Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
ESSEŃCZYCY
Autor Wiadomość
George 


Wyznanie: NAZAREJCZYK
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 1413
Wysłany: 2019-05-27, 08:05   ESSEŃCZYCY

Co wiemy z całą pewnością jest to, że NAZARA była religią Esseńczyków, a ESSEŃCZYCY to EDOMICI (po grecku 'IDUMEJCZYCY'), potomkowie Ezawa / Essy - Pierworodnego i umiłowanego syna Izaaka.

Prawie dwa tysiące lat wstecz, Józef Flawiusz wyraźnie pisał że Esseńczycy to ”ród” - 'Naród'.

Był to naród EDOMITÓW / IDUMEJCZYKÓW, ponieważ ci wywodzili się od Ezawa / EDOMA, pierworodnego syna Izaaka i starszego brata Jakuba / Izraela. (Ks. Rodzaju 25)
Pisząc o Esseńczykach jako o 'narodzie' Józef Flawiusz korzystał z dzieł innego sławnego historyka - Mikołaja z Damaszku
http://biblioteka.kijowsk...a%20augusta.pdf
Cytat:


WOJNY ŻYDOWSKIE
Józef Flawiusz

http://biblioteka.kijowsk...5%BEydowska.pdf

Księga I
Rozdział III

Strona 8

"5. W związku z tą sprawą zdumiewać może także zachowanie się Judy,

który należał do rodu esseńczyków.


Nie zdarzyło się, aby w swoich przepowiedniach podawał coś błędnego lub w ogóle mijał się z prawdą.

Otóż gdy wówczas ujrzał Antygona kroczącego przez dziedziniec świątyni, zawołał do ludzi zaufanych - a spora gromada uczniów zebrała się wokół niego:

”Ach, lepiej by było, żebym już teraz nie żył, bo prawda umarła przede mną i nie sprawdziła się jedna z moich przepowiedni. Bo oto ten Antygon żyje, a dziś właśnie miał zginąć. Miejscem jego śmierci przez los wybranym jest Zamek Stratona. Leży on stąd w oddaleniu sześciuset stadiów, a minęły już cztery godziny dnia. Sam czas przekreśla możliwość sprawdzenia się mojej przepowiedni".

Wyrzekłszy te słowa zasmucony starzec pogrążył się w zadumie.

Lecz już po niedługim czasie nadeszła wiadomość o zabójstwie Antygona w miejscu podziemnym, które także nosiło nazwę Zamku Stratona, podobnie jak leżąca nad morzem Cezarea. To właśnie zmyliło owego wieszcza."
______________________

WOJNY ŻYDOWSKIE
Józef Flawiusz

Księga II
Rozdział VII

Strona 67

"3. Archelaos, objąwszy władzę nad swoją tetrarchią, nie zapomniał o dawniejszych zatargach i z wielką srogością obchodził się nie tylko z Żydami, lecz także Samarytanami.

A gdy jedni i drudzy wysłali do Cezara posłów ze skargą na niego, został on wygnany w dziewiątym roku swego panowania do galijskiego miasta Wienna, a mienie jego uległo konfiskacie na rzecz skarbu cesarskiego. Zanim jednak otrzymał wezwanie od Cezara, miał mieć takie widzenie senne: wydało mu się, że widzi dziewięć pełnych, dużych kłosów, które zjadały woły. Wezwał tedy wróżbitów i niektórych Chaldejczyków i zapytał ich, co to, ich zdaniem, ma oznaczać. Podawano różne wyjaśnienia, a niejaki Szymon,

należący do rodu esseńczyków,

oświadczył, że według niego kłosy oznaczają lata, a woły przewrót w państwie, ponieważ orząc przewracają ziemię. Będzie tedy panować tyle lat, ile było kłosów, i po przeżyciu różnych wstrząsów dokona żywota. W pięć dni później, jak to usłyszał, został pozwany na sąd."Esseńczycy (Essaoi), nie byli żadną religijną sektą żydowską, jak to nam dziś Żydzi i żydo-historycy wmawiają, lecz narodem wywodzącym się od Ezawa -(Essa).

JAKUB / Izrael - był założycielem NARODU IZRAELITÓW.

EZAW / Edom - był założycielem NARODU Edomitów - po grecku - IDUMEJCZYKÓW.


Idumejczycy, zwani też od imienia ich Patryjarchy Ezawa (ESSY) Esseńczykami zamieszkiwali przez tysiące lat Idumeę (Edom) - państwo położone w Palestynie ze stolicą w Hebronie.

