Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Katechizm kościoła katolickiego - zamiast Biblii
Autor Wiadomość
janwisniewski68 
Droga prawdy


Pomógł: 25 razy
Wiek: 67
Dołączył: 21 Mar 2009
Posty: 2050
Skąd: w - wa
Wysłany: 2015-05-15, 23:02   

keres1372 napisał/a:
David77 napisał/a:
keres1372,
Cytat:

Chodzi o tytuł Boga, po za tym w Liście do Filipian czytamy że Jezus mógłby być równy Bogu, ale się poniżył i przyjął ciało człowieka. A kto może być równy Bogu ? Tylko Bóg ! A skoro Bóg jest jeden, to tak jak mówi Jezus ,, Ja i Ojciec jedno Jesteśmy"


Gdyby wcześniej Pan Jezus był Bogiem wówczas pisanie że ,, nie upierał się zachłannie przy tym, aby być równym Bogu,'' nie miało by żadnego sensu , po co Pan Jezus miał by się upierać żeby być równym Bogu skoro rzekomo był Bogiem ?

Jeżeli Jezus posiadał absolutną równość z Bogiem, to nawet teoretycznie nie istniałaby kwestia rozważania możliwości jej zagarnięcia, bo jak można zagarnąć coś, co się już posiada?

Jezus jest jedno z Bogiem jak najbardziej lecz nie jednym , o taką samą jedność jaką on posiadał ze swoim Ojcem modlił się również dla swoich uczni

Ew Jan 17: 20 A nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy przez ich słowo uwierzą we mnie. (21) Aby wszyscy byli jedno, jak Ty, Ojcze, we mnie, a Ja w tobie, aby i oni w nas jedno byli, aby świat uwierzył, że Ty mnie posłałeś. (22) A Ja dałem im chwałę, którą mi dałeś, aby byli jedno, jak my jedno jesteśmy. (23) Ja w nich, a Ty we mnie, aby byli doskonali w jedności, żeby świat poznał, że Ty mnie posłałeś i że ich umiłowałeś, jak i mnie umiłowałeś.

Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył
i darował Mu imię
ponad wszelkie imię,

Bóg nie wywyższył samego siebie gdyż owej wyższości jaką posiada nigdy nie stracił , Bóg wywyższył swego Syna a to znaczy że Syn nie jest tym samym Bogiem co Bóg Ojciec


Jeszcze raz

List do Filipian 2

5 To dążenie niech was ożywia; ono też było w Chrystusie Jezusie.
6 On, istniejąc w postaci Bożej,
nie skorzystał ze sposobności,
aby na równi być z Bogiem,

7 lecz ogołocił samego siebie,
przyjąwszy postać sługi,
stawszy się podobnym do ludzi.

A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka,


Jezus na ziemi nie był równy Bogu, gdyż się uniżył, On był nim przed przyjściem na zimie i po śmierci.

Dość tej herezji !!!!
Hbr 5:5 nbg-pl "W ten sposób także Chrystus nie wyniósł samego siebie, kiedy stał się Arcykapłanem, ale wyniósł go Ten, co powiedział do Niego: Ty jesteś moim Synem, Ja cię dzisiaj zrodziłem."

Dz 3:13 bt5 "Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba, Bóg ojców naszych wsławił Sługę swego, Jezusa, wy jednak wydaliście Go i zaparliście się Go przed Piłatem, gdy postanowił Go uwolnić."
_________________

 
 
David77 


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Mar 2011
Posty: 3818
Skąd: MÜNCHEN
Wysłany: 2015-05-15, 23:15   

keres1372,

Cytat:
Jeszcze raz

List do Filipian 2

5 To dążenie niech was ożywia; ono też było w Chrystusie Jezusie.
6 On, istniejąc w postaci Bożej,
nie skorzystał ze sposobności,
aby na równi być z Bogiem,
7 lecz ogołocił samego siebie,
przyjąwszy postać sługi,
stawszy się podobnym do ludzi.
A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka,


Jezus na ziemi nie był równy Bogu, gdyż się uniżył, On był nim przed przyjściem na zimie i po śmierci.


Zacznijmy jeszcze raz , deklarujesz się że jesteś Katolikiem a nie znasz nauk własnego kościoła :-D

,Kościół wyznaje (...) że Jezus jest niepodzielnie prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem. Jest On prawdziwie Synem Bożym, który stał się człowiekiem, naszym bratem, nie przestając przez to być Bogiem, naszym Panem” (KKK 469).


Podsumowując tę prawdę Katechizm podaje: „jedyne i wyjątkowe Wcielenie Syna Bożego nie oznacza, że Jezus Chrystus jest częściowo Bogiem i częściowo człowiekiem, ani że jest On wynikiem niejasnego pomieszania tego, co Boskie, i tego, co ludzkie. Syn Boży stał się prawdziwie człowiekiem, pozostając prawdziwie Bogiem (KKK 464).

http://www.archikatedra.k...katecheza?id=44

Według KK Jezus jako człowiek nie przestał być Bogiem był zarówno Bogiem jak i człowiekiem . ;-)

Gdzie mogę przeczytać o tym że Pan Jezus przed narodzeniem był Bogiem ?

Nazwanie kogoś Bogiem nie jest równoznaczny z utożsamianiem kogoś z Najwyższym Bogiem którym jest tylko Bóg Ojciec

Skoro Pan Jezus według Ciebie jest tym samym Bogiem co Bóg Ojciec to do kogo wstawia się on za wierzącymi ?

