Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy ktoś z ludzi widział Boga ?
Autor Wiadomość
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7852
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-09-24, 21:40   

Dezerter napisał/a:
a my jesteśmy tylko przybranymi synami i to, tylko dlatego, że żyjemy w Chrystusie i z Chrystusem mając udział w JEGO chwale/Boskości


Ga 2:20 bpd "żyję zaś już nie ja, żyje we mnie Chrystus; teraz natomiast żyjąc w ciele, żyję w wierze Syna Bożego, który mnie pokochał i wydał samego siebie za mnie."

Żyje we mnie żydowski Mesjasz i sprawia,że pragnę być posłuszny Ojcu tak jak On ,
posłuszny każdemu słowu wypowiedzianemu przez Boga.

Pozdrawiam :-D
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7852
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-09-25, 07:08   Czy ktoś z ludzi widział Boga ?

1Tm 6:16 br "Tylko On, jako nieśmiertelny, przebywa w światłości dla nas niedostępnej. Nikt z ludzi nigdy Go nie widział ani nie może zobaczyć. Jemu cześć i potęga wiekuista. Amen."
[/color]

Pozdrawiam :-D
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
Ostatnio zmieniony przez RN 2014-09-25, 09:33, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
RN 


Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Pomógł: 310 razy
Dołączył: 25 Paź 2013
Posty: 5125
Skąd: Ziemia Łódzka
Wysłany: 2014-09-25, 07:59   

Listek napisał/a:


1Tm 6:16 br "Tylko On, jako nieśmiertelny, przebywa w światłości dla nas niedostępnej. Nikt z ludzi nigdy Go nie widział ani nie może zobaczyć. Jemu cześć i potęga wiekuista. Amen."
[/color]

Pozdrawiam :-D


Nie no, z takim twierdzeniem nie mogę sie zgodzić :-)

Księga Rodzaju 33.30. BIZTB.
'' I nazwał Jakub to miejsce Peniel, mówiąc; Oglądałem Boga twarzą w twarz, a jednak ocałało życie moje''.

Czyli jednak Jakub widział Boga :-D
_________________
JESZCZE SIĘ TAKI NIE NARODZIŁ, CO BY OPOWIEŚCI BIBLIJNE POGODZIŁ
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7852
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-09-25, 08:08   

RN napisał/a:
I nazwał Jakub to miejsce Peniel, mówiąc; Oglądałem Boga twarzą w twarz, a jednak ocałało życie moje''.


J 12:45 nbg-pl "Także kto mnie widzi widzi Tego, który mnie posłał."

Każdy posłaniec Boży reprezentuje Boga ,który jest Duchem.

Chrystus Jezus powiedział:

Jan 4, (23) Nadchodzi jednak godzina, owszem już jest, kiedy to prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Ojcu w Duchu i prawdzie, a takich to czcicieli chce mieć Ojciec. (24) Bóg jest Duchem; potrzeba więc, by czciciele Jego oddawali Mu cześć w Duchu i prawdzie.

Pozdrawiam
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2014-09-25, 09:36   Czy ktoś z ludzi widział Boga ?

RN napisał/a:
Księga Rodzaju 33.30. BIZTB.
'' I nazwał Jakub to miejsce Peniel, mówiąc; Oglądałem Boga twarzą w twarz, a jednak ocałało życie moje''.

Czyli jednak Jakub widział Boga :-D


Nie tylko Jakub.


(11) A Pan rozmawiał z Mojżeszem twarzą w twarz, jak się rozmawia z przyjacielem. [Wj 33:11]

Co ciekawe parę wersetów dalej jest zdanie, że Mojżesz nie może jednak oglądać oblicza Boga.

(20) I znowu rzekł: Nie będziesz mógł oglądać mojego oblicza, gdyż żaden człowiek nie może oglądać mojego oblicza i pozostać przy życiu. (21) I rzekł jeszcze Pan: Oto miejsce obok Mnie, stań przy skale. (22) Gdy przechodzić będzie moja chwała, postawię cię w rozpadlinie skały i położę rękę moją na tobie, aż przejdę. (23) A gdy cofnę rękę, ujrzysz Mię z tyłu, lecz oblicza mojego tobie nie ukażę. [Wj 33:20-24]

JHWH się rozmyślił?


