Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Anna01
2015-11-14, 23:26
Kain i ...
Autor Wiadomość
ShadowLady86 
Administrator

Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wysłany: 2015-11-12, 07:46   

booris napisał/a:
Jesli dobrze zrozumialem,to pomiedzy wygnaniem Kaina,a napietnowaniem go minelo kilkadziesiat lat?To przeciez nielogiczne i niekonsekwentne.Kain czekal kilkadziesiat lat,(az okolice Edenu sie zaludnia)zeby sie poskarzyc ze kazdy go moze zabic?

Właśnie o to chodzi. Sama Księga Rodzaju zakłada, że poza Adamem, Ewą i Kainem na Ziemi istnieli już inni ludzie. Kain miał za karę zostać wygnany na tułaczkę. Czyli zdala od swoich rodziców. W momencie samej rozmowy z Bogiem już zakłada, że może kogoś spotkać na swym wygnaniu.

(12) Gdy rolę tę będziesz uprawiał, nie da ci już ona więcej plonu. Tułaczem i zbiegiem będziesz na ziemi! (13) Kain rzekł do Pana: Zbyt wielka jest kara moja, abym mógł ją znieść. (14) Skoro mnie teraz wypędzasz z tej roli, i mam się ukrywać przed tobą, i być tułaczem i zbiegiem na ziemi, każdy, kto mnie spotka, będzie mógł mnie zabić! [rodz 4: 12-14]

Bóg w wersecie 12 powiedział do Kaina, że będzie tułaczem i zbiegiem. Na to Kain bezpośrednio odpowiada Bogu nawiązując do tego tułacza i zbiega w wersecie 14. Czekałby kilkadziesiąt lat, aż Adam i Ewa zaludniliby Ziemię, dzieci by się rozeszły na kilka stron świata? :-> I po kilkudziesięciu, wręcz kilkuset latach? Taka kara z opóźnionym zapłonem...
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]

Albertus 

Wysłany: 2015-11-12, 08:15   

Zacznę może od tego co już kilka razy pisałem a co najwyraźniej nie dotarło:

Kościół Katolicki nie nakazuje i nie prezentuje biblijnego literalnego fundamentalizmu i ja też takiego poglądu nie reprezentuję.

natomiast nawet dla zwolenników takiego poglądu zarzuty niedowiarka nie stanowią większego problemu.

kilkudziesięcioletnia przerwa w dialogu z Bogiem , która może się wydawać dzisiaj dziwna i nielogiczna nie byłaby dziwna w świecie w którym ludzie żyją setki, prawie tysiąc lat.

Nawet jeśli odrzucimy wytłumaczenie że między 12 a 13 wersetem była przerwa to słowa Kaina wcale nie muszą oznaczać że w chwili jego grzechu żyli na świecie inni ludzie.Przecież Kain wiedział Bożym nakazie danym pierwszym ludziom że mają zaludnić ziemię, wiedział więc że na ziemi niedługo będzie mnóstwo ludzi którzy będą mogli z nim zrobić to co on zrobił swojemu bratu.Jego słowa mogły wiec odnosić się do do przewidywanej przyszłości.

Natomiast natchnionemu autorowi biblijnemu nie chodziło o przekazanie nam ścisłej informacji o wydarzeniach historycznych ale o ponadczasowy opis kondycji grzesznika a w szczególności zabójcy

tropiciel 

Wysłany: 2015-11-12, 08:41   

ShadowLady86

o ile się nie mylę to dyskusja na temat Kaina toczy się w niewłaściwej rubryce. Kain to postać więc prawidłowe miejsce znajduje się w rubryce : POSTACIE - tutaj :

http://biblia.webd.pl/forum/viewforum.php?f=6

ShadowLady86 
Administrator

Wysłany: 2015-11-12, 08:46   

Tutaj na podstawie Kaina toczy się dyskusja: czy równolegle z Adamem i Ewą zostali stworzeni inni ludzie.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.

