Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Psalm 23 - Pan jest moim pasterzem
Autor Wiadomość
jyakkudesu 
Cyfrowy Jezus


Wiek: 53
Dołączył: 21 Maj 2006
Posty: 120
Skąd: Kolumbia Brytyjska, Kanada
  Wysłany: 2007-02-20, 09:37   Psalm 23 - Pan jest moim pasterzem

PYTANIA WPROWADZAJACE W TEMAT:

1. W jaki sposob borykano sie z powaznymi problemami zyciowymi w domu twojego dziecinstwa? Czy w ten sam sposob podchodzisz teraz do wlasnych problemow?
a. starano sie nie myslec o nich
b. odkladalo sie je na pozniej
c. modlono sie o nie
d. nigdy nie bylo zadnych problemow

2. Jakie przymioty przychodza Ci na mysl gdy slyszysz slowo Pasterz?
a. najemnik
b. karmiciel
c. szef
d. obronca
...inne?


TEKST STUDIUM - PSALM 23:

Cytat:
(1) Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego.
(2) Pozwala mi leżeć na zielonych pastwiskach. Prowadzi mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć:
(3) orzeźwia moją duszę. Wiedzie mnie po właściwych ścieżkach przez wzgląd na swoje imię.
(4) Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną. Twój kij i Twoja laska są tym, co mnie pociesza.
(5) Stół dla mnie zastawiasz wobec mych przeciwników; namaszczasz mi głowę olejkiem; mój kielich jest przeobfity.
(6) Tak, dobroć i łaska pójdą w ślad za mną przez wszystkie dni mego życia i zamieszkam w domu Pańskim po najdłuższe czasy.



KOMENTARZ:

* Autorem tego psalmu jest Dawid. W psalmach slowo pasterz uzywane jest jako metafora slowa krol. W tym przypadku mamy krola Dawida, ktory widzi siebie w roli owcy. Innymi slowy krol Dawid ma swojego krola. Niezaleznie od twojej pozycji w spoleczenstwie, rodzinie, pozwol ze zapytam: Czy Ty masz krola? Kto nim jest?

* (1) Krol Dawida jest w stanie zaopatrzyc go we WSZYSTKO. O jakie potrzeby tu chodzi? Zob. 2,3. Czy sa jakies limity? A jesli tak to czemu mogly one by sluzyc? Czy braknie Ci dzis czegos/kogos?

* (2,3) Odpowiedzialnoscia pasterza jest troszczyc sie o stado. Jego troska jest bardzo praktyczna.

* (3) On mnie wiedzie - dlaczego to robi? Czy dlatego ze ja na to zasluzylem? Nie, robi to przez wzglad na wlasna reputacje (jego imie).

* (4) Nie wszystkie sciezki sa latwe. Jednak niezmiennym jest to, ze On prowadzi. Dlatego nawet w obliczu smierci psalmista nie ma sie czego obawiac. Proroczo Dawid mowi tu o zmartwychwstaniu mimo iz jeszcze wtedy Mesjasz nie narodzil sie. Czy zyjac w obecnych czasach mozesz miec te sama nadzieje? Na jakiej zasadzie?

* (4) Kij jest bronia. Normalnie bron budzi niepokoj, tu jednak w rekach przyjacielskich jest pocieszeniem. Co jest najsilniejsza bronia Chrystusa? Czy jest ona dla Ciebie pocieszeniem?

* (5) Jezus modlil sie o swoje stado aby swiat go nie przemogl. Przy nawroceniu Bog nie usuwa nas z tego swiata (mimo iz juz do niego nie nalezymy) ale pozostawia na pewien okres czasu. Jednak nawet gdy otoczeni jestesmy nieprzyjaciolmi, nasz Pasterz jest w stanie nas zaopatrzyc i obronic.

* (5) Zazwyczaj myslimy o Jezusie jako namaszczonym. Jednak tu widzimy ze i my doswiadczamy namaszczenia. Czy zastanawiales sie kiedys nad tym? Co to dla Ciebie oznacza?

* (6) To jest dobry werset do zapamietania. W swojej Biblii podkresl slowa "dobroć i łaska," a takze slowa "wszystkie dni mojego zycia." Jesli ufasz Chrystusowi jako swojemu pasterzowi, ta obietnica dotyczy takze i Ciebie.


PYTANIA REFLEKSYJNE:

1. Przeczytaj Psalm 23 jeszcze raz. Tym razem przeczytaj go w negatywach: "Pan NIE jest moim pasterzem." itd. Ktory werset przysparza Ci najwiecej niepokoju? Dlaczego?

2. Jaka ciemna dolina idziesz dzis? Przez jakie pastwiska prowadzil Ciebie dawniej? Czy obronil Ciebie swoim kijem w przeszlosci? W jaki sposob?

3. Kim sa dzis Twoi przeciwnicy?

4. Czym chcialbys aby Bog napelnil Twoj kielich az po brzegi dzis?



Zapraszam do wspolnej refleksji i dzielenia sie Slowem.


jyakkudesu
_________________
KANAŁ CYFROWY JEZUS | Ewangelia dla każdego
► SUBSKRYBUJ NA YOUTUBE ►
 
 
Esther 


Dołączyła: 10 Lis 2006
Posty: 2532
Wysłany: 2007-02-21, 22:34   

Jacku,

to jest przerażające, kiedy czyta się ten Psalm tak pejoratywnie, w negatywach.. choć jakże bliskie temu jest często nasze myślenie, kiedy tracimy wiarę, grunt pod stopami, wszystko wali nam się na głowę, jesteśmy przytłamszeni codziennością życia i problemami.. Jakie my mamy, Jacku, szczęście, że te błogosławieństwa są w naszym udziale, że ten Pasterz naprawdę sie o nas troszczy i jest wierny Swoim obietnicom..

