Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
KAIN
Autor Wiadomość
George 


Wyznanie: NAZAREJCZYK
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 1465
Wysłany: 2014-11-07, 09:18   KAIN

KAIN
Kain to pierworodny syn Ewy i ... Szatana.

W Biblii czytamy:

"1. ... A ona poczęła i urodziła Kaina, i rzekła: Otrzymałam mężczyznę od Pana." -
(Ks. Rodzaju 4:1 - Biblia Tysiąclecia)
Internetowa Biblia 2000 v3.41 ˆ 1994-2001

(Szatan dla człowieka też jest "Panem")


Jak rozpoznać Szatana?

"(10) Dzięki temu można rozpoznać dzieci Boga i dzieci diabła: każdy, kto postępuje niesprawiedliwie, nie jest z Boga, jak i ten, kto nie miłuje swego brata. (11) Taka bowiem jest wola Boża, którą objawiono nam od początku, abyśmy się wzajemnie miłowali

(12) Nie tak, jak Kain, który pochodził od Złego (Szatana) i zabił swego brata. A dlaczego go zabił? Ponieważ czyny jego były złe, brata zaś sprawiedliwe."

(1 List Jana 3:1-24, Biblia Tysiąclecia)
Internetowa Biblia 2000 v3.41 ˆ 1994-2001


Ewa urodziła Adamowi syna któremu nadali imię Abel. Abel (pierworodny syn Adama) był pasterzem trzód, a Kain (syn Szatana) uprawiał rolę.

"(8) Rzekł Kain do Abla, brata swego: Chodźmy na pole. A gdy byli na polu, Kain rzucił się na swego brata Abla i zabił go.

(9) Wtedy Bóg zapytał Kaina: Gdzie jest brat twój, Abel? On odpowiedział: Nie wiem. Czyż jestem stróżem brata mego?

(10) Rzekł Bóg: Cóżeś uczynił? Krew brata twego głośno woła ku mnie z ziemi! (11) Bądź więc teraz przeklęty na tej roli, która rozwarła swą paszczę, aby wchłonąć krew brata twego, przelaną przez ciebie.

(12) Gdy rolę tę będziesz uprawiał, nie da ci już ona więcej plonu. Tułaczem i zbiegiem będziesz na ziemi! (13) Kain rzekł do Pana: Zbyt wielka jest kara moja, abym mógł ją znieść. (14) Skoro mnie teraz wypędzasz z tej roli, i mam się ukrywać przed tobą, i być tułaczem i zbiegiem na ziemi, każdy, kto mnie spotka, będzie mógł mnie zabić!

(15) Ale Pan mu powiedział: O, nie! Ktokolwiek by zabił Kaina, siedmiokrotną pomstę poniesie! Dał też Pan znamię Kainowi, aby go nie zabił, ktokolwiek go spotka.

(16) Po czym Kain odszedł od Pana i zamieszkał w kraju Nod, na wschód od Edenu.

(17) Kain zbliżył się do swej żony, a ona poczęła i urodziła Henocha. Gdy Kain zbudował miasto, nazwał je imieniem swego syna: Henoch."

(Ks. Rodzaju 4:1-26, Biblia Tysiąclecia)
Internetowa Biblia 2000 v3.41 ˆ 1994-2001

Kain po wypędzeniu z Edenu bieże za żonę kobietę nie z potomków Adama, lecz z człekokształtnych istot o których stworzeniu jest mowa w Księdze Rodzaju 1, z tych istot których się obawiał, mówiąc - "każdy, kto mnie spotka, będzie mógł mnie zabić!".

Potomkowie Kaina to Kanaici. Zostali oni wyniszczeni wodami Potopu.
 
 
MieczDucha 
Binitarianizm


Wyznanie: Binitarianizm kondycjonalizm anihilacjonizm
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 02 Lis 2010
Posty: 483
Skąd: Puławy
Wysłany: 2014-11-07, 09:57   

tego typu nauki głosił również m.in pan Branham. Nie sa one biblijne.

false error serpent seed - https://www.google.pl/sea...nt+seed&spell=1


"Wiem, że jesteście potomstwem Abrahama, lecz chcecie mnie zabić, bo słowo moje nie ma do was przystępu ..... Ojcem waszym jest diabeł i chcecie postępować według pożądliwości ojca waszego. On był mężobójcą od początku i w prawdzie nie wytrwał, bo w nim nie ma prawdy. Gdy mówi kłamstwo, mówi od siebie, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa ....... Abraham, ojciec wasz, cieszył się, że miał oglądać dzień mój, i oglądał, i radował się. (57) Wtedy Żydzi rzekli do niego: Pięćdziesięciu lat jeszcze nie masz, a Abrahama widziałeś? (58) Odpowiedział im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, pierwej niż Abraham był, Jam jest. (59) Wtedy porwali kamienie, aby rzucić na niego, lecz Jezus ukrył się i wyszedł ze świątyni. " - Ewangelia Jana rozdział 8 wersety : 37, 44, 56-59 - Abraham był ojcem tych żydów - genetycznie wywodzili się od Abrahama ale duchowo byli dziećmi diabła jak wszyscy inni grzesznicy, nie narodzeni na nowo i porzucający uświęcenie.

