Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Hardi
2011-11-28, 17:58
Prawosławie
Autor Wiadomość
aziz
Gość
Wysłany: 2006-06-20, 13:32   

Kermit napisał/a:
Zapatrywanie prawosławia na Biblię:
http://cerkiew.pl/prawoslawie/text.php?id=56

Podobają mi się te zapatrywania. Oby tak było w praktyce.

Paulina_____
Gość
Wysłany: 2006-06-20, 13:32   

http://www.liturgia.cerkiew.pl/

aziz
Gość
Wysłany: 2006-06-20, 13:33   

W tym roku nasi prawosławni bracia będą obchodzić Wielkanoc tydzień później.

Większość z nich przez okres Wielkiego Postu nie je w ogóle mięsa, jaj, ryb, ani żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Ten post wywodzą od Apostołów, którzy według najstarszych przekazów pościli w tym czasie własnie w taki sposób.

Szczerze powiedziawszy próbowałem pościć w tym roku przynajmniej bezmięsnie, ale ległem pod wpływem ostrej grypy. Może jeszcze nie czas, a może Pan Jezus każdemu przygotowuje jego drogę przez Wielkie Post.

Pozdrawiam!
Aziz

P.S. Czy można by wydzielić dział "Prawosławie" spośród "Innych wyznań chrześcijańskich"? Myślę, że na to zasługuje

anna01
Gość

[quote="Aziz"]
Cytat:
W tym roku nasi prawosławni bracia będą obchodzić Wielkanoc tydzień później.
Nie tylko w tym roku. Kościół Prawosławny do dziś stosuje kalendarz juliański, różnica (do kalendarza gregoriańskiego) wynosi już 13 dni.

Aziz
Gość

Anna01 napisał/a:
Nie tylko w tym roku. Kościół Prawosławny do dziś stosuje kalendarz juliański, różnica (do kalendarza gregoriańskiego) wynosi już 13 dni.

Różnie z tym wychodzi. W zeszłym roku różnica w obchodzeniu Wielkanocy wyniosła ok. miesiąca.

Rubinka 
Bóg jest miłością

Wyznanie: poszukująca
Wysłany: 2008-05-02, 11:35   

Witam!
Zauważyłam, że mało ludzi wie o Prawosławiu, sama właśnie chcę przejść do tego kościoła.
Wiele zprzeczności ma z kościołem katolickim, niepokalane poczęcie Marii, nieomylność papieża, czyściec, celibat, źle przetłumaczone II przykazanie....
Nie piszę, że to złe po prostu jak dla mnie nie zgodne z Biblią.

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wyznanie: Kościół katolicki
Wysłany: 2008-05-02, 12:17   

Rubinko, proponowałbym raczej, abyś najpierw troszkę dogłębniej zapoznała się z nauczaniem Koscioła katolickiego, a przede wszystkim jego podstawami, a dopiero potem podejmowała decyzje.
Tak nawiasem, to co Ci się nie podoba w II przykazaniu wg. Kk?

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Rubinka 
Bóg jest miłością

Wysłany: 2008-05-02, 12:41   

Wiele razy odchodziłam od KRK więc zdecydowałam. Zawsze był powód nie mogę zrozumieć na czym nauczanie krk polega, na polityce czy na Bogu? Prawosławie same za siebie mówi i nie ma jak dla mnie żadnej w nim herezji.
2 przykazanie według krk Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
Poprawnie: Nie czyń sobie bożka, ani żadnego podobieństwa rzeczy tych, które są na niebie w górze, i które są na ziemi nisko, i które są w wodach pod ziemią: nie będziesz się im nisko kłaniał , ani im służył.

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2008-05-02, 12:51   

Rubinka napisał/a:
Zawsze był powód nie mogę zrozumieć na czym nauczanie krk polega, na polityce czy na Bogu?

Nie rozumiem tego pytania. O co ci chodzi pod słowami "nauczanie KK" w kontekście polityki i Biblii?

