Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czym jest Imię Boga?
Autor Wiadomość
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2016-01-13, 09:11   

Lukian napisał/a:
Bóg objawił się Mojżeszowi jako Jestem, Izraelici mówili o Nim w 3-osobie Jahwe
więc to Imię oznacza że Bóg jest zawsze obecny dla swojego ludu.
W NT imieniem jest Ojciec, ponieważ wyraża to imię relację do Syna

Dlaczego Jezus nauczył nas modlitwy Ojcze nasz, a nie Jahwe nasz?


Bzdura. Powtórzę ... imię Stwórcy trwa na wieki i nikt nigdy tego imienia nie wymarze z pamięci

Cytat:
Ps 86;9 BT (9) Przyjdą wszystkie ludy, które stworzyłeś, i Tobie, Jahwe, pokłon oddadzą, i będą sławiły Twe imię.

Ps 135;13 (13) Twe imię, Jahwe, trwa na wieki, Twa pamięć, Jahwe - z pokolenia w pokolenie
.


Imię Boga jest niezmienne i Jezus, którego imię brzmi יְהֹושׁוּעַ - Jehoszua "Jahwe wybawieniem" o tym imieniu mówił, a że
Twój przekład Biblii wymazał imię Stwórcy, to już Wasz problem.

Cytat:
Mat 6;9 (9) Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci imię Twoje!

Jan 17;6,26 BT (6) Objawiłem imię Twoje ludziom, których Mi dałeś ze świata. Twoimi byli i Ty Mi ich dałeś, a oni zachowali słowo Twoje. (26) Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał, aby miłość, którą Ty Mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich.


Jakie imię objawiał Jezus i jakie imię kazał święcić w modlitwie? Sam sobie odpowiedz na podstawie przedstawionych wersetów!
 
 
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2016-01-13, 09:59   

eksplorator napisał/a:
Jakie imię objawiał Jezus i jakie imię kazał święcić w modlitwie? Sam sobie odpowiedz na podstawie przedstawionych wersetów!

dlaczego Jezus , ani zaden chrześcijanin w NT nie uzywał imienia Jahwe?
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2016-01-13, 10:22   

Lukian napisał/a:
eksplorator napisał/a:
Jakie imię objawiał Jezus i jakie imię kazał święcić w modlitwie? Sam sobie odpowiedz na podstawie przedstawionych wersetów!

dlaczego Jezus , ani zaden chrześcijanin w NT nie uzywał imienia Jahwe?


Było by hipokryzją twierdzić że Jezus i Jego uczniowie nie używali imienia Jahwe. Po cóż tedy by je obwieszczali?!

Cytat:
Mal 2;1,2, BT (1) Teraz zaś do was, kapłani, odnosi się następujące polecenie: (2) Jeśli nie usłuchacie i nie weźmiecie sobie do serca tego, iż macie oddawać cześć memu imieniu, mówi Jahwe Zastępów, to rzucę na was przekleństwo i przeklnę wasze błogosławieństwo, a przeklnę je dlatego, że sobie nic nie bierzecie do serca.


Słyszeliście 'kapłani'? Od czasów napisania tych słów przez Malachiasza
do ponownego obwieszczania imienia Bożego przez Jego syna Jezusa
minęło około 400 lat. Dlatego właśnie Jezus oznajmiał imię swego Ojca
aby było 'uświęcone'. Kapłani imię Boga bezcześcili, jak to i dziś wielu czyni.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2016-01-13, 12:37   

EMET:
Czy Bóg i Ojciec Jezusa miał jakieś Imię własne, czy też były to imiona typu: „Bóg”, „Ojciec” - nawet podane w brzmieniowo [i w zapisie] w języku hebrajskim [ew. aramejskim]?
Co czytamy –
„Jezus im odrzekł: „Powiedziałem wam, a nie wierzycie. Dzieła, których dokonuję w imię mego Ojca, świadczą o mnie.” ” – wg Jana 10:25, PNŚ.
„Ojcze, otocz chwałą swoje imię. Wtedy doszedł głos z nieba: „Już otoczyłem je chwałą i jeszcze je chwałą otoczę”.” – wg Jana 12:28, PNŚ.
„A o cokolwiek poprosicie w imię moje, ja to uczynię, żeby Ojciec był otoczony chwałą w związku z Synem.” – wg Jana 14:13, PNŚ.
No i wreszcie najbardziej znana wypowiedź: „ Macie więc modlić się w ten sposób: „Nasz Ojcze w niebiosach, niech będzie uświęcone twoje imię.” ” – wg Mateusza 6:9, PNŚ.

