Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy ktoś z ludzi widział Boga ?
Autor Wiadomość
Wnikliwy

Wysłany: 2014-09-26, 20:36   

Ja akurat pisałem o tobie RN - a nie o sobie. Takie inteligentne a nie widzi, lub udaje :-D

Listek 

Wysłany: 2014-09-27, 20:55   

J 1:18 bgn "Boga nikt nigdy nie widział; to jedyny Syn, który jest na łonie Ojca, Ten wytłumaczył."

1J 4:12 bgn "Boga nikt nigdy nie widział; ale jeśli miłujemy jedni drugich - Bóg w nas mieszka i Jego miłość jest w nas doskonała."

1Kor 2:10 nbg-pl "Bóg nam to objawił przez swojego Ducha; bo Duch bada wszystko, także głębie Boga."

Wielu ludziom gdy zobaczyli posłańca Bożego dane było odczuć Obecność Boga, Który jest Duchem.

J 12:45 nbg-pl "Także kto mnie widzi widzi Tego, który mnie posłał."

J 14:9 nbg-pl "Mówi mu Jezus: Tak długi czas jestem z wami, Filipie, a nie poznałeś mnie? Kto widzi mnie ujrzał Ojca; jakże ty mówisz: Pokaż nam Ojca?"

Pozdrawiam :-D

Listek 

Wysłany: 2014-09-28, 09:58   

Warto rozważyć fragment listu do Żydów mesjańskich:

Hbr.11, (26) Uważał [Mojżesz] bowiem za większe bogactwo znoszenie zniewag dla Chrystusa niż wszystkie skarby Egiptu, gdyż patrzył na zapłatę. (27) Przez wiarę opuścił Egipt, nie uląkłszy się gniewu królewskiego; wytrwał, jakby [na oczy] widział Niewidzialnego.

Czyli jakby widział Niewidzialnego, ....a jednak Mojżesz nie widział.

Pozdrawiam :xhehe:

RN 

Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Wysłany: 2014-09-28, 11:07   

To może takie porównanie;

Ewangelia Jana 1.18.

''Boga nikt nigdy nie widział,lecz jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca , objawił go.''

Księga Izajasza 6.1.

''W roku śmierci króla Uzjasza widziałem Pana siedzącego na tronie wysokim i wyniosłym, a kraj jego szaty wypełniał świątynię''.

Czyli obok wcześniej wykazanej materialności Boga ( ręce, plecy, stopy ) teraz dowiadujemy się też, że Bóg ubrany jest w jakąś dużą szatę.
No, ale ewangelista Jan twierdzi, że Boga nikt nigdy nie widział, a tu się okazuje, że Izajaszowi było to dane.
Może nie czytał Księgi Izajasza :mysli:

Listek 

Wysłany: 2014-09-28, 12:22   

A apostoł Paweł w liście do wspólnoty w Rzymie tłumaczy:

Rz.1, (20) Albowiem od stworzenia świata niewidzialne Jego przymioty - wiekuista Jego potęga oraz bóstwo - stają się widzialne dla umysłu przez Jego dzieła, tak że nie mogą się wymówić od winy.

Pozdrawiam

RN 

Wysłany: 2014-09-28, 12:57   

Listek napisał/a:
A apostoł Paweł w liście do wspólnoty w Rzymie tłumaczy:

Rz.1, (20) Albowiem od stworzenia świata niewidzialne Jego przymioty - wiekuista Jego potęga oraz bóstwo - stają się widzialne dla umysłu przez Jego dzieła, tak że nie mogą się wymówić od winy.

Pozdrawiam

Ale z kolei Księga Joba mówi coś takiego;

Księga Joba 11.7.

''Czy można zgłębić tajemnicę Boga, albo zbadać doskonałość Wszechmogącego :?:

radek 
m??czyzna

Wysłany: 2014-09-28, 13:04   

Człowiek nie może ujrzeć całej chwały Bożej ze względu na swoją chwiejną wiarę. Ponad Bogiem nie ma nikogo, więc gdyby człowiek ujrzał Boga w całości, a później zwątpił nie miałby w Kogo wierzyć i nie miałby w kim pokładać nadziei. Bóg to idea doskonałości słowa. Jej twórcy i wyznawcy to Aniołowie, którzy są uosobieniami Boga, jako Ci, którzy świadomie w sposób najsubtelniejszy czyli duchowy wpływają na kształt rzeczywistości:

Mat 12:31-32 bt "(31) Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą ludziom odpuszczone, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. (32) Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciwko Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym."

Listek 

Wysłany: 2014-09-28, 13:05   

RN napisał/a:
''Czy można zgłębić tajemnicę Boga, albo zbadać doskonałość Wszechmogącego

"Bóg nam to objawił przez swojego Ducha; bo Duch bada wszystko, także głębie Boga."

