Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak zachowujecie wiarę znając historię religii i kościoła?
Autor Wiadomość
mitek

Wysłany: 2014-09-07, 01:44   

Witajcie

Piszę, żeby podziękować za odpowiedzi. Przemyślałem co nieco i postanowiłem zakupić Biblię, po czym przestudiować ją w spokoju. Sceptycznego podejścia na pewno się nie pozbyłem, ale chcę zdobyć mocny fundament wiedzy nt Biblii z niej samej i w czasie tego procesu zagłębiać się też w sprawy duchowe. Odczułem duży spokój i przyjemność decydując się na to, chyba pierwszy raz nie ze strachu przed śmiercią i pustką, a z chęci poznania i poczucia. Dziękuję Wam i mam nadzieję, że niedługo będzie nam dane dyskutować także o kolejnych rzeczach, gdy moja wiedza się powiększy.
H
Pozdrawiam i jeszcze raz zostawiam słowa uznania za mądrą i miłą dyskusję, nie spodziewałem się takiego przyjęcia.

merkaba 

Wysłany: 2014-09-07, 08:07   

Dlaczego jestem Katolikiem https://www.youtube.com/watch?v=i9b6jZ6cYbc

Dezerter 

Wyznanie: chrześcijanin
Wysłany: 2014-09-07, 22:14   

KobietaZMagdali napisał/a:
KK czyli Kościół Katolicki (inaczej katolicyzm) to wspólnota wyznaniowa, która powstała w 1054 r w wyniku Schizmy wschodniej po rozpadzie pierwotnego Kościoła chrześcijańskiego na KK i Prawosławie. KrK to odłam KK uznający obrządek łaciński/rzymski.

Natomiast kościół/kościół Jezusowy/kościół Chrystusowy/kościół katolicki w znaczeniu kościół powszechny a nie instytucja/kościół pielgrzymujący tworzą WSZYSZCY ludzie uznający, że Jezus Chrystus jest ich Zbawicielem i Panem zgodnie z wersetami
kol 1 (18) On jest też Głową Ciała - Kościoła
Ef 4 (15) Ale żyjąc według zasad miłości, będziemy dorastali pod każdym względem do Niego, czyli Chrystusa, który jest Głową. (16) W Nim całe Ciało zespala się i wiąże dzięki spełnianiu przez poszczególne członki wyznaczonych funkcji. Tak dokonuje się wzrost Ciała, które buduje się samo w sobie przez miłość.

dziękuję Migdałku za pomoc, bo już traciłem cierpliwość do Manny, która nie słucha co się do niej mówi, tylko ma jakąś blokadę założona :-?
Dobrze napisałaś - tylko popraw, bo w tym fragmencie
Cytat:
Natomiast kościół/kościół Jezusowy/kościół Chrystusowy/kościół katolicki w znaczeniu kościół powszechny

moim zdaniem wszędzie powinna być duża litera przy słowie Kościół - piszesz przecież o mistycznym ciele Jezusa
za wiki
Cytat:
Kościół – organizacja utworzona przez wspólnotę religijną i duchowieństwo określonej religii, kierująca się doktryną religijną, posiadająca ścisłe normy kultu religijnego, moralności i własne zasady prawne.

Kościół w Polsce

W Polsce mianem tym potocznie (w znaczeniu stosowanym w teologii chrześcijańskiej) określa się wspólnoty chrześcijańskie

a jak nie wierzysz to sobie poczytaj
http://pl.wikipedia.org/w..._%28teologia%29

Ale prawdą jest, że Kościół katolicki uważa się za przewodnią siłę w Kościele, na podstawie swej sukcesji apostolskiej, w tym najważniejszej sukcesji Św Piotra i biskupów Rzymskich, którzy mieli kierowniczą, a przynajmniej przewodnią rolę w Kościele starożytnym przed rozpadem na wschodni i rzymski

Dezerter 

Wyznanie: chrześcijanin
Wysłany: 2014-09-07, 22:28   

mitek napisał/a:
Witajcie

Piszę, żeby podziękować za odpowiedzi. Przemyślałem co nieco i postanowiłem zakupić Biblię, po czym przestudiować ją w spokoju. Sceptycznego podejścia na pewno się nie pozbyłem, ale chcę zdobyć mocny fundament wiedzy nt Biblii z niej samej i w czasie tego procesu zagłębiać się też w sprawy duchowe. Odczułem duży spokój i przyjemność decydując się na to, chyba pierwszy raz nie ze strachu przed śmiercią i pustką, a z chęci poznania i poczucia. Dziękuję Wam i mam nadzieję, że niedługo będzie nam dane dyskutować także o kolejnych rzeczach, gdy moja wiedza się powiększy.
H
Pozdrawiam i jeszcze raz zostawiam słowa uznania za mądrą i miłą dyskusję, nie spodziewałem się takiego przyjęcia.

