Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Anna01
2015-01-08, 23:14
W OBRONIE BOGA
Autor Wiadomość
ata333

Wysłany: 2014-12-26, 22:41   

powtorze jeszcze moje pytanie z poczatku watku:

"ciekawa jestem swoja droga w jaki sposob Bog mowil do Samuela, Dawida, i innych mezow Bozych.. ??"

czy glos Boga slyszano jakos w sercu.. a moze byl to swego rodzaju szept.. ?

czy moze slyszeli Go wszyscy.. byl potezny.. i zatrwazajacy jak Na Boga przystalo.. ??

tylko wtedy dziwilby mnie fakt.. ze mimo glosu z samego Nieba.. nikt sie tak poteznego i groznego Boga nie bal...
i dalej wiekszosc grzeszyla na potege.. nie bedac Bogu poslusznym... ;-)

zna ktos jakies rozsadne odpowiedzi.. bo przyznam .. ze mnie to dosc intryguje.. i zastanawia.. ;-)

KobietaZMagdali 

Wyznanie: katoliczka
Pomogła: 235 razy
Wysłany: 2014-12-26, 23:12   

Tysiące widziało też na własne oczy cuda Jezusa. I nie wszyscy uwierzyli.
„Odpędzanie wilków, zagrażających Bożej owczarni, jest na pewno czymś chwalebnym, ale czyni się to modlitwą, przykładem życia, głoszeniem słowa Bożego i przekonywaniem -- a nie poprzez zadawanie gwałtu. Gwałt zadawany w obronie prawdy nie tylko krzywdzi konkretnych ludzi, ale kompromituje prawdę, ci zaś, którzy się do niego uciekają, choć ich intencją było odpędzenie wilków, sami się w wilków przemieniają.”

http://www.youtube.com/watch?v=l_lp-owKS6E

ata333

Wysłany: 2014-12-26, 23:37   

KobietaZMagdali napisał/a:
Tysiące widziało też na własne oczy cuda Jezusa. I nie wszyscy uwierzyli.

a Ty gdybys zobaczyla uwierzylabys... ???
a gdybys zobaczyla Zmartwychwstalego Jezua.. ktory przechodzi przaz sciany .. uwierzylabys.. ??
a gdybys zobaczyla Jezusa WNIEBOWSTEPUJACEGO... uwierzylabys.. Madziu.. ???

odpowiedz sobie... a znajdziesz odpowiedz : dlaczego nie uwierzylo.. ;-)

Maximus Minimus 
Maximus Minimus

Wyznanie: Katolik
Wysłany: 2014-12-29, 20:58   

Tak jak obiecałem, tak jestem, by zburzyć Twoją teorię.
Trzy fragmenty - z Wyj, Sdz, Kpł, które podobno coś połączyło. Zacznę od Jeftego

1. Czy Jefte złożył ofiarę całopalną z własnej córki? Czyli "hebrajska język, trudna język"

Nieszczęsny Jefte, który się w grobie przewraca...
Zgraja amatorów wykorzystuje jego historię przeciw natchnieniu Pisma Świętego.

Nie martw się Jefte!

ata333 napisał/a:

zalozylam w tym celu wiele watkow w tym jeden na forum Nike..

ale niestety.. powiedziano mi wprost.. iz niektorych rzeczy nie da sie wybronic..

chocby sprawy corki Jefty..
po przyjrzeniu sie blizej owej sprawie.. rzeczywiscie doszlam do wniosku.... ze sie nie da.. ;-)

To sztandarowe stwierdzenie z "pogrzebanego faraona" powinno przekonywać do „racji”.
Albert Einstein po opublikowaniu „100 autorów przeciwko Einsteinowi” ripostował:
„gdybym nie miał racji, wystarczyłby jeden”

Nie zajrzę na te wątki, bo skoro herezja jeszcze sobie pełza, to znaczy że nikt nie zajrzał do hebrajskiego tekstu
Sdz 11:31
wówczas ten, kto [pierwszy] wyjdzie od drzwi mego domu, gdy w pokoju będę wracał z pola walki z Ammonitami, będzie należał do Pana i złożę z niego ofiarę całopalną".

wə•hā•yāh Yah•weh, •ha•‘ă•lî•ṯi•hū ‘ō•w•lāh.

