Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
motyw gór w biblii
Autor Wiadomość
PoQska
[Usunięty]

Wysłany: 2007-04-21, 12:22   motyw gór w biblii

witam! mam pytanie do znawców:)

w Starym Testamencie jest napisane, że kiedy Pan nawiedzi ziemię, góry winny się poruszać, krzyczeć z radości i podskakiwać ze szczęścia. Jednak muszą być przygotowane na to, że zostaną kiedyś zrównane. Kiedy Bóg zstąpi na ziemię, góry zatrzęsą się pod Jego stopami, wobec Jego oblicza stopią się jak wosk i rozpłyną, znikając zupełnie przy końcu świata.

Czy ktoś może mi napisać, gdzie konkretnie jest o tym mowa?
Byłabym wdzięczna za odpowiedź.
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2007-04-21, 16:35   

Czy o te fragmenty chodzi?
Psalm 97
1 Jahwe jest Królem! Niech się raduje ziemia, niech się weselą mnogie wyspy!
2 Ciemności i mgła wokół Niego, sprawiedliwość i prawo to podstawy Jego tronu.
3 Ogień szerzy się przed Nim i spala wkoło Jego przeciwników.
4 Błyskawice Jego rozświetlają okrąg świata, ziemia widzi to i drży.
5 Góry topnieją jak wosk (przed Jahwe), przed Panem całej ziemi.
6 Niebiosa głoszą sprawiedliwość Jego i wszystkie ludy oglądają Jego chwałę.

Psalm 98
8 Niech rzeki klaszczą w dłonie; niech wszystkie góry wespół radośnie wołają
9 przed obliczem Jahwe, bo oto nadchodzi, by sądzić ziemię. Osądzi świat sprawiedliwie, a ludy według słuszności.

Zobacz też Micheasza 1:4; 6:2; Nahuma 1:5; Habakuka 3:6.

Dobrze jest skorzystać z korkondancji internetowej albo z wyszukiwarki w programie biblijnym.

PS. A można zapytać o kontekst tych wersetów? Co chodzi po głowie, PoQsko...?
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2007-04-21, 17:20   

A o co konkretnie w tych tekstach tobie chodzi? Czy o literalne skakanie gór i śpiewanie?
Księga Psalmów jest to księga pieśni i jest to proroctwo, i dlatego chciałabym wiedzieć o co tobie sie rozchodzi?
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
PoQska
[Usunięty]

Wysłany: 2007-04-21, 20:43   

potrzebuję tego do mojej pracy maturalnej o motywie gór. wiedziałam, że jest o tym mowa gdzieś w Starym Testamencie, ale nie wiedziałam gdzie konkretnie...
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2007-04-22, 09:16   

PoQska napisał/a:
potrzebuję tego do mojej pracy maturalnej o motywie gór. wiedziałam, że jest o tym mowa gdzieś w Starym Testamencie, ale nie wiedziałam gdzie konkretnie...



EMET:
Istotnie, motyw 'góry' /ew. 'gór'/ jest obecny w Biblii, w tym w Księgach Starego Przymierza zwłaszcza.
Wystarczy przepatrzeć metodą 'konkordancyjną' czy też skorzystać z programów komputerowych, które posiadają stosowne opcje; także takich, gdzie szuka się wg np. morfologii terminu występującego w zapisie języka oryginału.
Motyw 'góry Syjon' jest dosyć obecny, chociaż nie tylko. Wiadomo, że Dekalog był dany na pewnej górze...

Dla przykładu podam co do 'góry':
Psalm 30:7/8/; 48:2, 11/12/; 68:15/16/; 125:1;
Izajasza 2:2; 40:4;
Jeremiasza 26:18;
Micheasza 3:12; 4:1;
Zachariasza 8:3; 14:4;
wg Łukasza 3:5;
do Galacjan 4:24, 25 [i kontekst];
Objawienie dane Janowi 6:14.
{ wzięcie w nawias /.../ - oznacza inny podział ze względu na nagłówki w Psalmach}

Jeśli chodzi o komplet danych, to wymagało by to czasu, aby z całościowego występowania terminu "góra" [i pochodne gramatyczne] wybrać te miejsca, które Tobie są przydatne.
Przydatne - to takie, gdzie pojęcie "góra" [i pochodne gr.] pełni funkcję niekoniecznie dosłowną, literalną.