I mimo tego, że często przechodzimy przez ciężkie chwile, jak to jeden z mówców określił "valley of weaping", to jednak Pan zawsze, ZAWSZE, ZAWSZE wyprowadza nas zwycięsko swym mocnym ramieniem, a tym kijem czasem nas chroni, a czasem smaga, lecz wszystko ku zbudowaniu, ku umocnieniu i utwierdzeniu w wierze, Jego Słowie..

Czym chciałabym, by napełnił mój kielich? Sobą.. powtarzając za apostołem: pragnę, by On we mnie wzrastał, a ja, bym sie umniejszał.. bo ciągle we mnie za mało Jego..
 
 
 
CZEK0LADA
[Usunięty]

Wysłany: 2007-02-22, 19:24   

Dostałam dzis od Admina informację( jak pewnie wielu z forumowiczów) na temat nowego działu, że ma on byc miejscem wymiany mysli.
Bardzo mnie to cieszy, tak więc w temcie "Pan jest moim pasterzem" zamieszczę cos , co powiedzial jakiś czas temu na temat kościola Duch Swiety, wlasnie w kotekście pasterza i pasterzowania. Oto co powiedział:


"Płaczę nad kościołem. Moja Oblubienica stara sie przypodobac mi według swoich pomysłów.
Umacniają się pasterze, szykują po parę lasek na owce.
Przygladam się ich zapałowi. Słucham co mowią.
Kto pokutuje za stracone owce?
Argumentujecie. Nie przychodzicie po radę. Wiecie lepiej.
Rozpatrujecie swoje korzyści dla wlasnych pacówek.
Oblubienica tęskni za przystrojeniem się - nie tęskni za mną. Stale coś podjada.
Zadawala się pokarmami, ktore jej nie służą.

Pasterze, paście siebie biorąc miłość Pana, aby przelewała sie na owce.
Jedna jest miłośc. Pan ma ja dla was.
To ona pasie."
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2007-02-23, 07:51   

Ja znalazłam o pasterzach jeszcze ciekawszy tekst.O pasterzach ,którzy nie nauczyli się rozumieć słów Jehowy.A którzy mienią się przewodnikami ślepych.

Izajasza 56:10
"Jego strażnicy są ślepi .
Żaden z nich nie zwrócił uwagi.
Wszyscy oni są niemymi psami ;nie są w stanie szczekać,dyszą ,leżą ,lubią drzemać."


Przywodzą się tutaj na myśl słowa Jezusa skierowane do dumnych faryzeuszy i uczonych w piśmie:
"Zostawcie ich są ślepymi przewodnikami". Mateusza 15:14

Dalej czytamy:

"Są to psy pożądające z całej duszy,nie wiedzą co to być sytym.
Są też pasterzami ,którzy nie nauczyli się rozumieć.
Wszyscy oni poszli własną drogą ,każdy za swym niesprawiedliwym zyskiem
w obrębie swej granicy".

Czy ludzie będą posłuszni pasterzom,którzy swoim życiem pokazują ,że nie cenią sobie
prawa Bożego?
 
 
Miłujący prawdę 

Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 1134
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-02-23, 21:32   

Znowu tłumaczenie pierwszego wersetu na Pan zniekształca cały obraz.
Tu powinno być Jehowa, bo to Bóg w tym miejscu, a nie Jezus obiecuje opiekę.
Brzmienie jest więc takie:
PSALM 23
1"Jehowa jest moim Pasterzem.
Niczego mi nie zabraknie.

2 Daje mi się kłaść na pastwiskach obfitujących w trawę;
prowadzi mnie przez dobrze nawodnione miejsca odpoczynku.
3 Duszę moją pokrzepia.
Wiedzie mnie szlakami prawości przez wzgląd na swe imię.
4 Nawet gdy chodzę doliną głębokiego cienia,
nie boję się niczego złego,
bo ty jesteś ze mną;
rózga twoja i twa laska — te mnie pocieszają.
5 Stół przede mną zastawiasz wobec wszystkich,
którzy okazują mi wrogość.
Oliwą natłuściłeś mą głowę;
kielich mój jest napełniony po brzegi.
6 Zaiste, dobroć i lojalna życzliwość
będą za mną podążać przez wszystkie dni mego życia;
ja zaś mieszkać będę w domu Jehowy przez długie dni".

Nie ulega wątpliwości, że Jehowa jest w stanie chronić swych sług. Nosi tytuł “Boga Wszechmocnego", a zatem dysponuje nieograniczoną mocą.
Czytasz:
„Gdy Abram miał dziewięćdziesiąt dziewięć lat, Abramowi ukazał się Jehowa i rzekł do niego: ‘Jam jest Bóg Wszechmocny. Chodź przede mną i okaż się nienaganny. A ja ustanowię przymierze między mną i tobą, żeby cię bardzo, bardzo pomnożyć’”(Rodzaju 17:1,2).
W działaniu przypomina ona potężną falę, której nic nie może powstrzymać.
Skoro Bóg potrafi uczynić wszystko, co zechce, nasuwa się pytanie:
Czy rzeczywiście chce używać mocy do zapewniania ochrony swemu ludowi?
Chyba nikt nie ma wątpliwości, oczywiście z pośród tych, którzy poznali Jehowę, że jest to w Jego mocy. Mówiąc najkrócej - tak!
Jehowa przyrzeka, że będzie strzegł swych sług.
W Psalmie 46:1 czytamy: “Bóg jest dla nas schronieniem i siłą, pomocą łatwą do znalezienia w czasie udręk".
Ponieważ On “nie może kłamać", bezwzględnie ufamy Jego obietnicy (Tytusa 1:2).
Psalm 23 jest wymownym przykładem, bo w nim Jehowa wyjaśnia, jaką zapewnia ochronę i opiekę.

