Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak to z potopem było...
Autor Wiadomość
BLyy 

Wysłany: 2014-10-12, 07:20   

Cytat:
Sugerujesz zatem, że Biblia z racji tego że "jest chyba najstarszą księgą historyczną" ma w tej kwestii rację, tylko że ja tego nie przyjmuję?
Ale to, czy ja uznam prawdziwość biblijnych twierdzeń, że Matuzalem żył 969 lat, czy to, że przed potopem były warunki "szklarniowe", nie znaczy jeszcze, że Biblia w tej kwestii ma rację.
\
Mity sumeryjskie dają przedpotopowym królom również niespodziewane długie życie, a po potopie już bardziej realne

Kolejna rzecz to kolejny zbieg okoliczności a mianowicie chodzi o dziewięć pokoleń po Adamie:
1) Set
2) Enosz
3) Kenan
4) Mahalaleel
5) Jered
6) Henoch
7) Metuszelach
8) Lamek
9) Noe
Według Sumerów również było dziewięciu władców. Ktoś zapyta i co z tego? Chodzi o to, że wszyscy ci dziewięciu władców żyło wiele setek lat, byli długowieczni – podobnie jak dziewięciu potomków Adama. W „Listy Królów”, jest mowa o tym, że dopiero: „Potop wszystko wyrównał” ("Mezopotamia" G. Roux. str. 99).

Marius Bienius 

Wysłany: 2014-10-12, 07:45   

BLyy napisał/a:
Cytat:
Sugerujesz zatem, że Biblia z racji tego że "jest chyba najstarszą księgą historyczną" ma w tej kwestii rację, tylko że ja tego nie przyjmuję?
Ale to, czy ja uznam prawdziwość biblijnych twierdzeń, że Matuzalem żył 969 lat, czy to, że przed potopem były warunki "szklarniowe", nie znaczy jeszcze, że Biblia w tej kwestii ma rację.
\
Mity sumeryjskie dają przedpotopowym królom również niespodziewane długie życie, a po potopie już bardziej realne

Kolejna rzecz to kolejny zbieg okoliczności a mianowicie chodzi o dziewięć pokoleń po Adamie:
1) Set
2) Enosz
3) Kenan
4) Mahalaleel
5) Jered
6) Henoch
7) Metuszelach
8) Lamek
9) Noe
Według Sumerów również było dziewięciu władców. Ktoś zapyta i co z tego? Chodzi o to, że wszyscy ci dziewięciu władców żyło wiele setek lat, byli długowieczni – podobnie jak dziewięciu potomków Adama. W „Listy Królów”, jest mowa o tym, że dopiero: „Potop wszystko wyrównał” ("Mezopotamia" G. Roux. str. 99).

Tak, zgadza się, jest tam tak napiasne.
Moim zdaniem to tylko mitologizowanie i podkreślanie wielkiej wagi tych postaci.
Czy możemy być pewni tego, że liczby te precyzyjnie określają długość życia tych ludzi i czy lata rozumiane były tak, jak dziś?

BLyy 

Wysłany: 2014-10-12, 09:00   

Marius Bienius napisał/a:
BLyy napisał/a:
Cytat:
\

1) Set
2) Enosz
3) Kenan
4) Mahalaleel
5) Jered
6) Henoch
7) Metuszelach
8) Lamek
9) Noe

Tak, zgadza się, jest tam tak napiasne.
Moim zdaniem to tylko mitologizowanie i podkreślanie wielkiej wagi tych postaci.
Czy możemy być pewni tego, że liczby te precyzyjnie określają długość życia tych ludzi i czy lata rozumiane były tak, jak dziś?