Stephanos, p.s EMET
 
 
PoQska
[Usunięty]

Wysłany: 2007-04-22, 13:02   

dziękuję bardzo za szczegółowe dane:)

potrzebuję tylko kilku przykładów, bo jak wiadomo motyw góry jest bardzo szeroko zaprezentowany w literaturze, malarstwie i muzyce na przestrzeni wszystkich epok, więc mam nad czym pracować. stwierdziłam, że góry w biblii są konieczne do omówienia, bo przecież to najważniejsze dzieło świata.
 
 
jyakkudesu 
Cyfrowy Jezus


Wiek: 53
Dołączył: 21 Maj 2006
Posty: 120
Skąd: Kolumbia Brytyjska, Kanada
Wysłany: 2007-04-22, 13:36   

Przepraszam, ze sie wtrace.

W proroctwach gory czesto maja znaczenie narodow, panstw, lub krolestw, podobnie jak morze znaczenie mas ludzkich tego swiata.

Sprawdz to sama w wyszukiwarce biblijnej z konkordancja np. tu.

Powodzenia w nauce.

jyakkudesu
_________________
KANAŁ CYFROWY JEZUS | Ewangelia dla każdego
► SUBSKRYBUJ NA YOUTUBE ►
 
 
Miłujący prawdę 

Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 1134
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-04-24, 13:12   

O literalnych górach w Biblii.

„Założył[Jehowa]ziemię na jej ustalonych miejscach; nic nią nie zachwieje po czas niezmierzony, na zawsze. Głębiną wodną okryłeś ją niczym szalą.
Wody stały nawet nad górami.(…) góry zaczęły się podnosić, zaczęły opadać dolinne równiny —
ku miejscu, któreś dla nich założył”(Psalm 104:6,8)

Spojrzenie na historię gór oczami geologa.
Oto, co na ten temat powiedziano w pewnym podręczniku geologii: „Od ery prekambryjskiej po dziś dzień trwa nieprzerwany proces tworzenia się i niszczenia gór. (…) Góry podnosiły się z dna dawnych mórz, ale często pozostawały jeszcze długo zanurzone, a dopiero potem dalej się wypiętrzały”.
Tak współczesna nauka potwierdza biblijny opis historii gór na ziemi.
Tak Jehowa je stwarzał.
_________________
"Jako żyje Jehowa, będę mówił to, co powie mój Bóg"
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2007-04-28, 21:46   

PoQska napisał/a:
dziękuję bardzo za szczegółowe dane:)

potrzebuję tylko kilku przykładów, bo jak wiadomo motyw góry jest bardzo szeroko zaprezentowany w literaturze, malarstwie i muzyce na przestrzeni wszystkich epok, więc mam nad czym pracować. stwierdziłam, że góry w biblii są konieczne do omówienia, bo przecież to najważniejsze dzieło świata.




EMET:

Oto co objaśnia pewna Encyklopedia biblijna [podaję wyjątki z hasła "Góra"] ---
"Znaczenie gór. Góry wpływają na klimat i opady deszczu; odprowadzają wodę do rzek lub gromadzą ją w podziemnych zbiornikach, zasilających źródła w dolinach (Powtórzonego Prawa 8:7). Na górskich zboczach rosły drzewa (2 Kronik 2:16, 18), uprawiano winorośl i inne rośliny (Psalm 72:16; Przysłów 27:25; Izajasza 7:23-25; Jeremiasza 31:5). Płaskie wzniesienia służyły jako klepiska do młócenia (Izajasza 17:13). Góry zapewniały naturalną ochronę przed najeźdźcami (Psalm 125:2), w obliczu niebezpieczeństwa były miejscem schronienia i spichlerzem (Rodzaju 19:17, 30; Sędziów 6:2; wg Mateusza 24:16; por. Objawienie dane Janowi 6:15), stanowiły też ostoję dzikiej zwierzyny (Psalm 50:10, 11; 104:18; Izajasza 18:6). Budowano na nich miasta (wg Mateusza 5:14). Budowano na nich miasta (wg Mateusza 5:14). Wydobywano pożyteczne rudy metali (Powtórzonego Prawa 8:9). A w górskich kamieniołomach ciosano cenny materiał budowlany (1 Królów 5:15-17).