Jehowa jest Pasterzem, a my “jesteśmy jego ludem i owcami jego pastwiska" (Psalm 23:1; 100:3).
Rzadko które zwierzęta są równie bezbronne jak owce domowe.
W czasach biblijnych pasterz musiał odznaczać się odwagą i odpierać zakusy lwów, wilków, niedźwiedzi, a także złodziei (l Samuela 17:34, 35; Jana 10:12, 13).
Nieraz jednak pilnowanie owiec wymagało delikatności. Kiedy jakaś samica rodziła z dala od owczarni, troskliwy pasterz czuwał nad nią w krytycznej chwili, a potem zanosił nieporadne jagnię do zagrody.
Gdy Jehowa przyrównuje siebie do pasterza, to upewnia nas, że szczerze pragnie się nami opiekować.
To trzeba stale potwierdzać, mówic o tym i podkreslać. Gdyz wielu naucza inaczej!
Czytasz:
„'Bo tak rzekł Wszechwładny Pan, Jehowa:
"Oto jestem, ja sam, i będę szukał moich owiec, i będę się o nie troszczył. 12 Jak się troszczy ktoś, kto pasie swe stado w dniu, w którym przychodzi, żeby być pośród swych rozproszonych owiec, tak też ja będę się troszczył o swoje owce; i wyzwolę je ze wszystkich miejsc, po których się rozproszyły w dzień obłoków oraz gęstego mroku. 13 I wyprowadzę je z ludów oraz pozbieram je z krajów, i sprowadzę je na ich ziemię, i będę je pasł na górach Izraela, przy łożyskach strumieni i koło wszystkich miejsc zamieszkania w kraju. 14 Na dobrym pastwisku będę je pasł i na wysokich górach Izraela będzie miejsce ich przebywania. Tam będą leżeć w dobrym miejscu pobytu i na tłustym pastwisku paść się będą na górach Izraela".

15"Ja sam będę pasł moje owce i ją sam dam im się położyć" — brzmi wypowiedź Wszechwładnego Pana, Jehowy. 16 "Zagubionej będę szukał, tę zaś, którą się odłączyła, sprowadzę z powrotem, i mającą złamanie opatrzę, a niedomagającą wzmocnię, lecz tłustą i silną unicestwię. Będę ją pasł sądem"”(Ezechiela 34:11-16).
Jehowa sam!
Tak samo jak zastrzegł sobie tylko dla siebie, tylko i wyłącznie dla siebie, wysłuchiwanie modlitw kazdej z owiec.
Opis zawarty w Księdze Izajasza 40:11 brzmi:
“Jak pasterz będzie on pasł swoje stado. Ramieniem swym zbierze jagnięta i poniesie je na swej piersi".
W jaki sposób jagnię mogło się znaleźć 'na piersi' pasterza, czyli w fałdach górnej części jego szaty?
Pewnie podchodziło do niego, a nawet szturchało go w nogi. Ale pasterz musiał się schylić, podnieść je i delikatnie umieścić w bezpiecznym miejscu: “na swej piersi".
Fajnie, co?!
Fajnie i pięknie! To prawdziwy Bóg!!!!!!!!
Jak mało jeszcze Go znamy, a przecież zasługuje na tak wiele.
To wspaniały i wzruszający opis gotowości naszego Wielkiego Pasterza - Jehowy do osłaniania nas i chronienia!
Jednak:
Bóg obiecuje mieć ludzi w swej pieczy pod pewnym warunkiem - strzeże tylko tych, którzy nawiązują z Nim bliską więź.
W Księdze Przysłów 18:10 wspomniano:
Imię Jehowy jest potężną wieżą. Wbiega do niej prawy i doznaje ochrony".

W dobie spisywania Biblii wieże wznoszono nieraz jako schronienie na pustkowiu.
Ale to, czy ktoś w niebezpieczeństwie tam uciekł, zależało już od niego samego.
Podobnie jest z szukaniem schronienia w imieniu Bożym.
To coś więcej niż powtarzanie tego imienia, nie jest ono bowiem czarodziejskim zaklęciem.
Trzeba raczej znać Tego, który je nosi, ufać Mu i trzymać się w życiu Jego sprawiedliwych zasad.
Toteż Jehowa życzliwie wszystkich - pokornego serca – miłujących prawdę i Boga - zapewnia, że gdy z wiarą zwrócimy się do Niego o pomoc, stanie się dla nas ochroną niczym potężna wieża!
To zaś zawsze jest i będzie podstawa wszelkich błogosławieństw od kochającego Boga.
I tu dalszy ciąg Psalmu 23:2-6.
_________________
"Jako żyje Jehowa, będę mówił to, co powie mój Bóg"
 
 
Esther 


Dołączyła: 10 Lis 2006
Posty: 2532
Wysłany: 2007-02-23, 21:53   

Jedno pytanie: W którym przekładzie Biblii jest napisane Jehowa i pierwszym wersie tegoż psalmu?
 
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2007-02-24, 00:26   

Esther napisał/a:
Jedno pytanie: W którym przekładzie Biblii jest napisane Jehowa i pierwszym wersie tegoż psalmu?



EMET:
W Psalmie 23, w. 1 ---

Np. w "Die Heiligen Schriften des Alten und Neuen Testaments ..."
Leander van Ets
Sulzbach 1855

Polak Szymon Budny w ed. 1572.

Jay P. Green, Sr. - Zarówno w interlinii jak i w literalnym; ed. 1989 [i nowsze].

Steven t. Byington, ed. 1989

Biblia Elberferdzka

i wielu innych.


Stephanos, ps. EMET
 
 
jyakkudesu 
Cyfrowy Jezus


Wiek: 53
Dołączył: 21 Maj 2006
Posty: 120
Skąd: Kolumbia Brytyjska, Kanada
Wysłany: 2007-02-24, 11:11   

Milujacy_prawde, ciekawe spostrzerzenia na temat owiec, dziekuje. Owca to z pewnoscia jedno z najbardziej bezbronnych zwierzat i ciekawe ze wlasnie owiec Bog uzyl jako przykladu w tym psalmie. Na dodatek owce nie wydaja sie byc zbyt madrymi zwierzetami. Sadzac po ludzkim zachowaniu, to porownanie pasuje jak ulal.

