Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Matka Pana
Autor Wiadomość
Yarpen Zirgin 
Katolik

Wyznanie: Kościół katolicki
Wysłany: 2016-02-06, 16:18   

daglezja77 napisał/a:
Lukian napisał/a:
J 20:28 pau "Tomasz wyznał Mu w odpowiedzi: „Pan mój i Bóg mój!"."

Co to ma do rzeczy

To, że tę wiarę wyznał, Chrystus go nie skorygował, a inni Apostołowie tez nie protestowali. :)

Cytat:
w Wyjścia 7:1 Bogiem nazwano Mojżesza..Czy przestał być człowiekiem?

Został nazwany bogiem, a nie Bogiem. :)

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2016-02-06, 16:28   

David77 napisał/a:
Yarpen Zirgin,

Cytat:
Nie kombinuj. W tej wypowiedzi św. Tomasz o Chrystusie powiedział "Pan mój i Bóg mój" i wyznał w ten sposób swoją wiarę, że Jezus jest jego Bogiem, a nie "uznał Jehowę za jedynego Boga".

Nie wyrywaj wersetu z kontekstu , najpierw zapoznaj się z całym kontekstem a później wyciągaj wnioski .

Kontekst niczego nie zmienia w wyznaniu św. Tomasza.

Cytat:
Zwrot Bóg mój apostoł Paweł używa do Boga Ojca , nie ma ani jednego wersetu aby ten zwrot był używany do Syna Bożego Jezusa Chrystusa

Przecież zacytowałem taki fragment: J 20:28. Św. Tomasz Apostoł tak powiedział o Chrystusie. :-)

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

David77 

Wysłany: 2016-02-06, 17:53   

Yarpen Zirgin,

Cytat:

Właśnie kontekst zmienia bardzo dużo

Jezus ukazuje się Marii Magdalenie i mówi do niej pewne słowa które ma przekazać jego uczniom

ew Jan 20;17 Rzekł jej Jezus: Nie dotykaj mnie, bo jeszcze nie wstąpiłem do Ojca; ale idź do braci moich i powiedz im: Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego, do Boga mego i Boga waszego.

Co miała zrobić Maria Magdalena ? Jezus powiedział do niej aby poszła do jego uczniów i im przekazała słowa Pana ,, Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego do Boga mego i Boga waszego

Maria więc z pewnością wszystko przekazała uczniom co jej polecił Jezus

ew Jan 20;18 I przyszła Maria Magdalena, oznajmując uczniom, że widziała Pana i że jej to powiedział

Czy na podstawie tych słów któryś z jego uczniów doszedł do wniosku że Jezus jest zarówno Panem jak i Bogiem ? , nikt z nich podczas pierwszego spotkania się z Jezusem nie doszedł do takiego wniosku . Ze sprawozdania wynika że Tomasza nie było z nimi kiedy Jezus ukazał im się .

ew Jan 20;24 ,25 A Tomasz, jeden z dwunastu, zwany Bliźniakiem, nie był z nimi, gdy przyszedł Jezus.

(25) Powiedzieli mu tedy inni uczniowie: Widzieliśmy Pana. On zaś im rzekł: Jeśli nie ujrzę na rękach jego znaku gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej w bok jego, nie uwierzę.

26-27 A po ośmiu dniach znowu byli w domu uczniowie jego i Tomasz z nimi. I przyszedł Jezus, gdy drzwi były zamknięte, i stanął pośród nich, i rzekł: Pokój wam! (27) Potem rzekł do Tomasza: Daj tu palec swój i oglądaj ręce moje, i daj tu rękę swoją, i włóż w bok mój, a nie bądź bez wiary, lecz wierz.

Podstawowe pytanie jakie powinieneś sobie postać to dzięki komu Tomasz mógł oglądać zmartwychwstałego Pana ?

Dz 10;40,41 Ale Bóg wzbudził go trzeciego dnia i dozwolił mu się objawić. (41) Nie całemu ludowi, lecz świadkom uprzednio wybranym przez Boga, nam, którzy z nim jedliśmy i piliśmy po jego zmartwychwstaniu.

Kiedy Tomasz zobaczył swego Pana mówi do Jezusa Pan mój i Bóg mój

mówiąc Pan mój ma na myśli Jezusa , mówiąc Bóg mój ma na myśli Boga i Ojca Jezusa Chrystusa który uznał go za godnego zobaczenia jego Syna .

