Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Prolog Jana - analiza
Autor Wiadomość
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2016-01-21, 23:16   

A może warto totalnie ignorować posty Jerzego Mariana i Zamosa?
Może kiedyś zmęczą się? :-D
Bo dyskutować z Nimi nie da się... :-(
 
 
George 


Wyznanie: NAZAREJCZYK
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 1463
Wysłany: 2016-01-22, 17:57   Córki Ezawa

ShadowLady86 napisał/a:
Jerzy Marian napisał/a:
Siedem Duchów Bożych, które są przed Jego Tronem, symbolizuje siedmioro dzieci Ezawa / Edoma, wnuka Abrahama i starszego bliźniaczego brata Jakuba / Izraela.

Oto ich imiona:

Marysia,

Pusia, [...]


Jesteś pewien tych imion?



Te imiona, Droga Lady, brzmiały różnie w różnych językach.

W Księdze Jaszera czytamy że Pierworodna córka Ezawa miała na imię Marzith a jej siostra Puith.
Cytat:

Jasher chapter 30:21 "And in the fifth year died Jehudith, the daughter of Beeri, the wife of Esau, in the land of Canaan, and she had no sons but daughters only.

Jash 30:22 And these are the names of her daughters which she bare to Esau, the name of the elder was Marzith, and the name of the younger was Puith."


Grecy nazywali córki Ezawa: 'Mariss' i 'Adora'.
Ich imionami nazwane zostały dwa Idumejskie / Edomickie miasta: Marisa i Adora

Od imienia ich matki - Judyty, została nazwana 'Wyżyna Judzka.'
Ponieważ 'Narody' pochodzą od 'Matek', a 'Szczepy' od 'Ojców', Marysia i Pusia były pierwszymi Żydówkami.

Cytat:
(34) Potem Ezaw mając czterdzieści lat, pojął sobie za żonę Judytę, córkę Beery Hetejczyka, i Basemat, córkę Elona, Hetejczyka. (35) Które się bardzo naprzykrzały Izaakowi i Rebece.

(Ks. Rodzaju 26:1-35, Biblia Gdańska)


Zerknijmy na mapę obrazującą zbrodnicze podboje Makabeuszy, na pokojowych ościennych państwach, takich jak Edom / Idumea, Samaria czy Galilea, w czasie których Żydzi (nie z 'Narodu Judyty', lecz ze 'Szczepu Judy') podbili Mariss i Adorę





Jan Hirkan, Żydowski arcykapłan i etnarcha, syn Szymona, jednego z braci Machabeuszy, zarządzał Judeą od roku 134 do 104 p.n.e.. Podbił on Syrię, Palestynę i Transjordanię.
http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Jan_Hirkan_I

Idumea (Edom) ze swoją stolicą w Hebronie (gdzie urodził się Jan Chrzciciel) , została w roku 110 też przez tego żydowskiego etnarchę podbita, a jej mieszkańcy - Edomici / Esseńczycy, którzy wyznawali Boga Najwyższego, zostali przymuszeni do obrzezania pod groźbą wygnania, jeśli by odmówili. Pisał o tym Józef Flawiusz w Antiquities 13:9:1.

Część Esseńczyków / Idumejczyków zostawiając swe domostwa wyemigrowała do Nabatei, Egiptu, Syrii i Anatolii, a ci którzy pozostali w Palestynie, przyjęli żydowską religię.

Pomimo że pod groźbą wygnania część Esseńczyków / Idumejczyków / Edomitów przyjęła żydowski zwyczaj obrzezania, to nie przyłączyli się jednak oni do żadnej z dwóch istniejących żydowskich sekt religijnych: Sadyceuszy czy Faryzeuszy, lecz utworzyli Idumejczycy / Edomici nową sektę, nazwaną od imienia ich Patryjarchy, sektę Esseńczyków - (Esaoi - Esseńczycy, to nazwa pochodząca od imienia Esa, a Esa to arabskie imię Ezawa - Patryjarchy Esseńczyków / Edomitów).

Tą religijną sektę Edomitów cechowała ceremonia chrztu (nie praktykowana przez Żydów), białe ubrania, wspólne posiłki, używanie kalendarza solarnego (Żydzi używali kalendarza opartego na fazach księżyca), i zachowanie języka i alfabetu aramejskiego (języka Edomitów).

