Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
SPRZECZNOŚCI POMIĘDZY PRZEKŁADAMI BIBLII
Autor Wiadomość
RN 

Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Wysłany: 2016-06-09, 16:04   

David77 napisał/a:
RN,

Jedź do Zakopanego to zobaczysz

Ja się Ciebie nie pytam, gdzie mam się udać, aby zobaczyć owce :-) , tylko, czy Ty widziałeś kiedyś prawdziwą, żywą owce.

Pokoja 
POSZUKIWACZ

Wysłany: 2016-06-09, 22:55   

RN napisał/a:
OWCE CZY OWOCE PRZYNIEŚLI DAWIDOWI I LUDZIOM, KTÓRZY Z NIM BYLI :?:

DRUGA KSIĘGA SAMUELA 17. 29. PRZEKŁAD NOWEGO ŚWIATA

'' również miód i masło, i owce, i sery krowie przynieśli dla Dawida oraz ludu, który był z nim, żeby jedli, powiedzieli bowiem: "Lud jest głodny i zmęczony, i spragniony na pustkowiu".

DRUGA KSIĘGA SAMUELA 17. 29. BIBLIA POZNAŃSKA

''miód, masło, owoce i ser krowi. Przynieśli to na pożywienie dla Dawida i ludzi, którzy z nim byli, gdyż powiedzieli [sobie]: Lud jest głodny, zmęczony i spragniony na pustyni."

Może komputer się pomylił, :-D tzw. literówka, ale najlepiej sprawdzić, co oznacza hebrajskie określenie "C′'ON" i wszystko jasne.
Mędrzec w proszku i iskierce, pomija Prawdę Boga,1Kor. 1:18-21;3:18-20. Poszukiwacz", pojmuje w Nim jej Ducha i miłość,2Te. 2:10
Trzeba wglądać w Święte Księgi, które dał nam w łasce Pan. Mędrzec swoją marność zmierzy, zacznie badać Boski plan: w Chrystusową krew uwierzy, doskonały ujrzy stan.

nike 

Pomogła: 135 razy
Wysłany: 2016-06-10, 00:26   

Owcze mięso---Oficyna VOCATIO

RN już nie wie do czego się doczepić, aż przykro wchodzić na to forum, a tak kiedyś było tutaj przyjemnie. :-(

RN 

Wysłany: 2016-06-10, 06:23   

Pokoja napisał/a:

Może komputer się pomylił, :-D tzw. literówka, ale najlepiej sprawdzić, co oznacza hebrajskie określenie "C′'ON" i wszystko jasne.

Znowu merytoryczne i w pełni wyczerpujące wyjaśnienie, tak, że wszystko stało się jasne. Brawo.

RN 

Wysłany: 2016-06-10, 06:33   

nike napisał/a:
Owcze mięso---Oficyna VOCATIO

RN już nie wie do czego się doczepić, aż przykro wchodzić na to forum, a tak kiedyś było tutaj przyjemnie. :-(

Szanowna Pani Nike

Dlaczego taka posępna mina na emotikonie :?:
Proszę się rozchmurzyć, wyjrzeć za okno, właśnie zaczyna się nowy, pełny słonecznego blasku dzień.

RN 

Wysłany: 2016-06-10, 06:46   

SŁUGA ABRAHAMA PODAŁ TWARÓG CZY MASŁO :?:

KSIĘGA RODZAJU 18. 8. BIBLIA TYSIĄCLECIA

'' Po czym, wziąwszy twaróg, mleko i przyrządzone cielę, postawił przed nimi, a gdy oni jedli, stał przed nimi pod drzewem.

PIERWSZA KSIĘGA MOJŻESZA 18. 8. BIZTB

'' Wziął także masło, mleko i cielę, które przyrządził, i postawił przed nimi. Sam stanął przy nich pod drzewem, a oni jedli.

Pani nike, ja się znowu doczepiłem :-(

David77 

Wysłany: 2016-06-10, 07:52   

RN,

Widziałem prawdziwą żywą owcę , więc gdzie jest BŁĄD w tekście hebrajskim proszę o konkrety , błędów drukarskich w biblii jest dosyć dużo , pewnie o tym nie wiedziałeś ??