Abraham nie był genetycznym potomkiem węża, diabła a więc i Żydzi któzy zostali nazwani że diabeł jest i ojcem a o których pisze że byli potomstwem Abrahama nie byli i nie są potomstwem genetycznym ządnych upadłych aniołów. Wszyscy obecni ludzie na ziemi są potomkami Adama i Ewy i nie ma żadnych potomków genetycznych upadłych aniołów. Kiedyś byli - nephilim ale ich już nie ma. Kain był potomkiem Adama a nie szatana czy jakiegoś innego upadłego anioła. - http://en.believethesign.com/index.php/The_Serpent's_Seed

, http://www.nephilimhybrid...e-serpent-seed/

serprent seed heresy : http://stevenmcollins.com...eed_heresy.html


Tak w przypadku Kaina jak i w przypadku tych Żydów nie chodzi o dosłowne ojcostwo szatana czy innych upadłych aniołów ale o duchowe ojcostwo. Zanim dane mi było się nawrócić, narodzić się na nowo byłem dzieckiem diabła bo żyłem w grzechach, kochałem je, gardziłem przykazaniami, itp


"Kto popełnia grzech, z diabła jest, gdyż diabeł od początku grzeszy A Syn Boży na to się objawił, aby zniweczyć dzieła diabelskie. (9) Kto z Boga się narodził, grzechu nie popełnia, gdyż posiew Boży jest w nim, i nie może grzeszyć, gdyż z Boga się narodził. (10) Po tym poznaje się dzieci Boże i dzieci diabelskie " - 1 list apostoła Jana 3:8 BW

chwała Panu Jezusowi i Ojcu, że sprawili, że przestałem być dzieckiem diabła i przeszedłem ze śmierci do życia - http://mieczducha888.blog...turbacji-i.html


,
_________________
o moim wypadku : - http://mieczducha888.blog...-uratowany.html

antychryst : http://mieczducha888.blog...hrzescijan.html

, BINITARIANIZM : http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=9634
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2014-11-07, 10:51   

Jerzy Marian napisał/a:
(12) Nie tak, jak Kain, który pochodził od Złego (Szatana) i zabił swego brata. A dlaczego go zabił? Ponieważ czyny jego były złe, brata zaś sprawiedliwe."


czym się różnił Kain od Abla? CZYNAMI, a nie tym kto go spłodził

Jerzy Marian napisał/a:
Kain to pierworodny syn Ewy i ... Szatana.


Jerzy Marian napisał/a:
Potomkowie Kaina to Kanaici. Zostali oni wyniszczeni wodami Potopu.


w telewizji ciągłe ich pokazują, noszą długie pałki pod płaszczykiem z gwiazdą
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4441
Wysłany: 2014-11-07, 17:49   

Jerzy Marian napisał/a:
Ewa urodziła Adamowi syna któremu nadali imię Abel. Abel (pierworodny syn Adama) był pasterzem trzód, a Kain (syn Szatana) uprawiał rolę


Płodny ten Szatan i na dodatek ciągle podrywał Adamowi jego kobiety. Spłodził (rzekomo) z Lilit potwory i jak widać Ewa też mu się podobała. Wynika z tego, że to nie Szatan nosi rogi.

A tak serio, to z tego co kojarzę, to koncepcja jakoby Kain był "nasieniem węże" (Rodz 3: 15) jest gnostycka.

42. Najpierw pojawia się cudzołóstwo, potem z niego rodzi się zabójca. Będąc przedtem synem szatana, staje się zatem zabójcą ludzi, zabija braci swoich.

Ewangelia Filipa


Została potępiona przez Ireneusza z Lyonu. W Przeciwko herezjom możemy przeczytać, że według niektórych Gnostyków, Demiurg-Jaldabaot manipulował Adamem i Ewą, a ta ostatnia cudzołożyła sobie w raju z wężem. Księga I: 30: 7
 
 
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2014-11-07, 19:20   

http://www.liturgia.pl/bl...u-i-Kainie.html

Nie wiem na ile prawdziwe są cytaty z tej stronki, ale jak widzę, część powiela się w słowo w słowo tutaj, odnośne Ewangelii Filipa. Ale to nie tylko ona:

Targum Pseudo-Jonatana: „Adam poznał swoją żonę Ewę, która była brzemienna za sprawą anioła Sammaela i poczęła i porodziła Kaina; a był on podobny do niebiańskich bytów, a nie jak stworzenia ziemskie. I rzekła: ‘Otrzymałam mężczyznę, anioła Pańskiego’”.

Targum Palestyński: „I Adam poznał swoją żonę Ewę, która pożądała Anioła i poczęła i porodziła Kaina. I rzekła: ‘Otrzymałam mężczyznę, anioła Pańskiego”.

Talmud Bawli, Yevamot 103b: Rabbi Jochanan powiedział: „Ów niegodziwy człowiek [Sisera] siedem razy współżył [z Jael] tego dnia, [kiedy uciekał przed Deborą i Barakiem]. Bo jest powiedziane: ‘Pomiędzy jej nogami zgiął się, upadł i legł, pomiędzy jej nogami zgiął się i upadł, tam gdzie zgiął się, tam upadł zdruzgotany’” (Sdz 5,27) [Gemara]: Lecz z pewnością Jael czerpała przyjemność z grzechu! Rabbi Jochanan odpowiedział w imieniu rabbiego Szymona ben Jochai: „Wszelkie względy niegodziwca złe są dla sprawiedliwego. Bo jest powiedziane [Bóg powiedział do Labana]: ‘Uważaj, abyś nie mówił do Jakuba ani nic dobrego ani nic złego’” (Rdz 31,24). Jest oczywiście zrozumiałe, dlaczego Bóg ostrzegł Labana, aby nie mówił niczego ‘złego’, czemu jednak również ‘dobrego’? Poucza nas to, że przychylność niegodziwca jest niedobra dla sprawiedliwego. [Gemara:] Rozumiem dobrze, że Bóg ostrzegł Labana, aby ten nie mówił nawet niczego dobrego, ponieważ Laban mógł wspomnieć przy tym imię swojego bożka, lecz tutaj [tj. w przypadku Sisery i Jael] co złego może z tego powstać? [Gemara:] To, że wzbudził on w niej zmysłową namiętność. Kiedy wąż miał stosunek z Ewą wzbudził w niej zmysłowość. Kiedy dzieci Izraela stały pod górą Synaj [i przyjęły Torę] ich zmysłowość się zakończyła; zmysłowość czcicieli idoli, którzy nie stali pod górą Synaj nigdy się nie skończyła.