Po śmierci żydowskiego króla Jana Hirkana rządy nad Judeą przejął jego syn, Aleksander Jannaj.

http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Aleksander_Jannaj

Ten żydowski król wsławił się tym że podczas wojny domowej w Judei, pomiędzy Sadyceuszami i Faryzeuszami, będąc sam Sadyceuszem "Rozkazał ukrzyżować 800 buntowników (Faryzeuszów) i na ich oczach poderżnąć gardła ich żonom i dzieciom.

Sam zaś przyglądał się temu widowisku ucztując ze swoimi nałożnicami."

Wzmianki o ukrzyżowaniu 800 Faryzeuszów, i ucztowaniu żydowskiego króla Jannaja podczas tej masakry, znajdują się w Zwojach z nad Morza Martwego, jak również w pismach Józefa Flawiusza, co pozwala przyjąć historyczność tego wydarzenia.

Po podbiciu przez Żydów Idumei / Edomu, w roku 110 p.n.e., Idumejczyk Antipas I, zgodził się na przyjęcie żydowskich obyczajów, i został zarządcą Idumei z ramienia żydowskiej dynastii Hasmonejskiej.

Antypas I (ur. ok. 148 p.n.e., zm. krótko po 67 p.n.e.) był dziadkiem Heroda Wielkiego. Jego rodzina wywodziła się z Edomu / Idumei, a on sam był synem Heroda, kapłana Świątyni Boga w Askalonie.

Antipas I sprawował funkcję zarządcy Idumei także za rządu żony i następczyni Aleksandra Jannaja, żydowskiej królowej Aleksandry Salome.

Józef Flawiusz, mający dostęp do archiwów genealogicznych w Jerozolimie, stwierdził, że Antypas I pochodził ze znakomitego rodu Idumejskiego / Edomejskiego, i że miał on trzech synów: Antypatra, Faliona i Józefa.

Znowu się rozpędziłem, a przecież mieliśmy tylko mówić o umiłowanych córkach Ezawa.

Pozdrawiam
George
_________________
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

”Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go, ze został oszukany"
Mark Twain
Ostatnio zmieniony przez George 2016-01-22, 20:07, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
nesto 


Wyznanie: deizm
Pomógł: 174 razy
Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 4212
Skąd: były katolik
Wysłany: 2016-01-22, 18:25   

Jerzy Marian, czy znasz historię Polski? Tę prawdziwą. Taką od najstarszych przedchrześcijańskich źródeł?
Zajmij się tym, zamiast badać historię Żydów... Zrobiłbyś coś bardzo pożytecznego, bo tego typu publikacji jest bardzo mało.
 
 
George 


Wyznanie: NAZAREJCZYK
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 1463
Wysłany: 2016-01-22, 18:46   Świątynia Mądrości Bożej

nesto napisał/a:
Jerzy Marian, czy znasz historię Polski? Tę prawdziwą. Taką od najstarszych przedchrześcijańskich źródeł?
Zajmij się tym, zamiast badać historię Żydów... Zrobiłbyś coś bardzo pożytecznego, bo tego typu publikacji jest bardzo mało.


Właśnie to robię Nesto.

Polacy to przecież Słowianie, tacy jak Cesarz Justynian - budowniczy Świątyni Mądrości Bożej w Konstantynopolu, Aleksander Wielki - który przyniósł światu Demokrację, a ci wywodzili się od Thamejczyków których Patryjarchą był Elifaz - przyjaciel Hioba i pierworodny syn Ezawa / Edoma który był umiłowanym synem Izaaka i wnukiem Abrahama.

Pozdrawiam
George
_________________
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

”Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go, ze został oszukany"
Mark Twain
Ostatnio zmieniony przez George 2016-01-22, 19:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2016-01-22, 19:03   

No nie :aaa: Jan o tym też pisał??? A gdzie ? :xhehe:
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
George 


Wyznanie: NAZAREJCZYK
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 1463
Wysłany: 2016-01-22, 19:48   

Jachu napisał/a:
No nie :aaa: Jan o tym też pisał??? A gdzie ? :xhehe:


W Ewangelii Św. Jana - Apostoła :)


Cytat:

(31) Mówił więc Jezus do Żydów, którzy uwierzyli w Niego: Jeżeli wytrwacie w słowie moim, prawdziwie uczniami moimi będziecie (32) i poznacie prawdę, a prawda was wyswobodzi. ...