Rz 8: 32 On, który nawet własnego Syna nie oszczędził, ale go za nas wszystkich wydał, jakżeby nie miał z nim darować nam wszystkiego? (33) Któż będzie oskarżał wybranych Bożych? Przecież Bóg usprawiedliwia. (34) Któż będzie potępiał? Jezus Chrystus, który umarł, więcej, zmartwychwstał, który jest po prawicy Boga, Ten przecież wstawia się za nami.
_________________
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2015-05-15, 23:38   

keres1372 napisał/a:


Jeszcze raz

List do Filipian 2

5 To dążenie niech was ożywia; ono też było w Chrystusie Jezusie.
6 On, istniejąc w postaci Bożej,
nie skorzystał ze sposobności,
aby na równi być z Bogiem,

7 lecz ogołocił samego siebie,
przyjąwszy postać sługi,
stawszy się podobnym do ludzi.

A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka,


EMET:
W. 6 - czy potrafisz wgłębić się jego filologię i umotywować oddanie swoje?

Z Twojego zapodania wynika, iż skorzystać formalnie mógł, lecz... nie skorzystał. Czyli coś, jak: "mógł, ale nie chciał". :-|
W. 7 -- również nie do końca poprawnie oddany wg greki. :-/

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
janwisniewski68 
Droga prawdy


Pomógł: 25 razy
Wiek: 67
Dołączył: 21 Mar 2009
Posty: 2050
Skąd: w - wa
Wysłany: 2015-05-15, 23:39   

David77 napisał/a:
keres1372,

Cytat:
Jeszcze raz

List do Filipian 2

5 To dążenie niech was ożywia; ono też było w Chrystusie Jezusie.
6 On, istniejąc w postaci Bożej,
nie skorzystał ze sposobności,
aby na równi być z Bogiem,
7 lecz ogołocił samego siebie,
przyjąwszy postać sługi,
stawszy się podobnym do ludzi.
A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka,


Jezus na ziemi nie był równy Bogu, gdyż się uniżył, On był nim przed przyjściem na zimie i po śmierci.


Zacznijmy jeszcze raz , deklarujesz się że jesteś Katolikiem a nie znasz nauk własnego kościoła :-D

,Kościół wyznaje (...) że Jezus jest niepodzielnie prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem. Jest On prawdziwie Synem Bożym, który stał się człowiekiem, naszym bratem, nie przestając przez to być Bogiem, naszym Panem” (KKK 469).


Podsumowując tę prawdę Katechizm podaje: „jedyne i wyjątkowe Wcielenie Syna Bożego nie oznacza, że Jezus Chrystus jest częściowo Bogiem i częściowo człowiekiem, ani że jest On wynikiem niejasnego pomieszania tego, co Boskie, i tego, co ludzkie. Syn Boży stał się prawdziwie człowiekiem, pozostając prawdziwie Bogiem (KKK 464).

http://www.archikatedra.k...katecheza?id=44

Według KK Jezus jako człowiek nie przestał być Bogiem był zarówno Bogiem jak i człowiekiem . ;-)

Gdzie mogę przeczytać o tym że Pan Jezus przed narodzeniem był Bogiem ?

Nazwanie kogoś Bogiem nie jest równoznaczny z utożsamianiem kogoś z Najwyższym Bogiem którym jest tylko Bóg Ojciec

Skoro Pan Jezus według Ciebie jest tym samym Bogiem co Bóg Ojciec to do kogo wstawia się on za wierzącymi ?

Rz 8: 32 On, który nawet własnego Syna nie oszczędził, ale go za nas wszystkich wydał, jakżeby nie miał z nim darować nam wszystkiego? (33) Któż będzie oskarżał wybranych Bożych? Przecież Bóg usprawiedliwia. (34) Któż będzie potępiał? Jezus Chrystus, który umarł, więcej, zmartwychwstał, który jest po prawicy Boga, Ten przecież wstawia się za nami.

Cytat:
jest po prawicy Boga

Co jednoznacznie mówi że siedzi obok Ojca !!! po jego prawicy !!!
Powiem tylko katolikom co duch powiedział do moich uszu :
"Wyznawcy krzyża zginą !!!"
Teraz myślcie dlaczego !!
_________________

 
 
keres1372 


Wyznanie: Katolik - Wierz?cy i Praktykuj?cy
Pomógł: 4 razy
Wiek: 27
Dołączył: 22 Lut 2015
Posty: 278
Wysłany: 2015-05-15, 23:53   

Cytat:
Dość tej herezji !!!!
Hbr 5:5 nbg-pl "W ten sposób także Chrystus nie wyniósł samego siebie, kiedy stał się Arcykapłanem, ale wyniósł go Ten, co powiedział do Niego: Ty jesteś moim Synem, Ja cię dzisiaj zrodziłem."

Dz 3:13 bt5 "Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba, Bóg ojców naszych wsławił Sługę swego, Jezusa, wy jednak wydaliście Go i zaparliście się Go przed Piłatem, gdy postanowił Go uwolnić."
[/quote]

Hbr odnosi się do tego

List do Kolosan

15 On jest obrazem Boga niewidzialnego -
Pierworodnym wobec każdego stworzenia4,
16 bo w Nim zostało wszystko stworzone:
i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi,
byty widzialne i niewidzialne,
czy Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze5.
Wszystko przez Niego i dla Niego5 zostało stworzone.

17 On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie.
18 I On jest Głową Ciała - Kościoła6.
On jest Początkiem,
Pierworodnym spośród umarłych6,
aby sam zyskał pierwszeństwo we wszystkim.
19 Zechciał bowiem [Bóg], aby w Nim zamieszkała cała Pełnia7,
20 i aby przez Niego znów pojednać wszystko z sobą:
przez Niego - i to, co na ziemi, i to, co w niebiosach,
wprowadziwszy pokój8 przez krew Jego krzyża.