Talmud Bawli, Shabbat 146a: Rabbi Jose zapytał: „Dlaczego kutim są przeklęci? Gdyż nie stali pod górą Synaj. Kiedy wąż spółkował z Ewą, wstrzyknął w nią swoją truciznę. Izraelici, którzy stali pod górą Synaj pozbyli się jej. Narody (goyim) natomiast, które nie stały pod górą Synaj się jej nie pozbyły.

4 Księga Machabejska 18,7-8, tłum. M. Wojciechowski [słowa te wypowiada matka siedmiu męczenników machabejskich, jest to część mowy, w której zachęca ich do męczeństwa]: Oto byłam ja dziewicą czystą, nawet progu rodzinnego domu nie przekroczyłam, ustrzegłam zbudowanego [z] boku. Nie naruszył mnie hańbiciel na pustkowiu, uwodziciel na polu ani nie zhańbił czystości mego dziewictwa przez podstęp wąż hańbiciel.

Ewangelia Filipa (Nag Hammadi Codex II,61,5-12, tłum. W. Myszor): Jeśli nie stworzono go, lecz spłodzono stwierdzisz, że jego potomstwo jest szlachetne. Teraz zaś stworzono go i urodził się. Jakże szlachetne pochodzenie. Najpierw zaistniało cudzołóstwo, a potem morderca, ponieważ zrodzono go w cudzołóstwie, bowiem to syn węża. Dlatego stał się mężobójcą, podobnie jak jego ojciec i zabił brata, zaś wszelkie obcowanie płciowe pomiędzy nierównymi jest cudzołóstwem.

Protoewangelia Jakuba (13,1, tłum. M. Starowieyski): I nadszedł szósty miesiąc dla Maryi, i oto przyszedł Józef ze swej budowy, i wszedł do domu i zastał ją brzemienną. I uderzył się w twarz, i padł na ziemię na worek i zapłakał gorzko, mówiąc: Jakim obliczem spojrzę ku Panu Bogu? Jakąż mam za nią zanosić modlitwę? Bo przecież dziewicę wziąłem ze świątyni Pana Boga, i nie ustrzegłem jej! Któż mnie zwiódł? Któż jest tym, kto zło uczynił w mym domu? Któż porwał ode mnie dziewicę i skalał ją? Czyżby u mnie powtórzyły się dzieje Adama? Gdy bowiem Adam oddawał się o oznaczonej godzinie uroczystej modlitwie dziękczynnej, wszedł wąż i znalazł Ewę samotną, i uwiódł ją, i skalał; to samo przydarzyło się i mnie”.

1 List św. Jana 3,8-12: Ten, kto popełnia grzech jest z diabła, ponieważ od początku diabeł grzeszy; Syn Boży ujawniony został po to, aby zniszczyć dzieła diabła. Każdy, kto zrodził się z Boga grzechu nie czyni, gdyż trwa w nim Jego nasienie i nie może grzeszyć, bo z Boga się narodził. Dzięki temu rozpoznawane są dzieci Boga i dzieci diabła: każdy, kto nie postępuje sprawiedliwie nie jest z Boga, a także ten, kto nie kocha swego brata. Ponieważ takie jest przykazanie, które słyszeliście od początku, abyśmy wzajemnie się miłowali. Nie jak Kain, który był od złego i zamordował swojego brata. A dlaczego go zamordował? Bo czyny jego były złe, brata zaś sprawiedliwe.

Ewangelia św. Jana 8,37-44: Dobrze wiem, że pochodzicie z nasienia Abrahama, ale mimo to chcecie mnie zabić. Albowiem słowo moje nie przyjęło się wnętrzu waszym. Głoszę to, co widziałem u mojego Ojca, Wy natomiast czynicie to, co słyszeliście od waszego ojca!” A oni odpowiedzieli, mówiąc: „Abraham jest naszym Ojcem!” A na to Jezus: „Gdybyście byli dziećmi Abrahama, dzieła wasze byłyby jak dzieła Abrahama, ale wy chcecie mnie zabić, mnie, człowieka, który mówi wam prawdę zasłyszaną od Boga! Abraham nie czynił jak wy. Wy bowiem czynicie to samo, co czyni wasz ojciec!” A oni odrzekli: „Nie jesteśmy bękartami! Mamy jednego Ojca, Boga!” Jezus odpowiedział: „Gdyby Bóg był waszym Ojcem, byłby waszym umiłowaniem! Ja wyszedłem i przychodzę od Boga, i nie przyszedłem sam od siebie, lecz On mnie przysłał! Dlaczego więc nie rozumiecie mojej mowy?! Dlatego, że nie umiecie wsłuchać się w słowo moje i chcecie działać według pożądliwości diabła, waszego ojca! On u samego początku był mordercą i nie ostał się w Prawdzie, albowiem nie ma w nim Prawdy! Gdy mówi kłamstwo, mówi o sobie, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa”

Co mnie najbardziej zastanawia z tego wszystkiego, to pojawienie się tej nauki w źródłach żydowskich. Nie wiem tylko o jaki targum palestyński chodzi, z jakiego czasu jest. Nie jestem wstanie dotrzeć do źródła. A te cytatu z Talmudu to z jakich czasów są? Zastanawiające jest również to, że owa nauka znajduje się również w Protoewangelii Jakuba, a więc pismu ortodoksyjnemu, które ortodoksyjni chrześcijanie przechowali i traktowali jako część własnej tradycji. Chrześcijańscy gnostycy również naukę powielili. Problemem jest tylko jakie pisma ukazują ową naukę jako fakt dosłowny, a jakie jako naukę niedosłowną.