Wynika więc z tych wypowiedzi, iż Ojciec niebiański – Bóg i Ojciec Jezusa – posiada swoje Imię własne: tak, jak swoje imię własne posiada Tegoż - Boga i Ojca – Syn Boży.
Skoro bez żenady do Syna per „Jezu, Jezus, Jezusie”, to... dodajemy też z szacunkiem wyrażenie „Pan”.
Polecam też tekst Malachiasza 1:6, 11; do Rzymian 15:9. Ba, sama Maria – wg Łukasza 1:49.

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Ann78 


Wyznanie: Wierzę w Jezusa
Dołączyła: 18 Sie 2015
Posty: 37
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-01-13, 14:37   

EMET napisał/a:

„A o cokolwiek poprosicie w imię moje, ja to uczynię, żeby Ojciec był otoczony chwałą w związku z Synem.” – wg Jana 14:13, PNŚ.



(13) I o cokolwiek prosić będziecie w imieniu moim, to uczynię, aby Ojciec był uwielbiony w Synu.
-BW
(13) A o cokolwiek prosić będziecie w imieniu mojem, to uczynię, aby był uwielbiony Ojciec w Synu. - BG

Wszystkie inne przekłady, interlinearny także mówią o uwielbieniu Ojca w Synu (a nie "w związku z Synem" jak podaje NŚ)
_________________
"A ten, kto pragnie, niech przychodzi, a kto chce, niech darmo weźmie wodę żywota" Ap. 22,17
 
 
Ann78 


Wyznanie: Wierzę w Jezusa
Dołączyła: 18 Sie 2015
Posty: 37
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-01-13, 15:04   

Wklejam fragment artykułu nt. imienia Bożego:

Imię Boga
Chrześcijanie otrzymali swoją nazwę z powodu naśladowania i wychwalania Jezusa Chrystusa; po raz pierwszy nazwa "chrześcijanie" została użyta w Antiochii podczas służby apostoła Pawła (Dzieje Apostolskie 11,26). Paweł wciąż podkreślał, że bycie chrześcijaninem oznacza bycie świadkiem Chrystusa wobec ludzi, świadkiem Jego słów i czynów. Świadkowie Jehowy z kolei wierzą, że powinniśmy skupiać się wyłącznie na uwielbieniu Boga Ojca (który w Starym Testamencie często zwany jest Jahwe). Imię "Jehowah" jednakże powstało poprzez dodanie przez chrześcijan samogłosek do hebrajskiego tetragramu "YHWH", które oryginalnie pochodziło z tego słowa, a które obecnie znamy jako "Jahweh" po hebrajsku i "Jehovah" po grecku. Chrześcijanie ewangelikalni rozumieją, że Jezus jest Bogiem w całej swej pełni, równy Bogu Ojcu w kwestii boskości, ale odmienny względem niego z tytułu pełnionej funkcji. Chrześcijanie rozpoznali, że jedno z imion Boga Ojca jest Jahwe, jednakże jest wiele innych imion i tytułów w Piśmie odnoszących się do Boga Ojca.

Czytaj więcej: http://www.gotquestions.o...l#ixzz3x8JYY2yh
_________________
"A ten, kto pragnie, niech przychodzi, a kto chce, niech darmo weźmie wodę żywota" Ap. 22,17
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2016-01-13, 16:07   

Ann78 napisał/a:
Wklejam fragment artykułu nt. imienia Bożego:

Imię Boga
Chrześcijanie otrzymali swoją nazwę z powodu naśladowania i wychwalania Jezusa Chrystusa; po raz pierwszy nazwa "chrześcijanie" została użyta w Antiochii podczas służby apostoła Pawła (Dzieje Apostolskie 11,26). Paweł wciąż podkreślał, że bycie chrześcijaninem oznacza bycie świadkiem Chrystusa wobec ludzi, świadkiem Jego słów i czynów. Świadkowie Jehowy z kolei wierzą, że powinniśmy skupiać się wyłącznie na uwielbieniu Boga Ojca (który w Starym Testamencie często zwany jest Jahwe). Imię "Jehowah" jednakże powstało poprzez dodanie przez chrześcijan samogłosek do hebrajskiego tetragramu "YHWH", które oryginalnie pochodziło z tego słowa, a które obecnie znamy jako "Jahweh" po hebrajsku i "Jehovah" po grecku. Chrześcijanie ewangelikalni rozumieją, że Jezus jest Bogiem w całej swej pełni, równy Bogu Ojcu w kwestii boskości, ale odmienny względem niego z tytułu pełnionej funkcji. Chrześcijanie rozpoznali, że jedno z imion Boga Ojca jest Jahwe, jednakże jest wiele innych imion i tytułów w Piśmie odnoszących się do Boga Ojca.