JHWH zawsze prowadzil swoj lud, a nawet i na pustyni nie brakowalo im niczego. Duch sw. przypomina nam te fragmenty Pisma gdy sytuacja wokol nas zdaje sie byc beznadziejna. Podobnie Pawel chlubil sie w swej slabosci, bo objawiala sie wtedy moc Boza w jego zyciu. Ja mialem okazje doswiadczyc Jego szczegolnej opieki w okresie kiedy stracilem prace.

Watek o pasterzu mozna tez kontynuowac w NT. Na pustyni Izrael mial Mojzesza, jednak on mowil o wiekszym proroku od siebie ktory mial przyjsc i to jego mieli sluchac. Pozniejszy prorok Micheasz mowil iz pasterz Izraela ktorego rzady obejma cala ziemie urodzi sie w Betlejem. No i oczywiscie gdy Mesjasz objawil sie, dal on temu swiadectwo wprost mowiac: "Ja jestem Dobrym Pasterzem. Dobry Pasterz oddaje swoje życie za owce." - Jn 10:11.

Jak dobrze wiedziec, ze nasz pasterz kocha nas tak bardzo, ze oddal swoje zycie po to abysmy my mogli zyc.

W czasie jego dzialalnosci na ziemi Jezus przyciagal do siebie ludzi z roznych drog zyciowych, rybakow, celnikow, kobiety rozwiazle, biednych, bogatych, a takze i faryzeuszy. To Mateusza powiedzial "Idz za mna." To samo teraz wola do nas. Jaki to przywilej podazyc za nim.

Jim Elliot, misjonarz zamordowany przez pld. amer. Indian powiedzial:
"He is no fool who gives what he cannot keep to gain what he cannot lose." - Nie jest glupcem ten kto oddaje to czego nie moze zatrzymac po to aby zyskac to czego nie moze stracic. Mam nadzieje, ze te slowa dodadza Wam otuchy.

Pozdrawiam,

jyakkudesu
_________________
KANAŁ CYFROWY JEZUS | Ewangelia dla każdego
► SUBSKRYBUJ NA YOUTUBE ►
 
 
Miłujący prawdę 

Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 1134
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-02-25, 09:48   

Król Dawid nawiązał do własnych doświadczeń, gdy przyrównał siebie do owcy pasionej przez Jehowę. Czuł się bezpieczny niczym owca chroniona przed drapieżnymi zwierzętami.
Stado mogło ufnie podążać za troskliwym pasterzem.
Opatrywał on skaleczone sztuki, być może polewając rany oliwą, by złagodzić ból.
Jakże różnił się taki pasterz od samolubnych przywódców izraelskich, opisanych w Księdze Ezechiela 34:3-8!
Chrześcijańscy [nie mówię tu o nominalnym chrześcijaństwie] pasterze nie mają się upodabniać do władców tego świata, lecz rozwijać w sobie pokorę, przymiot ceniony przez Jehowę.
Czytasz: „I śpiewać będą o drogach Jehowy, bo wielka jest chwała Jehowy.
Albowiem Jehowa jest wysoko, a jednak widzi pokornego,
lecz wyniosłego zna tylko z daleka
”(Psalm 138:5,6).
I jeszcze:
„On zaś rzekł im: "Królowie narodów panoszą się wśród nich, a mający władzę nad nimi są nazywani Dobroczyńcami. Wy jednak nie macie być tacy jak oni. Ale kto jest największy wśród was, niech się stanie jak ktoś najmłodszy, a kto jest zwierzchnikiem — jak usługujący.
Bo kto jest większy: półleżący przy stole czy usługujący? Czyż nie półleżący przy stole?
Lecz ja jestem pośród was jak ten, który usługuje”(Łukasza 22:25-27).

Pismo Święte obfituje w prorocze i symboliczne wzmianki o owcach.
Napotykasz je stale, co pozwala lepiej zrozumieć takie wyrażenia biblijne, jak: „mała trzódka”, „Baranek Boży” czy „drugie owce” (Łukasza 12:32; Jana 1:36; 10:16).
Biblia wspomina o owcach ponad 200 razy.
Jak wyjaśniono w dziele Smith's Bibie Dictionary,
owca jest symbolem potulności, cierpliwości i uległości".

W 53 rozdziale Księgi Izajasza do owcy został proroczo przyrównany sam Jezus.
Słusznie więc użył analogicznego porównania w stosunku do swych naśladowców.
Ale które cechy owiec miał na myśli?
Jezus oświadczył:
Moje owce słuchają mego głosu i ja je znam, a one podążają za mną" (Jana 10:27).
W ten sposób uwypuklił potulność swych uczniów oraz ich gotowość do kroczenia jego śladami. Owce słuchają pasterza i chętnie za nim idą.
Pasterz zaś jest przywiązany do swego stada
.
Owce mogą się paść na całej łące, lecz każda trzyma się stada.

Toteż gdy wyczuwają niebezpieczeństwo lub są przestraszone, “potrafią się szybko zbić w gromadę". W razie zagrożenia uciekają razem, przystając, co jakiś czas, by rozejrzeć się w sytuacji.
Taka “etapowa ucieczka pozwala nadążyć jagniętom i słabszym owcom. Co więcej, stado zapewnia im specjalną ochronę".
Z tego zachowanie wiele możemy się nauczyć.
Czego?
Prawdziwi chrześcijanie nie są dziś rozproszeni po różnych wyznaniach i sektach chrześcijaństwa. Przeciwnie, trzymają się razem.
Każdy prawdziwy chrześcijanin czuje się osobiście związany z trzodą Bożą, a to umacnia jedność w organizacji Świadków Jehowy.
Gdzie każdy Świadek szuka przewodnictwa i ochrony w sytuacjach krytycznych, takich jak ciężka choroba, wojna lub klęska żywiołowa?
W organizacji Jehowy, zapewniającej bezpieczeństwo duchowe.