Zacytuj te dwa fragmenty mówiące o tym samym w j hebrajskim i wskaż sprzeczność , nie myl j hebrajskiego z polskim :-D

Rodz 18:8 וַיִּקַּח חֶמְאָה

חֶמְאָה masło

http://www.iwrit.pl/index...&tps=on&ccnb=on

2 Sam 17:28 וּדְבַשׁ וְחֶמְאָה וְצֹאן וּשְׁפוֹת בָּקָר

וּדְבַשׁ i miód

וְחֶמְאָה i masło

וּשְׁפוֹת בָּקָר I SER KROWI

Na podstawie tego słownictwa myślę ,że nie będziesz miał problemu w odróżnieniu masła od sera :prosze:

RN 

Wysłany: 2016-06-10, 08:54   

David77 napisał/a:
RN,

Widziałem prawdziwą żywą owcę

Na pewno to była owca, a nie baran :?: :->

No dobrze już nie bede sie czepiał, bo znowu Pani nike posmutnieje.
W każdym bądż razie, jak widziałeś owce, to teraz napisz czy widziałeś owoce :?: Obojetnie jakiegokolwiek gatunku rośliny.

nike 

Wysłany: 2016-06-10, 10:30   

RN, Radzę ci naucz się chociaż podstaw j. hebrajskiego, bo ośmieszasz się coraz bardziej. :-(

RN 

Wysłany: 2016-06-10, 11:56   

nike napisał/a:
RN, Radzę ci naucz się chociaż podstaw j. hebrajskiego, bo ośmieszasz się coraz bardziej. :-(

Nie sądziłem, że nawet i Pani wybierze taką linię obrony. :-)

ps. Pani nike, czy ja mógłbym się zarejestrować na Pani forum, celem przedstawienia swoich poglądów :?:

nike 

Wysłany: 2016-06-10, 15:03   

RN napisał/a:
ps. Pani nike, czy ja mógłbym się zarejestrować na Pani forum, celem przedstawienia swoich poglądów

Dziękuję ci pięknie za te twoje poglądy. :-(

Pokoja 
POSZUKIWACZ

Wysłany: 2016-06-10, 23:08   

RN napisał/a:
Pokoja napisał/a:

Znowu merytoryczne i w pełni wyczerpujące wyjaśnienie, tak, że wszystko stało się jasne. Brawo.

Jeśli to pomogło, to OK :-)
Mędrzec w proszku i iskierce, pomija Prawdę Boga,1Kor. 1:18-21;3:18-20. Poszukiwacz", pojmuje w Nim jej Ducha i miłość,2Te. 2:10
Trzeba wglądać w Święte Księgi, które dał nam w łasce Pan. Mędrzec swoją marność zmierzy, zacznie badać Boski plan: w Chrystusową krew uwierzy, doskonały ujrzy stan.

Pokoja 
POSZUKIWACZ

Wysłany: 2016-06-11, 08:38   

nike napisał/a:
RN napisał/a:
ps. Pani nike, czy ja mógłbym się zarejestrować na Pani forum, celem przedstawienia swoich poglądów

Dziękuję ci pięknie za te twoje poglądy. :-(

A jak Mojżesz, zgodnie z wolą Bożej, co napisano, by potraktował naszego "faraona" od sprzeczności, aby nie stawiano Stwórcy bezpodstawnych zarzutów :?: :-D

Cytat:
Po to właśnie cię wzbudziłem, aby okazać na tobie moją potęgę i żeby rozsławiło się moje imię po całej ziemi. Rz. 9:17

Bóg przecież musi okazać się prawdomówny, każdy zaś człowiek kłamliwy, zgodnie z tym, co napisane: Abyś się okazał sprawiedliwy w słowach Twoich i odniósł zwycięstwo, kiedy Cię sądzą. (5) Lecz jeśli nasza nieprawość uwydatnia sprawiedliwość Bożą, to cóż powiemy? Czy Bóg jest niesprawiedliwy, gdy okazuje zagniewanie? - wyrażam się po ludzku. (6) Żadną miarą! Bo w takim razie jakże Bóg sądzić będzie ten świat? Rz. 3:4-6 BT

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2016-06-12, 00:29   

David77 napisał/a:
RN,

Widziałem prawdziwą żywą owcę , więc gdzie jest BŁĄD w tekście hebrajskim proszę o konkrety , błędów drukarskich w biblii jest dosyć dużo , pewnie o tym nie wiedziałeś ??

