Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czym jest Imię Boga?
Autor Wiadomość
Lukian 

Wyznanie: katolickie
Wysłany: 2016-01-12, 08:18   

EMET napisał/a:
Stąd też ponawiane wielokrotnie pytanie o imię własne Ducha Świętego

Duch Święty sam napisałeś:
EMET napisał/a:
W zastosowaniu do Boga imię jest synonimem Jego chwały i potęgi." -- strona 1635/1636, V wyd. BT, Wydawn. Pallottinum; edycja małego formatu.

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2016-01-12, 12:22   

Lukian napisał/a:
EMET napisał/a:
Stąd też ponawiane wielokrotnie pytanie o imię własne Ducha Świętego

Duch Święty sam napisałeś:
EMET napisał/a:
W zastosowaniu do Boga imię jest synonimem Jego chwały i potęgi." -- strona 1635/1636, V wyd. BT, Wydawn. Pallottinum; edycja małego formatu.

EMET:
Na dworze ponuro, a tutaj wesołość wzbudzona. :-D

Jak ma na imię [ew. jakie imię nosi] Duch Święty [inni: duch święty]? Odpowiedź: "Duch Święty". Po prostu "genialnie"!
Nie wiadomo tylko, czy stylizacyjnie w jęz. hebrajskim, aramejskim czy po grecku?

To tak, jakbym kogoś spytał o jego imię i nazwisko i usłyszał: nazywam się "Imię Nazwisko".

Na tym tutaj Forum wypowiedzi w stylu Usera o nicku 'Lukian' już padały; nic nowego, nic nowego. ;-)

Jednak: to nie jest odpowiedź na na pytanie o imię 'Ducha Świętego' [Bożego itp.]... :-(

Jakie imię posiada Syn Boży /?/, to nie ma odpowiedzi takiej: "Syn Boży" czy tp.

Stephanos, ps. EMET

Lukian 

Wysłany: 2016-01-12, 13:42   

dokładnie
Imię Boga to Ojciec , Syn i Duch
Mt 28:19 pau "Idźcie więc i pozyskujcie uczniów we wszystkich narodach! Udzielajcie im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego!"

p.s.
czy teraz napiszesz mi że werset ten jest sfałszowany?

EMET 

Wysłany: 2016-01-12, 13:48   

Lukian napisał/a:
dokładnie
Imię Boga to Ojciec , Syn i Duch
Mt 28:19 pau "Idźcie więc i pozyskujcie uczniów we wszystkich narodach! Udzielajcie im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego!"

p.s.
czy teraz napiszesz mi że werset ten jest sfałszowany?

EMET:
Udajesz czy, jak to się mawia: "A on dalej swoje"? :-/

Imię własne Boga - znane.
Imię własne Syna - znane.

Jakie jest, bo nie doczytałem wg konkretnej formy brzmieniowej, imię Ducha Świętego, skoro uważa się Go [nie wszyscy wszakże!] za Osobę Boską?
Konkretnie podać owe imię: po prostu podać. Tylko tyle.

Stephanos, ps. EMET

Lukian 

Wysłany: 2016-01-12, 14:39   

EMET napisał/a:
Imię własne Boga - znane.

a jak brzmi to Imię w NT?
Dlaczego Jezus nazywa Boga tylko i wyłącznie OJCEM?

Albertus 

Wysłany: 2016-01-12, 16:06   

Cytat:

I to Imię to Jezus?

Czy oznacza to że imię Syna to wyraz albo zestaw dźwięków?

Przecież imię Jezus było bardzo popularne i mnóstwo ludzi je nosiło i nosi.

imię Jezus bez odniesienia do Osoby Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego Syna Bożego nie ma żadnej mocy ani żadnego znaczenia.

A jeśli jest odniesienie do Jego Osoby to równie dobrym Imieniem jest Chrystus pomimo że to też tylko określenie oznaczające pomazańca które można odnosić do wielu ludzi.

Podobnie z Duchem Świętym - nie ma większego znaczenia jak Go nazywamy i wzywamy.

Imię Boga to nie jest magiczne kabalistyczne zaklęcie jak co niektórzy wierzą.