Rubinka napisał/a:
2 przykazanie według krk Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
Poprawnie: Nie czyń sobie bożka, ani żadnego podobieństwa rzeczy tych, które są na niebie w górze, i które są na ziemi nisko, i które są w wodach pod ziemią: nie będziesz się im nisko kłaniał , ani im służył.

Ten temat był już omawiany wielokrotnie. Szkoda, że nie zwróciłaś uwagi na to, jaka jest treśc 1 przykazania wg. Kościoła katolickiego w pełnej, a nie katechetycznej, wersji... :-(

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Rubinka 
Bóg jest miłością

Wysłany: 2008-05-02, 15:20   

Nie ważne co, ale czasem na ucznie KK jest nie Biblijne.
Dlatego przez wiele lat badałam KK i doszłam do wniosku, że dla mnie to zbyt za płytkie i nie wystarczające. Prawosławie mówi o wiele ważniejszych rzeczach i potrzebnych człowiekowi w rozwoju duchowym. Takie jest moje zdanie....

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2008-05-02, 15:27   

Rubinka napisał/a:
Nie ważne co, ale czasem na ucznie KK jest nie Biblijne.
Dlatego przez wiele lat badałam KK i doszłam do wniosku, że dla mnie to zbyt za płytkie i nie wystarczające. Prawosławie mówi o wiele ważniejszych rzeczach i potrzebnych człowiekowi w rozwoju duchowym. Takie jest moje zdanie....

Wybacz, ale muszę teraz to napisać:
Nie poznałaś nauczania Kościoła katolickiego, skoro napisałaś podkreślone przeze mnie słowa.

Rubinka 
Bóg jest miłością

Wysłany: 2008-05-02, 15:39   

Przepraszam bardzo w KK nawróciłam się nie powiem z jakiego powodu...
Nauczania kościoła zazwyczaj nie rozumiałam i nie zrozumiem, bo to do mojej duszy nie pasuje, choć chodziłam do kościoła i przyjmowałam Komunie, ale robiła to dla siebie i Boga aż pewnego dnia powiedziałam dość i więcej w kościele się nie pokazałam czasem płakać mi się chcę.... Po kilku latach zrozumiałam, że Prawosławie dla mnie jest duchowym pokarmem i drogą do Boga, tam mogę osobiście rozmawiać z samym Bogiem i na co dzień tam Go spotykam.
Teraz mogę powiedzieć, że nie mam co do tego żadnych wątpliwości, dzięki modlitwą mojego znajomego i moich znalazłam to czego tak szukałam. Nikt mnie nie zmusza do podjęcia takiej decyzji to moja własna, i moje osobiste życie i odczucia. Więc proszę mnie nie nawracać.
Chcę służyć Bogu, ale nie w KRK.......

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2008-05-02, 16:07   

Niestety, ale je nie wyznaję przekonania, że "nieważne jaki Kościół, wazne aby służyć Bogu".

Znwu przykro mi to pisać, ale zamiast dopasować siebie do Boga i jego wymagań, szukasz sobie takiego Kościoła, który będzie pasował do twoich przekonań.

Rubinka 
Bóg jest miłością

Wysłany: 2008-05-02, 16:10   

Wiele podobnych osób jak ty chcą by to KRK był jedynie zbawczy choć ja tak nie sądzę, i nie dopasowuje sobie to czego chcę ale to czego Bóg ode mnie wymaga.
Robisz z igły widły przykro czasem jest czytać takie wypowiedzi jak twoje. Wszędzie zło dla ciebie jest tylko nie KRK on święty, ja tak nie uważam. Moje miejsce jest w Prawosławiu......

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2008-05-02, 16:36   

Rubinko, po pierwsze, znowu pokazujesz, że nie znasz nauczania Kościoła katolickiego.
Secundo, świętość Kościoła katolickiego to coś innego, niż świętość ludzi, którzy go tworzą.
Tertio: Przemyśl jeszcze raz dogłębnie, dlaczego chce przejść do Prawosławia.

Odpowiedz do tematu