Jak widzimy Jezus był zawsze i wszystko przez Niego zostało stworzone. A skoro Księga Rodzaju mówi że to Bóg stworzył świat, to Jezus jest Bogiem. Jezusa musiał wywyższyć Ojciec gdyż się uniżył

List do Filipian

To dążenie niech was ożywia; ono też było w Chrystusie Jezusie.
6 On, istniejąc w postaci Bożej,
nie skorzystał ze sposobności,
aby
na równi być z Bogiem,
7 lecz ogołocił samego siebie,
przyjąwszy postać sługi,

stawszy się podobnym do ludzi.
A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka,

8 uniżył samego siebie,
stawszy się posłusznym aż do śmierci -
i to śmierci krzyżowej.

9 Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył
i darował Mu imię
ponad wszelkie imię,
10 aby na imię Jezusa
zgięło się każde kolano
istot niebieskich i ziemskich i podziemnych.
11 I aby wszelki język wyznał,
że Jezus Chrystus jest PANEM -

ku chwale Boga Ojca.

A jeśli chodzi o sługę to chodzi o Iz 52, 13 - ...
_________________
18 Otó? i Ja tobie powiadam: Ty jeste? Piotr [czyli Ska?a], i na tej Skale zbuduj? Ko?ció? mój, a bramy piekielne go nie przemog?. 19 I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwi??esz na ziemi, b?dzie zwi?zane w niebie, a co rozwi??esz na ziemi, b?dzie rozwi?zane w niebie".
 
 
keres1372 


Wyznanie: Katolik - Wierz?cy i Praktykuj?cy
Pomógł: 4 razy
Wiek: 27
Dołączył: 22 Lut 2015
Posty: 278
Wysłany: 2015-05-16, 02:30   

Cytat:
Zacznijmy jeszcze raz , deklarujesz się że jesteś Katolikiem a nie znasz nauk własnego kościoła :-D

,Kościół wyznaje (...) że Jezus jest niepodzielnie prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem. Jest On prawdziwie Synem Bożym, który stał się człowiekiem, naszym bratem, nie przestając przez to być Bogiem, naszym Panem” (KKK 469).


469 Kościół wyznaje w ten sposób, że Jezus jest niepodzielnie prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem. Jest On prawdziwie Synem Bożym, który stał się człowiekiem, naszym bratem, nie przestając przez to być Bogiem, naszym Panem:

"Niezmienny w swoim Bóstwie, przyjął to, co ludzkie" - śpiewa liturgia rzymska 88 . Liturgia św. Jana Chryzostoma głosi i śpiewa: "O Synu Jedyny i Słowo Boga, będąc nieśmiertelny, raczyłeś dla naszego zbawienia przyjąć ciało ze świętej Bożej Rodzicielki i zawsze Dziewicy Maryi. Bez żadnej odmiany stałeś się człowiekiem i zostałeś ukrzyżowany. O Chryste Boże, który przez swoją śmierć zniweczyłeś śmierć, który jesteś Jednym z Trójcy Świętej, uwielbiony z Ojcem i Duchem Świętym, zbaw nas!" 89


Nie bój się kanon znam


470 Ponieważ w tajemniczym zjednoczeniu Wcielenia "przybrana natura nie uległa zniszczeniu" 90 , Kościół doszedł w ciągu wieków do wyznania pełnej rzeczywistości ludzkiej duszy Chrystusa, z jej działaniami rozumu i woli, oraz Jego ludzkiego ciała. Równocześnie jednak za każdym razem musiał przypominać, że ludzka natura Chrystusa należy na własność do Boskiej Osoby Syna Bożego, przez którą została przyjęta. Wszystko to, kim On jest, i to, co czyni w niej, należy do "Jednego z Trójcy". Syn Boży udziela więc swojemu człowieczeństwu swojego osobowego sposobu istnienia w Trójcy. Zarówno w swojej duszy, jak w swoim ciele Chrystus wyraża więc po ludzku Boskie życie Trójcy 91 :

Syn Boży... ludzkimi rękoma pracował, ludzkim myślał umysłem, ludzką działał wolą, ludzkim sercem kochał, urodzony z Maryi Dziewicy, stał się prawdziwie jednym z nas, we wszystkim do nas podobnym oprócz grzechu 92 .


Cytat:
Według KK Jezus jako człowiek nie przestał być Bogiem był zarówno Bogiem jak i człowiekiem . ;-)



Kościół uważa że Jezus jest idealnym połączeniem człowieka i Boga. Będąc człowiekiem, dalej jest Bogiem. Co nie zmienia faktu że umarł na krzyżu jak człowiek.


Cytat:
Gdzie mogę przeczytać o tym że Pan Jezus przed narodzeniem był Bogiem


List do Kolosan 1, 15-18

15 On jest obrazem Boga niewidzialnego -
Pierworodnym wobec każdego stworzenia4,
16 bo w Nim zostało wszystko stworzone:
i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi,
byty widzialne i niewidzialne,

czy Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze5.
Wszystko przez Niego i dla Niego5 zostało stworzone.
17 On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie.
18 I On jest Głową Ciała - Kościoła6.
On jest Początkiem,
Pierworodnym spośród umarłych6,
aby sam zyskał pierwszeństwo we wszystkim.


W Liście do Filipian jest mowa że gdy Jezus był w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności by być na równi Bogu, tylko się uniżył.

Cytat:
Nazwanie kogoś Bogiem nie jest równoznaczny z utożsamianiem kogoś z Najwyższym Bogiem którym jest tylko Bóg Ojciec


Jednakże stwierdzenie że ktoś mógłby być równy Bogu, mówi że był najwyższym Bogiem. - A taki jest jeden

Cytat:
Skoro Pan Jezus według Ciebie jest tym samym Bogiem co Bóg Ojciec to do kogo wstawia się on za wierzącymi ?