Mam dwa wyjaśnienia. Albo te wielkie liczby były liczone w latach księżycowych, gdzie wtedy z tych wielkich liczb, wyjdą normalne lata; albo dodano lat wielkim osobistościom z którym utożsamiali się autorzy starożytni, nadając im w ten sposób prestiż. To jest normalne. Egipska dynastia 0 też jak dobrze pamiętam ma również niewyobrażalne liczby, ale w tym przypadku poza tymi dwoma wyjaśnieniami wyżej, tutaj może dochodzić to że część złych władców wymazano a o części zapomniano, a by nie wiedząc po wiekach kto tam rządził, dodano tyle lat panowania wielkim władcom o jakich pamiętano z dawnych czasów.
Są to zabiegi normalne, nie ma w tym nic z oszustwa czy fałszowaniu przekazu, taki po prostu zwyczaj mieli starożytni, a my oceniając dawne pisma, w tym biblię, odczytujemy ją na sposób dosłowny i po współczesnemu, nie potrafiąc wczuć się w umysł człowieka starożytnego, gdzie dla nich to wcale nie były błędy czy oszustwa, a po prostu liczenie w innych latach (księżycowych?), chęć nadania prestiżu czy zapełnienie luki po władcach o których zapomniano dodając lata panowania wtedy wielkim władcom o których pamiętano, jednocześnie wtedy nadając im prestiżu dużo. Należy również pamiętać że wśród wielu starożytnych kultur starość czy po prostu długie życie oznaczało nie tylko wielką mądrość (chodzące archiwum) ale także że ta osoba ma wsparcie bogów skoro dali mu tak długo żyć - tym bardziej przez to wszystko nie dziwi jak jest w Biblii i innych źródłach.

Marius Bienius 

Wysłany: 2014-10-12, 09:15   

BLyy napisał/a:

Mam dwa wyjaśnienia. Albo te wielkie liczby były liczone w latach księżycowych, gdzie wtedy z tych wielkich liczb, wyjdą normalne lata; albo dodano lat wielkim osobistościom z którym utożsamiali się autorzy starożytni, nadając im w ten sposób prestiż. To jest normalne. Egipska dynastia 0 też jak dobrze pamiętam ma również niewyobrażalne liczby, ale w tym przypadku poza tymi dwoma wyjaśnieniami wyżej, tutaj może dochodzić to że część złych władców wymazano a o części zapomniano, a by nie wiedząc po wiekach kto tam rządził, dodano tyle lat panowania wielkim władcom o jakich pamiętano z dawnych czasów.
Są to zabiegi normalne, nie ma w tym nic z oszustwa czy fałszowaniu przekazu, taki po prostu zwyczaj mieli starożytni, a my oceniając dawne pisma, w tym biblię, odczytujemy ją na sposób dosłowny i po współczesnemu, nie potrafiąc wczuć się w umysł człowieka starożytnego, gdzie dla nich to wcale nie były błędy czy oszustwa, a po prostu liczenie w innych latach (księżycowych?), chęć nadania prestiżu czy zapełnienie luki po władcach o których zapomniano dodając lata panowania wtedy wielkim władcom o których pamiętano, jednocześnie wtedy nadając im prestiżu dużo. Należy również pamiętać że wśród wielu starożytnych kultur starość czy po prostu długie życie oznaczało nie tylko wielką mądrość (chodzące archiwum) ale także że ta osoba ma wsparcie bogów skoro dali mu tak długo żyć - tym bardziej przez to wszystko nie dziwi jak jest w Biblii i innych źródłach.

Myślę, że masz rację. I nie traktuję tych liczb, jako jakiegoś rodzaju oszustwo.
Ale uważam, że literalne odczytywanie długości życia tych postaci z perspektywy roku, którym określamy 365 dni, jest po prostu niedorzeczne.
A powiedz mi jeszcze, jak to przeliczyć?
BLyy napisał/a:
te wielkie liczby były liczone w latach księżycowych, gdzie wtedy z tych wielkich liczb, wyjdą normalne lata

Wnikliwy

Wysłany: 2014-10-12, 09:20   

RN napisał/a:
Jeszcze taka sprawa.
Pojawiają się głosy, że ta duża ilość wody potopowej wzięła się z ziemi. :roll:
Od kiedy to deszcz pada od dołu do góry :?:
Przecież werset 7 .10 wyrażnie stwierdza, że ''Po siedmiu dniach SPADŁY NA ZIEMIĘ WODY POTOPU. W wersecie 7.11 mamy okreslenie''OTWORZYŁY SIE UPUSTY NIEBA''.
Również w wersecie 7. 4
, pada okreslenie ''SPUSZCZĘ NA ZIEMIĘ DESZCZ, KTÓRY BĘDZIE PADAŁ...
GDZIE JEST WERSET WPROST MÓWIĄCY O WODZIE Z ZIEMI :?:

Podczas drugiego okresu (inaczej mówiąc „dnia”) stwarzania, nad ziemią powstało „przestworze”, czyli atmosfera. „Poniżej przestworza” oraz „ponad przestworzem” znajdowały się wody
A potem Bóg rzekł: Niechaj powstanie sklepienie w środku wód i niechaj ono oddzieli jedne wody od drugich! (7) Uczyniwszy to sklepienie, Bóg oddzielił wody pod sklepieniem od wód ponad sklepieniem; a gdy tak się stało, (8) Bóg nazwał to sklepienie niebem. I tak upłynął wieczór i poranek - dzień drugi. BT Rodzaju 1:6-8
Wodami „poniżej” były zasoby wodne znajdujące się na ziemi. Ale istniały też wody „ponad”, które tworzyły zawieszoną wysoko nad ziemią „ogromną głębinę wodną”. Wody te spadły na ziemię w dniach Noego

BLyy 

Wysłany: 2014-10-12, 09:22   

Cytat:

podziel wiek każdego przedpotopowca przez 12 i zobacz co Ci wyjdzie. Wtedy to nie będą lata życia, a miesiące.

Gdy się tak to policzy mogą pojawić się problemy w formie gdy się policzy ile mieliby lat gdy mieli potomka, bo tam też jest w biblii wspomniane.

Marius Bienius 

Wysłany: 2014-10-12, 09:26   

BLyy napisał/a:
Cytat:

podziel wiek każdego przedpotopowca przez 12 i zobacz co Ci wyjdzie. Wtedy to nie będą lata życia, a miesiące.

Aaaa, czyli chodziło Ci bardziej o miesiące księżycowe, tak? (napisałeś lata).
Nie zrozumiałem tego do końca, bo rok księżycowy ma 354 dni.
Dobra, wszystko jasne ;-)

BLyy 

Wysłany: 2014-10-12, 09:36   

Marius Bienius napisał/a:
BLyy napisał/a:
Cytat:

Aaaa, czyli chodziło Ci bardziej o miesiące księżycowe, tak? (napisałeś lata).
Nie zrozumiałem tego do końca, bo rok księżycowy ma 354 dni.
Dobra, wszystko jasne ;-)

Chyba się pomyliłem, dobrze że poprawiasz mnie ;-) Chociaż tak się zastanawiam że lata księżycowe jest chyba poprawne bo jeden miesiąc liczono jako rok.
Masz tutaj jako ciekawostkę listę królów sumeryjskich z Eridu:
- Alulim de Eridug: 28800 lat
- Alalgar de Eridug: 36000 lat
- En-Men-Lu-Ana de Bad-Tibira: 43200
- En-Men-Gal-ana de Bad-Tibira: 28800
- Dumuzi de Bad-Tibira: 36000
- En-Sipad-Zid-Ana de Larag: 28800
- En-Men-Dur-Ana de Zimbir: 21000
- Ubara-Tutu de Shuruppag: 18600
LINK - w podanym linku masz jeszcze innych długowiecznych. Tutaj natomiast z Eridu jest ośmiu przedpotopowców, tak jak w Biblii. W tym przypadku raczej chciano dodać im prestiżu, bo wiek starszy to mądrość i ulubieniec bogów, a jak sam widzisz Dumuzi, dodano mu takiego prestiżu że to on prawdopodobnie stał się późniejszym bogiem Dumuzim.

