
Cytat:
Potrzebuję od ciebie więcej szczegółów.
Czy zakon, o którym tu pisze Paweł, to:
1. Dziesięć Przykazań?
2. Całe Prawo Mojżeszowe?
3. Czy Prawo Boże przekazane przez Chrystusa?

Odpowiedź swoja poprzyj Biblią, a ja wtedy napiszę, jak rozumiem Rzymian 2:13 (a w zasadzie, jak Biblia go tłumaczy).

W Liście do Rzym. 2:14-15. czytamy:
"Skoro bowiem poganie, którzy nie mają zakonu, z natury czynią to, co zakon nakazuje, są sami dla siebie zakonem, chociaż zakonu nie mają; dowodzą też oni, że treść zakonu jest zapisana w ich sercach; wszak świadczy o tym sumienie ich oraz myśli, które nawzajem się oskarżają lub też biorą w obronę"

Apostoł Paweł mówi o przykazaniach, które uczą ludzi podstawowej miłości do bliźniego, gdyż Bóg dał ludziom sumienie,
które ich oskarża, gdy czynią coś złego.
Dlatego z natury czynią to, co zakon nakazuje, czyli nie kradną, nie zabijają, czczą rodziców, itp.


Poganie nie znali Boga, dlatego też dopóki nasz Zbawiciel nie przyprowadził tych ludzi do swojej owczarni, to nie wiedzieli
jak powinni Stwórcę miłować.
Bóg dał Ducha Świętego wszystkim, z którymi zawarł Nowe Przymierze, aby wprowadził nas w pełnię prawdy, obdarzył swoimi darami i poprowadził do Boga.

Duch Święty przypomina nam, że pierwsze cztery przykazania z Dekalogu uczą nas podstawowej miłości do Boga,
a szabat jest znakiem między Bogiem a Jego ludem - II Mojż. 2:13-18.
Dlatego też, gdy którekolwiek z tych przykazań przestępujemy, to nie obrażamy bliźniego, ale samego Boga z nieba :aaa:

A teraz Ty Jamsenie napisz, jak rozumiesz werset z Listu do Rzym. 2:13. :?: :mysli:

 
 
Miriam 


Dołączyła: 26 Lip 2006
Posty: 2234
Wysłany: 2008-02-07, 19:48   


Jamsen napisał: -

Jamsen napisał/a:
Miriam napisał/a:
Obrazek
Jamsen napisał: -

Cytat:
Tylko, że najważniejszym obowiązkiem jest służenie Bogu.
Nie tylko w jeden dzień tygodnia, ale codziennie.

Tak więc parafrazując słowa Jezusa z Mateusza 23:23
Tamto (służyć Bogu) należy czynić, tego (pozostałych obowiązków) jednak nie lekceważyć.

Oczywiście, że codziennie mamy służyć Boga Ojcu, ale nie zapominaj, że każdy z nas ma też pewne obowiązki, które
musi wykonać. Natomiast w szabat (w sobotę), mamy odpocząć od wszelkiej pracy. Gdyż ten dzień jest święty.

Odpowiedź taka sama, jak post, który skomentowałaś.
Przeczytaj jeszcze raz.
Podkreśliłem to, co najważniejsze.

Zgadzam się z Tobą, że najważniejszym obowiązkiem każdego człowieka jest służenie Bogu Ojcu, w każdym dniu.
Ale sobota jest dniem świętym. W tym dniu nie wolno nam wykonywać żadnej pracy. Nie możemy więc w szabat
sprzątać, robić zakupów, prać, gotować obiadów, podróżować, prowadzić pustych rozmów, itd. itd. Gdyż szabat
mamy uczcić, bo jest to dzień poświęcony naszemu Stwórcy.

O błogosławieństwie za przestrzeganie szabatu czytamy w Księdze Izajasza 58:13-14.

Jest tam napisane: -

„Jeżeli powstrzymasz swoją nogę od bezczeszczenia sabatu, aby załatwić swoje sprawy w moim świętym dniu, i będziesz nazywał sabat rozkoszą, a dzień poświęcony Panu godnym czci, i uczcisz go nie odbywając w nim podróży, nie załatwiając swoich spraw i nie prowadząc pustej rozmowy, wtedy będziesz się rozkoszował Panem, a Ja sprawię, że wzniesiesz się ponad wyżyny ziemi, i nakarmię cię dziedzictwem twojego ojca, Jakuba, bo usta Pana to przyrzekły”.