Niektórzy starają się pogodzić te dwa wersety twierdząc, że rozmawia "twarzą w twarz" to jakaś przenośnia. Jednak kolejny fragment tekstu mówiący, że Mojżesz rozmawiał z Bogiem w taki sposób, w jaki rozmawia się z przyjacielem sprawia, że taka interpretacja staje się naciągana. W czasach Biblijnych telefonów i maili nie było, pozostawała więc rozmowa bezpośrednia. A raczej dwójka przyjaciół nie rozmawia ze sobą odwrócona plecami.

Dodatkowo tak jak wskazałeś, wcześniej Jakub przeprowadził taką rozmowę i przeżył.

Zresztą JHWH przedstawiany w Starym Testamencie jest istotą cielesną, a przynajmniej manifestuje się w cielesnej formie. Ma np. stopy i słychać Jego kroki.

(9) Wstąpił Mojżesz wraz z Aaronem, Nadabem, Abihu i siedemdziesięciu starszymi Izraela. (10) Ujrzeli Boga Izraela, a pod Jego stopami jakby jakieś dzieło z szafirowych kamieni, świecących jak samo niebo. [Wj 33:9-11]

(7) A wtedy otworzyły się im obojgu oczy i poznali, że są nadzy; spletli więc gałązki figowe i zrobili sobie przepaski. (8) Gdy zaś mężczyzna i jego żona usłyszeli kroki Pana Boga przechadzającego się po ogrodzie, w porze kiedy był powiew wiatru, skryli się przed Panem Bogiem wśród drzew ogrodu. [Rodz 2: 7-8]

Ma też ręce, co widać w poprzednim cytacie Wj 33:20-24.

Umie również czuć zapach:

(21) Gdy Pan poczuł miłą woń, rzekł do siebie: Nie będę już więcej złorzeczył ziemi ze względu na ludzi, bo usposobienie człowieka jest złe już od młodości. [Rodz 8:21]

Jeszcze zdania które opisują, że "Bóg widzi, słyszy i przemawia" można rozumieć przenośnie. Jednak gdy czyta się fragmenty, że jakiś zapach jest dla Boga przyjemny, nie można się oprzeć wrażeniu, że Bóg ma zmysł powonienia i gust kulinarny. ;-)
Ostatnio zmieniony przez RN 2014-09-25, 10:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2014-09-25, 11:02   Re: Czy ktoś z ludzi widział Boga ?

ShadowLady86 napisał/a:
RN napisał/a:
Księga Rodzaju 33.30. BIZTB.
'' I nazwał Jakub to miejsce Peniel, mówiąc; Oglądałem Boga twarzą w twarz, a jednak ocałało życie moje''.

Czyli jednak Jakub widział Boga :-D


Nie tylko Jakub.


(11) A Pan rozmawiał z Mojżeszem twarzą w twarz, jak się rozmawia z przyjacielem. [Wj 33:11]

Co ciekawe parę wersetów dalej jest zdanie, że Mojżesz nie może jednak oglądać oblicza Boga.

(20) I znowu rzekł: Nie będziesz mógł oglądać mojego oblicza, gdyż żaden człowiek nie może oglądać mojego oblicza i pozostać przy życiu. (21) I rzekł jeszcze Pan: Oto miejsce obok Mnie, stań przy skale. (22) Gdy przechodzić będzie moja chwała, postawię cię w rozpadlinie skały i położę rękę moją na tobie, aż przejdę. (23) A gdy cofnę rękę, ujrzysz Mię z tyłu, lecz oblicza mojego tobie nie ukażę. [Wj 33:20-24]


Być może chodziło o wyraz twarzy, którego nie mógłby znieść człowiek, po owej prośbie do Boga. Chęć zobaczenia chwały Bożej wiąże się z ujrzeniem życia dla każdego człowieka i pewnie o to ta bajka się rozchodziła
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
RN 


Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Pomógł: 310 razy
Dołączył: 25 Paź 2013
Posty: 5125
Skąd: Ziemia Łódzka
Wysłany: 2014-09-26, 11:29   

Listek napisał/a:


Każdy posłaniec Boży reprezentuje Boga ,który jest Duchem.
[/color]

Pozdrawiam


W NT. Bóg chyba jest Duchem, ale jeszcze w ST. to niekoniecznie. :-)
Ewangelia Łukasza 24.39.
''...... ......Wszak duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że ja mam.''