Rz 8: 32 On, który nawet własnego Syna nie oszczędził, ale go za nas wszystkich wydał, jakżeby nie miał z nim darować nam wszystkiego? (33) Któż będzie oskarżał wybranych Bożych? Przecież Bóg usprawiedliwia. (34) Któż będzie potępiał? Jezus Chrystus, który umarł, więcej, zmartwychwstał, który jest po prawicy Boga, Ten przecież wstawia się za nami.
[/quote]

Chodzi o grzech pierworodny
_________________
18 Otó? i Ja tobie powiadam: Ty jeste? Piotr [czyli Ska?a], i na tej Skale zbuduj? Ko?ció? mój, a bramy piekielne go nie przemog?. 19 I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwi??esz na ziemi, b?dzie zwi?zane w niebie, a co rozwi??esz na ziemi, b?dzie rozwi?zane w niebie".
 
 
keres1372 


Wyznanie: Katolik - Wierz?cy i Praktykuj?cy
Pomógł: 4 razy
Wiek: 27
Dołączył: 22 Lut 2015
Posty: 278
Wysłany: 2015-05-16, 02:34   

Cytat:
Co jednoznacznie mówi że siedzi obok Ojca !!! po jego prawicy !!!


Jest to mowa potoczna

(Mt 20,21; por. Mk 10,37).

Cytat:
Powiem tylko katolikom co duch powiedział do moich uszu :
"Wyznawcy krzyża zginą !!!"


A to nie był lekarz ?

Cytat:
Teraz myślcie dlaczego !!


Bo nie weźmiesz leków i zrobisz coś głupiego

Sugerowanie komuś choroby psychicznej, jest łamaniem 5 punktu Regulaminu.
5. Apelujemy o powściągliwość co do ocen dyskutantów i o koncentrację swojej uwagi na dyskutowanym problemie
_________________
18 Otó? i Ja tobie powiadam: Ty jeste? Piotr [czyli Ska?a], i na tej Skale zbuduj? Ko?ció? mój, a bramy piekielne go nie przemog?. 19 I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwi??esz na ziemi, b?dzie zwi?zane w niebie, a co rozwi??esz na ziemi, b?dzie rozwi?zane w niebie".
Ostatnio zmieniony przez ShadowLady86 2015-05-17, 09:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ZAMOS 
Lach

Pomógł: 76 razy
Wiek: 67
Dołączył: 19 Paź 2012
Posty: 2102
Skąd: Wieś pod Warszawą
Wysłany: 2015-05-16, 08:49   

keres1372 napisał/a:
Cytat:
Co jednoznacznie mówi że siedzi obok Ojca !!! po jego prawicy !!!


Jest to mowa potoczna

(Mt 20,21; por. Mk 10,37).

Cytat:
Powiem tylko katolikom co duch powiedział do moich uszu :
"Wyznawcy krzyża zginą !!!"


A to nie był lekarz ?

Cytat:
Teraz myślcie dlaczego !!


Bo nie weźmiesz leków i zrobisz coś głupiego

Wprawdzie nie jestem lekarzem, ale nie wydaje się mi żebyś i ty nim był. Na jakiej podstawie wysuwasz wniosek, że user Janwiśniewski68 bierze jakieś leki bez których może zrobić coś złego, lub sobie bez nich nie poradzi? Czy byłoby ci miło, jak ja bym u ciebie zdiagnozował na podstawie tego co tutaj wypisujesz jakąś równie obraźliwą chorobę?
 
 
David77 


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Mar 2011
Posty: 3818
Skąd: MÜNCHEN
Wysłany: 2015-05-16, 10:17   

keres1372,

Cytat:

Nie bój się kanon znam


Hmm gdybyś znał to nie wypisywał sprzecznych tez .

Nauka KK

,Kościół wyznaje (...) że Jezus jest niepodzielnie prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem. Jest On prawdziwie Synem Bożym, który stał się człowiekiem, naszym bratem, nie przestając przez to być Bogiem, naszym Panem” (KKK 469).

A to twoja opinia

Wysłany: Wczoraj 23:02
Cytat:

Jezus na ziemi nie był równy Bogu, gdyż się uniżył, On był nim przed przyjściem na zimie i po śmierci.
:-D


Cytat:
List do Kolosan 1, 15-18

15 On jest obrazem Boga niewidzialnego -
Pierworodnym wobec każdego stworzenia4,
16 bo w Nim zostało wszystko stworzone:
i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi,
byty widzialne i niewidzialne,
czy Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze5.
Wszystko przez Niego i dla Niego5 zostało stworzone.
17 On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie.
18 I On jest Głową Ciała - Kościoła6.
On jest Początkiem,
Pierworodnym spośród umarłych6,
aby sam zyskał pierwszeństwo we wszystkim.



Gdzie w tych słowach pada określenie że Jezus był Bogiem ???