Pewni starsi przewędrowali jakieś 50 kilometrów z Efezu do Miletu, by skorzystać z rad apostoła Pawła. Widzą go po raz ostatni.
Rozumieją więc, jak doniosłe znaczenie mają jego słowa:
Zważajcie na samych siebie i na całą trzodę, w której duch święty ustanowił was nadzorcami, abyście paśli zbór Boga, nabyty przez niego krwią własnego Syna" (Dzieje 20:25, 28, 38, NW).
Uwaga Pawła o pasieniu na pewno była bardzo wymowna.
Efescy starsi stykali się w okolicy z pasterstwem owiec.
Dobrze też znali wypowiedzi o pasterzach zanotowane w Pismach Hebrajskich. Ponadto wiedzieli, że sam Jehowa przyrównał się do Pasterza swego ludu:
Oto Wszechwładny Pan, Jehowa, przyjdzie jako siłacz, a jego ramię będzie rządzić dla niego. Oto jest z nim jego nagroda, przed nim zaś — jego zaplata.
Jak pasterz będzie on pasł swoje stado. Ramieniem swym zbierze jagnięta i poniesie je na swej piersi. Karmiące poprowadzi ostrożnie
”(Izajasza 40:10, 11).

Paweł nazwał tych starszych „nadzorcami" nad „trzodą" oraz 'pasterzami zboru'.
Słowo „nadzorcy" wskazuje na rodzaj zleconej im pracy, a wzmianka o 'pasieniu' - na sposób jej wykonywania.
Mieli tak czule troszczyć się o każdego członka zboru, jak pasterz opiekuje się owcami.
Obecnie tylko nieliczni starsi zajmują się literalnym pasieniem owiec.
Ale Biblia bardzo często wspomina - zwłaszcza w sensie przenośnym - o owcach i pasterzach, toteż porównanie Pawła wciąż jest żywe.
Z doniesień o starożytnych pasterzach, których Bóg darzył łaską, można się sporo nauczyć. Te wspaniałe przykłady pomagają dzisiejszym starszym dostrzec, jakie przymioty powinni rozwijać, by paść zbór Boży.
To może być nowym tematem do kolejnego studium.
_________________
"Jako żyje Jehowa, będę mówił to, co powie mój Bóg"
 
 
Miłujący prawdę 

Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 1134
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-03-05, 06:57   

jyakkudesu napisał/a:
(2,3) Odpowiedzialnoscia pasterza jest troszczyc sie o stado. Jego troska jest bardzo praktyczna.

* (3) On mnie wiedzie - dlaczego to robi? Czy dlatego ze ja na to zasluzylem? Nie, robi to przez wzglad na wlasna reputacje (jego imie).


"Wiedzie mnie szlakami prawości przez wzgląd na swe imię" (Ps. 23:3).

Prowadząc nas, Jehowa jest czuły i cierpliwy.
Pasterz zważa na ograniczenia owiec, toteż wiedzie je tak, by mogły za nim nadążyć (Rodz. 33:14).
Podobnie Bóg dostosowuje tempo do swoich owiec.
Bierze pod uwagę nasze możliwości i warunki.
Nigdy nie oczekuje więcej, niż jesteśmy w stanie dać. Chce tylko tego, byśmy Mu służyli z całej duszy (Kol. 3:23).
Ale co wtedy, gdy ze względu na wiek lub poważną chorobę nie potrafisz już zdziałać tyle, co kiedyś?
Właśnie w takich sytuacjach widać całe piękno wymagania, by służyć Jehowie z całej duszy.
Nie ma dwóch takich samych dusz, czyli osób.
Służenie Bogu z całej duszy oznacza pełne wykorzystywanie swoich sił i energii. Jehowa ceni służbę pełniona przez ciebie z całej duszy, nawet jeśli coś trochę spowalnia twój krok
Czytasz:
"Jezus odpowiedział: "Pierwsze jest: 'Słuchaj, Izraelu, Jehowa, nasz Bóg, to jeden Jehowa, a ty masz miłować Jehowę, twojego Boga, całym swym sercem i całą swą duszą, i całym swym umysłem, i całą swą siłą'". (Marka 12:29, 30).
_________________
"Jako żyje Jehowa, będę mówił to, co powie mój Bóg"
 
 
kesja 


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 26 Maj 2006
Posty: 4127
Wysłany: 2007-03-05, 11:49   

;-)
Cytat:

Prawdziwi chrześcijanie nie są dziś rozproszeni po różnych wyznaniach i sektach chrześcijaństwa. Przeciwnie, trzymają się razem.
Każdy prawdziwy chrześcijanin czuje się osobiście związany z trzodą Bożą, a to umacnia jedność w organizacji Świadków Jehowy.
Gdzie każdy Świadek szuka przewodnictwa i ochrony w sytuacjach krytycznych, takich jak ciężka choroba, wojna lub klęska żywiołowa?
W organizacji Jehowy, zapewniającej bezpieczeństwo duchowe.


Prawdziwy , w mniemaniu kogo ?
I tu własnie upraszczasz , " owce " sa rozproszone :idea:
Bóg YHVH nie ma żadnej organizacji On Gromadzi w Sobie w Jahszua Mesjaszu .
Niestety żadne ugrupowanie nie zapewni bezpieczenstwa duchowego .
 
 
Miłujący prawdę 

Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 1134
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-03-08, 20:16   

kesja napisał/a:
Bóg YHVH nie ma żadnej organizacji On Gromadzi w Sobie w Jahszua Mesjaszu .
Niestety żadne ugrupowanie nie zapewni bezpieczenstwa duchowego .


Dlaczego możemy być pewni, że Bóg ma na ziemi widzialną organizację?