David77 

Wysłany: 2016-01-12, 16:10   

Ann78, Proroctwo z ks Izajasza mowi o tym że miała być przygotowana droga ,owe proroctwo wypełnił Jezus to on był tym który przyszedł w imieniu Boga jako jego przedstawicjel . Odnośnie faktu że Żydzi zeracali sie do Boga ,,Ojcze" mamy jako ciekawostkę ksiegi historyczne które wyraznie o tym fakcie mówią .Żydzi do dzisiaj w swoich modlitwach zwracają sie do Boga ,,Ojcze". Lukian W. ST Bóg jest nazywany Ojcem ale też o tym Bogu czytamy że ma on własne imię ,twierdzenie więc że imię Boga to Ojciec przeczy faktom. :-P

Pewnie nigdy nie slyszałeś o tym że w każdym wydaniu NT w j hebrajskim imię Boga występije w tekstach NT .Jak myślisz czy to jakiś spisek Mesjanistycznych Żydów ze ŚJ :-D

EMET 

Wysłany: 2016-01-12, 17:05   

Albertus napisał/a:
Cytat:

I to Imię to Jezus?

Czy oznacza to że imię Syna to wyraz albo zestaw dźwięków?

Przecież imię Jezus było bardzo popularne i mnóstwo ludzi je nosiło i nosi.

imię Jezus bez odniesienia do Osoby Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego Syna Bożego nie ma żadnej mocy ani żadnego znaczenia.

A jeśli jest odniesienie do Jego Osoby to równie dobrym Imieniem jest Chrystus pomimo że to też tylko określenie oznaczające pomazańca które można odnosić do wielu ludzi.

Podobnie z Duchem Świętym - nie ma większego znaczenia jak Go nazywamy i wzywamy.

Imię Boga to nie jest magiczne kabalistyczne zaklęcie jak co niektórzy wierzą.

EMET:
Co Ty, Userze, tak epatujesz owym 'zestawem dźwięków', imieniem pro forma [imię bez przyporządkowanej osoby, np. imię Jezus], „magicznym i kabalistycznym zaklęciem” [w kwestii Imienia Boga - JHVH], greckim określeniem na znaczący w hebr. „Mesjasz”? Swoich odczuć -- innym nie przypisuj, raczej. :-|
Kuriozalny wniosek Twój: „Podobnie z Duchem Świętym - nie ma większego znaczenia jak Go nazywamy i wzywamy.”.
Jakoś tak nie bagatelizujesz - raczej, jak myślę - ani Marii, ziemskiej matki Jezusa, ani samego Jezusa. Boga raczej, chyba, też nie traktujesz obcesowo…?

Przecież wiadomo, że <imię jako imię> można wyeksponować poprzez: zapisanie, wymówienie, nagranie dźwiękowe itp. Np. imię „Jezus” -- zgodnie z tym, co czytamy w Mat 1:21, 25; Łuk 1:31 -- zostało nadane Synowi Bożemu wg zapowiedzi anioła, czyli z Bożego nakazu – Łuk 2:21. Nic do rzeczy nie ma, że imię „Jezus” [napiszę w spolszczonej wersji] było znane i przyporządkowane również innym postaciom [tak i do dzisiaj – też].
Zarówno w odniesieniu do Imienia Boga – JHVH – jak i w odniesieniu do innych imion własnych [w tym i do imienia Syna Bożego]: istniał zapis owych imion własnych, istniała wymowa owych etc. Czy podasz mnie - tym sumptem - bez bagatelizującego podejścia: imię własne Ducha Bożego, skoro ma ów być Osobą Boską?

Żadna to „imię własne” typu w odpowiedzi: „Duch Święty nosi imię własne Ruach HaQqodesz”, "Duch Święty nosi imię Parakletos” i inne tp. Są i wypowiedzi typu: „Imię wspólne dla Trzech Osób Boskich”. Odpowiedzi te… są jako nie spełniające kryteriów dania odpowiedzi wprost na zadane pytanie o imię własne Ducha Bożego, skoro, jak wielu uważa, jest Osobą Boską. :-/

Owszem, bywały sytuacje, kiedy nie podano imienia, gdy o owe zapytano – vide: Rodz 32:29; Sędz 13:17, 18. Nie znaczyło to bezimienności tychże aniołów, bowiem np. anioł Gabriel jawnie swoje imię podał – vide: Łuk 1:19. Mamy i taką np. sytuację: Łuk 8:30.

Zatem, czekam/y/ na podanie wprost imienia Ducha Bożego, skoro jest [jak wielu uważa] Osobą Boską? Ew. napisanie, że nie wiemy czy tp. :?:

Stepanos, ps. EMET

Lukian 

Wysłany: 2016-01-12, 19:45   

Czy imię Jahwe jest imieniem własnym Boga?
Co ono oznacza?