Oryginał posiada przecinek po “Pana”. To już daje do myślenia. Dlaczego ten przecinek?
Odpowiedź jest prosta:
wə - vav – może oznaczać „i” bądź „albo”

Podobnie jak:
Wyj 21:18
Wyj 20:4

Hebrajski oryginał rozdziela przysięgę Jeftego na dwie części – oddam Bogu lub złożę ofiarę całopalną.

Dosłowne, protestanckie tłumaczenie Younga, który korzystał z prac rabina Kimhi’ego wygląda tak:

„then it hath been, that which at all cometh out from the doors of my house to meet me in my turning back in peace from the Bene-Ammon — it hath been to Jehovah, or I have offered up for it — a burnt-offering.”

Mało?
Spójrzmy na „it” – nasze „złożę z niego”
Hebrajskie “הו”
Otóż równie dobrze może zostać przetłumaczone jako “jemu” zamiast “z niego”
Wtedy Jefte mówi: „będzie należał do Pana lub złożę Jemu ofiarę całopalną”
Niestety komuś się przetłumaczyło inaczej...

Jeszcze mało?

to meet me” , czyli hebrajskie liq•rā•ṯî odnosi się TYLKO do ludzi, nie do zwierząt!
Jefte zakładał więc, że jako pierwszy może mu wyjść na spotkanie ktoś ze służby. Eliminuje to teorię, że Jefte nie spodziewał się człowieka.

Jeżeli kogoś interesują szczegóły to zapraszam do zapoznania się z komentarzem biblijnym Clarke'a

Hbr 11:32
I co jeszcze mam powiedzieć? Nie wystarczyłoby mi bowiem czasu na opowiadanie o Gedeonie, Baraku, Samsonie, Jeftem, Dawidzie, Samuelu i o prorokach,

Jefte, spoczywaj sobie w pokoju pośród Wielkich Izraela.

c.d.n.

Eutychus 
Rzymian 14:4

Wyznanie: Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego
Wysłany: 2014-12-29, 21:53   

Maximus, myślę że powinieneś usunąć z nick'a drugi człon :-D Jesteś WIELKI :-D
Qrcze, kadzę Katolikowi :-P
Gość Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)

Anowi 

Pomogła: 121 razy
Wysłany: 2014-12-29, 23:26   

ata333 napisał/a:
Kpł 27, 28-29

"Jeżeli kto poświęci co ze swej własności dla Pana jako "cherem": człowieka, bydlę albo część gruntu dziedzicznego - to ta rzecz nie będzie sprzedana ani wykupiona. Każde "cherem" jest rzeczą najświętszą dla Pana. Żaden człowiek, który jest poświęcony dla Pana jako "cherem", nie może być wykupiony. Musi on być zabity "

czytasz co cytujesz?

(1) A zatem proszę was, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście dali ciała swoje na ofiarę żywą, świętą, Bogu przyjemną, jako wyraz waszej rozumnej służby Bożej.

(List do Rzymian 12:1, Biblia Tysiąclecia)

dlaczego odczytujecie "zabić" jako pozbawić życia?

Anowi 

Pomogła: 121 razy
Wysłany: 2014-12-29, 23:49   

ata333 napisał/a:
czy glos Boga slyszano jakos w sercu.. a moze byl to swego rodzaju szept.. ?

(1) Młody Samuel usługiwał Panu pod okiem Helego. W owym czasie rzadko odzywał się Pan, a widzenia nie były częste. (2) Pewnego dnia Heli spał w zwykłym miejscu. Oczy jego zaczęły już słabnąć i nie mógł widzieć. (3) A światło Boże jeszcze nie zagasło. Samuel zaś spał w przybytku Pańskim, gdzie znajdowała się Arka Przymierza. (4) Wtedy Pan zawołał Samuela, a ten odpowiedział: Oto jestem. (5) Potem pobiegł do Helego mówiąc mu: Oto jestem: przecież mię wołałeś. Heli odrzekł: Nie wołałem cię, wróć i połóż się spać. Położył się zatem spać. (6) Lecz Pan powtórzył wołanie: Samuelu! Wstał Samuel i poszedł do Helego mówiąc: Oto jestem: przecież mię wołałeś. Odrzekł mu: Nie wołałem cię, synu. Wróć i połóż się spać. (7) Samuel bowiem jeszcze nie znał Pana, a słowo Pańskie nie było mu jeszcze objawione. (8) I znów Pan powtórzył po raz trzeci swe wołanie: Samuelu! Wstał więc i poszedł do Helego, mówiąc: Oto jestem: przecież mię wołałeś. Heli spostrzegł się, że to Pan woła chłopca. (9) Rzekł więc Heli do Samuela: Idź spać! Gdyby jednak kto cię wołał, odpowiedz: Mów, Panie, bo sługa Twój słucha. Odszedł Samuel, położył się spać na swoim miejscu. (10) Przybył Pan i stanąwszy zawołał jak poprzednim razem: Samuelu, Samuelu! Samuel odpowiedział: Mów, bo sługa Twój słucha. (11) Powiedział Pan do Samuela:...
(1 Ks. Samuela 3:1-11, Biblia Tysiąclecia)