Jamsenie, czy uznajesz szabat (sobotę), za dzień święty :?: :mysli:

 
 
Maja. 


Dołączyła: 22 Sie 2006
Posty: 2086
Wysłany: 2008-02-07, 20:07   

Jamsen:
Cytat:
Czy należę do zboru, którego głową jest Jezus?
Tak! Jak najbardziej! :-)

No to stosuj się do nauk naszego Zbawiciela i nie słuchaj nikogo, kto naucza inaczej niż pisze w Piśmie Świętym

Miej zawsze przed swoimi oczami tekst:
"Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi." - Dz. Ap. 5:29.

 
 
Jamsen 
stojący na straży


Dołączył: 28 Maj 2007
Posty: 985
Wysłany: 2008-02-07, 22:33   

Maja. napisał/a:
A teraz Ty Jamsenie napisz, jak rozumiesz werset z Listu do Rzym. 2:13.

Niestety, nie odpowiedziałaś na moje pytania :-(

Maja. napisał/a:
"Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi." - Dz. Ap. 5:29

Zgadzam się z tym w 100%.
 
 
Jamsen 
stojący na straży


Dołączył: 28 Maj 2007
Posty: 985
Wysłany: 2008-02-07, 22:46   

Miriam napisał/a:
Nie możemy więc w szabat sprzątać, robić zakupów, prać, gotować obiadów, podróżować, prowadzić pustych rozmów, itd. itd. Gdyż szabat mamy uczcić, bo jest to dzień poświęcony naszemu Stwórcy.

A nie powinno się obchodzić sabatu pod kątem "moralnym", a nie "ceremonialnym"?
Czy nie powinno się uznawać ducha sabatu, a nie przestrzegać szczegółowych przepisów?
Mateusza 12:1-8
Cytat:
1 W owej porze Jezus szedł w sabat przez łany zbóż. Uczniowie jego zgłodnieli i zaczęli zrywać kłosy zboża i jeść.
2 Widząc to, faryzeusze rzekli do niego: „Oto uczniowie twoi czynią coś, czego nie wolno czynić w sabat”.
3 On im rzekł: „Czyście nie czytali, co uczynił Dawid, gdy zgłodniał on oraz ludzie, którzy z nim byli?
4 Jak wszedł do domu Bożego i zjedli chleby przedkładania, coś, czego nie wolno było jeść jemu ani tym, którzy z nim byli, tylko kapłanom?
5 Albo czy nie czytaliście w Prawie, że w sabaty kapłani w świątyni tak traktują sabat, jak gdyby nie był święty, a pozostają niewinni?
6 Ale mówię wam, że tu jest coś większego niż świątynia.
7 Gdybyście jednak zrozumieli, co to znaczy: ‚Miłosierdzia chcę, a nie ofiary’, nie potępilibyście niewinnych.
8 Bo Syn Człowieczy jest Panem sabatu”.

Tak więc przestrzeganie ducha sabatu, to nie jeden dzień tygodnia, nie przestrzeganie szczegółowych przepisów danych ze względu na Izraela.
Chrześcijanie mają "sabat" codziennie.
 
 
Miriam 


Dołączyła: 26 Lip 2006
Posty: 2234
Wysłany: 2008-02-08, 01:11   


Jamsen napisał: -

Cytat:
A nie powinno się obchodzić sabatu pod kątem "moralnym", a nie "ceremonialnym"?
Czy nie powinno się uznawać ducha sabatu, a nie przestrzegać szczegółowych przepisów?
Mateusza 12:1-8

Jak mamy święcić szabat, pouczył nas sam Stwórca.

W IV przykazaniu Dekalogu, powiedział On: -

„Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam,
ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty".

2 Księga Mojżeszowa 20:8-11.

Zobacz, że w dniu szabatu nie wolno wykonywać żadnej pracy.