O początku tych NARODÓW czytamy w PROROCZNI PANA - Księga Rodzaju 25.

Księga Rodzaju 25

Narodziny Ezawa i Jakuba

19Oto dzieje potomków Izaaka, syna Abrahama.
Abraham był ojcem Izaaka.

20Izaak miał czterdzieści lat, gdy wziął sobie za żonę Rebekę, córkę Betuela, Aramejczyka z Paddan-Aram, siostrę Labana Aramejczyka.

21Izaak modlił się do Pana za swą żonę, gdyż była ona niepłodna. Pan wysłuchał go, i Rebeka, żona Izaaka, stała się brzemienna.

22A gdy walczyły z sobą dzieci w jej łonie, pomyślała: «Jeśli tak bywa, to czemu mnie się to przytrafia?» Poszła więc zapytać o to Pana,

23a Pan jej powiedział2:

«Dwa narody są w twym łonie,
dwa odrębne ludy wyjdą z twych wnętrzności;


jeden będzie silniejszy od drugiego,
starszy będzie służył młodszemu».

24Kiedy nadszedł czas porodu, okazało się, że w łonie jej były bliźnięta.

25I wyszedł pierwszy syn czerwony3, cały pokryty owłosieniem, jakby płaszczem; nazwano go więc Ezaw.

26Zaraz potem ukazał się brat jego, trzymający Ezawa za piętę; dano mu przeto imię Jakub4. - Izaak miał lat sześćdziesiąt, gdy mu się oni urodzili.
________________


Za czasów Chrystusa potomkowie Ezawa zamieszkiwali Palestynę - od Galilei aż po Nabateę - stolicą Idumei / Edomu było miasto Hebron, miasto gdzie urodził się Jan Chrzciciel.W Jerozolimie potomkowie Ezawa / Edomici mieli swoją dzielnicę zwaną - Dzielnicą Esseńczyków.

Edomici / Idumejczycy byli pierwszymi którzy poszli za Jezusem:
___________________
Ewangelia wg św. Marka

JEZUS CUDOTWÓRCA I NAUCZYCIEL
Napływ ludu

7Jezus zaś oddalił się ze swymi uczniami w stronę jeziora. A szło za Nim wielkie mnóstwo ludu z Galilei. Także z Judei,
8z Jerozolimy, z Idumei ...
_________________
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

”Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go, ze został oszukany"
Mark Twain
 
 
George 


Wyznanie: NAZAREJCZYK
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 1413
Wysłany: 2019-05-28, 06:54   Kim byli Esseńczycy

Kim byli Esseńczycy i co o nich dziś wiemy?

O Esseńczykach pisali historycy z początku naszej ery: Józef Flawiusz, Pliniusz Starszy i Filon z Alexandrii, Dio Chrysostom i Hippolytus z Rzymu.

Na terenach Judei pokazali się oni od późnego okresu drugiego wieku pne.
Zamieszkiwali oni też tereny Syrii, Nabataei i Egiptu. W Jerozolimie mieli oni swoją dzielnicę zwaną Essenes Quarter - Dzielnica Esseńczyków.


Ich orginalną "bibliotekę" która zmieniła nasze spojrzenie na historię "Chrześcijaństwa" odkryto w roku 1946 w jaskiniach nad Morzem Martwym, i nazwano te dokumenty Zwojami z nad Morza Martwego. Było to największe odkrycie archeologiczne XX wieku.

John Marco Allegro, jeden z pierwszych archeologów którzy odczytywali te pisma, w wywiadzie dla radia brytyjskiego w roku 1964 powiedział:

"Wycinanie i usuwanie uschniętych gałęzi to pierwszy warunek postępu intelektualnego. Ale czy współczesne pokolenie uświadomi sobie i wykorzysta szansę jaką dają mu te niezwykłe dokumenty znalezione na Pustyni Judejskiej?

Czy zdobędzie się na odwagę, aby w oparciu o nie dokonać odpowiednich rewizji i przewartościowań? To się dopiero okaże."


Nistety, większość tych zwoi do dziś nie została udostępniona do ogólnego wglądu, a te które opublikowano były "polityczno-religijnie korygowane".

Ruch Esseńczyków znany był na terenie Judei od czasów Wojen Machabejskich, w połowie drugiego wieku pne. Obecnie uważa się Esseńczyków za religijną sektę, taką jak Sadyceusze czy Faryzeusze, niemniej jednak totalnie różniącą sie od tych dwóch żydowskich sekt nie tylko zwyczajami, jak chrzest, ubiór czy komunalne posiłki, ale równierz językiem (Aramejski vs. Hebrajski), i nawet kalendarzem (Słoneczny - Esseńczyków vs. Księżycowy - Żydowski).