Chyba nie wątpisz w to, że Jehowa jest Władcą wszechświata, wszechmocnym Bogiem i Stwórcą wszystkiego. Nie powinien też dziwić fakt, że to On ma słuszne prawo ustanawiać normy postępowania dla swych sług, wie przecież doskonale, co będzie dla nich najlepsze.
Gdy rozmawiam z osobami innej wiary, muszę często im wskazywać na fakt niewłaściwego pojmowania przez nich Boga.
Bowiem w swych osądach zapominają, że mówimy o Bogu, Tym, który jest doskonały pod każdym względem.
Jego przymioty, to doskonała sprawiedliwość, doskonała mądrość, bezgraniczna wszechmoc oraz niedościgniona – niewyobrażalna, wspaniała miłość.
Każdy więc człowiek powinien pamiętać i znać jakie są relacje między Bogiem a nim.

Relacje te zostały przedstawione w Biblii jako stosunek Garncarza - Boga do gliny - człowieka, a są to relacje zgodne z prawdą, bo przecież człowiek został ulepiony przez Boga z prochu ziemi.
O ileż jednak łatwiej jest żyć człowiekowi, który zna dokładnie te relacje, zaakceptował je i postępuje według nich w swoim życiu! Nie powinno też dziwić, że Jehowa jest Bogiem porządku i organizacji.
Masz wątpliwości?!
Pomyśl o przykładach „misternego zorganizowania”, które dostrzec możesz w żywych tworach.
O mózgu i rdzeniu kręgowym, o mikroskopijnej komórce i zachodzących w niej skomplikowanych reakcjach będącymi jej funkcjami życiowymi, o kodzie genetycznym (DNA), o cyklu Krebsa - przebiegu cyklicznych reakcji enzymatycznych w mitochondriach, o niemożliwej do policzenia liczbie gwiazd itd., itd.
Czy jednak w ogóle rozumiesz o czym mówię?
Mówię o dziełach Bożych, których jest wokół każdego z nas niezliczona ilość!
Ale właśnie mówię o Bogu - Jehowie!
Naukowcy nic innego nie robią jak całe swe życie poświęcają na to, aby te dzieła poznać, odkryć prawa i zasady regulujące ich funkcjonowanie.
W ten sposób, chociaż jest to jeden z wielu sposobów, Bóg pozwala się ludziom poznawać. On jest najlepszym organizatorem we wszechświecie!
Czy zdajesz sobie sprawę z tego, co by się stało, gdyby jedna z planet zwolniła bądź zmieniła tor swego biegu? Katastrofa!!
Łatwo więc powinno przyjść ci zrozumienie tego faktu - konieczności, że Ktoś musi stale nad tym czuwać.
A może spróbujesz się zbuntować przeciwko tej prawdzie i nie będziesz uznawał istnienia na przykład powszechnego prawa ciążenia, a na dowód tego, że jesteś pewny swej oceny i decyzji wyskoczysz z 10 piętra.
Odpowiedź otrzymałabys natychmiast.
Jako Świadek Jehowy miłujący bliźnich odradzam takich eksperymentów, zachęcam natomiast do zaakceptowania wszystkich, danych przez Boga, elementów dotyczących organizowania życia tu na ziemi.
Tylko wówczas możliwe jest, by było ono piękne, bez bólu, łez i śmierci. Jedynie wówczas życie każdego człowieka będzie miało sens.
Jak więc odpowiedzieć na pytanie: Czy Bóg ma na ziemi własną organizację?
Można odpowiedzieć wprost:
Ma!
Dlatego, że ma organizację niewidzialną. Jehowa stworzył cherubinów, serafinów i wielu innych aniołów, żeby spełniali Jego wolę w niebiosach.
Czytamy wszak:
Patrzyłem, aż postawiono trony, a Przedwieczny zajął miejsce. Szata Jego biała jak śnieg, a włosy Jego głowy jakby z czystej wełny. Tron Jego był z ognistych płomieni, jego koła – płonący ogień. Strumień ognia się rozlewał i wypływał sprzed Niego. Tysiąc tysięcy służyło Mu, a dziesięć tysięcy po dziesięć tysięcy stało przed Nim. Sąd zasiadł i otwarto księgi”(Daniela 7:9,10 BT).
Albo też w innym miejscu napisano:
Błogosławcie Jahwe, aniołowie Jego, potężni mocą, którzy Jego pełnicie rozkazy, posłuszni na dźwięk Jego słowa. Błogosławcie Jahwe, wszystkie Jego zastępy, słudzy, którzy pełnicie Jego wolę”(Psalm 103:20,21 Bp).
Użycie tu chociażby określenia „zastęp” już wskazuje na zorganizowana grupę.

Jezus Chrystus jest postawionym nad nimi Archaniołem.
Wszyscy służą pod rozkazami Jehowy i zgodnie wykonują zadania, które On im wyznacza.
Przyglądając się dziełom stwórczym Boga we wszechświecie, łatwo dostrzec, iż wszystko jest i funkcjonuje w określonym z góry porządku i ustalonych relacjach. Jedynie człowiek nie chce przyznać, że tak samo ważne są prawa moralne, prawa stosunków międzyludzkich czy też inne kierujące codziennym jego życiem.

Chętniej twierdzi, że Bóg nie jest „wielkim i wspaniałym organizatorem”, bo łatwiej mu wówczas uciec od konkretnych wymagań dotyczących na przykład moralności, miłości, unikania przemocy, stosunków wewnątrzrodzinnych itp.
Ludzie tworzą fałszywe religie, fałszywe idee i fałszywą niby prawde bo -
NIE BOJA SIE BOGA!
Nic jednak dobrego tym nie osiągną. Raczej zagładę.