(38) Mówię to, co widziałem u Ojca, a wy także czynicie, co słyszeliście u ojca waszego.

(39) Odpowiadając, rzekli mu: Ojcem naszym jest Abraham.

Jezus im rzecze: Jeżeli jesteście dziećmi Abrahama, spełniajcie uczynki Abrahama.

(40) Lecz teraz chcecie zabić mnie, człowieka, który wam mówił prawdę, którą usłyszałem od Boga: Abraham tego nie czynił.

(41) Wy spełniacie uczynki swojego ojca. Na to mu rzekli: My nie jesteśmy zrodzeni z nierządu; mamy jednego Ojca, Boga.

(42) Rzekł im Jezus: Gdyby Bóg był waszym Ojcem, miłowalibyście mnie, Ja bowiem wyszedłem od Boga i oto jestem. Albowiem nie sam od siebie przyszedłem, lecz On mnie posłał.

(43) Dlaczego mowy mojej nie pojmujecie? Dlatego, że nie potraficie słuchać słowa mojego.

(44) Ojcem waszym jest diabeł i chcecie postępować według pożądliwości ojca waszego. On był mężobójcą od początku i w prawdzie nie wytrwał, bo w nim nie ma prawdy. Gdy mówi kłamstwo, mówi od siebie, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa.

(45) Ponieważ ja mówię prawdę, nie wierzycie mi. (46) Któż z was może mi dowieść grzechu? Jeśli mówię prawdę, dlaczego nie wierzycie mi?

(47) Kto z Boga jest, słów Bożych słucha; wy dlatego nie słuchacie, bo z Boga nie jesteście.


(48) Odpowiadając, Żydzi rzekli do niego: Czyż nie mówimy słusznie, że jesteś Samarytaninem i masz demona?

(49) Jezus odpowiedział: Ja nie mam demona, ale czczę Ojca mego, a wy mnie znieważacie. (50) Ja zaś nie szukam własnej chwały. Jest taki, kto jej szuka i sądzi. (51) Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, jeśli kto zachowa słowo moje, śmierci nie ujrzy na wieki.

(52) Rzekli mu Żydzi: Teraz wiemy, że masz demona. Abraham umarł i prorocy, a Ty mówisz: Jeśli kto zachowa słowo moje, śmierci nie zazna na wieki. (53) Czyś Ty większy od ojca naszego, Abrahama, który umarł? Także prorocy umarli. Za kogo się uważasz? (54) Odrzekł Jezus: Jeżeli Ja siebie chwalę, chwała moja niczym jest. Mnie uwielbia Ojciec mój, o którym mówicie, że jest Bogiem waszym. (55) I nie poznaliście go, ale Ja go znam; i gdybym powiedział, że go nie znam, byłbym podobnym do was kłamcą. Ale Ja go znam i słowo jego zachowuję. (56) Abraham, ojciec wasz, cieszył się, że miał oglądać dzień mój, i oglądał, i radował się.

(57) Wtedy Żydzi rzekli do niego: Pięćdziesięciu lat jeszcze nie masz, a Abrahama widziałeś? (58) Odpowiedział im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, pierwej niż Abraham był, Jam jest. (59) Wtedy porwali kamienie, aby rzucić na niego, lecz Jezus ukrył się i wyszedł ze świątyni.

(Ew. Jana 8:1-59, Biblia Warszawska)
Internetowa Biblia 2000 v3.41 ˆ 1994-2001





Pozdrawiam

George
_________________
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

”Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go, ze został oszukany"
Mark Twain
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2016-01-22, 19:59   

Cytat:


LEKCJA W POZAFIGURZE

„Bo cokolwiek przedtem napisano, ku naszej nauce napisano” – powiada apostoł Paweł. Jaka więc nauka byłaby pokazana w rozważanej historii? W dwóch synach Izaaka Bóg pokazał dwa przeciwstawne usposobienia i postępowanie ludzi wierzących w wieku Ewangelii.