O tym, że nie wolno bezcześcić szabatu, czytamy w Księdze Izajasza 58:13-14: -

„Jeżeli powstrzymasz swoją nogę od bezczeszczenia sabatu, aby załatwić swoje sprawy w moim świętym dniu,
i będziesz nazywał sabat rozkoszą, a dzień poświęcony Panu godnym czci, i uczcisz go nie odbywając w nim podróży,
nie załatwiając swoich spraw i nie prowadząc pustej rozmowy, wtedy będziesz się rozkoszował Panem, a Ja sprawię,
że wzniesiesz się ponad wyżyny ziemi, i nakarmię cię dziedzictwem twojego ojca, Jakuba, bo usta Pana to przyrzekły”.


Jamsenie, jak myślisz, jeżeli Bóg Ojciec nakazuje nam sześć dni pracować, a dnia
siódmego odpocząć od wszelkiej swej pracy, to czy powinniśmy Go usłuchać?

Bo ja wiem, że tak. :-D

 
 
Jamsen 
stojący na straży


Dołączył: 28 Maj 2007
Posty: 985
Wysłany: 2008-02-08, 02:05   

Miriam napisał/a:
Zobacz, że w dniu szabatu nie wolno wykonywać żadnej pracy.

A gdyby starsza wiekiem, schorowana sąsiadka przyszła do ciebie w sabat z prośbą o zrobienie zakupów na niedzielę, to czy mogłabyś taki dobry uczynek w sabat zrobić?
 
 
Maja. 


Dołączyła: 22 Sie 2006
Posty: 2086
Wysłany: 2008-02-08, 02:09   

Jamsen:
Cytat:
Niestety, nie odpowiedziałaś na moje pytania :-(

Apostoł Paweł w Liście do Rzym. 2:13. mówi o zakonie moralnym, gdyż niezmienne są w czasie i przestrzeni
wymogi moralne Boga wobec ludzi

Jamsenie, napisz jak rozumiesz werset z Listu do Rzym. 2:13.

 
 
Maja. 


Dołączyła: 22 Sie 2006
Posty: 2086
Wysłany: 2008-02-10, 01:43   

Jamsen:
Cytat:
A gdyby starsza wiekiem, schorowana sąsiadka przyszła do ciebie w sabat z prośbą o zrobienie zakupów na niedzielę,
to czy mogłabyś taki dobry uczynek w sabat zrobić?

Czy nie wiesz o tym, że trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi - Dz. Ap. 5:29.
Skoro Bóg nakazał święcenie dnia siódmego, to bądźmy Mu posłuszni.
Na robienie zakupów mamy sześć dni w tygodniu, dlaczego więc mielibyśmy naruszać spoczynek szabatu?

Wszyscy nasi znajomi wiedzą o tym, dlatego w tym dniu o nic nas nie proszą.

Jedna z osób poszła nawet do księdza i powiedziała mu:
"bo po co to było zmieniać święcenie soboty na niedzielę, nakazał Bóg święcenie soboty, to święćmy ten dzień"

Jamsenie, Ty również pamiętaj o tym, że służysz Bogu a nie człowiekowi, dlatego stosuj się do Bożych poleceń

A sąsiadce zakupy zrobiłabym w niedzielę

Pan Jezus powiedział: "Dlaczego mówicie do mnie Panie, Panie, a nie czynicie tego, co mówię?" - Ew. Łuk. 6:46.
 
 
Jamsen 
stojący na straży


Dołączył: 28 Maj 2007
Posty: 985
Wysłany: 2008-02-11, 19:48   

Maja. napisał/a:
Cytat:
A gdyby starsza wiekiem, schorowana sąsiadka przyszła do ciebie w sabat z prośbą o zrobienie zakupów na niedzielę,
to czy mogłabyś taki dobry uczynek w sabat zrobić?

Czy nie wiesz o tym, że trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi - Dz. Ap. 5:29.
Skoro Bóg nakazał święcenie dnia siódmego, to bądźmy Mu posłuszni.
Na robienie zakupów mamy sześć dni w tygodniu, dlaczego więc mielibyśmy naruszać spoczynek szabatu?

No proszę.
A tak bardzo chcesz naśladować Jezusa.