W największe zakłopotanie wprowadza Żydowsko-Chrześcijańskich "naukowców" nazwa Esseńczycy, ponieważ nazwa Esseńczycy - Essenoi (albo Essaioi) oznacza w języku arabskim - uczniowie / potomkowie Essy, a Essa po arabsku to Jezus.

Jeżeli Esseńczycy, jak i Nazarejczycycy, żyli na terenie Syrii i Palestyny ponad sto lat przed Jezusem / Essą, to kim był ten "Jezus / Essa" od którego pochodzi nazwa Esseńczyków?

Nie tylko imię lecz równierz obrzędy religijne Esseńczyków przyprawiają Żydowsko-Chrześcijańskich "naukowców" o ból głowy, ponieważ były one identyczne z obrzędami religijnymi Chrystusa i Jego Apostołów, i daleko odbiegającej od tego co wyprawiali w tym czasie Żydzi.

Kim więc w rzeczywistości byli Esseńczycy, jak Chrystus i jego Nazarejscy Apostołowie?
_________________
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

”Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go, ze został oszukany"
Mark Twain
 
 
George 


Wyznanie: NAZAREJCZYK
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 1413
Wysłany: 2019-05-28, 08:51   Czy Jezus był Esseńczykiem.

Kiedyś fword zadał ciekawe pytanie na tym Forum:

Cytat:

Czy Jezus był rzeczywiście w grobie 3 dni i trzy noce?

Po dogłębnym zbadaniu Ewangelii możemy z niemałym zdumieniem stwierdzić, że Jezus był w grobie trzy dni i trzy noce, pełne 72 godziny, ani godziny dłużej, ani godziny mniej, dokkładnie jak to sam zapowiedział.

Precyzja Jego proroctwa jest wręcz niezwykła.

Policzmy czas przebywania w grobie według chronologii KRK.

Jezus zmarł na krzyżu około godziny 21:00 w piątek. Do grobu został złożony dopiero około 6:00 rano dnia nastepnego, czyli soboty

Był więc w 'łonie ziemi' cały dzień sobotni, oraz noc z soboty na niedzielę.

Jezus zmartwychwstał w niedzielę rano, najprawdopodobniej tuż przed świtem.

Tak więc według chronologii KRK Jezus był w grobie zaledwie jedną noc i jeden dzień. Jedną dobę.

A więc nie można w ogóle powiedzieć, że trzeciego dnia zmartwychwstał ponieważ to nie ma sensu oraz stawia Jezusa w fałszywym świetle, jako fałszywego proroka.

Jezus osobiście wypowiedział to proroctwo.

Mateusza 12:(40) "Albowiem jak Jonasz był trzy dni i trzy noce we wnętrznościach wielkiej ryby, tak Syn Człowieczy będzie trzy dni i trzy noce w łonie ziemi."

Więcej w poniższym linku.

http://www.angelfire.com/.../ow.htmOstatnia WieczerzaW rozwiązaniu tej wielowiekowej zagadki pomógł nam papież Benedykt XVI, który ma dostęp do lochów Watykańskich, w których znajdują się antyczne dokumenty.

W homilii wygłoszonej w Wielki Czwartek, papież Benedykt stwierdził że Jezus spożywał Ostatnią Wieczerzę z Esseńczykami, według ich kalendarza, a nie z Żydami.


Cytat:


Papież: Jezus był esseńczykiem?


14/04/2007
Mirosław Kropidłowski 2

Jest wielce prawdopodobne, że Jezus celebrował Paschę wg kalendarza i zgodnie ze zwyczajami wspólnoty z Qumran – powiedział papież Benedykt XVI w homilii wygłoszonej w Wielki Czwartek. Czy Jezus był esseńczykiem?