Czytaj więcej: http://www.gotquestions.o...l#ixzz3x8JYY2yh


EMET:
"Chrześcijanie rozpoznali, że jedno z imion Boga Ojca jest Jahwe, jednakże jest wiele innych imion i tytułów w Piśmie odnoszących się do Boga Ojca.".

Nie musieli 'nic rozpoznawać', bowiem wiedzieli i znali. Dziwne by było, żeby chrystianie Jezusowo-apostolscy nie mieli pojęcia o Imieniu Boga: wystarczy, że otworzyli teksty ze Starego Przymierza po hebrajsku.

Skoro mieli śpiewać i recytować Psalmy [vide: 1Kor 14:26; Kol 3:16; Jak 5:13], to wszak tam bardzo dużo tekstów o Imieniu Boga, nawet zaczynający i kończący BH Psalm [1 i 150]. Proszę poczytać nadto Psalm 115:1 oraz 148 i 149.
Też interesująca wypowiedź w do Rzymian 9:17.

Po raz kolejny napiszę, że co innego są różne miana, tytuły, określenia itp. w odniesieniu do Boga Biblii -- a jest takowych "co nieco" -- a co innego, gdy mamy wyartykułować nieenigmatycznie Imię własne jako Imię własne. :!:

Dla przykładu --
II Księga Biblii [Exodus; Wyjścia] nosi w hebrajskim nazwę "Szemot" [ew. dokł.: "Szemoth"] od początkowych słów: "A_oto imiona" ['Interlinia Vocatio', Tom PIĘCIOKSIĄG], w hebr.: < ve'elle(h) szemoth > [trans. uproszczona]. "Szemoth" -- to liczba mnoga oznaczająca "imiona" [od "imię"]. Po wstępnym oznajmieniu co do owych 'imion...', mamy od w. 2 [1:2] wymienione owe "imiona" konkretnie i nielakonicznie: "Ruben /hebr.: "Reuwen"], Szymon [hebr.: "Szim'on"], ...".

Bóg wielokrotnie sam oznajmiał swoje Imię - np. Izaj 42:8. Mamy i oznajmienia typu Psalm 83:19/18/. To tylko pojedyncze przykłady... :->

Skoro Ks. Nowego Przymierza jak najbardziej nawiązują do Ksiąg Starego Przymierza, to nieobce było Chrystianom Jezusowo-apostolskim owe Imię własne Boga.

Niepewnością dokładnej wymowy Imienia [?], próbuje się jakby "usunąć w kąt" wymowę i zapis wprost Imienia jako Imienia, bądź też rozwadniać kwestię poprzez mnożenie "imion" Boga; podczas, gdy mamy, a i owszem, różne miana, tytuły itp.
Ponoć w Koranie mamy 99 imion Allaha... :aaa:
Dałoby się też wymienić i naliczyć "co nieco" tytułów, mian i określeń Boga Biblii...
Można by pomieścić kiedyś o tym jakiś post, nawet.

Stąd też nawet w Przekładach i komentarzach biblistów katolickich mamy: "JHWH, jhwh [nawet!]"; niekoniecznie nawet "Jahwe".
Osobiście na Forum preferuję zapis bezsamogłoskowy zapis "JHVH" ["V" - ze względu na literę v[av], w odróżnieniu od w[eth]=bh[eth]].
Niemniej jednak sztucznością byłoby np. w pieśniach pochwalnych [np. Kol 3:16] manierycznie per "JHVH", zamiast jakiejś konkretnej formy fonetycznej wymowy dźwiękowej.
Ongiś przed laty śpiewałem - pospołu z prawowiernymi katolikami - Psalm 116 z użyciem Imienia Boga w wersji "Jahwe" [wg II wyd. BT] - w okresie 'Wielkanocnym'. Do dzisiaj pobrzmiewają mnie słowa z w. 13 tegoż Psalmu [116]: "Podniosę kielich zbawienia i wezwę imienia Jahwe." [BT, II wyd., ed. 1971r.]. ;-)

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Ann78 


Wyznanie: Wierzę w Jezusa
Dołączyła: 18 Sie 2015
Posty: 37
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-01-13, 19:15   