Marka 2:23-28
Cytat:
23 I zdarzyło się, że przechodził w sabat przez łany zbóż, a jego uczniowie zaczęli po drodze zrywać kłosy zboża. 24 Dlatego faryzeusze mówili do niego: „Spójrz tylko! Czemu oni czynią w sabat coś, czego nie wolno?” 25 Lecz on im rzekł: „Czyście nigdy dotąd nie czytali, co uczynił Dawid, gdy znalazł się w potrzebie i zgłodniał on oraz ludzie, którzy z nim byli? 26 Jak wszedł do domu Bożego — według relacji o naczelnym kapłanie Abiatarze — i jadł chleby przedkładania, których nie wolno jeść nikomu oprócz kapłanów, i dał również ludziom, którzy z nim byli?” 27 I jeszcze im rzekł: „Sabat powstał przez wzgląd na człowieka, a nie człowiek przez wzgląd na sabat; 28 toteż Syn Człowieczy jest również Panem sabatu”.

Marka 3:1-6
Cytat:
1 Jeszcze raz wszedł do synagogi, a był tam człowiek z uschłą ręką. 2 Oni więc uważnie go obserwowali, by zobaczyć, czy uleczy tego człowieka w sabat — żeby go mogli oskarżyć. 3 A on powiedział do człowieka z uschłą ręką: „Podnieś się i chodź na środek”. 4 Następnie rzekł do nich: „Czy wolno w sabat spełnić dobry uczynek, czy popełnić zły uczynek, duszę wybawić czy zabić?” Ale oni milczeli. 5 A on, rozejrzawszy się po nich z oburzeniem, przejęty smutkiem z powodu niewrażliwości ich serc, powiedział do tego człowieka: „Wyciągnij rękę”. I on ją wyciągnął, i jego ręka odzyskała sprawność. 6 Wtedy faryzeusze wyszli i wraz z członkami stronnictwa Heroda natychmiast zaczęli się przeciwko niemu naradzać, żeby go zgładzić.

Mateusza 12:9-12
Cytat:
9 Oddaliwszy się stamtąd, wszedł do ich synagogi; 10 i oto człowiek z uschłą ręką! Zapytali go więc: „Czy wolno leczyć w sabat?”, żeby znaleźć powód do oskarżenia go. 11 On rzekł do nich: „Któryż to człowiek wśród was, mający jedną owcę — jeśli ta wpadnie do dołu w sabat — nie chwyci jej i nie wyciągnie? 12 A o ileż więcej wart jest człowiek niż owca! Wolno zatem uczynić coś szlachetnego w sabat”.

Łukasza 14:1-6
Cytat:
1 A pewnego razu, gdy w sabat wszedł do domu jednego z władców spośród faryzeuszy, aby zjeść posiłek, oni uważnie go obserwowali. 2 I oto był przed nim jakiś człowiek chory na puchlinę. 3 Jezus więc odezwał się do tych biegłych w Prawie i do faryzeuszy, mówiąc: „Czy wolno w sabat leczyć, czy nie?” 4 Lecz oni milczeli. Wtedy, ująwszy tego człowieka, uzdrowił go i odprawił. 5 I rzekł do nich: „Któryż z was, jeśli jego syn albo byk wpadnie do studni, natychmiast go nie wyciągnie nawet w dzień sabatu?” 6 I nie zdołali mu na to hardo odpowiedzieć.
 
 
Maja. 


Dołączyła: 22 Sie 2006
Posty: 2086
Wysłany: 2008-02-11, 21:19   

Jamsen:
Cytat:
Odpowiedź swoja poprzyj Biblią, a ja wtedy napiszę, jak rozumiem Rzymian 2:13 (a w zasadzie, jak Biblia go tłumaczy).

Jamsenie, obiecałeś że odpowiesz na moje pytanie
Dlaczego więc milczysz? :animrumru: :-|

Apostoł Paweł mówi:
"Bo ci, którzy bez zakonu zgrzeszyli, bez zakonu też poginą; a ci, którzy w zakonie zgrzeszyli, przez zakon sądzeni będą; gdyż nie ci,
którzy zakonu słuchają, są sprawiedliwi u Boga, lecz ci, którzy zakon wypełniają, usprawiedliwieni będą. "
- Rzym 2:12-13.

W Ps. 119:21. czytamy:
"Zgromiłeś pyszałków; przeklęci odstępujący od Twych przykazań!"

Przeklęci, czyli ci, którzy będą po lewicy Syna Bożego? :aaa:


Jeśli ktoś przestępuje którekolwiek z przykazań Dekalogu biblijnego, grzeszy, gdyż obraża albo Boga, albo bliźniego.
Dlaczego więc tak trudno ludziom zrozumieć, że przykazania Dekalogu biblijnego w dalszym ciągu nas obowiązują?