W ten sposób sam chybia celu i nie umie znaleźć sensu życia.
Czy więc Bóg posiada tu na ziemi swoją organizację?
Kto w jej skład wchodzi?
Nie masz zapewne żadnej wątpliwości co do tego, że Boża organizacja skupiać musi jedynie tych ludzi, którzy są sługami Boga, dla których Jehowa jest jedynym prawdziwym Bogiem. Słudzy ci muszą przebywać na ziemi, a ich życie jest całkowicie podporządkowane Jego wymaganiom.
Jeśli dobrze pomyślisz, to stwierdzisz, że mówimy tu o organizacji istniejącej już w roku 2370 p.n.e.
Kiedy to Bóg sprowadził potop na ziemię, a Noe wraz z siedmioma innymi osobami przeżyli ów kataklizm jako organizacja rodzinna.
Warto pomyśleć, że dzięki istnieniu tej organizacji ty żyjesz dzisiaj, jesteś przecież potomkiem Noego.
W roku 1513 p.n.e. Jehowa wywiódł z niewoli egipskiej kilka milionów ludzi i dał im szczególny kodeks prawny, aby zorganizować ich życie codzienne oraz prawidłowe wielbienie. A później w Ziemi Obiecanej dziesiątki tysięcy spośród nich zorganizowano do pełnienia specjalnej służby w świątyni.
W I wieku zbory chrześcijańskie również zorganizowane zostały pod kierownictwem Bożym, czytamy o tym w Efezjan 4:11,12
I On ustanowił jednych apostołami, innych prorokami, innych ewangelizatorami, innych pasterzami i nauczycielami dla przysposobienia świętych do wykonywania posługi, celem budowania Ciała Chrystusowego”(BT).

Dlaczego więc dziwi ogólnie fakt, że również w naszych czasach Jehowa zorganizował swych sług, by mogli skutecznie prowadzić działalność zleconą przez Niego na obecne dni, to znaczy głosić dobrą nowinę o Jego Królestwie, zanim położy On kres teraźniejszemu bezbożnemu systemowi rzeczy?

Dla potwierdzenia tego zachęcam, sięgnij do swojej, katolickiej, Biblii do Ewangelii według Mateusza 24:14 i odczytaj. Pewnie okazujesz zdziwienie, bo i tam czytamy o „końcu”, który nadejdzie w chwili, gdy dobra nowina będzie głoszona po całej ziemi. Świadkowie Jehowy są bardzo dobrze zorganizowani, bo jest to organizacja Boża, po to, „by dokładnie pełnić swe usługiwanie”.
Potwierdzenie tego znajduje się w wersetach zapisanych w Izajasza 43:10-13.
Tam są umieszczone informacje o tym, że swoich świadków Jehowa sam „wybrał”, „aby mogli poznać i uwierzyć” Bogu oraz „zrozumieć” kwestie związane z istnieniem Boga. Jak sądzisz:
Czy bez tego mogliby jako Jego Świadkowie świadczyć na Jego rzecz?
Po to więc istnieje ta „Najlepsza Organizacja w świecie”, aby świadczyć o Bogu, który ma na imię Jehowa..

Ale to nie wszystko, bo Bóg ucząc nas dzisiaj dobrej organizacji, dokonuje czegoś więcej. Odpowiednio nas przygotowuje, aby po ocaleniu z zagłady obecnego systemu rzeczy być już zorganizowanym do życia w nowym świecie.
Pod kierownictwem Jehowy zaczniemy wtedy w sposób zorganizowany tworzyć ogólnoziemski raj.
Będziemy także przygotowani do pouczania miliardów zmartwychwstałych o szczególnych wymaganiach Bożych warunkujących dostąpienie życia wiecznego.
Przyznasz, że jest to „Najwspanialsza Organizacja na Świecie”?


Proszę dowiedz się jeszcze, że obecnie słudzy Boga mogą do pewnego stopnia odczuwać szczęście, znają bowiem Jego wolę i zdobyli wiedzę o cudownych dobrodziejstwach, jakich wkrótce doświadczą w rajskim nowym świecie.

Właśnie dlatego Biblia mówi:
Panie Zastępów, szczęśliwy jest człowiek, który ufa Tobie”, „szczęśliwy jest każdy, kto boi się Pana, kto chodzi drogami Jego”, „szczęśliwi łagodnie usposobieni, gdyż oni odziedziczą ziemię”(Psalm 84:13 Miłosz; Psalm 128:1 Miłosz; Mateusza 5:5 NŚ).

A zatem, pomimo dzisiejszych trudnych warunków członkowie tej Organizacji mogą zaznawać pewnej miary szczęścia.
Nawet jeśli spotyka Świadków Jehowy coś złego, nie smucimy się jak ci, którzy nie znają jedynego prawdziwego Boga – Jehowy, ani nie mają nadziei na życie wieczne tu na ziemi.
Szczęście sług Jehowy wynika również z tego, że poświęcają czas, siły i środki materialne na przekazywanie prawd biblijnych ludziom – zwłaszcza tym, którzy „wzdychają i jęczą nad wszystkimi obrzydliwościami” popełnianymi w świecie Szatana (Ezechiela 9:4).
Członkowie tej organizacji, Świadkowie Jehowy, słudzy Boży, nie spodziewają się bezgranicznego szczęścia w dobie dzisiejszej, mogą jednak być znacznie szczęśliwsi, niż osoby nie służące Jehowie.
Oznajmił On bowiem w swoim słowie:
Oto moi słudzy będą wznosić okrzyki radości, dobrze się mając w sercu, ale wy krzyczeć będziecie z boleści serca i będziecie wyć zupełnie załamani na duchu”(Izajasza 65:14 NŚ).