tropiciel 

Wysłany: 2015-11-12, 08:55   

ShadowLady86

ale to nie ta rubryka ! Rozumiem, że chodzi o to, aby mój temat dotyczący " Walki z Pismem Świętym " - nie był widoczny, bo co niektórych na tym forum to kłuje w oczy.

http://biblia-odchwaszczona.webnode.com

ShadowLady86 
Administrator

Wysłany: 2015-11-12, 12:02   

Ale o co chodzi? Że spadł na drugie miejsce w kolejności? No bez przesady tropicielu...

Problem pierwszych ludzi, czyli czy Adam i Ewa byli pierwszymi ludźmi, czy jednymi z pierwszych, to akurat jak najbardziej zagadnienie doktrynalne.

booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Wysłany: 2015-11-12, 13:15   

Albertus napisał/a:
Zacznę może od tego co już kilka razy pisałem a co najwyraźniej nie dotarło:

Kościół Katolicki nie nakazuje i nie prezentuje biblijnego literalnego fundamentalizmu i ja też takiego poglądu nie reprezentuję.

natomiast nawet dla zwolenników takiego poglądu zarzuty niedowiarka nie stanowią większego problemu.

kilkudziesięcioletnia przerwa w dialogu z Bogiem , która może się wydawać dzisiaj dziwna i nielogiczna nie byłaby dziwna w świecie w którym ludzie żyją setki, prawie tysiąc lat.

Nawet jeśli odrzucimy wytłumaczenie że między 12 a 13 wersetem była przerwa to słowa Kaina wcale nie muszą oznaczać że w chwili jego grzechu żyli na świecie inni ludzie.Przecież Kain wiedział Bożym nakazie danym pierwszym ludziom że mają zaludnić ziemię, wiedział więc że na ziemi niedługo będzie mnóstwo ludzi którzy będą mogli z nim zrobić to co on zrobił swojemu bratu.Jego słowa mogły wiec odnosić się do do przewidywanej przyszłości.

Natomiast natchnionemu autorowi biblijnemu nie chodziło o przekazanie nam ścisłej informacji o wydarzeniach historycznych ale o ponadczasowy opis kondycji grzesznika a w szczególności zabójcy

Wybacz Albertusie,ale pograzasz sie coraz bardziej.Sugerujesz,ze Kain wiedzial jak dlugo bedzie zyl i ze za kilkadziesiat lat moze byc przesladowany?Zauwaz rowniez,ze ten opis to pewien ciag wydarzen.Kain udaje sie do Nod i zaklada tam miasto.Nie osade,wies czy przysiolek.Miasto.Jak liczna musi byc populacja,by okreslic ludzkie siedlisko jako miasto?
To,jaki kosciol i w jaki sposob interpretuje te slowa,jest akurat najmniej istotne.Przekaz biblijny jest w tym przypadku jasny.Kain popelnil zbrodnie i zostal ukarany.Tu i teraz-nie na raty przez kilkadziesiat lat.

https://www.youtube.com/watch?v=Hbq5UyaM8sk

booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Wysłany: 2015-11-12, 13:30   

tropiciel napisał/a:
ShadowLady86

ale to nie ta rubryka ! Rozumiem, że chodzi o to, aby mój temat dotyczący " Walki z Pismem Świętym " - nie był widoczny, bo co niektórych na tym forum to kłuje w oczy.

http://biblia-odchwaszczona.webnode.com

Ooch...tropicielu,czyzbys byl zazdrosny? :-D

https://www.youtube.com/watch?v=Hbq5UyaM8sk

Marius Bienius 

Wysłany: 2015-11-12, 15:52   

Albertus napisał/a:

Pod warunkiem oczywiście, że świat w którym ludzie żyją tyle lat mógłby istnieć :-)