EMET napisał/a:
Ann78 napisał/a:
Wklejam fragment artykułu nt. imienia Bożego:

Imię Boga
Chrześcijanie otrzymali swoją nazwę z powodu naśladowania i wychwalania Jezusa Chrystusa; po raz pierwszy nazwa "chrześcijanie" została użyta w Antiochii podczas służby apostoła Pawła (Dzieje Apostolskie 11,26). Paweł wciąż podkreślał, że bycie chrześcijaninem oznacza bycie świadkiem Chrystusa wobec ludzi, świadkiem Jego słów i czynów. Świadkowie Jehowy z kolei wierzą, że powinniśmy skupiać się wyłącznie na uwielbieniu Boga Ojca (który w Starym Testamencie często zwany jest Jahwe). Imię "Jehowah" jednakże powstało poprzez dodanie przez chrześcijan samogłosek do hebrajskiego tetragramu "YHWH", które oryginalnie pochodziło z tego słowa, a które obecnie znamy jako "Jahweh" po hebrajsku i "Jehovah" po grecku. Chrześcijanie ewangelikalni rozumieją, że Jezus jest Bogiem w całej swej pełni, równy Bogu Ojcu w kwestii boskości, ale odmienny względem niego z tytułu pełnionej funkcji. Chrześcijanie rozpoznali, że jedno z imion Boga Ojca jest Jahwe, jednakże jest wiele innych imion i tytułów w Piśmie odnoszących się do Boga Ojca.

Czytaj więcej: http://www.gotquestions.o...l#ixzz3x8JYY2yh


EMET:
"Chrześcijanie rozpoznali, że jedno z imion Boga Ojca jest Jahwe, jednakże jest wiele innych imion i tytułów w Piśmie odnoszących się do Boga Ojca.".

Nie musieli 'nic rozpoznawać', bowiem wiedzieli i znali. Dziwne by było, żeby chrystianie Jezusowo-apostolscy nie mieli pojęcia o Imieniu Boga: wystarczy, że otworzyli teksty ze Starego Przymierza po hebrajsku.



Dobrze, dajmy więc przemówić osobom, dla których język hebrajski jest bliższy niż dla nas. Strona jest po angielsku (można ją automatycznie przetłumaczyć ;-) ), a mówi mniej więcej o tym:

"Tutaj znajdziesz podstawowe informacje na temat alfabetu hebrajskiego, samogłosek i gramatyki biblijnego języka hebrajskiego, dzięki czemu będziesz mógł lepiej zrozumieć Pisma z hebrajskiego punktu widzenia."

Omawiany jest tam dość szczegółowo temat Imienia Bożego:
http://www.hebrew4christi.../YHVH/yhvh.html
_________________
"A ten, kto pragnie, niech przychodzi, a kto chce, niech darmo weźmie wodę żywota" Ap. 22,17
 
 
Ann78 


Wyznanie: Wierzę w Jezusa
Dołączyła: 18 Sie 2015
Posty: 37
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-01-13, 19:21   

Warto zobaczyć jeszcze to:
http://www.hebrew4christi...mes_of_g-d.html
_________________
"A ten, kto pragnie, niech przychodzi, a kto chce, niech darmo weźmie wodę żywota" Ap. 22,17
 
 
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2016-01-13, 19:27   

EMET napisał/a:
Czy Bóg i Ojciec Jezusa miał jakieś Imię własne, czy też były to imiona typu: „Bóg”, „Ojciec” - nawet podane w brzmieniowo [i w zapisie] w języku hebrajskim [ew. aramejskim]?
Co czytamy –
„Jezus im odrzekł: „Powiedziałem wam, a nie wierzycie. Dzieła, których dokonuję w imię mego Ojca, świadczą o mnie.” ” – wg Jana 10:25, PNŚ.
„Ojcze, otocz chwałą swoje imię. Wtedy doszedł głos z nieba: „Już otoczyłem je chwałą i jeszcze je chwałą otoczę”.” – wg Jana 12:28, PNŚ.
„A o cokolwiek poprosicie w imię moje, ja to uczynię, żeby Ojciec był otoczony chwałą w związku z Synem.” – wg Jana 14:13, PNŚ.
No i wreszcie najbardziej znana wypowiedź: „ Macie więc modlić się w ten sposób: „Nasz Ojcze w niebiosach, niech będzie uświęcone twoje imię.” ” – wg Mateusza 6:9, PNŚ.