PS. jak chce Ci się liczyć wiek przedpotopowej ósemki w Biblii to zapodaj tutaj wszystkim ;-) I również moment kiedy mieli potomków. Pozdrawiam

Marius Bienius 

Wysłany: 2014-10-12, 09:43   

BLyy napisał/a:

Masz tutaj jako ciekawostkę listę królów sumeryjskich z Eridu:
- Alulim de Eridug: 28800 lat
- Alalgar de Eridug: 36000 lat
- En-Men-Lu-Ana de Bad-Tibira: 43200
- En-Men-Gal-ana de Bad-Tibira: 28800
- Dumuzi de Bad-Tibira: 36000
- En-Sipad-Zid-Ana de Larag: 28800
- En-Men-Dur-Ana de Zimbir: 21000
- Ubara-Tutu de Shuruppag: 18600
LINK - w podanym linku masz jeszcze innych długowiecznych. Tutaj natomiast z Eridu jest ośmiu przedpotopowców, tak jak w Biblii. W tym przypadku raczej chciano dodać im prestiżu, bo wiek starszy to mądrość i ulubieniec bogów, a jak sam widzisz Dumuzi, dodano mu takiego prestiżu że to on prawdopodobnie stał się późniejszym bogiem Dumuzim.

Dzięki :-)
Część tego jest też w książce Georgesa Roux, wspomnianej przez Ciebie wyżej.

nike 

Pomogła: 135 razy
Wysłany: 2014-10-12, 10:11   

RN napisał/a:
Celowo nie odpowiadam Tobie nike, bo zwyczajnie jest mi Ciebie szkoda. Tym bardziej jak widzę takie odpowiedzi, jak powyżej.
Jednak Ty usilnie mnie prowokujesz, zarówno na SB, jaki i w innych tematach abym odpowiadał.

Dziękuję ci uprzejmie za litość nade mną. Na SB to raczej ciebie nie prowokuję, bo tam prawie nie zaglądam.

Henryk 

Wysłany: 2014-10-12, 11:57   

RN napisał/a:
Topnieją, jak 9 kilometrowe wody potopu, gdy powiał wiatr :-)

Iluż ja już spotkałem takich ludzi jak RN.
Domorośli filozofowie. Kpiarze, szydercy.
Dorwie taki Biblię i szuka w niej wyłącznie błędów.
„Na siłę” znajdzie ich setki. :lol:
Powodem jest jednak nieznajomość całości tekstu. Niezrozumienie czasu zastosowania słów, czy kontekstu. A nawet złe tłumaczenie, nie oddające dokładnie myśli.
Martwe języki starożytne nie są tak precyzyjne jak współczesne.

Prędzej wyczyta z Niej opisy pojazdu kosmicznego, czy lokomotywy, niż przekaz Boży do ludzi.
Prędzej uwierzy w kosmitów, ale istnienie istot duchowych z góry wyklucza!

Jednak nie przeszkadza to im brać czynnego udziału w Mszy tzw. świętej.
To już jest dla mnie tajemnicą... :xhehe:

Dla mnie, jeśli pisze, że wody potopu przykryły wierzchołki gór- to tak zapewne było.
Nikt nie udowodni, że Potop mógł nie spowodować potężnych ruchów górotwórczych.
Płaszcz Ziemi w jednym miejscu mógł wypiętrzyć się, w innym zapaść niżej.
Czym innym są dzisiejsze trzęsienia Ziemi? Płaszcz Ziemi do dziś jest niestabilny.
Potężne ilości wody wywołały wielkie ciśnienie na powierzchnię Planety.
Jeśli ktoś precyzyjnie określił wysokość lustra wody, to pewnie miał ten fakt miejsce.
Nikt z nas nie wie, jak była ukształtowana powierzchnia Ziemi do momentu Potopu.
Gen 7:20 bw " Na piętnaście łokci wezbrały wody ponad góry, tak że zupełnie zostały zakryte."
Czy był to Potop lokalny, ograniczający się tylko do zamieszkałych terenów?
Wątpię!
Gen 7:19 bw " Wody zaś wzbierały coraz bardziej nad ziemią, tak że zostały zakryte wszystkie wysokie góry, które były pod niebem."
Zabieranie się za Biblię i omawianie Jej przez takich jak RN, jest niczym innym jak zachwyt nad kolorami przez ślepego, jak opisywanie muzyki w filharmonii przez głuchego.
Wyglądał bym bardzo głupio, gdybym wymądrzał się przed fizykami na temat fizyki kwantowej, o której mam zerowe pojęcie.
Było by to żałosne... :crazy:

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2014-10-12, 15:53   

A tak BTW:

http://nathanel.neon24.pl...n-w-glebi-ziemi

lub;

http://www.tokfm.pl/Tokfm...omy_ocean_.html
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

janwisniewski68 
Droga prawdy

Wysłany: 2014-10-12, 22:28   

Henryk napisał/a:
RN napisał/a:

Powodem jest jednak nieznajomość całości tekstu. Niezrozumienie czasu zastosowania słów, czy kontekstu. A nawet złe tłumaczenie, nie oddające dokładnie myśli.

Prędzej wyczyta z Niej opisy pojazdu kosmicznego, czy lokomotywy, niż przekaz Boży do ludzi.

Dla mnie, jeśli pisze, że wody potopu przykryły wierzchołki gór- to tak zapewne było.
Czym innym są dzisiejsze trzęsienia Ziemi? Płaszcz Ziemi do dziś jest niestabilny.
Jeśli ktoś precyzyjnie określił wysokość lustra wody, to pewnie miał ten fakt miejsce.
Nikt z nas nie wie, jak była ukształtowana powierzchnia Ziemi do momentu Potopu.
Gen 7:20 bw " Na piętnaście łokci wezbrały wody ponad góry, tak że zupełnie zostały zakryte."
Wątpię!
Gen 7:19 bw " Wody zaś wzbierały coraz bardziej nad ziemią, tak że zostały zakryte wszystkie wysokie góry, które były pod niebem."
Zabieranie się za Biblię i omawianie Jej przez takich jak RN, jest niczym innym jak zachwyt nad kolorami przez ślepego, jak opisywanie muzyki w filharmonii przez głuchego.
Wyglądał bym bardzo głupio, gdybym wymądrzał się przed fizykami na temat fizyki kwantowej, o której mam zerowe pojęcie.
Trzeźwo i mądrze to ująłeś !!
Jak ślepy prowadzi ślepego to na pewno obaj wpadną w dół !!!

RN 

Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Wysłany: 2014-10-12, 23:23   

janwisniewski68 napisał/a:
Henryk napisał/a:
RN napisał/a:

Wątpię!
Trzeźwo i mądrze to ująłeś !!
Jak ślepy prowadzi ślepego to na pewno obaj wpadną w dół !!!

Mnie jest wszystko jedno, czy Ty Wiśniewski bedziesz wierzył w blisko 1,5 kilometrowych ludzi - gigantów, a Henryk będzie zabierał miliony zwierząt do arki.
Ja swoje napisałem.

Abigail-2 

Pomogła: 58 razy
Wysłany: 2014-10-12, 23:49   

RN napisał/a:
Jeszcze taka sprawa.
Pojawiają się głosy, że ta duża ilość wody potopowej wzięła się z ziemi. :roll:
Od kiedy to deszcz pada od dołu do góry :?:
Przecież werset 7 .10 wyrażnie stwierdza, że ''Po siedmiu dniach SPADŁY NA ZIEMIĘ WODY POTOPU. W wersecie 7.11 mamy okreslenie''OTWORZYŁY SIE UPUSTY NIEBA''.
Również w wersecie 7. 4
, pada okreslenie ''SPUSZCZĘ NA ZIEMIĘ DESZCZ, KTÓRY BĘDZIE PADAŁ...
GDZIE JEST WERSET WPROST MÓWIĄCY O WODZIE Z ZIEMI :?:

RN
Wyraźnie jest powiedziane o wodzie z głębin .
Woda trysnęła z głębin ale i też była z opadów baldachimu wodnego jako deszcz.

Rodzaju 7 : (11) W sześćsetnym roku życia Noego, w miesiącu drugim, w siedemnastym dniu tego miesiąca,
w tymże dniu wytrysnęły wszystkie źródła ogromnej głębiny wodnej i otworzyły się upusty niebios

...

Odpowiedz do tematu