Odnośnie :

Kol 1: 15 - 17

On jest obrazem Boga niewidzialnego, pierworodnym wszelkiego stworzenia, (16) ponieważ w nim zostało stworzone wszystko, co jest na niebie i na ziemi, rzeczy widzialne i niewidzialne, czy to trony, czy panowania, czy nadziemskie władze, czy zwierzchności; wszystko przez niego i dla niego zostało stworzone. (17) On też jest przed wszystkimi rzeczami i wszystko na nim jest ugruntowane, (18) On także jest Głową Ciała, Kościoła; On jest początkiem, pierworodnym z umarłych, aby we wszystkim był pierwszy,

Jak widzimy apostoł Paweł kładzie w tych wersetach akcent na ,, pierwszeństwo Pan Jezusa ''

Fraza ,, πρωτότοκος πάσης κτίσεως,=pierworodnym wszelkiego stworzenia,'' ( Pierwszy z c całego stworzenia ) występuje tutaj w Genitivusie ( dopełniaczu) w grece jest to Genitivus partitivus - oznacza całość której część wyraża rzeczownik nadrzędny
pierworodny zawsze zawiera się w rodzaju i liczbie rzeczy, których jest pierworodnym

A oto przykłady takiej kontrakcji gramatycznej :

1 mój 4:4 πρωτοτόκων τῶν προβάτων – pierworodne owiec zaliczało się do owiec i było owcą
Wyj 13:13 πρωτότοκον ἀνθρώπου – pierworodne człowieka jest człowiekiem

Widzimy więc że Kto bywa nazywany pierworodnym jakichś rzeczy ZAWSZE zawiera się w ich rodzaju i liczbie jest to nieodmienny zwyczaj mowy potocznej jak i Pisma świętego.

Obj 1.4 Ho prototokos ton nekron(genetiv)- Pierworodny martwych również był martwy.
Kolo 1.15 prototokos pases ktiseos(genetiv) - pierworodny całego stworzenia stworzeniem.
Te daw przykłady ukazują nam że Apostoł Jan nazywając Chrystusa pierworodnym umarłych nie wyklucza Go z grona umarłych tak Paweł nazywając Go pierworodnym całego stworzenia nie wyłącza Go z grona stworzeń!
Zatem Paweł nazywając Pana Jezusa ,,pierworodnym całego stworzenia ''wskazuje, że jest On najdostojniejszy lecz z grona stworzeń. Ktokolwiek bywa nazywany pierworodnym jakichś rzeczy zawiera się w ich rodzaju i liczbie [poza rodzicami].

Słownik Grecko-Poski NT .Ks. Regemiusz Popowski wyd . Vocatio


Str 539 πρωτοτοκος

Pierworodny 1.,o Jezusie jako Syn Maryi (Mat 1:25 Łuk2;7 ) ,o wszystkim co pierworodne( Hebr 11:28)
2. O Jezusie jako Synu Bożym ,jak pierwszym przed wszelkim stworzeniem ,jako pierwszym wśród powtórnie narodzonych przez wiarę i chrzest ,jako pierwszym spośród zmartwychwstałych Rz 8:29 ,Kol 1:15,18 ,Hebr 1:6 ,Ap 1:5
3. o ludziach należących do kościoła Hebr 12:23
W żadnym z tym przypadku znaczenia słowa Pierworodny nie pada określenia jako Władcy

Podsumowując : Gdyby apostoł Paweł chciał wykluczyć Pana Jezusa z grona stworzeń napisał by w ten sposób :

τεχθεὶς πρὸ πάσης κτίσεως albo προτεχθεὶς πάσης κτίσεως zrodzony przed wszelkim stworzeniem

Zatem przymiotnik ,,Pierworodny '' jakim Paweł określił Jezusa w Kol 1: 15 znaczy po prostu ,, Pierwszy z całego stworzenia ''

JEDYNIE SAM NAJWYŻSZY BÓG NIE JEST NAZWANY PIERWORODNYM

kol 1:16 ὅτι ἐν αὐτῷ ἐκτίσθη τὰ πάντα

Ponieważ za jego pośrednictwem zostało stworzone wszystko

Dla żyda przyimek εν połączony z Dativem bardzo często przybierał znaczenie podobne do przyimka διὰ połączonego z Genitivem jet to dość częsty hebraizm spotykany na kartach Nowego Testamentu


Komentarz Katolicki Pallotinum, List do Hebrajczyków, Poznań 1959, str 124 szpalta c.
"Objawienie Starego Przymierza było przekazywane przez proroków, en tois prophetais. Objawienie zas Nowego Przymierza przez Syna, en hyio. Trzeba pamiętać, że grecki przyimek en, podobnie jak łaciński in, może mieć podwójne znaczenie. Może być przyimkiem "narzędziowym" i odpowiadać polskiemu "przez"..... Może to być również przyimek miejsca odpowiadający polskiemu "w".




Cytat:
Jednakże stwierdzenie że ktoś mógłby być równy Bogu, mówi że był najwyższym Bogiem. - A taki jest jeden


Tak to prawda Szatan chciał być równym Bogu lecz jego plan się nie powiódł , syn Boga Jezus Chrystus nie posiadał takich aspiracji jak Szatan dlatego też jak wskazuje cały kontekst mamy naśladować Jezusa w jego pokorze wobec swego Boga i Ojca .

Teks grecki wyklucza interpretacje jakoby Jezus w niebie był Bogiem

Fil 2:6 ὃς ἐν μορφῇ θεοῦ ὑπάρχων οὐχ ἁρπαγμὸν ἡγήσατο τὸ εἶναι ἴσα θεῷ,

który Chociaż istniał w postaci Bożej, nie brał pod uwagę zagarnięcia, mianowicie tego, żeby być równym Bogu.

rzeczownik ἁρπαγμὸν jest tłumaczony jako : – porwanie, rabunek, przywłaszczenie, uzurpacja, coś, co dopiero ma być zdobyte. ( coś co się jeszcze samemu nie posiada )

Skoro Pan Jezus według Ciebie jest tym samym Bogiem co Bóg Ojciec to do kogo wstawia się on za wierzącymi ?