PS. Zajrzę jeszcze do legend żydowskich, bo mam takową książkę.
_________________
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5
 
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4441
Wysłany: 2014-11-07, 19:38   

Bardzo ciekawe teksty.

O ile do Ewangelii Jana i 1 Listu Jana nie przykładałabym wielkiej wagi w kwestii "nasienia węża" (Piotr jest w kanonie też nazywany Szatanem, a nie odbieramy tego dosłownie), to kwestię np. Protoewangelii Jakuba warto rozważyć. Możliwe że faktycznie istniała jakaś tradycja żydowska mówiąca o cudzołożnym poczęciu Kaina. I teraz już wiadomo, dlaczego fraza "zakazany owoc" kojarzy się często z jakimś niedozwolonym stosunkiem seksualnym i jak to wąż skusił Ewę ;-)
 
 
George 


Wyznanie: NAZAREJCZYK
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 1465
Wysłany: 2014-11-08, 06:56   

MieczDucha napisał/a:
tego typu nauki głosił również m.in pan Branham. Nie sa one biblijne.


Ależ Mieczu, przecież ja cytowałem Biblię.

Jeśli chodzi o Żydów, to ich Patryjarchą był Juda, czwarty syn Jakuba / Izraela, a nie Abraham.
Czy naprawdę nie wierzysz że Szatan może płodzić dzieci? Skąd by się wzięła w Kainie taka wredna natura? Bratobójca, kłamca, czyż nie są to cechy Szatana?

Ale ja uważam że jego potomkowie, Kainici, zostali zniszczeni przez Potop.

Pozdrawiam
George
 
 
George 


Wyznanie: NAZAREJCZYK
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 1465
Wysłany: 2014-11-08, 07:00   

Anowi napisał/a:
Jerzy Marian napisał/a:
(12) Nie tak, jak Kain, który pochodził od Złego (Szatana) i zabił swego brata. A dlaczego go zabił? Ponieważ czyny jego były złe, brata zaś sprawiedliwe."


czym się różnił Kain od Abla? CZYNAMI, a nie tym kto go spłodził

Jerzy Marian napisał/a:
Kain to pierworodny syn Ewy i ... Szatana.


Jerzy Marian napisał/a:
Potomkowie Kaina to Kanaici. Zostali oni wyniszczeni wodami Potopu.


w telewizji ciągłe ich pokazują, noszą długie pałki pod płaszczykiem z gwiazdą


Cechy mają bardzo podobne, ale nie sądzę aby byli oni potomkami Kaina; no może jego ojca ;-)

Pozdrawiam
George
 
 
George 


Wyznanie: NAZAREJCZYK
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 1465
Wysłany: 2014-11-08, 07:06   

ShadowLady86 napisał/a:
Jerzy Marian napisał/a:
Ewa urodziła Adamowi syna któremu nadali imię Abel. Abel (pierworodny syn Adama) był pasterzem trzód, a Kain (syn Szatana) uprawiał rolę


Płodny ten Szatan i na dodatek ciągle podrywał Adamowi jego kobiety. Spłodził (rzekomo) z Lilit potwory i jak widać Ewa też mu się podobała. Wynika z tego, że to nie Szatan nosi rogi.

A tak serio, to z tego co kojarzę, to koncepcja jakoby Kain był "nasieniem węże" (Rodz 3: 15) jest gnostycka.

42. Najpierw pojawia się cudzołóstwo, potem z niego rodzi się zabójca. Będąc przedtem synem szatana, staje się zatem zabójcą ludzi, zabija braci swoich.

Masz

Ewangelia Filipa


Została potępiona przez Ireneusza z Lyonu. W Przeciwko herezjom możemy przeczytać, że według niektórych Gnostyków, Demiurg-Jaldabaot manipulował Adamem i Ewą, a ta ostatnia cudzołożyła sobie w raju z wężem. Księga I: 30: 7


Chyba masz rację Lady, on rogów nie nosi, ale raczej przyprawia rogi ;-)
Myślę że my niedoceniamy możliwości Szatana.

Pozdrawiam
George
 
 
George 


Wyznanie: NAZAREJCZYK
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 1465
Wysłany: 2014-11-08, 07:12   

BLyy napisał/a:
http://www.liturgia.pl/bl...u-i-Kainie.html

Nie wiem na ile prawdziwe są cytaty z tej stronki, ale jak widzę, część powiela się w słowo w słowo tutaj, odnośne Ewangelii Filipa. Ale to nie tylko ona:

Targum Pseudo-Jonatana: „Adam poznał swoją żonę Ewę, która była brzemienna za sprawą anioła Sammaela i poczęła i porodziła Kaina; a był on podobny do niebiańskich bytów, a nie jak stworzenia ziemskie. I rzekła: ‘Otrzymałam mężczyznę, anioła Pańskiego’”.

Targum Palestyński: „I Adam poznał swoją żonę Ewę, która pożądała Anioła i poczęła i porodziła Kaina. I rzekła: ‘Otrzymałam mężczyznę, anioła Pańskiego”.