Własność Jehowy. Wszystkie góry należą do Jehowy Boga, ponieważ jest ich Twórcą (Psalm 95:4; Amosa 4:13). Jednakże określenie "góra Jehowy" lub "góra prawdziwego Boga" odnosi się szczególnie do do miejsc, w których Jehowa objawił swą obecność, m.in. do góry Synaj, czyli Horeb (Wyjścia 3:1; Liczb 10:33) oraz do góry kojarzonej z Jego sanktuarium (Psalm 24:3).

Znaczenie symboliczne i prorocze. Określenie "góra" odnosi się czasem do gleby, drzew i innych roślin porastających górskie zbocza (por. Psalm 83:14). Psalmista powiedział o Jehowie: "Dotyka gór i one dymią" (Psalm 104:32; 144:5, 6). Może tu chodzić o dym z pożarów powstałych w wyniku uderzenia pioruna. Kiedy Biblia mówi, iż góry 'odpływają' lub 'topnieją', zapewne nawiązuje do skutków groźnej burzy (Sędziów 5:5; Psalm 97:5). Po ulewnych deszczach tworzą się gwałtowne potoki, które zmywają glebę, jak gdyby ją roztapiały. Podobnie wylanie gniewu Jehowy na narody ma zgodnie z proroctwem doprowadzić do takiej rzezi, że krew zabitych zmyje glebę z gór, wskutek czego jakby się rozpłyną (Izajasza 34:1-3). Kiedy "góry ociekają słodkim winem", oznacza to, że winnice na ich stokach obficie owocują (Joela 3:18; Amosa 9:13).

Pod górą Synaj objawieniu obecności Jehowy towarzyszyły m.in. błyskawice, dym i ogień, a prócz tego góra drżała (Wyjścia 19:16-18; 20:18; Powtórzonego Prawa 9:15). Do tych i podobnych zjawisk zapewne nawiązują przenośnie użyte w innych miejscach Biblii (por. Izajasza 64:1-3). Sformułowanie "Góry podskakiwały jak barany" niewątpliwie odnosi się do drżenia góry Synaj (Psalm 114:4, 6). 'Podpalenie fundamentów gór' to przypuszczalnie aluzja do działalności wulkanicznej (Powtórzonego Prawa 32:22), a zwrot "fundamenty gór zadrżały" może przedstawiać np. skutki trzęsienia ziemi (Psalm 18:7).

Symbol rządów. W symbolice biblijnej góry nogą wyobrażać królestwa lub panujące władze (Daniela 2:35, 44, 45; por. Izajasza 41:15; Objawienie dane Janowi 17:9-11, 18). Babilon, którego podboje doprowadziły do zagłady innych państw, nazwano "niszczycielską górą" (Jeremiasza 51:24, 25). Psalm opisujący, jak Jehowa gromi swych przeciwników, mówi, iż jest On "bardziej majestatyczny niż góry pełne zdobyczy" (Psalm 76:4). "Góry pełne zdobyczy" mogą symbolizować agresywne królestwa (por. Nahuma 2:11-13). Dawid powiedział o Jehowie: "Sprawiłeś, że góra moja stoi mocno", co przypuszczalnie nawiązuje do tego, iż Bóg wywyższył i umocnił jego królestwo (Psalm 30:7; por. 2 Samuela 5:12). Okoliczność, że góry mogą wyobrażać królestwa, pomaga zrozumieć znaczenie Objawienia 8:8, gdzie opisano "coś jakby wielką górę płonącą ogniem". Porównanie do płonącej góry sugerowałoby, iż chodzi o coś związanego z formą władzy równie niszczycielską jak ogień.

Proroctwo Daniela wskazuje, że gdy Królestwo Boże zmiażdży wszystkie inne królestwa, stanie się wielką górą i wypełni całą ziemię (Daniela 2:44, 45). Oznacza to, iż błogosławieństwa jego panowania obejmą wszystkie zakątki naszej planety. Psalmista napisał: "Niechaj góry niosą pokój ludowi, również wzgórza -- dzięki prawości" (Psalm 72:3). Podobnie w innych miejscach Biblii wspomniano, że z górą Bożą wiążą się błogosławieństwa dla całej ziemi, takie jak uczta wyprawiona przez Jehowę dla wszystkich ludów (Izajasza 25:6; zob. też Izajasza 11:9; 65:25)."