Tym który całe zdarzenie opisał był apostoł Jan ,był świadkiem słów Tomasza , słyszał jakie słowa Tomasz skierował do Jezusa , wobec tego do jakiego wniosku doszedł Jan ?

ew Jan 20;(30) I wiele innych cudów uczynił Jezus wobec uczniów, które nie są spisane w tej księdze; (31) te zaś są spisane, abyście wierzyli, że Jezus jest Chrystusem, Synem Boga, i abyście wierząc mieli żywot w imieniu jego.

Zatem kontekst fragmentu ew Jana 20 roz..przeczy temu jakoby Tomasz nazwał Jezus swoim Bogiem .

Gdyby Jezus był tym samym Bogiem co Bóg Ojciec to wówczas nie mówił by że wstępuje do Boga swojego gdyż rzeczywistości szedł by do samego siebie :-D

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2016-02-06, 18:27   

David77 napisał/a:
Yarpen Zirgin,

Cytat:

Właśnie kontekst zmienia bardzo dużo

Przykro mi, ale nie zmienia.

Cytat:
Jezus ukazuje się Marii Magdalenie i mówi do niej pewne słowa które ma przekazać jego uczniom

ew Jan 20;17 Rzekł jej Jezus: Nie dotykaj mnie, bo jeszcze nie wstąpiłem do Ojca; ale idź do braci moich i powiedz im: Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego, do Boga mego i Boga waszego.

Co miała zrobić Maria Magdalena ? Jezus powiedział do niej aby poszła do jego uczniów i im przekazała słowa Pana ,, Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego do Boga mego i Boga waszego

I mamy tu podkreślenie różnicy pomiędzy Chrystusem i ludźmi, bo gdyby jego relacje z Bogiem Ojcem były identyczne jak nasze, to powiedziałby "Boga naszego". :)

Cytat:
Kiedy Tomasz zobaczył swego Pana mówi do Jezusa Pan mój i Bóg mój

mówiąc Pan mój ma na myśli Jezusa , mówiąc Bóg mój ma na myśli Boga i Ojca Jezusa Chrystusa który uznał go za godnego zobaczenia jego Syna .

Nie naciągaj tekstu. Tomasz Chrystusowi odpowiedział "Pan mój i Bóg mój", a nie dwóm osobom. Chrystus zaś temu nie zaprzeczył, tylko to pochwalił.

kodak27 

Wysłany: 2016-02-06, 19:41   

David77 napisał/a:
Zwrot Bóg mój apostoł Paweł używa do Boga Ojca , nie ma ani jednego wersetu aby ten zwrot był używany do Syna Bożego Jezusa Chrystusa
Dokładnie i prosto wyjaśniłeś owe twierdzenie Tomasza. Ja również wcześniej je podałem Yarpenowi, lecz ten zarzucił mi jakoweś kombinacje. Dlaczego zarzucił? Ponieważ kłócą się z jego wykładnią katechizmu i filozoficznych dogmatów wymyślonych przez Krk na potrzeby swojej niczym nie uzasadnionej uzurpacji do supremacji nad ludźmi. Stąd ich pomysł na chrzczenie niemowląt... między innymi.., potem pomysł na dogmat o czyśćcu, a jak potem śpiewał Cugowski.., "Wszyscy święci balują w niebie," a dla heretyków ogień piekielny, jak możemy się dowiedzieć z historii inkwizycji, a i wielu historycznych filmów, bądź takowych książek. Dlatego ja jestem dla Yarpena "kombinatorem" bo w ogóle nie uznaję żadnego prymatu, supremacji Krk nad swoją osobą, a uznaję wyłącznie Biblię i jej Autora! ;-)

daglezja77 

Wysłany: 2016-02-06, 19:50   

Yarpen Zirgin napisał/a:
daglezja77 napisał/a:
Lukian napisał/a:
J 20:28 pau "Tomasz wyznał Mu w odpowiedzi: „Pan mój i Bóg mój!"."

Co to ma do rzeczy

To, że tę wiarę wyznał, Chrystus go nie skorygował, a inni Apostołowie tez nie protestowali. :)

Cytat:
w Wyjścia 7:1 Bogiem nazwano Mojżesza..Czy przestał być człowiekiem?