Talmud Bawli, Yevamot 103b: Rabbi Jochanan powiedział: „Ów niegodziwy człowiek [Sisera] siedem razy współżył [z Jael] tego dnia, [kiedy uciekał przed Deborą i Barakiem]. Bo jest powiedziane: ‘Pomiędzy jej nogami zgiął się, upadł i legł, pomiędzy jej nogami zgiął się i upadł, tam gdzie zgiął się, tam upadł zdruzgotany’” (Sdz 5,27) [Gemara]: Lecz z pewnością Jael czerpała przyjemność z grzechu! Rabbi Jochanan odpowiedział w imieniu rabbiego Szymona ben Jochai: „Wszelkie względy niegodziwca złe są dla sprawiedliwego. Bo jest powiedziane [Bóg powiedział do Labana]: ‘Uważaj, abyś nie mówił do Jakuba ani nic dobrego ani nic złego’” (Rdz 31,24). Jest oczywiście zrozumiałe, dlaczego Bóg ostrzegł Labana, aby nie mówił niczego ‘złego’, czemu jednak również ‘dobrego’? Poucza nas to, że przychylność niegodziwca jest niedobra dla sprawiedliwego. [Gemara:] Rozumiem dobrze, że Bóg ostrzegł Labana, aby ten nie mówił nawet niczego dobrego, ponieważ Laban mógł wspomnieć przy tym imię swojego bożka, lecz tutaj [tj. w przypadku Sisery i Jael] co złego może z tego powstać? [Gemara:] To, że wzbudził on w niej zmysłową namiętność. Kiedy wąż miał stosunek z Ewą wzbudził w niej zmysłowość. Kiedy dzieci Izraela stały pod górą Synaj [i przyjęły Torę] ich zmysłowość się zakończyła; zmysłowość czcicieli idoli, którzy nie stali pod górą Synaj nigdy się nie skończyła.

Talmud Bawli, Shabbat 146a: Rabbi Jose zapytał: „Dlaczego kutim są przeklęci? Gdyż nie stali pod górą Synaj. Kiedy wąż spółkował z Ewą, wstrzyknął w nią swoją truciznę. Izraelici, którzy stali pod górą Synaj pozbyli się jej. Narody (goyim) natomiast, które nie stały pod górą Synaj się jej nie pozbyły.

4 Księga Machabejska 18,7-8, tłum. M. Wojciechowski [słowa te wypowiada matka siedmiu męczenników machabejskich, jest to część mowy, w której zachęca ich do męczeństwa]: Oto byłam ja dziewicą czystą, nawet progu rodzinnego domu nie przekroczyłam, ustrzegłam zbudowanego [z] boku. Nie naruszył mnie hańbiciel na pustkowiu, uwodziciel na polu ani nie zhańbił czystości mego dziewictwa przez podstęp wąż hańbiciel.

Ewangelia Filipa (Nag Hammadi Codex II,61,5-12, tłum. W. Myszor): Jeśli nie stworzono go, lecz spłodzono stwierdzisz, że jego potomstwo jest szlachetne. Teraz zaś stworzono go i urodził się. Jakże szlachetne pochodzenie. Najpierw zaistniało cudzołóstwo, a potem morderca, ponieważ zrodzono go w cudzołóstwie, bowiem to syn węża. Dlatego stał się mężobójcą, podobnie jak jego ojciec i zabił brata, zaś wszelkie obcowanie płciowe pomiędzy nierównymi jest cudzołóstwem.

Protoewangelia Jakuba (13,1, tłum. M. Starowieyski): I nadszedł szósty miesiąc dla Maryi, i oto przyszedł Józef ze swej budowy, i wszedł do domu i zastał ją brzemienną. I uderzył się w twarz, i padł na ziemię na worek i zapłakał gorzko, mówiąc: Jakim obliczem spojrzę ku Panu Bogu? Jakąż mam za nią zanosić modlitwę? Bo przecież dziewicę wziąłem ze świątyni Pana Boga, i nie ustrzegłem jej! Któż mnie zwiódł? Któż jest tym, kto zło uczynił w mym domu? Któż porwał ode mnie dziewicę i skalał ją? Czyżby u mnie powtórzyły się dzieje Adama? Gdy bowiem Adam oddawał się o oznaczonej godzinie uroczystej modlitwie dziękczynnej, wszedł wąż i znalazł Ewę samotną, i uwiódł ją, i skalał; to samo przydarzyło się i mnie”.

1 List św. Jana 3,8-12: Ten, kto popełnia grzech jest z diabła, ponieważ od początku diabeł grzeszy; Syn Boży ujawniony został po to, aby zniszczyć dzieła diabła. Każdy, kto zrodził się z Boga grzechu nie czyni, gdyż trwa w nim Jego nasienie i nie może grzeszyć, bo z Boga się narodził. Dzięki temu rozpoznawane są dzieci Boga i dzieci diabła: każdy, kto nie postępuje sprawiedliwie nie jest z Boga, a także ten, kto nie kocha swego brata. Ponieważ takie jest przykazanie, które słyszeliście od początku, abyśmy wzajemnie się miłowali. Nie jak Kain, który był od złego i zamordował swojego brata. A dlaczego go zamordował? Bo czyny jego były złe, brata zaś sprawiedliwe.

Ewangelia św. Jana 8,37-44: Dobrze wiem, że pochodzicie z nasienia Abrahama, ale mimo to chcecie mnie zabić. Albowiem słowo moje nie przyjęło się wnętrzu waszym. Głoszę to, co widziałem u mojego Ojca, Wy natomiast czynicie to, co słyszeliście od waszego ojca!” A oni odpowiedzieli, mówiąc: „Abraham jest naszym Ojcem!” A na to Jezus: „Gdybyście byli dziećmi Abrahama, dzieła wasze byłyby jak dzieła Abrahama, ale wy chcecie mnie zabić, mnie, człowieka, który mówi wam prawdę zasłyszaną od Boga! Abraham nie czynił jak wy. Wy bowiem czynicie to samo, co czyni wasz ojciec!” A oni odrzekli: „Nie jesteśmy bękartami! Mamy jednego Ojca, Boga!” Jezus odpowiedział: „Gdyby Bóg był waszym Ojcem, byłby waszym umiłowaniem! Ja wyszedłem i przychodzę od Boga, i nie przyszedłem sam od siebie, lecz On mnie przysłał! Dlaczego więc nie rozumiecie mojej mowy?! Dlatego, że nie umiecie wsłuchać się w słowo moje i chcecie działać według pożądliwości diabła, waszego ojca! On u samego początku był mordercą i nie ostał się w Prawdzie, albowiem nie ma w nim Prawdy! Gdy mówi kłamstwo, mówi o sobie, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa”