KobietaZMagdali 

Wyznanie: katoliczka
Pomogła: 235 razy
Wysłany: 2015-11-12, 15:58   

niedowiarek napisał/a:
Albertus, trudno dyskutować z kimś, kto najwyraźniej nie rozumie istoty problemu i z uporem maniaka cytuje kolejne bajki, idąc Twoim tokiem rozumowania, równie dobrze można powiedzieć, że Hitler był miłym człowiekiem, bo bardzo kochał swojego psa, to też jest swobodna interpretacja faktów.
Co się tyczy kościoła i nauki, zaczekaj do piątku, wtedy przedstawię fakty, nie intetpretacje, ciekaw jestem, co wtedy wyjaśniłsz.
A może masz jakieś wytłumaczenie na mój inny temat, ciało i krew, może być zabawnie.

Ta "swobodna interpretacja" fakt~ów opiera sie na badaniach nad kulturą antyczną i historią lud~ów starożytnych, ich sposobu myślenia i komunikacji ma swoje pod~łoże w antropologi kulturowej i historii literatury. Wiele os~ób zw~łaszcza w wyznaniach chrześcijańskich krytycznie nastawionych do KK uważa, że taka postawa podważa natchnienie Biblii. Jestem jednak osobiście przekonana, że natchnienie Biblii nie polega na odebraniu ludziom ich mentalności i tożsamości kulturowej dlatego takie badania pe~łnią ważną funkcje w procesie rozumienia przekazu Biblijnego. Cieszę, że Kości~ó~ł do kt~órego należę podziela takie zdanie.
„Odpędzanie wilków, zagrażających Bożej owczarni, jest na pewno czymś chwalebnym, ale czyni się to modlitwą, przykładem życia, głoszeniem słowa Bożego i przekonywaniem -- a nie poprzez zadawanie gwałtu. Gwałt zadawany w obronie prawdy nie tylko krzywdzi konkretnych ludzi, ale kompromituje prawdę, ci zaś, którzy się do niego uciekają, choć ich intencją było odpędzenie wilków, sami się w wilków przemieniają.”

http://www.youtube.com/watch?v=l_lp-owKS6E

KobietaZMagdali 

Wyznanie: katoliczka
Pomogła: 235 razy
Wysłany: 2015-11-12, 16:10   

niedowiarek napisał/a:
Jeśli chodzi o Adama i jego 800 lat życia, to znowu rodzi się pytanie, skoro mógł spłodzić tyle potomstwa, to z kim!? O ile się orientuje, spółkowanie w ramach rodziny jest kazirodztwem, czyli ciężkim grzechem, znowu nie trzyma się to kupy.

O kazirodztwie jako grzechu m~ówi bodajże dopiero prawo Mojżeszowe (jak pominę~łam jakąś wcześniejszą wzmiankę to mnie poprawcie). W wielu ludach świata starożytnego kazirodztwie by~ło rozpowszechnione jako forma "zatrzymania krwi"(nie rozcieńczania jej) w obrębie jednego rodu czego najbardziej znanym i najprostszym przyk~ładem są ma~łżeństwa między rodzeństwem Egipcie w dynastiach faraon~ów. Przed Mojżeszem jest mowa o Abrahamie, kt~órego żona sara by~ła zarazem jego siostrą. By~ć może stąd w prawie Mojżeszowym pojawiają bardzo dok~ładne zakazy kazirodztwa nie tylko między krewnymi ale i powinowatymi. Mają na celu odcią~ć nar~ód wybrany od tych praktyk.
„Odpędzanie wilków, zagrażających Bożej owczarni, jest na pewno czymś chwalebnym, ale czyni się to modlitwą, przykładem życia, głoszeniem słowa Bożego i przekonywaniem -- a nie poprzez zadawanie gwałtu. Gwałt zadawany w obronie prawdy nie tylko krzywdzi konkretnych ludzi, ale kompromituje prawdę, ci zaś, którzy się do niego uciekają, choć ich intencją było odpędzenie wilków, sami się w wilków przemieniają.”

http://www.youtube.com/watch?v=l_lp-owKS6E

ShadowLady86 
Administrator

Wysłany: 2015-11-12, 16:32   

KobietaZMagdali napisał/a:
O kazirodztwie jako grzechu m~ówi bodajże dopiero prawo Mojżeszowe (jak pominę~łam jakąś wcześniejszą wzmiankę to mnie poprawcie).