Papież nawiązał do istniejącej w Ewangeliach „pozornej przeciwności” odnoszącej się do dnia śmierci Jezusa. Szukając jej wyjaśnienia w wielkoczwartkowym kazaniu papież stwierdził, że Jezus spożywał Ostatnią Wieczerzę według zwyczajów wspólnoty z Qumran. Dlaczego jednak postępował zgodnie z nauczaniem wspólnoty esseńczyków? Czyżby więc sam również był jednym z nich? – pyta w hiszpańskiej gazecie „El Correo” Iñigo Dominguez

Trzy ewangelie – Mateusza, Marka i Łukasza – są bardzo do siebie podobne, stąd nazwa „ewangelie synoptyczne” (tj. „widziane jednym okiem”). Napisana później Ewangelia św. Jana różni się od nich. Jedna z różnic dotyczy daty śmierci Jezusa. Synoptycy piszą o Ostatniej Wieczerzy celebrowanej w dniu żydowskiej Paschy, podczas której spożywa się mięso z baranka. Tymczasem według Ewangeli Jana, Jezus miał umrzeć w dniu przygotowania Paschy, w tej samej godzinie, kiedy w świątyni zabijano rytualnie baranki przeznaczone na paschalną ucztę. Jezus nie mógł więc święcić uczty paschalnej, Ostatnia Wieczerza zaś odbyła się dzień wcześniej.

Ta przeciwność jeszcze jakiś czas temu wydawała się trudna do wytłumaczenia – przypomniał Benedykt XVI. Egzegeci najczęściej wyjaśniali, iż Jan nie podaje daty śmierci Jezusa, ale symbolicznie ukazuje prawdę o tym, że to sam Jezus Chrystus jest nowym i prawdziwym barankiem. Tymczasem odkrycie w 1947 roku esseńskich zwojów w Qumran, nad Morzem Martwym, pozwoliło dać inne, bardziej przekonywujące wytłumaczenie.

Otóż esseńczycy tworzyli żydowską, żyjącą na pustyni, wspólnotę, nie uznającą kultu świątynnego. To m.in. dlatego celebrowali święta według własnego kalendarza, a wieczerzę paschalną sprawowali dzień wcześniej i to bez spożywania baranka. Według Benedykta XVI „Jezus celebrował Paschę prawdopodobnie według kalendarza z Qumran i bez baranka, tak jak czyniła wspólnota w Qumran”.
Barankiem bowiem był sam Jezus, który miał umrzeć na następny dzień.

Jak jednak wskazuje Dominguez, takie wytłumaczenie przez papieża sprzeczności powoduje pojawienie się wielu innych pytań, jak chociażby takich: Jaka była relacja Jezusa z esseńczykami? Dlaczego nic o nich nie pisze się w Nowym Testamencie? Jaki był związek Jezusa z Janem Chrzcicielem, który głosił w pobliżu Qumran? Pytania te jak na razie pozostają bez odpowiedzi.

_________________
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

”Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go, ze został oszukany"
Mark Twain
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 89
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10784
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2019-05-28, 10:23   

Konfabulacji ciąg dalszy. :xhehe:

Mr 15:25
25. A była godzina trzecia, gdy go ukrzyżowali.
(BT)

A było to w piątek rano o naszej godzinie 9-tej,ponieważ u Żydów dzień miał 12 godzin.a noc miała cztery straże,-od naszej 18-tej do 6 rana.
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
George 


Wyznanie: NAZAREJCZYK
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 1413
Wysłany: 2019-05-29, 21:43   Arad, miasto Esseńczyków i Idumei.

Arad, miasto Esseńczyków w Idumei / Edomie.

http://www.israelimages.c...-Negev&idi=8229


https://images.app.goo.gl/BCkSGPnLaxWAwCWR6

Esseńczycy / Edomici nie tylko posługiwali się alfabetem aramejskim, ale ten alfabet stworzyli.

Esseńczycy / Edomici do wieku VI pne. mówili językiem staro-hebrajski, ponieważ oni nigdy nie wylądowali w Egipskiej niewoli na 400 lat, gdzie Izraelici zatracili umiejętność posługiwania się staro-hebrajskim językiem

Mojżesz poznał język Staro-Hebrajski będąc przez dwadzieścia + lat pasterzem trzody u swojego teścia - Reula / Jetra - Edomity / Esseńczyka.

Najstarsza księga Biblii, księga Hioba - drugiego króla Edomu, spisana ok roku 1500 p.n.e., była napisana w języku staro-hebrajskim, odbiegającym jednak od języka pozostałych ksiąg ST.


Przez miasto Arad przebiegał szlak handlowy Minejczyków (jednego z narodów Edomu), który wiódł z miasta Saffara Metropolis nad Morzem Arabskim, przez Petrę do Gazy nad Morzem Śródziemnym, miasta zwanego w antycznych czasach - Minoa (od narodu Minejczyków.)

Wzdłuż tego szlaku Minejczycy budowali obronne twierdze, a pisać napewno umieli, ponieważ to oni stworzyli pierwszy alfabet - pismo liniowe - A (Linear A), i to XVIII wieku p.n.e.. Ich językiem był język Aramejski.