Został nazwany bogiem, a nie Bogiem. :)

Wyj.7:1 (BT)

Pan odpowiedział Mojżeszowi: Oto Ja uczynię cię jakby Bogiem faraona, a Aaron, brat twój, będzie twoim prorokiem

:mrgreen:

BG

I rzekł Pan do Mojżesza: Oto, postanowiłem cię za Boga Faraonowi, a Aaron, brat twój, będzie prorokiem twoim.

Np. adminka zablokowała mi właśnie PW bo skrytykowałem to co pisze w postach. Nie ma po co tu zaglądać.

kodak27 

Wysłany: 2016-02-06, 19:54   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Nie naciągaj tekstu. Tomasz Chrystusowi odpowiedział "Pan mój i Bóg mój", a nie dwóm osobom. Chrystus zaś temu nie zaprzeczył, tylko to pochwalił.
Ależ żonglerka z twojej strony, jak możesz komuś zarzucać naciąganie tekstu, jak sam dokładnie robisz to ty i w żywe oczy? Tomasz zwracając się do Jezusa mówił o nim samym a potem mówił o uznaniu Ojca, Boga Jezusa będącego w niebie. Oj Yarpen, Yarpen..., jak ci nie wstyd takiego zachowania, zabraniasz innym wyciągania prawidłowych wniosków tylko dlatego, że nie pasują do katechizmu i dogmatycznej filozofii Krk!

kodak27 

Wysłany: 2016-02-06, 20:01   

Yarpen Zirgin napisał/a:
I mamy tu podkreślenie różnicy pomiędzy Chrystusem i ludźmi, bo gdyby jego relacje z Bogiem Ojcem były identyczne jak nasze, to powiedziałby "Boga naszego". :)
Czyli co, że według twojego toku rozumowania, Jezus Chrystus żyjąc na ziemi nie był człowiekiem z krwi i kości?

David77 

Wysłany: 2016-02-06, 20:05   

Yarpen Zirgin,

Cytat:
Przykro mi, ale nie zmienia.

Kontekst mówi o Bogu i Ojcu jak i o Jego Synu Jezusie Chrystusie
Cytat:

Czy uczniowie Jezusa mieli innego Boga :-D

Nie podlega dyskusji że Bóg i Ojciec Jezusa Chrystusa jest tym samym Bogiem chrześcijan wiec nie rozumiem za bardzo co tutaj zmienia ,, relacja jaką ma syn ze swoim Bogiem :-D czyżbyś uważał że chrześcijanie wierzyli w innego Boga aniżeli Jezus ?

Naoczny świadek słowo Tomasz długo po tym kiedy Jezus już był w niebie napisał

1 Jan 4:12 Boga nikt nigdy nie widział; jeżeli nawzajem się miłujemy, Bóg mieszka w nas i miłość jego doszła w nas do doskonałości

Skoro Jezus powiedział że idzie do Boga i Ojca swojego to czy uważasz że Jezus jest tymże samym Bogiem do którego miał odejść ? proszę o odpowiedź :-D

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2016-02-06, 23:29   

kodak27 napisał/a:
Yarpen Zirgin napisał/a:
Ależ żonglerka z twojej strony, jak możesz komuś zarzucać naciąganie tekstu, jak sam dokładnie robisz to ty i w żywe oczy? Tomasz zwracając się do Jezusa mówił o nim samym a potem mówił o uznaniu Ojca, Boga Jezusa będącego w niebie.

Tia... Zaś jak powiem do przełożonego "mój przyjaciel i mój szef", to oczywiście będę najpierw mówił o nim, a potem o zupełnie innej osobie. :-D

kodak27 

Wysłany: 2016-02-07, 00:12   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Tia... Zaś jak powiem do przełożonego "mój przyjaciel i mój szef", to oczywiście będę najpierw mówił o nim, a potem o zupełnie innej osobie
Mój przyjaciel i szef mój.... . Kiepsko wypadleś :-P

David77 

Wysłany: 2016-02-07, 11:10   

W j greckim kiedy chciano podkreślić że dana wywiedź jest kierowana wyłącznie do jednego podmiotu wówczas pisano :

Ew Jan 1: 49 Odpowiedział mu Natanael: Mistrzu! Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś królem Izraela.

