Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
rodzaje znaczeń przyimków (prefiksowych) hebrajskich
Autor Wiadomość
Yuanic 

Wyznanie: Rzymsko-katolickie
Wiek: 27
Dołączył: 06 Lut 2011
Posty: 67
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-03-18, 22:50   rodzaje znaczeń przyimków (prefiksowych) hebrajskich

Witajcie. Już niejednokrotnie w trakcie czytania różnych komentarzy natrafiłem na określenia typu "lamed auctoris", "bet pretii" itp. Domyślam się, że przyimki takie jak ל albo ב mają kilka znaczeń (natknąłem się na coś podobnego w grece w przypadkach rzeczowników, np. genetivus temporis, genetivus separativus itd.). Jednakże po przeszukaniu internetu nie znalazłem nigdzie opracowania tych różnych rodzajów znaczeń. Napotkaliście gdzieś takie zestawienie albo możecie wypisać, jakie rodzaje znaczeń tych przyimków znacie?

Pozdrawiam,
Yuanic
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2015-03-22, 16:16   Re: rodzaje znaczeń przyimków (prefiksowych) hebrajskich

Yuanic napisał/a:
Witajcie. Już niejednokrotnie w trakcie czytania różnych komentarzy natrafiłem na określenia typu "lamed auctoris", "bet pretii" itp. Domyślam się, że przyimki takie jak ל albo ב mają kilka znaczeń (natknąłem się na coś podobnego w grece w przypadkach rzeczowników, np. genetivus temporis, genetivus separativus itd.). Jednakże po przeszukaniu internetu nie znalazłem nigdzie opracowania tych różnych rodzajów znaczeń. Napotkaliście gdzieś takie zestawienie albo możecie wypisać, jakie rodzaje znaczeń tych przyimków znacie?

Pozdrawiam,
Yuanic


EMET:
Sam pisałeś, iż 'masz pojęcie o gramatyce języka hebrajskiego nie tylko w rysie podstawowym'. Skoro tak, to czy poprzez internet chcesz szukać tego, co ma związek z tym, co dotyczy gramatyki hebrajskiego biblijnego?

Osobiście ukierunkował bym Cię na książki temu poświęcone. Tam też szukaj: w podręcznikach, opracowaniach czy tp.

Owszem, poprzez Forum można ew. zadać jakieś pytanie w tym względzie, ale... raczej niezbyt są chętni do wypowiedzi pomocnej, powiedzmy, ze względu na to, iż bardziej mamy tu ukierunkowanie na "warstwę" biblijną, niż na udzielanie porad gramatycznych komuś, pasjonatowi czy tp. :-|
Czas, chęci, brak kompetencji czy tp.
Sam raczej niezbyt dostrzegasz odzew, niestety: tak to da się dostrzec, czyli -- brak reakcji, znaczy. :-(

Zatem: drukowane pozycje polecam, np. "BIBLIJNY JĘZYK HEBRAJSKI Kurs podstawowy i średni", Krzysztof Siwek, Wyd. VERBINUM.

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Yuanic 

Wyznanie: Rzymsko-katolickie
Wiek: 27
Dołączył: 06 Lut 2011
Posty: 67
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-03-25, 16:11   

EMET napisał/a:
Sam pisałeś, iż 'masz pojęcie o gramatyce języka hebrajskiego nie tylko w rysie podstawowym'.

Ja tak powiedziałem :)? Jeśli tak, to się poprawiam: umiem tylko podstawy (przerobiłem materiał z podręcznika Lambdina "Wprowadzenie do hebrajskiego biblijnego").

EMET napisał/a:
bardziej mamy tu ukierunkowanie na "warstwę" biblijną, niż na udzielanie porad gramatycznych komuś, pasjonatowi czy tp

Wydaje mi się, że jeżeli dane słowo ma kilka znaczeń, to jest nieodzownym do dobrego rozumienia Pisma Świętego, by znać wszystkie możliwe znaczenia, aby wiedzieć, z którym możemy mieć w danym fragmencie Biblii do czynienia ;).

EMET napisał/a:
Zatem: drukowane pozycje polecam, np. "BIBLIJNY JĘZYK HEBRAJSKI Kurs podstawowy i średni", Krzysztof Siwek, Wyd. VERBINUM

Czy w tej książce są te rzeczy, które mnie interesują? :) Chodzi mi o to, czy przeglądał Pan zawartość tego podręcznika i czy jest Pan pewien, że warto tam zajrzeć.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 12