Co mnie najbardziej zastanawia z tego wszystkiego, to pojawienie się tej nauki w źródłach żydowskich. Nie wiem tylko o jaki targum palestyński chodzi, z jakiego czasu jest. Nie jestem wstanie dotrzeć do źródła. A te cytatu z Talmudu to z jakich czasów są? Zastanawiające jest również to, że owa nauka znajduje się również w Protoewangelii Jakuba, a więc pismu ortodoksyjnemu, które ortodoksyjni chrześcijanie przechowali i traktowali jako część własnej tradycji. Chrześcijańscy gnostycy również naukę powielili. Problemem jest tylko jakie pisma ukazują ową naukę jako fakt dosłowny, a jakie jako naukę niedosłowną.

PS. Zajrzę jeszcze do legend żydowskich, bo mam takową książkę.


Blyy, bardzo ciekawy wykład. Thanks.

Wygląda na to że Szatan spłodził dzieci nie tylko Adamowi, ale też i potomkom Abrahama :idea:

Pozdrawiam
George
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4441
Wysłany: 2014-11-08, 10:42   

Zwolennicy teorii Kaina jako "nasienia węża", opierają się na Rodz 4: 1

(1) Mężczyzna zbliżył się do swej żony Ewy. A ona poczęła i urodziła Kaina, i rzekła: Otrzymałam mężczyznę od Pana. [Rodz 4: 1]

Mamy tutaj hebrajskie słowo yada (LXX - ἔγνω), co oznacza poznać. Słowo "poznawać" w Biblii ma wymiar seksualny i oznacza stosunek płciowy. Jednak właśnie zwolennicy teorii nasienia węża mówią, że w tym wersecie czasownik ma znaczenie dosłowne, i Adam po prostu "poznał się na żonie", że popełniła cudzołóstwo z wężem.
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...] 
 
Rethel
[Usunięty]

Wysłany: 2014-11-08, 12:03   

ShadowLady86 napisał/a:
Zwolennicy teorii Kaina jako "nasienia węża", opierają się na Rodz 4: 1

(1) Mężczyzna zbliżył się do swej żony Ewy. A ona poczęła i urodziła Kaina, i rzekła: Otrzymałam mężczyznę od Pana. [Rodz 4: 1]

Mamy tutaj hebrajskie słowo yada (LXX - ἔγνω), co oznacza poznać. Słowo "poznawać" w Biblii ma wymiar seksualny i oznacza stosunek płciowy. Jednak właśnie zwolennicy teorii nasienia węża mówią, że w tym wersecie czasownik ma znaczenie dosłowne, i Adam po prostu "poznał się na żonie", że popełniła cudzołóstwo z wężem.


Problem w tym, że tam jest tetragram... :-P
A w 25 wersecie, Adam znowu poznaje się na żone?
W takim razie, czyj jest Set? :crazy:
 
 
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2014-11-08, 16:04   

Cytat:
BLyy

PS. Zajrzę jeszcze do legend żydowskich, bo mam takową książkę.

Zgodnie z obietnicą, zajrzałem do owej książki i znalazłem jeden ciekawy wariant spłodzenia Kaina:

"Zły anioł Samael wszedł do Chawy, tak iż zaszła w ciążę i porodziła Kaina. Spojrzała w jego twarz i zobaczyła, że nie jest podobna do ziemskich, tylko do niebiańskich, zobaczyła go i rzekła: Dostałam mężczyznę od wysłannika Pańskiego. Następnie Adam poznał swoją kobietę i porodziła Hewla" Micha Josef Bin Gorion, Żydowskie legendy biblijne, str. 69
- oczywiście należy wspomnieć, że występują również legendy, że Kain jest synem Adama. Jednak z racji tematu, zacytowałem tą. Zacytuję jeszcze suplement I, przypisy tłumacza i autora: "Ewa po raz drugi uległa Samaelowi, który przyglądając się obojgu, jak nie wstydząc się i nago spółkują, poczuł żądzę i zazdrość; kiedy Adam wykochawszy się zasnął, szatan wskoczył na jego miejsce. Ewa przyznała się do wszystkiego mężowi, a w czasie ciąży, wstydząc się i nie chcąc go drażnić swym widokiem, odeszła na zachód. Kiedy zaczęły się bóle porodowe, Adam wyczuł to i pospieszył do niej, prosząc Boga o pomoc. Ze względu na niego zleciał anioł Michael, przesunął dłonią od jej twarzy do piersi i bóle ustały." Micha Josef Bin Gorion, Żydowskie legendy biblijne, str. 503

Jest więc tutaj wspomniane, że Adam mógł już poznać Ewe i gdy Adam skończył, później w kolejce dołączył Kaina i go spłodził. Oczywiście pewnie są opowieści o tym, że Kain jest synem Adama, ale na potrzeby tematu, zacytowałem ten. Nie wiem z jakich czasów pochodzi ta opowieść z midrasza? Talmudu? czy to średniowiecza czy starożytności, ale to chyba małe ma znaczenie, bo ukazuje pewną ciągłość, która przetrwała od czasów starozytnych.