Maximus Minimus 
Maximus Minimus

Wysłany: 2014-12-31, 00:08   

@ Eutychus

Dziękuję.

Myślę, że gdy atakowane jest Natchnienie Pisma Świętego, my, ludzie różnych wyznań mających ten sam biblijny korzeń, stoimy po tej samej stronie.
Bóg to napisał, rabin zinterpretował, anglikanin przełożył na "nasze", a ja to tylko przytaszczyłem. Także czujcie się swobodnie w rozpowszechnianiu :-D

1. Masowa egzekucja w Szittim – zbrodnia i kara, czy krwawa ofiara?

ata333 napisał/a:

Bog opisany na kartach S.T. nie chcial skladania ofiar z ludzi .. Molochowi.. (przeczytaj uwaznie mowiacy o tym tekst)..

a dla siebie.. ???????

Charam sporo wyjasnia.. no i corka Jefty..

a to nie bylo "ofiara" choc z troche innej bajki.. ??? :

Lb 25:4 bw

"i rzekł Pan do Mojżesza: Zbierz wszystkich naczelników ludu i wbij ich na pal przed Panem w słońcu, a odwróci się płomienny gniew Pana od Izraela."

ofiara .. ktora musial poniesc lud za kare..

Lb 25 w dużym skrócie:

One to nakłaniały lud do brania udziału w ofiarach składanych ich bożkom. Lud spożywał dary ofiarne i oddawał pokłon ich bogom...
...Izrael przylgnął do Baal-Peora, i gniew Pana zapłonął przeciw niemu.

...poszedł za Izraelitą do komory namiotu i przebił ich obydwoje, mężczyznę Izraelitę i kobietę - przez jej łono. I ustała plaga wśród Izraelitów. Zginęło ich wtedy dwadzieścia cztery tysiące. Mówił znowu Pan do Mojżesza: "Pinchas, syn Eleazara, syna kapłana Aarona, odwrócił mój gniew od Izraelitów, gdyż zapłonął pośród nich zazdrością. Dlatego nie wytraciłem zupełnie Izraelitów w mojej zazdrości...

Sprawa kluczowa – co można było złożyć w ofierze Jahwe?

Kpl 1:3
Jeżeli chce złożyć na ofiarę całopalną dar z bydła, niech weźmie samca bez skazy i przyprowadzi go przed wejście do Namiotu Spotkania, aby Pan przyjął go łaskawie.

Kpl 1:10
Jeżeli zaś kto chce złożyć na ofiarę całopalną dar z trzody, z baranków lub koziołków, niech weźmie samca bez skazy.

Kpl 1:14
A jeżeli kto chce złożyć w darze ptaka jako całopalenie dla Pana, niech złoży w darze synogarlicę lub młodego gołębia.

Na chwilę zapomnijmy o kategorii: zwierzę nie człowiek. Na potrzeby wątku. Co jeszcze łączy te trzy przypadki?
Zwierzęta są „czyste”. Czy gdyby Bóg wymagał ofiary z człowieka, to nie nakładałby warunku „czystości”, jak Baal czy Dagon?

Czyli nie może to być ofiara. Zbrodnia i kara więc?
Poszukajmy odpowiedniego paragrafu... O jest!