Jezus w tym cytacie poucza, że Duch nie może mieć kości ani ciała, a w ST. Bóg Jahwe posiada ciało. :-)

Ma rękę Księga Wyjścia 33.23.
Ma twarz Księga Wyjścia 33.11
Ma stopy( nogi ) Księga Izajasza 66.1.
Ma plecy Księga Wyjścia 33.23.
Wreszcie może posiadać pewną częśc ciała, bo jak wynika z wersetu Księga Rodzaju 18.1.
''Potem ukazał się Pan w dąbrowie Mamre, gdy siedział u wejścia do namiotu w skwarne południe''.
Cytat podaje, że Pan siedział. A na czym się siedzi :?: :mysli:

Tak więc to nie wydaje się być takie proste do wyjaśnienia. :-D
_________________
JESZCZE SIĘ TAKI NIE NARODZIŁ, CO BY OPOWIEŚCI BIBLIJNE POGODZIŁ
 
 
Wnikliwy


Pomógł: 133 razy
Dołączył: 23 Cze 2013
Posty: 3205
Wysłany: 2014-09-26, 11:44   

RN zaczynasz być coraz śmieszniejszy. :-D

Myślałem, że twoja wiedza o Biblii jest dużo większa, a tu taka dziecinada. :prosze:
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7852
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-09-26, 11:47   

W Dziejach Apostolskich 7, jest przedstawiony posłaniec Boży:


Dz.7, (30) Po czterdziestu latach ukazał mu się na pustyni góry Synaj anioł Pański w płomieniu ognistego krzaka. (31) Zobaczywszy /go/ Mojżesz podziwiał ten widok, lecz kiedy podszedł bliżej, aby się przyjrzeć, rozległ się głos Pana:

(32) Jam jest Bóg twoich przodków, Bóg Abrahama i Izaaka, i Jakuba.
Przeraził się Mojżesz i nie śmiał patrzeć. (33) Zdejmij sandały z nóg - powiedział do niego Pan - bo miejsce, na którym stoisz, jest ziemią świętą. (34) Długo patrzyłem na ucisk ludu mego w Egipcie i wysłuchałem jego westchnień, i zstąpiłem, aby ich wyzwolić. Przyjdź, poślę cię teraz do Egiptu. (35) Tego właśnie Mojżesza, którego zaparli się mówiąc: Któż ciebie ustanowił panem i sędzią? - tego właśnie Bóg wysłał jako wodza i wybawcę pod opieką anioła, który się mu ukazał w krzaku. (36) On wyprowadził ich, czyniąc znaki i cuda w ziemi egipskiej nad Morzem Czerwonym i na pustyni przez lat czterdzieści.

(37) Ten właśnie Mojżesz powiedział do potomków Izraela: Proroka jak ja wzbudzi wam Bóg spośród braci waszych. (38) On to w społeczności na pustyni pośredniczył między aniołem, który mówił do niego na górze Synaj, a naszymi ojcami. On otrzymał słowa życia, ażeby wam je przekazać.


Mojżesz więc widział posłańca- anioła.

Pozdrawiam
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2014-09-26, 12:37   

Listek napisał/a:
W Dziejach Apostolskich 7, jest przedstawiony posłaniec Boży: [...] Mojżesz więc widział posłańca- anioła.


Fragment Dziejów, który zacytowałeś, odpowiada 3 rozdziałowi Księgi Wyjścia.

(1) Gdy Mojżesz pasał owce swego teścia, Jetry, kapłana Madianitów, zaprowadził pewnego razu owce w głąb pustyni i przyszedł do góry Bożej Horeb. (2) Wtedy ukazał mu się Anioł Pański w płomieniu ognia, ze środka krzewu. Mojżesz widział, jak krzew płonął ogniem, a nie spłonął od niego. [Wyj 3: 1-2]

W tej rozmowie faktycznie pośredniczy anioł. Natomiast takiej informacji nie mamy w rozdziale 33. Tam Mojżesz rozmawiał z Bogiem twarzą w twarz.