Po sprzedaniu pierworodztwa przez Ezawa zmieniono mu imię na Edom, co znaczy „czerwony”. Z niego poszedł szczep mieszkający na południe od granic Izraela – Edomici ze stolicą Bocrah i górą Seir, o której często wspomina Biblia. Ezaw w pierwszym rzędzie przedstawia Izrael, który podobnie jak on okazał się lekkomyślny. Za pierwszego przyjścia Jezusa na ziemię Izraelici wzgardzili przywilejami ofiarowanymi przez Boga. Przecież to z Żydów miał być wybrany Kościół Chrystusowy, lecz oni odrzucając swego Mesjasza odrzucili wszelkie ofiarowane im przez Boga przywileje i błogosławieństwa. Pan Jezus wykazał lekkomyślność Żydów w dwóch przypowieściach. Pierwsza zapisana u Mateusza 22:2-14 o weselu królewskiego syna i druga zapisana u Łukasza 14:15-24 o wielkiej wieczerzy. Oto wyjątek z tej przypowieści: „I posłał swego sługę w godzinę wieczerzy, aby powiedział zaproszonym: Przyjdźcie, bo już wszystko gotowe. I poczęli się wszyscy jedni po drugich wymawiać. Pierwszy mu rzekł: Kupiłem pole i muszę pójść je zobaczyć; proszę cię, miej mnie za wytłumaczonego. A drugi rzekł: Kupiłem pięć par wołów i idę je wypróbować; proszę cię, miej mnie za wytłumaczonego. A inny rzekł: Żonę pojąłem i dlatego nie mogę przyjść”. Z wypowiedzi wynika wyższa ocena ziemskich dóbr nad zaproszenie królewskie. Tak postąpić mogli tylko ludzie przyziemni.

W czasie misji Jezusa uwaga tłumów skierowana była bardziej na rzeczy ziemskie – doczesne niż na przyszłe – duchowe. Swoim postępowaniem udowadniali, że są lekkomyślni, nie doceniają obietnic zawartych w przymierzu Abrahamowym. Swoje pierwszeństwo sprzedali za symboliczną miskę soczewicy, to znaczy za rzeczy mało znaczące, czyli za korzyści doczesne, uciechy tego świata (p. Jan 6:26-27). Apostoł Paweł stwierdza: „Albowiem Królestwo Boże to nie pokarm i napój, lecz sprawiedliwość i pokój, i radość w Duchu Świętym” Rzym. 14:17. Apostoł Paweł i Barnaba powiedzieli Żydom: „Wam to najpierw miało być opowiadane Słowo Boże, skoro jednak je odrzucacie i uważacie się za niegodnych życia wiecznego, przeto zwracamy się do pogan” Dzieje Ap. 13:46. Życie wieczne, przywilej należenia do Kościoła Chrystusowego są wspaniałymi błogosławieństwami, które miały być udziałem cielesnego Izraela, lecz brak wiary w Boskie obietnice i odrzucenie Mesjasza pozbawiło ich łaski Bożej i wszystkich duchowych błogosławieństw. W Ezawie również jest pokazane całe nominalne chrześcijaństwo, które wzorem cielesnego Izraela wzgardziło dobrami duchowymi, zawartymi w Słowie Bożym. Wiarę swą opierają oni bardziej na tradycji, tj. podaniu ustnym tzw. ojców kościoła i soborów niż na Biblii. Gardząc Słowem Bożym i zawartymi w nich obietnicami pozbywają się błogosławieństw z niego płynących. Zaniechali czekania na Królestwo Chrystusowe, które wkrótce ma być ustanowione, założyli sami królestwo pod panowaniem papiestwa i tym sposobem wrócili do rzeczy ziemskich, przemijających. Swoim postępowaniem jakby mówili: „Cóż mi pierworodztwo, gdyżem bliski śmierci”.

