Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Doswiadczenie z WB
Autor Wiadomość
adzient 

Wysłany: 2016-12-26, 20:55   

Eutychus napisał/a:
Mat 5:27-28 Słyszeliście, iż powiedziano: Nie będziesz cudzołożył. A Ja wam powiadam, że każdy kto patrzy na niewiastę i pożąda jej, już popełnił z nią cudzołóstwo w sercu swoim.

Jako prawnik wiesz ,że Jezus podał ustęp z Dekalogu.

Nic nowego nie wniósł:

"Zawarłem umowę ze swoimi oczyma, że nie spojrzę pożądliwie na pannę."Job 31,1

Paweł powiedział ,że do kreślenia tej sprawy nie ruszy bez Dekalogu.
Nie wiem o co ta dyskusja?

Paweł powiedział wyraźnie ,że bez Dekalogu nie wiedziałby co to jest grzech pożądania.
Zatem skoro odrzucisz Dekalog nie będziesz tego wiedział.
Dlaczego się droczysz? ;-)

Eutychus 
Rzymian 14:4

Wyznanie: Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego
Wysłany: 2016-12-26, 21:08   

adzient napisał/a:
Cytat:
Mat 5:27-28 Słyszeliście, iż powiedziano: Nie będziesz cudzołożył. A Ja wam powiadam, że każdy kto patrzy na niewiastę i pożąda jej, już popełnił z nią cudzołóstwo w sercu swoim.

Jako prawnik wiesz ,że Jezus podał ustęp z Dekalogu interpretując go.
Nic nowego nie wniósł:
Paweł powiedział ,że do kreślenia tej sprawy nie ruszy bez Dekalogu.
Nie wiem o co ta dyskusja?
Paweł powiedział wyraźnie ,że nie wiedziałby co to jest grzech pożądania.
Dlaczego się droczysz? ;-)

Prawnikiem nigdy nie byłem, nie jestem i raczej już nie będę.
Natomiast znam fajne powiedzenia, jak na przykład "Gadał dziad do obrazu'... :roll:
A stwierdzenie że Pan Jezus nic nowego (swoimi naukami), nie wniósł, wiele mówi o tym który do takich stwierdzeń się posuwa.
Gość Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)

adzient 

Wysłany: 2016-12-26, 21:17   

Eutychus napisał/a:
A stwierdzenie że Pan Jezus nic nowego (swoimi naukami), nie wniósł, wiele mówi o tym który do takich stwierdzeń się posuwa.

Mam na myśli ten konkretny przykład.
Czy możesz powiedzieć ,że Pan Jezus wniósł coś nowego skoro to samo około 2500 lat wcześniej powiedział Job?
Pan Jezus przez całe życie cytował torę i Stary testament.
W tym przypadku bylo podobnie.

Listek 

Wysłany: 2016-12-26, 21:18   

Eutychus napisał/a:

Odnowione przymierze przynosi nowy sposób wypełniania Prawa Bożego od wewnątrz, z serca wierzącego, natomiast nic nie zmienia w samym świętym Prawie Boga, czyli w jego świętych przykazaniach, według których mamy żyć sprawiedliwie.

Rz 5:19
Cytat:
"Bo jak przez nieposłuszeństwo jednego człowieka wielu stało się grzesznikami, tak przez posłuszeństwo jednego wielu stanie się sprawiedliwymi."

Dwa streszczone przykazania z Tory Boga to za mało by wychować sprawiedliwego człowieka.Potrzebna jest dokładna konkretyzacja Bożych przykazań.

Rz 13:9
Cytat:
"Albowiem przykazania: Nie cudzołó ż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj i wszystkie inne - streszczają się w tym nakazie: Miłuj bliźniego swego jak siebie samego."
Ostatnio zmieniony przez Listek 2016-12-26, 21:23, w całości zmieniany 1 raz  

adzient 

Wysłany: 2016-12-26, 21:20   

Eutychus napisał/a:

Prawnikiem nigdy nie byłem, nie jestem i raczej już nie będę.
Krystian napisał/a:
Jestem prawnikiem.

Przepraszam Cię.
Pomyliłem z Krystianem. ;-)

Pozdrawiam

adzient 

Wysłany: 2016-12-26, 21:22   

Listek napisał/a:

Odnowione przymierze przynosi nowy sposób wypełniania Prawa Bożego od wewnątrz, z serca wierzącego, natomiast nic nie zmienia w samym świętym Prawie Boga, czyli w jego świętych przykazaniach, według których mamy żyć sprawiedliwie.