Uwaga: (1) Mogą zachodzić różnice w numeracji wersetów Psalmów poprzez nieuwzględnienie w liczeniu nagłówków;
(2) Także bywa inna numeracja w innych księgach Biblii, np. w Joela 3:18 = 3:23;
(3) Zamiast skrótów ksiąg biblijnych /jak w dziele/ - podałem pełne nazwy.


C.d.n.
..........


Przytoczył ---
Stephanos, ps. EMET
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2007-04-28, 23:49   

EMET, już mógłbyś być uczciwy i podać, ze ta "pewna Encyklopedia" jest dziełem Świadków Jehowy.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2007-04-29, 06:28   

Yarpen Zirgin napisał/a:
EMET, już mógłbyś być uczciwy i podać, ze ta "pewna Encyklopedia" jest dziełem Świadków Jehowy.




EMET:
Czyżbym był... nieuczciwy?

Gołym okiem widać, że tak; gdyż z zapodanej do tej pory treści wynika, że to Jehowa Bóg jest chwalony.

W niczym nie uchybiłem pisząc: "w pewnej Encyklopedii"; znane mnie są reguły przytoczeń.
Ponadto: w czym jest gorsze przytaczanie z pozycji ŚJ od przytaczania z pozycji wydanych pod auspicjami np. KRzK?
Liczy się merytoryka i oddanie istoty sprawy; o czym dobrze YZ wie...

Roztrząsać tego nie będę. Po prostu, proszę np. grając z kimś w szachy bądź warcaby -- nie mówić, że: "masz odstające uszy".



Stephanos, ps. EMET
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2007-04-29, 10:24   

Reguły cytowania nakazują podać nazwę źródła i inne dane pozawalające na jego odnalezienie. Określenie "pewna Encyklopedia" nic nie znaczy i świadczy o chęci ukrycia, skąd pochodzi cytat (ile wogóle ta "pewna Encyklopedia" istnieje i cytujący nie wymyśla sobie własnego tekstu usiłując nadać mu cech źródła naukowego).
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2007-04-29, 10:37   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Reguły cytowania nakazują podać nazwę źródła i inne dane pozawalające na jego odnalezienie. Określenie "pewna Encyklopedia" nic nie znaczy i świadczy o chęci ukrycia, skąd pochodzi cytat (ile wogóle ta "pewna Encyklopedia" istnieje i cytujący nie wymyśla sobie własnego tekstu usiłując nadać mu cech źródła naukowego).



EMET:
Ciekawe, że to działać ma tylko w jedną stronę...(?)

Czy tylko w stosunku do post/ów/ śJ stosuje YZ takie kryteria?
Proszę sobie przypomnieć np. post/y/ pewnego pana o ps. "andrypio" na pl.soc.religia...

Raczej Ci, co czytają moje, E., post/y/ gdziekolwiek -- nie odnoszą wrażenia, że coś kamufluję.

Zapewniam, że: nic sobie nie wymyślam ani się pod nikogo ani nic nie podszywam.

Taka refleksja ---
Okazuję się więc, że nawet z niekontrowersyjnej kwestii jaką jest tematyka "gór" w Biblii
można zrobić "aferę" i stanowić to może okazję do jakichś tam pretensji [mówiąc kolokwialnie...].


Stephanos, ps. EMET
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2007-04-29, 12:01   

PoQska napisał/a:
potrzebuję tego do mojej pracy maturalnej o motywie gór. wiedziałam, że jest o tym mowa gdzieś w Starym Testamencie, ale nie wiedziałam gdzie konkretnie...




EMET:

Oto dalszy ciąg [Cz. 2] przytoczenia ---
"Związane z wielbieniem. Kiedy Dawid sprowadził świętą Arkę Przymierza do namiotu wzniesionego na górze Syjon, stała się ona świętą górą (2 Samuela 6:12, 17). Ponieważ Arka wyobrażała obecność Jehowy, a Dawid niewątpliwie działał pod Jego kierownictwem (Powtórzonego Prawa 12:5), wobec tego sam Jehowa wybrał Syjon na swą siedzibę. Dawid tak to opisał: "Górzysty rejon Baszanu to góra Boża [tj. stworzona przez Boga]; górzysty region Baszanu to góra szczytów. Czemuż wy, góry szczytów, z zawiścią patrzycie na górę, której Bóg zapragnął dla siebie, aby na niej mieszkać? Doprawdy, Jehowa będzie tam przebywał zawsze... (...) Jehowa przybył z Synaju [gdzie po raz pierwszy objawił swą obecność całemu narodowi izraelskiemu] do miejsca świętego" (Psalm 68:15-17). Górzysty region Baszanu to zapewne masyw masyw Hauranu (Dżabal ad-Duruz), do którego odnoszą się określenia "góra Boża" i "góra szczytów". Chociaż Syjon jest o wiele niższy niż Hauran, Jehowa wybrał na swą siedzibę właśnie to mniej wyróżniające się miejsce.