bardzo mądra decyzja - przywracasz mi wiarę w sens naszego pisania na forum - dziękuję
jeśli można ci coś doradzić, to zacznij od Nowego Testamentu, dopiero jak twoja wiara i wiedza się pogłębi to zacznij czytać Stary. czemu tak piszę bo z obserwacji ludzi na forum widzę, że przez czytanie bez głębszego zrozumienia ST wielu zaczyna tracić wiarę - w tym wielu doświadczonych (wydawało by się ) chrześcijan. Ja sam wiele fragmentów nie rozumiem i są dla mnie mocno kontrowersyjne. Jeśli takie napotkasz, to nie oburzaj się na Boga i Słowo Boże, ale uznaj tak jak ja, że nie rozumiesz tego fragmentu - wrzuć wątpliwość na forum to wspólnie spróbujemy go zrozumieć :-D

Druga uwaga - Biblia to nie powieść - jej się nie czyta! Ją się studiuje w ciszy i skupieniu, po wcześniejszej modlitwie do Boga o natchnienie Duchem Św by zrozumieć co to natchnione Słowo Boże ma ci do powiedzenia.

Już więcej nie mędrkuje, bo cię zanudzę ;-)
szalom

KobietaZMagdali 

Wyznanie: katoliczka
Pomogła: 235 razy
Wysłany: 2014-09-07, 22:31   

merkaba napisał/a:
Dlaczego jestem Katolikiem https://www.youtube.com/watch?v=i9b6jZ6cYbc

hehehe Widziałam filmy tego chłopaka, fajny jest :-D na początku trochę irytował mnie jego śmiech, ale się przekonałam
„Odpędzanie wilków, zagrażających Bożej owczarni, jest na pewno czymś chwalebnym, ale czyni się to modlitwą, przykładem życia, głoszeniem słowa Bożego i przekonywaniem -- a nie poprzez zadawanie gwałtu. Gwałt zadawany w obronie prawdy nie tylko krzywdzi konkretnych ludzi, ale kompromituje prawdę, ci zaś, którzy się do niego uciekają, choć ich intencją było odpędzenie wilków, sami się w wilków przemieniają.”

http://www.youtube.com/watch?v=l_lp-owKS6E

Manna z nieba 

Wyznanie: Deizm.Baczna obserwatorka życia.
Pomogła: 299 razy
Wysłany: 2014-09-07, 22:56   

Musisz wyrzucić sobie z głowy blokadę, która mówi, że kościół to tylko instytucja lub budynek. Kościół to ludzie i to ludzie należący do Chrystusa, wspólnota osób wierzących.

Czyli warunkiem zbawienia jest przynależenie do ludzi?? :-D
O tym mówił sobór watykański???
Nie, mówił on o warunkach jakie trzeba spełnić by być zbawionym,czyli sakramenty w kościele, a sakramenty to już raczej nie są ludzie....

Manna z nieba 

Wysłany: 2014-09-07, 22:57   

Dezerter napisał/a:
Ale prawdą jest, że Kościół katolicki uważa się za przewodnią siłę w Kościele,

Oczywiście :-D
Ma idealne warunki do zbawiania ludzi :-D

Manna z nieba 

Wysłany: 2014-09-07, 22:57   

mitek napisał/a:
Witajcie

H

Super decyzja.
Powodzenia!

KobietaZMagdali 

Wysłany: 2014-09-07, 23:25   

Manna z nieba napisał/a:
Musisz wyrzucić sobie z głowy blokadę, która mówi, że kościół to tylko instytucja lub budynek. Kościół to ludzie i to ludzie należący do Chrystusa, wspólnota osób wierzących.

O tym mówił sobór watykański???
Nie, mówił on o warunkach jakie trzeba spełnić by być zbawionym,czyli sakramenty w kościele, a sakramenty to już raczej nie są ludzie....

Zaczynam podejrzewać, że podpuszczasz nas udając, że nie rozumiesz i masz ubaw kiedy pocimy się próbując wytłumaczyć Ci tak oczywiste rzeczy.

Cytat:
"Całe zbawienie pochodzi jedynie od Chrystusa przez Kościół, który jest Jego Ciałem"

"Sobór święty opierając się na Piśmie świętym i Tradycji, uczy, że ten pielgrzymujący Kościół konieczny jest do zbawienia.
Chrystus bowiem jest jedynym Pośrednikiem i drogą zbawienia, On, co staje się dla nas obecny w Ciele swoim, którym jest Kościół; On to właśnie podkreślając wyraźnie konieczność wiary i chrztu, potwierdził równocześnie konieczność Kościoła, do którego ludzie dostają się przez chrzest jak przez bramę. Nie mogliby więc zostać zbawieni ludzie, którzy wiedząc, że Kościół założony został przez Boga za pośrednictwem Chrystusa jako konieczny, mimo to nie chcieliby bądź przystąpić do niego, bądź też w nim wytrwać"
(Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 14).