Rz 8: 32 On, który nawet własnego Syna nie oszczędził, ale go za nas wszystkich wydał, jakżeby nie miał z nim darować nam wszystkiego? (33) Któż będzie oskarżał wybranych Bożych? Przecież Bóg usprawiedliwia. (34) Któż będzie potępiał? Jezus Chrystus, który umarł, więcej, zmartwychwstał, który jest po prawicy Boga, Ten przecież wstawia się za nami.

Skro Pan Jezus według ciebie jest tym samym Bogiem co Bóg Ojciec to do kogo wstawia się za wierzącymi ?

Proszę o odpowiedź

Hebr 7: 24,25

ale on, dzięki temu, że pozostaje żywy na wieki, ma swoje kapłaństwo bez następców. (25) Dlatego też może całkowicie wybawić tych, którzy przez niego przystępują do Boga, ponieważ zawsze żyje, aby się za nimi ujmować.

Pan Jezus będąc w niebie ma nad sobą kogoś kto dla niego jest jego Bogiem i Ojcem zatem nie może być tym samym Bogiem co Bóg Ojciec
_________________
יֵּשׁוּעַ הוּא הָאָדוֹן
 
 
janwisniewski68 
Droga prawdy


Pomógł: 25 razy
Wiek: 67
Dołączył: 21 Mar 2009
Posty: 2050
Skąd: w - wa
Wysłany: 2015-05-16, 11:26   

Odnośnie :keres1372
Wystarczy spojrzeć na jego awatar żeby wiedzieć po której stronie stoi .
Więc dyskusja z nim jest zbędna , niech swoje herezje opowiada w swoim kościele wypełnionym ciemnotą od prawie 2000 lat. Zatracony naród !!!!Będzie miał straszne przebudzenie !!
_________________

 
 
keres1372 


Wyznanie: Katolik - Wierz?cy i Praktykuj?cy
Pomógł: 4 razy
Wiek: 27
Dołączył: 22 Lut 2015
Posty: 278
Wysłany: 2015-05-16, 12:33   

Cytat:

Cytat:

Nie bój się kanon znam


Hmm gdybyś znał to nie wypisywał sprzecznych tez .

Nauka KK

,Kościół wyznaje (...) że Jezus jest niepodzielnie prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem. Jest On prawdziwie Synem Bożym, który stał się człowiekiem, naszym bratem, nie przestając przez to być Bogiem, naszym Panem” (KKK 469).

A to twoja opinia

Wysłany: Wczoraj 23:02
Cytat:

Jezus na ziemi nie był równy Bogu, gdyż się uniżył, On był nim przed przyjściem na zimie i po śmierci.
:-D


Nic nie pomyliłem, tak samo mówi Kościół Katolicki


Cytat:
1970 Ten fragment był przyczyną dla Ariuszowego twierdzenia, że Ojciec większy jest niż Syn. Jednakże same słowa naszego Pana zadają kłam tej opinii. Powinniśmy rozumieć, że sens słów ‘Ojciec większy jest ode Mnie’ opiera się na znaczeniu słów ‘idę do Ojca’. Syn nie idzie do Ojca jako Boży Syn, bo jako Syn Boga jest z Ojcem od wieczności: ‘Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo’ (1:1). Raczej te słowa odnoszą się do Jego ludzkiej natury: jeśli On mówi o sobie, że idzie do Ojca, to znaczy, że idzie jako Człowiek. Dlatego, jeśli mówi: ‘Ojciec jest większy od Mnie’, nie mówi tych słów jako Syn Boży, ale jako Syn Człowieczy, bo jako taki był nie tylko mniejszy od Ojca i Ducha Świętego, ale nawet od aniołów (zob. Hbr 2, 9). Podobnie w niektórych sprawach był poddany ludziom, jak na przykład Jego rodzicom (por. Łk 2, 51). Konsekwentnie jest On mniejszy od Ojca z powodu ludzkiej natury, ale równy ze względu na naturą boską: 'On, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi. A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka' (Flp 2:6-7; Biblia Tysiąclecia). [1]


https://www.google.pl/url...Joy47Mtk31-Q8sQ

Lub

Cytat:
Do najbardziej klasycznych fragmentów Pisma Świętego używanych przez antytrynitarian (w szerokim tego słowa znaczeniu) jest fragment z Ewangelii św. Jana, mówiący bezpośrednio o tym, że Jezus jest mniejszy od Ojca:


Jan. 14:28
28. Słyszeliście, że powiedziałem wam: Odchodzę i przychodzę do was. Gdybyście mnie miłowali, tobyście się radowali, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest niż Ja.
(BW)

Bardzo dobrym wyjaśnieniem tego problemu są słowa z listu do Hebrajczyków:

Hebr. 2:9
9. Widzimy raczej tego, który na krótko uczyniony został mniejszym od aniołów, Jezusa, ukoronowanego chwałą i dostojeństwem za cierpienia śmierci, aby z łaski Bożej zakosztował śmierci za każdego.
(BW)

Widać, że Jezus w czasie ziemskiego bytowania był mniejszym od aniołów, a co dopiero od Boga Ojca!!! Argument na ukazanie niższości Syna nie jest trafiony, gdyż słowa "Ojciec większy jest niż Ja" odnoszą się tylko do okresu bycia Jezusa na ziemi. Jego słowa mogą dodatkowo wynikać z pokory, której chciał nas nauczyć:

Filip. 2:5-11
5. Takiego bądźcie względem siebie usposobienia, jakie było w Chrystusie Jezusie,
6. Który chociaż był w postaci Bożej, nie upierał się zachłannie przy tym, aby być równym Bogu,
7. Lecz wyparł się samego siebie, przyjął postać sługi i stał się podobny ludziom; a okazawszy się z postawy człowiekiem,
8. Uniżył samego siebie i był posłuszny aż do śmierci, i to do śmierci krzyżowej.
9. Dlatego też Bóg wielce go wywyższył i obdarzył go imieniem, które jest ponad wszelkie imię,
10. Aby na imię Jezusa zginało się wszelkie kolano na niebie i na ziemi, i pod ziemią
11. I aby wszelki język wyznawał, że Jezus Chrystus jest Panem, ku chwale Boga Ojca.
(BW)



Czytaj więcej na: http://zebrowski.apologet...u-j-1428,47.htm

Cytat:
Gdzie w tych słowach pada określenie że Jezus był Bogiem ???