ῥαββί, σὺ εἶ ὁ υἱὸς τοῦ θεοῦ, σὺ βασιλεὺς εἶ τοῦ Ἰσραήλ.

Ew Mat 16: 16 A odpowiadając Szymon Piotr rzekł: Tyś jest Chrystus, Syn Boga żywego

ἀποκριθεὶς δὲ Σίμων Πέτρος εἶπεν· σὺ εἰ ὁ χριστὸς ὁ υἱὸς τοῦ θεοῦ τοῦ ζῶντος

W Ew Jan 20:20 napisano :

ἀπεκρίθη Θωμᾶς καὶ εἶπεν αὐτῷ· ὁ κύριος μου καὶ ὁ θεός μου.

Odpowiedział Tomasz i rzekł mu: Pan mój i Bóg mój

Gdyby Tomasz powiedział : σὺ εἰ ὁ κύριος μου καὶ ὁ θεός μου. Ty jesteś Panem moim i Bogiem moim wówczas cała wypowiedź była by kierowane bezpośrednio do Jezusa . Jednak w kontekście jest wymiony Bóg i Ojciec Jezus do którego Jezus miał odejść zatem ani kontekst ani też wypowiedź Tomasz nie dowodzi jakoby Tomasz uważał Jezusa za swego Pan i Boga

Ps. Yarpen czekam na odpowiedź do poprzedniego postu

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2016-02-07, 11:45   

David77 napisał/a:

W Ew Jan 20:20 napisano :

ἀπεκρίθη Θωμᾶς καὶ εἶπεν αὐτῷ· ὁ κύριος μου καὶ ὁ θεός μου.

Odpowiedział Tomasz i rzekł mu: Pan mój i Bóg mój

EMET:
Literówka, 'Davidzie77'... ;-)
Powinieneś napisać Jana 20:28 [nie 20:20; jak napisałeś]

Stephanos, ps. EMET

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2016-02-07, 14:17   

EMET:
Tak sobie myślę…
Interpretowanie [bo o to faktycznie chodzi] wersetu wg Jana 20:28, a zwłaszcza pomieszczonej wypowiedzi Tomasza, tak, iż: <<dla Tomasza Jezus był zarówno 'Panem' [sensu stricto], jak też i 'Bogiem' [sensu stricto]>>, rodzi pytanie takie, jak –
Czyżby - tak pojmowana - wypowiedź Tomasza przewyższała rangą inne wypowiedzi: w tym i samego Jezusa? Skoro bowiem jest przywoływany werset 17 tego samego rozdziału wg Jana [20:17 – wypowiedź samego Pana Jezusa], skoro jest przywoływany werset 31 tego samego rozdział wg Jana [20:31 – wypowiedź wręcz podsumowująca ap. Jana], to jest to klasyczne wręcz podejście takie, kiedy uwzględnia się kontekst, kiedy owe wersety przywołujemy!

Jednak, co czytamy /m.in./ w komentarzu do tego wersetu [Jana 20:17] w V wydaniu 'BT': “[…] Mimo zestawienia “mój” i “wasz”, nie w ten sam sposób jest On Bogiem i Ojcem dla Chrystusa i dla nas.” – str. 1421, ed. 2000r.
Chciałoby się zapytać: w jaki to “sposób” 'Ojciec' jest dla Jezusa - tego Jezusa – 'Bogiem'? Skoro, jak piszą komentatorzy/teolodzy, “nie w ten sam sposób...”, to jakie mamy [powinniśmy mieć /?/] zróżnicowanie odnośnie pojmowania...?

Oczywiście – wiadomo, jeżeli chodzi o ścisłość - iż nawet w określeniu “Ojciec” [do Boga Najwyższego] też o tyle różnicujemy w pojmowaniu, że Ojcostwo Boga w stosunku do Jezusa a w stosunku do ludzi… Wystarczy wgląd w wersety typu: Izajasza 63:16; 64:8; Mat 6:9a; wg Jana 8:42; 2Tes 1:1 [i wiele, wiele innych…]; następnie porównanie w licznymi wersetami takimi, gdy sam Jezus zwraca się do 'swego Ojca', tudzież, gdy w ogóle o Nim mówi.