Jakubowi za wiarę i mocowanie się z Aniołem zostało zmienione imię na Izrael, co oznacza „Możny u Boga”. Jakub po zmianie imienia przedstawia wszystkich prawdziwie wierzących, lud poświęcony – zupełnie oddanych Bogu w Wieku Ewangelii, czyli duchowego Izraela. Są to ci, którzy zupełnie zaufali Bożym obietnicom, tym sposobem stają się przez wiarę dziećmi Abrahamowymi (Gal. 3:9).

Wszyscy posiadający wiarę Abrahamową są na wzór Jakuba ludźmi spokojnymi. Zainteresowani są wgłębianiem się w Słowo Boże – tym się karmią i rozkoszują na codzień. Pozbywają się ziemskich korzyści i uciech, które daje świat, gardzą nimi, natomiast cenią pierworodztwo i wszystkie przywileje odnoszące się do przyszłości i duchowego życia. Postępują zgodnie z wypowiedzią ap. Pawła: „Ale wszystko to, co mi było zyskiem, uznałem ze względu na Chrystusa za szkodę” Filip. 3:7.


Źródło
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
George 


Wyznanie: NAZAREJCZYK
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 1463
Wysłany: 2016-01-23, 18:29   Petroglyf - 'OFIAROWANIE' wykonany przez Puśię

RM napisał/a:
Pusia,
lubię to imię, być może jedno z najbardziej ulubionych przez mężczyzn.


Tak RM, to nie tylko bardzo przyjemne, ale i bardzo antyczne imię.

Poniżej 2000 letni rysunek na skale (petroglyf) - 'Ofiarowanie', wykonany przez ’Puśię', ("By Puśia, resident of Oṇi"), i link do ciekawego artykułu z Uniwersytetu w Berkeley USA.





Buddhism at Berkeley

http://wisdomquarterly.bl...t-berkeley.html
"Petroglyph of figures venerating a stūpa with offerings along with a Kharosṭhī inscription ("By Puśia, resident of Oṇi") from the 1st-2nd century C.E. on the upper Indus River in northern Pakistan at Chilas II ... "

Kiedyś Tobie obiecałem że napiszę o żonach i dzieciach Ezawa, chyba już czas aby się do tego zabrać.

Pozdrawiam

George
_________________
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

”Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go, ze został oszukany"
Mark Twain
 
 
George 


Wyznanie: NAZAREJCZYK
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 1463
Wysłany: 2016-01-23, 20:53   

Jachu napisał/a:
Można prosić o porządek w tematach wątków. Na niniejszym przykładzie ta potrzeba jest chyba widoczna.


Widzisz J, Administrator tego Forum pytał mnie czy jestem pewien tego imienia - Puśia:

ShadowLady86 napisał/a:
Jerzy Marian napisał/a:
Siedem Duchów Bożych, które są przed Jego Tronem, symbolizuje siedmioro dzieci Ezawa / Edoma, wnuka Abrahama i starszego bliźniaczego brata Jakuba / Izraela.

Oto ich imiona:

Marysia,

Pusia, [...]


Jesteś pewien tych imion?



- więc jest to też odpowiedź na jej pytanie.

Ale co do twoich bezwartościowych - nic ne wnoszących do dyskusji postów, to masz rację, wartało by zrobić z większością z nich porządek.

Pozdrawiam
George
_________________
Błąd w Historii prowadzi do błędu w Doktrynie.

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

”Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go, ze został oszukany"
Mark Twain
 
 
rol23 

Wyznanie: Bóg YHWH i Syn Boży Jezus
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 02 Sty 2016
Posty: 1587
Skąd: Polska
Wysłany: 2018-12-25, 14:03   

nesto napisał/a:

Niektórzy piją własny mocz i też im "pomaga" - nazywa się to urynoterapia.

Osobiście nie uczestniczę w rytualnych modlitwach i nie pijam własnego moczu :-D



Twój brak wiedzy i głupota w jej ukazywaniu mnie przeraża. Urynoterapia to jedna z najbardziej skutecznych metod leczenia wielu ciężkich chorób.
_________________
Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli (J 8,32 )
 
 
booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Pomógł: 180 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 3027
Skąd: Amsterdam,Londyn,Barcelona
Wysłany: 2018-12-26, 00:21   

rol23 napisał/a:
Urynoterapia to jedna z najbardziej skutecznych metod leczenia wielu ciężkich chorób.