Wynika więc z tych wypowiedzi, iż Ojciec niebiański – Bóg i Ojciec Jezusa – posiada swoje Imię własne: tak,

zapomniałeś o tym ,że określenie "imię" zastępuje osobę:
1Krl 8:29 pau "Niech Twoje oczy będą zwrócone w nocy i w dzień ku temu domowi. Przyrzekłeś bowiem: «W tym miejscu będzie obecne moje imię». Wysłuchaj więc modlitwy, którą Twój sługa wznosi w tym miejscu."
będzie obecne moje imię czyli bedę tam obecny
EMET napisał/a:
Skoro Ks. Nowego Przymierza jak najbardziej nawiązują do Ksiąg Starego Przymierza, to nieobce było Chrystianom Jezusowo-apostolskim owe Imię własne Boga.

tylko dlaczego go nie używali?,
jak na złość nie ma w NT ani razu Imienia Jahwe
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
Ann78 


Wyznanie: Wierzę w Jezusa
Dołączyła: 18 Sie 2015
Posty: 37
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-01-13, 19:46   

Jeszcze jeden cytat ze strony:

"YHWH

Święte imię Boga było wypowiadane jedynie 10 razy w roku (podczas Jom Kippur). Kiedy tylko ludzie Je słyszeli, padali [na ziemię] z głębokim szacunkiem"

http://www.hebrew4christi.../YHVH/yhvh.html
na samym dole...

To by się zgadzało z przykazaniem Bożym 2 Mojż. 20, 7:
Nie nadużywaj imienia Pana, Boga twojego, gdyż Pan nie zostawi bez kary tego, który nadużywa imienia jego.
_________________
"A ten, kto pragnie, niech przychodzi, a kto chce, niech darmo weźmie wodę żywota" Ap. 22,17
 
 
Ann78 


Wyznanie: Wierzę w Jezusa
Dołączyła: 18 Sie 2015
Posty: 37
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-01-13, 19:49   

Lukian napisał/a:

tylko dlaczego go nie używali?,
jak na złość nie ma w NT ani razu Imienia Jahwe


...a mamy ponad 5000 zachowanych manuskryptów Nowego Testamentu:
http://www.josh.pl/index....-razy-kopiowany
_________________
"A ten, kto pragnie, niech przychodzi, a kto chce, niech darmo weźmie wodę żywota" Ap. 22,17
 
 
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2016-01-13, 19:55   

w księgach deuterokanonicznych też nie ma Imienia Jahwe
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2016-01-13, 19:59   

Ann78 napisał/a:
Warto zobaczyć jeszcze to:
http://www.hebrew4christi...mes_of_g-d.html


EMET:
Strona znana mnie od dawna...

Podają po angielsku: Hebrew Names of God -- Shemot Ha-Elohim
czyli: Hebrajskie Imiona Boga.

Jednak, jak to pisuję --
Poza formami "JHVH" oraz "JH = Jah", pozostałe reszta -- to nie są żadne imiona własne jako imiona własne, lecz...

Ba, wystarczy mieć wgląd w Konkordancje do Biblii Hebrajskiej, żeby pod koniec przeważnie dostrzec dział: Nomina Propria Omnia Atque [jak u Mandelkerna, Tom II].
U Lisowsky'ego: Nomina Propria Omnia [pozycja I-tomowa].
Jak już przytaczałem biblistę zakonnego, ks. Synowca... wprawdzie popularnie piszą per "imiona Boga", to jednak uściślają, kiedy chodzi o właściwe imię własne Boga.
Tak też przywoływana często opinia z 'Przedmowy' do I wyd. BT: "Wprowadzamy dalej wszędzie Boże imię Jahwe tam, [...]".

Należy dodać, że także i ludzie -- poza imionami własnymi -- posiadali różne przydomki itp. nie były to jednak owych imiona własne wg kryterium "imię własne". Np. Mar 3:17; Dz Ap 1:23; Izaj 63:16 [por. Jer 50:34]. Mamy też możliwością posiadać zapis w językach spisania [hebr., gr.].

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2016-01-13, 20:03   

EMET napisał/a:
Poza formami "JHVH" oraz "JH = Jah", pozostałe reszta -- to nie są żadne imiona własne jako imiona własne

Rdz 33:19 pau "Potem nabył za sto kesitów kawałek pola od Chamora, ojca Sychema. Tam właśnie rozbił swój namiot. Wzniósł tam również ołtarz i nazwał go imieniem El, Bóg Izraela."
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 11