16 bo w Nim zostało wszystko stworzone:
i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi,
byty widzialne i niewidzialne,
czy Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze5.
Wszystko przez Niego i dla Niego5 zostało stworzone.

W Księdze Rodzaju czytamy że świat powstał przez Boga, a nie Jezusa.

Cytat:
Fraza ,, πρωτότοκος πάσης κτίσεως,=pierworodnym wszelkiego stworzenia,'' ( Pierwszy z c całego stworzenia ) występuje tutaj w Genitivusie ( dopełniaczu) w grece jest to Genitivus partitivus - oznacza całość której część wyraża rzeczownik nadrzędny
pierworodny zawsze zawiera się w rodzaju i liczbie rzeczy, których jest pierworodnym


Niestety nie znam tego języka i nie mogę odpowiedzieć. Ale mogę dać inny fragment który mówi że Jezus żył przed narodzinami.

J 1

1 Na początku było Słowo
a Słowo było u Boga,
i Bogiem było Słowo.

2 Ono było na początku u Boga.

3 Wszystko przez Nie się stało,
a bez Niego nic się nie stało,
co się stało.


4 W Nim było życie.
a życie było światłością ludzi,


5 a światłość w ciemności świeci
i ciemność jej nie ogarnęła.


6 Pojawił się człowiek posłany przez Boga -
Jan mu było na imię

7 Przyszedł on na świadectwo,
aby zaświadczyć o światłości,
by wszyscy uwierzyli przez niego.


8 Nie był on światłością,
lecz [posłanym], aby zaświadczyć o światłości.

9 Była światłość prawdziwa,
która oświeca każdego człowieka,

gdy na świat przychodzi

10 Na świecie było [Słowo],
a świat stał się przez Nie,
lecz świat Go nie poznał

11 Przyszło do swojej własności,
a swoi Go nie przyjęli.

12 Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli,
dało moc, aby się stali dziećmi Bożym
i
tym, którzy wierzą w imię Jego -

13 którzy ani z krwi,
ani z żądzy ciała,
ani z woli męża,
ale z Boga się narodzili

14 A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas.
I oglądaliśmy Jego chwałę,
chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca,
pełen łaski i prawdy.

15 Jan daje o Nim świadectwo i głośno woła w słowach: «Ten był, o którym powiedziałem: Ten, który po mnie idzie, przewyższył mnie godnością, gdyż był wcześniej ode mnie».

16 Z Jego pełności wszyscyśmy otrzymali - łaskę po łasce

17 Podczas gdy Prawo zostało nadane przez Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa.

18 Boga nikt nigdy nie widział, Ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, [o Nim] pouczył.


Jak widzimy Jezus istniał od początku.

Cytat:
Tak to prawda Szatan chciał być równym Bogu lecz jego plan się nie powiódł , syn Boga Jezus Chrystus nie posiadał takich aspiracji jak Szatan dlatego też jak wskazuje cały kontekst mamy naśladować Jezusa w jego pokorze wobec swego Boga i Ojca .


Ponieważ dalej nie umiem tego języka, użyje 4 przekładów Biblii - Nie tylko katolickiej

Biblia Tysiąclecia

6) On, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, (7) lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi. A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka, (8) uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci - i to śmierci krzyżowej.

Warszawska

(6) który chociaż był w postaci Bożej, nie upierał się zachłannie przy tym, aby być równym Bogu, (7) lecz wyparł się samego siebie, przyjął postać sługi i stał się podobny ludziom; a okazawszy się z postawy człowiekiem,

Jeśli dobrze rozumiem to Jezus zamiast zachłannie być Bogiem, uniżył się.

Warszawsko-Praska

(6) On to, istniejąc [od wieków] w postaci Boga, nie uznał za stosowne korzys-tać ze swej równości z Bogiem, (7) lecz [przeciwnie] wyzbył się wszystkiego, co Boskie, pojawił się w postaci sługi. Stał się podobnym do ludzi i – zgodnie z tym, czym był na zewnątrz – został uznany za czło-wieka.

Poznańska

(6) On to, istniejąc w naturze Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby być na równi z Bogiem, (7) lecz sam siebie poniżył, przyjąwszy naturę sługi. Stał się podobny do ludzi i w zewnętrznej postaci uznany za człowieka.

Jak widzimy nawet protestancka Biblia mówiła że Jezus był równy Bogu.

Cytat:
Hebr 7: 24,25

ale on, dzięki temu, że pozostaje żywy na wieki, ma swoje kapłaństwo bez następców. (25) Dlatego też może całkowicie wybawić tych, którzy przez niego przystępują do Boga, ponieważ zawsze żyje, aby się za nimi ujmować.


Chodzi o śmierć Jezusa na krzyżu, tak jak napisał święty Paweł

List do Kolosan 2, 14

14 skreślił zapis dłużny7 obciążający nas nakazami. To właśnie, co było naszym przeciwnikiem7, usunął z drogi, przygwoździwszy do krzyża. 15 Po rozbrojeniu Zwierzchności i Władz, jawnie wystawił [je] na widowisko, powiódłszy je dzięki Niemu w triumfie8.