Ponadto słudzy Boży, członkowie tej organizacji, mają pewien szczególny powód, by odczuwać szczęście – otrzymali ducha świętego, którego
„Bóg dał posłusznym jemu jako władcy”
(Dzieje 5:32).
Czy rozumiesz dlaczego głoszę i piszę do różnych osób?
Bardzo chcę, by każdy do tej organizacji mógł zostać przyjęty, a warunek jest tylko jeden.
Jezus tak go określił:
Masz miłować Jehowę, twojego Boga, całym swym sercem i całą swą duszą, i całym swym umysłem” (Mateusza 22:37).
Pozdrawiam
_________________
"Jako żyje Jehowa, będę mówił to, co powie mój Bóg"
 
 
kesja 


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 26 Maj 2006
Posty: 4127
Wysłany: 2007-03-12, 14:49   

vmiłujący -
Cytat:
Nawet jeśli spotyka Świadków Jehowy coś złego, nie smucimy się jak ci, którzy nie znają jedynego prawdziwego Boga – Jehowy, ani nie mają nadziei na życie wieczne tu na ziemi.

>>>
myslisz ze potrzebna jest nadzieja do zycia na ziemi ?
boisz sie ,ze mozesz trafic do Nieba?

>>>
Cytat:

vPonadto słudzy Boży, członkowie tej organizacji, mają pewien szczególny powód, by odczuwać szczęście – otrzymali ducha świętego, którego
„Bóg dał posłusznym jemu jako władcy” (Dzieje 5:32).
Czy rozumiesz dlaczego głoszę i piszę do różnych osób?
Pod warunkiem ,ze posłuszni sa Prawdzie

>>>dzap5/
v31 Bóg wywyższył Go na prawicę swoją jako Władcę i Zbawiciela, aby dać Izraelowi nawrócenie i odpuszczenie grzechów. 32 Dajemy temu świadectwo my właśnie oraz Duch Święty, którego Bóg udzielił tym, którzy usłysza Głos Jego.

Prawda jest Pieczęcia-dla tych do kogo przyzna sie DUCH Prawdy -Mesjasza
Mesjasz jest DUCHEM Najwyzszego.

On nie utworzył organizacji jedno co Buduje to Kehila.
A my mamy byc Kamieniami na Budowe.
>>>
na jakiej podstawie jesteś pewny ,ze otrzymałes DUCHA świetego?
 
 
Miłujący prawdę 

Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 1134
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-03-12, 19:16   

kesja napisał/a:
myslisz ze potrzebna jest nadzieja do zycia na ziemi ?
boisz sie ,ze mozesz trafic do Nieba?

Pytanie wskazujace na skłonność do narzucania innym swego zdania.
Zastanawiaj sie nad tym, co jest wolą Boga.
Jego wola sie liczy, a nie ludzkie zachcianki.

Natomiast, możesz byc tego pewna, ze nie ma nic lepszego nad to co Bóg dla człowieka wymyslił i zrealizuje.

kesja napisał/a:
na jakiej podstawie jesteś pewny ,ze otrzymałes DUCHA świetego?

W Dziejach 1:8 czytamy, że po uzyskaniu ducha świętego uczniowie Jezusa mieli dawać o nim świadectwo. Głoszenie dobrej nowiny staje sie dla nich najważniejsza rzecza w zyciu.
Jehowa daje im sie poznać.
To czy ktoś pozna Boga nie zalezy od jego intelektualnych możliwości, ale jest efektem działanie niezasłużonej zyczliwosci Boga.
Ci zaś poddają sie oddziaływaniu na nich ducha Bożego.
Mogą działać spełniając dwa najważniejsze przykazania miłości dane przez Jezusa.
Miłość do Boga i do bliźnich, to główne cechy ich działania, życia, główna motywacja.

Zaś Gal. 5:22, 23 (NW) czytasz: „Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, wielkoduszność, życzliwość, dobroć, wiara, łagodność, panowanie nad sobą”.
Kto pragnie znaleźć ludzi naprawdę mających ducha Bożego, ten powinien zwracać uwagę na te owoce, a nie na porywy ferworu religijnego.
A tu okazuje się, że „duch święty” to siła to moc którą Jehowa się posługuje by realizowac swe zamiary.
Znasz historie - przypuszczam, wielu religii i wiesz, że ich przedstawiciele działali i działaja jak ludzie opetani przez Szatana - boga tego świata - boga ludzi odrzucajacych Jehowę. Mają ducha zła.

LUDZIE, KTÓRZY WSPÓŁPRACUJĄ Z BOGIEM, CI MAJA DUCHA BOżEGO...
pozostają neutralni w konfliktach politycznych (Izajasza 2:4)
wydają wyborne owoce, wykonując wolę Bożą (Mateusza 7:13-23)
darzą się nawzajem prawdziwą miłością (Jana 13:35; 1 Jana 4:20)
wszędzie zachowują jedność (Micheasza 2:12)
Gdy starożytny przyjaciel Jehowy, Hebrajczyk imieniem Józef, stanął wobec niełatwego zadania, jakim było zinterpretowanie snów, powiedział z przekonaniem:
Czyż wykładnie nie należą do Boga?" (Rodzaju 40:8; 41:15, 16).
Ci, którzy mają ducha Bożego nie maja jakichkolwiek problemów by uznac ten fakt.

Przeciez to jasne, iż Bóg daje swego ducha tym, co chcą realizować Jego zamiary wobec ludzi nieba i ziemi.
_________________
"Jako żyje Jehowa, będę mówił to, co powie mój Bóg"
 
 
kesja 


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 26 Maj 2006
Posty: 4127
Wysłany: 2007-03-12, 19:59   

miłujący
Cytat:

Pytanie wskazujace na skłonność do narzucania innym swego zdania.
Zastanawiaj sie nad tym, co jest wolą Boga.
Jego wola sie liczy, a nie ludzkie zachcianki.

Ocho narzucasz mi skłonnosci wedle swoich?
Zastanawiam sie nad WOLA Boża i to bardzo i wiesz dzisiaj otrzymałam Słowo Woli YHVH wzgledem posługi . :mrgreen:
Cytat:

Natomiast, możesz byc tego pewna, ze nie ma nic lepszego nad to co Bóg dla człowieka wymyslił i zrealizuje.

Wiem ,wiem , ale jak to jest z toba?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10