Tak, wcześniej bywały stosunki kazirodcze lub relacje zakazane w Prawie. Jakub wziął za żony dwie siostry, Lee i Rachelę. A córki Lota to nawet z nim współżyły i poczęły z nim dzieci. :shock:

KobietaZMagdali napisał/a:
Przed Mojżeszem jest mowa o Abrahamie, kt~órego żona sara by~ła zarazem jego siostrą.

Taki mały offtop. ;-) Tradycja talmudyczna oraz Flawiusz (pisał po grecku) informują nas, że Sara była tak naprawdę bratanicą Abrahama, córką jego brata Harana.

Abraham miał dwóch braci: Nachora i Arana. Aran, zostawiając po sobie syna imieniem Lot, a także dwie córki: Sarę i Melchę, umarł w krainie chaldejskiej [...] [Dawne Dzieje Izraela, Księga I: VI: 5]

Siostra w języku hebrajskim oznacza kilka rodzajów pokrewieństwa. Oczywiście, istnieje w Księdze Rodzaju takie zdanie:

(12) Zresztą jest ona rzeczywiście moją siostrą, jako córka ojca mego, lecz z innej matki; mimo to została moją żoną.[Rdz 20: 12]

Syn lub ojciec w hebrajskim może oznaczać ogólnie potomka lub przodka. Tak np. Jezus był nazywany synem Dawida, a Abraham generalnie ojcem narodów. Fraza „z tego samego ojca” w tym wersecie według tradycji talmudycznej oznacza fakt, że Terach był ojcem Abrahama, a dziadkiem Sary, córki Harana. Można o tym przeczytać na stronie Jewish History

niedowiarek 

Wysłany: 2015-11-12, 17:21   

Kobieto, masz prawo wierzyć w natchnienie i to co mówi kościół, ale Sama przyznajesz, że tak naprawdę Stary Testament jest zbiorem legend i mitów.
Ludzkość od zawsze szukała odpowiedzi na pytanie skąd się wzięliśmy, czy po śmieci jest jeszcze coś, wymyśliła wiele mitów i legend, począwszy od Majów i Azteków, poprzez mity greckie i rzymskie, buddyzm, islam czy chrześcijaństwo, niektóre z nich padły pod wpływem innych, inne nie wytrzymują konfrontacji z postępem wiedzy. Jeżeli jest Ci dobrze z nimi, ok. :-)
Natomiast Nowy Testament, to już inna bajka, tak naprawdę to właśnie on ukształtował nasza wiarę i rzutuje na nasze życie.
Czy jest natchniony, czy mówi całą prawdę?
Może to co mam zamiar napisać jutro, rzuci na to trochę inne światło.

Marius Bienius 

Wysłany: 2015-11-12, 17:45   

niedowiarek napisał/a:

Może to co mam zamiar napisać jutro, rzuci na to trochę inne światło.

Zapowiadasz, jakbyś miał jakoweś wiekopomne dzieło jutro opublikować ;-)

niedowiarek 

Wysłany: 2015-11-12, 18:16   

Ha ha, nie mam takich ambicji, chcę tylko podzielić się swoją wiedzą na pewne kwestie, które kościół skrzętnie stara się ukryć, przez co mało ludzi o tym wie, jeśli tylko ktoś bliżej zechce się z nimi zapoznać, bez problemu znajdzie odpowiednie materiały, jeśli tylko będzie wiedział czego szukać. :-)

Odpowiedz do tematu