Większość zachodnich archeologów nie jest dopuszczana na tereny obecnego Izraela, ale wykopaliska archeologiczne prowadzone na terenie Jordanu przez Kalifornijski Uniwersytet San Diego, czy przez Prof. Piotra Bieńkowskiego z Anglii, dają nam poznać historię Edomu - zapomnianego??? narodu który tworzył zachodnią cywilizację.

Poniżej kilka notek o Edomie.

Pierwsza pochodzi od Marty Sharp Joukowskiej, emerytowanego Profesora z Uniwersytetu Brauna na Wyspie Rhodos, USA, obecnego dyrektora wykopalisk archeologicznych na terenie Jordanu, gdzie pracuje ona na terenie Wielkiej Świątyni w antycznej Petrze.

"Według tradycji, w okresie ok. 1200 pne. obszar Petry (choć niekoniecznie obszar wykopaliska) był zamieszkiwany przez Edomitów i ten obszar był znany jako Edom ("czerwony").

Zanim Izraelici podbili te tereny, Edomici kontrolowali szlaki handlowe od Południowej Arabii do Damaszku, na północ od Edomu.

Mało jest wiadomo o Edomitach na terenie samej Petry, ale jako naród, znani oni byli

z ich mądrości,

z ich piśmiennictwa,

ich tekstylnego przemysłu,

z ich wspaniałej wysokiej jakości ceramiki,

i wysokiej jakości wyrobów metalurgicznych".

http://www.brown.edu/Depa...ns/history.html
_____________________"According to tradition, in ca. 1200 BCE, the Petra area (but not necessarily the site itself) was populated by Edomites and the area was known as Edom ("red").

Before the Israelite incursions, the Edomites controlled the trade routes from Arabia in the south to Damascus in the north.

Little is known about the Edomites at Petra itself, but as a people they were known for their wisdom, their writing, their textile industry, the excellence and fineness of their ceramics, and their skilled metal working."
________________________

Druga notka dotyczy wykopalisk na terenach antycznego Edomu, prowadzonych przez Universyted Kalifornii, San Diego i Department Historii z Jordanu.

Pod kierunkiem Profesora Levy, w skład międzynarodowego zespłu archeologów wchodzili: Russell Adams z McMaster University, Canada; Mohammad Najjar, Department of Antiquities, Jordan i Professor Andreas Hauptmann, German Mining Museum

Wykopaliska archeologiczne w Khirbat an-Nahs w Jordanie, prowadzone w latach 2002 - 2004 przez Uniwersytet Kalifornii z San Diego, dały nam możliwość nowego spojrzenia na historię Edomu, gdyż odkryte przedmioty i dowody osiadłej społeczności sięgają wieków od trzynastego do dziesiątego pne."Tereny nizinne Edomu, obfitujące w rudę miedzi, były ignorowane przez archeologów z powodu oczywistych trudności pracy w tym bardzo suchym regionie.
Ale z antropologicznej perspektywy, i używając wysoko precyzyjnej techniki datowania węglem, nowe archeologiczne poszukiwania potwierdziły dwa główne okresy produkcji miedzi - od 12-tego do 11-tego wieku pne., i od 10-tego do 9-tego wieku pne.

Z tych okresów, znaleziono dowody konstrukcji masywnych fortyfikacji i produkcji metalu na skalę przemysłową, jak również ponad sto obiektów budowlanych".


http://ucsdnews.ucsd.edu/newsrel/soc/EDOM.asp
__________________
"The Edomite lowlands, home to a large copper ore zone, have been ignored by archaeologists because of the logistical difficulties of working in this hyper-arid region.

But with an anthropological perspective, and using high precision radiocarbon dating, this new research demonstrates two major phases of copper production—during the 12th to 11th centuries B.C. and the 10th to 9th centuries B.C.

In this period evidence was found of construction of massive fortifications and industrial scale metal production activities, as well as over 100 building complexes."
___________________

W opini niektórych historyków, Hykosi którzy podbili Egipt w 17 wieku pne., i rządzili z Avaris, byli Edomitami / Esseńczykami, a ich król Khian zarządzał, jak w obietnicy danej Abrahamowi, od Nilu do Eufratu, gdzie znajdują sie archeologiczne dowody jego wpływów, tak jak to było dane przez Boga w obietnicy Abrahamowi, i jak czytamy w Księdze Rodzaju 36:

"(37) Gdy umarł Samla, po nim był królem Saul z Rechobot nad Rzeką [Eufrat] "
Pozdrawiam
_________________
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

”Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go, ze został oszukany"
Mark Twain
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 11