Z czasem określenie "Syjon" objęło także teren świątyni wybudowanej na górze Moria i w ten sposób Syjon pozostał świętą górą Bożą (Izajasza 8:18; 18:7; 24:23; Joela 3:17). Ponieważ świątynia Jehowy stała w Jerozolimie, również to miasto nazywano Jego "świętą górą" (Izajasza 66:20; Daniela 9:16, 20). Być może właśnie o spoglądaniu podczas modlitwy w stronę gór Jerozolimy myślał psalmista, gdy napisał: Wniosę oczy ku górom. Skąd nadejdzie moja pomoc? Pomoc moja jest od Jehowy" (Psalm 121:1, 2; por. Psalm 3:4; 1 Królów 8:30, 44, 45; Daniela 6:10).

W proroctwie Izajasza 2:2, 3 oraz Micheasza 4:1, 2 zwrócono uwagę na czas, gdy "góra domu Jehowy będzie utwierdzona ponad szczytem gór i wyniesiona ponad wzgórza", tak iż będą do niej tłumnie napływać ludzie ze wszystkich narodów. Okoliczność, że "góra domu Jehowy" miała przerastać inne góry i wzgórza, wskazuje na wywyższenie prawdziwego wielbienia, gdyż w starożytności na górach i wzgórzach praktykowano bałwochwalstwo i stawiano przybytki fałszywych bogów (Powtórzonego Prawa 12:2; Jeremiasza 3:6; Ezechiela 18:6, 11, 15; Ozeasza 4:13).

Słowa te pierwotnie spełniły się między r. 29 a 70 n.e., gdy pod koniec żydowskiego sytemu rzeczy wielbienie Jehowy zostało wywyższone ponad kult fałszywych pogańskich bogów. Król Jezus Chrystus 'zrobił wyłom', wynosząc czyste wielbienie na zaszczytne miejsce, a za nim podążył najpierw ostatek Izraelitów później zaś ludzie ze wszystkich narodów (Izajasza 2:2; Micheasza 2:13; Dzieje Apostolskie 10:34, 35). Ostateczne spełnienie tego proroctwa następuje pod koniec dni obecnego systemu rzeczy, gdy wielbienie Jehowy jest wywyższone pod niebiosa. Król Jezus Chrystus przywiódł do czystego wielbienia ostatek Izraela duchowego, do którego dołączyła wielka rzesza ze wszystkich narodów (Objawienie dane Janowi 7:9).

Przeciwności. Czasami góry wyobrażają przeciwności. Do gór przyrównano np. przeszkody, które utrudniały Izraelitom powrót z niewoli babilońskiej, a w późniejszym czasie opóźniały odbudowę świątyni (Izajasza 40:1-4; Zachariasza 4:7). Dzięki wierze można pokonać takie trudności przypominające góry, a gdyby było to wolą Bożą, nawet przesuwać prawdziwe góry (wg Mateusza 17:20, 21; 21:21; wg Marka 11:23; 1 do Koryntian 13:2).

Stabilność, trwałość lub wzniosłość. Góry są przedstawiane jako coś stabilnego i trwałego (Izajasza 54:10; Habakuka 3:6; por. Psalm 46:2). Kiedy więc psalmista przyrównał prawość Jehowy do "gór Bożych" (Psalm 36:6), chciał zapewne podkreślić, że jest niewzruszona lub że tak jak wzniosłe góry daleko przewyższa prawość człowieka (Izajasza 55:8, 9). W związku z wylaniem siódmej czaszy gniewu Bożego powiedziano w Objawieniu 16:20, iż "gór nie znaleziono". A zatem przed gniewem Boga nie ujdzie nawet coś tak wzniosłego jak góry (por. Jeremiasza 4:23-26).