(11) A Pan rozmawiał z Mojżeszem twarzą w twarz, jak się rozmawia z przyjacielem. [Wyj 33:11]

W Torze zarówno JHWH jak i jego posłańcy (aniołowie) przedstawiani są jak najbardziej jako istoty posiadające ciało (czy stale czy chwilowo, tego nie wiadomo). W Księdze Rodzaju mamy przecież osławioną scenę, w której mieszkańcy Sodomy chcą z owymi aniołami trochę "poswawolić".

(1) Owi dwaj aniołowie przybyli do Sodomy wieczorem, kiedy to Lot siedział w bramie Sodomy. Gdy Lot ich ujrzał, wyszedł naprzeciw nich i oddawszy im pokłon do ziemi (2) rzekł: Raczcie, panowie moi, zajść do domu sługi waszego na nocleg; obmyjcie sobie nogi. a rano pójdziecie w dalszą drogę. Ale oni mu rzekli: Nie! Spędzimy noc na dworze. (3) Gdy on usilnie ich prosił, zgodzili się i weszli do jego domu. On zaś przygotował wieczerzę, poleciwszy upiec chleba przaśnego. I posilili się. (4) Zanim jeszcze udali się na spoczynek, mieszkający w Sodomie mężczyźni, młodzi i starzy, ze wszystkich stron miasta, otoczyli dom, (5) wywołali Lota i rzekli do niego: Gdzie tu są ci ludzie, którzy przyszli do ciebie tego wieczoru? Wyprowadź ich do nas, abyśmy mogli z nimi poswawolić! [Rodz 19: 1-5]

Aniołowie więc obmywają nogi, mogą jeść chleb, a miejscowi homoseksualiści uważają ich hmm.... za atrakcyjnych fizycznie.
 
 
RN 


Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Pomógł: 310 razy
Dołączył: 25 Paź 2013
Posty: 5125
Skąd: Ziemia Łódzka
Wysłany: 2014-09-26, 12:56   

ShadowLady86 napisał/a:
Listek napisał/a:
W Dziejach Apostolskich 7, jest przedstawiony posłaniec Boży: [...] Mojżesz więc widział posłańca- anioła.


Fragment Dziejów, który zacytowałeś, odpowiada 3 rozdziałowi Księgi Wyjścia.

(1) Gdy Mojżesz pasał owce swego teścia, Jetry, kapłana Madianitów, zaprowadził pewnego razu owce w głąb pustyni i przyszedł do góry Bożej Horeb. (2) Wtedy ukazał mu się Anioł Pański w płomieniu ognia, ze środka krzewu. Mojżesz widział, jak krzew płonął ogniem, a nie spłonął od niego. [Wyj 3: 1-2]

W tej rozmowie faktycznie pośredniczy anioł. Natomiast takiej informacji nie mamy w rozdziale 33. Tam Mojżesz rozmawiał z Bogiem twarzą w twarz.

(11) A Pan rozmawiał z Mojżeszem twarzą w twarz, jak się rozmawia z przyjacielem. [Wyj 33:11]

W Torze zarówno JHWH jak i jego posłańcy (aniołowie) przedstawiani są jak najbardziej jako istoty posiadające ciało (czy stale czy chwilowo, tego nie wiadomo). W Księdze Rodzaju mamy przecież osławioną scenę, w której mieszkańcy Sodomy chcą z owymi aniołami trochę "poswawolić".

(1) Owi dwaj aniołowie przybyli do Sodomy wieczorem, kiedy to Lot siedział w bramie Sodomy. Gdy Lot ich ujrzał, wyszedł naprzeciw nich i oddawszy im pokłon do ziemi (2) rzekł: Raczcie, panowie moi, zajść do domu sługi waszego na nocleg; obmyjcie sobie nogi. a rano pójdziecie w dalszą drogę. Ale oni mu rzekli: Nie! Spędzimy noc na dworze. (3) Gdy on usilnie ich prosił, zgodzili się i weszli do jego domu. On zaś przygotował wieczerzę, poleciwszy upiec chleba przaśnego. I posilili się. (4) Zanim jeszcze udali się na spoczynek, mieszkający w Sodomie mężczyźni, młodzi i starzy, ze wszystkich stron miasta, otoczyli dom, (5) wywołali Lota i rzekli do niego: Gdzie tu są ci ludzie, którzy przyszli do ciebie tego wieczoru? Wyprowadź ich do nas, abyśmy mogli z nimi poswawolić! [Rodz 19: 1-5]

Aniołowie więc obmywają nogi, mogą jeść chleb, a miejscowi homoseksualiści uważają ich hmm.... za atrakcyjnych fizycznie.