 
 
Maja. 


Dołączyła: 22 Sie 2006
Posty: 2086
Wysłany: 2008-02-11, 21:42   

Jamsen:
Cytat:
No proszę.
A tak bardzo chcesz naśladować Jezusa.

Chcę i naśladuję, dlatego wszystkie prace, które mogę przełożyć na inny dzień tygodnia, przekładam


Bóg mówi:
"Przestrzegaj dnia sobotniego, abyś go święcił, jakoć rozkazał Pan, Bóg twój." - V Mojż. 5:12. przekład Biblii Gdańskiej.

Jamsenie, kto nam rozkazał święcić dzień sobotni? :roll:
Czy nie sam Bóg z nieba?
Wobec tego stosujmy się do Jego rozkazu i nie słuchajmy nikogo, kto naucza inaczej.

A sąsiadce zakupy zrobiłabym w inny dzień tygodnia, na przykład w niedzielę

 
 
Jamsen 
stojący na straży


Dołączył: 28 Maj 2007
Posty: 985
Wysłany: 2008-02-12, 07:50   

Maja. napisał/a:
Chcę i naśladuję

To kłamstwo!
Nie naśladujesz.
Raczej przejawiasz faryzejską postawę.

Maja. napisał/a:
Jamsenie, kto nam rozkazał święcić dzień sobotni?
Nie nam.
Wyjścia 31:13
Cytat:
„Ty zaś powiedz synom Izraela, mówiąc: ‚Zwłaszcza moje sabaty macie zachowywać, bo jest to znak między mną a wami (Izraelitami) za waszych pokoleń, abyście poznali, że ja, Jehowa, was uświęcam.
 
 
servus 

Wiek: 35
Dołączył: 27 Mar 2007
Posty: 53
Wysłany: 2008-04-30, 09:30   

Chcialbym podzielic sie pewnymi przemysleniami odnosnie szabatu.
Czytalem, ze kazde wazniejsze swieto zydowskie ma 3 wymiary: Kosmiczny,ktory odnosi sie bezposrednio do stworzenia swiata, historiozbawczy odnoszaczy sie do dzialania Boga w historii oraz wymiar eschatologiczny, odnoszaczy sie do nadzei zycia wiecznego.

Pasuje to do szabatu.

Jest odniesienie do stworzenia swiata:

2 A gdy Bóg ukończył w dniu szóstym swe dzieło, nad którym pracował, odpoczął1 dnia siódmego po całym swym trudzie, jaki podjął. 3 Wtedy Bóg pobłogosławił ów siódmy dzień i uczynił go świętym; w tym bowiem dniu odpoczął po całej swej pracy, którą wykonał stwarzając.

Jest rowniez odniesienie do historii:

1 Wtedy mówił Bóg wszystkie te słowa: 2 «Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.

Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić

jest rowniez odniesienie do nadziei zycia wiecznego:

9 A zatem pozostaje odpoczynek szabatu dla ludu Bożego3. 10 Kto bowiem wszedł do Jego odpoczynku, odpocznie po swych czynach, jak Bóg po swoich.

Ten ostatni fragment jest zgodny z interpretacja Talmudu: Oczekuje sie bowiem Wielkiego Szabatu, wiecznego odpoczynku w Bogu i z Bogiem, czyli zycia wiecznego.

Jezeli zatem Chrystus zmartwywstal pierwszego dnia tygodnia, to tego dnia rozpoczelo sie Jego Zycie Wieczne, a zatem jego Wielki Szabat rozpoczal sie pierwszego dnia tygodnia.

Czynmy zatem jak on. To dlatego ten "Nowy Szabat"- Dzien Panski stal sie dla chrzescijan stopniowo, im bardziej sie wglebiali w Slowo, najwazniejszym dniem-dniem zmartwychstania ich Pana i Nowego odpoczynku.
_________________
Habemus Papam
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2008-05-01, 02:39   

Spójrzmy na szabat z punktu widzenia Jezusa, który powiedział, że zmartwychwstanie dnia trzeciego.

Jeżeli dniem trzecim w/g Niego była niedziela to:
dniem drugim była sobota;
dniem pierwszym piątek;

dniem siódmym czwartek.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 11