Góry się radują i wysławiają Jehowę. Kiedy Jehowa spogląda przychylnie na swój lud, korzysta na tym cały kraj. Zbocza górskie nie będą już zaniedbane, jak gdyby obchodziły żałobę po spustoszeniu lub pladze, przeciwnie -- będą zagospodarowane i uprawiane. Dlatego, mówiąc symbolicznie, góry "radośnie wołają", a ich piękno i obfite plony przysparzają chwały Jehowie (Psalm 98:8; 148:7 - 9; por. Izajasza 44:23; 49:13; 55:12, 13; Ezechiela 36:1-12)."

Tom I, strony 721 [prawa kolumna od dołu] i 722 [prawa i lewa kolumna hasła /do końca hasła/ "GÓRA"].

Uwaga:
Inna numeracja to: Psalm 68:15-17 = Psalm 68:16-18; Psalm 3:4 = Psalm 3:5; Psalm 46:2 = Psalm 46:3; Psalm 36:6 = Psalm 36:7; Joela 3:17 = Joela 3:22.



Przytoczył -- Stephanos, ps. EMET
 
 
Miłujący prawdę 

Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 1134
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-05-02, 08:55   

Jeszcze coś o górach.
PSALM 125
1 Ci, którzy ufają Jehowie,
są jak góra Syjon, którą nic nie może zachwiać, lecz która trwa po czas niezmierzony.
2 Jerozolima — jak wokół niej są góry,
tak Jehowa jest wokół swego ludu
odtąd aż po czas niezmierzony.
3 Albowiem berło niegodziwości nie będzie spoczywać na losie prawych,
żeby prawi nie wyciągnęli ręki ku popełnianiu zła.
4 Racz, Jehowo, dobro wyświadczać dobrym,
tym, którzy w swych sercach są prostolinijni.
5 Tych zaś, którzy zbaczają na swe kręte drogi,
Jehowa odprawi wraz z krzywdzicielami.
Pokój będzie nad Izraelem (Ps. 125:1-5).
Pytanie:
Jaki mozna odnieść pozytek z takiego postawienia sprawy przez Jehowę?
Jezus nie zalecał swym słuchaczom porzucenia pracy i biernego czekania, aż Bóg w jakiś sposób zaspokoi ich potrzeby.
Nawet ptaki muszą same szukać pokarmu dla siebie i swych młodych.
Chrześcijanie również mieli pracować na swoje utrzymanie. Mieli też wywiązywać się ze swych obowiązków względem rodziny. Słudzy i niewolnicy będący naśladowcami Chrystusa musieli pilnie pracować na rzecz swoich panów.
Apostoł Paweł często zarabiał na siebie, wytwarzając namioty.
Ale żaden z tych chrześcijan nie oczekiwał, że praca zawodowa zapewni mu bezpieczeństwo. Ufali oni Jehowie i dlatego zaznawali spokoju wewnętrznego, nieznanego innym ludziom.
Czytasz: „Ci, którzy ufają Jehowie, są jak góra Syjon, którą nic nie może zachwiać, lecz która trwa po czas niezmierzony" (Psalm 125:1).
Cóż więc? Jaki ma to wpływ na zachowanie wiernych swiadków?
Kto nie darzy Jehowy całkowitym zaufaniem, zapewne będzie odmiennego zdania. Większość ludzi uważa, że najlepszym zabezpieczeniem jest bogactwo materialne. Dlatego rodzice zachęcają dzieci do zabiegania o zdobycie wyższego wykształcenia, wierząc, że dzięki temu znajdą one dobrze płatną pracę. Niestety, nieliczne chrześcijańskie rodziny przekonały się, że taka inwestycja pociąga za sobą wysokie koszty - ich dzieci straciły z oczu cele duchowe i skupiły się na dążeniach materialistycznych.
Mądrzy chrześcijanie zdają sobie sprawę, że rada Jezusa z I wieku nic nie straciła na aktualności, i starają się zachowywać w tej sprawie zrównoważony pogląd.
Nawet jeśli praca zawodowa, którą wykonują w trosce o potrzeby rodziny, pochłania im sporo czasu, nigdy nie pozwalają, by zarabianie pieniędzy przysłoniło im o wiele ważniejsze sprawy duchowe.
Dzięki Jehowie są świadomi swych potrzeb duchowych i szukaja sposobu, by je wzmacniać, rozwijac i zaspokajać.
_________________
"Jako żyje Jehowa, będę mówił to, co powie mój Bóg"
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 11