Zacytuję jeszcze Roberta Gravesa, bo akurat motyw Kaina i węża się u niego pojawia:
a) Niektórzy twierdzą, że przebrany za Węża Samael zemścił się namawiając człowieka do
zjedzenia z Drzewa Wiedzy, a potem spłodził z Ewą Kaina, bezczeszcząc w ten sposób całe jej
późniejsze potomstwo z Adamem. Dopiero gdy Dzieci Izraela stanęły pod górą Synaj i otrzymały Prawo z rąk Mojżesza, przekleństwo to zostało w końcu zdjęte. Ciąży ono nadal nad innymi narodami.
b) Według niektórych relacji Samael nigdy nie spał z Ewą, zanim nie uczynił tego Adam. Bóg
najpierw zamierzał dać Samaelowi władzę nad światem, lecz ten poczuł zazdrość ujrzawszy, jak Adam nago i bezwstydnie obcował z Ewą. Poprzysiągł więc: “Zniszczę Adama, poślubię Ewę i zacznę naprawdę rządzić". Zaczekał, aż Adam położył się z Ewą i zasnął, po czym zajął jego miejsce. Ewa uległa mu i poczęła Kaina.
Wkrótce jednak pożałowała swej niewierności i ze łzami w oczach zawołała: „Biada, Adamie,
zgrzeszyłam! Wygnaj mnie ze światła twego życia. Pójdę na zachód i tam zaczekam na śmierć". Trzy miesiące później, dotarłszy do Oceanu, Ewa nazbierała gałęzi i zbudowała chatkę. Kiedy chwyciły ją bóle porodowe, modliła się do Boga o pomoc, lecz na próżno. Pozostało jej tylko błagać słońce i księżyc, żeby powiedziały Adamowi o tych tarapatach podczas swojej następnej wędrówki na wschód. Tak też uczyniły. Adam pospieszył czym prędzej, a zastawszy Ewę rodzącą, dołączył do jej modlitw. Bóg zesłał dwunastu aniołów oraz dwie Cnoty prowadzone przez Michała, które stanęły przy Ewie z prawej strony i głaskały jej twarz i pierś, dopóki nie urodziła.
c) Ponieważ twarz noworodka Kaina jaśniała anielskim blaskiem, Ewa poznała, że nie Adam był jego ojcem, i w niewinności swej zawołała: „Nabyłam chłopczyka od Jahwe!
Robert Graves, Mity hebrajskie, str. 71 wg pdf dostępnym w internecie

Teraz zacytuję jego komentarze:
1. Motyw boskich węży, rzekomo pragnących zapładniać śmiertelne kobiety, występuje w
wielu mitologiach. Święte węże trzymane w świątyniach egipskich odgrywały rolę prokreacyjnych wysłanników boga. Drugi Papirus z Tanis zawiera listę świętych tytułów nadawanych takim dobroczynnym wężom, zamieszkałym w co większych świątyniach. Również u Greków bezpłodne kobiety zwykły leżeć całą noc na podłodze świątyni Asklepiosa w nadziei, że bóg pojawi się w postaci węża i zapłodni je we śnie. We frygijskich misteriach na cześć Sabaziosa kobiety rytualnie zaślubiały boga w ten sposób, że pozwalały żywym wężom lub ich złotym podobiznom ześlizgiwać się pomiędzy piersiami w dół do ud.
2. Źródłem takich obrzędów mogło być utożsamianie węży wypełzających z podziemnych nor
z duchami zmarłych bohaterów, których przedstawiano często jako węże lub półwęże - między
innymi Kekropsa, Erychtoniosa i Kadmosa - i oddawano im cześć boską - na przykład
Asklepiosowi i Sabaziosowi. Aleksander Wielki wierzył, że został poczęty przez Olimpię za sprawą Zeusa przebranego za węża, a jego przypadek nie był odosobniony. Bezpłodne kobiety kąpały się także w rzekach, mając nadzieję, że zapłodni je rzeczny bóg-wąż. Trojańskie panny młode zażywały kąpieli w Skamandrze wołając: “Skamandrze, zabierz moje dziewictwo!" Babilońskiego Ea, jako boga Eufratu, przedstawiano w postaci węża lub jako osobę dosiadającą węża.
3. Większość ludów pierwotnych dwojako traktowała menstruację - jako świętą, a zarazem
nieczystą: świętą, ponieważ oznaczała gotowość dziewczyny do macierzyństwa, nieczystą,
ponieważ mężczyźni musieli unikać kontaktu z kobietami podczas miesiączki. Niektóre plemiona wierzą, że menstruacja jest wynikiem ukąszenia przez węża, mimo że jad węża powoduje akurat krzepnięcie krwi. Prawdopodobnie mit o zhańbieniu Ewy przez Węża opowiadano początkowo po to, by wyjaśnić pochodzenie menstruacji - wywołał ją lubieżny Wąż, którego ukąszenie sprawiło, że Ewa stała się dojrzała płciowo. Według jednego z fragmentów Talmudu bóle menstruacyjne są jednym z przekleństw, jakie Bóg rzucił na Ewę.
4. Czwarta Księga Machabejska zawiera dowód na istnienie popularnego wierzenia, że węże
pragną odbywać stosunki seksualne z kobietami. Pewna matka siedmiu synów opowiada im z dumą, że aż do zawarcia małżeństwa była skromną dziewicą, której ani szatan nie mógł
zbezcześcić na pustyni czy w polu, ani uwodzicielski wąż nie zdołał pozbawić dziewictwa.
Wierzenie to było tak mocno zakorzenione, że Talmud przytacza dyskusję na temat najlepszej
metody ochrony kobiety zagrożonej w ten sposób:

Jeśli widząc węża nie ma ona pewności, czy on jej pożąda, czy nie, powinna zdjąć swe
odzienie i rzucić przed nim. Jeśli się w nie wkręci - pożąda jej; w przeciwnym wypadku-nie.
Jeśli rzeczywiście jej pożąda, powinna złączyć się ze swym mężem w jego obecności.
Jednakże, ponieważ inni twierdzą, iż widok ten mógłby jedynie podsycić jego żądzę, być może
powinna raczej wziąć obrzynki paznokcia i kosmyki włosów i rzucić w niego, wypowiadając te
słowa: “Jestem nieczysta!" Jeśli wąż już ją przeniknął, powinna usiąść z rozchylonymi udami
na dwóch beczkach. Następnie ma nakazać, żeby na rozżarzone węgle rzucono tłuste mięso,
a obok mięsa postawiono kosz rzeżuchy zwilżony słodko pachnącym winem i trzymano w
pogotowiu parę szczypiec. Gdy wąż poczuje smakowite jadło, opuści ją. Wówczas należy go
schwytać i spalić w ogniu, aby nie powrócił.