Ann78 

Wyznanie: Wierzę w Jezusa
Wysłany: 2016-01-12, 21:05   

David77 napisał/a:
Ann78, Proroctwo z ks Izajasza mowi o tym że miała być przygotowana droga ,owe proroctwo wypełnił Jezus to on był tym który przyszedł w imieniu Boga jako jego przedstawicjel

Widzisz przecież, co jest napisane w Księdze Izajasza:

Głos się odzywa: Przygotujcie na pustyni drogę Pańską, wyprostujcie na stepie ścieżkę dla Boga naszego! Iz. 40, 3

Nie widzę tu słów: "dla przedstawiciela Boga naszego", nie przekręcaj więc Pisma, proszę.

Drogę dla Boga przygotował Jan, co widać w świadectwie, które wydal w Ewangelii Jana 1.

Ann78 

Wysłany: 2016-01-12, 21:09   

David77 napisał/a:

Pewnie nigdy nie slyszałeś o tym że w każdym wydaniu NT w j hebrajskim imię Boga występije w tekstach NT .Jak myślisz czy to jakiś spisek Mesjanistycznych Żydów ze ŚJ :-D

Sprawdź, że w hebrajskim tłumaczeniu występuje imię Jahwe wszędzie tam, gdzie uwypukla się w ten sposób boskość Jezusa Chrystusa. To zasadnicza różnica wobec tłumaczenia NŚ - tam jest odwrotnie, niestety :-(

EMET 

Wysłany: 2016-01-12, 22:04   

Ann78 napisał/a:
David77 napisał/a:

Sprawdź, że w hebrajskim tłumaczeniu występuje imię Jahwe wszędzie tam, gdzie uwypukla się w ten sposób boskość Jezusa Chrystusa. To zasadnicza różnica wobec tłumaczenia NŚ - tam jest odwrotnie, niestety :-(

EMET:
Czemu akurat "Jahwe", skoro akurat inaczej wobec zapisu z samogłoskami?

Zupełnie niezrozumiałe jest pisanie o boskości Jezusa w aspekcie użycia Imienia Bożego.

Co niby "na odwrót w PNŚ", jeśli chodzi o użycie Imienia Bożego?

Jeżeli bezsprzecznie Imię Boga Biblii - JHVH - jest przyporządkowane tylko i wyłącznie do Boga Najwyższego, to nie do przyjęcia jest nadużycie w postaci przyporządkowania - w pewnych miejscach hebrajskich wersji translacyjnych Ksiąg Nowego Przymierza - do Jezusa owej formy JHVH.
Tudzież też z formą < 'adhonaj >, gdzie w BH tylko i wyłącznie do samego Boga JHVH, podczas gdy, zdarza się, mamy w pewnych hebr. wersjach przekładowych przyporządkowywanie też Jezusowi.
Jednak: Przekład to jedynie przekład. Odzwierciedla interpretacyjne podejście tłumacza/y/. Żadne zdziwienie. :-(

Stephanos, ps. EMET

David77 

Wysłany: 2016-01-12, 22:53   

Cytat:
Ann78,

Sprawdź, że w hebrajskim tłumaczeniu występuje imię Jahwe wszędzie tam, gdzie uwypukla się w ten sposób boskość Jezusa Chrystusa. To zasadnicza różnica wobec tłumaczenia NŚ - tam jest odwrotnie, niestety

Czytałem PNS i sprawdzałem z tekstem hebrajskim , nic takiego nie ma o czym piszesz . Jeżeli piszesz prawdę to udowodnij swoją tezę , :-D

Tylko proszę nie pisz mi bo ,, bo ktoś tak powiedział '' :-D

Ann78 

Wysłany: 2016-01-13, 00:18   

Pytamy o Imię Boga? Tutaj jest odpowiedź:

13) Mojżesz zaś rzekł Bogu: Oto pójdę do Izraelitów i powiem im: Bóg ojców naszych posłał mię do was. Lecz gdy oni mnie zapytają, jakie jest Jego imię, to cóż im mam powiedzieć? (14) Odpowiedział Bóg Mojżeszowi: JESTEM, KTORY JESTEM. I dodał: Tak powiesz synom Izraela: JESTEM posłał mnie do was. (15) Mówił dalej Bóg do Mojżesza: Tak powiesz Izraelitom: JESTEM,Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was. To jest imię moje na wieki i to jest moje zawołanie na najdalsze pokolenia.
2 Mojż. 3

Lukian 

Wysłany: 2016-01-13, 07:23   

Bóg objawił się Mojżeszowi jako Jestem, Izraelici mówili o Nim w 3-osobie Jahwe
więc to Imię oznacza że Bóg jest zawsze obecny dla swojego ludu.
W NT imieniem jest Ojciec, ponieważ wyraża to imię relację do Syna

Dlaczego Jezus nauczył nas modlitwy Ojcze nasz, a nie Jahwe nasz?

Odpowiedz do tematu