Tym niemniej, wiadomo, czemu taka nadwrażliwość u wielu, gdy podaje się wersety takie, kiedy Bóg Najwyższy bywa określany/nazywany per “Bóg Pana naszego Jezusa Chrystusa” [Efez 1:17]. Kiedy mamy w Apok 1:6 [“dla Boga i Ojca swego”]; 3:2 [“wobec mego Boga”]; 3:12 [trzykrotnie: “Boga mojego”]. Kiedy sam Jezus mówi “Boże mój,...” - Mat 27:46. Ciekawe wypowiedzi z 1Kor 3:23; 11:3.
Jest o wiele więcej wersetów w Ks. Nowego Przymierza takich, gdzie mamy nie tylko określanie Boga per “Ojciec Jezusa”, ale i “Bóg Jezusa” [o czym były już post/y/ na Forum]. Czyli: świadomość ludzi oraz samego Jezusa, iż wiemy/mamy: tak Jezus, jak i my, ludzie, nad sobą Boga [który jest również: 'Bogiem Jezusa', 'Bogiem - dla i wobec Jezusa'] -- Boga wszystkiego, co żyje, a więc i ludzi: 'Boga bogów'.

O ile, zatem, ktoś kieruje się motywacją taką np., iż: z racji swojej wiary w doktrynę Trójcy nie do przyjęcia /dla tak wierzącego [tak wierzących]/ jest uznanie - w sensie pojmowania wprost - wymowy zapodanych powyżej tekstów, iż Bóg jest nie tylko 'Ojcem Jezusa', ale i… 'Bogiem Pana Jezusa', to wówczas… 'rejterada' i 'popłoch', ew. próba objaśnień tego typu, jak to mamy w 'przypisie' do V wyd. 'BT' [niejedyne to tego typu tłumaczenie; chciałoby się napisać: “tłumaczenie”].

Tak, jak pisałem powyżej –
Na zasadzie: “tonący brzytwy się chwyta”, tekst wg Jana 20:28 staje się tym 'aktem rozpaczy'. Chciałoby się rzec: tak - przez owych - pojmowana interpretacyjnie wypowiedź Tomasza – górowała by [?] nad innymi wypowiedziami: samego Jezusa, apostołów etc. Ba, dziwne, iż trzy [3] wersety poniżej [Jana 20:31], w, swojej podsumowującej, konkluzji ap. Jan podtrzymał, a jakże, że: “Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.” [V wyd. BT].
No, chyba, że ktoś powie: „Co za różnica: 'Synem Bożym' czy 'Bogiem' – to jest identycznie to samo!”. Czyżby???

Zapodawane są nieraz wersety takie, kiedy to wg mniemań [tak: jeno mniemań] Żydzi twierdzili, iż… wg Jana 5:18c; 10:33c. Tyle, że co sami powiedzieli wobec Piłata – wg Jana 19:7? Co sam Jezus im odpowiedział w wg Jana 10:36?
Zatem: bycie 'synem Bożym', najwspanialszym nawet 'Synem Bożym' [jak to i w przypadku Jezusa] – nie czyni takowego 'syna Bożego', zwłaszcza 'Syna Bożego' -- Bogiem jako takim. Por. też: Psalm 89:6.
Czyż sam Jezus nie zaliczył siebie do jednego z chwalców tego jednego jedynego Boga [Boga swojego i Boga ludzi; Boga wszelkich bytów w niebiosach /szeroko rozumiane/ i na ziemi]? Wypowiedział, wszak, wobec 'uczonego w piśmie' słynną DEKLARACJĘ [< szema' >] z Ks. Powt. Prawa, a co jest zanotowane w wg Marka 12:29, 30 [por. też kontekst bliski].
W w. 29 - „nasz Bóg” [hebr.: < 'elohenu >]; w w. 30 – „twojego Boga” [hebr.: < 'elohecha >].

W wg Jana 8:54c użył również określenia „Bogiem waszym” [hebr.: < 'elohechem >].
Mamy co nieco owych 'określeń'… Świadomie zapodałem w ujęciu hebrajskim [wg trans. uproszczonej] – dla lepszej wyrazistości. ;-)

Stephanos, ps. EMET

Odpowiedz do tematu