Odnośnie ciał u aniołów, to pozwolę sobie jeszcze w tym miejscu przypomnieć Anioła Pańskiego ze sceny z oślicą Bileama.
W Księdze Liczb 22. 26. Anioł Pański stanął w tak ciasnym miejscu, że nie było można go ominąć, a w Księdze Liczb 22.31. Anioł Pański trzyma miecz w ręku.
Żeby takie rzeczy czynić ( zastawić przejście, w ręku trzymać miecz ), trzeba posiadać ciało.
_________________
JESZCZE SIĘ TAKI NIE NARODZIŁ, CO BY OPOWIEŚCI BIBLIJNE POGODZIŁ
 
 
Wnikliwy


Pomógł: 133 razy
Dołączył: 23 Cze 2013
Posty: 3205
Wysłany: 2014-09-26, 14:16   

RN - twoje wypowiedzi trącą kabaretem " Potem " :-D
_________________

 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7852
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2014-09-26, 14:28   

U Boga wszystko jest możliwe:

Przemawia przez posłańca,czyli anioła , przemawia przez proroka, czyli człowieka. PŚ mówi,że kamienie i niemowlęta mogą przemówić w imieniu Boga.

Ag 1:1 br "W drugim roku panowania króla Dariusza, pierwszego dnia szóstego miesiąca, Pan przemówił przez proroka swojego, Aggeusza, do namiestnika Judy, Zorobabela, syna Szealtiela, oraz do arcykapłana Jozuego, syna Josadaka."


Ag 2:1 br "Dnia dwudziestego pierwszego, siódmego miesiąca Pan przemówił w ten sposób przez proroka swego, Aggeusza:"

1Krl 16:7 bt "Ponownie przemówił Pan przez proroka Jehu, syna Chananiego, przeciw Baszy i jego rodowi, z powodu całego zła, jakiego dopuścił się w oczach Pana, drażniąc Go dziełem swoich rąk, jak to czynił ród Jeroboama, a także z powodu wytępienia tego rodu.
"

Łk 19:40 bgn "Więc odpowiadając, rzekł im: Powiadam wam, jeżeli ci umilkną, kamienie będą krzyczeć."


Ps 8:3 br "Chwałę Twoją śpiewają usta dzieci i niemowląt,



A dla chrystusowych ludzi obietnica:

Mk 13:11 bt "A gdy was poprowadzą, żeby was wydać, nie martwcie się przedtem, co macie mówić; ale mówcie to, co wam w owej chwili będzie dane. Bo nie wy będziecie mówić, lecz Duch Święty."


Pozdrawiam
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
Wnikliwy


Pomógł: 133 razy
Dołączył: 23 Cze 2013
Posty: 3205
Wysłany: 2014-09-26, 14:42   

Trzeba wierzyć, jak się wierzy poprzez filozofię ludzką, i swój umysł wynosi ponad myśli Boga uważając je za fałsz, przekręt i może nawet głupotę - tak to wygląda. Jedni wolą być intelektualistami i patrzeć na wierzących z góry. :-D
_________________

 
 
RN 


Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Pomógł: 310 razy
Dołączył: 25 Paź 2013
Posty: 5125
Skąd: Ziemia Łódzka
Wysłany: 2014-09-26, 19:17   

Ależ koledzy Listek i Wnikliwy - temat jest o tym, czy ktoś z ludzi widział Boga, a Wy udzielacie jakiś wymijających odpowiedzi.
Jeszcze Listek w moim odczuciu, okrężną drogą próbuje sprawę wyjaśnić, ale już Wnikliwy głosi czysto ludzką filozofię, uchylając tym samym ''Słowo Boże''.
Nie wiem, czy On nie wierzy Biblii, czy zwyczajnie brakuje Mu dla niej zrozumienia. :mysli:
_________________
JESZCZE SIĘ TAKI NIE NARODZIŁ, CO BY OPOWIEŚCI BIBLIJNE POGODZIŁ
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 14