Pwt 13:10-12
Winieneś go zabić, pierwszy podniesiesz rękę, aby go zgładzić, a potem cały lud. Ukamienujesz go na śmierć, ponieważ usiłował cię odwieść od Pana, Boga twojego, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Cały Izrael, słysząc to, ulęknie się i przestanie czynić to zło pośród siebie.

Pwt 13:16-17
mieszkańców tego miasta wybijesz ostrzem miecza, a samo miasto razem ze zwierzętami obłożysz klątwą. Cały swój łup zgromadzisz na środku placu i spalisz ogniem - miasto i cały łup jako ofiarę ku czci Pana, Boga twego. Zostanie ono wiecznym zwaliskiem, już go nie odbudujesz.

Pwt 17:5-7
zaprowadzisz tego mężczyznę lub kobietę - którzy tej złej rzeczy się dopuścili - do bramy miasta i będziesz tego mężczyznę lub tę kobietę kamienował, aż śmierć nastąpi. Na słowo dwu lub trzech świadków skaże się na śmierć; nie wyda się wyroku na słowo jednego świadka. Ręka świadków pierwsza się wzniesie przeciw niemu, aby go zgładzić, a potem ręka całego ludu. Usuniesz zło spośród siebie.

A co, gdyby Mojżesz popatrzył przez palce na niektóre grzeszki pobratymców?

Kpl 20:4-5
Jeżeli miejscowa ludność zasłoni oczy przed takim człowiekiem, który dał jedno ze swoich dzieci Molochowi, i nie zabije go, to Ja sam zwrócę oblicze moje przeciwko takiemu człowiekowi i przeciwko jego rodzinie i wyłączę go spośród jego ludu, jak również i tych wszystkich, którzy go naśladują, którzy uprawiają nierząd z Molochem.

Gdyby Mojżesz nie wybił bałwochwalców, to gniew Jahwe dosięgnąłby wszystkich Izraelitów. Dura lex, sed lex. A Mojżesz to tylko wykonawcą wyroku Najwyższego Sędziego.

Ciąg dalszy, o cherem, nastąpi...

Pzdr

ata333

Wysłany: 2014-12-31, 02:42   

Maximus Minimus napisał/a:
Czy Jefte złożył ofiarę całopalną z własnej córki?

no to podwazasz nauke oficjalna krk.. gdyz ona glosi.. ze Jefta zlozyl corke w ofierze calopalnej.. ;-)

czytales katolika Salija.. poruszajacego ten temat.. ?

no i jeszcze zajrzyj do ojcow kosciola... ;-) ;-)

niestety.. tez kiedys probowalam bronic tej ofiary calopalnej.. ale niestety panie maximusie.. NIE DA SIE.. ;-)

przeczytaj jeszcze raz na spokojnie relacje.. autorow S.T.:

Tam to Iftach ślubował ślub WIEKUISTEMU, mówiąc: Jeśli poddasz synów Ammonu w moje ręce, (31) wtedy kiedy szczęśliwie wrócę to, co wyjdzie naprzeciw mnie z drzwi mojego domu, będzie poświęcone WIEKUISTEMU, albo złożę je na całopalenie. (32) Tak Iftach pociągnął przeciwko synom Ammonu, by z nimi walczyć, a WIEKUISTY poddał ich w jego ręce. (33) Zatem ich pobił wielkim porażeniem – od Aroeru, aż do Minnit – dwadzieścia miast, i aż do Abel Kramim; tak, że synowie Ammonu ukorzyli się przed synami Israela. (34) A gdy Iftach przybył do Micpy, do swego domu, z bębnami i pląsami wyszła na jego spotkanie jego córka. Była ona jego jedynaczką; oprócz niej nie miał ani syna, ani córki. (35) A gdy ją spostrzegł, rozdarł swoje szaty i zawołał: O, moja córko! Jak głęboko mnie skruszyłaś; ty sama wtrącasz mnie w nieszczęście! Przecież wobec WIEKUISTEGO otworzyłem me usta, więc nie mogę już tego cofnąć. (36) Zatem mu odpowiedziała: Mój ojcze! Jeśli otworzyłeś twoje usta wobec WIEKUISTEGO, zatem postąp ze mną według tego, co wyszło z twoich ust. Przecież WIEKUISTY dał ci pomstę na twoich wrogach – Ammonitach. (37) Jednak powiedziała do swego ojca: Niech mi to będzie uczynione: Puść mnie jeszcze na dwa miesiące, abym poszła, weszła na góry i opłakiwała moje dziewictwo; ja oraz moje towarzyszki. (38) Więc rzekł: Idź! I ją zwolnił na dwa miesiące. Zatem poszła ze swoimi towarzyszkami i po górach opłakiwała swoje dziewictwo. (39) Jednak po upływie dwóch miesięcy wróciła do swego ojca i spełnił nad nią swój ślub, jaki ślubował. Zaś ona nie poznała nigdy mężczyzny. I stało się to obyczajem w Israelu. (40) Co roku córki Israela idą opiewać córkę Iftacha Gileadczyka, przez cztery dni każdego roku."