1Kor 2:10 nbg-pl

Bóg nie mówi ,że mamy wszystko rozumieć , tylko prosi byśmy Mu zaufali, a On wszystko dobrze uczyni.

Pwt 29:28 bw "To, co jest zakryte, należy do Pana, Boga naszego, a co jest jawne, do nas i do naszych synów po wieczne czasy, abyśmy wypełniali wszystkie słowa tego zakonu."

Ps 19:8 bw "Zakon Pana jest doskonały, pokrzepia duszę, Świadectwo Pana jest wierne, Uczy prostaczka mądrości."

Jakże człowiek komplikuje sobie życie lekceważąc instrukcję życia jaką dał Bóg.

Pozdrawiam :-D

ShadowLady86 
Administrator

Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wysłany: 2014-09-28, 13:31   

JHWH (a także Jego aniołowie) w Starym Testamencie jak najbardziej ma ciało i nie da się temu zaprzeczyć. Dzieje się tak dlatego, iż Semici stosowali, jak początkowo każdy lud, antropomorfizmy w opisie swoich bogów/ b(B)oga. Ciekawy tekst z Katolickiego Komentarza Biblijnego.

21 (IV) Antropomorfizmy. Przypisywanie ludzkich cech i zachowań istotom nie będącym ludźmi właściwe jest literaturze religijnej i świeckiej wszystkich kultur (podobnie jak "antropopatyzm" - przypisywanie im ludzkich uczuć). Antropomorfizmy w ST o tyle zasługują na specjalną uwagę, że trudno je pogodzić z zakazem wizerunków i z wyraźnym zaprzeczeniem, jakoby Jahwe był podobny do jakiegokolwiek ze stworzeń. Obawa przed plastycznymi wizerunkami Jahwe wyraźnie kontrastuje z brakiem oporów w używaniu obrazów słownych. Jahwe ma oblicze, oczy, uszy, usta, nozdrza, ręce, nogi. Mówi, słyszy, wącha, śmieje się, syczy, gwiżdże, uderza, pisze, chodzi. Odczuwa przyjemność, radość, gniew, miłość, niechęć, żal, współczucie. ST nigdy nie mówi o Jahwe bez przypisywania mu cech ludzkich. Z antropomorfizmów ST rzadko który nie miałby odpowiednika w pozostałej literaturze semickiej, jako że bogowie innych ludów semickich byli personifikacjami sił natury lub zjawisk społecznych, którym przypisywano ludzkie rysy i postępowanie [Katolicki Komentarz Biblijny. Zarys Teologii Starego Testamentu [83,22-24], strony 1995-1996].

Najstarsze Księgi ST mogą pochodzić z X w.p.n.e. Księgi Nowego Testamentu pochodzą z I wieku (niektóre może nawet z II wieku). Mamy więc tysiące lat rozwoju myśli teologicznej i wpływ na Judaizm/ Chrześcijaństwo kilku innych religii i filozofii. Tym samym w NT Bóg przedstawiany jest jako duch, który nie ma fizycznej postaci i którego nikt nie może zobaczyć poza Synem.

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2014-09-28, 18:34   

Rzym. 1:18-23
18. Albowiem gniew Boży z nieba objawia się przeciwko wszelkiej bezbożności i nieprawości ludzi, którzy przez nieprawość tłumią prawdę.
19. Ponieważ to, co o Bogu wiedzieć można, jest dla nich jawne, gdyż Bóg im to objawił.
20. Bo niewidzialna jego istota, to jest wiekuista jego moc i bóstwo, [b]mogą być od stworzenia świata oglądane w dziełach i poznane umysłem, tak iż nic nie mają na swoją obronę,
21. Dlatego że poznawszy Boga, nie uwielbili go jako Boga i nie złożyli mu dziękczynienia, lecz znikczemnieli w myślach swoich, a ich nierozumne serce pogrążyło się w ciemności.
22. Mienili się mądrymi, a stali się głupi.
23. I zamienili chwałę nieśmiertelnego Boga na obrazy przedstawiające śmiertelnego człowieka, a nawet ptaki, czworonożne zwierzęta i płazy;
(BW)

Z tego niezbicie wynika,że możliwe jest ujrzenie Boga Najwyższego,ale wiarą i umysłem,ale nie literalnym wzrokiem
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Wnikliwy

Wysłany: 2014-09-28, 18:38   

Możecie tu pisać co chcecie RN wie swoje. Czy Bóg ma ciało czy nie - tyle go obchodzi co zeszłoroczny śnieg. Najważniejsze jest to, BIBLIA TO FAŁSZ. :-D