Fragment ten przywodzi na myśl opowieść o wężu Samaelu, który uwiódł Ewę w przypływie
zazdrości na widok jej współżycia z Adamem.

5. Michał poprowadził zastępy niebieskie przeciwko fałszywemu kosmokratorowi (bóstwo
planetarne czwartego dnia Stworzenia -jak Nabu w Babilonii czy Thot w Egipcie), ponieważ został
mianowany archaniołem tego dnia. U Greków Hermes (Merkury) był bóstwem opiekuńczym tej
samej planety i przy pomocy boga Pana uratował Zeusa przed zbuntowanym Tyfonem po
śmiertelnej walce na górze Sapon.
6. Według Ks. Rodzaju 4, 1 Ewa nazwała swego pierwszego syna Kainem (qajin), ponieważ, jak powiedziała: “Nabyłam (ganiti) człowieka od Jahwe". Późniejsza opowieść wy wodzi jego imię od ąane, “trzcina" lub “źdźbło". Imię Abla (hewel), pozostaje nie wyjaśnione, być może dlatego, że wyraz hewel był rozpowszechniony w znaczeniu “oddech", “nicość", “ulotność" w odniesieniu do życia ludzkiego (Ks. Psalmów 144,4; Ks. Hioba 7, 16). Jednakże w tłumaczeniu Septuaginty hewel został zapisany jako “Abel", co przetranskrybowane na hebrajski daje awel lub ewel - “żałoba" lub “smutek".
7. Siostry bliźniaczki wymyślono zapewne w odpowiedzi na pytanie: “Skąd Kain i Abel wzięli
żony?"
8. Przypisywanie ojcostwa Samaelowi w opowieści o Kainie miało na celu wyjaśnienie
pochodzenia zła. U zarania dziejów źli Kainici i pobożni Setyci stanowili odrębne gałęzie ludzkiej rodziny. Jednakże, kiedy córkom Kaina udało się uwieść synów Seta (zob. 18m-o), zarówno dobro, jak i zło stały się częścią ludzkiego dziedzictwa. Uważano, że te dwie skłonności bezustannie toczyły walkę o dominację w sercu każdego człowieka - jedynie znajomość i przestrzeganie Prawa mogły utrzymać w ryzach krew Kaina.

Robert Graves, Mity hebrajskie, str. 72-73

Co ciekawe, Graves, cytował jakiś fragment Talmudu. Potwierdza to tylko tyle, że w społeczności żydowskiej istniały wierzenia ludowe, że można zostać zapłodnionym przez węża. Poświadcza to także 4 Księga Machabejska i Protoewangelia Jakuba, że tam istniała tendencja do wierzeń w takie rzeczy.
Moim jednak zdaniem wszystkie chrześcijańskie źródła, które o tym piszą, piszą niedosłownie, jako pewną naukę niosącą pewną treść, czy to Ewangelia Filipa, czy Ewangelia Jana, 1 List Jana, a nawet Protoewangelia Jakuba, która poświadcza że taka myśl istniała w Izraelu, jednak wątpie by sam autor w nią wierzył, a tylko użył tego motywu by nadać jej charakter pewnych zjawisk występujących w Izraelu.
_________________
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5
 
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4441
Wysłany: 2014-11-08, 17:32   

Rethel napisał/a:
Problem w tym, że tam jest tetragram... :-P
A w 25 wersecie, Adam znowu poznaje się na żone?
W takim razie, czyj jest Set? :crazy:


Rodz 4: 1 odczytywany był także: "otrzymałam mężczyznę (od) posłańca JHWH" (Targum Pseudo-Jonatana i Palestyński, które zamieścił Blyy). Możliwe że istniały jakieś warianty tekstowe tego wersetu. W każdym razie owym posłańcem/ aniołem JHWH miał być właśnie Samael, który uwiódł Ewę pod postacią węża.

Set miał być już owocem zbliżenia Adama i Ewy.

Blyy napisał/a:
Co ciekawe, Graves, cytował jakiś fragment Talmudu. Potwierdza to tylko tyle, że w społeczności żydowskiej istniały wierzenia ludowe, że można zostać zapłodnionym przez węża. Poświadcza to także 4 Księga Machabejska i Protoewangelia Jakuba, że tam istniała tendencja do wierzeń w takie rzeczy.


Osobiście uważam, że Targumy odzwierciedlają bardziej wierzenia Zaratusztrianizmu. Oba Targumy oraz 4 Księga Machabejska (i wszystkie dzieła Chrześcijańskie) zostały zredagowane już po wpływach tej religii na Judaizm. Nie mniej teksty, które zamieściłeś są bardzo ciekawe. Ach te węże-uwodziciele. ;-)
 
 
Rethel
[Usunięty]

Wysłany: 2014-11-08, 18:49   

ShadowLady86 napisał/a:
Set miał być już owocem zbliżenia Adama i Ewy.


No ale jeżeli w pierwszym przypadku, zwrot poznać, miał oznaczać,
że Adam pokapował się, że Ewa go zdradza ze stworzeniami innych
gatunków, to w drugim wypadku powinien mieć podobne znaczenie... :->
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 12