i pytanie na inteligencje: ..

co by bylo gdyby to nie corka Jeftego (jeszcze dziewica) stanela w dzwiach domu.
.
????????????????????

jak jeszcze nie rozumiesz o co tu chodzi.. zadam kolejne pytania.. ;-) ;-)

ata333

Wysłany: 2014-12-31, 17:27   

a jeszcze prosze przyjrzyj sie inteligentnie(hehe).. ofierze Abrahama..

zastanawiales sie w ogole kiedykolwiek.. dlaczego Bog zazadal tej ofiary.. od swego slugi.. ?

i co by bylo gdyby Abraham odmowil.. ??

uwazasz.. ze by nie odmowil prawda.. bo Bog znal serce Abrahama..

otoz to wlasnie..

byla to wiec opowiesc stricte umoralniajaca.. i Bog nie musial takiej ofiary wymagac skoro wiedzial z gory jak postapi Abraham..
logiczne.. ??? ;-)

a.. ze tak jak pisalam poprzednio w watku Faraon zwany Jezusem.. nie funkcjonowalo wowczas pojecie teologii.. zapisu historycznego.. i ogolnie obiektywizmu.. dlatego ta historyjke umoralniajaca.. podkreslajaca posluszenstwo Abrahama.. jak i zreszta corki Jeftego.. (zajrzyj do oprac. Salija).. zapisano w formie jakiej umiano.. czyli umiejscowiono ja jako fakt w historii .. ;-)

logiczne.. ???? ;-)

tak wiec znowu stane w obronie Boga..:

Bog nie mial nic wspolnego z zadna z ofiar calopalnych Izraelitow (ofiar z ludzi)...

nigdy zadnej nie zazadal.. a wszystkie takie opowiesci dotyczace owych rzekomych ofiar sa wylacznie opowiesciami "umoralniajacymi".. ktore opisuja tylko.. postrzeganie /doswiadczanie Bga oczyma i swiadomoscia owczesnie zyjacych ludzi.. i nie maja onenic wspolnego z faktami...

tak wiec Boga rzucajacego kamieniami z nieba.. prosze schowac rowniez miedzy mity..
.. ;-)

logika Maximusie. ... logika jest niezbedna przy interpretowaniu takich niejasnych zapisow. ;-)

tu odnosnik w tym temacie do watku : Faraon zwany Jezusem..

http://biblia.webd.pl/for...r=asc&start=209

Maximus Minimus 
Maximus Minimus

Wysłany: 2014-12-31, 21:38   

ata333 napisał/a:

no to podwazasz nauke oficjalna krk.. gdyz ona glosi.. ze Jefta zlozyl corke w ofierze calopalnej.. ;-)

czytales katolika Salija.. poruszajacego ten temat.. ?

no i jeszcze zajrzyj do ojcow kosciola... ;-) ;-)

niestety.. tez kiedys probowalam bronic tej ofiary calopalnej.. ale niestety panie maximusie.. NIE DA SIE..

Kiedyś, gdy będzie okazja to pogadam z o. Salijem na ten temat. Każdy ma prawo do błędu. Co do ojców kościoła - KobietazMagdali dała dobry przykład Mojżesza z rogami.

ata333 napisał/a:

przeczytaj jeszcze raz na spokojnie relacje.. autorow S.T.:

Ja lecę hebrajszczyzną, a ty mi wrzucasz polską przeróbkę :roll:

ata333 napisał/a:

co by bylo gdyby to nie corka Jeftego (jeszcze dziewica) stanela w dzwiach domu.. ????????????????????

Pozwól, że wyprzedzę Twój wywód.