RN 

Wysłany: 2014-09-28, 19:14   

Wnikliwy napisał/a:
Możecie tu pisać co chcecie RN wie swoje. Czy Bóg ma ciało czy nie - tyle go obchodzi co zeszłoroczny śnieg. Najważniejsze jest to, BIBLIA TO FAŁSZ. :-D

RN niczego w tym temacie nie przesądza. RN cytuje tylko biblijne ''fakty''.
Z lektury ST. nie odnosi się wrażenia, że Boga widziano tylko wiarą i umysłem, lecz realnie.
To czy to jest prawdą, że Boga rzeczywiście widziano, to jest inna sprawa.
Wierzysz Wnikliwy w nieomylny, spójny kanon, to musisz go bronić, a ja jestem od tego, aby temu zaprzeczyć :-)
To jest forum dyskusyjne i jak wynika z nazwy musi być dyskusja.
No to pobudzamy do dyskusji następną parą przykładów :-D

Pierwszy List Jana. 4. 12.
''Boga nikt nigdy nie widział; jeśli się nawzajem miłujemy, Bóg mieszka w nas i miłość jego doszła w nas do doskonałości''

Księga Amosa 9.1.
''Widziałem Wszechmogącego stojącego przy ołtarzu.....''

Widzisz Wnikliwy :-) , były części ciała w Księgach Mojżesza, u Izajasza Bóg ubrany w szaty, a tutaj stojący przy ołtarzu.
A teraz pomyśl, kto ma długie szaty i stoi przy ołtarzu :?: Kogo Ci to przypomina :?: :-)

Rethel
[Usunięty]

Wysłany: 2014-09-28, 19:36   

RN napisał/a:
To jest forum dyskusyjne i jak wynika z nazwy musi być dyskusja.
No to pobudzamy do dyskusji następną parą przykładów :-D

Dzięki twoim wpisom eReNie, można jak na dłoni zobaczyć to o czym ja mówię od dłuższego czasu:
osoby rzekomo wierzące biblijnie i mające tupet jak Himalaje w osądzaniu wszystkich za niebiblijne
(rzekomo często) wierzenia, w obliczu tekstów biblijnych całkowicie kompromitują siebie i swe sekty
w których pobierają nauki, pokazując swoją totalną impotencję w kwestii znajomości zapodawanych
przez ciebie tekstów - a co tam dopiero mówić o jakimkolwiek elementarnym rozumieniu tego co tam
jest napisane - sami przeciwko sobie świadczą, że nie mają jakichkolwiek kwalifikacji, aby wypowiadać
się w sprawach tzw. biblizmu, który - jak widać - jest tylko pustym wyświechtanym frazesem.

Wnikliwy

Wysłany: 2014-09-28, 20:46   

Od czego mamy tutaj ciebie - a jeżeli tolerujesz prymitywność tych zarzutów wobec tego co jest twoim życiem - to jesteś nieszczery w stosunku do tego kogo niby bronisz.
Tobie każdy temat będzie odpowiadał, w którym będziesz mógł wypisywać te swoje mądrości.
Zakrywasz się Biblią - wykorzystujesz każdy aspekt sprawy aby tylko szydzić, znieważać.
Jakiś czas temu wywlekałeś sprawę deizmu RN-a na szczyt, dziś jego wpisy są dla ciebie karmidełkiem na ( WYPOMINANIE INNYM ).
Śmiać mi się chce z takich płytkich chwytów.

ShadowLady86 
Administrator

Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wysłany: 2014-09-29, 08:25   

Jeszcze jeden werset, że JHWH w sposób dosłowny przechadzał się po obozie.

(13) Będziesz miał miejsce poza obozem i tam poza obóz będziesz wychodził. (14) Zaopatrzysz się w kołek, a gdy wyjdziesz na zewnątrz, wydrążysz nim dołek, a wracając przykryjesz to, czegoś się pozbył, (15) gdyż Pan, Bóg twój, przechadza się po twoim obozie, aby chronić ciebie, a wrogów na łup twój wydać. Stąd obóz twój musi być święty. Pan nie może w nim ujrzeć nic odrażającego, aby się nie odwrócił od ciebie. [Pwt 23: 13-15]

W tym wersecie Księgi Powtórzonego Prawa mamy nakaz defekacji poza obrębem obozu. Argument? JHWH zdarza się spacerować w obozie Izraelitów i gdyby zobaczył ludzkie odchody, to popadłby w obrzydzenie i odwrócił się od "sprawcy".

Oczywiście najbardziej rozsądna interpretacja tego wersetu nie ma wymiaru dosłownego. Chodziło zapewne o to, by dać ówczesny ludziom dobry powód do przestrzegania zasad higieny. Nie zmienia to jednak faktu, że Bóg został przedstawiony jako Ktoś, to przechadza się po obozie i może obrzydzić się ekskrementem.

Odpowiedz do tematu