Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Anna01
2016-02-03, 00:05
Struktura Mszy Świętej
Autor Wiadomość
krecik95

Wysłany: 2016-01-20, 00:58   Struktura Mszy Świętej

Moje pytanie dotyczy Mszy Świętej.
- Dlaczego ona wygląda tak jak wygląda?
- Dlaczego nie ma np tylko Komunii Świętej i tyle.
- Dlaczego dzieje się to wszystko podczas Mszy.
- Kiedy ukształtowała się taka forma Mszy i kto to zrobił?
- Dlaczego akurat niedziela jest tym dniem.
- Dlaczego nie mogę przyjść tylko na najważniejszą część Mszy i wyjść?

Lukian 

Wyznanie: katolickie
Wysłany: 2016-01-20, 08:14   

z Katechizmu:
Msza w ciągu wieków

1345 Święty Justyn, męczennik z II wieku, przekazuje nam świadectwo o tym, jaką podstawową strukturę posiadała wówczas celebracja Eucharystii. Ta struktura zachowała się do naszych czasów we wszystkich wielkich rodzinach liturgicznych. Tak pisze św. Justyn około 155 r., wyjaśniając pogańskiemu cesarzowi Antoninusowi Piusowi (138-161), co czynią chrześcijanie:

W dniu zwanym dniem Słońca odbywa się w oznaczonym miejscu zebranie wszystkich nas, zarówno z miast jak i ze wsi.
Czyta się wtedy pisma apostolskie lub prorockie, jak długo na to czas pozwala. Gdy lektor skończy, przewodniczący zabiera głos, upominając i zachęcając do naśladowania tych wzniosłych nauk.
Następnie wszyscy powstajemy z miejsc i modlimy się za nas samych... oraz za wszystkich, w jakimkolwiek znajdują się miejscu, by otrzymali łaskę pełnienia w życiu dobrych uczynków i przestrzegania przykazań, a w końcu dostąpili zbawienia wiecznego.
Po zakończeniu modlitw przekazujemy sobie nawzajem pocałunek pokoju. Z kolei bracia przynoszą przewodniczącemu chleb i kielich napełniony wodą zmieszaną z winem.
Przewodniczący bierze je, wielbi Ojca wszechrzeczy przez imię Syna i Ducha Świętego oraz składa długie dziękczynienie (po grecku: eucharistian) za dary, jakich nam Bóg raczył udzielić.
Modlitwy oraz dziękczynienie przewodniczącego kończy cały lud odpowiadając: Amen.
Gdy przewodniczący zakończył dziękczynienie i cały lud odpowiedział, wtedy tak zwani u nas diakoni rozdzielają obecnym Eucharystię, czyli Chleb, oraz Wino z wodą, nad którymi odprawiano modlitwy dziękczynne, a nieobecnym zanoszą ją do domów
.

1346 Liturgia Eucharystii przebiega według podstawowej struktury, zachowanej przez wieki do naszych czasów. Rozwija się ona w dwóch zasadniczych częściach, które stanowią organiczną jedność:
- zgromadzenie się uczestników, liturgia słowa z czytaniami, homilią i modlitwą powszechną;
- liturgia eucharystyczna, z przygotowaniem chleba i wina, konsekracją w czasie dziękczynienia i komunią.
Liturgia słowa i liturgia eucharystyczna stanowią razem "jeden akt kultu" . Zastawiony dla nas stół eucharystyczny jest równocześnie stołem Słowa Bożego i Ciała Pana .

1347 Czy nie w ten sposób przebiegał paschalny posiłek zmartwychwstałego Jezusa z uczniami? Podczas drogi wyjaśniał im Pisma, a następnie zasiadając z nimi do stołu, "wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im"

Lukian 

Wyznanie: katolickie
Wysłany: 2016-01-20, 08:17   Re: Struktura Mszy Świętej

krecik95 napisał/a:

Szczegółowe objaśnienia (dotyczące nadzwyczajnej formy mszy) znajdziesz tutaj:
http://sanctus.pl/index.p...16&podgrupa=128

krecik95

Wysłany: 2016-01-20, 13:26   

No dobra, a powiedzmy, że KKK do mnie nie przemawia, bo uważam go jako twór ludzki, który jest jak prawo. Ktoś sobie coś wymyśli i tak ma być. Chcę dowodów bardziej "z góry" Czegoś bardziej konkretnego dla mnie niż KKK.

Albertus 

Wysłany: 2016-01-20, 20:24   

krecik95 napisał/a:
No dobra, a powiedzmy, że KKK do mnie nie przemawia, bo uważam go jako twór ludzki, który jest jak prawo. Ktoś sobie coś wymyśli i tak ma być. Chcę dowodów bardziej "z góry" Czegoś bardziej konkretnego dla mnie niż KKK.

To znaczy co bardziej konkretnego na przykład?

BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Wysłany: 2016-01-21, 08:11   Re: Struktura Mszy Świętej

Lukian napisał/a:
krecik95 napisał/a:

Nie chciałbym być nadmiernie wymagający, ale - skoro msza jest powtórzeniem ofiary Jezusa - to czy na koniec nie należałoby kogoś ukrzyżować, np. księdza ?
No bo co to za ofiara bez ofiary ?
No nie wiem, nie znam się, tak tylko pytam ... :->

eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2016-01-21, 11:30   

Lukian napisał/a:
1347 Czy nie w ten sposób przebiegał paschalny posiłek zmartwychwstałego Jezusa z uczniami? Podczas drogi wyjaśniał im Pisma, a następnie zasiadając z nimi do stołu, "wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im"

O jakim to "paschalnym posiłku" może być mowa "zmartwychwstałego Jezusa", skoro Jezus 'Paschalny Posiłek', ten 'Paschalny Posiłek', który ma być według KK pierwowzorem eucharystii, zjadł z uczniami podczas wieczerzy trzy dni wcześniej, tuż przed śmiercią? Twój katechizm przytacza zdarzenie już po zmartwychwstaniu Jezusa; "Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im" Łuk 24;30 BT

Przytaczasz na potwierdzenie takie oto zdanie; "1345 Święty Justyn, męczennik z II wieku, przekazuje nam świadectwo o tym, jaką podstawową strukturę posiadała wówczas celebracja Eucharystii"

Czy każdy posiłek zmartwychwstałego Jezusa ze swoimi uczniami od razu trzeba utożsamiać z tzw. 'eucharystią' tylko dlatego, że Jezus "połamał chleb i dał im go" Łuk 24;30 ... sugerując łamanie chleba z tzw. 'Wieczerzy Pańskiej'? Skoro tak, i na dodatek, że "macie to czynić na Jego pamiątkę", to gdzie podczas eucharystii są ... ryby? Przecież ten kulinarny element, obok chleba, wina i mięsa baraniego, jedzonego na dodatek w piątek, również występuje podczas wspólnych posiłków zmartwychwstałego Jezusa; "Rzekł do nich Jezus: Chodźcie, posilcie się! Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: Kto Ty jesteś? bo wiedzieli, że to jest Pan. (13) A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im - podobnie i rybę. (15) A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra" Jan 21;12,13,15a BT

A czy Twoja eucharystia wspomina, że Jezus niejednokrotnie ganił apostołów za brak wiary i to w dodatku podczas wspólnych posiłków; "W końcu ukazał się samym Jedenastu, gdy siedzieli za stołem, i wyrzucał im brak wiary i upór, że nie wierzyli tym, którzy widzieli Go zmartwychwstałego" Mar 16;14 BT

Tego to już Wasza eucharystyczna ceremonia, która powiązana jest ściśle z solarnym kultem boga słońca, bo jak sam przytoczyłeś; "W dniu zwanym dniem Słońca odbywa się w oznaczonym miejscu zebranie wszystkich nas, zarówno z miast jak i ze wsi", nic nie wspomina.

Cytat:
Niedziela - Europejska tradycja pozachrześcijańska, również rzymska, łączyła ten dzień z kultem Słońca lub Mitry, czego liczne pozostałości znajdują się po dziś dzień w wielu językach. ‛Dzień Słońca’: np. łac. dies Solis, ang. Sunday, niem. Sonntag. Niedziela - dzień boga słońca

Poprzez stałe uczestniczenie w, jak to zacytowałeś; Liturgia słowa i liturgia eucharystyczna stanowią razem "jeden akt kultu", Kościół Katolicki hańbi zbawienną śmierć Jezusa, wskazując, że tylko przyjmowanie Go w sposób wskazany przez Rzymski wzorzec może wybawić człowieka spod władzy śmierci. Jego ofiara staje się według waszego "jednego aktu kultu" bezwartościowa! Dowodem na to nie są słowa z Waszego Katechizmu mówiące tak;

Cytat:
"Jak poucza nas Katechizm Kościoła Katolickiego, Komunia Święta jest pokarmem nieśmiertelności, lekarstwem pozwalającym nam nie umierać, lecz żyć wiecznie w Jezusie Chrystusie (por. KKK 1405), a przystępowanie do Komunii Świętej to przyjmowanie samego Chrystusa, który ofiarował się za nas (por. KKK 1382)." (kliknij)

Tyle tylko, że jak mówi Biblia, Jezus ofiarował siebie 'raz na zawsze' i nie trzeba ponawiać tej ofiary każdego dnia; "Na mocy tej woli uświęceni jesteśmy przez ofiarę ciała Jezusa Chrystusa raz na zawsze" Heb 10;10 BT

BoaDusiciel 

Wysłany: 2016-01-21, 13:06   Re: Struktura Mszy Świętej

krecik95 napisał/a:
Dlaczego nie mogę przyjść tylko na najważniejszą część Mszy i wyjść?