Wyj 38:8
I uczynił kadź z brązu z podstawą również z brązu, wykonaną z lusterek kobiet pełniących służbę przy wejściu do namiotu.

Cytat:
byla to wiec opowiesc stricte umoralniajaca.. i Bog nie musial takiej ofiary wymagac skoro wiedzial z gory jak postapi Abraham..

Ale że tak męczysz wytrwale, to Misericorde

Spójrzmy na słowo "olah" - עֹלָה, przetłumaczone w Septuagincie, jakże niefortunnie, jako ofiara całopalna. Sprawdźmy, co nasi starsi bracia w wierze piszą na ten temat:
The ordinary translation in modern versions of the Hebrew "'olah" (). This term does not mean literally "burnt offering," but "what is brought up" or presented to the Deity. The name is a translation of the Septuagint rendering, which is itself based upon the descriptive phrase often attached to "'olah" in the ritual prescriptions: "an offering made by fire unto the Lord" (Lev. i. 9 et seq.)
http://www.jewishencyclop...-burnt-offering

Słowo oznaczające ofiarę całopalną, czyli przypadek, gdy "olah" kończy się spaleniem ofiary to ishsheh - אּשֶּׁה
http://biblehub.com/hebrew/801.htm

No i zonk, bo na obrazach Izaak nie ma 37 lat, jak powinien mieć i jest jakiś tam mały stosik, no i te filmy...
Wiem, że może być wam ciężko, ale Bóg Abrahamowi nie kazał spalić swojego syna, to Abraham źle zrozumiał... ale to już temat na dłuższą dyskusję.

I jak obiecałem:

Cherem całopalny, czyli „głos w głowie pomaga mi interpretować Biblię”

ata333 napisał/a:
Co do reszty, to pomyliła Ci się sprawiedliwa kara za grzech z ofiarą w intencji np. dobrobytu.

nic mi sie nie pomylilo Maximusie.. rzymianinie.. ;-)

;-) Kpł 27, 28-29

"Jeżeli kto poświęci co ze swej własności dla Pana jako "cherem": człowieka, bydlę albo część gruntu dziedzicznego - to ta rzecz nie będzie sprzedana ani wykupiona. Każde "cherem" jest rzeczą najświętszą dla Pana. Żaden człowiek, który jest poświęcony dla Pana jako "cherem", nie może być wykupiony. Musi on być zabity "

nie wiedzialam.. ze grunt dziedziczny.. podlega tez karze za grzechy... ;-) ;-) ;-) ;-) ;-)

Poświęcenie „cherem” człowieka ? „Musi on być zabity”?

Czy to jakaś krwawa ofiara dla mściwego Jahwe?

Odróżnijmy dwa pojęcia. Pierwsze:
Poświęcony dla Pana (przykład Anowi o Samuelu) – קָדַשׁ – quadash Kpl 27:16
Jeżeli kto poświęci dla Pana część swej dziedzicznej posiadłości, to twoje oszacowanie jej będzie zależne od ilości ziarna używanego na siew - jeden chomer jęczmienia będzie się równał pięćdziesięciu syklom srebra.
http://biblehub.com/hebrew/6942.htm

Drugie pojęcie – חרם – poświęcony przez cherem oznacza natomiast: wyklęcie, klątwa, ekskomunika, bojkot, embargo.
Słownik polsko-hebrajski

Najlepszym przykładem użycia słowa „cherem” jest:
Lb 21:2
Wtedy Izraelici złożyli następujący ślub Panu, mówiąc: "Jeśli dasz ten lud w nasze ręce, klątwą obłożymy ich miasta".
Oraz Pwt 20:17
Gdyż klątwą obłożysz Chetytę, Amorytę, Kananejczyka, Peryzzytę, Chiwwitę i Jebusytę, jak ci rozkazał Pan, Bóg twój,

Pzdr

ata333

Wysłany: 2015-01-01, 19:28   

Najlepszym przykładem użycia słowa „cherem” jest:
Lb 21:2
Wtedy Izraelici złożyli następujący ślub Panu, mówiąc: "Jeśli dasz ten lud w nasze ręce, klątwą obłożymy ich miasta".
Oraz Pwt 20:17
Gdyż klątwą obłożysz Chetytę, Amorytę, Kananejczyka, Peryzzytę, Chiwwitę i Jebusytę, jak ci rozkazał Pan, Bóg twój,