Na zdrowie,rol23.Na zdrowie. :-D
_________________
Mówię tylko do tych którzy chcą mnie słuchać
Ci którzy nie chcą nie obchodzą mnie
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany
Ściana i tak zawsze swoje wie

https://www.youtube.com/watch?v=Hbq5UyaM8sk
 
 
tropiciel 


Pomógł: 63 razy
Dołączył: 11 Kwi 2013
Posty: 4962
Wysłany: 2019-04-01, 19:02   

Wyjaśnienie Prologu Jana 1 : 1 w wersji A. Buzzarda należy zdecydowanie odrzucić.

Jedyne logiczne wyjaśnienie :

https://www.youtube.com/watch?v=ggPTOefjes0


______________________
 
 
tropiciel 


Pomógł: 63 razy
Dołączył: 11 Kwi 2013
Posty: 4962
Wysłany: 2019-04-02, 08:03   

wyjaśnienie to jest logiczne, gdyż takie samo określenie greckie pojawia się w innych miejscach tekstów przypisywanych Janowi oraz w innych miejscach NT w nawiązaniu do początku działalności Mesjasza.

_______________________
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2019-04-29, 23:48   

"Na początku był Słowo. Słowo był u Boga i Słowo był bogiem"


"'Słowo' (po grecku: ho loʹgos - 'ten' Logos, jako osoba). 'Słowo' nie może być Bogiem, bo jest napisane, że "Słowo był u Boga"

W Jana 1:1 dwukrotnie użyto greckiego rzeczownika the·osʹ (bóg). Za pierwszym razem odnosi się on do Boga Wszechmocnego, u którego był Słowo („i Słowo [loʹgos] był u Boga [the·onʹ, forma fleksyjna wyrazu the·osʹ]”). Pierwszy the·osʹ jest poprzedzony wyrazem ton, formą biernikową greckiego rodzajnika, który wskazuje na odrębną tożsamość, w tym wypadku Boga Wszechmocnego („i Słowo był u [tego] Boga”).

Nie ma natomiast rodzajnika przed następnym the·osʹ w Jana 1:1. Dlatego w dosłownym tłumaczeniu powinno to brzmieć: „i bogiem był Słowo”. Część tłumaczy oddaje to drugie the·osʹ (pełniące tu funkcję orzecznika rzeczownikowego) przez „boski”, „boskiego rodzaju” albo „bogiem” [z małej litery].

W greczyźnie 'koine' występuje przy rzeczowniku rodzajnik (coś w rodzaju słowa „ten”) albo się go pomija i wtedy dane określenie nie odnosi się do konkretnego przedmiotu, lecz zależnie od kontekstu, zwłaszcza gdy pełni w zdaniu funkcję orzecznika, wyraża charakter, kategorię"
 
 
Paszko


Wyznanie: KRK
Pomógł: 37 razy
Dołączył: 31 Maj 2016
Posty: 453
Wysłany: 2019-04-30, 18:31   

eksplorator napisał/a:

„i bogiem był Słowo”.


W monoteizmie żydowskim nie ma miejsca na "małych bogów" - Szechina, Słowo Boga czy Mesjasz nie są "małymi bogami", tylko swoistym rodzajem teofanii Jedynego.

eksplorator napisał/a:

Część tłumaczy oddaje to drugie the·osʹ (pełniące tu funkcję orzecznika rzeczownikowego) przez „boski”, „boskiego rodzaju” albo „bogiem” [z małej litery].

Jak wyżej - boskość jako przynależność do Jedynego Boga oznacza w monoteizmie, że Słowo w istocie było Bogiem; również "bycie boskiego rodzaju" w monoteizmie oznacza, że jest się Bogiem, bo bycie istotą z rodzaju istot będących Jedynym Bogiem nie może oznaczać niczego innego, jak bycie Bogiem właśnie.
_________________
ΛΕΓΕΙ ΙΗΣΟΥΣ ΟΥΚ ΕΣΤΙΝ ΤΕΘΑΜΜΕ
ΝΟΝ Ο ΟΥΚ ΕΓΕΡΘΗΣΕΤΑΙ
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 13