Rozumiem, że chcesz przyjść przed zbieraniem na tacę, wrzucić 10 zł i wyjść ? :mrgreen:

Albertus 

Wysłany: 2016-01-21, 16:36   Re: Struktura Mszy Świętej

BoaDusiciel napisał/a:
Lukian napisał/a:
krecik95 napisał/a:

Nie chciałbym być nadmiernie wymagający, ale - skoro msza jest powtórzeniem ofiary Jezusa - to czy na koniec nie należałoby kogoś ukrzyżować, np. księdza ?

Msza Świeta oczywiście nie jest żadnym powtórzeniem Ofiary Jezusa.

Ofiara Chrystusa jest jedyna i niepowtarzalna.

Natomiast Msza Święta jest UOBECNIENIEM tej jedynej i niepowtarzalnej Ofiary

Albertus 

Wysłany: 2016-01-21, 16:41   

Cytat:
Tego to już Wasza eucharystyczna ceremonia, która powiązana jest ściśle z solarnym kultem boga słońca, bo jak sam przytoczyłeś; "W dniu zwanym dniem Słońca odbywa się w oznaczonym miejscu zebranie wszystkich nas, zarówno z miast jak i ze wsi", nic nie wspomina.

Wśród pogan pierwszy dzień tygodnia nazywany był dniem słońca a chrześcijanie zbierali się i zbierają w tym dniu na pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa.

Czy jak ktoś świętuje w sobotę to znaczy że jego świętowanie jest związane z kultem boga saturna? Bo przecież w antycznym pogańskim świecie siódmy dzień tygodnia tak był nazywany

BoaDusiciel 

Wysłany: 2016-01-21, 17:08   Re: Struktura Mszy Świętej

Albertus napisał/a:
BoaDusiciel napisał/a:
Lukian napisał/a:
krecik95 napisał/a:

Msza Świeta oczywiście nie jest żadnym powtórzeniem Ofiary Jezusa.

Ofiara Chrystusa jest jedyna i niepowtarzalna.

Natomiast Msza Święta jest UOBECNIENIEM tej jedynej i niepowtarzalnej Ofiary

No ale byłaby jeszcze lepszym UOBECNIENIEM tej ofiary, gdyby na końcu ukrzyżowano odprawiającego to misterium.
Tak mi się zdaje ... :roll:
( Muszę se włączyć "uobecnienie" do słownika, zaraz po słowie "ubogacać" )

Albertus 

Wysłany: 2016-01-21, 17:14   

Cytat:
No ale byłaby jeszcze lepszym UOBECNIENIEM tej ofiary, gdyby na końcu ukrzyżowano odprawiającego to misterium.
Tak mi się zdaje ...

Źle ci się zdaje.

Nie byłaby już wtedy uobecnieniem Jedynej i niepowtarzalnej Ofiary Chrystusa ale złożeniem innej ofiary - z celebransa... ;-) :mrgreen:

BoaDusiciel 

Wysłany: 2016-01-21, 18:51   

A co właściwie oznacza, że msza jest uobecnieniem ofiary Jezusa ?

Albertus 

Wysłany: 2016-01-21, 20:27   

BoaDusiciel napisał/a:
A co właściwie oznacza, że msza jest uobecnieniem ofiary Jezusa ?

http://sjp.pwn.pl/slowniki/uobecnienie.html

Katechizm Kościoła Katolickiego:

1362 Eucharystia jest pamiątką Paschy Chrystusa, aktualizacją i ofiarowaniem sakramentalnym Jego jedynej ofiary w liturgii Kościoła, który jest Jego Ciałem. We wszystkich Modlitwach eucharystycznych po słowach ustanowienia znajduje się modlitwa nazywana anamnezą lub pamiątką.

1363 W biblijnym znaczeniu pamiątka nie jest tylko wspominaniem wydarzeń z przeszłości, lecz głoszeniem cudów, jakich Bóg dokonał dla ludzi 171 . W liturgicznej celebracji tych wydarzeń stają się one w pewien sposób obecne i aktualne. Tak właśnie rozumie Izrael swoje uwolnienie z Egiptu; za każdym razem, gdy obchodzi się Paschę, wydarzenia Wyjścia są uobecniane w pamięci wierzących, by według nich kształtowali swoje życie.

1364 W Nowym Testamencie pamiątka otrzymuje nowe znaczenie. Gdy Kościół celebruje Eucharystię, wspomina Paschę Chrystusa, a ona zostaje uobecniona. Ofiara, którą Chrystus złożył raz na zawsze na krzyżu, pozostaje zawsze aktualna 172 : "Ilekroć na ołtarzu sprawowana jest ofiara krzyżowa, w której <<na Paschę naszą ofiarowany został Chrystus>>, dokonuje się dzieło naszego odkupienia" 173 .

BoaDusiciel 

Wysłany: 2016-01-21, 21:56   

Fajnie, ale co to znaczy, że ofiara Jezusa zostaje uobecniona podczas mszy ?

Odpowiedz do tematu