Dokładnie:
" Takie zaś jest przymierze, które zawrę z domem Izraela po upływie owych dni, mówi Pan: Prawa moje włożę w ich umysły i na sercach ich wypiszę je, i będę im Bogiem, a oni będą mi ludem."

Mowa o tych samych prawach.
Inny jest sposób realizacji - z wewnątrz.

Eutychus 
Rzymian 14:4

Wyznanie: Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego
Wysłany: 2016-12-26, 22:06   

adzient napisał/a:

adzient napisał/a:
Czy możesz powiedzieć ,że Pan Jezus wniósł coś nowego skoro to samo około 2500 lat wcześniej powiedział Job?

"Księga Hioba należy do pism mądrościowych i stanowi rodzaj utworu dydaktycznego (tzw. maszal) [...] Szczegółowa analiza treści księgi i jej układu literackiego wskazuje, że dzieło to powstawało stopniowo [...] Na ogół przyjmuje się, że ostateczny kształt księga przybrała pod koniec przesiedlenia babilońskiego, jednak nie później niż w epoce hellenistycznej, najprawdopodobniej ok. 400r. przed Chr."
Przypis wstępu do księgi Hioba z Biblii w edycji Towarzystwa Świętego Pawła.

Podobny przypis z Biblii w przekładzie Ewangelicznego Instytutu Biblijnego Poznań 2016:

"Czas: Związki tekstowe Jb z Pwt, Ps, Prz, Iz i Ez sugerują redakcję Księgi w okresie Niewoli Babilońskiej (począwszy od 586 r. p. Chr.) lub po niej, na podstawie wcześniejszego materiału."

Tak więc nie Hiob powiedział 2500 lat wcześniej, tylko ok. 400 lat przed Chrystusem, napisali autorzy księgi Hioba.

adzient napisał/a:
Przepraszam Cię.
Pomyliłem z Krystianem.

Nie poczułem się urażony.
Gość Czy śmiertelnik może być sprawiedliwszy niż Bóg, a człowiek czystszy niż jego Stwórca? (Hi 4:17)

chryzolit

Wysłany: 2016-12-26, 23:19   

Listek napisał.
Cytat:
adzient odpisał.
Dokładnie:
" Takie zaś jest przymierze, które zawrę z domem Izraela po upływie owych dni, mówi Pan: Prawa moje włożę w ich umysły i na sercach ich wypiszę je, i będę im Bogiem, a oni będą mi ludem."

No tak Listek,nie znam takiego przymierza ;;odnowione''.
adzient.
Ap.Paweł dwa razy zacytował to proroctwo,i jego wypełnienie widzi w innych wydarzeniach.
Sprawdż list do Hebrajczyków.

Pozdrawiam.

adzient 

Wysłany: 2016-12-27, 07:51   

Eutychus napisał/a:
"Księga Hioba należy do pism mądrościowych i stanowi rodzaj utworu dydaktycznego (tzw. maszal) [...] Szczegółowa analiza treści księgi i jej układu literackiego wskazuje, że dzieło to powstawało stopniowo [...] Na ogół przyjmuje się, że ostateczny kształt księga przybrała pod koniec przesiedlenia babilońskiego, jednak nie później niż w epoce hellenistycznej, najprawdopodobniej ok. 400r. przed Chr."
Przypis wstępu do księgi Hioba z Biblii w edycji Towarzystwa Świętego Pawła.

Tak dokładnie to tego nie wiemy.
Jedne źrodła podają tak inne autorstwo przypisują Mojżeszowi.

"Księga zawiera 42 rozdziały pisane oryginalną formą języka hebrajskiego, różnie datowaną. Tradycja rabinistyczna przypisywała autorstwo Mojżeszowi[2]."

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%99ga_Hioba

"Zarówno uczeni żydowscy, jak i wczesnochrześcijańscy uznają za pisarza tej księgi Mojżesza. Styl i język fragmentów poetyckich poświadczają, że oryginał powstał w języku hebrajskim. Część napisana prozą wykazuje liczne podobieństwa do Pięcioksięgu, co przemawia właśnie za Mojżeszem. Historię cierpień Hioba mógł on poznać podczas 40-letniego pobytu w Midianie, a o końcowym okresie jego życia mógł się dowiedzieć w r. 1473 p.n.e., gdy Izrael w drodze do Ziemi Obiecanej znalazł się w pobliżu krainy Uc."

http://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/1200002476

Ale nie ma to większego znaczenia skoro napisano te słowa 400 lat przed Chrystusem to przed Chrystusem ,a nie po Chrystusie. ;-)

Odpowiedz do tematu