Wstawiennicywo, to jego of
_________________
18 Otó? i Ja tobie powiadam: Ty jeste? Piotr [czyli Ska?a], i na tej Skale zbuduj? Ko?ció? mój, a bramy piekielne go nie przemog?. 19 I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwi??esz na ziemi, b?dzie zwi?zane w niebie, a co rozwi??esz na ziemi, b?dzie rozwi?zane w niebie".
 
 
keres1372 


Wyznanie: Katolik - Wierz?cy i Praktykuj?cy
Pomógł: 4 razy
Wiek: 27
Dołączył: 22 Lut 2015
Posty: 278
Wysłany: 2015-05-16, 13:14   

janwisniewski68 napisał/a:
Odnośnie :keres1372
Wystarczy spojrzeć na jego awatar żeby wiedzieć po której stronie stoi .
Więc dyskusja z nim jest zbędna , niech swoje herezje opowiada w swoim kościele wypełnionym ciemnotą od prawie 2000 lat. Zatracony naród !!!!Będzie miał straszne przebudzenie !!


Idąc tym tokiem myślenia to twój avatar mówi że jesteś niczym !
_________________
18 Otó? i Ja tobie powiadam: Ty jeste? Piotr [czyli Ska?a], i na tej Skale zbuduj? Ko?ció? mój, a bramy piekielne go nie przemog?. 19 I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwi??esz na ziemi, b?dzie zwi?zane w niebie, a co rozwi??esz na ziemi, b?dzie rozwi?zane w niebie".
 
 
janwisniewski68 
Droga prawdy


Pomógł: 25 razy
Wiek: 67
Dołączył: 21 Mar 2009
Posty: 2050
Skąd: w - wa
Wysłany: 2015-05-16, 13:14   

Przymierze to umowa między Bogiem a ludźmi .
Skro Bóg zrywa przymierze to znaczy się że zrywa umowę z ludźmi a jak tak to zapisy tej umowy stają się nieważne i wraca stara umowa stare przymierze . Mówiąc językiem katolickich heretyków wraca Bóg starego przymierza . Wynikiem tego jest powstanie państwa Islamskiego które robi dokładnie to co robili Izraelici wchodząc na ziemie pogańskie .oczywiście zaczynają od swojego podwórka .
I tak jak Bóg powiedział że zerwie przymierze zawarte ze wszystkim narodami czyli przymierze krwi Jezusa bo tylko to przymierze obejmowało wszystkich ludzi na ziemi , A przepowiedział to ustami proroka Zachariasza .Tak samo powiedział że odnowi zawarte przymierze z Praojcami Izraelitów czyli przymierze z Abrahamem i Izaakiem . A przymierze z Abrahamem obejmuje wszystkich którzy pochodzą od Abrahama czyli wszystkich dzisiejszych Islamistów Amen !! Straciliście świadomość w jakim czasie się znajdujecie .Zostało wam niewiele dni !!!
_________________

 
 
janwisniewski68 
Droga prawdy


Pomógł: 25 razy
Wiek: 67
Dołączył: 21 Mar 2009
Posty: 2050
Skąd: w - wa
Wysłany: 2015-05-16, 13:21   

keres1372 napisał/a:
janwisniewski68 napisał/a:
Odnośnie :keres1372
Wystarczy spojrzeć na jego awatar żeby wiedzieć po której stronie stoi .
Więc dyskusja z nim jest zbędna , niech swoje herezje opowiada w swoim kościele wypełnionym ciemnotą od prawie 2000 lat. Zatracony naród !!!!Będzie miał straszne przebudzenie !!


Idąc tym tokiem myślenia to twój avatar mówi że jesteś niczym !

?= nic
bez komentarza !!!
_________________

 
 
janwisniewski68 
Droga prawdy


Pomógł: 25 razy
Wiek: 67
Dołączył: 21 Mar 2009
Posty: 2050
Skąd: w - wa
Wysłany: 2015-05-16, 13:30   

Awatar keres1372
oznacza że jest krzyżowcem ,wyznawcą krzyża czyli przeznaczonym na zabicie !!!!
To do was katolicy !!!
Biada wam, głupcy, bo zostaniecie zniszczeni przez waszą głupotę. Nie słuchacie mądrego, więc i dobro nie stanie się waszym udziałem.
A teraz wiedzcie, że jesteście przygotowani na dzień zniszczenia. Grzesznicy! Nie miejcie złudzeń, że przeżyjecie. Przeminiecie i pomrzecie, bo zostaliście przygotowani na dzień wielkiego sądu, na dzień ucisku i wielkiej hańby dla waszych duchów.
Biada wam opornego serca, którzy popełniacie zło i pijecie krew. Od kiedy to tak dobrze jecie i pijecie i jesteście nasyceni? Albowiem [sycicie się] dobrami, które nasz Pan, Najwyższy, dał w obfitości na ziemi. [Dlatego] nie zaznacie spokoju.
Biada wam, którzy lubicie popełniać nieprawość. Jakim prawem robicie sobie wielkie nadzieje dla siebie? Wiedzcie, że zostaniecie wydani w ręce sprawiedliwych, a oni poderżną wam gardła, zabiją was i nie będą mieć dla was litości.
Biada wam, którzy cieszycie się uciskiem sprawiedliwego, albowiem nie wykują wam grobu.
Biada wam, którzy nie liczycie się ze słowem sprawiedliwego, albowiem nie będziecie mieć nadziei na życie.
Biada wam, którzy rozpowszechniacie kłamstwo i niegodziwość! Są tacy, którzy piszą i zwodzą wielu swoimi kłamstwami. Nie ma dla was ocalenia, ale szybko zginiecie.
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 11