Zacytuj te dwa fragmenty mówiące o tym samym w j hebrajskim i wskaż sprzeczność , nie myl j hebrajskiego z polskim :-D

חֶמְאָה masło

וּדְבַשׁ i miód

וְחֶמְאָה i masło

Na podstawie tego słownictwa myślę ,że nie będziesz miał problemu w odróżnieniu masła od sera :prosze:

EMET:
Pismo rozróżnia w zapisie hebrajskim „owcę” od „barana”; ba, mamy też subtelne rozróżnienia typu: „jagnię”, „owieczka”.
„Przez te dwadzieścia lat byłem u ciebie. Twoje owce i twoje kozy nie miały poronień, a baranów z twojej trzody nigdy nie jadłem.” - Rodzaju /ew. Genesis/ 31:38, 'PNŚ'.
„Twoje owce” [ew. „owce twoje”] - po hebrajsku: רְחֵלֶיךָ < rᵊchēlệchā >, gdzie rdzenne wyrażenie hebrajskie --‎ רָחֵל -- < rāchēl > = „owca”, ew. - jako imię własne - „Rachel(a)”.
„a baranów” - po hebrajsku: וְאֵילֵי -- < vᵊ`êlê >, gdzie rdzenne wyrażenie hebrajskie אַיִל -- < `ăjĭl > = m.in. „baran”.
Mamy i inne subtelności typu: „jagnię”; „owieczka”,... ;-)

Są wszakże i inne rozmaite określenia - często niejedne – na dane/różne odmiany zwierząt. :->

Oczywiście literówka [jawna!] typu „owoce” - „owce” → to już inne zagadnienie… :-/
W przypadku oddania wersetu 2Sam 17:29a w 'B.Pozn.', to tak oddano w 'Int. Vocatio': „I_miód i_masło, i_mięso_owcze i_ser_krowy przynieśli *_Dawidowi” ['Interlinia Vocatio', Tom PROROCY, tłum. Janusz Kaczmarek].
Widać „niuans literkowy” z owym 'mięsem owczym'.

Jednak, co wskazuje na „literówkę” przy oddaniu 2Sam 17:29 w B.Pozn.?
Mamy – otóż – identyczną frazę hebrajską w tekście 'BH' [jak ta w 2Sam 17:29] w: 1 Królów 1:19, 25 [nic w 'B.Pozn.' o „owocach”, lecz o…]. Jawnie mamy też w: Wyj 12:38; 1Król 8:63; 2Król 5:26; 1Kron 5:21; 12:41; 2Kron 7:5; 15:11; 29:33; 30:24; Ps 79:13; 95:7; 100:3. Nigdzie w tych wersetach - mimo tej samej frazy hebrajskiej, co w 2Sam 17:29 - nie użyto w 'B.Pozn.' wyrażenia: „owoc, owoce”, lecz „owce” [ew. tp.]! Jak wiadomo: <owca - to zwierzę>, zaś <owoc - to roślina>, powiedzmy.

Napisać do Wyd., aby zrobili korektę. ;-)

Stephanos, ps. EMET

ZAMOS 
Lach

Wysłany: 2016-06-12, 21:43   

David77 napisał/a:

חֶמְאָה masło

וּדְבַשׁ i miód

וְחֶמְאָה i masło

Jesteś hebraistą? Z całą odpowiedzialnością możesz powiedzieć, że jesteś lepszym hebraistą od tych co biblię Starego Testamentu tłumaczyli, między innymi na polski?
EMET napisał/a:
/ew. Genesis/ 31:38, 'PNŚ'.
„Twoje owce” [ew. „owce twoje”] - po hebrajsku: רְחֵלֶיךָ < rᵊchēlệchā >, gdzie rdzenne wyrażenie hebrajskie --‎ רָחֵל -- < rāchēl > = „owca”, ew. - jako imię własne - „Rachel(a)”.
„a baranów” - po hebrajsku: וְאֵילֵי -- < vᵊ`êlê >, gdzie rdzenne wyrażenie hebrajskie אַיִל -- < `ăjĭl > = m.in. „baran”.
Mamy i inne subtelności typu: „jagnię”; „owieczka”,... ;-)

Są wszakże i inne rozmaite określenia - często niejedne – na dane/różne odmiany zwierząt. :->

Jesteś Emecie hebraistą tak biegłym w hebrajskim, że możesz nas tutaj pouczać? Tak na marginesie to nie rozumiem czego swym postem nas uczysz?
Ponadto w innych wątkach piszecie jakbyście byli światowej sławy hellenistmi, a jesteście nimi na prawdę? Żeby zanegować jakieś tłumaczenie tekstu trzeba być naprawdę ekspertem. Ludzie którzy biblię tłumaczyli znali się na rzeczy, więc jakoś trudno mi wam forumowym "ekspertom" uwierzyć.

Odpowiedz do tematu