(wyluszczenie w cytowaniu moje..)..

no wlasnie...
mamy tu intencje..

ktora jak pisalam zawsze byla taka sama.. czyli zdobycie przychylnosci Boga.. w kazdej formie.. a wiec i tej.. ktora sluzyla pokonaniu wroga..
;-)

i mamy tu klatwe (w szerszym aspekcie-ofiare) .. ktora w przypadku ludzi.. oznaczala pozbawienie ich zycia.. :

Kpł 27, 28-29

"Jeżeli kto poświęci co ze swej własności dla Pana jako "cherem": człowieka, bydlę albo część gruntu dziedzicznego - to ta rzecz nie będzie sprzedana ani wykupiona. Każde "cherem" jest rzeczą najświętszą dla Pana. Żaden człowiek, który jest poświęcony dla Pana jako "cherem", nie może być wykupiony. Musi on być zabity"

ata333

Wysłany: 2015-01-01, 22:45   

No i zonk, bo na obrazach Izaak nie ma 37 lat, jak powinien mieć i jest jakiś tam mały stosik, no i te filmy...
Wiem, że może być wam ciężko, ale Bóg Abrahamowi nie kazał spalić swojego syna, to Abraham źle zrozumiał... ale to już temat na dłuższą dyskusję.

no.. a gdzie w Twojej natchnionej Biblii.. jest wzmianka.. ze Abraham sie pomylil.. ?

rozumiem.. ze jesli uznajesz jej natchnienie jako doslwowne.. verbalne.. to powinien jej autor,, ktorym jest jak uwazasz Mojzesz.. o tym wyraznie napisac.. aby wyjasnic tak powazne nieporozumienie.. ;-)

Maximus Minimus 
Maximus Minimus

Wysłany: 2015-01-01, 23:29   

ata333 napisał/a:

no.. a gdzie w Twojej natchnionej Biblii.. jest wzmianka.. ze Abraham sie pomylil.. ?

rozumiem.. ze jesli uznajesz jej natchnienie jako doslwowne.. verbalne.. to powinien jej autor,, ktorym jest jak uwazasz Mojzesz.. o tym wyraznie napisac.. aby wyjasnic tak powazne nieporozumienie.. ;-)

Tutaj jest:

[Anioł] powiedział mu: "Nie podnoś ręki na chłopca i nie czyń mu nic złego! Teraz poznałem, że boisz się Boga, bo nie odmówiłeś Mi nawet twego jedynego syna".

Masz rozwiązaną zagadkę dlaczego anioł nazwał to, co robi Abraham złem. Skoro złe, to nie pochodzi od Boga, a jest niezrozumieniem człowieka. Nic, co pochodzi od Boga nie jest złe.

Pzdr

ata333

Wysłany: 2015-01-01, 23:46   

Masz rozwiązaną zagadkę dlaczego anioł nazwał to, co robi Abraham złem. Skoro złe, to nie pochodzi od Boga, a jest niezrozumieniem człowieka. Nic, co pochodzi od Boga nie jest złe.

o widzisz i tu sie zgadzamy... ;-)

a w S.T mamy duzo zlego jakoby pochodzacego od Boga..
i wlasnie o tym jest moj watek.. ;-)

Tutaj jest:

[Anioł] powiedział mu: "Nie podnoś ręki na chłopca i nie czyń mu nic złego! Teraz poznałem, że boisz się Boga, bo nie odmówiłeś Mi nawet twego jedynego syna".

ja tutaj widze,, ze Bog raczej odstapil od ofiary.. ktorej na poczatku wg.. autora tekstu zazadal.. :

Gen 22:2-3 bw

"(2) I rzekł: Weź syna swego, jedynaka swego, Izaaka, którego miłujesz, i udaj się do kraju Moria, i złóż go tam w ofierze całopalnej na jednej z gór, o której ci powiem. (3) Wstał tedy Abraham wczesnym rankiem, osiodłał osła swego i wziął z sobą dwóch ze sług swoich i syna swego Izaaka, a narąbawszy drew na całopalenie, wstał i poszedł na miejsce, o którym mu powiedział Bóg."
BLB

Odpowiedz do tematu