Cytat:
Natomiast kościół/kościół Jezusowy/kościół Chrystusowy/kościół katolicki w znaczeniu kościół powszechny a nie instytucja/kościół pielgrzymujący tworzą WSZYSZCY ludzie uznający, że Jezus Chrystus jest ich Zbawicielem i Panem zgodnie z wersetami
kol 1 (18) On jest też Głową Ciała - Kościoła
Ef 4 (15) Ale żyjąc według zasad miłości, będziemy dorastali pod każdym względem do Niego, czyli Chrystusa, który jest Głową. (16) W Nim całe Ciało zespala się i wiąże dzięki spełnianiu przez poszczególne członki wyznaczonych funkcji. Tak dokonuje się wzrost Ciała, które buduje się samo w sobie przez miłość.

Naprawdę nie widzisz związku?

Może to Ci coś podpowie: Pojedyncze polano wyjęte z ognia szybko traci żar
„Odpędzanie wilków, zagrażających Bożej owczarni, jest na pewno czymś chwalebnym, ale czyni się to modlitwą, przykładem życia, głoszeniem słowa Bożego i przekonywaniem -- a nie poprzez zadawanie gwałtu. Gwałt zadawany w obronie prawdy nie tylko krzywdzi konkretnych ludzi, ale kompromituje prawdę, ci zaś, którzy się do niego uciekają, choć ich intencją było odpędzenie wilków, sami się w wilków przemieniają.”

Manna z nieba 

Wysłany: 2014-09-07, 23:41   

Zaczynam podejrzewać, że podpuszczasz nas udając, że nie rozumiesz i masz ubaw kiedy pocimy się próbując wytłumaczyć Ci tak oczywiste rzeczy.

To nie podejrzewaj mnie o takie rzeczy.
Ja nie wątpię w Wasze dobre chęci, ale niestety nie wmówicie mi, że zbawienie w Kościele nie oznacza zbawienia w Kościele Katolickim poprzez chrzest i inne sakramenty, bo to właśnie to oznacza.
Warto poczytać cały katechizm.

Manna z nieba 

Wysłany: 2014-09-07, 23:42   

Może to Ci coś podpowie: Pojedyncze polano wyjęte z ognia szybko traci żar

Jezus nie mówił o żadnej religii, organizacji, systemie.
Raczej mówił, gdzie dwaj lub trzej spotykają się w moim imieniu ja jestem wśród nich.

KobietaZMagdali 

Wysłany: 2014-09-07, 23:46   

Mówił o kościele, którego będzie Głową a ludzie członkami pełniącymi różne funkcje na co wersety podałam chociaż był jeszcze wyraźniejszy, ale nie pamiętam gdzie. Chrześcijanin ma żyć we wspólnocie, co widac po pierwszych gminach chrześcijańskich

KobietaZMagdali 

Wysłany: 2014-09-08, 00:03   

Mam ten werset Rz 12
(4) Jak bowiem w jednym ciele posiadamy wiele członków, a wszystkie one spełniają różne czynności, (5) tak również my, choć jest nas wielu, stanowimy jedno ciało w Chrystusie, a każdy z nas jest cząstką drugiego.

Rethel
[Usunięty]

Wysłany: 2014-09-08, 11:16   

Manna z nieba napisał/a:

A czy można było w I wieku (dla ciebie idealnym) nie uznawać sobie
apostołów ani założonych przez nich zborów i zostać zbawionym? :roll:

Czy w XV w. p.n.e. można było sobie nie uznawać Mojżesza i podobać się Bogu?

Czy w VII w. p.n.e. można było sobie nie uznawać
bożych pomazańców i nadal podobać się Bogu?

janwisniewski68 
Droga prawdy

Wysłany: 2014-09-08, 14:11   

Mam ten werset Rz 12
(4) Jak bowiem w jednym ciele posiadamy wiele członków, a wszystkie one spełniają różne czynności, (5) tak również my, choć jest nas wielu, stanowimy jedno ciało w Chrystusie, a każdy z nas jest cząstką drugiego.

Katolicy nie mogą dostąpić zbawienia przez swoje bałwochwalstwo !!
Bałwochwalstwo nie zbawia !!
Sam fakt że z Wojtyły uczynili sobie "Ojca Świętego" uczynili sobie obok Boga drugiego Boga bo to tytuł Boga tak Jezus zwracał się do Boga Ojca !!! Nie wspominając o tym że nauki katolickie są najbardziej zakłamanymi ,sfałszowanymi naukami o Bogu I Jezusie !!

Odpowiedz do tematu